Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7946018 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 16:35 - pre 141 meseci
Nemoj da se bavite platama pre zaposlenja.Napisane bruto plate su sto se zdravstva tice grunnlønn na koje idu dodaci za vikende,popodne i noc,porez nije 36% jer je to regularna plata vec po tabeli.Milion puta smo to napisali.Jedno je napisano na ugovoru a drugo je koliko zaradite zaista za tu godinu.U svakom slucaju,smatram da je suvisno baviti se platama kada se posao jos nije nasao.Pristojno cete ziveti od toga...a kada stanete na noge,vratite kredite u Srbiji...zivecete i lepo...
Delijasever...najveca glupost je shvatati ovo licno...po neku kritiku covek treba da shvati i konstruktivno...
Srednja farmaceutska ne moze dobiti autorizaciju-Zorica je vise puta objasnila i napisala to.
Medicman...ima kod mene pa zato sam i napisala.Ali je overtid za hj.pl.limitiran.Za spl. se placa regularan overtid za hjemmevakter.
Jelena G.-nemas na netu negde posebno gde to mozes naci,ali oscilira dosta,zavisi gde ce raditi tj.u kojoj firmi,pa onda da li sam trazi posao,ili preko agencije,da li ima fast ponudu ili konsulent sa timelister...milion stvari utice na to...Tako da kada ode na intervju videce sta mu se ponudi i koliko moze da oscilira.

Prvo posao,pa onda zarade.
Pozdrav svima!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 16:40 - pre 141 meseci
Citat:
bojko peric:
Citajuci sve ovo ,ne da sam se nesto razocarao,nego se nesto mislim i razmisljam za nas,koji smo tek poceli da ucimo jezik,i koji necemo moci pre 7 ili 8 meseci da krenemo gore,hoce li imati mesta za nas ,premda stalno zatezu kaiseve ,i premda ja sve vise i vise nas Srba iostalih iz EU gore koji apliciraju za gore??/Pozdrav svima.


Stežu se ovde kaiševi, ali se u Srbiji stežu nažalost mnoooogo više! I ne sekiraj se da li ima mesta, imam koliko možeš da zamisliš, pa i više od toga. Ja to volim da kažem: "Moj utisak je da je ovde slično kao što je bilo u Jugoslaviji bilo pre 40-ak godina...koju god si školu završio naćićeš na više mesta u jednom istom gradu posao da radiš, a ako nemaš školu...ima mesta i za takvog". E sada da se ovo poslednje ne rastumači pogrešno, ko nije iz EU ima dosta suženi izbor zanimanja, ali i za takve ima mnoooogo radnih mesta.

Inače, čitajući ovaj forum i gledajući ove cifre o broju postova i učesnika može se steći utisak kako je ogroman broj otišao u Norvešku i da se ogroman broj ljudi sprema za to...ali to nažalost nije tako. Po meni, u mnogome smo mi bolji od prosečnog norvežanina, ali ono u čemu smo gori nas nažalost sputava da širom otvorimo oči!!!

Živi bili i samo napred!
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 16:41 - pre 141 meseci
Citat:
suhimilek:
Ja imam zakazano u Policiji za par dana..imam 87% i godisnje na 100% 286 200 nok.Dal' mogu da me izrade u policiji?


Nakon poslednjeg povecanja sada u junu koje je bilo,ne moze na 100% ta cifra,mora veca.Nisu ti uracunali to povecanje.Imas propisanu sumu koja mora da se da i ispod koje ne moze da se ide,zakonski.Prosle godine je bila ta cifra kao minimalna.Verovatno si potpisao ugovor pre...Ne bi trebalo da te "izrade" kako ti kazes,valjda ce racunati poslednje promene u tarifi...
Videces kada odes,jer to ti ovde niko ne moze ni potvrditi ni negirati.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 16:44 - pre 141 meseci
Evo mene konkretno u ovoj prici ne zanima plata nego tih 100% kao uslov koji se pominje,dzabe rasprave o plati ako nisi dobio posao prvo,hoce li ta promena sa procentima i tim uvedenim minimumom za platu otezati dodatno ili nece,vi to u praksi bolje znate,lako je posle pricati o plati....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 16:50 - pre 141 meseci
Sttefan...bravo za post.

