Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7945759 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 21:24 - pre 141 meseci
Hvala puno!!!
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 09:45 - pre 141 meseci
Vozdra drustvo!!!!
Ajd malo vise ozbiljnosti u vezi turnira,ne onog u Oslu,nego ovaj u Drammenu..prijava ekipe je do 9 oktobra,dolazimo nas 3 iz Fredrikstada najverovatnije i jos par zainteresovanih nek se jave na pp,ili ovde...daj da se druzimo malo...
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
212.178.233.*

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 10:25 - pre 141 meseci
Citat:
THEsrboljub:
Zdravo svima,

molim vas za savet. Konkretno dobili smo slovenačka državljanstva i možemo birati zemlju u Evropi gde bi radili. Pošto je Slovenija, sad smo sigurni, propala zemlja koja u mnogim stvarima je BALKAN, a u nekima i gora od Balkana samo što se to odmah ne vidi, a uz to je nesrećno šovinističko antisrbsko okruženje gde se srbska deca stide da pričaju srbski sa roditeljima na ulici, zanima me da li preporučujete pre norvešku ili švedsku ili neku drugu zemlju. Prvenstveno ne idem nigde da postanem Norvežanin, švaba ili šved već klasično gastarbajterski da zaradim lovu i bolju penziju i da se vratim u svoju zemlju i da uložim sve svoje znanje i deo novca u zavičaj, u proizvodnju organske hrane, da bi i meni i mojim rođacima i prijateljima bilo lepše i bolje u Srbiji, a ne da nas za..ebavaju neki tunjavi poludebili u inostranstvu. Znači zanima me lova i sloboda da sa decom pričam SRPSKI na ulici i da se dete ne oseća ugroženo među vršnjacima jer je srbin. Kulturno umetnička društva, srpski klubovi itd...
Visoko obrazovani smo i naše se struke SVUDA traže tako da za posao nije frka, pitanje je samo okruženja i osećanje slobode...

Veliko hvala i pozdrav



Sa takvim stavom Norveska definitivno nije zemlja za vas / mislim na Vas i porodicu /.Cudno je da neko ko insistira na tome da je visoko obrazovan ne poznaje bar Evropu.
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 10:34 - pre 141 meseci
Srboljube, kao sto ti i ime govori, topla preporuka - ljubi Srbiju i sa tim stavom i razmisljanjem samo u SRBIJI ces se lepo osecati i moci da pricas "SRBSKI" shvati da Srbi i Srbija imaju jedan pecat kojeg se tesko osloboditi i bilo gde u svetu da kazes da si Srbin izazvaces bujicu neprijatnih osecanja i secanja na rat i stravicne zlocine. Mi smo kao Nemci, obelezeni za ceo zivot i od toga neces tako lako pobeci. Neprijatnh situacija sa bivsim sugradjanima kad hoces i koliko hoces, na poslu, u skoli, na ulici. Ako nisi spreman da se nosis i boris sa time, sedi u Srbiji a moje licno misljenje za svakog ko hoce da bude klasicni gastabajter - teskog i mucnog hleba cete zaraditi, zivot ce vam proci u mrznji i pljuvanju "glupih debila sa zapada" pa ako docekate penziju i vratite se u Srbiju ili gde god, tamo ce vas opet pljuvati oni "vasi" i bice vam opet jadno i nikakvo. Zato je moja preporuka svima koji razmisljaju kao ti - ostaj tu gde jesi jer ni za disi nisi
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 10:49 - pre 141 meseci
Samo da još spomenem da su ti isti ' tunjavi poludebilni' norvežani još prije drugog svjetskog proizvodili tešku vodu ( s deuterijem - netkom tko je visokoobrazovan ne bi trebale biti strane osnove nuklearne fizike ), dok su se na vrlom balkanu uredno laštili zemljani podovi u kućercima...
tol'ko od mene,
odoh učit norveški, pozdrav svima..
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 10:56 - pre 141 meseci
Citat:
THEsrboljub:
Zdravo svima,

