Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jesu li zmije na Avali - otrovnice?

elitemadzone.org :: MadZone :: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 35663 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 09:45 - pre 206 meseci
Na Avali definitivno ima zmija! Umal' se juče nisam šlogir'o kad sam, penjući se onim cik-cak putićem što kroz šumu ide od podnožja do vrha Avale, na pola metra od sebe ugledao zmijurinu na sred staze. Sreća da sam je uočio na vreme, inače bih možda i stao na nju. I sad me zanima da li su to u pitanju otrovnice, ili one "bezopasne"? Ova je imala možda 1cm u prečniku, bila je sklupčana ali kad bi se ispravila mislim da bi imala cca 30cm dužine. Sivkaste boje, onako prilično neugledna. Uh... posle toga mi se od svake grančice na putu činilo da je zmija.

Obožavam Avalu, ali ako su ovo otrovnice, onda hvala lepo - ograničiću se ipak na Košutnjak. Tamo ih nema, bar se nadam.

Možda će se neki smejati ovom pitanju, al' šta da radim - ja sam dete grada, odrastao sam na betonu, jedino parče zemlje koje sam u životu imao je zemlja u saksiji, a zmijurine sam pre ovoga viđao jedino u zoo-vrtu i na TV-ekranu.
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..2-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 10:06 - pre 206 meseci
Citat:
Daniel011: Na Avali definitivno ima zmija! Umal' se juče nisam šlogir'o kad sam, penjući se onim cik-cak putićem što kroz šumu ide od podnožja do vrha Avale, na pola metra od sebe ugledao zmijurinu na sred staze. Sreća da sam je uočio na vreme, inače bih možda i stao na nju.

Mozda si usao u njihovo dvoriste iduci raznoraznim puticima, pa nemoj da se cudis ako izadju i vide ko prolazi. :)
Samo pazi kuda hodas.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9496
213.70.176.*



+10253 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 10:06 - pre 206 meseci
Pa ne možeš tako - generalno. Definitivno, na teritoriji Srbije ima otrovnica. Zašto da ne - i na Avali. E sad, ima i neotrovnica. Bog zna koju si ti video.
Generalno, može se ovako klasifikovati, (mada nije 100% pravilo)

Otvornice imaju jarke boje i šare - neotrovnice su šućmuraste
Otrovnice imaju glavu u oblku srca, dakle od vrata se vidljivo širi glava pa se jasno skuplja u špic. Neotrovnicama je glava nešto kao produžetak vrata a vrh glave je zatupljen.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl-2.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 10:16 - pre 206 meseci
I ja sam juče bio na Avali, al nisam video nikakve zmije :)

Inače, dosta često se vozim tamo baš po tim stazicama i zabitima, i nikad do sada nisam video zmiju... A to što si ti video je verovatno smuk, jer je to tanka i dugačka zmija... Otrovnice - šarka i poskok su relativno kratke, i imaju debelo telo i masivnu glavu...

Šarka


Poskok


Smuk (nije otrovna)


Bjelouška (nije otrovna)


[Ovu poruku je menjao ventura dana 09.05.2007. u 11:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.127.*



+11 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 10:38 - pre 206 meseci

Otrovnica u Srbiji ima, naravno, pa je sasvim izvesno da ih ima i na Avali. Sarka ima trouglastu glavu i mali vrat koji je nesto uzi od tele tako da ju je lako prepoznati. Ima sare u obliku rombova raznih boja. Poskok ima mali roscic na nosu pa ga je takodje lako prepoznati. On ima obicaj da se penje na drvece.

Ostale zmijw nisu otrovne.

Zmije se ne treba plasiti. Obican oprez je dovoljan. Zmija nije nasilna zivotinja i sama bezi od opasnosti. Napada samo ako je direktno ugrozena.

