Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

elitemadzone.org :: MadZone :: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 44776 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlada01us

Član broj: 2291
Poruke: 393
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 13:34 - pre 205 meseci
Pa da, jeste, slazem se sa time. Kod nas se sve proizvodilo. Ali ti proizvodi nisu bili konkurentni na svetskom trzistu. Prodavali se kod nas, i zahvaljujuci Don titu i nesvrstanima. Sve te fabrike bi davno bile zatvorene ali su opstajale, radi mira u kuci, samo na kreditima. Seca se neko pocetka tih "lepih" 70ih? Kada smo od arapskih zemalja dobijali maltene mufte naftu, ovde je krenula silna kampanja da je loz-ulje najjevtinije gorivo(sto je i bilo), i da treba da se batale ugalj, drva, struja, i da se predje na loz ulje. Te "naftare" su proizvodili robijasi iz Zabele. Firma Preporod.:)
Onda su polako ti dugovi poceli da stizu na naplatu, i prve velike nestasice goriva su bile krajem 70ih.
Pa to je bilo strasno. Pumpadzije su bili vazniji od ministara. Kod mene je bila jedna mala pumpa, kad se procuje da treba da stigne benzin, odmah se stvori red od nekoliko stotina metara. Ljudi samo dolaze sa punim kesama kod pumpadzije, ono kao, ma ja necu preko reda, nego eto, zateklo mi se ovo pivo u kolima. A ovi k'o pase sede. Hahaha, ma strasno je bilo.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10256 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 13:42 - pre 205 meseci
Pa i jeste i nije. Ništa nije skroz crno i skroz belo. Kao prvo definitivno nismo dobijali dž naftu. Kao drugo, niko od nesvrstanih nije bio lud - svi su ti gledali svoje interese pre svega.

A drugo, ljudi ćesto, kad kažu "svet" misle na najrazvijenije zemlje Zapadne Evrope, USA, Kanada. Svetsko tržište, nemoj da zaboraviš, čine i zemlje Južne Amerike, Afrike, Azije, i istočne Evrope. I te kako su se prodavali svi naši proizvodi tamo. I bili su konkurentni, i cenom i kvalitetom.

A posle je sve otišlo u k****.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 14:12 - pre 205 meseci
Citat:
Java Beograd:
I još za one manje upućene: krajem 80-tih, dakle na kraju berićetnih godina Institut Mihajlo Pupin je imao oko 20-tak doktora nauka, i oko 50 magistara, neznasekoliko inženjera. Institut Mihajlo Pupin je napravio svoj kompjuter. Dakle, čipovi i hard disk nisu proizvedeni kod nas, ali sve ostalo, od kućišta, napajanja, matične ploče, i sve ostalo je bio naš proizvod. Znate li koliko je jedna Španija ili već pomenuta Grčka u to vreme bila daleko od takvog ZNANJA ?

Mislim da to nije poenta. Jesi ti u pravu da je Grcka bila daleko iza toga, ali to nikako ne moze biti opravdanje zasto smo proizvodili nesto sto nema nikakvog smisla proizvoditi? Pa valjda su Grci i Spanci ustvari bili pametniji sto nisu trosili resurse na nesto u cemu ne mogu biti nikako konkurentni.