Kada nam se ne svidja ono sto vidimo sirom otvorenih ociju,mi se odlucimo za varijantu zmirkanja ili totalno zatvorenih ociju.
Kad tad moras da otvoris oci...i ceka te ista ona zaba zbog koje si se odlucio da zmuris.Steta sto si izgubio toliko vremena zmureci...jer zaba nije nestala,kao sto si verovao...
Ali batalimo domen filozofije...pozz...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 16:52 - pre 141 meseci
E da, i oko tih zakazivanja u policiji...vidim da je sad to mnogo aktuelno na forumu. To u Hordalandu zakonski nije obavezno...no kao odeš u policiju da se raspitaš, da li je obavezno...oni naravno kažu da jeste (jer im to i odgovara, jer umesto njih popuniš online svoje podatke itd...). Ali u praksi nije obavezno, već ti ljudi koji su zakazali termin imaju prednost, a ovi koji nisu normalno moraju sačekaju par sati više ili pak porane i bez problema predaju papire kao i ovi što su zakazali termin. Znači ako vam se mnogo žuri, vredi jedan dan žrtvovati i otići u policiju i sačekati, nego zakazati preko neta i gubiti u tom čekanju nekih par nedelja ili više u zavisnosti od kommune.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 16:59 - pre 141 meseci
Citat:
sttefan: E da, i oko tih zakazivanja u policiji...vidim da je sad to mnogo aktuelno na forumu. To u Hordalandu zakonski nije obavezno...no kao odeš u policiju da se raspitaš, da li je obavezno...oni naravno kažu da jeste (jer im to i odgovara, jer umesto njih popuniš online svoje podatke itd...). Ali u praksi nije obavezno, već ti ljudi koji su zakazali termin imaju prednost, a ovi koji nisu normalno moraju sačekaju par sati više ili pak porane i bez problema predaju papire kao i ovi što su zakazali termin. Znači ako vam se mnogo žuri, vredi jedan dan žrtvovati i otići u policiju i sačekati, nego zakazati preko neta i gubiti u tom čekanju nekih par nedelja ili više u zavisnosti od kommune.



Zavisi od kommune. U Rogalandu nije moguce predati papire bez online zakazivanja jer salteri za to prozivaju sa njihovog spiska i dolazis kad te prozovu. Sigurno negde jeste moguce i bez zakazivanja.



 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 17:02 - pre 141 meseci
Delijasever...kolega,druze...ljutice...

Ha ha...malo se salim...
Oni imaju na svom trzistu rada iscepkane stillinge u procentima i to je tako uvek i bilo...nije to nista novo.UDI je propisao minimalnu zaradu koju jedan radnik iz domena "faglært" za odredjena zanimanja mora da zaradi tj.to mora da mu pise u ugovoru.Granica se verovatno menja svake godine,tj.pomera ali to je uslov.I to je procenat izmedju 80-100%.Zavisi u kojoj opstini radis i koji je start u plati.I to se mora ispuniti u praksi.Inace,odbijenica.
Ta papirologija je zeznuta,ali u praksi taj uslov moras da ispunis da bi dobio dozvolu.Da li ce se to promeniti na lakse i bolje-nece.To jeste otezavajuca okolnost i tu mena laganja i uvijanja cinjenicnih stvari u celofan.
Ali o tome smo pricali i ranije samo smo spominjali da je dovoljno 80% sigurno bez obzira na zaradu,ali su onda oni propisali i cifru pa negde je tih 80% dovoljno negde nije...Jeste problem i ne treba zmuriti pred tim problemom,ali je resiv.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 17:03 - pre 141 meseci
Citat:
suhimilek: Ja imam zakazano u Policiji za par dana..imam 87% i godisnje na 100% 286 200 nok.Dal' mogu da me izrade u policiji?



Ne znam sta te sprecava druze da odes do ledera jos jednom i da ti napise nove tarife koje ces predati u policiji i srediti tu brigu???

Miro, vise mi odgovaraju uslovi ovde. Manja bruto godisnja, ali neogranicen over i extra uz placanje do poslednjeg minuta. Nema prebacanja niti extrahjelp-a u timelisti.


Sto se tice broja ljudi koji su dosli, to je diakutabilno, ali je sigurno da jedan veliki procenat ljudi visi ovde dok im trebaju informacije. A kada dodju, zavrse posao, vise se ni ne oglasavaju. E to je nesto sto mi se ne svidja, ali tako je kako je... Mi Srbistanci smo umiljati samo kad nam treba nesto, kad zavrsimo posao, nema nas nigde..
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.opera-mini.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 17:30 - pre 141 meseci
Citat:
Darije1:
Znate li za neki slucaj da se neki nas farmaceutski tehnicar zaposlio i da radi sa svojom strukom u Norveskoj?
Ne bi zena isla na prekvalifikaciju za opsti smer ako moze i sa diplomom farm. tehnicara da dobije autorizaciju i posao.


