Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482742 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gamacentar
serviser
Lazarevac

Član broj: 276817
Poruke: 16
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.01.2012. u 14:07 - pre 149 meseci
Citat:
rade.zrnic: Prvo, kakav kompresor imaš? 6kW je poprilično ozbiljna sprava ali bi trebalo i nekih detalja. Proizvođač, tip, dozvoljeni fluidi, dali je hermetik ili poluhermetik, bila bi dobra i neka sličica...
Izmenjivača imaš raznih izvedbi, ustvari to što ti tražiš u prvom slučaju (freon-voda) je tzv. "čiler". U drugom slučaju spominješ "vazduh-voda" što je opet nešto drukčije izvedeno.
U Beogradu možeš da kupiš šta god poželiš samo moraš da znaš za šta se odlučuješ a to bi i ovde trebao bar nešto malo jasnije da specificiraš.
Pozdrav


Rade, ocigledno se nismo razumeli, ali kad pogledam kako sam pisao, prilicno je i bilo tesko razumeti me!

Ovako, kompresor je Sanyo 6kw hermetik, preporuceni freon je 407c [img]http://www.megaupload.com/?d=XW1UO0ZB[/img]. Mene zanima gde bih mogao naci izmenjivac freon-voda, koji bih stavio umesto kondezatora(prilikom grejanja, odnosno isparivaca prilikom hladjenja, jer imam i trokraki ventil koji bih takodje ugradio). Umeo bih sigurno sam da sklopim kompletnu toplotnu pumpmu ako bih uspeo da prikupim odgovarajuce delove.
1000 zasto- 1000 zato
 
Odgovor na temu

manuchao771

Član broj: 297511
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 03:04 - pre 149 meseci
Nemojte bacati pare na pravljenje toplotnih pumpi bzvz (trebalo bi vam oko 6-7 godina dok ne bi ste uskladili sve elemente da rade kako treba) a koliko sam shvatio iz otvorene teme o toplotnim pumpama ljudi nagadjaju i baziraju se na rekla kazala...
Nego jednostavno princip nema leba bez motike prikupite sredstva(od 3200 - 4500 e u zavisnosti od vasih potreba:zagrevanje objekta ,sanitarne vode za pice,pasivno hladjenje...) pa lepo google...toplotne pumpe u subotici... necu da reklamiram kazu ZABRANJENO.. ali eto vam nekih nagovestaja. Nije da podcenjujem inteligenciju ljudi na forumu i nemojte pogresno da protumacite moje reci.jer sam dosta toga naucio iz drugih tema pa stoga smatram da na forumu ima veoma pametnih ljudi spremnih da podele znanje...sto je veoma bitno za ova krizna vremena. pozzzzzz
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 09:04 - pre 149 meseci
Citat:
Nego jednostavno princip nema leba bez motike prikupite sredstva(od 3200 - 4500 e u zavisnosti od vasih potreba:zagrevanje objekta ,sanitarne vode za pice,pasivno hladjenje...) pa lepo google...toplotne pumpe u subotici...


... ili u Knjazevcu, ali povoljnije od Subotice. Barem je tako bilo kad sam se raspitivao pre par godina. Za moju kucu od 150kvm grejne povrsine, pumpa je kostala oko 2200E. Nisam siguran da je cifra apsolutno tacna, ali sam siguran da je ponuda bila ispod 2500E.

Bio na par mesta gde su instalirane njihove pumpe i cuo iskustva direktno od ljudi koji su visegodisnji korisnici. Svi zadovoljni i niko nije imao problema! Na sajtu je i impresivna referentna lista.

Moj je savet da se dobro raspitate pre konacne odluke. Prva ponuda TP za koju sam cuo je bila 12.000E (pre 10-ak godina), a poslednja manje od 2.500E. Velika razlika.

Dobar primer onoga sto hocu da kazem je i da sam za instalacioni materijal od jedne fensi firme, koja predstavlja velika proizvodjacka imena u ovoj industriji, dobio ponudu na preko 10.000 E, a sa kineskim elementima sam to sve postavio za nesto malo manje od 4.000. Treća sezona kako sve radi bez problema.

Sa druge strane, cuo sam i za slucajeve gde su ljudi pokusavali da stede i na kraju morali da plate vise. I to je jedna bitna strana ove price. Kod jeftinih opcija covek mora da bude mnogo oprezniji!!!

