Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7850038 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 17:37 - pre 139 meseci
Pozdrav " Norvezani ". Sta bi ovo moglo da znaci ? Nije nadlezan ni INVIA ni NOKUT nego “ fylkeskommunen ved Fagopplæringskontoret” ?


I have got information that I have been misleading you about evaluation of your previous education. I am informed that it is the local authorities that can do this form of evaluation.

You will then have to contact your local Norwegian community and ask for “ fylkeskommunen ved Fagopplæringskontoret”. They are the official body that are able to help.

Probably not the answer you wanted, but it is the only one I can supply you with.

I wish you all the best for the future in aviation.

Best regards

Tom Lauritzen
Head of technical education and licensing section
CAA-Norway
www.luftfartstilsynet.no

L.Boban
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 20:13 - pre 139 meseci
Dragi forumasi....
Sada ozbiljno pitanje:
Da li prilikom tazenja radne dozvole,(predpostavimo da je osoba kvalifikovana za odr.posao i usla u proceduru - potpisan ugovor sa poslodavcem....)
...odnosno podnosenja zahteva u policiji, traze neku potvrdu iz kaznene evidencije?....ima li pitanja u molbi na tu temu?...
Imaju li bilo kakav uvid u to,ako se recimo u Srbiji vodi odredjeni krivicni postupak protiv osobe koja trazi dozvolu.....
...Za mnoge mozda cudno pitanje ali jbg.ljudi su se snalazili na razne nacine da prezive,pa sada placaju penale....ali isto tako ne zele da trunu ovde zbog procesa koji se razvlaci vec godinama...i ko zna koliko ce....
Pritom,izuzetno kvalifikovani i naravno jos uvek zaposleni u stuci...postupak neva veze sa strukom...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 20:27 - pre 139 meseci
ja za sada nemam veze sa norveskom, ali dok cekas pouzdane informacije mogu ti reci da su meni drugi slicni njima trazili uverenje da se protiv mene ne vodi krivicni postupak, nisu nikada trazili uverenje da nisam osudjivan, znaci uverenje da se ne vodi krivicni postupak sam normalno dobijao iako sam u tom trenutnu ima neke sitne prekrajne postupke u proceduri tipa ne vezivanj pojasa, prekoracenje brzine i sl
Citat:
aca.81: Dragi forumasi....
Sada ozbiljno pitanje:
Da li prilikom tazenja radne dozvole,(predpostavimo da je osoba kvalifikovana za odr.posao i usla u proceduru - potpisan ugovor sa poslodavcem....)
...odnosno podnosenja zahteva u policiji, traze neku potvrdu iz kaznene evidencije?....ima li pitanja u molbi na tu temu?...
Imaju li bilo kakav uvid u to,ako se recimo u Srbiji vodi odredjeni krivicni postupak protiv osobe koja trazi dozvolu.....
...Za mnoge mozda cudno pitanje ali jbg.ljudi su se snalazili na razne nacine da prezive,pa sada placaju penale....ali isto tako ne zele da trunu ovde zbog procesa koji se razvlaci vec godinama...i ko zna koliko ce....
Pritom,izuzetno kvalifikovani i naravno jos uvek zaposleni u stuci...postupak neva veze sa strukom...


sacekaj jos malo sada ce mira ustati
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 20:55 - pre 139 meseci
Citat:
aca.81:
Dragi forumasi....
Sada ozbiljno pitanje:
Da li prilikom tazenja radne dozvole,(predpostavimo da je osoba kvalifikovana za odr.posao i usla u proceduru - potpisan ugovor sa poslodavcem....)
...odnosno podnosenja zahteva u policiji, traze neku potvrdu iz kaznene evidencije?....ima li pitanja u molbi na tu temu?...
Imaju li bilo kakav uvid u to,ako se recimo u Srbiji vodi odredjeni krivicni postupak protiv osobe koja trazi dozvolu.....
...Za mnoge mozda cudno pitanje ali jbg.ljudi su se snalazili na razne nacine da prezive,pa sada placaju penale....ali isto tako ne zele da trunu ovde zbog procesa koji se razvlaci vec godinama...i ko zna koliko ce....
Pritom,izuzetno kvalifikovani i naravno jos uvek zaposleni u stuci...postupak neva veze sa strukom...