Ima mnogo razloga da radite prekvalifikaciju:

1. u norveskoj apoteci uopste nema manjka farmac. tehnicara
2. po zakonu uopste nisu obaveznj da imaju tehnicare u apoteci, sto je cest slucaj i u praksi - rade raznorazni profili medicinara, studenata farmacije i drugih fakulteta i slicno. naravno da je vecina osoblja farmaceutskog (srednjeg ili fakultetskog) obrazovanja ali tesko da vam to moze biti takva sansa
3. potreban je stvarno visok prag poznavanja jezika - govorim iz licnog iskustva, cisto sumnjam da bi imali mnogo razumevanja kao sto imaju za farmaceute koji su im bas deficitarni (ne govorim o nekok konkretnom testu jezika - vec uopsteno, za konverzaciju)
4. plate farmac. tehnicara su u rangu plata bolnicara, bez nekih velikih sansi za znacajno povecanje
5. mislim da je vec pre neko to pomenuo - nasa srednja farmaceutska se ne priznaje ovde (ali ja licno nemam neka detaljna znanja o tome). ono sto sigurno znam je da je njihova srednja farmac. skola trogodisnja. kako to da ne priznaju nasu - nije mi bas jasno, valjda je do programa

Moje misljenje (ako je to uopste bitno) je da svakako nastavi sa prekvalifikacijom na opsti smer, a papire za farmac. tehnicara nek posalje pa sta bude - nece da se baci, ali ni ne ocekujte da vam to bude ulaznica za norvesku.. mozda nekad u perspektivi..
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 17:52 - pre 141 meseci
Milose Stojanovicu, nemoj samo da mi citas postove i zoves telefonom da vidis kako sam. Danas si slobodan, ne radis, pa daj napisi nesto, oglasi se malo kad znam da stalno citas forum komsija.
Vidimo se u petak popodne... :-):-):-)
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.244.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 18:28 - pre 141 meseci
Hvala svima na ohrabrenjima.......to je sto je,i napred...
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 20:51 - pre 141 meseci
Recite mi smije li se u trecoj godini dozvole promjeniti posao, tj. bransa? Traze li listu plata kod podnosenja papira za stalnu dozvolu? Meni vec dodijalo :)
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 21:23 - pre 141 meseci
Ako sve ide po planu stizem u Narvik pocetkom Novembra...:)

Ali Ja zelim i dalje da se javljam na forum i naravno da Vas obavestim o novostima, JER JE I MENI MNOGO ZNACILA VASA POMOC DO SADA...I NADAM SE DA CU MOCI TO UZVRATITI...

Mirooo,komsinicee... :D javljam ti se sa norveskog broja cim budem stigla...a do tada se kuckamo tu...:)
Pozzz veliki...
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 22:36 - pre 141 meseci
Al ste se raspisali sunce vam zarko, pa ko ce sve procitati :)
Polako ali sigurno, jedno po jedno mesto u Norveskoj biva okupirano od stane Srbistanaca :)
Ko je u Trondhajmu tj. dodje nekad moze i neke nase ljude da nadje preko ovog sajta:
http://home.no/srpskiklub/nezaboravi.html
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 22:40 - pre 141 meseci
Citat:
Sto se tice broja ljudi koji su dosli, to je diakutabilno, ali je sigurno da jedan veliki procenat ljudi visi ovde dok im trebaju informacije. A kada dodju, zavrse posao, vise se ni ne oglasavaju. E to je nesto sto mi se ne svidja, ali tako je kako je... Mi Srbistanci smo umiljati samo kad nam treba nesto, kad zavrsimo posao, nema nas nigde..


+1000
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 22:48 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Delijasever...kolega,druze...ljutice...