Konkretno za proverene kineske proizvođače instalacionog materijala sam saznao od instalatera koji ima više od 10 god iskustva, a za kog sam dobio preporuke sa više strana. Za mene je to bilo dovoljno i pokazalo se ispravnim.

Moje misljenje je da ako imate para i par hiljada E vam ne predstavlja stavku, idite na provereno i ne gubite vreme. Ako su vam pak pare vazne, dobro se raspitajte, dobro proucite, budite oprezni i pronadjite pravo resenje za vas.

Sto se tice "uradi sam" opcije, TP u sustini radi na istom principu na kom radi i frizider. Ne kazem da moze da je napravi malo dete, ali nije bas ni raketna nauka. Mislim da i u ovoj temi ima uspesnih primera izgradne TP po ovom principu. Bio sam kod coveka, mislim da je masinbravar, u svakom slucaju zanatlija koji je malo verziraniji i koji je sam napravio pumpu. U to vreme je pumpa radila skoro 10 godina bez problema.

Da li stvarno nije dozvoljeno navoditi nazive firmi???

Ako nekog interesuje ime firme u Knjazevcu, moze mi se obratiti na private.
 
Odgovor na temu

gamacentar
serviser
Lazarevac

Član broj: 276817
Poruke: 16
*.opera-mini.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 10:17 - pre 149 meseci
Ljudi moji, daleko od toga da je raketna nauka, ali smatram da svako ko se razume u frigo-tehniku moze da je sklopi bez problema, naravno ako ima odgovarajuce delove.
Ja sam se ovde obratio ljudima iz struke, onima koji mogu da mi pomognu oko pronalazenja delova, a ne dusebriznicima koji ce da vode racuna o isplativosti moje investicije.

1000 zasto- 1000 zato
 
Odgovor na temu

manuchao771

Član broj: 297511
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 11:36 - pre 149 meseci
Moguce je da je cena bila niska i do 2500 ali verovatno je to zasluga onoga sto su to kineski elementi itd...I da li ona moze da vodi zagrevanje sanitarne vode i grejanje objekta ?,naravno da nije raketna nauka ali s druge strane toplotne pumpe postoje vise od 30 god :) kako to da je bash toliko malo tih frigomehanicara koji bi sklopili tp bez problema...naravno tu se pojavljuje i maksimalna usteda energije i koeficijent korisnosti nije kao ocekivani bash zbog tako nekih stvari kada treba sve to povezati i uskladiti da to radi kako valja.(ne znam kako su se pokazali kinezi) Kod ovog proizvodjaca cete sigurno biti prezadovoljni i necete imati reklamacija na proizvod...A inace vek trajanja pumpe je i do 30 god naravno pod uslovom da imate jedan stabilan bunar koji snabdevati tp sa dovoljnom kolicinom vode i naravno da objekat bude propisno izolovan..
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 12:10 - pre 149 meseci
gamacentar
pogledaj private
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.com
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 13:44 - pre 149 meseci
Nije mi jasno zasto svi tvrde da je vek trajanja TP 30 godina, kada se
dosada cela tehnologija koristi toliko.

Mislim, ako je neka firma pocela da se bavi (mislim na fabriku, ne montera)
ovim poslom pre 10 godina, tesko da moze da se veruje da se realno ocekuje
njihovo predvidjanje od 30, kada nema jos nijedan proizvod da je toliko
doziveo. Ovo mi vise deluje kao reklamna prica od nasih izvodjaca radova
kada kazu "tridesetogodisnja investicija" da bi opravdali ekonomicnost
investicije kroz 30 godina. Neverujem da i jedan daje vise od 5 godina
garancije na TP (ako i toliko daju).

Moje misljenje da bi nesto trajalo 30 godina, mora da bude izradjeno od
vrhunskih materijala i da bude puno testirano u labaratoriji na raznorazne
stresove (postoje takvi testovi sa kojima se simuliraju "godine rada"). Ako
neki proizvodjac garantuje takav vek trajanja, onda njegov proizvod nije
sigurno jedan od jeftinijih na trzistu, nego pre bi bio u redu
najskupljih.

