Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469339 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
*.team.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.10.2007. u 01:27 - pre 200 meseci
Pozdrav svima!!!!!!!!!!!!!!
Za sale_ch1
Bitna je izdasnost bunara, a ne kubikaza. Naj isplativiji sistem je voda-voda.
Ako je voda kemijski i bakterijalno ispravna iz bunara ona se ne mjenja pri izlazu iz TP.
TP imaju na sebi ugradjene otopljivace. Sto znaci da nemas problema do -20C°.
Bio sam u firmi Arovs umvelttechnik . Njihove pumpe funkcioniraju ali su lose sastavnjene,
ja ih nebih nikome preporucio.
Bio sam u bosni na sajmu (ZEPS)sa mojim proizvodom, interesi su veliki. Upravo ugradjujem dva komada u Zepcu,
Sledeci prijekt je jedan u zavidovicima, pa onda sest komada u bihacu itd.
 
Odgovor na temu

safet huseinovic
safet huseinovic
vipriko

Član broj: 162805
Poruke: 2
*.80-203-96.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.11.2007. u 15:08 - pre 199 meseci
Bio bih vam veoma zahvalan ako mi mozete pomoci oko iznalazenja odgovarajuceg resenja za grijanje objekta koji sam izgradio kod Kiseljaka!
Kuca se sastoji od prizemlja ca. 160 m2 + prvi sprat 100 m2 i potkrovlje 60 m2,
Oko imanja protice rijeka Lepenica i od kuce je udaljena 30 m. u tehnickoj prostoriji pored kuce je instalirana pumpa koja na ljeto treba da puni bazen za kupanje, koja je opremljena odgovarajucim pjescanim filterom. S obzirom da se bazen puni vodom samo jednom godisnje, pumpa bi se mogla koristiti za snadbijevanje TP odgovarajucom koliocinom vode iz rijeke.
Upravo se sada vrsi mjerenje temperature vode u rijeci, a predpostavljam da je najniza temperatura zimi 7-8 stepeni!
Pod hitno moram iznaci adekvatno resenje jer trenutno nemam alternativnog izvora grijanja!
Safet
 
Odgovor na temu

zivotadj
vatrogasac,Kolubara

Član broj: 163050
Poruke: 13
77.46.252.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.11.2007. u 16:10 - pre 199 meseci
Čitam sta ste pisali o TP ali mene interesuje sistem vazduh -voda.Dogodine hoću da radim etažno grejanje i zelim da se informišem da bih izbegao greske.Živim u Aranđelovcu gde su zime jake .Kuća je povr 170m2,visina prostorija je 3m.Debljina zidova je 36cm.Pored moje kuće je prošao gas ali priključak kosta 1000e a kotao 900e.Komšije kukaju ko ranjenici zbog računa za gas.Primer kuća 160m2 mesečni račun za gas 120-130e.Ko može da pomogne sa savetom nek se javi.
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.11.2007. u 22:52 - pre 199 meseci
Prvo trebas da provjeris opcije voda-voda,sole-voda,direktna ekspanzija-voda, pa da se onda odlucis
za zrak-voda. Jako je vazan kvalitet prozora K-vrijednosti. Kvalitet zida.Izoliranost krova.ITD
Za kvalitetan objekt tih dimenzija ,potrebno je ca. 220€ u godini za grijanjnje i pripremu tople vode.
Ako uzmes zrak voda , onda si na nekih 400€ godisnje.
 
Odgovor na temu

zivotadj
vatrogasac,Kolubara

Član broj: 163050
Poruke: 13
77.46.185.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.11.2007. u 21:30 - pre 199 meseci
Hvala ti na odgovoru gtp.Nisam razumeo deo 220-400evra godisnje za troskove grejanja.To je jeftino i lepo zvuci.Sto se tice opcije sole- voda tu si potpuno u pravu.Moja kuca se proteze u pravcu istok -zapad tako da mi je nekih 70m2 krova okrenuto ka jugu.Mada ne znam koliko je m2 sol.panela potrebno da bih se grejao i koliko ta investicija kosta,i sta je sve od opreme potrebno da bi se to realizovalo.Izolaciju nemam,stolariji treba dobro dihtovanje,kuca je 39.godiste.otvori na prostorijama su od 3 do 6m2 a po proracunu za etazno grejanje na cvrsto gorivo treba mi kotao od 36 kw.A sto se tice gasnog kotla ubedjivali su me da je dovoljan kotao od 28kw,navodno zbog boljeg toplotnog iskoriscenja!?Ako mozes molim te pojasni mi.Hvala