molim vas za savet. Konkretno dobili smo slovenačka državljanstva i možemo birati zemlju u Evropi gde bi radili. Pošto je Slovenija, sad smo sigurni, propala zemlja koja u mnogim stvarima je BALKAN, a u nekima i gora od Balkana samo što se to odmah ne vidi, a uz to je nesrećno šovinističko antisrbsko okruženje gde se srbska deca stide da pričaju srbski sa roditeljima na ulici, zanima me da li preporučujete pre norvešku ili švedsku ili neku drugu zemlju. Prvenstveno ne idem nigde da postanem Norvežanin, švaba ili šved već klasično gastarbajterski da zaradim lovu i bolju penziju i da se vratim u svoju zemlju i da uložim sve svoje znanje i deo novca u zavičaj, u proizvodnju organske hrane, da bi i meni i mojim rođacima i prijateljima bilo lepše i bolje u Srbiji, a ne da nas za..ebavaju neki tunjavi poludebili u inostranstvu. Znači zanima me lova i sloboda da sa decom pričam SRPSKI na ulici i da se dete ne oseća ugroženo među vršnjacima jer je srbin. Kulturno umetnička društva, srpski klubovi itd...
Visoko obrazovani smo i naše se struke SVUDA traže tako da za posao nije frka, pitanje je samo okruženja i osećanje slobode...

Veliko hvala i pozdrav




Niti bih davao preporuke niti bih pricao o zemljama o kojima nista ne znam ali kada se radi o Sloveniji ja npr imam drugacije iskustvo od ovog navedenog,ljudi ima raznih u svakoj zemlji,od normalnih do budala,ali u Sloveniji sam na primer mnogo cesce imao prigovor na nase ljude nego na te slovence,pocevsi od glasnog pustanja narodnjaka sve dok ne dodje policija da intervenise do odbijanja pricanja slovenackog i insistiranja da se svim slovencima u svakoj prilici obracaju na srpskom uz komentar da se ne foliraju da ga ne znaju. A to su radili ljudi koji u Slo zive 10-20god. Ne kazem da su naravno svi takvi ali to je bilo moje iskustvo,daleeeeeeko od toga da se oni stide pricati srpski i da se ustrucavaju,naprotiv,teraju i ove da ga pricaju,to naravno domacine debelo nervira,naravno opet ne sve, pa onda stave sve nase u isti kos-juznjaci ili cefurji.

Mozda im trenutno ne cvetaju ruze i Balkan su kao i mi po mnogo cemu, ali nama ce trebati jos jedno 10godina da dodjemo do toga da budemo tako "propali" kao oni
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.219.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 13:30 - pre 141 meseci
ljudi treba mi vas savet!!! kako ide u norveskoj sto se tice ugovora poslodavaca? npr. ako prihvatim rad u skoli i potpisem ugovor npr. ne znam na koliko, da li ja taj ugovor mogu da prekinem bez ikakvih posledica i dam otkaz ako nadjem bolji posao??? hvala na odgovorima..
:D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 14:01 - pre 141 meseci
Zavisi od uslova pod kojima je ugovor sacinjen i potpisan.
Ako si stalno zaposlen-otkazni rok je 3 meseca.To je neko zakonsko pravilo ovde.
Ako nisi,onda obicno stoji u ugovoru da je otkazni rok mesec dana i da to vazi i za poslodavca i za tebe.Sto ce reci i on tebi/vama i ti/vi poslodavcu mozete dati otkaz.

Napomena:Cesto u ugovorima o stalnom radnom odnosu stoji da je probni period 6 meseci,i u tom periodu je moguce dati otkaz sa jednomesecnim otkaznim rokom.Vazi takodje i za tebe/vas kao i za poslodavca.Kada istekne tih 6 meseci,vodi se radnik kao stalno zaposlen i otkazni rok je tada 3 meseca.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
79.101.105.*



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 14:21 - pre 141 meseci
Evo malo zanimacije za pocetnike poput mene . Cini se zanimljivo !!!



http://www.101languages.net/norwegian/basics.html
L.Boban
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 14:34 - pre 141 meseci
Det er pent! Možeš kombinirati i ovu stranicu ;-), možeš slušati izgovor

http://www.book2.eu/members/HR/HRNO/HRNO008.php
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.219.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 14:34 - pre 141 meseci
Hvala vam Mirjana, azurni kao i uvek :D ne morate mi persirati (ne znam ja vama :)

ok, ja sam mislio da ne postoji neka caka tipa potpises na 2 godine pa moras ih ili ispuniti ili snositi neke posledice ako prekines ugovor...kaze cimerka moras da platis, meni je to delovalo neverovatno...od mesec do 3 meseca je sasvim pristojno :)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 16:13 - pre 141 meseci
Ooo srboljube, vlastiti zemljaci te popljuvaše, pametnom dosta.
Pa ako ti je grčka tako bajna samo izvoli...sretno ti bilo!
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.nli.as.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 17:02 - pre 141 meseci
Pozdrav,

jel pisano negde mozda o prtljagu avionskom kada se putuje (negde ranije jeste, ali ne mogu pronaci)...

