Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako iskoristiti energiju planinskog potoka ?

[es] :: Fizika :: Kako iskoristiti energiju planinskog potoka ?

[ Pregleda: 3078 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko302
Marko Savić
Beograd

Član broj: 155154
Poruke: 41
*.air.tehnicom.net.



+4 Profil

icon Kako iskoristiti energiju planinskog potoka ?26.08.2007. u 13:13 - pre 202 meseci
Znam da ova tema spada u oblast mehanike ili vec hidrokinematike ali na ovom forumu nema takve oblasti, nadam se da ce se neko dovoljno upucen znati da mi odgovori na moje pitanje.
U mom selu Golicama u podnoziju planine Golije protice jedan potok oko 50 litara u min isti potok bi mogao uz pomoc kanala (jaza) da podignem na visinu od 10m pa i vise.
Sada me samo interesuje koliko bi wati elektricne energije moglo da se dobije kada bi sa te visine od 10m kroz cev doveo do turbine pogodne za iskoristavanje pod tim pritiskom. Koliki bi se gubitci stvorili na njoj i dali bi dobijena elektricna energija bila dovoljna za napajanje TV i sijalice od 100w ?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako iskoristiti energiju planinskog potoka ?26.08.2007. u 19:57 - pre 202 meseci
To ti je veoma lako za racunanje. Pretpostavimo da vodi mozes uzeti maksimalno 50% potencijalne energije. Formula za potencijalnu energiju je:
E=mgh
znaci maksimalan koristan elektricni rad je:
mgh/2
gde je m masa vode, znaci ~1kg, g je gravitaciono ubrzanje, znaci priblizno ~10m/s2, h visina, znaci 10m.
E=1*10*10/2
E=50W
To ti je neki teorijski maksimum. Ako kupis LCD TV i neonku od 20W, to bi eventualno i moglo da radi. Sijalica sa uzarenim vlaknom je pravi rasipnik energije, ona vise greje nego sto svetli, tako da je u uslovima stednje totalno nezamisliva.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Marko302
Marko Savić
Beograd

Član broj: 155154
Poruke: 41
*.air.tehnicom.net.



+4 Profil

icon Re: Kako iskoristiti energiju planinskog potoka ?26.08.2007. u 20:58 - pre 202 meseci
Dali bi mogao da stavim na turbinu altenator od automobila koi bi punio akomulator on bi tada morao da ima obrtaja kao prosecni obrtaji motora najmanje koliko motor ima na leru mislim da je to negde olo 1500 ob/min. to bi podesio sa odgovarajucim reduktorom. Onda bi mi trebao neki pretvarac jednosmerne struje od 12V u neizmenicnu od 220V. u tom slucaju bi mi se akumulator punio onda kad ne koristim srruju. Jer to mi je potrebno za vikendicu do koje ne dolazi struja a tamo nisam non stop vec povremeno. Poznato mi je da su sijalice sa uzarenim vlaknom veliki potrosaci kao i sva grejna tela.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako iskoristiti energiju planinskog potoka ?27.08.2007. u 00:45 - pre 202 meseci
Citat:
Marko302: Dali bi mogao da stavim na turbinu altenator od automobila koi bi punio akomulator
Naravno. To je najbolje resenje jer je tako mnogo lakse stabilisati napon i frekvenciju.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Marko302
Marko Savić
Beograd

Član broj: 155154
Poruke: 41
*.air.tehnicom.net.



+4 Profil

icon Re: Kako iskoristiti energiju planinskog potoka ?27.08.2007. u 23:22 - pre 202 meseci
Hvala ti na ovim formulama i savetima pa se cujemo ako bude problema u pravljenu mini hidro centrale. Samo jos nesto dali bi neko mogao da mi predlozi kako najlakse da napravim turbinu, od cega, koliko da stavim lopatica i na kom rastojanj.Imam pad od 10m visine i 50 litara u minuti. Postavicu kanalicacionu cev f100 i na kraju montitati suzenje ( mlaznicu ) Suzenje moram da napravim tako da ne bude ni veliko ni malo, ako bude malo prelivace mi voda na ulazu u cev a ako bude veliko spustice mi se nivo vode u cevi a samim i tim i pritisak na otvoru. Sada mi samo ostaje jos dobra turbinba sa sto boljim stepenom iskoriscnja. Dali je neko pravio slicnu??? ili zna nesto u vezi konstruisanja ????
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Kako iskoristiti energiju planinskog potoka ?

[ Pregleda: 3078 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.