Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482022 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.07.2011. u 15:35 - pre 155 meseci
Koliko ja vidim, najvece pitanje izmedju sistema voda/voda i vazduh/voda je zbog cena bunara. Pre se spominjala u ovoj temi cifra od 50 evra za 1m dubine, prečnika 125mm. Grundfos ima pumpe široke 3" i na njihovom sajtu kažu da im je dovoljno da je unutrašnji prečnik cevi bunara od 76mm. Moje je pitanje, da li neko kod nas buši i uže prečnike (80, 90mm) što bi onda trebalo da bude jeftinije po nekoj računici od širih prečnika.

Još me zanima i koliko bi u Vojvodini (Temerin) mogao da bude "plitak" bunar a da stalno ima vode? Prošle godine mi je podrum pošteno plivao, pa računam da tu stalno ima vode na nekoliko metara.
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.home.otenet.gr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.07.2011. u 19:21 - pre 155 meseci
Nije samo pitanje cene bunara, nego i toga sta za tu cenu i dobijas.

Konkretno za NS znam slucaj gde su ljudi iskopali bunar za TP na nekoj manjoj dubini. Recimo 15m. Nemoj me drzati za rec, davno je bilo, moze biti da sam lupio dubinu. Kolicina vode je bila vise nego dovoljna, ali je sastav vode prouzrokovao probleme. U vodi se, na toj dubini, na toj lokaciji, nalazi odredjeni hemijski element, koji se, i pored svih filtera, talozi na zidovima okiten cevi (cevi kroz koje prolazi voda iz zemlje do TP) i vremenom totalno blokira protok. Sistem je odlicno radio par meseci, a onda je morao da se cisti. Vizuelno je voda bila cista.

Kako kvartlano repariranje sistema nije bilo prihvatljivo, naknadno su otisli na vecu dubinu (totalno sam zaboravio koju) i nisu vise imali problema.

Dakle, nije vazna samo izdasnost bunara, nego i kvalitet vode.

Dalje, za NS znam da postoje "bunardzije" za sremsku i backu stranu i da ne buse na strani na kojoj ne poznaju teren.

U Temerinu ima "bunardzija", a konkretno znam i broj jednog koji je busio kod nekih mojih prijatelja i koji se pokazao kao dobar. Nije jeftin. Ako hoces, mogu ti poslati broj na private...

Ukoliko se ide na bunar, mnogi savetuju, da se izmedju pumpe i dolazne vode postavi dodatni izmenjivac, koji moze da se cisti i koji produzava vek trajanja pumpe. Meni to zvuci logicno, prakticno i dobro.

Sve sto sam napisao nije moje licno iskustvo, nego zakljucci iz razgovora sa korisnicima, inzenjerima i prodavcima ovih proizvoda/usluga, iscitavanja foruma i literature. Dakle samo teorija...
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.07.2011. u 20:26 - pre 155 meseci
Pa mislim da si me dovoljno "ubedio" da zaboravim na ove male dubine. Mislim i ja da se ne isplati ustedeti na dubini, ako ce posle da strada oprema...pa onda dodju dodatni troskovi ili ko sto si rekao - novi bunar. Dakle i dalje se svodi prica na to da se ide na otprilike 25-30 metara u vojvodjanskim uslovima.

Razmisljam i ja dosta o voda/voda ili vazduh/voda.
Za voda/voda sistem treba otprilike 1800 evra vise (30m bunara puta 50 evrica po metru i 300 evra za pumpu = 1800 evra). Voda/voda ima glavnu prednost u odnosu na sistem vazduh/voda u mogucem pasivnom hladjenju leti, posto tada nebi radila TP. Dalje se ustedi jos malo zimi pri niskim temperaturam u povoljnijem COP-u (ali samo malo, jer poredim sa vazduh/voda, ne poredim sa klasicnim grejanjem)
Stvarno ne znam koliko godina treba da se isplati tih 1800 evra vise, pa da krene usteda.
Zato gledam ako ima varijanta sa jeftinijim bunarom, pa onda rekoh da vidim kako stoje stvari za te manje promere.

