Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6363519 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TSI

Član broj: 278970
Poruke: 48
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 08:51 - pre 80 meseci
Da je grejanje na klimu najisplativije to je svima jasno. Ali kada se uzme u obzir da cena klime nije bas mala, a sam uređaj ima neki vek trajanja, da li ta usteda stvarno postoji? Verovatno kroz neki period morace da se kupi nova klima. Kod grejanja na elektricni kotao racuni za struju su sigurno dosta veci, ali kasnije odrzavanje gotovo da i ne postoji, delovi koji bi bili za zamenu ne kostaju vise od nekoliko hiljada dinara. Sa druge strane, grejanje je ravnomernije, nema tolikog strujanja vazduha, podizanja prasine, prljanja zidova... Da li neko ima iskustva koliki je prosecni vek trajanja klime i da li su ustede ipak tolike da opravdava koriscenje istih? Znam da kod grejanja kotlom koristi se uglavnom visa tarifa i vrlo lako se uđe u crvenu zonu. Naravno da nije isto grejanje stana i kuce od 200-300 kvm ali voleo bih da cujem vasa misljenja o nekom prosecnom objektu.
 
0

mapetbg

Član broj: 335887
Poruke: 15
89.216.37.*



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 09:12 - pre 80 meseci
Moje iskustvo: 112 m2 , cena struje oko 15% niža nego sada, sa kotlom od 9 kw (po potrbi 18 kw) po sezoni između 150.000 i 180.000 din, sa nocriom i 07lec prva sezona 75.000 druga sezona oko 100.000 din. Verovatno najlošija iskorišćenost klima na forumu, pa se isplati.
 
0

sasamanas
S.A

Član broj: 181306
Poruke: 378
*.mediaworksit.net.



+10 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 09:56 - pre 80 meseci
Citat:
Cronnin:
Koliko sam shvatio Sasamanas, njemu je neki prosek 500W potrošnje.

0,5 kW x 24 h x 30 d = 360 kWh mesečno, što daje nekih 2160 kWh el. energije potrošene za 6 meseci.
Sa npr. SCOP=3,7 time dobija 8000 kWh grejanja za celu sezonu što zvuči OK za kuću od 60 kvadrata.
Da se grejao na grejalice, to bi mu bilo 500+1300+2200+2200+1300+500 kWh svakog meseca samo na grejanje.

Teoretski njega može za zagreje ta Midea, samo su 2 pitanja problem
- cirkulacija toplote, tj. da li može lepo da pokrije sve sobe
- kapacitet na velikim minusima. Uz dobru izolaciju ispod -10°C mu verovatno treba oko 60 kvadrata x 50W = 3 kW toplote, što znači da mu je klima radila na maksimumu onih kritičnih 5 dana u Beogradu jedva uspevajući da ga pokrije. Da je takvo vreme potrajalo duže ili bi mu otkazao uređaj ili bi se već skroz ohladili zidovi. Na sreću takvi ledeni talasi se retko dešavaju.

Ako je držao u dnevnom boravku 20°C, a u spavaćim sobama 17°C deluje da bi moglo...



Oko 0,434 KW
0.434 x 24 x 30 x 6 = 1874 kw el energije (sat x dan x mesec x sezona 6 meseci)

Sa npr.scopom = 3.7 x 1874 = 6937 kw pa to podelimo sa kvadratima znaci 58 = 119kw po kvadratu sto je po energetskom pasosu za objekte izmedju C i D, sto znaci nista spec niti nemoguce...

Mada ja iskreno verujem da moj objekat ne bi trebao da trosi preko 80 kilovata toplote po m2 sezona, videcemo kad sve zavrsim i dodam jos jednu klimu u onih 12 kvadrata koja sad nisu grejana, znaci bice 70kvm

Ako bude ovakva matematika kao za ovu zimu znaci da nikako ne bi trebao potrositi vise od 2266 kw elektricne energije za 70 kvadrata znaci oko 32kwh po m2, mada se iskreno nadam manjoj potrosnji i manjim toplotnim gubicima..


Recimo oko 20-25 kw el. energije po kvadratu ili ti 50-62.5 toplotne energije
_________________________________________________________________


Citat:
djalf:
@tvrdoglavi
Dule ja imam 5cm svuda a on u potpisu napisao:
PVC veka, 5cm demit spolja+5cm unutra svi spolj.zidovi, pod 3cm stirodura, plafon 10cm m.vune, kosine 10-20cm m.vune+5cm stiropora.
Mislim da je jasno da covek ima MNOGO bolju izolaciju od mene. Ne kazem da zvuci nerealno ali eto Jozza je od poverenja pa cemo videti.


