Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7967648 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 00:28 - pre 142 meseci
e nego zaboravih da pitam moje kolege jeste li popunili seme za lokale forhandlinger? u Oslu je barem sutra zadnji dan za predaju pa reko da napomenem
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 09:12 - pre 142 meseci
E Miro, ti da si neki drug ti bi ponela to pivo veceras sa tobom pa da ga sutra gustiramo Jel dogovor jos uvek vazi ?
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
82.208.220.*



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 10:06 - pre 142 meseci
Citat:
delija_sever031:
Citat:
Mirjana Savicic:
Delijasever...kolega,druze...ljutice...

Ha ha...malo se salim...
Oni imaju na svom trzistu rada iscepkane stillinge u procentima i to je tako uvek i bilo...nije to nista novo.UDI je propisao minimalnu zaradu koju jedan radnik iz domena "faglært" za odredjena zanimanja mora da zaradi tj.to mora da mu pise u ugovoru.Granica se verovatno menja svake godine,tj.pomera ali to je uslov.I to je procenat izmedju 80-100%.Zavisi u kojoj opstini radis i koji je start u plati.I to se mora ispuniti u praksi.Inace,odbijenica.
Ta papirologija je zeznuta,ali u praksi taj uslov moras da ispunis da bi dobio dozvolu.Da li ce se to promeniti na lakse i bolje-nece.To jeste otezavajuca okolnost i tu mena laganja i uvijanja cinjenicnih stvari u celofan.
Ali o tome smo pricali i ranije samo smo spominjali da je dovoljno 80% sigurno bez obzira na zaradu,ali su onda oni propisali i cifru pa negde je tih 80% dovoljno negde nije...Jeste problem i ne treba zmuriti pred tim problemom,ali je resiv.



A i vreme je vise da se neko od vas uvali gore na neku funkciju pa u krajnjem slucaju da krene da radi neka veza :-D

Evo predloga s moje strane:
Gledala sam odavno jedan film i zaboravila sam kako se zove, ali sadrzaj je sledeci: klinac je pokrenuo akciju da ako ti neko pomogne i ti si u obavezi da pomognes tri puta (bilo kome, s tim da su to tri razlicite osobe)...pa onda i te osobe kojima si pomogao imaju istu obavezu... To je, cini mi se, dobar nacin da pomognemo jedni drugima...:)

[Ovu poruku je menjao Jelena G. dana 20.09.2012. u 12:54 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Jelena G. dana 20.09.2012. u 12:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 10:25 - pre 142 meseci
Jeste tacno ovo oko godisnje zarade.Od 6.6.2012 vazi da je minimum za helsefagarbeidera 302.700 na godisnjem nivou.Mozete i dalje da imate 80% i trazite posao.Po zakonu oni moraju da nam daju kao te pare na godisnjem.
Srecno
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 12:37 - pre 142 meseci
Suhimilek imas pp. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 12:44 - pre 142 meseci
Citat:
kelly_oslo:
eheheheeheh ovde uvek svasta.... sto se tice ove silne panike oko toga da li ljudi treba da skupljaju procente ili se racuna godisnja zarada.... godisnja zarada se uvek racunala, i pre 5 godina i uvek.... e sada druga je stvar to sto je ta zarada odgovarala procentu dag/kveld od 80% .... a natt 75%.... e sada narodu je uvek lakse bilo reci treba mi minimum 80% i resena stvar.... i to je takodje tacno,ali uvek se u stvari pikala godisnja zarada.... e sada neko je spomenuo to kao s 10+ godina iskustva.... policija to ne pika... oni nazalost uvek kad su u pitanju nocne smene i nocni ugovori uzima svoju semu... tacnije najnizu pocetnu platu za hj.pl. ili za spl.... tako da se ljudima odjednom desavalo da im 70% nocnog stilinga sa 10 godina iskustva nije bilo dovoljno iako je po kriterijumu godisnje zarade to bilo dovoljno.... no policija to ne sljivi bas mnogo, i nece da se zamara s tim... oni pice po svom.... znam licno vise primera koji su pismeno ovo dobili kao odgovor.... ljudi to obicno rese tako sto sef napise ugovor na 5-10% vise ili uzmu advokata.... nepravedno jeste,al za nocne smene je tako.... tako da bez panike drugari, uvek je to bilo tako i uvek ce i biti .... i ova nova stopa ce da odgovara tim procentima tako da no frks....

a ovo oko spajanja ugovora s dva mesta.... to ne moze sem ukoliko nije ista ustanova a dva sprata ili ti ga odeljenja.... inace turnus ne moze da se poklopi a covek kad dodje ovde ne zna jezika i nije im bas preterano potreban, pa i nece da se cimaju dam u usklade smene koa sto to rade kad se jezik nauci i zakon savlada pa se moze rukom o sto lupiti.... cak i u istoj kommuni a dva fizicki razlicita mesta ne moze.... za prvi posao.... a jedno radno mesto kod privatnika a jedno u drzavnoj firmi ne moze uopste....