Krajem tih 80-tih koje pominjes mi smo napravili "domaci kompjuter" Galaksiju i Lolu 8. Za to vreme, Spectrum, Commodore i Amstrad su vladali trzistem, a 16-bitne masine Amiga i Atari su vec polako ulazili na velika vrata. Zasto smo mi onda trosili tolike ljudske i novcane resurse da proizvodimo nesto sto je dve generacije starije? Da li neko moze to da mi objasni?
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 14:15 - pre 205 meseci
Ono što sam učio iz ekonomije govori da je SFRJ imala ogroman rast, nešto kao što Kina ili Irska imaju sada stalno od šesdesetih godina. Posle je reformom Zakona o udruženom radu Kardelja (učitelja po zanimanju) napravljena greška. Ranije su fabrike pravljene i investiciona sredstva dobijana od zaedničkog fonda i morala su se vraćati to nekoj zvaničnoj stopi koja je omogućavala da se očuva supstanca, što isto rade npr. kamatne i ostale stope u kapitalizmu. Preduzeće je moralo da kroz svoju produktivnost vraća uvećana sredstva u fond, fond je dalje ulagao... Jeste da je bilo i lošeg ulaganja ali je to bilo marginalno. I u kapitalizmu se to dešava. Kod nas su takve firme pokušavane da se oporave, smenjivali su se rukovodioci, pripajale su se uspešnijim firmama, u krajnjem slučaju su gašene. Posle ZOR je preneto na preduzeća da raspolažu sredstvima. Tako su razni saveti odlučivali šta će se raditi sa profitom, koji deo će se trošiti, koji deo ulagati. Nije bilo obaveznog nivoa profita koji se vraćao u fond takod da nisu ni morali da prave profit i da se muče :) I naravno da se profit trošio na sve i svašta, i naravno da ih nije ni bilo briga da li će se ostvariti. Krediti su bili rešenje i od tada kreće masovno zaduživanje. Trošilo se više nego što se proizvleo pa je stvorena inflacija. Kapitalizam ima suprotan problem da se stvara više nego što se troši pa dolazi do deflacije i velikih svetskih kriza (čuvena je ona iz 30-tih).

Što se tiče gastarbajtera, ja imam tetku u Nemačkoj. Tamo je od ranih 70-tih. Otišla je više zato što je kao najstarija kćer želela da što pre utekne sa sela (jugozapadna Srbija, pasivni kraj), da uvali mojoj kevi da se bavi čuvanjem stoke dok ujak (mlađi od nje 12 godina) ne poraste i preuzme imanje. Kao neko sa sela nije imala kvalifikacije za neki veći rad, pa joj je beg u Nemačku bio super rešenje. Toliko je to želela da je otišla preko rožajskog biroa, jer biroi u Srbiji tada nisu slali u Nemačku. Od tih ljudi koji su otišli retko ko da je imao više od 8 razreda škole, tetka priča da te žene kad su stigle u Beograd na voz nisu znale da pređu ulicu na crveno, ali su znale da zavijaju duvan u fabrici tompus cigareta, što ni jedna Nemica nije htela da radi. Moja keva se zaposlila kao šankerica i imala je dovoljno veliku platu da svojim parama kao još neudata ide na avion u posetu sestri. Čak je i sa aerodroma u Hamburgu platila taksi do tetkinog grada. Dakle ništa nije gore živela nego tetka koja je rmbačila na tompus mašini koja daje takt, tako da ti juriš mašinu a ne ona teba kao kod nas. Toliko se izrmbačila da joj se kažiprst izlizao od savijanja tompusa.

Još su naši gastarbajteri išli organizovano preko biroa uz međudržavni ugovor kakav Grc, Turci i Portugalci mogu i dan danas da sanjaju. Npr. ako bi se neki naš gastarbajter vratio u zemlju primao bi punu penziju kao da je u Nemačkoj. Ako se Grk vrati može da dobije samo 60% nemačke penzije.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 14:54 - pre 205 meseci
Citat:

Ono što sam učio iz ekonomije govori da je SFRJ imala ogroman rast, nešto kao što Kina ili Irska imaju sada stalno od šesdesetih godina. Posle je reformom Zakona o udruženom radu Kardelja (učitelja po zanimanju) napravljena greška


Yep, taj. "zakon o udruzenom radu" i Kardeljev izum je zapravo najveca razlika izmedju komunizma jedne Kine posle smrti Mao-a, i SFRJ - Dok je Kina polako posle smrti njenog satrapa krenula ka trzisnim reformama i priblizavanju otvorenom modelu ekonomije, SFRJ je bila poligon za socio-ekonomske eksperimente ljudi koji bi u nekoj normalnoj zemlji cepali karte za bioskop.

I tako radnici postase bog i batina u organizacijama udruzenog rada - lepo su sve organizovali na kraju ;-)

Citat:
Java Beograd
I još za one manje upućene: krajem 80-tih, dakle na kraju berićetnih godina Institut Mihajlo Pupin je imao oko 20-tak doktora nauka, i oko 50 magistara, neznasekoliko inženjera. Institut Mihajlo Pupin je napravio svoj kompjuter. Dakle, čipovi i hard disk nisu proizvedeni kod nas, ali sve ostalo, od kućišta, napajanja, matične ploče, i sve ostalo je bio naš proizvod. Znate li koliko je jedna Španija ili već pomenuta Grčka u to vreme bila daleko od takvog ZNANJA ?