Upravo tako, uzmi uporedu Prodivzvanovu potrosnju po metru kvadratnom za sezonu covek ima 3-4 kime i jos bolju izolaciju od mene+bolja troslojna stakla moja je oko 32kwh po m2 (pricam o sezoni celoj) a njegova oko 20-25 kwh po m2 koliko se secam...

Kako da je to relano alo 3-4 klime ??? A trosi jos manje od mene po m2, no to niko nije pomenuo (jer on nema kinesku klimu)

Meni je realno jer izolacija je 90% posla u prici o grejanju ne bitno na sta se grejete, drugo on ima verovatno brutalan COP sa tolikim klimama koje skoro pa rade u leru...

Isto tako je relano da je mogao da greje sve na 2 klime ili mozda cak i jednu ( onom azdajom 14icom) ali pod uslovom da mu to raspored prostorija dozvoljava, a ne dozvoljava mu pa je zato morao da pazari 3-4 klime ...

Kod mene je dobro sto su mi dnevna soba kuhinja i hodnik maltene jedna prostorija, jedino spavaca soba 12kv i wc 7 nisu, ali zato je spavaca u pravcu duvanja klime na oko 5-6 metara su udaljena vrata od unutrasnje jedinice, sto isapada kao da grejem 51 kw jednu prostoriju :



__________________________________________________________________________________________________



Kibo68, a ti si inace bio kod mene na gajbi pa si na kontu rasporeda skontao da nema sanse da se temp ravnomerno raspodeli jel ???

Kazem ja ti si izgleda neki duhovic dechko :)

__________________________________________________________________________________________________

Citat:
mr Jozza:



Jok, MOB01 ne znači ništa bez ostatka oznake, i može biti u više veličina, kao i MOB02, za 09, 12 ili 18. MOB03 za sada ima samo 09 i 12 veličinu.
Što se tiče godišnje potrošnje, ne važi mi logika jer je prošla sezona bila opasno hladnija i duža.

[/quote]

Slazem se da treba da bude full oznaka, "ALI" ja sam dobio informaciju da svaka midea ima takozvani factory code a to su upravo te oznake MOB01, MOB02 itd

Taj Factoru code je jedana oznaka za jednu klimu gledano kao celina unutrasnja+spoljasnja jedinica "ne postoji jedan isti factory code sa vise varijanti"

Postoje razlicite varijante unutrasnja+spoljna recimo da istu spoljnu dele razliciti unutrasnji modeli ili serije ili ono 2- unutr. jedna spoljna itd, ali svaka od kombinacija ima ponavljam JEDAN factory code, i tu nema zablude...

To je ono kad kazete za japanca LLCC i zna se nasta se misli, e to je na midei factory code.


______________________________________________________________________


Citat:
Cronnin:
SCOP(A) se računa sa podacima do -10°C.


Citat:
sasamanas:
E sad pitanje dali TOLC sto je kod moje mideee -20, sa ph tolom i ph copom utice na PDESIGHN i generalno SCOP ????

Po mojoj nekoj logici DA... Da radi do -10 ili -15 bio bi bolji i skop i pdesighn ? Ili gresim ?


Hteo si reći - sa Ph@TOL i COP@TOL?
Ne utiče. Za SCOP(A) je nebitno šta se dešava ispod -10°C.




Da da da, ok tnx na inf :)

__________________________________


Citat:
tvrdoglavi:
sve je to u redu dok su iskustva realna i tacna. ti imas na 90m2 2 klime i uzeo si jos dve?!? jozza ima na 60m2 LT i 2 ta peci! a on je ugrejao i prezadovoljan je 58m2 sa mideom? ako ti to zvuci realno, evo i meni zvuci.


To i jeste poenta kapitalizma i potrosackog drustva :) kupuj te sto vise, i sat vam treba a i ono sto vam ne treba, sa mogucnoscu da vas smori sto pre pa da opet kupite...

Znas i sam da je pored izolacije koja je naj naj naj bitnija, bitan i raspored prostorija, cekaj ajde hoces da kazes da joza nije mogao da greje tih 60kvm sa jednom jacom 12icom ali da ima bas bas dobru izolaciju i da je to jedan prostorija eventualno dve ali da duva i ka drugoj ???