Prilikom kretanja kroz prosor na kome iamzmija treba se drzati nekih sitnih pravila:

- dok hodas pravi buku. Najbolje je da nosis stap kojim ces da lupkas ispred sebe ili suskas po opalom liscu ili zbunju. Mozes i da trupces stopalima. Zmije ce te tako cuti kada nailazis i sklonice se same. Glasno pricanje nema efekta jer zmije "cuju" tako so telom primaju vibracije preko tla.
- nemoj trcati, jer se tako kreces previse brzo i zmije ne mogu da stignu da se sklone.
- gledaj kud stajes, da bi na vreme primetio zmiju, ali ako postujes prvo i drugo pravilo, mislices da u sumi uopste nema zmija. Izuzetak je ako neku iznenadis na spavanju.
- vodi racuna nametima gde je moguce da bude zmija. To je obicno stenovit ili sumovit predeo, blizu vode. Ujutru i uvece zmiej izadju na kamenje jer im je tu toplije, a kada je vruce preko dana, zavuku se u pukotine ili druga mesta koja su u senci a na kojim nije hladno.
- kada susretnes zmiju, stani i umiri se. Nemoj da se plasis ili panicis. Sacekaj da ona ode. Pripremi stap ispred sebe tako da ako krene prema tebi, mozes da je odgurnes (ne i da je tuces)
- ne ubijaj zmije
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 12:17 - pre 206 meseci
Danko, bravo za post!

Poslušaj brokera...
Citat:
- ne ubijaj zmije


NIKADA!
 
Odgovor na temu

skijash
Nikola Petrović
Software engineer, Vast.com
BG

skijash
Član broj: 8511
Poruke: 344
194.106.181.*

Sajt: www.mafiamotorsport.org


+2 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 16:55 - pre 206 meseci
kako ne?
...:::|skijash|:::...
www.beoprint.rs ::: www.mafiamotorsport.org
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 18:16 - pre 206 meseci
Svima puno hvala na odgovorima, a posebno Venturi na fotkama i Brokeru na savetima za slučaj "bliskog susreta" sa zmijurinom. Ova "moja", koliko sam gledao fotke, definitivno nije poskok i definitivno nije belouška. Po šarama, boji i debljini bih rekao da je smuk, mada mi je izgledala kraća nego na slici. Uh, ne bi valjalo da je šarka.
Svejedno, sad znam šta mi je činiti.

Citat:
ventura: I ja sam juče bio na Avali, al nisam video nikakve zmije
Pa i ja sam juče bio na Avali, al' nisam video tebe. Što ne znači da nisi bio tamo.

Hvala još jednom. Pozz
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
194.106.187.*



+6455 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 18:45 - pre 206 meseci
Citat:
Daniel011
Pa i ja sam juče bio na Avali, al' nisam video tebe.:D Što ne znači da nisi bio tamo.:)


Ja sam bio na ATV-u, tako da me mozda nisi video zbog blata sa kojim sa bio pokriven ;)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 19:55 - pre 206 meseci
Citat:
Daniel011: Uh, ne bi valjalo da je šarka.

Sto ne bi valjalo?!
Ljudi koji se malo bolje razumeju u vrste zmija, Sarku i Poskoka svrstavaju medju bezopasne zmije... Mislim, kakva je to zmija koja kad te ujede mozes da prepesacis 50km do najblize ambulante a ako to ne uradis dobijes povisenu temperaturu i grceve i u tom stanju ostanes 10 dana dok vidis da li ce imunitet da pobedi ili ces da umres. Bre, prava zmija kad te pogleda padas mrtav
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
194.106.187.*



+6455 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 20:29 - pre 206 meseci
Citat:
pctel: Sto ne bi valjalo?!
Ljudi koji se malo bolje razumeju u vrste zmija, Sarku i Poskoka svrstavaju medju bezopasne zmije... Mislim, kakva je to zmija koja kad te ujede mozes da prepesacis 50km do najblize ambulante a ako to ne uradis dobijes povisenu temperaturu i grceve i u tom stanju ostanes 10 dana dok vidis da li ce imunitet da pobedi ili ces da umres. Bre, prava zmija kad te pogleda padas mrtav :-)