[Ovu poruku je menjao zivotadj dana 21.11.2007. u 13:48 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zivotadj dana 21.11.2007. u 13:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.11.2007. u 21:21 - pre 198 meseci
Hmmmmmmmmmmm da li je neko zaista ucelo napravio i instalirao postrojenje o kome je u predhodnim postovima(pa i godinama)bilo govora?Da li ste koristili strucnu literaturu iz termodinamike,grejanja,klimatizacije i prenosa toplote,da biste napravili toplotnu pumpu ili ste se mahom oslanjali na neka prakticna iskustva i neka znanja stecena u toku rada?Da li imate ceo proracun i tehnicku dokumentaciju ili.........Poceo bih da se i sam bavim tom tematikom pa bih voleo da budem sto upuceniji.
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin-1.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.12.2007. u 23:57 - pre 198 meseci
Jesam ja. Nazalost, crkla je nakon sto su mi braca podesila tajmer na neprekidan rad. Neposredno pre kvara pipnuo sam donju stranu bojlera. Bila je vrela. U isparivacu se uspeo cak stvoriti led.
E sada! Nisam je bas koristio za grejanje stana vec vode u bojleru, ali dok je radila radila je sasvim dobro. Imas njen opis na mom sajtu.
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.12.2007. u 20:49 - pre 198 meseci
Da..........hmm bio sam na tvom sajtu Stojane i odusevio sam se zaista svaka ti cast postavio si zaista sve same dobre,korisne i prakticne stvari.Ja sam malo lutao ali sam odlucio da upravo princip rada toplotne pumpe uzmem za temu diplomskog rada sad jos samo razmisljam kom predmetu da pripadne dali temodinamici ili termoprocesnim uredjajima 1 ili 2.......ili iz grejanja i klimatizacije ali to je vec nesto drugo .Zanima me da li imas proracun po kom si radio,i da li imas tehnicku dokumentaciju tj crteze,dijagrame itd.I da sad jedno pitanje posto cu uskoro i ja da pocnem sa pravljenjem iste zbog cega su ti namestili taj radni rezim da ti je stalno ukljuceno?I da hoces li je popravljati i imas li nameru da prosirujes postrojenje tj da je prilagodis i ya grejanje neke manje sobe recimo?Ovde sam procitao dosta o tome kako je najbolje prikljuciti toplotnu pumpu na sistem podnog grejanja,ali sam danas upravo procitao na internetu da se vrlo efikasno moze prikljuciti i na sistem radijatorskog grejanja samo sto je potrebno postaviti vece radijatore.Hmmmmmmm skinuo sam ovih dana gomilu materijala sa interneta o toplotnim pumpama ivoleo bih da ih ovde okacim ali to jos nisam ukapirao.Da li si razmisljao da ``ukombinujes`` toplotnu pumpu sa solarnim kolektorom posto sam na tvom sajtu video dosta i o ovoj vrsti energije a i procitao sam da je ta kombinacija najbolja?
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.12.2007. u 11:48 - pre 198 meseci
Stavi pod termodinamiku ili grejanje i klimatizaciju. Ipak se termoprocesna tehnika moze odnositi i na razne druge stvari. Prvenstveno tu mislim na kontrolu temperature što podrazumeva njeno merenje. Toplotna pumpa tu ne spada.

Proracun nemam. Jedina literatura bio mi je SAM. Želeo sam i sam još odavno to napraviti, ali nikako da nađem odgovarajuću literaturu. Onda sam se iznervirao i krenuo tako peške. Da sam samo ranije krenuo!