Nego nisi ni ispratio moju pricu izolacija-raspored itd nego mracis i trolujes, jer ti bode oci ono Midea, da je to neka llcc09-12 ili ona kako vi kazete legendarna 07(ne znam oznaku) to bi prstalo svaki dan u pozitivnom smislu, eto decak greje 58kvm sa 07 btu...

No reko sam ko veruje veruje ko ne usi me bole... Ja sam svestan da bi svaka 12ica radila isti posao, potrosnja vise manje tu negde ali cena vise manje od brenda do bredna sigurno ne bi bila tako mala.

Neki su shvatili poput Nextena da je relano mogo da greje-dogreva kako god stan i sa 7btu ili midea 09 btu ili voxom boxom cime god, i da mu nista losije ne bi bilo sem mozda eventualno malo veca potrosnja...
Ali upecao se na marketing, ta njegova klima bi kod mene grejala i onih + 12kvm i bilo bi jos lufta, ali zato i kosta

_______________________________________________________________________________________________


Citat:
Skopljan4e:
Citat:
anon3017188:

Midea ima klime sa odredjenim oznakama modela - koje imaju Eurovent sertifikat..............sta ti sada hoces, da nam pokazes kako Gree , nece da plati i da dozvoli da neko njemu drzi predavanja kako treba da se prodajE klime u Evropi ...!!??
Mislim , sta reci ....... to mu dodje -- kao nama cine uslugu i eto dobijamo povoljnosti............ takve kompanije, imaju milionsku zaradu a i svi ostali, zastupnici u pojedinim drzavama,trgovci u regionima a o glavnim zastupnicima za pojedine kontinente , nema potrebe trositi reci ...... i sada ti nama objasnjavas da je placanje jednog obicnog sertifikata kao neki veliki problem u NOVCU...............
To je samo jos jedan pokazatelj vrednosti sertifikata Eurovent i tvoje pristranosti, koja pokazuje tvoju objektivnost .............

SAd se pitam, jel po tebi Midea Ok ili nevalja? Daj se jednom resi na koju ces stranu dal one sa Euroventom ili one bez "sertifikata".
A sto se GREE tice....to je jedini Kinez koji jos uvek proizvodi i Nordic klime za Severnu Zonu i za prihvatljivu cenu. Ako mene pitas ja sam za Mideu bio dok je postojao www.midea-nordic.com
Al se taj sajt nije obnjavljao od 2012te....i tu je prica zavrsena.



Skopljane svaka ti cast na obilju informacija i znaju hvala ti...

Nego evo i ja tebe nesto mozda da naucim :)

Pogledaj

Karta produktu seria Mission Smart

https://www.midea-electric.pl/...scienne/mission-extreme-3,5-kw


Postoje serije midee koje rade do -25 imaju grejace tacne naravno i pravljene se za hladnija trzista, naravno kod nas ih nema.

A nadam se da nam nikad nece ni zatrebati...



Ja samo da se zahvalim svim dobrim ljudima na ucescu u diskusiji, i davanjem raznim podataka vezano za grejanje na klime poput ove price o pdesighnu...


Voleo bih da se vise diskutuje i o toplotnim gubicima i energetskoj efikasnosti, jer su to jako bitne stavke kod grejanja, jeste ovo je tema o klimama ali jedan 12 moze ad greje jedva 20 kvadrata a negde i preko 60


Pozz

















Midea Mission 12
58mkv grejano (deo potkrovlja)
1878 kw grejanje 2016/2017
32kw po m2, 1.99 eura po m2.
Fasada 5cm stirpopor,
Unutra 5cm spoljasni zidovi, kosine 5+10 (stiropor+vuna),
Plafon 10 cm vune (planiram jos 10-20cm), pod 3cm stirodura + 9mm silent folija kao neka pena

Parna brana (alu folija+mezica+najlon)na kosinama i plafonu, aluminijum ka prostorijama za vracanje toplote.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 11:33 - pre 80 meseci
Citat:
TSI:
Da je grejanje na klimu najisplativije to je svima jasno. Ali kada se uzme u obzir da cena klime nije bas mala, a sam uređaj ima neki vek trajanja, da li ta usteda stvarno postoji? Verovatno kroz neki period morace da se kupi nova klima. Kod grejanja na elektricni kotao racuni za struju su sigurno dosta veci, ali kasnije odrzavanje gotovo da i ne postoji, delovi koji bi bili za zamenu ne kostaju vise od nekoliko hiljada dinara. Sa druge strane, grejanje je ravnomernije, nema tolikog strujanja vazduha, podizanja prasine, prljanja zidova... Da li neko ima iskustva koliki je prosecni vek trajanja klime i da li su ustede ipak tolike da opravdava koriscenje istih? Znam da kod grejanja kotlom koristi se uglavnom visa tarifa i vrlo lako se uđe u crvenu zonu. Naravno da nije isto grejanje stana i kuce od 200-300 kvm ali voleo bih da cujem vasa misljenja o nekom prosecnom objektu.

