Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2481044 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.02.2012. u 21:47 - pre 148 meseci
[quote]ELTI: Pozdrav zemljak,
nisam bas siguran da ce ti se investicija u TP brzo vratiti jer vec imas dosta ekonomicno grijanje,
koliko znam peleti su jos uvijek mnogo povoljniji u odnosu na loz ulje ili plin, kako ce se odrzavati
cijena peleta tesko je reci jer je potraznja za njima jako porasla sto moze prouzrociti poskupljenja.


U pravu si,pelet jeste ekonomičniji od plina,struje,o uglju i drvima neću ni da govorim,na to se ne vraćam ni po koju cijenu,međutim ovo je ipak nešto sasvim drugo.Slažem se sa svim što si mi objasnio i naveo svoja iskustava,koj inače pratim od početka,ali ću se najverovatnije odlučiti za kolektor na rasolinu.Moje dvorišta ima dovoljno prostora,ne nameravam graditi nikakve objekte po njemu,samo travnjak i nešto malo niskog parkovskog rastinja.Zato te molim,kao i ostale ovde prisutne kolege da mi prenesu svoja iskustva sa ovim vidom kolektora.Dali neko ima iskustva koliko recimo metara cevi ide po m2 prostora ili postoje nekakvi drugi proračuni.
P.S.-Svaka informacija i svako iskustvo mi je dobrodošlo.Hvala.
 
Odgovor na temu

milan.mihajlovic
obezbedjenje,KPZ

Član broj: 216436
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.02.2012. u 22:25 - pre 148 meseci
Pozdrav svima, drago mi je da je tema ponovo ozivela sto i necudi sobzirom da je vanredna situacija sto se temperature tice. Kod mene je situacija sledeca pumpa radi jos uvek na vazduh bez startovanja elektro grejaca. Posto mi je ovo malo neocekivano za ove uslove obratio sam se proizvodjacu za pojasnjenje te kopiram tekst da ga ne prepricavam. Da bi se uključio električni grejač moraju da se ispune dva uslova:
- spoljašnja temperatura mora biti ispod podešene vrednosti bivalentne temperature
- toplotna pumpa duži vremenski interval ne može da postigne zadatu temperaturu polaznog voda prema podešenoj krivi grejanja.
U ovom slučaju se uključuje prvi stepen grejača. Ako u narednih 30 minuta se ni sa prvim grejačem ne postiže željena temperatura - uključuje se drugi stepen, a prvi isključuje. I ako u narednih 30 minuta opet nije dostignuta željena temperatura polaznog voda - uključuju se oba grejača.
Dakle - logika je da se grejači koriste baš kada mora i što je moguće manje, ali to zavisi i od podešavanja - bivalentne temperature i krive grejanja.

Postoji i havarijsko uključenje grejača - u slučaju kada je toplotna pumpa u kvaru.

Da kazemo nesto i o brojkama u 6 nedelji 2012 godine (aktuelna) pumpa je radila do sad 42h potrosila je 95,9 kWh ili 2,28kW po radnom satu, nazalost jos uvek mi nisu insralirali kalolimatar tako da podatak o visini COP-a nemam. Temperatura polaza je 38-39c sto i nije bas pohvalno za podno grejanje, ali navikli smo se brzo na konfor da se setamo po kuci u kratkim majcama. Analizirao sam podatke rada pumpe do sada pa kaze ovako: Pumpa je ukupno radila 2655 sati za to vreme potrosila je 2597kWh elektricne energije (pocela je sa radom 40-te nedelje 2011god), po satu rada tosila je 0.978kW. po nedeljama potrosnja se kretala 40 nedelja 0.8kW, 41-0,57, 42-0.59,43-0.6, 44-0.59, 45-0.62, 46-0.9, 47-1.21, 48-1.01,49-0.76, 50-0.68,51-1.1, 52-1.07, 01 nedelja 2012god-0.82kW, 02-1.04, 03-1.09, 04-1.27, 05-1.94 i 06-2.28. Zakljucak je ocigledan sa padom temperature raste potrosnja, sto je i ocekivano. Pored ovoga zabelezeno je i 15 sati rada grejaca na prvon stepenu 3kw, sto je bio u dva slucaja kada je nestajala struja te je prilikom dolaska pumpa ukljucila zastitu i iskljucila kompresor. Nisam jos dobi racun za struju po mojoj racunicu negde oko 7000 dinara 1000kWh za celu kucu gde je 650-700 grejanje. Da kazem jos oko rezima rada pumpe u servisnom meniju pise da pumpa ima 5 rezima rada (inverter) 1 nivo najnizi 225sati rada 2-836sati, 3-1042, 4-372 i 5 najjaci-169sata rada. kao i 15 sati rada grejaca u prvom stepenu 3kW. Nemam podatak kolika je potrosnja u svakom rezimu ponaosob. Da dodam jos jednom za one koji nisu u toku radi se o pumpi vazduh-voda 8kW radi na podnom grejanju, kuca je 160m2, ali za sada se greje samo prizemlje 70m2, problem je unutrasnje stepeniste pa dosta toplote ide gore, gde je i sada temperatura 8-10 stepeni.
 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 07:58 - pre 148 meseci
lavbanjalučki
sobzirom da imate radijatorski sistem u objektu imam jedno pitanje za vas:
U ovim hladnim danima kolika je temperatura vode koja odlazi u sistem grejanja ?
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 08:03 - pre 148 meseci
Reko da pitam one koji imaju iskustva o TP.

