Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6356160 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja08.05.2011. u 15:45 - pre 157 meseci
^
Ja sam pročitao detaljno šta si pisao i bar dve stvari ti nikako ne stoje. Ovo:
Citat:
Ali, ako vec tako MORA i TREBA, onda treba ici na klasicne sisteme, mozda cak i invertere izbegavati, jer su dodatno neefikasni zbog gubitaka u konverziji AC/DC ("Conversion energy losses from AC to DC and then back to AC can be as high as 4 - 6% for each conversion step").

je možda nekad i bilo tačno, ali danas (uglavnom) nema više ''back to AC''. A ovo:
Citat:
Ako je napolju minus- i invertor ce da radi skoro kao i klasican sistem: punom snagom.

je potpuno paušalna izjava.

Elem, za one koji razmatraju grejanje klima uređajima - sasvim je moguće (i isplativo) koristiti klime kao primarni izvor toplote u zimskom periodu.
 
0

Nikola_alokiN
Srbija

Član broj: 283173
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja08.05.2011. u 16:12 - pre 157 meseci
Citat:
kalimero 011:
Elem, za one koji razmatraju grejanje klima uređajima - sasvim je moguće (i isplativo) koristiti klime kao primarni izvor toplote u zimskom periodu.


http://en.wikipedia.org/wiki/Inverter_%28air_conditioning%29

i, da, po 101 put: jeste moguce koristiti klime kao primarni izvor toplote- ali nisi rekao gde, kada i kako - e to je vec sasvim pausalno... A da je isplativo, pa to je i pticama na grani jasno: energetski efikasna kuca na ovim prostorima od nekih 150kvm ima toplotne gubitke (grubo) od 30-40 kWh/dan (za januar)- naravno ovo su orjentacioni podaci, zavise od mnoogo vise faktora, pa je stoga, dalja racunica potpuno jasna.

Mozda si citao, ali nisi razumeo: govorilo se, ne o mogucnosti i isplativosti, vec o najboljem resenju, pre svega kvalitetu i prednostima i manama ovakvih ili onakvih sistema klima uredjaja- pre svega, pa i o savetu kada ih izbegavati. Ne bih vise komentarisao ovakve i slicne 'gluposti', suvise kompleksna tema, nemam vremena jos i za to, a nije na pravom mestu- ide se predaleko i zadire u nesto sasvim drugo.

I da: slazem se sa svim sto u buduce kazete (a u vezi je sa ovakvim detaljima), tako je :) ... Pozdrav!
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja08.05.2011. u 16:39 - pre 157 meseci
^

Čemu ovaj link?
Citat:
i, da, po 101 put: jeste moguce koristiti klime kao primarni izvor toplote- ali nisi rekao gde, kada i kako - e to je vec sasvim pausalno...

Rekao sam, samo što tema ne počinje od juče, a i nije jedina o grejanju. A malo učtivosti ne bi ti škodilo.
 
0

elbastb
masinac

Član broj: 175354
Poruke: 149
*.nc.res.rr.com.



+4 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja08.05.2011. u 17:47 - pre 157 meseci
Ja sam celu zimu grejao dnevnu sobu/kuhinja 26 kvm sa inverter 12 ,kada su bile jako niske tem. ispod nule preko noci je ne bi gasio,ostatak zime podesena da se pali ujutro u 6,.u pitanju je kuca bez izolacije al ima eloksiranu al. bravariju, i lcd i komp. jer i oni greju donekle.Temp u prostoriji 21 22 c.
Prikljucio je preko internog brojila od 420 do 460 KWh mjesecna potrosnja zavisno od zime tog mjeseca.Nije mi racun pri ruci da pogledam cenu kwh il da guglam po EDB.
 
0

Nikola_alokiN
Srbija

Član broj: 283173
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja08.05.2011. u 19:26 - pre 157 meseci
Citat:
elbastb: ... i lcd i komp. jer i oni greju donekle...


...jos ako pojacas kontrast i osvetljenje na lcd-u i kloknes porcesor za nekih 20-30% - komotno mozes to za prelazni period da koristis za grejanje- po tvojoj racunici, ni klimu, kao glavni izvor toplote ne moras cesto da ukljucujes jos ako imas neko pojacalo, pa smanjis volume da vise greje, ili ako je i A klase ...

slatko si me nasmejao, doduse, malo sam karikirao, nadam se da ti ne smeta...
 