Hvala na odgovoru! Nije panika i frka zbog plate u smislu toga kako ce se peziveti, vec zbog toga sto ovde ostaju dvoje dece da cekaju na spajanje porodice. Ali opet kazem..panike nema, prosto samo razmisljanje i planovi. Sve informacije su dobro dosle.
Jos jednom..hvala!
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 13:09 - pre 142 meseci
nema na cemu Vera ... nisam ni mislila panika kao prava panika, nego u datom momentu nisam nasla adekvatniju rec
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
79.101.105.*



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 13:38 - pre 142 meseci
Pozdrav svim ucesnicima foruma, i jedno veliko divljenje i zahvalnost najaktivnijima za nesebicne savete i pomoc koju pruzaju svojim odgovorima na svakojaka pitanja, nama novima, ne upucenima, toliko zeljnima da nesto promenimo u svojim zivotima.
Citajuci forum uvideo sam da je vecina prisutnih iz oblasti medicine ili krugova bliskih njoj. Stoga vas molim da mi ne zamerite jer moje pitanje ce biti iz druge branse. Cuo sam i na raznim sajtovima procitao da trebaju dosta vozaca autobusa, kamiona ... Igrom slucaja obreo sam se u tim vodama poslednjih nekoliko godina, imam B,C i D kategorije, i iskustvo, a sa zadnjeg posla mogu dobiti super referencu, jer radim kao licni vozac stranog drzavljanina ( Americko-Francuska kompanija ) koji je Sef projekta za izgradnju mosta preko Ade. Naravno plata srpska, kakva bi bila, radno vreme od 00 - 24. Inace po zanimanju sam vazduhoplovni tehnicar, nazalost bez zaposlenja u struci. Posto nisam uspeo da nadjem nigde na forumu temu u kojoj se diskutuje o onome sto mene zanima, a mogla bi da mi pomogne, ja cu se pitanjem obratiti vama .
Moje pitanje bi bilo sledece. Da li neko ko hoce da konkurise za mesto vozaca u Norveskoj mora biti skolovan za to (diploma saobracajne skole - ili to postoji samo kod nas) ili su dovoljne samo kategorije za odredjena vozila, i da li se nase dozvole uopste priznaju u Norveskoj. Negde sam procitao da tu ima neka zackoljica. Uopste, kako eventualno da ja sprovedem u delo svoje razmisljanje ? Ako postoji mogucnost odlaska, redosled bi bio upisivanje kursa jezika, pa sve redom, ako ne postoji mogucnost da se ne trose novci uzalud, kojih ni ovako nema dovoljno. Mnogo bi mi znacilo da mi neko da odgovor ili da bar link na forumu gde mogu da se izdiskutujem po ovom pitanju ! Nisam jedini koji bi zarko zeleo da nesto uradi pametno u zivotu, imam odraslu decu kojima treba nesto pruziti ili im bar napraviti osnovu za skolovanje ...
Unapred hvala i pozzz od Slobodana !!!
L.Boban
 
Odgovor na temu

elena 66
beograd
norge

Član broj: 292890
Poruke: 8
*.85-200-37.bkkb.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 18:58 - pre 142 meseci
Citat:
kelly_oslo:
Citat:
toi: Recite mi smije li se u trecoj godini dozvole promjeniti posao, tj. bransa? Traze li listu plata kod podnosenja papira za stalnu dozvolu? Meni vec dodijalo :)



ne smije. traze zadnja tri isecka od plate :)



Moze.Iz iskustva odgovaram, niko ne pravi problem.Ne sme da bude prekid u radnom odnosu i taj novi posao mora da odgovara obrazovanju..
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 19:14 - pre 142 meseci
elena 66


toi: Recite mi smije li se u trecoj godini dozvole promjeniti posao, tj. bransa? Traze li listu plata kod podnosenja papira za stalnu dozvolu? Meni vec dodijalo :)



ne smije. traze zadnja tri isecka od plate :)



Moze.Iz iskustva odgovaram, niko ne pravi problem.Ne sme da bude prekid u radnom odnosu i taj novi posao mora da odgovara obrazovanju.


Znam za to, ali mislio sam neki posao ne vezano za skolu...