Meni su rekli u konzulatu da poslodavac uvjek trazi potvrdu da se protiv tebe ne vodi krivicni postupak u zemlji iz koje dolazis .Tako da sam ja danas trazila potvrdu.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 23:43 - pre 139 meseci
Citat:
icasj:
Pozdrav za sve,zelim da postavim jedno pitanje.Upisala sam prekvalifikaciju konacno,iz stomatoloskog smera u opsti,naime sad me interesuje da li ja kad zavrsim treba da polazem drzavni ispit,s obzirom da sam polagala pre dvadeset godina,znaci medicinska struka,menjam smer,molim Miru ili ko zna,za odgovor.Hvala!


Pazi ja sam isla redovno opsti smer,dakle ne dajem ti odgovor iz mog licnog iskustva i volim to da napomenem.
Ali Zorica iz "Sage" je pisala na forumu da kod prekvalifikacija /sa smera na smer ili totalna prekvalifikacija iz vanmedicinske struke/,nije bitan sam drzavni ispit,tj.njegovo polaganje vec odradjivanje sestomesecnog pripravniskog staza.E,potvrda o tome je bitna.Odrada staza na stomatoloskom smeru i na opstem nailazi na bitnu razliku,tako da imas obavezno staziranje.Njima je kod priznavanja autorizacije bitan predmet zdravstvena nega bolesnika,taj fond casova teorije i prakse kao i taj staz nakon skole.
Toliko od mene.

PS.-Kada sam ja ucila norveski u Srbiji,i dolazila ovde,nije uopste bilo puno ljudi koji su se bavili prekvalifikacijama,bilo da je sa smera na smer ili iz neke druge skole.Sada je to vrlo popularno.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 23:51 - pre 139 meseci
Citat:
aca.81:
Dragi forumasi....
Sada ozbiljno pitanje:
Da li prilikom tazenja radne dozvole,(predpostavimo da je osoba kvalifikovana za odr.posao i usla u proceduru - potpisan ugovor sa poslodavcem....)
...odnosno podnosenja zahteva u policiji, traze neku potvrdu iz kaznene evidencije?....ima li pitanja u molbi na tu temu?...
Imaju li bilo kakav uvid u to,ako se recimo u Srbiji vodi odredjeni krivicni postupak protiv osobe koja trazi dozvolu.....
...Za mnoge mozda cudno pitanje ali jbg.ljudi su se snalazili na razne nacine da prezive,pa sada placaju penale....ali isto tako ne zele da trunu ovde zbog procesa koji se razvlaci vec godinama...i ko zna koliko ce....
Pritom,izuzetno kvalifikovani i naravno jos uvek zaposleni u stuci...postupak neva veze sa strukom...


Konkretno meni je nisu trazili kada sam predavala dokumenta za dobijanje dozvole kao ni za produzavanja dozvole.Ali evo npr.od 2013.-e ce se traziti to za dobijanje turnus staza za lekare.To je jedan primer za koji znam.
Treba definitivno da znas,da bez obzira da li su nekome trazili to ili ne prilikom predaje dokumentacije za dozvolu,UDI ima vrlo lako uvid u proveru da li je neko osudjivan/ili se vodi proces protiv nje/njega.U to ne treba sumnjati uopste.
Moze da se proveri ali ja ponavljam meni nisu trazili nista prilikom predaje dokumenata sto se toga tice.
Nije ni poslodavac trazio taj vid dokumenta,ali to moze da varira od opstine do opstine.Treba to uzeti fleksibilno za shvatanje.Mogu da traze ali i ne moraju.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