0

elbastb
masinac

Član broj: 175354
Poruke: 149
*.unch.unc.edu.



+4 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja08.05.2011. u 20:07 - pre 157 meseci
Nikola druze, ne smeta mi smej se smej. Ne vidim razlog sto si toliko zadrt protiv toga ,kad je to cinjenica i realnost danasnjice pa i u mojoj dnevnoj sobi, il lobiras za neke druge vidove grejanja/hladjenja koji gube trku. Zaboravio sam da kazem a i leti lepo ohladi. Sve u svemu moze i ovako
Ko ne zna a misli da zna kani ga se.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja08.05.2011. u 23:13 - pre 157 meseci
@nikola
Nisi ni ti razumeo, ja se i kuci grejem klimama i nemam problema.
Nisam jos probao ispod -10 jer nije bilo ove zime ali dugi jesu.
A ovo za kotao je smesno, ti kotlovi trose nenormalno struju a taj od 50kw ima da te iseli iz kuce ;)
I ja imam kotao na ugalj za vecu zimu ali ako potrosim i jednu tonu mesecno to je mnogo (140e kameni ugalj). Klime ce tesko da naprave i 100e racun a grejacu sasvim solidno.
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

castor260
dipl.oec
sarajevo

Član broj: 164525
Poruke: 5
92.36.201.*



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.06.2011. u 09:37 - pre 157 meseci
pozdrav svima,
rijesio sam kupiti klimu za prostor 25 m2 solidno izlovan čija će osnovna namjena biti grijanje u prelaznim periodima i eventualno dogrijavanje za vrijeme grijne sezone (grijem se na toplanu) + hladjenje u onih par dana kada je ekstremno vruće tokom ljeta. ne znam koji model uređaja odabrati - inverter ili možda neku kvalitetniju on/off klimu koja može grijati do -7 a da je pozudana u radu. živim u području gdje bude do -15, veci dio zime je do -10. uzeo bih jačinu 12 a
ako bih odabrao inverter razmišljam između modela

Panasonic CS/CU-YE12MKX

LG klima S12AT 3,5kW
obe koštaju oko 550 eura + ugradnja

nešto jeftnija je

VIVAX COOL, ACP-12CH35AEI - inv., 3.5kW a ima i neki grijač kompresora pa mi se čini da bi bilo jeftinije a možda bolje rješenje od prethodne dvije.


nemam nekog iskustva sa klimama osim što sam par godina se grijao sa starom lg 9 u mostaru i nije bilo nikakvih problema osim ako je bilo manje od -7.


molio bih vase misljenje vezano za ovaj odabir i eventualnu sugestiju
 
0

DeVLiNK
SysAdmin / Tech Support
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 11707
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.06.2011. u 19:57 - pre 156 meseci
pitanje za profesionalce ali i iskusne ( koji imaju ovaj ili slichan model)..

jurim 12-icu inverter shto boljeg kvaliteta za iznos od 700-800€ + ugradnja koja bi se koristila i za grejanje stana od ~65m²
stan je u dobro izolovanoj kucci u kojoj vecc lepo rade u drugim stanovima standardne 12-ice, ali veccinom za hladjenje i povremeno dogrevanje u prelaznim periodima
to uspeva jer su stanovi otvorenog tipa, sa malo pregradnih zidova ( vishe otvorenog prostora)

vidim da su u ovoj ceni predlagani modeli Fujitsu-a, standardni inverter i plazma varijanta, pa sam naklonjen tome, pogotovo poshto u jednom od stanova vec postoji standardni Fujitsu od 12,000BTU ( model FUJITSU ASY12UC, ako se dobro seccam)

ali, videh ovaj model na jednom site-u kod nas, cena ~78,000 RSD, a koliko sam upoznat, Mitsubishi je visha klasa i od Fujitsu-a, pa me zanima o chemu se radi:

MITSUBISHI SRK35ZJ-S





hvala na odgovorima i ne zamerite ako sam "pobrkao lonchicce"

pozdrav
----

< kind regards from H.U.D. DeVLiNK , the infamous HotBlack Desiato >
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.06.2011. u 20:11 - pre 156 meseci
Ovaj Fujitsu sto si spomenuo (ASY12UC) je obicna klima, dakle nije inverter i kosta ispod 40.000. To je stari model.

