Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469704 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 16:33 - pre 148 meseci
@JovicaB dade informaciju...Ma nemožemo mi bez Vaterland-a. Imaš li koju sličicu recimo te najmanje "Wärmepumpe, hergestellt in Deutschland"? Možda bi to @Beloj Radi bilo najpraktičnije rešenje.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 17:00 - pre 148 meseci
@dmax-e, kad sam napisao da "genijalac-bućkan" bućka rupu, to sam i mislio u bukvalnom smislu. Pretpostavljam da nikad nisi video kako se "kopa" bunar bar u našem okruženju (ravnici)...
Nema nikakvog svrdla... "Bućkan" donese jedan tronožac visine 3-3.5 m na koji okači koturaču, provuče kanapče kroz koturaču a na kraj kanapčeta okači cev koja u sebi ima kuglicu. Kuglica služi kao nepovratni ventil. Ašovom iskopa rupu od pola metra dubine, naspe vodu i onda počinje da "bućka" preko one koturače iznad glave. Kad se "bućkalica" napuni blatom (kuglica neda da blato izlazi van) lepo ti "genijalac" izvuče cevku i ispere sadržaj. Kad je doterao do dubine od 1.5-2 metra postavlja svoju cev koja je većeg prečnika od cevi koja će da ostane "sahranjena". Njegova cevke takođe imaju navoj sa kojim ih spaja da bi kad završi mogao da ih iščupa. Kroz njih će da pre čupanja provuče "sahranjivanu" sa sitom na početnom delu cevke. Pre toga je izbužio više rupa na delu koji je obmotao sitom da bi voda lakše prodirala tj. da ima puno ulaza. I to ti je genijalni postupak za bezobrazno mnogo para. Zato sam i napisao da razmišljam da se bacim u te "bućkane-genijalce" hhheehhhaah
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 17:31 - pre 148 meseci
@dmax
bunar od 50mm koji buse iz ruke dubine 18/20m kosta 150e ali racunaj da nece dugo trajati
svaki koji sam video da se koristi stalno je propeskario bar one sto sam ja video
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 19:32 - pre 148 meseci
Za TP treba kvalitetna voda.
Buckanje:
http://www.youtube.com/watch?v...ature=mfu_in_order&list=UL i ostali prilozi istog clana. Investicija prakticno samo u cevi.
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2012. u 19:38 - pre 148 meseci
Dakle, plavusa je samo razumela da neki Jovica prodaje TP iz daleke nam Nemacke.
A u one slike , Rade, gledam k'o tele u sarena vrata i ne razumem nista.
Na kraju, praticu i citacu, pa kad uspem da se naoruzam nekim nazovi znanjem, ili kad budem umela nesto pametno da pitam, eto mene opet.
U medjuvremenu, @dmax, posalji mi taj link iz SAM-a, da malo bistim. Imam jos 5-6 godinica do penzije, pa valjda do tada zatvorim bazen i kupam se i zimi (bice vise vremena).

Ima ovde kod mene neki "Mica bunardzija" koji busi bunare. Probacu da dodjem do njega da ga pitam koliko kosta. Recite samo sta tacno da ga pitam. Bar da neke koristi od mene bde.


preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2012. u 07:23 - pre 148 meseci
@Bela.rado, al' si plava k'o zelena trava, pitaj ti tog Micu ili Miću bućkana na kojoj je visini voda u vašem okruženju, kakvog je sastava; znaće on ima li gvožđa ili nekih nepoželjnih elemenata tj. može li da se pije u nuždi i koliku količinu bi mogla da ispumpavaš u nekoj jedinici vremena (litara na sat)?
Što se tiče sličica evo sledi objašnjenje.
Na prvoj je slika kompresora koji inače nije u opremi erkondišna, to je jedan poluhermetik od 2 kW (Hergestellt in Deutchland). Desno od njega je tamna vertikalna cevka u koju je "uguran" izmenjivač od bakarnih cevi ( u originalu kao što je napravio "bazendžija") i kroz nju prolazi voda od CG. Tamo je polica na kojoj stoji kompresor, malo uvenulog cveća (ne znam jesul' bele rade) itd. Na drugoj slici je spoljnja jedinica koja 'ladi da zubi utrnu.