E sada kada pogledamo cene tih najskupljih na nasem trzistu, bogami i sa
tridesetogodisnjim vekom trajanja nije bas neka "strasno isplativa"
investicija. Jeste isplativa, ali za 30 godina.... mislim ima i nekih
drugih mozda i vise isplativih stvari za toliki period. Jedino sto ja vidim
kod ove isplativosti (ako se uzme za gotovo da ce trajati 30 godina), je da
je sigurna, jer sa danasnjim tehnologijama i cenama energenata ova razlika
u iskoriscenju energije ce biti prisutna i u dogledno vreme, tj. neverujem
da ce u roku od 30 godina doci nesto revolucionarno da smanji cenu
energije....ali sa druge strane 30 godina je dug period....
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 14:51 - pre 149 meseci
Ovo je tema u kojoj možemo da diskutujemo bez kraja i konca ali je tema vrlo vredna pažnje, možda i jedna od naprednijih na čitavom "ES"-u. Svi moramo da se grejemo kad dođe zima ili da se hladimo leti (ajd' to možemo i 'ladnim pivom).
Nije toplotna pumpa izmišljena pre 30 godina... Onog momenta kad je onaj koji je postavio zakone termodinamike i shvatio da se sa tela niže temperature može preneti toplota na telo više temperature, tog momenta je napravljena "toplotna pumpa".
Svaka akcija u tom smeru je pozitivna i vredna pažnje i svako ko je "antiprotivan" netreba da učestvuje u diskusiji jer samo ometa i skreće sa teme.
Energija je svuda oko nas, samo je treba usmeriti i iskoristiti. "Terra" je nepresušan izvor i nećemo je ohladiti, samo Gospod Bog to može ali nam nebrani da tu energiju i koristimo.
Svaki frižider je toplotna pumpa, kako to neko gore u temi reče, i na osnovu uložene energije daje bar tri puta više. Zašto to ne iskoristiti? Znam i za Suboticu (blizu sam rođen), znam i za Knjaževac, ali ako neko ima volju za samogradnju, treba mu pomoći, bar nekim iskustvom ili savetom. Preporuke tipa, manise ćorava posla, uzmi nepar hiljada "jevreja" pa pozovi "fahmane" nisu vredni pažnje.
Ko hoće da iskoristi energiju vodenih tokova ispod svojih nogu neka se raspita na kojoj dubini je ta "reka", koliko je postojana (bunardžije to znaju), neka zabuži dve vertikale, iz jedne vodu uzima a u drugu je vraća, ili je prosto prospe u okolinu (neće napraviti poplavu).
Jedan erkondišn "dvanaestica" na uloženu energiju od 1 kW daje minimum trostruko. Isčupaš isparivač iz unutrašnje jedinice i potopiš ga u "reku" i dobiješ 31... Zar nije vredno pažnje? Erkondišn košta 200 evra, rad na razdvajanju košta pedesetak. Tri takva sa radom koštaju 700-800... Kopanje bunara sa svom skalamerijom nemogu da pređu cenu od hiljadarke. Toliko košta grejanje jedne stmbene kuće od 100 m2 za jednu grejnu sezonu
Neće to da traje trideset godina, bar kompresori neče, ali je u svakom slučaju isplativo. Pa nek' i deca nešto rade...
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 16:28 - pre 149 meseci
Citat:
rade.zrnic: Svaka akcija u tom smeru je pozitivna i vredna pažnje i svako ko je "antiprotivan" netreba da učestvuje u diskusiji jer samo ometa i skreće sa teme.


Da ja vidim TP u mojoj kui kao naucno-tehnicki projekat verovatno bih se slozio sa tobom, ali ja TP u mojoj kuci vidim kao investiciju u $$$ koja treba da se isplati sa vremenom.

Citat:
rade.zrnic: Jedan erkondišn "dvanaestica" na uloženu energiju od 1 kW daje minimum trostruko. Isčupaš isparivač iz unutrašnje jedinice i potopiš ga u "reku" i dobiješ 31... Zar nije vredno pažnje? Erkondišn košta 200 evra, rad na razdvajanju košta pedesetak. Tri takva sa radom koštaju 700-800... Kopanje bunara sa svom skalamerijom nemogu da pređu cenu od hiljadarke.