Ako bi vec i sam pravio, preporucio bih ti par stvari:

1. Uzmi što veći kondenzator. Iako je moj od 6, preporucio bih ti bar 9m dužine cevi.

2. Umesto isparivača iz frižidera probaj da nađeš kondenzator sa neke stare hladnjače, zajedno sa pripadajučim ventilatorom. Obično se nalaze neposredno do kompresora i izgledaju kao hladnjak automobila. Zbog mnogo boljeg prenosa toplote (zbog većeg orebrenja) prikupiće više toplotne energije. Jedino bi sa njim mogao možda imati problema prilikom čišćenja. Između limova je skoro nemoguće prići. Jedino mlazom vode ili vazduha pod pritiskom. Nisam gledao, ali možda bi i neki fabrički hladnjak sa automobila mogao da se iskoristi za ovu namenu.

3. Lemi kondenzator srebrom.

4. Ako praviš toplotnu pumpu većeg kapaciteta, probaj da nabaviš kompresor sa klima uređaja. Njima ne bi trebalo da smeta neprekidan rad.

5. Povedi računa o rasporedu elemenata prilikom montaže. Topao vazduh se kreće nagore, i zato sam ga ja odatle i uzimao. Kasnije mi je pala na pamet ideja da bih mogao kompresor postaviti iznad isparivača, pa bih tako dobio njegovo još bolje grejanje, jer bi deo toplotne energije uzimao upravo sa zagrejanog kompresora. Kompresor se inače pri normalnom radu može zagrejati sasvim solidno. Moja subjektivna procena je negde do 90 stepeni.

Tajmer sam stavio za povremeno uključenje i isključenje kompresora upravo da bih mu sprečio neprekidan rad. Medjutim, moja braća (7 razred osnovne) pritisnuše na njemu jedno dugme, i on ostavi kompresor uključen CELE 2 NEDELJE. Za takav rad kompresor ipak nije predviđen. Sada žalim što nisam ostavio originalni termostat bojlera. Dovoljno bi bilo podesiti ga na nižu temperaturu i ne bih imao (skoro) nikakvih problema. Dok sam rešio da napravim digitalni termostat, toplotna pumpa ode.

Popraviću je tek nakon što završim taj termostat.

Grejanje sobe ne planiram, bar dok prethodno tu sobu ne obložim stiroporom. Kako je stambena zgrada u pitanju, obložio bih je iznutra. Medjutim, upotrebljeni kompresor jednostavno ne bi mogao mnogo da je zagreje. Mislim da bi mi za jednu sobu bi mi trebala ulazna (električna) snaga od bar 500W, i naravno ikakav izvor toplote.

Podno ili radijatorsko grejanje, sve je to isto. Mana mu je (po meni) sto je za manje prostorije (jednu sobu na primer) potrebno uvesti dodatne gubitke toplote prilikom prelaska toplotne energije sa kondenzatora na vodu u izmenjivaču toplote. Mislim da bi za manje sisteme daleko praktičnije i jeftinije bilo grejati vazduh direktno ventilatorom i kondenzatorom u obliku hladnjaka automobila. Ja nemam ni imam podno ni radijatorsko grejanje.

Da obrazložim ovo: Direktnim prenosom toplote ne bi imao nikakve dodatne gubitke. Toplota bi se prenosila sa kondenzatora direktno u vazduh. Preko radijatorskog ili podnog grejanja (iako je daleko praktičnije zbog manje buke), imao bi gubitke pri prenosu toplote sa kondenzatora na vodu, i zatim sa vode na spoljni vazduh preko radijatora.

Kombinacija toplotne pumpe sa solarnim kolektorima je svakako najbolje moguće rešenje. Možda bi jedini problem bio sneg koji može napadati preko kolektora. Najpraktičnije bi tu bilo izložiti isparivač direktno sunčevim zracima zbog što manjih gubitaka u izmenjivačima toplote. Nažalost, kao što rekoh ja sam u stambenoj zgradi. Meni ostaje jedino uzimanje toplote iz kuhinje (sa smederevca) ili iz spoljnog vazduha.