icasj
med.tehnicar,dom zdravlja,sjenica

Član broj: 303196
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 00:14 - pre 139 meseci
Hvala Miro,tako sam i planirala sto se staza tice,ali mi je nejasno za sam drzavni,dobro,videcemo kada dodje vreme za to,provericu!
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 00:37 - pre 139 meseci
a da li je dovoljna potvrda da nismo krivicno osudjivani??? i ima li neki limit, ono kao ne stariji dokument od 3, ili 6 meseci?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 01:07 - pre 139 meseci
Citat:
dakipro:
Da li bracni drug koji dobije boravisno/radnu dozvolu na osnovu pripajanja porodice ima pravo da otvori svoj biznis/firmu u Norveskoj?
Dakle, ja radim i imam radno boravisnu na konto mog posla, i ako sam dobro razumeo moju dozvolu pise da mogu da radim samo na jednom radnom mestu i da ne mogu da otvorim svoju firmu vec moram da sam zaposlen kod nekog. Moja draga dodje ovde, aplicira za pripajanje porodice i dobije radnu dozvolu da moze da radi sta hoce prakticno, da li moze ona da otvori svoju firmu i da petlja nesto samostalno ili i moze da radi koji god posao ali samo da je neko drugi zaposli?


Dakipro,
UDI kaze da osoba koja zeli da otvori svoju firmu u Norveskoj,moze i bez toga da ima stalnu boravisnu dozvolu,dakle na osnovu toga se moze dobiti potpuno samostalna dozvola,radna.Tvoje pitanje je za porodicnu dozvolu.To ne znam kako ide,ali ako hoce samostalno da neko otvori formu moze,samo sto ima da predaje dokumentaciju kao da iz Zemunskog klana prelazi u Sveti Sinod.
Evo ovde malo vise...(da se prebaciti i na engleski):
http://www.udi.no/Sentrale-tem...d/Selvstendig-naringsdrivende/

Dakle,isto imas obavezu spajanja tvoje firme sa obrazovanjem koje si stekao.Uz dodatnu mnogobrojnu dokumentaciju kao sto je detaljan opis tvoje firme i tvoje uloge u njoj,budzetski i finansijski plan,prodajni potencijal proizvoda,dokazivanje tvog iskustva iz te oblasti rada,sva dokumentacija vezano za obrazovanje,CV,planirana lokacija firme,dokaz o mestu planiranog stanovanja,pasos,slika i placena taksa.
Nemas pravo rada dok cekas na obradu tvog zahteva,osim ako policija to ne proceni posebno kao veliku mogucnost dobijanja dozvole,ali u principu nemas pravo rada do dobijanja prave boravisne i radne dozvole.Dozvolu dobijas na godinu dana,mozes da je produzis i daje osnova za stalnu dozvolu nakon 3 godine.Takodje ne mozes da uzmes neki drugi vid posla.
Dakle,ovo je kao nasa radna dozvola,za nas koji smo zaposleni kod nekoga,tako isto vazi i za samostalne gazde,tj.ljude koji otvaraju svoje firme.Uz napomenu da ovo nije pravilo za onoga ko je dosao na pripoj porodice,ovo je za nekoga ko hoce prvi put da trazi dozvolu za sebe samog na osnovu otvaranja sopstvene firme,dakle samostalna radna i boravisna dozvola ali gazda si svoj.

NB!Ako zelis da otvoris firmu i predas dokumentaciju iz Norveske,imas pravo boravka u zemlji dok cekas na obradu papira ali moras da dokazes da sam sebe u tom periodu mozes da izdrzavas i ukoliko to traje godinu dana onda je to svota novca od 225 910 kruna.
Mnogo papira,para i srece trazi ovaj put.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 01:19 - pre 139 meseci
Citat:
stefanko23:
a da li je dovoljna potvrda da nismo krivicno osudjivani??? i ima li neki limit, ono kao ne stariji dokument od 3, ili 6 meseci?