@dlalic-u, primer je savršen (YT adresa). Da sam napisao (a dvoumio sam se) da je moj komšija na svojoj njivi od 7 Ha sam izbućkao bunare sa komadom okitena možda bi pomislili vid' bud..e šta lupa. Nisam bio prisutan kad je to radio ali mi je pričao da mu treba puno vode za kupus pa je bućkao na više mesta jer je voda bila puna gvožđa tako da je nakraju odustao od zalivanja.
Primer bućkanja koji sam u ranijem postu opisao je samo praktično iskustvo. Tu je kod mene ispred kuće. Bućkan koji je kod mene radio (pokojni je, Bog da mu dušu prosti) je primenjivao opisani način samo iz jednog praktičnog razloga. Kad bućka u nekoj vukoj....i nema tekuće vode pa lepo dosipa vodu u rupu koju je ašovom iskopao i pomalo vadi blato sa svojom cevkom. Princip je isti, ostalo su nijanse. Amerikanindijanci su praktični, čim neko nešto radi drugi se dovija kako da mu proda nešto što je sam osmislio.I mi smo slični ali tek kad odemo u te "Vaterland"-e ovde kod nas uglavnom volimo da podapučimo nogu hhhaahheeh. (Kupi gotovo, evo ja imam na "stoku" original falsifikata, štoš' se mučiti zabadava?).
Nek' smo mi zdravi ostalo ima u "Kineza"...

@mali genije napisa:
"bunar od 50mm koji buse iz ruke dubine 18/20m kosta 150e ali racunaj da nece dugo trajati
svaki koji sam video da se koristi stalno je propeskario bar one sto sam ja video"

Bunar koji je ispred moje kuće je upravo 50.8 mm X 18000 mm ili dva "cola" i radi Bogu hvala evo već 21 godinu, taman koliko sam u kući. Ako je "propeskario" svaki koji si video, pretpostavljam da misliš da sa vodom iznosi pesak. Stvar ili problem je samo u situ i drenaži. Ako si pogledao link video si da "čiča" sipa nešto iz najlon džaka u rupu koju je izbućkao. To je tucani kamen a može i separacija šljunka. U momentu kad se sami izvor ustabili i svaki kamen dođe na svoje mesto nema više iznošenja peska.
 
Odgovor na temu

jan lav

Član broj: 180245
Poruke: 8
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.01.2012. u 13:15 - pre 148 meseci
Postovani forumasi pratim ovu temu vec duze vreme i jako sam zainteresovan za izradz tp sam svoj majstor i cak me napala neka ideja ali posto nisam basnesto strucan u ovom delu imam par pitanja pa bi mi korisio svaki savet.
Moja zamisao za tp je sledeca: Imam spoljasnji deo klime 12 i stari bojler od 80 litara koji ne radi ali nije busan.
Da li je moguce na klimu nakaciti bakarnu cev savijenu u spiralu i ubaceno u bojler koji ce biti napunjen sa vodom i povezan na radijatore.
Plan je da tim sistemom zagrevam prostoriju od nekih 60 kvadrata u kojoj treba da bude temperatura od 18 do 20c.
jos jedna stvar me interesuje koji promer bakarne cevi bi trebao da bude i koja duzina?
 
Odgovor na temu

Alex65
Alessandro
Drustvena Firma
Sombor

Član broj: 88707
Poruke: 198
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.01.2012. u 17:36 - pre 148 meseci
Pozdrav !
Samo da potvrdim i dam neke informacije iz prve ruke, kao "ocevidac". Bunar busen metodom buckanja smo odradili na nasem placu za jedan dan. Dubina je bila 21 m cini mi se buduci da je 500 m od Dunava. Dalje, voda u Somboru na dubini od 20-40 m je 13/14 stepeni, konstantno i bogata gvozdjem, prilicno tvrda. Dalje, podzemni vodotok na potezu, granicni prelaz sa Madjarsko B.Breg, banja Bezdan, banja Junakovic/Prigrevica...spada u termalne izvore ali nije jos exploatisan od privatnih lica...