Sta mislite o ovoj TP?

Nadam se da cu uspeti da okacim slike...

null


Da li neko ima iskustva sa ovom pumpom i proizvodjacem?

Pozdrav
Sale_ch
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 08:11 - pre 148 meseci
ili ovako nesto
[url=http://www.ebay.de/itm/Luft-Wasser-Warmepumpe-22-2KW-Copeland-Heizung-R417A-LCD-Display-Abtaufunktion-/390380817482?pt=Systemkomponenten_Heizung&hash=item5ae4828c4a][/url]
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 08:47 - pre 148 meseci
Citat:
idm: lavbanjalučki
sobzirom da imate radijatorski sistem u objektu imam jedno pitanje za vas:
U ovim hladnim danima kolika je temperatura vode koja odlazi u sistem grejanja ?


Ako su ti radijatori dimenzionirani prema peci na pelete neces ih moci koristiti za grijanje na TP.
Moguca su sljedece kombinacije, da u dnevni boravak i u prostorije u kojima se boravi umjesto bar jednog radijatora
ugradis fankoilere i povecas povrsinu ostatka radijatora.
Sto se tice temperature polaznog voda ona kod mene konstantno varira, jer je kompjutor postavlja optimalno prema
mnogo vanjskif faktora, vanjska temp. unutarnja temp. temp. povrtnog voda, relat. vlaznost...

TP je idealno rjesenje za podno grijanje. Idealno je pri samom projektiranju kuce sve podrediti, odnosno predvidjeti
grijanje na TP, od same gradnje geotermalnih kolektora, polozaja objekta, izolacije, stolarije, podnog grijanja itd, sto bi u konacnici
dalo veoma rentabilno grijanje i hladjenje objekta sto bi se odrazilo na cijenu grijanja svedenu vjerovatno na 30-40% u odnosu na klasicno grijanje.

Nazalost ja nisam imao takvu priliku pa sam se morao prilagoditi postojecem stanju gdje nisam mogao postaviti podno grijanje
vec kombinaciju fankoilera i radijatora. I pored svega toga smatram da imam veoma rentabilno i komforno grijanje.

Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 09:43 - pre 148 meseci
Citat:
sale_ch: Reko da pitam one koji imaju iskustva o TP.

Sta mislite o ovoj TP?

Nadam se da cu uspeti da okacim slike...

null


Da li neko ima iskustva sa ovom pumpom i proizvodjacem?

Pozdrav
Sale_ch

kinez ko kinez ali dok ga doteras ovamo kostace te vise nego da kupis isti uredjaj kod nas
pod drugim imenom. i nemoj da se razocaras kad zahladni
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 10:11 - pre 148 meseci
Imam vec prikljuceno grejanjena gasnu pec tako da bih preziveo nekako....haha

za malog genija:

Ako mozes procitaj moj post od juce sto se tice velicine grejne povrsine i kuce pa me zanima samo koje jacine TP mi treba za oko 220 m`2?

Koliko je tvoje iskustvo sa TP? Koliko ih dugo ugradjujes i koliko si ih ugradio do sada?

Hvala ti unapred
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 10:38 - pre 148 meseci
Citat:
idm: lavbanjalučki
sobzirom da imate radijatorski sistem u objektu imam jedno pitanje za vas:
U ovim hladnim danima kolika je temperatura vode koja odlazi u sistem grejanja ?