I misli se pre svega na to da nisi osudjivan.E sad drugo je pitanje sta sve UDI moze da proveri.
Politiatest ne sme biti stariji od 3 meseca.
Pogledaj ovde:
http://www.skoledata.net/Forskrifter/Bahage/fobhg07.htm#a2

Dakle,po norveskom zakonu za dobijanje drzavljanstva moras da predas taj dokaz,za studiranje,kao i za zaposljavanje u obdanistu/skolama.Stavljam ovo da se procita da se vidi da je to deo zakonika,a ne moje tumacenje odgovora.
Kada se malo vise cita gore navedeni tekst na norveskom,vidi se da se ovo tice dokaza da ne samo nisi osudjivan vec i da nisi optuzen za nesto,dakle da se ne vodi protiv tebe neki proces.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 03:31 - pre 139 meseci
mislim da sada mesamo babe i zabe, tj da li pricamo o potvrdi da se protiv tebe ne vodi krivicni postupak ili da nisi krivicno osudjivan, jednu izdaje MUP a drugu opsti sud na teritoriji prebivalista pa onda oni salju zahtev sudu gde si rodjen (tako je bar bilo u mom slucaju), zadnji put sam ovo radio maja meseca,i dobio sam obe potvrde stim da uopste nisi gledali bilo sta za preksaje a imao sam ako se ne varam 2 (mislim da su sada istekli, po zakonu prekrsani postupci zastarevaju posle 2 godine a vecina krivicnih posle 10 godina)


mada mislim da je za vecinu poslova tamo vaznije da se ne vodi krivicni postupak.

Citat:
Mirjana Savicic: I misli se pre svega na to da nisi osudjivan.E sad drugo je pitanje sta sve UDI moze da proveri.
Politiatest ne sme biti stariji od 3 meseca.
Pogledaj ovde:
http://www.skoledata.net/Forskrifter/Bahage/fobhg07.htm#a2

Dakle,po norveskom zakonu za dobijanje drzavljanstva moras da predas taj dokaz,za studiranje,kao i za zaposljavanje u obdanistu/skolama.Stavljam ovo da se procita da se vidi da je to deo zakonika,a ne moje tumacenje odgovora.
Kada se malo vise cita gore navedeni tekst na norveskom,vidi se da se ovo tice dokaza da ne samo nisi osudjivan vec i da nisi optuzen za nesto,dakle da se ne vodi protiv tebe neki proces.


ovde ''levo od japana'' su za radne papire trazili da samo to donesem, a posto sam tada radio u objektima koji su specijalnih namena morao sam da predam i da nisam krivicno osudjivan, skraceno radnu dozvolu bi dobio i da nisam predao ovau drugu potvrdu

ali kao sto rece mira sigurno za odredjena zanimanja traze i potvrdu da nisi krivicno osudjivan


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 06:37 - pre 139 meseci
Zoki, preteko si me , taman sam mislila posložit lončiće
'potvrda o nekažnjavanju' odnosno potvrda da se protiv osobe momentalno ne vodi nikakav krivični proces ( prekršaji tipa kazne za parkiranje, prekoračenje brzine i slične sitne pi..arije ne spadaju u to )- diže se na sudu u mjestu prebivališta.
inače koliko znam, nek me netko ispravi ako griješim, ako je protiv osobe u tijeku krivični postupak, osoba ni ne može napustiti državu dok postupak nije okončan.
'izvadak iz kaznene evidencije'-diže se u mup-u , zapravo uvid u 'dosje', mada većina toga zastarijeva za 10-tak god, odnosno briše se iz evidencije.
pozz
 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 09:27 - pre 139 meseci
Nakon prepiske sa zaduzenim za priznavanje diplome saobracajne skole (profesionani vozac) , poslednji e mail koji je stigao Hello

Sorry, because Serbia is a country outside the EU/EEA the rules are different.