A za ovaj dodatni filter, ako sam dobro razumeo, jer to jos neka cev sto se navrne na kraj pumpe i u njoj bi bio neki filter materijal? Mislim nisam nikad video, nego zamisljam kako bi to trebalo da izgleda.

Citat:
Kicpet: Sve sto sam napisao nije moje licno iskustvo, nego zakljucci iz razgovora sa korisnicima, inzenjerima i prodavcima ovih proizvoda/usluga, iscitavanja foruma i literature. Dakle samo teorija...

U sustini vise cenim dobar zakljucak, nego kada mi neko "iz iskustva" savetuje nesto, na osnovu onoga sto mu se desilo, a nema pojma sta ga je snaslo

Neplaniram jos nikakve konkretne poslove sada (barem ne u naredne 2 godine), posto imam jos dosta adaptacija da uradim na kuci, pre nego sto mi se isplati da stavim TP. Za sada pratim temu (vec 2 godine).


 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.home.otenet.gr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.07.2011. u 07:31 - pre 155 meseci

Kakve ponude imas za voda/voda i vazduh/voda?

Ja, dok sam se interesovao, vazduh/voda pumpe su bile znacajno skuplje. Bilo je to pre mozda dve godine.

Postoji firma u Knjazevcu, koja proizvodi TP voda/voda jako dugo. Razgovarao sam sa dve firme, koje koriste knjazevacke TP, dugi niz godina, i nemaju nikakvih problema. Upoznao sam cak i jednog cikicu iz Subotice, koji je sam napravio TP uz pomoc stapa i kanapa. Nije nikakav raketni naucnik, mislim da je bravar, malo je verziranij, i napravio je sistem bukvalno sam. Kupio je jedino kompresor. Hocu da kazem, da je moje misljenje, da ne treba davati grdne pare na fensi, izvikane TP.

Za moju kucu od 150kvm grejne pov., ponuda knjazevacke firme za TP je bila ispod 2,000 Eura. Ako se ne varam, na to je jos trebalo dodati putne troskove servisera koji je pusta u rad + oko 800Eura za izmenjivac. Najjeftnija pumpa vazduh/voda je bila ok 4K Eura. Zato te i pitam za aktuelne ponude, jer moje info su od pre dve godine.

Code:
A za ovaj dodatni filter, ako sam dobro razumeo, jer to jos neka cev sto se navrne na kraj pumpe i u njoj bi bio neki filter materijal? Mislim nisam nikad video, nego zamisljam kako bi to trebalo da izgleda.


Izmenjivac ima ulogu primopredaje temperature dolazne vode (voda koja dolazi iz bunara) i vode koja kruzi unutar TP. Ima jedan kragujevacki proizvodjac. Uguglaj plocasti izmenjivac Kragujevac i dobices rezultate, a imas i fotke... Prema mom shvatanju, kupovina ovog skupog dela je opravdana, samo ako je TP koju hoces da instaliras, koncipirana tako da je izmenjivac na TP tesko, ili nemoguce servisirati. Opet, samo teoretsko razmisljanje... Nisam nikad video uzivo ovo o cemu pricam.




 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.07.2011. u 08:01 - pre 155 meseci
Bunardzije ce pre da ti odgovore, ali evo mojih iskustava: skoro da nije vazno koji ti precnik buse. Da li ce to biti 60mm ili 140 ili 250 skoro da nije bitno. Doduse, neki institut mi je trazio i oko 100E po m, ali prvo prave ispitujucu busotinu, pa tek onda pravu, i naplacuju obe. E, a imao sam i ponudu od nekog ovde iz komsiluka da mi busi za 80E ali mu je masina trenutno u kvaru i kad je popravi moze da mi uradi sa betonskim cevima 40cm, inace ima iskustva dosta, busio je i do 30m! Ima i takvih, oprezno....

Pozz

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.07.2011. u 10:55 - pre 155 meseci
Citat:
Kicpet:Gde molim te? Je l' imas neki link?