Ovaj Mitsubishi koji si naveo (SRK35ZJX-S) jeste inverter, i to Hyper Inverter Diamond Series, ali mu je cena preko 100.000, a ne 78.000 kako si naveo. Za 70.000 imas slabiji Mitsubishi inverter ali njegova oznaka je SRK35ZJ-P.

Ceo stan naravno neces moci da grejes sa jednom klimom tako da ne znam kako si to bas zamislio. Mislim da je to u principu mnogo veci problem nego sam izbor klime - gde si zamislio uopste da stavis klimu za grejanje i kakav ti je raspored?
 
0

DeVLiNK
SysAdmin / Tech Support
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 11707
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.06.2011. u 21:22 - pre 156 meseci
Citat:
acabgd: Ovaj Fujitsu sto si spomenuo (ASY12UC) je obicna klima, dakle nije inverter i kosta ispod 40.000. To je stari model.

Ovaj Mitsubishi koji si naveo (SRK35ZJX-S) jeste inverter, i to Hyper Inverter Diamond Series, ali mu je cena preko 100.000, a ne 78.000 kako si naveo. Za 70.000 imas slabiji Mitsubishi inverter ali njegova oznaka je SRK35ZJ-P.

Ceo stan naravno neces moci da grejes sa jednom klimom tako da ne znam kako si to bas zamislio. Mislim da je to u principu mnogo veci problem nego sam izbor klime - gde si zamislio uopste da stavis klimu za grejanje i kakav ti je raspored?

mislim da sam bash naveo taj od 70+k, pogledaj moju poruku bolje..
a za onu pomenutu Fujitsu, naravno da je to obichan a ne inverter model, a i to sam rekao u post-u ( mozzda nije bilo najjasnije srocheno, ali pishe..)

ono izmedju chega sam neodluchan su, pored tog Mitsubishi-ja ( za koji chekam neki info sa vashe strane) i ovi modeli Fujitsu invertera:

FUJITSU ASYA12LGC
FUJITSU ASYB12LD


u principu, i nije toliko potrebno da ceo stan bude to poslednjeg cm² ohladjen/ugrejan, vecc centralna prostorija koja je dnevni boravak/trpezarija, a ostale da "osete efekte"
kazzem, to se i sada deshava u istovetnim stanovima u kucci pod obichnim klimama 12-icama, od kojih je jedna ona gorepomenuta a druga 5 god. star LG ES-H1264DAO, pa ne vidim da je potrebna neka ( dosta skuplja) 18-ica
mozzda ima neko "srednje" reshenje?





pozdrav
----

< kind regards from H.U.D. DeVLiNK , the infamous HotBlack Desiato >
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.06.2011. u 23:27 - pre 156 meseci
Pa nisi bas naveo taj od 70+K, pa sam ti zato i spomenuo. Na prvi pogled ista oznaka ali nije, a razlika u ceni je 30k. Nebitno, ali obrati paznje detaljno na oznake a ne samo prva tri slova.

Daikin je po meni preskup (ili ajde, nije preskup nego "skup") sa onim boljim modelima. Fujitsu ima dobar model ASYA12-LG koji kosta oko 70k, ali mislim da za malo vise para mozes da dobijes bolji uredjaj.

TOSHIBA Avant RAS-137SKV-E3 trosi 1.14kW pri grejanju (prema zvanicnom dokumentu sa Toshiba sajta, ne nekog levog sajta). Ima solidan protok od 570 m3/h, radi naravno prema specifikaciji od proizvodjaca do -15C. On ti je oko 74k.

TOSHIBA Suzumi+ RAS-13SKV2-E trosi samo 0.75kW ali pitanje da li moze da se nadje kod nas i koja je cena. Ima malo manji protok ali je i tisa, ali je svakako odlicna.

MITSUBISHI SRK35ZJ-S 1.31kW kosta 78k. Po meni ima najvise onih "dodatnih" funkcija i najmodernija je, trosi malo vise ali ima i veci kapacitet protoka. Ozbiljno bih razmislio izmedju Toshiba Avanta i ovog Mitsubishija.