If you have a driving licence from a country outside the EU/EEA, you must acquire your driving license in the same manner as first-time applicants in Norway.

http://www.vegvesen.no/en/Driv...nces/Countries+outside+the+EEA





Med hilsen
Gaute Ulsakerhaugen
To je za one koji mozda jos uvek nisu sigurni da li dozvola vazi ili ne. A inace kada sam telefonom razgovarala sa nekim iz vegevasena rekli su mi da posaljem diplomu da pokusamo da dobijemo autorizaciju.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 09:32 - pre 139 meseci
miro, hvala na linku iscitah sve... ali koliko ovde vidim taj certificate se trazi tek kad ti neko ponudi posao, znaci moras uz to da pokazes da te neko obdaniste ili skola zove da radis za njih... e sad je to pitanje sta kad je neko ziveo u zemljama pre toga...ja koliko vidim na prijavi za sertifikat ti traze sve adrese gde si pre ziveo... blago meni ziveo u srbiji, londonu, oslu i pragu... pa mi se nekako cini da oni to zovu i proveravaju kad ti apliciras... upravo se spremam idem direkt u ministarstvo prosvete da pitam za policijski izvestaj i za moje dalje nostrifikovanje diplome... jeste da nema mnogo prosvetara ovde ali svakako cu napisati sta su mi rekli...cheerz
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
217.16.137.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 11:21 - pre 139 meseci
Citat:
cveyoni:
RSASANIS,
ja sam sa srednjom medicinskom (redovna) i Visom iz Cuprije dobio avslag,16 nedelja prakse plus nasjonal fag..kad ste Vi predali dokumenta???

I Mirka,cestitam na mestu,neces sa nama iz Bergena da se druzis a...




Ja sam platio pre mesec dana.Posle koliko je Vama stigla odbijenica, i zasto majku mu?
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.215.99.50.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 12:17 - pre 139 meseci
Da vam ispricam moj slucaj. Tako da znate da ne vjerujete sve sto vam kazu i jos jedan dokaz o neobavestenosti i nesihronizovanosti sistema. Naime prilikom predavanja za produzenje radne dozvole,zena koja radi, mi rece,da ne treba Arbeidstilbud. Ja u cudu ,rekoh mozda nesto novo. Uz platne liste,ugovor i kopiju sa sajta Bregg.no o firmi. Predam ti ja to sve i nakon 15 dana dodje odbijenica, naravno. I oni napisu u samoj odbijenici sta fali,i da posaljem to i naravno bice u redu,nece da priznaju svoju gresku naravno. Napisem ja zalbu i posaljem,takodje mora da se posalje papir da ce te ostati u Norveskoj za vreme procesa,ali mi nisu rekli da imam pravo da radim,sto sam saznao naknadno. Izgubio sam 15 dana zbog toga. Taj je papir vazan zbog konstatnosti zivota u norveskoj,kasnije zbog trazenja stalnog boravka. Dobio sam pozitivan odgovor naravno ,ali pazite dobro,u dosta slucajeva oni ne znaju sta rade !


I prije 1.5 mesec crnac se popeo na tarasu i pokusao da me opljacka. Bio sam u stanu,prozor bio odskrinut,scena kao iz filmova. Devojka mi kaze ima neko na terasi oko 2 pola noci,ja onako sanjiv viknem i dok sam izasao na tarasu on vec sleteo. Ja poceo da se derem i da mu ebem sve i na eng i na srb. Samo vidis kako se pale svetla po kvartu. Inace je pokusao da udje kroz prozor i nije uspeo pa se popeo na tarasu. Trcao camuga kao Usein Bolt,preskocio je 2 ograde za 5 sekundi. Verovatno bih ga odrobiao znajuci sebe. I mi zvali policiju,prvo te preusmere na jedan broj ,pa na drugi pa na treci i tako 5 puta. Da dobijes nervni slom,kako su spori. I na kraju uzeli podatke i kazu ne mozemo da dodjemo ,petak je i imamo mnogo posla,svasta ! Zatvarajte prozore mnogo je doslo Rumunskih cigana u zadnjer vreme. Norveska je inace jedna od zemalja sa najnizom stopom kriminala i ba s na mene da nabasa :))


Zoki ruma najbolja opcija ako hoces auto je Fredrishafn(Danska) - Oslo. I najjeftinija ujedno,preko Svedske ce te odrati za Mostarine . Ides kroz celu Nemacku i Dansku i negde u nivou Geteborga ulazis na brod koji ide oko 6 sati iz Danske a 10 sati iz Osla za Dansku.
Svi nasi iz Svedske idu Rostok - Treleborg ali onda moras da ides na istocnu evropu,sto jeste najblize. meni je nekako sigurnije na Nemacku, oko 12 sati sam ja picio Minhen Fredrishav sa malim pauzama inace Danska nema putarine i ogranicenje je na vecini puta 110 !