Za opis "kačenja" fajlova na sajt pogledaj pomoć na ES.
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.12.2007. u 16:20 - pre 198 meseci
Hvala ti,bas ti hvala na ovako bas bas bas korisnim savetima,hmmm eto vidis spojeve lemiti srebrom......... pa da,u svom tom poslu to bi mi verovatno i promaklo,eto takav jedan detalj.Evo ovako kod mene stvari stoje ako sutra polozim energetska postrojenja 1 onda odmah sutra i uzimam diplomski pa uporedo sa tim cu i iskoristiti da pocnem i da je pravim .Samo da ti kazem da je i automobilski hladnjak takodje izmenjivac toplote.Sto se literature tice imam brdo knjiga iz termodinamike,prenosa toplote,izmenjivaca toplote.....probacu da ti to nekeko ostavim na sajtu,uglavnom sutra cu i razgovarati sa profesorom koji mi je predavao termodinamiku pa cu se onda ovde pojaviti sa nekim novim informacijama.
 
Odgovor na temu

zivotadj
vatrogasac,Kolubara

Član broj: 163050
Poruke: 13
77.46.182.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.12.2007. u 20:16 - pre 198 meseci
Zdravo ljudi.Posto sam u bivsoj kuci jedan deo bakarne instalacije uradio sam uzecu slobodu da vam dam par saveta.Pre letovanja srebrnom zicom ili kalajem ocistite cev vodenom smirglom ili finom celicnom zicom,slicna je zici za ribanje sudova.Umesto da varite cevi za flansu zalemite na krajeve cevi MS prikljucke sa spojnim navojem.Pre montaza na njih stavite dihtunge provicite ih kroz otvore na flansi i stegnite maticama isto kao elektro grejac.Manje muke.MAP brener nije skup,boca dugo traje i snjim mozete lemiti Cu cevi do fi 22mm.Kad ste pomenuli hladnjak od automobila setio sam se da imam isparivac koji se koristi u hladnjacama dimenzija 600x1000 sa prikljuccima od 1 col.Hteo sam da od nje pravim izmenjivac (podstanicu)za daljinsko grejanje ali sam odustao i kupio gotovu.Covek koji mi je radio projekat za etazno grejanje ing.termodinamike tvrdio mi je da bi njena snaga bila 40kw kad bi na primaru imala temperaturu 100 C,(pregrejana voda)i bila uronjena u posudi u kojoj bi kruzila voda iz kucne instalacije.Posuda zadihtovana,i sposobna za pritisak do 10 bari.Na sekundaru bi imala temp.80 C.Tolika ili veca temperatura mora biti u kucnoj inst.etaz.grejanja.Molim Vas posavetujte me kako da je iskoristim za TP.
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.12.2007. u 22:05 - pre 198 meseci
E da sam samo ranije znao za te MS priključke. Uštedele bi mi mnogo truda.

Isparivač ti je samo jedan deo posla. Pretpostavljam da je taj isparivač obična cevna zmija, odnosno da nije orebren. U tom slučaju mogao bi služiti kao kondenzator toplotne pumpe. Medjutim potrebno je najpre osmisliti kazan u kome bi on bio uronjen. U običan bojler sa takvim dimenzijama ne bi stao osim ako bi se njegov kazan isekao.

Problem je još što imaš samo jedan deo kompletne instalacije toplotne pumpe. Najskuplji i uopšte najzahtevniji je svakako kompresor, i to (budući da nemam nikakvih proračuna) najverovatnije iste ili veće (zbog dužeg rada) snage kao onaj sa hladnjače sa koje si skinuo isparivač. Međutim, uprkos tome što je teoretska snaga isparivača (kad bi se koristio za grejanje postao bi kondenzator) 40kW ne verujem da bi običan kompresor mogao dostići punih 100 stepeni. Istopila bi mu se izolacija namotaja. Trebalo bi da tako u kućnoj radinosti možeš dobiti do oko 60 stepeni. Na osnovu toplotne snage koju bi mogao predati sistemu sa tom temperaturom biraš kompresor tako da mu potrošnja električne energije bude 3 do 4 puta manja. To su samo moje pretpostavke bazirane na mom sistemu. Za konkretnije proračune ipak konsultuj nekog (ako uspeš da nađeš) iskusnijeg.