Odluka je na kraju opet na tebi... :)
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja07.06.2011. u 07:35 - pre 156 meseci
@DeVLiNK
Obe klime su odlične (Fujitsu ASYB12LD i Mitsubishi SRK35ZJ-S). Fujitsu ima bolje karakteristike što se tiče opsega snage sa kojom može da radi (doduše, skuplji je), a Mitsubishi ima nekih funkcija kojih kod Fujitsua nema. Koju god da uzmeš nećeš pogrešiti, ali nemoj očekivati da ćeš sa tom jednom klimom grejati/hladiti ceo stan od 65 kvadrata. Uzmi još jedan jeftiniji inverter (npr. ovaj drugi Fujitsu - ASYA12LG) i rešio si sve probleme ;)
 
0

dragann_bgd
student

Član broj: 261025
Poruke: 6
*.adsl-2.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja07.06.2011. u 10:49 - pre 156 meseci
Ima li neko preporuku za klimu do 30.000 max.? Treba mi za sobu od 12 m2 (suncana strana, ne moze da se zivi...).
 
0

DeVLiNK
SysAdmin / Tech Support
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 11707
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja07.06.2011. u 14:45 - pre 156 meseci
hmm.. sad gledam na ovom nekom site-u ( izgleda kao da su zastupnici Mitsubishi Electric klima, da ne reklamiram), nemaju ove modele koje sam pomenuo iznad nego neke serije invertera MSZ-F, MSZ-H, MSZ-G, i neinverterske MSH-G i MS-G
jel neko zna jesu li to novi modeli ili koji su od njih pandani ove koju sam pomenuo (SRK35ZJ-S)?





pozdrav
----

< kind regards from H.U.D. DeVLiNK , the infamous HotBlack Desiato >
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja07.06.2011. u 15:41 - pre 156 meseci
^
Google ''Mitsubishi Heavy Industries (MHI) vs Mitsubishi Electric''. Ukratko, dva nezavisna dela iste kompanije, često ćeš pročitati da je MHI superioran, ali postoje i drugačije tvrdnje.
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja07.06.2011. u 16:12 - pre 156 meseci
Bas tako - isti vlasnik, dva naziva. MHI bi trebalo da je navodno malo bolji, ali nije mi ME los, daleko od toga.
Ove setije sto si pitao MSZ su nove serije Mitsubishi Electric.
 
0

DeVLiNK
SysAdmin / Tech Support
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 11707
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja07.06.2011. u 16:43 - pre 156 meseci
ahaaa.. lep info, hvala :)
mislim da sam doshao do odluke, bicce to ovaj Mitshubishi inverter Preimium serije SRK35ZJ-S, samo josh da vidim gde..
prvi koje sam nashao su ovi ACS, a vidim i EuroKlima da ima MHI klime..
a treba mi i neko ko radi Fujitsu da obavim "preseljenje" ove neinverterske, ima godinu dana kako je ugradjena pa i nije bitno ko zbog garancije, al' bitno mi je kako..

ako imate predloge, molim da ih poshaljete na PM, da ne reklamiramo..





hvala josh jednom i pozdrav
----

< kind regards from H.U.D. DeVLiNK , the infamous HotBlack Desiato >
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja07.06.2011. u 17:17 - pre 156 meseci
Dobar izbor po meni... Nemoj samo da propustiš da nam se javiš kad je instaliras i da nam malo ispričaš kako radi.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja07.06.2011. u 18:00 - pre 156 meseci
Ja sam uzeo dve Fujitsu Asya 12LGC i odlicno grejem nekih 80m2. Sa jednom kako god da postavis ne mozes da grejes dobro taj stan, tako da ti ja preporucujem ipak dve ovakve ili devetke (ali ne mogu da se nadju kod nas). Mitsubishi jeste bolji ali ne drasticno tako da nece biti dovoljan kao jedino grejno telo u stanu. Druga varijanta ti je da uzmes tu i postavis tamo gde je najbitnije (dnevni boravak, kuhinja trpezarija, gde se provodi najvise vremena dok ste budni) a uzmes neki jeftiniji inverter sa druge strane da dogreva spavacu, kupatilo itd.
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6356160 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.