Da,u pravu si,sa fankoilerom sam se već pomirio,staviću po jedan u svakom dnevnom boravku,tehnički je lako izvodljivo,bez ikakvog rušenja.
Dali tvoj sistem radi u režimu grijanje-hlađenje ili samo grijanje,koju pumpu imaš,od kojeg proizvođača i jesi li zadovoljan sa dosadašnjim rezultatima(obzirom da već dugo pratim tvoje postove,poznat mi je "istorijat" tvog grejanja).Dali znaš možda koji profil cijevi bi trebalo odabrati prilikom izgradnje geotermalnog kolektora,ili ev.zapreminu vode u njemu a profil je na osnovu toga lako izračunati.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 10:58 - pre 148 meseci
Citat:
sale_ch: Imam vec prikljuceno grejanjena gasnu pec tako da bih preziveo nekako....haha

za malog genija:

Ako mozes procitaj moj post od juce sto se tice velicine grejne povrsine i kuce pa me zanima samo koje jacine TP mi treba za oko 220 m`2?

Koliko je tvoje iskustvo sa TP? Koliko ih dugo ugradjujes i koliko si ih ugradio do sada?

Hvala ti unapred

ono sto si trazio to si i dobio pogledaj pp
 
Odgovor na temu

fontem
vojvodina

Član broj: 298878
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 15:23 - pre 148 meseci
Pozdrav Svim forumasima!
Od oktobra prosle godine sam vlasnik toplotne pumpe voda-voda.
Jako sam zadovoljan sto se tice ucinka TP.
Jedino me nervira sto je dosta bucan.
TP mi je postavljen u podrum,a iznad se nalazi decija soba,i bas se cuje kada radi.
Interesuje me na koji nacin mogu da smanjim buku TP?!
-
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 15:38 - pre 148 meseci
cao

Nemogu ti pomoci sto se tice TP ali mi samo reci gde se nalazis u Vojvodini i na kojoj se dubini nalazi voda?
Koliko je kostalo kopanje bunara po m?


 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2012. u 16:14 - pre 148 meseci
Citat:
fontem: Pozdrav Svim forumasima!
Od oktobra prosle godine sam vlasnik toplotne pumpe voda-voda.
Jako sam zadovoljan sto se tice ucinka TP.
Jedino me nervira sto je dosta bucan.
TP mi je postavljen u podrum,a iznad se nalazi decija soba,i bas se cuje kada radi.
Interesuje me na koji nacin mogu da smanjim buku TP?!


Toplotna pumpa treba biti postavljena na gumene nosače za smanjenje vibracija i buke, osim toga trebalo bi vidjeti da li se buka prenosi preko cijevi.
Za vanjske pumpe zrak/voda postoje i prigusivaci koji prigusuju buku koju proizvodi strujanje zraka dok za druge pumpe koliko znam nema prigusivaca.
Mozda ces morati uraditi zvucnu izolaciju na unutrasnjim stjenkama podrumske prostorije gdje ti se nalazi pumpa.

Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.02.2012. u 07:13 - pre 148 meseci
pozdrav svima

Evo sta rade Svajcarci sa vazduh/voda TP-om.

Navodno na -18°C tp snage 18.5kw daje 11.40 kw i to temperaturu vode od 60°C. Namenjena je za objekte koji imaju instalirane radijatore.

Da li neko zna sta su EVI -Kompresori?

Koga zanimaju tehnicke stvari pumpe neka javi.

http://www.hausrein.ch/
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.02.2012. u 10:36 - pre 148 meseci
Evo sta sam nasao mozda je ljudima vec poznata stvar.

TP vazduh/voda na -15°C ostaje isti kapacitet grejanja i to bez dodatnih grejaca.

http://www.bauer-energie.at/pd...ser_waermepumpe_mitsubishi.pdf

Inace TP se zove : AlphaTherm® Zero

Poznata stvar ili?
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.02.2012. u 12:50 - pre 148 meseci
Evo jes nesto o Alpha therm zero TP pa koga zanima neka pogleda.


http://www.powertemplate.de/ku...ishi-Alphatherm-Zero-8-kW.html


Abmessungen H/B/T:
Außengerät: 1350/950/330 mm Schalldruckpegel db(A) 52 (in 1 m Entfernung)
Innengerät: 895/500/350 mm max. Vorlauftemperatur 60°

8,00 kW Heizleistung (A7/W35) COP 4,40 (A7/W35)
8,00 kW Heizleistung (A-15/W35)
7,10 kW Kühlleistung (A35/W18) EER 4,10 (A35/W18)


reko da naglasim da neradim niti uvozim TP u Srbiju niti se bavim ovim poslom, ovo je vise informativno i reko da vidim da li su vec poznate stvari.