Sećam se kad sam bio klinac, možda 8-9 godina sam imao, išao sam na selo kod babe i dede od jednog drugara, tada je bilo aktuelno da se utovara neko seno na njivi... I sećam se da je nekog dečka koji je imao možda 13-14 godina, dok je utovarao to seno poskok ujeo za stomak (valjda je bio u senu, ko će ga znati)... Uglavnom, odveli su ti oni njega u kuću, kao hladni oblozi, pa trljanje kafom, rakijcom pa ovo ono narodni lekovi... To je bilo tipa kasno pre podne, a odveli su ga u ambulantu tek predveče (valjda dok se neko vratio iz grada sa autom)... Tamo mu nisu dali serum jer nisu imali, nego mu dali nešto ne sećam se sada... Zadržali ga tamo par sati, i pustili kući... Toliko o tome, a poskok inače važi za našu najopasniju/najotrovniju zmiju...
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 21:04 - pre 206 meseci
@Daniel011
Po opisu "zmijurine" najverovatnije si video slepica
http://ibgate.ib.ns.ac.yu/tere...skagora/Kicmenjaci/opis/2.html

http://ibgate.ib.ns.ac.yu/tere...a/Kicmenjaci/home/gmizavci.htm
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 21:10 - pre 206 meseci
Zavisi i od toga koliko je otrova zmija sakupila. Ako je skoro trošila otrov na neki plen, manje će ubrizgati čoveku.

Dalje, zmija KONTROLIŠE isticanje otrova, a pošto ga sporo pravi, poprilično vodi računa da ga ne troši uzalud! Tj. ne ujeda svaki put sa otrovom!

Poskok ume da izuzetno GADNO ujede (i otruje), pogotovo na letnjim vrućinama (tada je živahniji) i na visokim, kamenitim planinama.

Avala je maltene zoo-vrt, tako da tamo ne očekujem neku veću opasnost. To su mahom smukovi tamo. Debeli, dugački, tamnozeleni... čovek se uplaši na mrtvo ime, a ono maltene gušterov brat! Gotivan si, Danijele... 1cm u prečniku, 30 cm dužine "zmijurina"!
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
91.150.121.*



+109 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 21:43 - pre 206 meseci
Pa vi od nasih zmija napraviste " Crne mambe "
Od ujeda nase domacinske zmije koja je najopasnija i najpodlija -Poskok - inace se moze itekako umreti ali tek nakon 36 casova u zavisnosti od organizma - .Sto se tice narodnih lekova ne znam samo znam kada te ujede bilo koja zmija da se pristupa zasecanju ugriznog mesta te zaustavljanja cirkulacije krvi da se nebi otrov sirio kroz krv , da vam vec ne govorim - Nedo bog najgorem neprijatelju da ga rokne poskok ili sarka - jer slika nije nimalo lepa i zanimljiva !!! Gledao sam u vise navrata live
Inace Pirotska okolina ima otrovnica za izvoz pa dobro znam o cemu govorim Nemojte ubijati zmije !!! kada je vidite zaobidite je ako mozete i ne dirajte je i nemojte histerisati - dovoljno je da bacite kamen , drvo neki predmet pored nje i ona ce se skloniti - samo pazite u kom pravcu ide !!!
Ne zaboravite--- covek je toliko velika zivotinja da pametniji uvek popusta !!! ---------

[Ovu poruku je menjao vaske71 dana 10.05.2007. u 15:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?09.05.2007. u 22:10 - pre 206 meseci
@sasa022
Da, može vrlo lako biti i taj slepić, ovako dosta liči... Ma ko će ga više znati... Sve mi se već izmešalo, kad zatvorim oči, samo vidim nekak'e zmijurine...


Citat:
ton_majstor: Gotivan si, Danijele... 1cm u prečniku, 30 cm dužine "zmijurina"!

Pa ja odma' na početku i rek'o da sam dete asfalta i totalni analfabeta za zmije, pardon, zmijurine. To što ona ima samo 1cm debljine i samo 30cm dužine, super, svaka njoj čast, ali šta ja kao laik znam da li je njena otrovnost srazmerna njenim fizičkim dimenzijama.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.yubc.net.



+3 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?10.05.2007. u 08:27 - pre 206 meseci
Citat:
ton_majstor:
NIKADA!