Mnogo veći problem od odašiljanja toplote bilo bi ti njeno prikupljanje. Na spoljnoj temperaturi od -20 verovatno ne bi dobio ni +20 stepeni ako uzimaš toplotu iz spoljnog vazduha.

Kod takvih (većih) sistema ne koristi se kapilarna cev već ekspanzioni ventil, i to ručni. Njegova funkcija je ista kao kod obične slavine. Automatski ekspanzioni ventil (kakav se sreće u ponekim hladnjačama) ne može se koristiti jer je on namenjen za regulaciju protoka freona u zavisnosti od niske temperature na isparivaču.
 
Odgovor na temu

zivotadj
vatrogasac,Kolubara

Član broj: 163050
Poruke: 13
77.46.182.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.12.2007. u 13:56 - pre 198 meseci
Isparivac je dupla zmija,orebren AL limom sa razmakom 3mm izmedju limova.Sirina isparivaca je 70mm tako da ima veliku povrsinu.Nije problem staviti ga u posudu.Mene buni ponuda jedne firme iz Pozarevca koja proizvodi sol.panele i instalira iste da mi je potreban bojler od 1000l vode i 40m2 panela.To je jako skupo 12000evra,a ne znam koju bih temperaturu imao u instalaciji,taj podatak mi nisu dali.Sve sto mogu da sam napravim ,napravicu.Na slovenackim i hrvatskim sajtovima detaljno je opisana samogradnja sol.panela 2 tipa plocastih.Na prolece cu da se upustim u samogradnju istih.Nadam se da cu doci do literature iz koje cu moci da ucim.Nasao sam podatak da je Zavod za udzbenike izdao knjigu Solarni kolektori pa cu je potraziti u Bg-u.Americki sajtovi su prebogati sa resenjima iz ove
oblasti ali moje siromasno znanje engleskog me ogranicava da ih razumem do kraja.Zanimljivo je da od 1907 god proucavaju sol.panele i toplotne pumpe.Ja ne bih koristio sistem vazduh-voda.vec po preporuci gtp-mann-a sistem sole-voda.Trombov zid je obavezan deo projekta kao i prostor na tavanu gde je temperatura za 3 stepena visa nego na spratu.Zelim da iskoristim taj akumulator toplote i toplotu ponovo vratim u sve delove kuce preko TP i inst.etaznog grejanja.
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin-1.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.12.2007. u 18:17 - pre 198 meseci
To što je isparivač orebren limom ne znači mnogo kada je već uronjen u vodu. Štaviše, moguće da bi čak smetao cirkulaciji vode. Po opisu pretpostavljam da bi bio zgodniji za uzimanje ili predaju toplote vazduhu.

Ta firma iz Požarevca verovatno je pretpostavila da želiš grejati ceku kuću SAMO solarnim panelima (bez primene toplotne pumpe). Ako je tako, verovatno je računica dobra. Moraš negde akumulirati toplotu zbog grejanja noću. Proveri to ipak sa njima za svaki slučaj.
 