Ovako gledam i ja na stvar. Nekada su auto-klime kostale od 3000 do 5000 DM, a sada je ugradnja dobro pala ispod hiljadarke. "Obicne" split klime su pristupacnih cena, dok TP koje rade na istom principu (osim izmenjivaca) kostaju par puta vise )i vise od 10x). Dakle cena TP jos nije prosla pionirske korake razvoja i jos vazi "platice ko moze" a ne da prava borba za trziste snizi cene.

Za busenje bunara mislim da je ista prica, tj. ne mogu da vidim opravdanim 50 €/m, a da pri tome nema garancije o izdasnosti bunara i veku trajanja (dok ne presusi).
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 19:32 - pre 149 meseci
Pozdrav svima!
Evo, za one manje-vise veste jedan link sa fotografijama kako je covek od polovne klime napravio TP
http://www.tortosaforum.com/boiler.html#_self
A evo i TP kojom greje bazen http://www.tortosaforum.com/poolheater.html Cela prica ga kostala 100$, a u radnji TP za bazen kosta 1800$.

Inace, ameri su se vec dosetili, pa za nekih 200$ prodaju sve potrebne delove i uputstvo za "uradi sam" preradu klime u TP.

Ja bih to rado uradila kad bih umela sama da izvedem.
E, sad bi bilo lepo da mi se neki graditelj ponudi da mi pomogne da i ja napravim TP ......
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 20:38 - pre 149 meseci
@bela.rado,
ako ti treba pomoć zovni mene, javljam se na dobrovoljni rad. Mislim da ću moći da odradim "posao", hhheehhaah. Rada i Rade... Pa đećeš bolju kombinaciju?

"Ameri" su se već dosetili?.???? Malo ranije čini mi se. Zemlje od ugleda već davno finansiraju subvencijama i beskamatnim kreditima svakog ko je voljan da izvede tako nešto. To na "You Tube" možete da vidite u bezbroj primera. Ne postoji nešto u tom domenu a da nije objašnjeno i podržano... U raznim načinima i primenama. Možda u Temerinu ne postoje ili su nesigurne podzemne vodene struje, ali za Apatin i širu okolinu mogu da tvrdim da neće skoro presušiti, hhhaaahheehh. A Bogami i čitav crnomorski sliv.
Kompletan projekt u SamSvojMajstor (sigurno je moguć)nemože da košta jako mnogo DM, RSD, KM, Dollars ili bilo koje valute u odnosu na ono što se dobija. (Mogu i Pounds or Swiss Franks).
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 21:35 - pre 149 meseci
@rade.zrnic,
ako ti budem rekla da sam baba, mozda ces da odustanes od "posla"? Sala mala

Znaci, Rade, ti mislis da ovo nije problem izvesti? Koliko bi moglo da kosta ovde kod nas?
Bas me cudi da se ovde niko nije dosetio da napravi takav "kit" , da prodaje i pare da namlati.

preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2012. u 22:07 - pre 149 meseci
Za Temerin mogu da ti garantujem da takodje nece presusiti. U zadnjih 8 godina koliko sam u ovoj kuci, 2 puta je voda stizala do 0,5m od povrsine zemlje (citaj: 2 puta mi je plivao podrum).

Da nebude zabune, da ja tu nesto opanjkavam sistem.... ja pocinjem ovog leta sa postavljanjem podnog grejanja, tako da je to prvi korak prema TP. Vec sam se odlucio i da cu raditi voda-voda sistem, i to sa pasivnim hladjenjem leti. Ovde samo komentarisem cene koje mi jos uvek deluju "naduvane". O tome koju cu TP uzeti, razmisljacu kasnije, jer nece biti na spisku jos najmanje godinu dana. Bunar mi za sada ostaje kao najveca nedoumica. Busenje fi 125mm je oko 50 €/m. Nasao sam Grundfos pumpe (SQ/SQE series) koje su siroke 76mm (3") za koje treba bunar fi 80mm. Po mojoj racunici, ako je precnik bunara manji trebalo bi i busenje da kosta jeftinije.... Za sada nevidim da to iko spominje, a o tome sam vec pre pisao. Ono sto se preporucuje u Vojvodini je 30m dubine, sto bi po ceni od 50€/m bilo 1500€, a to mi deluje malo previse za dan posla.