Postovao sam ja statistiku pre par meseci u ovoj istoj temi, dugacka je tema znam, ali vredi potruditi se i procitati je od pocetka
evo ih ovde: http://eca.knmi.nl/dailydata/customquery.php

Tada sam naglas razmisljao:
Citat:
Osnovno od cega treba poci je period isplacivanja investicije. Ako nesto kosta 400% vise a u eksploataciji je 10% jeftinije onda svako treba dobro da se zapita i napravi racunicu za svoj slucaj.

Drugo na sta bi skrenuo paznju su te donje granicne temperature na kojima je navodno isplativo koristiti TP sa vazduhom kao izvorom.
U Novom Sadu koji ima izrazeniju kontinentalnu klimu od Beograda recimo u 2005. je bilo 6 dana sa srednjom temperaturom nizom od -10. 2006. 3 dana, 2007 nula dana, 2008 nula dana, 2009. 4 dana.

E sad... sta ce meni TP koja radi na -15? Ne treba bi mi ni za -10. Kad mogu da tih par dana godisnje da upalim kalorifer od 10e i potrosim ukupno 3e vise struje? Voleo bih da upoznam tog prodavca koji ce me ubediti da je za mene bolje da potrosim 8000e umesto 2000e zarad 3evra godisnje ustede.
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.07.2011. u 11:27 - pre 155 meseci
Ovaj toplotni izmenjivac cuva TP, ali ti si spominjao da se okiten cevi zacepljuju, a tu onda ovo resenje ne pomaze.
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.home.otenet.gr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.07.2011. u 12:24 - pre 155 meseci

Citat:
Ovaj toplotni izmenjivac cuva TP, ali ti si spominjao da se okiten cevi zacepljuju, a tu onda ovo resenje ne pomaze.


Tacno! Ali, to je u slucaju kad je voda neodgovarajuca za sistem TP. Takva voda (kako je bilo u navedenom slucaju) zahteva ozbiljno servisiranje sistema svaka 2-3 meseca, sto dovodi u pitanje isplativost i komfor. Citaj - neprihvatljivo resenje.

Smisao lako cistivog i rastavljivog izmenjivaca je u dodatnoj zastiti od bunarskih voda, koje mogu biti na razlicite nacine nepogodne po sistem.

Najbolje, i naravno najskuplje, resenje je ugradjivanje sondi, u kojima kruzi samo cista voda. Za moju kucu je preracunato da treba najmanje 2 sonde, a jedna sonda je tada kostala 3,5K Eura. I to jeftinija varijanta. U slucaju sonde imas vodu koja kruzi u zatvorenom sistemu i nemas opasnosti od prljanja sistema.

Dakle, "spoljasnji" izmenjivac je dodatni stepen odbrane od eventualnih zaprljanja izmenjivaca TP, za vodu is bunara koji daje prihvatljivi kvalitet vode.

Nisi mi odgovorio na pitanje cena. Kakve ponude imas? Kako se sad krecu cene TP?

... i kako se dodaju smajliji???



 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.home.otenet.gr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.07.2011. u 13:11 - pre 155 meseci
Citat:
...se i procitati je od pocetka
evo ih ovde: http://eca.knmi.nl/dailydata/customquery.php


To kralju! Puno hvala!!!

Citat:
Osnovno od cega treba poci je period isplacivanja investicije.


Tako je, ali treba biti i precizan u kalkulaciji. Ako lose izracunas, na vise ili manje, slagao si sam sebe.

Iz tabele, koju sam skinuo sa sajta, nije jasno da li navedene, najnize temp. ukljucuju i noc. Ako je to najniza temp preko dana, onda je kakulacije potrosnje bitno drugacija, ako se doda i noc. Pravi podatak, za krajnje precizno izracunavanje bi bio prosecna temp. za period. Npr. Januar mesec, ili kvartal...