Ok, ajde sad stani i procitaj ovo sto si napisao. Pa razmisli malo. Ti gledas cenu klime i cenu kotla na struju koliko sam razumeo? A kotao ukljucis i on sam greje jeli, ne treba cevi, pumpa, radijatori, ekspanziona posuda, sto ventila, itd. Znas li ti brajko koliko to sve kosta? Nista manje nego klime ili vrlo manje ali zato ima da placas racune da ce da gladujes. Prijatelj sa izolacijom na taj tvoj sistem trosi do 90000 dinara po sezoni za 50m2. Ja sam za 90m2 prosle platio 185e, ove oko 230e.
Ako kupis proveren brend, klime traju od 10 do 15 godina. I kod centralnog ne crkavaju samo grejaci, crkne pumpa, ventil, probije radijator kao meni i dok ja vidim podigne mi laminat itd.
Klime su za grejanje ZAKON. TACKA.
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

sasamanas
S.A

Član broj: 181306
Poruke: 378
*.mediaworksit.net.



+10 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 11:50 - pre 80 meseci
Citat:
TSI:
Da je grejanje na klimu najisplativije to je svima jasno.
Ali kada se uzme u obzir da cena klime nije bas mala, a sam uređaj ima neki vek trajanja, da li ta usteda stvarno postoji?
Verovatno kroz neki period morace da se kupi nova klima. Kod grejanja na elektricni kotao racuni za struju su sigurno dosta veci, ali kasnije odrzavanje gotovo da i ne postoji, delovi koji bi bili za zamenu ne kostaju vise od nekoliko hiljada dinara. Sa druge strane, grejanje je ravnomernije, nema tolikog strujanja vazduha, podizanja prasine, prljanja zidova... Da li neko ima iskustva koliki je prosecni vek trajanja klime i da li su ustede ipak tolike da opravdava koriscenje istih? Znam da kod grejanja kotlom koristi se uglavnom visa tarifa i vrlo lako se uđe u crvenu zonu. Naravno da nije isto grejanje stana i kuce od 200-300 kvm ali voleo bih da cujem vasa misljenja o nekom prosecnom objektu.


Pa pazi na klimu ide (pisali ovde ljudi) od 1 do 2.5e po metru kvadratom za celu sezonu, razlika ta od 1 do 2.5 je u zavisnosti izolacije, tj toplotnih gubitaka objekta.

Ljudi su ovde racunali od peleta, drva, ugalj, gas sve je skuplje...


Hajde pricamo o 100 kvadrata :

Ajde prvo INVESTICIJA 1500e na klime max, na el kotao+radijatori tj ceo sistem 3000e minimum :

Klime nisu skupe kao sto ti navodis tj recimo 12icu imas od 350e pa do 700e ako racunamo neku srednju cenu znaci neka bude 500e za te pare imas vrh 12icu

- Ako imas 100 kvadrata stavis recimo 2-3 klime (broj klima opet zavisi od toplotnih gubitaka, rasporeda prostorija itd) ali relano ne vise od 3 klime znaci 1000 za 2 tj "1500e" sto je max za 3 !!!

- E sad ovih 1500 opet nije 1500, jer mnogi ljudi bi svakako stavili klime za hladjenje barem jednu u dnevnoj sobi sto je valjda prosek ili ce biti prosek u Srbiji, sto dovodi do toga da se tu radi o oko 1000e investicije u grejanje...

Sto je smesna cifra za resavanja pitanja "GREJANJE" 1000-1500e za 100 kvadrata...


-Inveasticija za parno grejanje 100 kvadrata i najjeftinijoj varijanti sa el.kotlom u Srbiji je ne ispod "3000e" (sve druge varijante su jos skuplje, pelet, gas, ugalj) sto je vise u odnosu na klime 1500-2000 eura, a relano 2000e jer ti bi i sa parnim na el kotao stavio barem jednu i barem neku klimu... Al neka bude 1500e minimalne ustede u investicije klime vs parno !