@bela.rada: Da mi prezivimo zimu, pa da uzivamo u nasim bazenima. Tamo su ulaganja daleko manja, a uzivanja


PS. pade mi napamet kako bi neki nasi politicari komentarisali cenu toplotne pumpe - "bezobrazno skupa"

 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2012. u 08:30 - pre 149 meseci
@dmax
ja nasao coveka koji busi bunare bunar 125 40e/m i meni je dao garanciju 5g.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 02:48 - pre 149 meseci
Bela_Rado, ja najvolijem "babe" slabo se otimaju, hehheeehhaaah. Još nisam "deda" (na moju žalost) ali valjda deca „rade” natome....
Sad sam tek pogledao one tvoje linkove i to je upravo ono o čemu sam i pisao. Stim da su to TP vazduh/voda koje daleko pojeftinjuju izvedbu. Osim klima koje je ugradio (ako sam dobro video ima ih tri i to 24-ke), troškovi su mu bili u kupovini tri ekspanziona ventilam, tri izmenjivača koje je "smotao" od bakarnih cevi i flaša freona od 10 kila. Naravno ako je radio sam I nije platio “ruke”. (mi majstori nismo laka roba, hheehhhaah)
Siguran sam da se kupa u tom bazenu u sred januara.
Svaka od tih klima ima po dva kompresora od 1kW što je ukupno 6kW pa pomnoži bar sa tri i videćeš šta dobija. Nije šala...
Klime je naterao da rade i na minus temperaturi verujem i do -15. Zato i spominje "superheat", tj. čovek je to lepo objasnio i snimio. Svaka mu čast!
Sama možeš da izračunaš cenu takve pumpe. Pitaš pošto je erkondišn, cena eksp. ventila je 40-60 evra i nepar kila bakarnih cevi. Freon je oko 150 evra. Saberi pa vidi dali se to isplati.
Mom prijatelju sam napravio takvu i slike ću da okačim za dan dva pošto nisam slikao ja a on je trenutno u “ophodnji” pa nemogu donjih . Radio sam i TP za hlađenje ekstruder glava za testo što je potpuno isto.
Što se tiče “preduzetnika” koji bi mogli da naprave nešto u “kitu” ima ih, ja sam bio na korak od toga pa mi se desio “zemljotres” I nastade razvalina koju nemogu da prekoračim tako lako a I “čika Dlađen Minkić” voli da podmeće nogu. Takav sedi u poreznom uredu u mojoj blizini I preti da će da mi odvali zid do komšije ako li neplatim. Ma nek’ mi pr’ne pod prozor…
I kako to biva oni koji bi to znali nemaju čime a oni koji imaju čime njih ne interesuje jer mogu da kupe “Kolubaru” sa svim zalihama uglja.
Postavka “voda-voda” je takođe isplativa sasvim sigurno samo što “bunardžije” deru kožu… Mali genije je pronašao “genijalca” koji će da mu mazne “samo” 40 jevreja po metro za “bućkanje”. Nosim se mišlju da I sam pređem u “bućkane-genijalce”. Garancuija 5g? jel' to pet zemljinih teža? Ma ja bi ti za te pare dao garanciju i od pedeset zemljinih teža... O dirlada-dirladada, a Dunav teče svako veče...
Sad sam pogledao ponovo slike sa linka, nisu 24-ke, 12-ke su ali je isto... Bar trired više dobija nego što ulaže...


[Ovu poruku je menjao rade.zrnic dana 20.01.2012. u 04:04 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao rade.zrnic dana 20.01.2012. u 04:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 09:02 - pre 149 meseci
Rade.zrnic,
Ovaj covek je pravio oba sistema od klima koje je kupio na otpadu. Inace, to sam skinula sa jednog medjunarodnog foruma. Koliko sam shvatila, oni zamene freon sa CO2. Bas cu probati da pronadjem taj podatak o zameni gasa, pa cu da okacim ovde.
Ja u kuci imam tri klime LG 12000BTU. Kad bih njih preradila, da li bi zauvek bile izgubljene za hladjenje, ili i onda mogu da nastave da leti hlade a da zimi greju?