Kako takav podatak jos nemamo, mozemo se okrenuti poznatima. Temperatura je ove godine bila bar 30 dana ispod nule. Mislim i vise, ali recimo. Neka je prosecna temp. za tih 30 dana bila -5 (ukljucujuci i noci, kad je najhladnije). U tim uslovima, bilo je potrebno zagrejati sa -5C na +22C (standard za stambene prostorije, za kupatila je standard +24C), dakle bilo je potrebno utrositi energije za 27C razlike za 30 dana. Kako je polazna temperatura sistema voda/voda 7C, razlika za dogrevanje u ovom slucaju bi bila 15C. Vise nego upola manje. Dakle, racun za grejanje bi bio vise nego upola manji, za tih 30 dana. Tako da ako znas koliki ti je racun za grejanje, znas i kolika bi ti bila usteda za ovaj period. Tu bi trebalo da postoji jos i dodatna usteda zbog sistema TP (freon, kompresor...), koji energiju jos racionalnije iskoriscava, a koju nikako ne kapiram i zato je nisam ni navodio. Ako neko to bolje razume, neka objasni i ovaj detalj, koji je isto bitan za precizniji racun.

Sto se tice investicije, ne znam sta si poredio sa cim i sta kosta 8K, a sta 2K. Mislim da TP voda/voda moze da se izvede ispod 5K, ukljucujuci bunar, koji kosta najvise, a cini mi se da sam za te pare dobijao i ponude vazduh/voda pre dve godine. Sve za 150kvm grejne povrsine. Sad bi to moglo biti i povoljnije. Naravno, ovo se odnosi samo na izvor toplote i instalaciju do. Ne na grejna tela, automatike i ostalo sto svakako mora biti ugradjeno, bez obzira na tip izvora toplote.

 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.07.2011. u 14:33 - pre 155 meseci
Nemam nikakve konkretne ponude jer neplaniram još da stavljam TP, pa nisam hteo da zivkam i davim ljude okolo.

Smajlije stavljaš tako što staviš u tekst znak koji želiš, naprimer :) i onda čekiraš ispod prozora u kojem pišeš polje "Smajliji u ovoj poruci?" i oni se pojave kada pregledaš ili pošalješ odgovor.

I još nisam rekao da me u sistemu voda/voda kod pasivnog hladjenja najviše oduševljava moguće plafonsko hladjenje. To ne bih radio svuda po kući, ali za dnevnu sobu mislim da je idealno rešenje za dobar osećaj leti...ako neračunamo bazen u dvorištu naravno :)
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.home.otenet.gr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.07.2011. u 09:04 - pre 155 meseci
Pa, sto onda gnjavis nas!

Tks za smajlije!!!

TP radi po istom sistemu kao klima, ili frizider. Plafonsko (podno i zidno) grejanje/hladjenje je moguce izvesti i sa vazduh/voda sistemima.

Kazu da je to pravi komfor. U smislu aklimatizacije prostorije, najbolje resenje je "opkoliti" prostoriju cevima. Ali, u slucaju postavljanja cevi po vertikalama i plafonu, moras da pazis kako busis rupe za slike, police... Ako budes razvlacio cevi po plafonu (ili gde vec odlucis), obavezno fotkaj sve instalacije i fotkaj ih uz metar (npr. fotkas poziciju cevi u odnosu neki zid - orijentir - i postavis metar od tog orjentira; npr.2 fotkas metar preko inst. cevi da bi ovekovecio razmake). Nije lose fotkati i sve ostale instalacije, ako ti je situacija jos uvek otvorena.

Secam se da su mi govorili da za plafon/zid instalacije postoje neki specijalni malteri, koji sprecavaju pucanje povrsine, prouzrokovano sirenjem i skupljanjem cevi. Ja sam malterisao sa frakcijom, kao to je nesalomivo, i zidovi su mi, ipak, popucali na mestima kroz koje prolaze glavni vodovi razvoda grejanja. Nije nista strasno, ali imam pukotine u malteru. Oko ovoga oprezno, a verujem da je vredno truda.