E - pa "Lola" racunar je odlican primer. Taj racunar je, kao sto je Boccio primetio - u momentu pocetka prodaje (1985) vec bio dnu tehnologije (8-bitni CPU, slabe graficke sposobnosti), a ubrzo kasnije je postao zaostao. Ono sto je, recimo, Institut Mihailo Pupin radio dobro, su bile DSP aplikacije za vojsku (razni koderi i telekomunikacioni sistemi) - a to i dan danas rade OK, tj. to je bila jedina smislena grana koja je bila u koraku sa svetom.

Sta nasa ex-drzava radi kako bi se te kutije prodavale? Pa - nista, zabranjuje uvoz racunara :) I tako vestacki odrzava proizvodnju necega sto je u startu nekonkurentno - po Stelli, to je sve OK - mozda i jeste bilo u tom "momentu" (godini?), ali na duze staze je jednostavno bilo srljanje u propast - zato je pri otvaranju trzista vecina tih firmi propalo, jer su pod zastitom drzave potpuno zaboravili sta znaci unapredjivanje i konkurencija.

Lepo je sto je ta industrija generisala poslove za visoko obrazovane ljude - ali, kao sto rekoh, paralelno je to bilo cisto zamazivanje ociju, jer cela stvar nije bila odrziva na duze staze - trebalo je imati strategiju za lagan prelazak na trzistnu ekonomiju, sto je postojalo recimo u Kini - medjutim kod nas to valjda nije bio priroitet - u sred Evrope :(

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 22.06.2007. u 16:05 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10256 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 15:27 - pre 205 meseci
Nesumnjivo da je cela stvar bila neodrživa na duge staze. Mislim, to je očigledno, zar ne. Inače, pitao je boccio da li neko može da mu objasni zašto proizvoditi komp ako je dve generacije stariji.

Opet, još jednom, osnovna misao je bila da naglasim koliko je SFRJ u to vreme bila napredna i razvijena zemlja. Nema smisla proizvoditi, ali je dovoljan podatak da smo mogli, kao država. E sad, neće Institut Mihajlo Pupin da prodaje komp kao "Consumer Electronik Goods", ali ima dovoljno znanja (i moći dakle) da napravi neznem_ni_ja kakvu automatizovanu proizvodnu liniju (za usisivače na primer, jebem li ga). Uostalom čak mislim da taj "Lola računar" i nije iz IMP već iz Lola korporacije, kako mu i ime govori. Što još više potrvđuje moje opise koliko je zemlja bila tehničko-tehnološki moćna krajem 80-tih. PONAVLJAM: nije se mogla upoređivati sa USA, UK i slično, ali zaboga svet nije samo zapadna evropa. I ne zaboravite, SFRJ proizvod YUGO, je uspeo da zadovolji sve najstrože uslove i homologizacije američke autoindustrije. Mnogi su to hteli pa ni iz deset pokušaja nisu uspeli. To je već, ogroman, ogroman uspeh. I to za ukupnu industriju (guma, čelik, mašinstvo, staklo, farba ..) E sad, tu je još koješta bilo neophodno da bi se ostvario finansijski uspeh.

Dakle, nemojte da me opovrgavate "činjenicama" da su Francuzi imali bolji auto a Italijani mirisniji parfem. Govorim o industriji SFRJ, o ukupnom stanju tehnike, tehnologije, elektronike, mašinstva, građevinarstva. Bili smo odmah iza desetak najrazvijenijih ! Malo li je ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 15:36 - pre 205 meseci
Citat:
I ne zaboravite, SFRJ proizvod YUGO, je uspeo da zadovolji sve najstrože uslove i homologizacije američke autoindustrije


Podseti me na ovo:

kao student u USA sam sa svojim najboljim ortakom koji je radio doktorat iz masinstva prosetao do univerzitetske
radionice da pokupimo neku metalnu skalameriju koju su mu majstori pravili za potrebe eksperimenata za tezu.

Posto nije bilo sve gotovo, tj. trebalo nekih pola sata da se jos nesto sitno doda, malo smo posedeli sa tim ljudima,
cisto da ne obrcemo krug i da se vracamo nazad.