Jos nesto bi mi bilo interesantno: Ja imam u dvoristu bazen 20m3 vode. Da li bi on mogao da se koristi umesto bunara, i da onda bude sistem voda-voda? Procitala sam na nekom blogu prosle godine (sad ne mogu da nadjem taj link), da je jedna gospodja u Canadi napravila takav sistem i da greje i kucu i bazen. Kaze da bi jos efikasniji sistem bio da je bazen jos veci. Inace, dobro se secam da ju je ceo sistem sa projektovanjem i izvodjenjem radova kostao 4000 $
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 10:45 - pre 149 meseci
Ajd' Bela.Rado pronađi taj podaci ali se potrudi što je brže mogneš. Ti podatakci su ti napisani u njegovom "explanation below the pictures". tako da nemoraš da lutaš.
Bazen u tvoje avlije može da se koristi u tijem svrhama samo će ondak on da budne rashla'jen a kuća ugrijana, ili obrnuto.
Što se tiče te tri klime bolje je nedirati ih. Jeftinije je rešenje upotrebiti tri druge...
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 13:20 - pre 149 meseci
Evo stig'o moj drugar pa je tu i sličica... Desno od kompresora je izmenjivač, ona tamna cevka ... To je 24-ka.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 14:45 - pre 149 meseci
Citat:
bela.rada: Jos nesto bi mi bilo interesantno: Ja imam u dvoristu bazen 20m3 vode. Da li bi on mogao da se koristi umesto bunara, i da onda bude sistem voda-voda? Procitala sam na nekom blogu prosle godine (sad ne mogu da nadjem taj link), da je jedna gospodja u Canadi napravila takav sistem i da greje i kucu i bazen. Kaze da bi jos efikasniji sistem bio da je bazen jos veci. Inace, dobro se secam da ju je ceo sistem sa projektovanjem i izvodjenjem radova kostao 4000 $


Ako se bazen koristi umesto bunara, onda se voda u bazenu hladi dok se greje kuca, a leti bi to bilo obrnuto. Varijante gde se greje i bazen i kuca zahtevaju neki drugi medijum za prenos (bunar ili vazduh iz okoline). Varijantu sa bazenom je radio jedan Slovenacki inzinjer pre 20g. i to je bilo obavljeno u SAM. Imam skeniran taj broj, pa ako nekoga zanima, mogu na PP dati link da se preuzme (ima 150MB).

Jos samo da primetim, da vredi koristiti samo ukopan bazen da se iz njega izvlaci energija, jer se onaj nadzemni hladi od samog vazduha zimi, pa jos hladjenje iz TP, pa kada se priblizi nuli, sistem vise nebi mogao da radi zbog toga sto bi voda pocela da ledi. Kada je bazen ukopan, onda se temperatura zemlje prenosi na vodu, tako da se neka teperatura vode stalno odrzava, jedino se povrsina moze lediti. Ovde treba uzeti u obzir i kolicinu vode. Neko je spominjao i septicku jamu i tu je jedini problem bas mala zapremina, da je veca i ja je vidim kao opciju, pogotovo sto se tu jos raznoraznim procesima temperatura podize za par stepeni, pa je i iskoriscavanja bolje.

Citat:
mali genije: @dmax
ja nasao coveka koji busi bunare bunar 125 40e/m i meni je dao garanciju 5g.


I ova mi cifra deluje previse. Da cak racunamo i da bi proporcionalno otprilike fi 80 bio oko 30€/m i to bi na 30m dubine iznosilo 900 evra. Svako ima svoje misljenje, ali mi deluje malo previse toliko para za "rupu u zemlji". Ako se dobro secam ovde se kod nas u ravnici busi fi 50 (2") na "tri cevi" (18m) za 200-300 evrica, pa mi onda nije jasno gde se toliko drasticno stvorila razlika u ceni. Shvatam da idu spiralne busilice za veci precnik, ali da to bas toliko kosta vise... S druge strane, fi 80 (koji niko ne spominje) bi mozda isao sa istom tehnikom mogao da se dobije bunar od 30m dubine za nekih 500 evra. E onda bi mi to vec bila mnogo pristojnija cena.
Pa za manje pare se iskopa i odnese 75 kubika zemlje kada se pravi ukopani bazen! (kada vec spominjemo bazene :)
 
Odgovor na temu

JovicaB
Pancevo

Član broj: 297696
Poruke: 1
*.static.madnet.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 15:22 - pre 149 meseci
Toplotne Pumpe,
Uvoz iz Nemacke
8-32 kW
063/ 846-11-14
Jovica
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482742 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.