RAZLIKA U CENI INVESTICIJE

- znaci u startu imamo ustedu od "1500-2000e" sto znaci 3 do 4 skupe klime one od 500e ili 4.2 klime do 5.7 u jeftinijoj varijanti od 350

Neka sve to zajedno traje 12-15 godina puna kapa, mislim na klime pritom za 3k eura imas i hladjenje i grejanje na 12-15 god i to sve u garanciji, a kod parnog 3k eura a nemas hladjenje treba ti barem jos 700-900e za on/off klime da bi isto sve hladio....

___________________________________________


Usteda u potrosnji :


Pa pazi na klimu ide (pisali ovde ljudi) od 1 do 2.5e po metru kvadratom za celu sezonu, razlika ta od 1 do 2.5 je u zavisnosti izolacije, tj toplotnih gubitaka objekta.

Sto znaci na klime bi tu islo od 100e sezona do 250e u zavisnosti od gore navedenog, ja sad ne znam koliko bi to bilo na drva, ugalj,gas a da se radi o istom objektu...



Evo da prepisemo moj slucaj a uzemo cenu koju sam ja davao mo m2, pa da zamislimo da imam 100kvm :

32.37Kwh po m² sam ja potrosio za sezonu a to me je kostalo 1.99 Eura po m², sto bi n amom objektu da je 100mkv bilo oko "200e" sezona grejanja na klimu


E sad grubi primer koji je kolega naveo :

Citat:
Cronnin:
Koliko sam shvatio Sasamanas, njemu je neki prosek 0.434 kW potrošnje na sat

0,434 kW x 24 h x 30 d = 313 kWh mesečno, što daje nekih 1878 kWh el. energije potrošene za 6 meseci.

Sa npr. SCOP=3,7 time dobija "6948 kWh" grejanja za celu sezonu što zvuči OK za kuću od 58 kvadrata.



Sta sad ovo znaci ? Znaci da sam se grejao na grejalice ili el,kotao znaci da big potrosio 6948 kw u primeru parnog na struju verovatno i vise jer bih imao toplotne gubitke ( grejac-voda-cevi-radijator) al neka bude da je isto,

to znaci 6948 / 58kvadrata (mojih) da mi je potrebno "119kw" po kvadratu za celu sezonu

Sto znaci 119kw po m2 x 100 (navedeni primer 100 kvadrata) da bi potrosio najmanje 11980 kilovata elektricne energije na parno grejanje za celu sezonu....


Sto je u dinarima 11980 neka bude "samo" 5 dinara po kilovatu (mada relano dosta vise jer bi barem 2 do 3 mesca debelo bio u crvenoj zoni) = 60000 dinara ili 500e !!!


Sto je 60000 / 100 kvadrata = 600 dinara po m2 ili 5eura po m2 sezona na parno grejanje ! ( grubo sam jednom racunao za pelet na kontu kw po kg da bi u mojoj varijanti bilo oko 3-3.5 e po kvadratu)


Znaci usteda u mom primeru na 100m2 bi bila 400e po sezoni !!! parno vs klime

jer klima 2e po m2 sezona dok parno 5e po m2 sezona znaci 200e vs 600e = 400 ustede

Ako klime imaju garanciju a skoro sve imaju 5 godina, znaci da na 5 god sa ovim cenam ostaje 2000e + ona usteda iz investicije.. A relano vecina ce raditi od 7-10god

Znaci da svakih 5 god kupujes nove klime i to od 500e x 3 i ostaje 500e viska + ona usteda iz investicije pocetne !!!

Da klime se odrzavaju 3 klime servis po 1 godisnje to je 50e x 5 godina 250e a mozes ili x 2 servisa 500e i dolazimo do 0e ustede tj na istom smo kao sa parnim...

"ALI" i parno ima odrzavanje


Dugorocno i tekako isplativo grejanje na klimu, sad iz ovog gubog primera gledam i tekako se isplati i u pocetnoj investiciji u tipa kupovini jeftinije klime kako ?


Pa lepo nije isto 3x500e=1500e i 3x380e=1140e razlika a da treba na svakih 5 god da se menja ! Ili 2x500 sto i 2x380e, ili 3x380 ako je to zamena za 2x500e bolje klime


Jos ako neko misli na ekologiju, jos jedan razlog da su klime pun pogodak...



____________________________________________


TSI say Sa druge strane, grejanje je ravnomernije, nema tolikog strujanja vazduha, podizanja prasine, prljanja zidova...

^ Nadam se da si ovo mislio na radijatore...