Uobicajena situacija - strani studenti - odakle ste ? Iz Srbije ? Where is that ? Yugoslavia ?

Yugoslavia, ....hmmm, hmmm...

Oh, Oh, Oh, I think I know - I am a hunter for a hobby and have a whole bunch of rifles and carabines, but the best
one I got is by far 'Zastava' - that must be from your country, right ?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 15:36 - pre 205 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: E - pa "Lola" racunar je odlican primer. Taj racunar je, kao sto je Boccio primetio - u momentu pocetka prodaje (1985) vec bio dnu tehnologije (8-bitni CPU, slabe graficke sposobnosti), a ubrzo kasnije je postao zaostao.

Ono sto mene zanima je zasto su kog djavola uopste i pravili takve racunare? Mislim, koji je konkretan razlog za takvu odluku bio? Nisu morali nista narocito da izmisljaju ako su vec ionako postojali savremeniji racunari. Razumem da nije bio motiv za napretkom, ali zasto u startu nisu krenuli kako treba (pa da posle i ne napreduju).
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 15:40 - pre 205 meseci
Citat:
Shadowed: Ono sto mene zanima je zasto su kog djavola uopste i pravili takve racunare? Mislim, koji je konkretan razlog za takvu odluku bio? Nisu morali nista narocito da izmisljaju ako su vec ionako postojali savremeniji racunari. Razumem da nije bio motiv za napretkom, ali zasto u startu nisu krenuli kako treba (pa da posle i ne napreduju).

Moglo im se, sigurno nisu padali otkazi posle neuspeha kao sto je taj.
Niko se nije bojao za posao i odgovornost prema istom.
Drustveno/drzavno vlasnistvo, nema gazde koji je izgubio ulaganja pa poludeo i poceo da deli otkaze...
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 15:52 - pre 205 meseci
Citat:
@Milanche
Ovo sto si napisao se zove "Zal za mladost", "Sve je lijepo kad si mlad"...
Svako koga pitas ce tvrditi da se u doba njegove mladosti najbolje zivelo. To je tako, i nemam nista protiv toga, ali treba nekada biti i objektivan.
Moram opet da te pitam, jer izgleda previdjas, sta bi sa onim cestim bonovima-markicama za hranu? Zasto ima toliko gastarbajtera po svetu? Zasto sela opustese kad se lepo zivelo? Zasto u sfrj, iako si skolovan i imas znanje, nisi mogao da napredujes na poslu ako nisi clan gangstersko-mafijaske organizacije zvane kpj? To je pocelo da su ublazava tek smrcu mafijaskog bosa, pa je polako pocela da se ceni strucnost, a ne pripadnost toj organizaciji.


Citat:
Ti bonovi-"tackice", nisu bitni. Zato sam i pitao ima li starijih. Postojale su bonovi-markice, za makarone, ulje, secer, brasno i kafu. Kad stigne u neku prodavnicu neka roba sa liste, otegne se red, uzmes-kupis koliko ti sleduje, a onaj na kasi ti otcepi markicu-kvotu si ispunio. Ti bonovi su se delili po mesnim zajednicama, po clanu domacinstva. Nekoliko takvih nestasica je bilo 70ih. Ovo o cemu ti pricas, o velikoj nestasici kafe je bilo znatno kasnije. 81-82ge.


To sto navodis su kasne pedesete i rane sezdesete, i mogu da kazem da kad je doslo do bonova stvari su vec bile bolje nego neke
price o nemastini i gladi koje sam cuo od starijih iz porodice vezano za prvu posleratnu dekadu. Dodaj svemu tome Goli Otok, cistke,
nestajanja, 'patronazne udbase'...daleko od toga da je sve bilo mnogo lepo.

Medjutim, o periodu o kojem ja najvise govorim (70-te) jer sam ga licno i doziveo, glavna stvar je bila mogucnost ciste podele koju su
ostavili narodu - ako se ne petljas u politiku i gledas svoja posla mogao si da mnogo lepo zivis. To cak nije bio ni binarni izbor - politicari
i sve oko politike je bilo do te mere otuzno i neinteresantno (siva odela, isprazni govori, smrknute face) da je sve ostalo - ribe, basket,
fudbal, bioskop, knjige, ploce, skola, svirke bio ocit izbor. Bar za moju generaciju. Oni stariji, medjutim, koji su bili u godinama da treba
da stvaraju i vode zivot oko sebe morali su dobro g**** da progutaju ako su hteli da idu prema maksimumu svojih licnih ostvarenja.
Medjutim, cak i njima, pogled na decu koja im bezbrizno rastu, uce dobre skole, i kompletna socijalna sigurnost je sigurno donosilo dovoljnu
satisfakciju.