Za sve ugostitelje, pocnite sada da gledate sajtove za posao,za letnju sezonu ! pozz !
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 13:36 - pre 139 meseci
za sve buduce prosvetare u norveskoj, nostrifikacija diplome ide u dva koraka...
1.U NOKUT saljete sve sto treba, mislim da je pasos, diploma, izvod ocena, i diploma iz srednje skole, overene kopije uz prevod, samo ne treba prevedena diploma iz srednje. ja sam to dobio...imate sve na nokut.no

2. sada me cega nostr. u ministarstvu...tamo se salje sertifikat NOKUT sa pratecom dokumentacijom... sve je na udir.no kliknite special for teachers...

isao sam malopre u ministarstvo, konsultant ce sutra biti tamo...

inace za sertifikate za rad u skoli svratih u jedno obdaniste da pitam, oni mi ne deluju bas sigurno... inace dobijam mailove da su primili moj cv i ostalo i da ce me kontaktirati ako me izaberu...a jedan mail da traze nekoga ko pise i prica norveski, ali vide da imam dobre kvalifikacije (doslo mi da napisem 'ma nemoj mi reci; :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 13:42 - pre 139 meseci
Ha ha ha...slagajte loncice koliko hocete gospodjo Isabeau,ovde ce vam reci dostavite politiatest(ako ga budu trazili uopste),a vi se onda razmisljajte da li oni misle na to da li ste osudjivani ili da li se protiv vas vodi neki proces.Kada neko stavi tekst na norveskom iz njihovog zakonika onda ga valja i procitati (ako se vec uci norveski) i lepo se vidi da oni misle i na jedno i na drugo a sve objedinjeno pod jednim nazivom "politiatest".
Ali,preterasmo sa policijskim dokumentima...to samo ako vam traze,a mnogima nisu trazili.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 13:49 - pre 139 meseci
Citat:
rsasanis:
Citat:
cveyoni:
RSASANIS,
ja sam sa srednjom medicinskom (redovna) i Visom iz Cuprije dobio avslag,16 nedelja prakse plus nasjonal fag..kad ste Vi predali dokumenta???

I Mirka,cestitam na mestu,neces sa nama iz Bergena da se druzis a...




Ja sam platio pre mesec dana.Posle koliko je Vama stigla odbijenica, i zasto majku mu?


Ja sam jos ranije napisao da sam dva put slao dokumenta,prvi put za autorizaciju a drugi put za licencu za sykepleiera,prvi put cekao par meseci,3-4 tako nesto a drugi put za nekih 20 i nesto dana mi je stigao odgovor.U oba slucaja sam dobio odbijenicu!Zasto?Mrze nas sto smo Srbi :-),salim se naravno,ali jbm li ga,meni je oba puta slucaj resavala neka Veronika :-)...
Mada,nije fora dobiti licencu druze,najbitnija stavka je JEZIK jer kao sykepleier moras funkcionisati na mnogo,mnogo vecem nivou,vise odgovornosti,saradnja sa hjemmesykepleie,sykehjem,kommuna,zahtevna porodica bolesnika itd.Govorim ti iskustvo iz bolnice,mada mislim da istu odgovornost ima sykepleier i u starackom domu.Zato bi prvi posao u Norge najbolje bilo dobiti kao hjelpepleier,to isto vazi i za lekare (moje misljenje).



Surbat,
kao Bolt trci a....hahaha
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 13:51 - pre 139 meseci
ukoliko norveski drzavljanin garantuje da necu biti na trosku norveske drzave za vreme svog boravka u norveskoj jel mogu ostati duze od 3 meseca ?

tnx
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7850038 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.