Inace...
Voda se fantasticno lako i jeftino oslobadja od gvozdja i zemnih gasova. Taj proces se zove aeracija i zahteva prskanje vode u vis ( pumpa ionako radi ), izlaganje "promaji" i ponovno sakupljanje (Verovatno moze isto to i kompresorom ali uz dodatni utrosak energije ). Zemni gasovi se oduvaju sami od sebe dok se Fe vezuje za O2 i kao oksid pada na dno posude u vidu mulja koji se odstranjuje. Cista voda dalje ide na filter od peska i gotovo. Doduse sad na scenu stupa mikrobioloska i hemijska analiza ali odradjeno je 90 % posla...Jos da dodam da je jako bitno ( !!!!!! ) prati pescane i uopste filtere.
Malo sam otisao u Off ali bilo Vam je interesantno verujem, mozda nekog interesuje...
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.01.2012. u 05:02 - pre 148 meseci
@jan lav-e, u mom trećem postu na ovoj strani ti je objašnjenje a na prethodnoj strani su slike. Ta vertikalna cev je "bojler". Upotrebljena je zbog dimenzija i prostora, uska a dugačka. U postu @bele rade je link gde je čovek u detalje snimio postupak. Dužinu i prečnik cevi lako sam odrediš, zadigni poklopac unutrašnje jedinice, videćeš bakarne cevi, prebroj koliko ih ima X dužina i eto ti rezultat. Jedino što ćeš morati potražiti pomoć nekog frigomehaničara prilikom montaže. Tri kW toplotne energije koju ćeš dobiti mislim da neće zadovoljiti 60 m2, opet sve zavisi kako je prostorija izolovana.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.01.2012. u 20:22 - pre 148 meseci
Vreme leti i zimi i leti... Pa i ne baš... Posle dnevnih aktivnosti najvolijem da sednem ipročitam teme koje me interesuju ili da sa komšijom odigram partiju šaha. Evo sad baš nisam pri šahu, pa da popričam sa komšijom sa teme.
@Alex65,
U pravu si, aeracija je poznat metod tu na našem potezu a čini mi se da su se i šire toga dosetili. Dobar primer je hlađenje velikih rashladnih sistema gde se koriste takozvane kule za hlađenje ali je to tamo nepoželjan efekat. Voda se pumpama ubacuje u kanale sa rupama ili preko žičane mreže i u sitnim kapljicama pada u sabirni bazen. Dolazi do oksidacije elemenata koji se lako vezuju sa kiseonikom, deo bude na dnu ali se deo taloži na kanalima i bilo gde gde se ta voda preliva. Da bi moj "komšo kupusan" zalivao sedam hektara kupusa treba mu poprilično velik bazen, a i da ima takav bazen problem su mu elementi koji baš ne haje za taj postupak. Primer je arsen koga je malo teže odstraniti. (kupus ga baš nevoli; kopriva napreduje k'o luda, al' ko da srče supu od koprive a i nisam čuo da ju je neko ukiselio).
Ovo bi doduše već bila tema za nekog "seljobera kupusindijanca" koga će ionako prebiti žandari kad bude blokirao put pa njega i neinteresuje.
Uglavnom, da se vratim na temu, TP i netraži baš ekstremno čistu vodu, nekakav filter koji može lako da se očisti (opere) će zadovoljiti.
Vodena termo žila koju si naveo kao primer je malo dublje i ima temperaturu od sedamdesetak stepeni i ispod je sto metara dubine. (Banja Junaković) Kopali malo ozbiljniji "bućkani" iz Naftagasa.
 
Odgovor na temu

Alex65
Alessandro
Drustvena Firma
Sombor

Član broj: 88707
Poruke: 198
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.01.2012. u 21:22 - pre 148 meseci
Naravno Rade da filteri i hem. sastav vode nisu bitni za TP. Napisao sam to onako, usput za one koje interesuje a jos mozda nisu znali. Btw, topla vodena zila je na jednom mestu prilicno blizu povrsine. Pricali mi lovci, zimi se tamo ne ledi povrsina vode i tamo love pernatu divljac...Jos jedna nepotrebna info. Sto se tice arsena ( ima i gorih stvari ), samo je Evropa poostrila kriterijume jer njihova tehnologija to moze a posle ce je prodati zemljama treceg sveta koji hoce u evropu... Do juce je i kod njih voda bila svakaka.
Pozz .
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.01.2012. u 21:54 - pre 148 meseci
Shvatio sam ja zašto si ti to napisao... To je samo primer kako je moguće odstraniti nepoželjno... Ali ovo čitaju i oni koji o tome neznaju ništa ili vrlo malo. Ako smo dobronamerni pomoćićemo, pa nek' nam pr'nu potpendžer i to "kibicfenster"..
Svaka "info" je potrebna, zato i postoji INTERNET.
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.dynamic.stcable.net.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.01.2012. u 16:05 - pre 148 meseci
Evo mene opet posle par dana.