Oni likovi Kurcubic, Jataganac iz "Boljeg Zivota" su fenomenalno opisali gomilu realnih faca tog vremena.



 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 15:53 - pre 205 meseci
Ne znam za Lolu, ali Galaksija je bila plod entuzijazma Voje Antonića i drugih ljudi okupljenih oko tadašnjeg lista "Galaksija" i njegovog izdanka "Računari" i definitivno se ne bi mogla podvesti pod "kapitalni fijasko samoupravnog giganta".
 
Odgovor na temu

vlada01us

Član broj: 2291
Poruke: 393
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 15:54 - pre 205 meseci
Sto se tice gastarbajtera. Krajem 40ih, pocetkom 50ih, zatvori su bili prepuni seljaka, koji su tu zaglavili zbog prinudnog "otkupa". 7,8, do 10 godina robije zbog sakrivenog dzaka kukuruza. U sfrj je vladala nezaposlenost, nezadovoljstvo malih ljudi obecanim promenama.
I onda jedna genijalna ideja Don tita, i njegove krim. organizacije. Amerika je uveliko pocela da ulaze u obnovu Nemacke, ali im je nedostajala radna snaga. Don, ili neko njegov se dosetio kako da suzbije narastajuce nezadovoljstvo, i otvorio granice. Ogroman broj ljudi je pohrlio na priv. rad. Tu se sa Milanchetom ne mogu sloziti da su luzeri, velika vecina su posteni ljudi, jednostavno morali su da odu i da rade najcrnje poslove. U sfrj nije bilo perspektive. Taj trend se nastavio do dana danasnjeg.
Citat:
Oh, Oh, Oh, I think I know - I am a hunter for a hobby and have a whole bunch of rifles and carabines, but the best
one I got is by far 'Zastava' - that must be from your country, right ?

Pa sta? I yugo izabran za nagori auto. Pa sta?
Citat:
ali zaboga svet nije samo zapadna evropa.

Tacno, ali zar nije prirodno uporedjivati se sa boljim od sebe, i truditi se da ga stignes i prestignes. Jeste, Ikarus je izvozio autobuse, ali gde, u koje zemlje?
edit-@Milanche, opet ono isto pitanje, secas li se onda markica za hranu, kraj 70ih? Bonova za benzin, kraj 70ih?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 15:57 - pre 205 meseci
Citat:
Shadowed: Ono sto mene zanima je zasto su kog djavola uopste i pravili takve racunare? Mislim, koji je konkretan razlog za takvu odluku bio? Nisu morali nista narocito da izmisljaju ako su vec ionako postojali savremeniji racunari. Razumem da nije bio motiv za napretkom, ali zasto u startu nisu krenuli kako treba (pa da posle i ne napreduju).


U istoj Loli je postojalo odelenje audio opreme, koje je pravilo 24-kanalne miksere (i ostalu audio opremu) za ono vreme svetski priznatog kvaliteta.
Cena proizvodnje ? 2.5-3 puta veca od trzisne za slicne proizvode.

Dok god je drzava subvencionisala troskove premestanjem fondova 'odavde-tamo' moglo se.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 16:00 - pre 205 meseci
Citat:
vlada01us: U sfrj je vladala nezaposlenost, nezadovoljstvo malih ljudi obecanim promenama.

Upravo se pedesetih godina zemlja najviše razvijala i od jedne predratne poljoprivredne kaljuge nepismenih seljaka stvorena je zemlja sa infrastrukturom i demografskom strukturom ravnom onoj na zapadu.

Ne želim da ulazim u raspravu da li su za to bili zaslužni krediti ili društveno uređenje, ali definitivno ljudi nisu bili nezadovoljni "obećanim promenama", već su se te promene zaista i dešavale pred njihovim očima.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 16:05 - pre 205 meseci
Ne secam se markica za hranu, bonova za benzin se secam.