Inzenjeri su me savetovali da za razvod za fenkoile, koristim predizolovane cevi, zbog kondenzacije. Ako hoces da se i hladis, sto je 100% logicno, ako vec instaliras TP, onda se malo raspitaj i oko ovog problema. Hladna tela skupljaju vlagu iz prostorije. Poslednje sto bi zeleo je da posle 2-3 godine dobijes fleku na plafonu, ili zidu.
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.dynamic.stcable.net.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.07.2011. u 08:56 - pre 155 meseci
Za resenje sa plafonskim hladjenjem razmisljam o gips plocama. Video sam neka resenja sa kanalima u gips plocama. Posto sam sa suvim zidovima vec dobro upraksan, to mi dodje ko idealno resenje, a to mogu da uradim i naknadno, kada zavrsim fancoilere i TP.

Sto se tice kondenzacije na cevima, to jeste stvar na koju se mora racunati. Treba jos planirati i odvod kondenzata iz svakog fancoila, a tu za sada razmisljam kako da odradim "centralno" jer mi je cela kuca na nivoima, a ne bi bilo najlepse da leti iz svakog fancoila oko kuce kaplje voda.
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.07.2011. u 23:14 - pre 155 meseci
Postovanje, da li neko ima iskustva sa TP voda/voda koje proizvodi Gorenje ili sa TP voda/voda koje proizvodi Geotempus?
U kontaktima sa raznim firmama i ove TP su mi se pojavila kao opcija za instalaciju.
Cene su red velicine 6k za instalaciju celog sistema ( busenje bunara je oko 10eur/metru u najjeftinijoj varijanti , a potapajuca pumpa red velicine 150-200eur)
Takodje vazduh voda je opcija za slicne novce, ali mi se cini da je to manje efikasno.
Koliko su ove cene realne?
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.07.2011. u 23:36 - pre 155 meseci
@aviator:

Molim te daj mi kontakt tog bunardzije koji busi bunar za taj novac! Ili je to komplet paket koji nudi Geotempus, odnosno Gorenje?

Daj jos koju informaciju oko dubine vode, snage TP koju ti nude i jos koji parametar, ne ovako "s neba pa u rebra". Malo ozbiljnije, molim, da ne pomislimo da je opet reklama za neku firmu, obzirom da ti je ovo prva i jedina poruka...

Pozz

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.07.2011. u 01:05 - pre 155 meseci
Ja sam isto zainteresovan za REHAUGeo Helix sonde.
Da li neko ima ideju koliko bi koštalo bušenje 10 rupa po 5 metara, prečnika 30cm?
Onaj video bušenja rupe koji ima da se nađe na youtube pomoću nastavka za bager deluje vrlo jednostavno, brzo i verovatno je jeftino.
Mislim da je to definitivno najisplativija varijanta za GSHP.

Odlična je priča sa akumulatorom od 1000l koji služi da TP radi uglavnom noću.

Interesuje me da li je moguće da se sistem projektuje tako da može kasnije da se proširuje, npr. sa vakuumskim solarnim kolektorima?

Ono što čini mi se niko ovde nije spomenuo je grejanje pomoću razvoda vazduha (air handler). Mislim da to u kombinaciji sa rekuperatorom može da bude dramatično jeftinije nego fancoilovi i podno/zidno grejanje. Ovo posebno za instalaciju prilikom izgradnje novih objekata. Ako se dobro planira instalacija i ako se podstanica stavi na dobrom mestu u kući, mislim da dužina vodova za vazduh može da bude vrlo mala.

Pozdrav svima. Sjajna tema.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.07.2011. u 08:27 - pre 155 meseci
Citat:
zmajurina: @aviator:

Molim te daj mi kontakt tog bunardzije koji busi bunar za taj novac! Ili je to komplet paket koji nudi Geotempus, odnosno Gorenje?

Daj jos koju informaciju oko dubine vode, snage TP koju ti nude i jos koji parametar, ne ovako "s neba pa u rebra". Malo ozbiljnije, molim, da ne pomislimo da je opet reklama za neku firmu, obzirom da ti je ovo prva i jedina poruka...