Zanima me kad se putuje preko norwegian-a, max. mozete poneti 2 prtljaga.. Da li postoji varijanta da ako hocu da imam 3 kofera dodatno platim za taj treci i kada to moram da uradim. Ono sto mi je logicno je da kad dodjem na check-iranje ona teta kaze "decko imas viska prtljaga moras platiti, idi tamo na salter pa se vrati"... Da li to tako funkcionise, ili da li neko zna nesto o ovome

Hvala unapred,

Pozdrav
 
Odgovor na temu

tara3110
sasa todorovic

Član broj: 164834
Poruke: 29
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 17:34 - pre 141 meseci
Prema svim forumima i temama na kojima sam ucestvovao, jedna od onih koja mi je najvise prijala, koja mi prija, koja ce prijati i u kojoj sam pronasao smer kretanja moje porodice i mene je ova. Da ste procitali temu od samog pocetka uvideli bi ste da Vama mesto nije u ovoj zemlji (Norveska), a ujedno i da niste deo ovog drustva koje ovde razmenjuje, misljenje, stavove, savete...
Isto tako bi ste shvatili da je sve na jako visem nivou/razini ili kako god vec, a sto Vama takodje ne prija. Ne zelim da polemisem sa Vama ali zelim da Vam ukazem na jednu stvar a to je da tip coveka kao sto ste Vi je vise za istok ili jug a ne za zapad ili sever. Nadam se da sam Vam makar malo pomogao, a ako nisam, molim Vas procitajte jos jednom ovaj moj isti post ali lagano sa pauzama pa sve lepo upijte.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 18:44 - pre 141 meseci
Ja sam bila davno u Kristijansand svidja mi se i okolina takodje ,u februar selim a porodicno smo izabrali Kristijansand ili okolinu ,ajde drustvo javljajte se ko poznaje dajte neku informaciju:)
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.opera-mini.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 19:20 - pre 141 meseci
Citat:
srdjanm3:
Pozdrav,

jel pisano negde mozda o prtljagu avionskom kada se putuje (negde ranije jeste, ali ne mogu pronaci)...

Zanima me kad se putuje preko norwegian-a, max. mozete poneti 2 prtljaga.. Da li postoji varijanta da ako hocu da imam 3 kofera dodatno platim za taj treci i kada to moram da uradim. Ono sto mi je logicno je da kad dodjem na check-iranje ona teta kaze "decko imas viska prtljaga moras platiti, idi tamo na salter pa se vrati"... Da li to tako funkcionise, ili da li neko zna nesto o ovome

Hvala unapred,

Pozdrav


Taj treci prtljag koji mozes poneti je rucni, i tu vaze oni propisi koji inace vaze za rucni prtljag. Sva placanja se vrse iskljucivo preko neta, nema varijante doplate (niti dodatnog kofera niti dodatne kilaze koja je preko dozvoljene) na aerodromu..
Ovo govorim iz licnog iskustva -terali su me da vadim stvari iz kofera jer je bio pretezak. Onda sam objasnio da se u stvari selim (i da nije obicna poseta) pa su me pustili 'samo ovaj put'. Kazu da nemaju pravo nikakve naplate u njihovo ime, i da sva placanja idu kao sto rekoh direktno Norwegianu preko interneta.. Nije problem ako imas 1-2 kg viska, ali preko toga je vrlo rizicno..

ps. i ne racunaj na 'podmazivanje' na chekingu - mene je samo bledo pogledala i rekla da ni slucajno to ne pokusavam zbog video-nadzora..