Citat:
Tacno, ali zar nije prirodno uporedjivati se sa boljim od sebe


Ima smisla do neke granice. Kako i zasto se uporedjivati sa Amerikom od 200 miliona ljudi koja nije ratovala na svom tlu poslednjih
250 godina ili sa Rusijom sa nesagledivim privrednim resursima, ili sa zemljama Zapadne Evrope.

U redu, Yugo je bio najgori tim ali u prvoj ligi, na trzistu na kojem recimo Fiat, Renault, Peugeot ne postoje cak ni u tragovima.



 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 16:08 - pre 205 meseci
Grcka je bila u NATO paktu i deo Zapada jos posle II sv. rata. Kao deo tog velikog sistema morala je da pronadje sebe i da se specijalizuje za nesto. Grci su se opredelili za turizam, brodogradnju i trgovinu i tu su dali maksimum. SFRJ pak nije bila deo ni jednog bloka pa je imala slobodu da bira sta ce da radi i radila je svasta i uvaljivala je kome je sta mogla.

Slicno, sada Srbija mora da pronadje sta ce da radi u EU.
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 16:11 - pre 205 meseci
Citat:
milanche: U istoj Loli je postojalo odelenje audio opreme, koje je pravilo 24-kanalne miksere (i ostalu audio opremu) za ono vreme svetski priznatog kvaliteta.
Cena proizvodnje ? 2.5-3 puta veca od trzisne za slicne proizvode.

Dok god je drzava subvencionisala troskove premestanjem fondova 'odavde-tamo' moglo se.

Pa upravo, znaci uopste nije bio problem da se uradi u boljoj varijanti. Meni to deluje kao sabotaza.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 16:11 - pre 205 meseci
Citat:
jablan: Upravo se pedesetih godina zemlja najviše razvijala i od jedne predratne poljoprivredne kaljuge nepismenih seljaka stvorena je zemlja sa infrastrukturom i demografskom strukturom ravnom onoj na zapadu.

Ne želim da ulazim u raspravu da li su za to bili zaslužni krediti ili društveno uređenje, ali definitivno ljudi nisu bili nezadovoljni "obećanim promenama", već su se te promene zaista i dešavale pred njihovim očima.


Apsolutno.
 
Odgovor na temu

vlada01us

Član broj: 2291
Poruke: 393
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 16:12 - pre 205 meseci
Citat:
Upravo se pedesetih godina zemlja najviše razvijala i od jedne predratne poljoprivredne kaljuge nepismenih seljaka stvorena je zemlja sa infrastrukturom i demografskom strukturom ravnom onoj na zapadu.

Ovo stvarno ne bih komentarisao.
@Milanche, ma da, bili bonovi, upravo onako kako sam ranije opisao. Odes u MZ, i dobijes mesecno sledovanje po clanu domacinstva. makarone, ulje, brasno, secer i kafa.
Citat:
Ima smisla do neke granice. Kako i zasto se uporedjivati sa Amerikom od 200 miliona ljudi koja nije ratovala na svom tlu poslednjih
250 godina ili sa Rusijom sa nesagledivim privrednim resursima, ili sa zemljama Zapadne Evrope.

Pa eto, sa sssr-om smo mogli da se poredimo, kao i sa svakom drugom zemljom gde je bila kom. diktatura.I proizvodi su nam bili kvalitetniji od njihovih. Osim vojne industrije, naravno.
A kol'ko se secam, Hyundai je istovremeno sa yugom usao na americko trziste. Gde su oni sada, a gde Zastava.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"22.06.2007. u 16:15 - pre 205 meseci
Citat:
Shadowed: Pa upravo, znaci uopste nije bio problem da se uradi u boljoj varijanti. Meni to deluje kao sabotaza.


Nije sabotaza zbog upravo onog konstantnog kasnjenja o kojem sam govorio. U vreme dok su na zapadu uveliko koristili 8051 mikrokontroler, Ei Pupin
je jos proizvodio PCM terminale sa diskretnim tranzistorima, a Lola je tek postajala vrhunski proizvodjac analogne audio tehnike. Kontrolerima i
integrisanim digitalnim kolima su se bavili tek poneki timovi po institutima, a industrija je kaskala za njima u predvidivom ritmu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 44776 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.