@rade.zrnic E hvala na opisu "buckanog" jer sada u stvari razumemm sta je u pitnju. Jednom sam video na youtube kada su busili bunar sa vodenim pritiskom i nabijali tako polako cev u zemlju dok na kraju cevi voda izlazi pod pritiskom u mlazu i tako busi rupu.
Sada kada znam kako se i to radi i kada @mali genije kaze cenu "bunar od 50mm koji buse iz ruke dubine 18/20m kosta 150e" vidim i dalje da nebi trebao buckani da kosta vise od 500€ fi 80-125mm.

E jos jedno pitanje, ako 50mm moze da se iskopa buckanjem, pretpostavljam da moze i 80mm a da li bi mogao i 125mm?

Sto se tice kvaliteta vode. U prethodnim postovima u ovoj temi su ljudi spominjali da zbog tog razloga treba ici na 30m i dublje umesto na 18m jer je manje peska i ostalih primesa u vodi. Kod TP se ovo sve talozi na izmenjivacu i smanjuje se moc razmenjivanja toplote (slicno kao i kod elektricnog bojelera kada se natalozi kamenac na grejac).

I da pitam jos i ovo, posto o bunarima malo znam. Da li se postavljaju neki filteri na dno cevi bunara pre pumpe, pa se ti mogu kasnije cistiti ili menjati?
 
Odgovor na temu

beethoven015

Član broj: 20274
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.01.2012. u 20:24 - pre 148 meseci
Pozdrav svima,

ove godine ugradio sam toplotnu pumpu Clietech CWR-20 voda - voda. Temperatura ulazne vode 15 C. Pumpa je povezana sa baferom od 200 litara iz koga dalje voda ide u radijatore. Kuca je povrsine oko 150m2. Protok vode iz bunara je OK meren je i preko 4m3 za rad pumpe treba nesto manje od 2.5 pa sam protok nastelovao shodno potrebi. Sve bi bilo idealno da nije ali...

Kada je pumpa montirana temperatura kondenzacije je relativno brzo porasla i dostizana cak 65 C, kada je presosta izbacivao zastitu (30 minuta od starta do 65 C). Tada je temperatura vode na izlazu iz toplotne pumpe bila 58 C, a temperatura u baferu oko 50 C. Nisam mogao da postignem temperaturu u baferu vecu od 50 C bez izbacivanja presostata jer je brzo postizao temperaturu kondenzacije i izbacivao zastitu. Temperatura vode na ulazu iz bunara je 15 stepeni, a temperatura vode iz pumpe koja se vraca u drugi bunar je 12-13 stepeni. Sva ova "matematika zagrevanja" desava se u roku od 30 min kada se javi i presostat sa zastitom.

Znam, treba mi pumpa veceg protoka koja od TP odvodi temperatutu u bafer. Ali eto onog ali...
Kada sam pozvao majstora koji je i montirao pumpu resenje je bilo da probamo i sa ekspanzionim ventilom. Malo na levo, malo na desno i nije se bog zna sta dobilo. Ok vratimo ga na zapamcenu poziciju. Sve radi kako treba (isto kao i pre). Onda uzmemo malo jacu cirkulacionu pumpu na izlazu, isto kao i pre. Gledamo u pumpu svi i nemamo pojma sta dalje. Pumpa se pali I eto djavola... Sada je temperatura kondenzacije posle 30 minuta na istom polozaju ekspanzionog ventila 65 C, presosta izbacuje zastitu ali je temperatura vode na izlazu iz toplotne pumpe sada 51 stepen tako da se temperatura u baferu ne moze da postigne vise od 47 stepeni. Vreme je isto kao i kada je bilo 58 C na izlazu i 50 u baferu. Temperatura kompresora se nije menjala od 95 - 105 stepeni.