TSI say Naravno da nije isto grejanje stana i kuce od "200-300 kvm" ali voleo bih da cujem vasa misljenja o nekom prosecnom objektu.

Pa jos bolje sto je veca kvadratura, veca je pocetna investicija ali je zato i bezobrazno veca usteda !



Moje licno mislljenje, ljudi koji imaju razvedeno centralno znaci vec su pljunuli nekad ogromne pare na investiranje u radijatore je da je pun pogodak na takav sistem nabaciti toplotnu pupmu vazduh-voda i imate reseno i grejanje i hladjenje + potojecu alternativu dal ej to el.kotao, pelet, gas + kombinacije svega a i imate reseno i grejanje i hladjenje, nema promaje od klime nema izduvavanaj nikavkog.


A ko nema parno, a razmislja da investira u parno (radijatori, kotao i sv eoko toga) i to jos na el. kotao kao najskuplja mesecna varijanta.Ne treba ni da razmislja o tome pored klima, sem ako bas nema vrelu vodu u dvoristu, izvor gasa ili nafte, solarne panele ili nesto trece sto je jeftino citaj dzaba pa kao ajde stavljam radijatore...


Gledam po BG naseljima, sve je vise kuca nove gradnje na koje su nakacene inverter klime za grejanje a to se najbolje vidi zimi.


Jako jeftino resenje za grejanje objekta, jeste klimom-klimama.














Midea Mission 12
58mkv grejano (deo potkrovlja)
1878 kw grejanje 2016/2017
32kw po m2, 1.99 eura po m2.
Fasada 5cm stirpopor,
Unutra 5cm spoljasni zidovi, kosine 5+10 (stiropor+vuna),
Plafon 10 cm vune (planiram jos 10-20cm), pod 3cm stirodura + 9mm silent folija kao neka pena

Parna brana (alu folija+mezica+najlon)na kosinama i plafonu, aluminijum ka prostorijama za vracanje toplote.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 12:08 - pre 80 meseci
Ne moze se sa dve 12-tice od 500e grejati 100m2 ako zivis u kuci i imas 5cm izolacije kao ja. 91,5m2 tacno imam i tu moraju bar dve klime u klasi 12LM ili 12LU i jedna devetka u klasi LLC. Zato sam ja uzeo jos dve LLC jer LGC je malo slabija od LU a jaca od LM i tako osigurao grejanje i na vecim minusima. Moje klime su kostale oko 2200e sa ugradnjom.
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
82.117.215.*



+30 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 12:18 - pre 80 meseci
Sasamanas:
Moram da te ispravim. Ako kažeš da je godišnja potrošnja 11980kWh, ne valja ti račun dalje. Ti si uzeo da je cena kWh 5dinara, ali NIJE. Evo primer SAMO za Januar. Poznato je da na grejanje u Januaru ode i do 33% sve energije za grejanje u sezoni. U ovom slučaju to je 3953kWh, pa kad se prevede u 2635kWh skupe i 1318kWh jeftine tarife, račun će da izađe na 53.780din!!! SAMO ZA JANUAR! Tih 3953kWh toplote dobijemo od klima uređaja sa COP=3 za celih 11178 dinara!!! Treba li dalje komentarisati za el. kotao? isplati se samo onome ko nema prostor za kotao za gas ili još jeftinije, na čvrsto gorivo. Da rezimiramo, najjeftinije grejanje je na klime, ukoliko se ne ulazi u crvenu tarifu, pa na drvo, ugalj, pelet, gas i na kraju na struju. Tim redosledom.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
0

sasamanas
S.A

Član broj: 181306
Poruke: 378
*.mediaworksit.net.



+10 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 12:33 - pre 80 meseci
Dobro to je bila gruba racunica....

Sad sam bas gledao mene je kostalo 7.65 din po kw (pdv, sve sve sve) na kraju prosek za 6 meseci...

U tom slucaju usteda je jos brutalnija, da sam se ne daj boze zahebo pa stavio el.kotao na struju :)


Midea Mission 12
58mkv grejano (deo potkrovlja)
1878 kw grejanje 2016/2017
32kw po m2, 1.99 eura po m2.
Fasada 5cm stirpopor,
Unutra 5cm spoljasni zidovi, kosine 5+10 (stiropor+vuna),
Plafon 10 cm vune (planiram jos 10-20cm), pod 3cm stirodura + 9mm silent folija kao neka pena

Parna brana (alu folija+mezica+najlon)na kosinama i plafonu, aluminijum ka prostorijama za vracanje toplote.
 