Osim ako si se namerio da je pojedes a gladan si.
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
212.200.223.*



+4 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?10.05.2007. u 08:40 - pre 206 meseci
Ne zasecati i ne sisati ništa i nikoga! Podvezati ud (ruku, nogu) iznad ujeda, ka srcu... pa trk' kod doktora! Hladne obloge pomažu.

Ujed zmije je jako bolan i često ostavlja posledice. Otrov trajno oštećuje (razlaže) tkivo i nije se šaliti ni sa jednim ujedom! Ako ništa drugo, infekcija... sepsa... nije zmija pčela!

Još samo ovo: zmija nas prva opazi gotovo uvek, ali ne stigne da se skloni sa puta!

Spartak, žao mi je da priznam, ali jeo sam ih pre 20-tak godina. Ništa posebno... mada nije ni za bacanje, kada čovek "krizira".

Samo zaista ne mogu da zamislim tu situaciju na Avali! Odeš lepo do "Čarapića Bresta" i jedeš sisare, a ne gmizavce!
 
Odgovor na temu

sasha-SE
beograd

Član broj: 37280
Poruke: 110
89.216.220.*



Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?10.05.2007. u 12:15 - pre 206 meseci
Fenomenalna tema!

E sad cu dam Vam sve lepo objasnim,na Avali sam "skoro" svake nedelje sa drugarima (proucavamo zmije,to ce mi biti posao :) jednog dana kada zavrsim fakultet)

Prvo da kazem da na Avali nema otrovnica!!!

Na Avali mozete videti 5 vrsta i to su sve Colubridae. Znaci otrovnica nema!!

Pa da krenemo:

Stepski smuk(Dolichophis caspius)
Vrlo agresivna zmija,ukoliko krenete da je hvatate napasce vas!!! Moze da naraste do 3m,obicno je braonkasto-zuckaste boje

Slika: http://picasaweb.google.com/lh...17&iid=5054510424576511554

Eskulapov smuk(Zamenis longissimus)
Miroljubiva zmija, obisno braonkasta sa zuckastim tackama na telu,moze da naraste do 2.5m,napasce vas ako oseti opasnost!!!
Mlade primerke mesaju sa belouskom,zato sto su dosta slicne.

slike:
mlada zmija: http://picasaweb.google.com/lh...17&iid=5054063842467007938
odrasla(mada ova boja je raritet,crna je) : http://picasaweb.google.com/lh...17&iid=5054063941251255794
http://picasaweb.google.com/lh...17&iid=5054063958431124994

Smukulja(Coronella austriaca)
Retka je na Avali,naraste do 80cm,ljudi je mesaju sa Sarkom.

slika:
http://picasaweb.google.com/lh...81&iid=5052244996936965362

Belouska(Natrix natrix)
Svi za nju znate verovatno :),vodena zmija,na Avali je mozete videti u okolini potoka,ako je hvatate pomirite se sa tim da ce Vam ruke smrdeti :)

slika: http://picasaweb.google.com/lh...45&iid=5058903885192795410

Ribarica(Natrix tessellata)
Ja je jos uvek nisam video na Avali ali smatra se da je ima,bezopasna nece ni ujesti!ali smrdi isto kao i belouska!

slika: http://picasaweb.google.com/lh...45&iid=5058903674739397826

To je u principu to!
Ako se bas plasite zmija posaljite mi pm,da vam kazem ko je puteve da izbegavate ;)

Zmije ne treba ubijati,vrlo su korisne,i nece vas ujesti ako joj nesto ne uradite!!!


Ovde mozete videti jos slika sa Avale i drugim mesta u Srbiji,naravno sve slike su vezan za herpetofaunu!

http://picasaweb.google.com/alexandar.simovic


Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?10.05.2007. u 12:44 - pre 206 meseci
Saša, sjajne slike!!! Hvala puno...

Iskoristiću jednu tvoju da poplašim Danijela:

BU!



Pogledaj iza, Danijele... to je zaista na vrhu Avale!
 
Odgovor na temu

sasha-SE
beograd

Član broj: 37280
Poruke: 110
89.216.220.*



Profil

icon Re: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?10.05.2007. u 12:53 - pre 206 meseci
ma nista :)

pitajte sta god Vas zanima


Pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Jesu li zmije na Avali - otrovnice?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 35663 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.