Pozz


Jeste prva poruka ali je daleko od reklame.. Posle duuuugog studiranja ove teme i slicnih na netu ja sam krenuo u konkretnu pricu sa onima koji nesto nude na nasem trzistu. Ono sto je gore napisano su konkretne ponude od dve razlicite firme i zato sam pitao da li neko ima iskustva - Za Gorenje su mi samo rekli telefonom da imaju dobru cenu (firma je iz Sapca - da ne spominjem ime da ne bude da reklamiram) tako da ne znam nista vise do konkretne ponude i zato sam pitao da li neko ima iskustva sa njima. Snaga TP bi trebalo da bude oko 17kw
Sto se tice busenja i pumpe to je integralni deo ponude Geotempusa.. Za dubinu bunara nemam jos nista konkretno - komsije kazu da su nasli vodu na 8 metara dubine kad su kopali bunar za vodu koja im hladi masine, ali ja racunam troskove za oko 30 -tak metara dubine u startu. Najgore je sto za bunar niko ne moze nista da garantuje, nego se kopa probno na manju dubinu, pa ako se nista ne nadje onda se prosiruje i kopa dublje. Za manje dubine kazu da moze i povrsinska pumpa a za vece mora potapajuca.
U toku dana bi trebalo da dobijem ponudu i za sistem Vazduh voda koji je pomenuo clan iz Pozarevca pa cu probati da to sve uporedim - vidim da ima jos clanova koji su u dilemi kao i ja oko toga koji sistem uzeti.
U svakom slucaju, nadam se da cu tokom avgusta imati konacan izbor - sve sugestije vas koji imate neka iskustva su dobrodosle a ja obecavam da cu po zavrsetku price detaljno opisati ceo proces.
I jos jedno pitanje - kakva su iskustva sa kreditima ili lizingom za ovu namenu?
poz svima
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.07.2011. u 21:10 - pre 155 meseci
Da samo dopunim prethodnu poruku - dobio sam danas i ponudu za TP vazduh voda. Cena je oko 6000 eur, ali ono sta me je zacudilo je da mi je covek garantovao da ce pumpom od 8 kw da greje moj objekat od cca 170m2 dok su sve ponude za voda/voda obuhvatale pumpu od 17 kw?
Laicki pretpostavljam da pumpa od 8 kw trosi duplo manje struje od one od 17kw ili mozda gresim?
Takodje sama garancija za TP vazdug /voda je 10 godina dok za ove druge je 2 do max 5 godina ali ne za ceo sistem vec samo za deo sistema.
A ja kao pravi balkanac nekako i dalje skeptican prema TP vazduh/voda, sve mislim da to nece moci da odradi posao
Neka sugestija za ove dileme?
pozzz
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.07.2011. u 21:45 - pre 155 meseci
Meni to sve nekako ne pije vodu... Kako to da sa hladnijim fluidom (vazduh) sa manje snage! zagrejes istu povrsinu kao i sa toplijim fluidom ali sa duplo vise snage za ovaj drugi?

Moguce je jedino ako su gubici toliko veliki kod sistema voda/voda, mada cisto sumnjam u to.

Za garanciju je moguce da hoce da se smanjuje za vodu kako bi sebe zastitili jer tvoja voda moze biti puna kamenca i slicno, dok je vazduh relativno isti svuda (osim u Pancevu ali to ne utice na rad pumpe vec na disajne organe ljudi).

S druge strane, pada mi na pamet da ovu vazduh imaju na lageru i treba da je udaju nekome pa ti zato tvrde pazar....

Ja sam planirao ovako: masinski proracun objekta je od 1-1.5E po 1m2. Na moju kucu od 200m2 trebace od 200-300E za projekat. Za pumpu bi trebalo da izdvojim 10-15 puta vise novca. Onaj trgovac koji mi bude prodavao pumpu ima obavezu da mi u tu cenu pumpe uradi masinski proracun objekta. Bez nadoknade. Ako nece - odoh kod drugog.

Malo mi smrducka tih 8 i 17kW.

Ajde ovako: imas objekat 170m2, dobro izolovan, utrosak ti je od 55-70W po 1m2, odnosno treba ti u najgorem slucaju TP koja te snabdeva sa 11.900W toplotne energije, odnosno 12kW max! Ako si dooobrooo izolovan mozes da prodjes i sa 9.350W, odnosno 9.5kW. Pa ti vidi.