0

sasamanas
S.A

Član broj: 181306
Poruke: 378
*.mediaworksit.net.



+10 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 12:40 - pre 80 meseci
Citat:
djalf:

Ja sam za 90m2 prosle platio 185e, ove oko 230e.



Matematika za tvoj primer je :

185e / 90kvm = 2.0005 e po kvadratu za 2015/2016 god

230e / 90kvm = 2.5555 e po kvadratu za ovu brurtalnu zimu sto je bila 2016/2017


Znaci ti trosis od 2 do 2.5e po kvadratu za sezonu, a ja 1.9 -2.1e


Ali to je cenovno pa to nije relano, ja sam 2 pua usao u crvenu zbog caleta ili on zbog mene kako god, jer jos nisam odvojio sat...

Jel imas podatak koliko kilovata si potrosio po m2 ???

To je nesto najrealnije, jer struja em sto ne kosta svugde isto em je ne koriste isto svi, em neko mozda nema ni trofaznu, neko ima onu industrijsku sto je cena kw uvek ista
Midea Mission 12
58mkv grejano (deo potkrovlja)
1878 kw grejanje 2016/2017
32kw po m2, 1.99 eura po m2.
Fasada 5cm stirpopor,
Unutra 5cm spoljasni zidovi, kosine 5+10 (stiropor+vuna),
Plafon 10 cm vune (planiram jos 10-20cm), pod 3cm stirodura + 9mm silent folija kao neka pena

Parna brana (alu folija+mezica+najlon)na kosinama i plafonu, aluminijum ka prostorijama za vracanje toplote.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 12:52 - pre 80 meseci
Nisam merio meracima vec uporedio mesece kada se ne greje/hladi sto su obicno maj i septembar. U avgustu sam 7 dana bio na more, hladile ostalo non stop jer je bio pakao. Jul je bio 3600din ukupan racun, avgust ce biti 2500din (uzeo stanje kad ocitavao pa izracunao EPS-ovim kalkulatorom):
http://www.eps-snabdevanje.rs/...uments/calculator_latinica.swf
Ostale vece potrosace tipa ves masina i susara ukljucujemo iskljucivo u jeftinoj tarifi. Klime zimi greju na 23c ili 24c (do sada 2xLGC, sada su jos dve LLCA u prici).
Znam da nije precizno ali sam na matematiku uvek dodavao 10e preko zbog procenta greske. Da napomenem i da leti ne koristimo susaru vec samo ves masinu, a u zimskom periodu da, pa posto ona vuce 2.8kW/h i nju sam ubacio u matematiku i to vise sati nego sto je radila. Tako da je tu negde sa racunom.
Inace prosla sezona 100% vremena klime, ove prosle lozeno 15 dana u najvecim minusima i tu sam racunao cenu uglja koji sam potrosio. Racunica je bila 220, ja dodao 10e zbog mogucnosti greske.
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 13:25 - pre 80 meseci
Citat:
sasamanas:


Moje licno mislljenje, ljudi koji imaju razvedeno centralno znaci vec su pljunuli nekad ogromne pare na investiranje u radijatore je da je pun pogodak na takav sistem nabaciti toplotnu pupmu vazduh-voda i imate reseno i grejanje i hladjenje




Moze neko objasnjenje tehnicke izvedbe hladjenja radijatorima sa tp vazduh/voda?
 
0

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
82.117.215.*



+30 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 13:30 - pre 80 meseci
Možda da se uglavi ventilator između radijatora i zida? Ne vidim kako drugačije. A kondenzat skupljati peškirima ispod radijatora. Ideja je dobra, ali umeto radijatora moraju biti fankojleri.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 13:35 - pre 80 meseci
E dobro pitanje Kamikaza, pitao se i ja ali nikako da se setim. Dakle sa Fujitsu Waterstage TP se moze i hladiti ili samo grejati? Sta su fankojleri?
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
82.117.215.*



+30 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 13:44 - pre 80 meseci
Fankojler izgleda kao podna unutrašnja jedinica klime. Unutra je ventilator (fan) i izmenjivač (coil). Radni fluid je voda. Sa običnim radijatorima se može SAMO grejati, i to pod uslovom da je površina duplo veća od one koja se računa za centralno grejanje, zato što TP radi u nisko-temperaturnom režimu, a i nema prinudne cirkulacije, tj prosto rečeno radijator ne duva.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 13:50 - pre 80 meseci
Pa sta mislite koliko bi izdrzala boja na tadijatorima dok se ne oljusti zbog vlage ? Pride kondenzata koji bi bio verovatno konstantam,pa ko bi se bakcao sa tim svakodnevno.
Ne radi se to tako,tj ne moze. U stvari moze ali ne trajno,te onda skuplja pita od tepsije.
Fancoil ti je najjednostavnije objasnjeno,unutrasnja jedinica klime kroz koju ne ide freon nego voda. Moze da greje i hladi...."radijator sa ventilatorom".
Najmanji mi problem bio kupiti 4k ventil za moju tp,pa se hladim radijatorima, i sve to za nekih pride ~100€ vise.
 