Odgovor na temu

zivotadj
vatrogasac,Kolubara

Član broj: 163050
Poruke: 13
212.200.200.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2007. u 15:50 - pre 198 meseci
U pravu si.Mnogo mi lici na kalorifere na vrelu vodu,kakvih ima kod mene na poslu.Ja sam ovaj isparivac kupio u prodavnici oduzete robe sa carine i pretpostavio sam da sluzi za hladnjace.Zao mi je sto ih nema vise,bilo ih je raznih velicina.Sto se tice ove firme pretpostavka je tacna jer sam pitao za Solarno grejanje bez TP.Ali rezervoar od 1000l je mali kao akumulator toplote(moja pretpostavka)ma kako bio izolovan.Pogotovo sto zimi sunca ima od 8 do15h.Termoventili iskljucuju solarnu instalaciju na 10 stepeni C razlike.Znaci od 15.30 do 8h moram kucu dogrevati.Znaci usteda je samo 7h.Koliko onda treba da se investicija isplati bez TP?Gde da postavim TP da bih imao najbolje iskoriscenje?Da li na tavanu gde je najtoplije?
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin-1.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.12.2007. u 07:36 - pre 198 meseci
E tu je caka! Ako za solarne kolektore imaš sunca samo od 8 do 15, sa toplotnom pumpom mogao bi bar pola sata ranije i kasnije grabiti toplotu. Kako (kako sam kažeš) termoventili isključuju pri 10o razlike, tu razliku lačše ćeš dobiti uz toplotnu pumpu koja može bez problema raditi i kada je temperatura kolektora sa isparivačem svega +5o. Ispod toga nemoj ići zbog mržnjenja isparivača.

Ako se uzme u obzir da bi imao iskorišćenje toplotne pumpe u odnosu na električnu energiju u odnosu 1:3 – 1:4 (a pod pretpostavkom da isti odnos vaši i za dobijenu / predanu energiju) dolazi se do zaključka da bi ti za grejanje bilo dovoljno 40/3 odnosno 40/4 = 10m2 kvadratnih uz isti toplotni učinak.

Da bi sprečio gubitke (ionako male dobijene toplotne energije) preporučujem ti da napraviš takav sistem u kome bi isparivači toplotne pumpe bili direktno zagrevani u solarnim kolektorima. Sistemom sa još jednim izmenjivačem imao bi kao prvo veće gubitke usled prenosa toplote, i kao drugo veće troškove zbog potrebe za još jednim kazanom, izmenjivačem toplote i tečnošću za prenos toplote (ne može biti voda zbog mržnjenja niti voda sa antifrizom zbog razjedanja delova instalacije). Ako već želiš sistem sa još jednim rezervoarom raspitaj se kod kotlarnica šta one koriste za potrebe.

Gde bi smestio toplotnu pumpu zavisi od tvojih mogućnosti i prostora. Nije toliko bitno gde će ona biti sve dok su priključne cevi dovoljno kratke. Pošto smatram da je bitnije da cevi do isparivača (bar od ekspanzionog ventila do isparivača) budu što kraće, verovatno bi najzgodnije bilo da je postaviš što bliže krovnoj instalaciji, ukoliko se već odlučiš za direktno grejanje isparivača.

Za rezervoar mislim da bi ti bilo svejedno gde god ga postavio. Ipak, ja se ne bih tako lako odlučio da smestim tonu vode iznad svoje glave. Nisi opisao je li ti kuća dovoljno čvrsto građena. Verovatno ti je najbolje rešenje podrum. U svakom slučaju potrudi se da dobro toplotno izoluješ sve cevi.

Da li je 1000l dovoljno, ne znam. Zavisi kako ti je izolovana kuća. Kod nas se malo pažnje posvećuje tom problemu (tek od skoro je počela masovnija prodaja stiropora), ali po inostranstvu na primer iznajmljuju termovizijske kamere upravo zbog merenja rasipanja toplote.
 
Odgovor na temu

Dalibor14
Dalibor Sasa
elektricar, szr D&L elektro
Beograd

Član broj: 164224
Poruke: 5
91.150.84.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.12.2007. u 20:09 - pre 198 meseci

Grejem se na centralno grejanje,kotao na cvrsto gorivo ! Hteo bi da ugradim tp voda-zrak,odakle poceti ! sta se sve mora znati da bi imao uvid koliko bi me to kostalo,i koliko bi se ustedelo na takvom rezimu grejanja !