 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.212.118.87.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 21:09 - pre 141 meseci
Pozdrav forumasi.
Ja sam u Kristijansandu, grad je veoma lep, i vazi za turisticki grad i letovaliste za Norvezane ali dolaze i iz ostatka evrope cesto. Grad ima i nasu crkvu i organizovanu Srpsku zajednicu, inace ima i puno nasih iz cele bivse Juge. Cini mi se da trziste trpi dosta pritisak jer ima bas puno koji bi zeleli da rade i zive ovde pa mozda je malo teze pogotovo za nekog ko dolazi tek u Norvesku da bas izabere Kristiansand za pocetak (mislim ovde na zdravstvo zbog 80% stillinga) ali ne znaci da je neizvodljivo. Grad ima dosta blagu klimu i dobro je povezan sa ostatkom zemlje jer je tu E39 za Oslo ili Stavanger kao i voz a takodje ima brod koji vozi za Dansku svaki dan (3h). Takodje ima i aerodrom ali nazalost nema direktne linije za Srbiju vec preko Osla presedanjem. Inace ubijaju sa njihovim bomovima (putartina) pa je malo skuplje kad vozis auto ako zivis na periferiji. Grad je pun ljudi na setalistimna pa odaje utisak da je malo zivlji inace je kao i svuda u Norveskoj. Pitaj ako te nesto konkretno zanima tu sam da ti pomognem ako mogu.
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.212.118.87.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2012. u 22:14 - pre 141 meseci
Odgovoricu ovde zbog drugih ako nekom treba info. Saobracaj je dobro pokriven kako u centru tako i na periferiji i busevi idu na svakih 20-30 min i grad je extra pokriven time. Mesecna karta je najbolja za to i kosta 500 kruna do 30 godina ili 750 preko 30. Starackih domova i Sona (hjemmebaserte tjenester ili patronaza) imas relativno dosta koji su onako malo sitniji ali se uskoro radi reorganizacija i ukrupnjivanje u vece Sone. To kome stilling nije frka moze lako da se obezbedi smenama na vise mesta ali sto se tice fast zaposljavanja je dosta tesko cak i za razliku recimo od Moss gde sam pre bio gde jedan sykepleier moze da bira gde hoce ovde ide teze sto sam cuo u razgovoru sa kolegama. Stanovi su relativno dobri i krecu se negde oko 7000 u proseku za jednu porodicu ili oko 3000-4000 za samo sobu. Ovde ima i univerzitet tako da ima dosta studenata koji uzimaju stanove. Vezano za assistente u bolnici ne znam kako bas ide tamo jer mislim da imaju vise fagpersonella tj sa autorizacijom helsefagarbeier ali sam cuo da im je boljka mali stilinzi tj da retko ko ima 100 fast na jednom mestu. Bolnica je dosta velika i ima dosta lekara sa naseg podrucija koji rade tamo tako da smo na dobrom glasu generalno :-)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
...32.219.tmi.telenormobil.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2012. u 00:01 - pre 141 meseci
Hehehe, nasmeja me dobro... Naravno da ljudi pricaju normalno svoj jezik sa svojom porodicom skoro svuda koliko sam ja cuo. Kod mesovitih brakova neko prica, neko ne ali to nije zbog toga sto ne sme vec iz drugih razloga. Koliko sam video i u drugim zemljama nije problem da se prica na maternjem pa mi bas nije jasno zbog cega sva ova prasina jer ima ozbiljnijih stvari prilikom doseljavanja. Ako ce ti biti lakse ja pricam i na poslu pa cak ponekad i opsujem na maternjem...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2012. u 03:06 - pre 141 meseci
Poredjenje nezaposlenosti izmedju Norveske i Svedske !

http://www.utdanningsnytt.no/4...r-forskjell-i-arbeidsledighet/

Podaci su iz avgusta ove godine.
Nezaposlenost u Norveskoj je 3%,dok je u Svedskoj 7,2%.Sto ce u prevodu reci da u Norveskoj 82 000 ljudi je bez posla,a da je radno sposobno.U Svedskoj je to 366 000 ljudi bez posla,dok je 4,7 mil radno sposobnog stanovnistva.Porasla je nezaposlenost u Svedskoj za 0,6%,dok se to u Norveskoj drzi stabilno.
Za one kojima je statistika bitna...
Pozz...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7945759 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.