0

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
82.117.215.*



+30 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 14:05 - pre 80 meseci
Ovo za ventilator i peškire sam se šalio naravno, tek da ilustrujem da je to budževina, a ne rešenje. "Problem" kod fankojlera je što nisu jeftini, pa onda opet više split klima uređaja izađe jeftinije.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 14:18 - pre 80 meseci
Znaci i radijatori ne mogu isti, bah. Meni je cak i jedan probio, moram da ga menjam, valjda je ok 6000din, u decijoj sobi. I to za lozenje 10-15 dana godisnje ako i toliko, uzas.
Grejanje je i skuplje na TP vazduh-voda jer ima gubitaka u prenosu izmedju vode i radijatore. Klime su opet isplativije plus dobijas reseno hladjenje.
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 14:33 - pre 80 meseci
@jozza

Slazem se,posto sam sam razmislao o takvom resenju u sprezi sa pasivnim hladjenjem. Stavio sve lepo na papir,i ispadne jeftinije i tehnicki jednostavnije 2 klime.
Shvatio sam i za peskire....zamisli parket ispod!

Jeste klima all in one,ali je u mom slucaju ulaganje bilo vece za nekih 1000€ + ulaganja u bunar/e koji mi svakako trebaju. Ovako em stedim,em zaradjujem zbog tih bunara, te je tih 1000€ zaradjeno za ovih godinu dana.

Unapred cu se izvinuti zbog moguceg zakuvavanja,ali ste mi obesmislili prvobitno pitanje.
Zanimalo me je kako bi to resio neko ko dozvoli sebi da strucnjaka sa iskustvom nazove trolom?
Razumem ja da nekome smeta kako anon pise ovde,i to je ok....ali isto tako mislim da pojedinci jos dosta soli u zivotu treba da pojedu,pre nego li dozvole sebi da pomisle da sve znaju.
Dobro razmisliti pre preporuke nekih ozbiljnijih tehnickih resenja bilo kome,pogotovo ako licno neko nije strucnjak za datu temu.
Tanka je linija raspoznavanja prostom citatelju teme,izmedju strucnjaka/poznavaoca/"wannabe" strucnjaka
 
0

sasamanas
S.A

Član broj: 181306
Poruke: 378
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 15:24 - pre 80 meseci
Kamikizo pa Anon jeste strucnjak trolovanja i svaka mu cast na tome. Nije to lako, treba znati :)

Kaze on po nesto pametno i to stoji u toku je u prici je itd, ali nije u redu da siri dezinformacije za ono sto se kosi sa njegovim misljenjem

Drugo napada i vredja sve ono sto on nema ili misli da nevalja, izvrce tudje reci recenice itd to je troler, spamer nije ali troler jeste.

Nadam se da ima nesto od toga jer onda bih ga u nekom delu i razumeo...


Kazes da je strucnjak ? Pa sto se ne deklarise, predstavi itd...
Midea Mission 12
58mkv grejano (deo potkrovlja)
1878 kw grejanje 2016/2017
32kw po m2, 1.99 eura po m2.
Fasada 5cm stirpopor,
Unutra 5cm spoljasni zidovi, kosine 5+10 (stiropor+vuna),
Plafon 10 cm vune (planiram jos 10-20cm), pod 3cm stirodura + 9mm silent folija kao neka pena

Parna brana (alu folija+mezica+najlon)na kosinama i plafonu, aluminijum ka prostorijama za vracanje toplote.
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2017. u 15:56 - pre 80 meseci
Po ko zna koji put ili neces/ne mozes/ili razumes ali okrenes kako tebi odgovara,ono sto te upitam/napisem.
Kao da sa decakom u pubertetu pricam.
Preopterecen si sa anonom,te ne pratis ni sta i o kome si licno pisao.
No da ne duzim,kao da nista nisam ni rekao.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6363519 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.