[Ovu poruku je menjao Dalibor14 dana 08.12.2007. u 21:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Dalibor14 dana 08.12.2007. u 21:29 GMT+1]
Dalibor
 
Odgovor na temu

zivotadj
vatrogasac,Kolubara

Član broj: 163050
Poruke: 13
212.200.195.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.12.2007. u 17:49 - pre 198 meseci
Stojane,hvala Ti na ovim objasnjenjima.Ja u kuci nemam ni jednu plocu ni betonski prenos.Mesto ploca se nalaze drvene grede 10x20cm na kant pa preko njih fosne 5cm,pa parket.S donje strane je trska i krecni malter.Rezervoar od 1000l ne bih stavljao na tavan.Tu bih postavio jedan od 200l za toplu vodu.Zanima me kako da iskoristim toplotu koja se koncentrise na tavanu?Da li ista TP-a moze da koristi taj topli vazduh posle 15h kad se iskljuce sol.paneli,preko drugog isparivaca.Broj sol.panela koji si naveo znacajno smanjuje investiciju pogotovo u samogradnji.TP-u bih postavio na tavan tj.1m od sol.panela.
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin-1.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.12.2007. u 22:03 - pre 198 meseci
Citat:
zivotadj: Da li ista TP-a moze da koristi taj topli vazduh posle 15h kad se iskljuce sol.paneli,preko drugog isparivaca.


Može, ali ne vidim neke koristi od toga. Naime, ako već nemaš sunčeve zrake koji obasjavaju solarne panele, ne verujem da bi ti i sam tavanski prostor bio mnogo zagrejan. Možda i bi, ali veruj mi brzo bi se ohladio. Toplotu tavanskog prostora možeš koristiti leti kada crepovi upeknu, ali zimi...

Moguće da bi i imao neke koristi ukoliko toplotnom pumpom uzimaš toplotu koja ti je pobegla sa donjeg sprata, ali nisam siguran isplati li ti se to. Morao bi imati još 2 ventila (postoje fabrički takvi ventili - baš za freon, ali oni se moraju okretati posebnim ključem ili klještima) i isparivač koji bi prikupljao toplotu vazduha. Ne verujem (ili bar meni nisu poznati - voleo bih da me neko opovrgne) da postoje ventili koji bi se mogli daljinski prebacivati. Znači ne gine ti ručno prebacivanje, a to ti se definitivno ne isplati.

@Dalibor14 Daj malo više objašnjenja. Iskorišćenje je 1:3 do 1:4 u odnosu na utrošenu električnu energiju. Znači ako prostoriju greješ sa 3KW električne energije, sa toplotnom pumpom bio bi ti dovoljan 1KW. Ali da bi postigao taj odnos moraš imati dobar izvor topote sa koga ćeš je uzimati.
Kažeš voda-vazduh. Kakva voda. Geotermalna, rečna, jezerska, bunarska, sa solarnih panela, presušuje li, prosečna temperatura zimi...
Koliko bi koštalo zavisi prvenstveno od mogućnosti nabavke odnosno samogradnje toplotne pumpe, kao i od izvora toplote.
 
Odgovor na temu

Dalibor14
Dalibor Sasa
elektricar, szr D&L elektro
Beograd

Član broj: 164224
Poruke: 5
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.12.2007. u 09:10 - pre 198 meseci
Stojane napisao sam ti pregrst informacia o kuci (nacin grejanja,toplotna izolacija ...itd ),o svojim prirodnim resursima,ali sipak,nisam mogao da ti pustim male,jer sam se skoro registrovao i ovi me stalno nesto uslovljavaju,te treba ti ovo ,te treba ti ono ,no nije bitno ! Povrsina koju grejem je etaza nije podkrovlje,etaza koja je izolovana termo izolacijom,sistem grejanja je dvocevni ,pec je na cvrsto gorivo (drvo-ugalj),Za TP na voda -zrak,sam se sam olucio citajuci misljenja ostalih ucesnika i ljudi koji su se usudili probati TP,mozda ona i nije naj bolje resenje jer jedini izvor vode bunar koji i ujedno koristim i za kucne potrebe u smislu tehnicke vode,jedino u cemu ne oskudijevam je prostor,sto u podrumu sto u dvoristu,naznam dali sam ti rekao naj bitnije ali ako ti jos nesto treba pitaj ! POZDRAV !!!
Dalibor
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469339 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.