Sta ce ti 17kW?

A sta da radis sa 8kW?

Jbg, ne razumem se toliko.... ali mi se podaci nikako ne slazu.

Ima li termotehnickih strucnjaka da se jave? Izvolite, pomozimo coveku.


Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.07.2011. u 15:19 - pre 155 meseci
Najbolje u celoj prici je sto TP vazduh /voda i po proizvodjackoj specifikaciji i po garanciji koju daje ponudjac obezbedjuje 55 stepeni na izlazu na -15.
U ponudi voda/voda pise da garantuju 45, max 50 na -10 (medjutim ni 45 stepeni nije moguce ako postoji slobodan protok u radijatorima tj moraju da se postave termalne glave?)
Totalno zbunjujuce, svi kazu da je voda/voda efikasniji sistem a u specifikacijam obrnuto. Tamni vilajet!
 
Odgovor na temu

milan.mihajlovic
obezbedjenje,KPZ

Član broj: 216436
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.07.2011. u 00:01 - pre 155 meseci
Toliko toga je receno u ovoj temi a opet smo na pocetku,kao sto sam vec rekao, ja imam toplotnu pumpu vazduh/voda i jedva cekam trenutak da vidim sta moze, o svemu cu vas obavestavati. Naravno da pumpa voda/voda ima bolji ucinak i da je efikasnija, ali pravo pitanje je imamo li mi dovoljno vode, sta sa tolikom vodom gde je distribuirati, opet kad su u pitanju geo sonde ko mi garantuje da ce ta sonda davati dovoljno energije kroz recimo 10 godina.
To su sve pitanja na koja nemamo prakticne odgovore a investicije su visoke, niko od firmi nije spreman da garantuje za ceo sistem voda/voda vec daju garanciju samo na pumpu, ja se pitam stace mi odlicna pumpa ako nemam dovoljno vode za njen rad, opet da li je opravdana investicija od 10-12 hiljada evra za sistem koji treba da greje 150 do 200m2 kolike su u proseku nase kuce.
Jos bih hteo da se osvrnem na to kolike su izmerene prosecne temperature za recimo Beograd za zadnjih 10 godina i kakva je tendencija. Opet treba se osvrnuti i na napredak tehnike, tako da je pitanje da li ce ove pumpe da se smatraju efikasnim za nekoliko godina.


Trazeci odgovore na sva ova pitanja ja sam zakljucio da je za porodicne kuce najisplativije ugraditi sistem vazduh/voda koji je jednostavan za instalaciju i dovoljno snazan da zadovolji potrebe solidno izolovane kuce u nasem podnevlju.Naravno da se netreba osloniti samo na pumpu vec treba ici na bivalentno resenje recimo toplotna pumpa vazduh/voda i elektro grejac koji bi u ekstremnim situacijama, kojih je jako malo par dana u godini, pomogao Za velike objekte i tamo gde postoje prirodni resursi reke i jezera naravno da se isplati sistem voda/voda.

U koliko se ispostavi da pumpa koju sam ugradio ne moze da ugreje kucu necu traziti da mi ugrade vecu pumpu vec cu traziti propuste na objektu, gde gubim energiju npr izolacija, stakla na prozorima itd. Na zapadu rade na nultim kucama ( objekti kojima nije potrebna dodatna energija za grejanje i hladjenje) a mi se ovde razbacujemo sa hiljadama vati. Resenje problema je svesti gubitke na minimum, pa tek onda razmisljti o grejanju/hladjenju.

Za sve moje dileme koje sam ovde izneo zatrazio sam odgovore od strucnjaka za tu oblast koje kad dobijem takodje cu objaviti.


Dajte da probamo da saznamo sta se na tom polju radi u npr Nemackoj koja je verujem daleko ispred nas i gde je klima nepovoljnija. Da li oni rade voda/voda i da li je kod njih 50w/m2, kolika im ie izolacija i koju stolariju koriste, verujem da bi smo dobili jasniju sliku.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482022 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.