 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.02.2012. u 14:26 - pre 148 meseci
Pozdrav svima,
Dali ovde neko ima iskustva ili posjeduje grijanje toplotnom pumpom čiji se primarni deo napaja iz horizontalnom geotermalnog kolektora?Bilo bi mi interesantno da nam prenese svoja iskustva sada,na ovim temparaturama,naročito.
Svaka informacija je dobro došla.
Hvala

 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.02.2012. u 15:04 - pre 148 meseci
Citat:
sale_ch: Evo jes nesto o Alpha therm zero TP pa koga zanima neka pogleda.


http://www.powertemplate.de/ku...ishi-Alphatherm-Zero-8-kW.html


Abmessungen H/B/T:
Außengerät: 1350/950/330 mm Schalldruckpegel db(A) 52 (in 1 m Entfernung)
Innengerät: 895/500/350 mm max. Vorlauftemperatur 60°

8,00 kW Heizleistung (A7/W35) COP 4,40 (A7/W35)
8,00 kW Heizleistung (A-15/W35)
7,10 kW Kühlleistung (A35/W18) EER 4,10 (A35/W18)


reko da naglasim da neradim niti uvozim TP u Srbiju niti se bavim ovim poslom, ovo je vise informativno i reko da vidim da li su vec poznate stvari.

sve je to lepo samo nemoj da se iznenadis sa cenom.
kad vec kopas evo ti jos jedan fajl.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.dynamic.stcable.net.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.02.2012. u 17:44 - pre 148 meseci
Evo dana za testiranje. Jutros -25 izmereno kod mene, a po vestima -27

Letos sam uzeo invertor klimu Samsung AQV12PWAN koja je deklarisana da greje do -10 spoljne temperature. Klima radi non-stop od pocetka grejene sezone i kada se krenule temperature ispod nule, pratio sam da vidim kada ce da stane sa radom. Dosada nije stala, jutros sam je video da radi oko 4h ujutro (grejala je normalno unutra) i kasnije u 7h kada sam ustao takodje.

Neko je vec objasnio da je fazon sa zimskim grejanjem klima da imaju ugradjen grejac za ulje u kompresoru, tako da kada se pusti u rad zimi na malim temperaturama, prvo se upali grejac da digne temperaturu ulja, pa onda startuje kompresor. Posto mi klima dosada nije stala i posto je nisam nikada gasio, moj zakljucak je da je kompresor odrzao radnu temperaturu (koja nije pala ispod neke njegove minimalne) i zato se nije gasila, a pritom je normalo ulazila u stanje odledjivanja i leda danas na njoj nema nista vise nego ostalih dana u minusu.

Ako neko ima neku drugu teoriju, neka me ispravi, jer ne bih voleo na svojoj klimi da okrijem gresku koriscenja

Jos sam primetio da je najvise leda bilo kada su pocele temperature ispod nule (kada ni preko dana nije prelazilo nulu) i tada se stvorila ledena ploca stvorila do 2/3 visine saca sa zadnje strane. Ovaj zid je bio na oko 5mm od zadnjih saca. Pretpostavljam da se stvarao kondenz koji se potom odledjivao ali na toj daljini od 5mm vise nije delovala toplota iz saca (kada je u fazi odledjivanja). Tako da sam treceg dana skinuo rucno gornju polovinu tog ledenog zida i ostalo je samo 1/3 leda ispred saca. Pretpostavljam da je ovo zbog visoke vlaznosti vazduha pri naglom opadanju temperature (preko 90% vlage) a posle par dana vlaga je bila oko 50% i nize (koliko sam izmrio sa mojim uredjajima).

Verujem da ovako isto prolaze i TP vazduh/voda, pa rekoh da podelim svoje iskustvo.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.02.2012. u 18:16 - pre 148 meseci
Vjerujem da klima radi ali je veliko pitanje koliki je COP, mozda cak i ispod 1. na tim temperaturama. Bilo bi zanimljivo izracunati potrosnju.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2481044 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.