Kaze majstor hajde da probamo sa ekspanzionim ponovo.
Zavrnemo ekspanzioni ventil, nista bolje, temperatura kondenzacije brze postize magicnih 65 C, a temperatura na izlazu je 49. Odvrnemo ekspanzioni sada se situacija popravlja, dodjemo do momenta kada je temperatura kondenzacije 64-65, temperatura na izlazu 58 C, a temperatura u baferu moze da se postigne i na 54 stepena.

Rekli bi ste SUPER, ali sve to sada radi 50-60 minuta umesto onih lepih 30 minuta.

Moze li neko da mi pomogne i da nadjem resenje za problem posto mi deluje da majstor nije sklon resavanju ovakvih problema a i drugi sa kojim sam razgovarao. Interesuje me zbog cega u istim vremenskim uslovima kada je temperatura kondenzacije 65 stepeni temperatura u jednom momentu bude 58 stepeni a u drugom ne moze da predje 50-51 stepen.

Unapred hvala,

[Ovu poruku je menjao beethoven015 dana 26.01.2012. u 21:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.01.2012. u 23:19 - pre 148 meseci
@beethoven015,
Trebalo bi malo više podataka... Ako sam dobro shvatio to je namenski napravljena TP po nekom projektu, jer si dao ime i tip?
Kako izgleda izmenjivač u kome je kondenzator i kako je postavljen u odnosu na smerove vode i freona?
Mora da bude protivstrujno tj. ulaz vode MORA da bude izlaz za freon. U protivnom nema kondenzacije freona i pritisak u kondenzatoru ode do nebesa pa onda odreaguje presostat. To isto važi i za izmenjivač u kome je isparivač samo tu pritisak ne raste nego pada pa ako je pumpa pravilno odrađena potpritisak nije dozvoljen.
Koji je freon?

[Ovu poruku je menjao rade.zrnic dana 27.01.2012. u 00:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2012. u 07:25 - pre 148 meseci
@beethoven015
nisi napisao koji je gas u pitanju i dal su majstori izmerili
predgrevanje/pothladjivanje gasa i koje su temperature
 
Odgovor na temu

beethoven015

Član broj: 20274
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2012. u 16:47 - pre 148 meseci
Gas je R410A, pumpa je Clietech CRW-20. Posto pumpa nije domace proizvodnje slobodan sam da stavim link ka podacima

http://clitech01.en.made-in-ch...ource-Heat-Pump-CWR-20XB-.html

Hvala unapred na pomoci
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2012. u 17:41 - pre 148 meseci
Dobro, sad znamo više, to je TP koja daje 4.7 kW toplotne energije na sat na osnovu jednog kilovata el. energije koju uzima iz mreže. Sledeće pitanje ponavljam, malo ću ga drugačije postaviti. Kako operiše sa ulazom i izlazom vode koju greje i sa vodom od koje uzima toplotu? Dali ima ugrađene pumpe (vodene) u sebi ili su pumpe dodatno postavljene od majstora koji je ugrađivao spravu? Moramo korak po korak jer se očigledno nerazumemo.
 
Odgovor na temu

beethoven015

Član broj: 20274
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2012. u 18:19 - pre 148 meseci
Pumpa koja iz bafera "gura" vodu u sistem je SEVER mislim da je 3 m3 na trecoj brzini. Pumpa izmedju toplotne pumpe i bafera je WILO sa brzinom od 3.5 m3. Bunarska pumpa je potapajuca i ona je 4m3 ali je "prigusena" na potrebnih 2.5m3 dodatno postavljena od majstora koji je postavljao grejanje. Tempreratura ulazne / bunarske vode je 15C a na izlazu 12-13C.
 
Odgovor na temu

nova alex

Član broj: 298163
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2012. u 19:19 - pre 148 meseci
Toplotna pumpa voda-voda ima maximalnu temperaturu vode u primarnom krugu.To je obicno 50 C.Pogledao sam link koji ste poslali na kojoj su Kinezi kao proizvodjaci naveli da je on 60C.To je sigurno predimenzionisan podatak.U takvim uslovima sami ste rekli da pumpa neprekidno radi 60min,sto za njen radni vek nije bas dobro.
Najveca greska je sto toplotna pumpa nije efikasna ukoliko imate radijatore.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469704 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.