Ha ha...malo se salim...
Oni imaju na svom trzistu rada iscepkane stillinge u procentima i to je tako uvek i bilo...nije to nista novo.UDI je propisao minimalnu zaradu koju jedan radnik iz domena "faglært" za odredjena zanimanja mora da zaradi tj.to mora da mu pise u ugovoru.Granica se verovatno menja svake godine,tj.pomera ali to je uslov.I to je procenat izmedju 80-100%.Zavisi u kojoj opstini radis i koji je start u plati.I to se mora ispuniti u praksi.Inace,odbijenica.
Ta papirologija je zeznuta,ali u praksi taj uslov moras da ispunis da bi dobio dozvolu.Da li ce se to promeniti na lakse i bolje-nece.To jeste otezavajuca okolnost i tu mena laganja i uvijanja cinjenicnih stvari u celofan.
Ali o tome smo pricali i ranije samo smo spominjali da je dovoljno 80% sigurno bez obzira na zaradu,ali su onda oni propisali i cifru pa negde je tih 80% dovoljno negde nije...Jeste problem i ne treba zmuriti pred tim problemom,ali je resiv.



A i vreme je vise da se neko od vas uvali gore na neku funkciju pa u krajnjem slucaju da krene da radi neka veza :-D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 23:38 - pre 141 meseci
BlondySu,ti i ja cemo da pijemo Arctic pivo(to nemaju ovi na jugu).Tih 250 km koliko ima od Narvika do Tromsa,busom brzo prodju...Kada zivis u Tromsu,i onaj iz Hammerfesta ti je komsija...
PS.Kada na jugu narucis Arctic pivo,pogledaju te znacajno seljacki...E,ne znaju oni da sam ja iz Ruskog Sela...ja sam samo nastavila u tom kontinuitetu...hm!
Arctic-odlicno pivo.Skoro pa kao Jelen nas...


http://www.youtube.com/watch?v=YSMo6zRQWEw-uz pivo moze i ovaj film!Zove se MADE IN JUGOSLAVIA,snimljen 2005.-te.
Odlican film o Srbima,rodjacima,svedskim emigrantima,i kako je to zapravo Ekremovski jako puno zivota provedeno...Kombinacija svedskog i srpskog jezika,tako da za one koji znaju norveski,a i za druge je pun pogodak...
Kaze...dosli smo ovde jobati a u Srbiji cemo se begravati...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 23:59 - pre 141 meseci
Citat:
toi: Recite mi smije li se u trecoj godini dozvole promjeniti posao, tj. bransa? Traze li listu plata kod podnosenja papira za stalnu dozvolu? Meni vec dodijalo



ne smije. traze zadnja tri isecka od plate
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 00:19 - pre 141 meseci
eheheheeheh ovde uvek svasta.... sto se tice ove silne panike oko toga da li ljudi treba da skupljaju procente ili se racuna godisnja zarada.... godisnja zarada se uvek racunala, i pre 5 godina i uvek.... e sada druga je stvar to sto je ta zarada odgovarala procentu dag/kveld od 80% .... a natt 75%.... e sada narodu je uvek lakse bilo reci treba mi minimum 80% i resena stvar.... i to je takodje tacno,ali uvek se u stvari pikala godisnja zarada.... e sada neko je spomenuo to kao s 10+ godina iskustva.... policija to ne pika... oni nazalost uvek kad su u pitanju nocne smene i nocni ugovori uzima svoju semu... tacnije najnizu pocetnu platu za hj.pl. ili za spl.... tako da se ljudima odjednom desavalo da im 70% nocnog stilinga sa 10 godina iskustva nije bilo dovoljno iako je po kriterijumu godisnje zarade to bilo dovoljno.... no policija to ne sljivi bas mnogo, i nece da se zamara s tim... oni pice po svom.... znam licno vise primera koji su pismeno ovo dobili kao odgovor.... ljudi to obicno rese tako sto sef napise ugovor na 5-10% vise ili uzmu advokata.... nepravedno jeste,al za nocne smene je tako.... tako da bez panike drugari, uvek je to bilo tako i uvek ce i biti .... i ova nova stopa ce da odgovara tim procentima tako da no frks....

a ovo oko spajanja ugovora s dva mesta.... to ne moze sem ukoliko nije ista ustanova a dva sprata ili ti ga odeljenja.... inace turnus ne moze da se poklopi a covek kad dodje ovde ne zna jezika i nije im bas preterano potreban, pa i nece da se cimaju dam u usklade smene koa sto to rade kad se jezik nauci i zakon savlada pa se moze rukom o sto lupiti.... cak i u istoj kommuni a dva fizicki razlicita mesta ne moze.... za prvi posao.... a jedno radno mesto kod privatnika a jedno u drzavnoj firmi ne moze uopste....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7946018 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.