Nego za NPR2 nisam siguran, jedni kazu da je to dovoljno za dobijanje stalnog boravka, drugi ne?
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 19:18 - pre 142 meseci
Dovoljan je NP 2 ako si dobio prvu dozvolu pre ove godine.
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 20:16 - pre 142 meseci
Ove godine, znaci NPR3? :(
Ali kontam sta mi je pametnije uciti ili ici na casove, ne ide mi bas najlakse, pa sam mislio NPR2 bi izgurao lako, ali 3...
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 20:56 - pre 142 meseci
Za l.boban
Od nase VD nema vajde u Norveskoj, preskupo i neisplativo ALI PRESKUPO!!!!!
Znaci najbolje je naci u kojoj to EU drzavi moze da se zameni a da nije komplikovano i da ne traze polaganje ispita. Znam da u Slo nije jako skupo, doduse mora samo test da se radi ali priznaju nasu dozvolu i test se radi na srpskom ako neko trazi jer ga imaju. Bilo je reci o VD-ma negde na ovom forumu pa moze da se nadje putem pretrage. Inace koliko to mozda zvucalo bezveze, ALI NORSK IS A MUST! Jezik na prvom mestu pa sve ostalo. Cini mi se da u NO ne mozes ni smece da cistis ako ne znas jezik. Znaci jezik+EU VD i to je 100% posao pogotovo za vozaca autobusa jer toga ima fali tona (oko 3000EUR neto mesecno).
 
Odgovor na temu

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 21:18 - pre 142 meseci
Veoma hvala na brzom odgovoru. Prava informacija je zlata vredna !!! Sve najbolje od l.boban !!!
L.Boban
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 22:37 - pre 142 meseci
Za l.boban
Tacno je da je preskupo za polaganje vozacke dozvole tamo, oko 10000 eura, za sve kategorije, tj za tu profi VD. To znam iz prve ruke, od jednog njihovog drajvera iliti majstora tamo.
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2012. u 23:42 - pre 142 meseci
Tooo Miro!!!! :)

Nisam bas ljubitelj piva,ali mozda zatreba da se zagrejem dok se ne naviknem na te hladnoce...:)) Jel ima nesto slicno kao kod nas Somersby???
A film ce biti prava stvar...taman dok stignem u Svedsku kod rodbine pa da znam progovoriti i na svedskom...hahhaha :)
pozz
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.80-202-51.nextgentel.com.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 06:16 - pre 142 meseci
Ima somersby-a koliko hoces :)

Pozz
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 09:45 - pre 142 meseci
Da li netko može staviti link ili reći na kojoj stranici da tražim uvjete uvoza za aute i mc u norge, znači : uvjeti, porezi, carina i ostale radosti koje to sve prate.
Zafaljujem!
 
Odgovor na temu

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
79.101.105.*



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 09:45 - pre 142 meseci
Citat:
tijanam:
Za l.boban
Tacno je da je preskupo za polaganje vozacke dozvole tamo, oko 10000 eura, za sve kategorije, tj za tu profi VD. To znam iz prve ruke, od jednog njihovog drajvera iliti majstora tamo.

Istina ponekad boli, ali je dobro znati je !!! U svakom slucaju hvala !!!!
L.Boban
 
Odgovor na temu

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
79.101.105.*



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2012. u 10:04 - pre 142 meseci
Citat:
mihaleks:
Za l.boban
Od nase VD nema vajde u Norveskoj, preskupo i neisplativo ALI PRESKUPO!!!!!
Znaci najbolje je naci u kojoj to EU drzavi moze da se zameni a da nije komplikovano i da ne traze polaganje ispita. Znam da u Slo nije jako skupo, doduse mora samo test da se radi ali priznaju nasu dozvolu i test se radi na srpskom ako neko trazi jer ga imaju. Bilo je reci o VD-ma negde na ovom forumu pa moze da se nadje putem pretrage. Inace koliko to mozda zvucalo bezveze, ALI NORSK IS A MUST! Jezik na prvom mestu pa sve ostalo. Cini mi se da u NO ne mozes ni smece da cistis ako ne znas jezik. Znaci jezik+EU VD i to je 100% posao pogotovo za vozaca autobusa jer toga ima fali tona (oko 3000EUR neto mesecno).

Sinoc sam kasno dosao sa klincima sa bazena pa je odgovor bio malo skrt, a ima jos nesto sto bih te pitao. Ja imam OK poznanike u Ljubljani, pa cu pokusati preko njih da dobijem neku bolju informaciju sto se tice VD (samo razjasnjenje ? da li to znaci fakticki validaciju nase uz polaganje tih testova ili skroz nova obuka, da znam kako to njima da prezentujem ?). Sto se tice jezika to mi je sasvim jasno, sto bolje ovladam bice mi lakse u svakom pogledu. Kada si napisao 100% posao, izvini ako nebaratam terminima, to znaci da cu ga 100% naci ili je to 100% radnih sati u mesecu, jer vidim i da se o tome dosta diskutuje. Sto se plate tice, koji si naveo onako orijentaciono, da li je to OK na mesecnom nivou, da se dobije neka duza boravisna i radna ( neogranicena - posto i tu ima neki limit ) ili nije dovoljno , pa bih morao i tu da imam nekih obaveza u pocetnom periodu oko obnavljanja ? Pozzz
L.Boban
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7967648 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.