Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7851907 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dhcp.as2116.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 12:41 - pre 139 meseci
Miro sve cestitke!!!
Ja sam dobila produzenje radne dozvole i mislim da sad treba da idem tamo u skatt sluzbu da bi dobila pravi personalni broj posto sam do sada imala sam DUF, ali jel da cekam da dobijem spajanje porodice pa svi zajedno predajemo te papire, i ja dobijam i novu poresku karticu ili da idem sad i prijavim se i tamo i u folkeregistar???Pa posle da idem i prijavim njih??
Aj uzivajte, a vi sto dolazite u zimu-samo opusteno, nema tu bas strogih pravila, ko ima srece i zna jezik-dobija posao, ko ne- onda ne:))
Ja dobila posao pocetkom marta:))
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 12:44 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Dobro poznata nesanica pred dolazak.Mene je tada bilo uhvatilo 5 dana pred put.Letela u petak vece,a krenulo to sa nesanicom od ponedeljka...ali sada si usla u pricu i samo vozi.Prevazidje se sve...mada ce ti predstojeci period biti nezaboravan u zivotu.Barem je meni tako bilo...,
Samo se dobro organizuj.I naravno,bez povratne karte...ha ha.


Da ne zaboravim.
Ako idete cesto kod lekara,tj.tipa fastlege treba vam neki recept za neki lek,ili vas on/ona posalje kod specijaliste i u toku jedne godine platite 1980 kruna(tako je za 2012.-tu,inace je promenljiva ta granica za svaku godinu pojedinacno),dobijate automatski od njih frikort za tu tekucu godinu i na osnovu nje vise ne placate tu participaciju koja se inace placa prilikom svakog zakazivanja od 218 ili 307 kruna za tu godinu.
Dakle,to samo ako dostignete taj iznos,a ako pretplatite zamole vas da na sajtu njihovom helfo.no nadjete semu i popunite je gde napisete svoj konto broj i vrate vam to sto ste pretplatili preko tih 1980 kruna.



Ova frikort mi deluje isplativo, samo nisam bas najbolje skontala da li se ta kartica dobija kada sakupimo racune o placenoj participaciji u tom iznosu ili mozemo negde da uplatimo pre nego sto pocnemo da placamo participaciju i gde se to uplati ? Malo sam citala na sajtu, ali mi nije bas jasno (bosanski geni). Mislim da ova kartica vazi i za plave recepte, valjda je onda lek jeftiniji, a to se odnosi na lekove koji se piju minimum 3 meseca kontinuirano.
Miro, htedoh da te pitam kako se ovde pronalazi ginekolog? Legesenter gde ja idem ima samo tri lekara fastlege, nema onako kao u Srbiji jos specijalista.Da li to znaci da treba da odem prvo kod fastlege-a da mi zakaze negde?
Nedavno mi stiglo pismo u kome se pozivam na neku kontrolu vezanu za kancer, koja se u Norveskoj obavlja na svake tri godine, prevencije radi.Da li je neko dobio isto to?To je navodno obavezan pregled.




 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 13:00 - pre 139 meseci
zokiruma,
Sto se tice trajekta, imas trajekt od Danske do Kristijansanda, koji ide 3 sata i onda jos 3 sata vozis do Stavangera, sto je po meni laksa opcija i imas Danska-Stavanger,koji ide 12 sati.Na moru cesto duva jak vetar i ume da bude onako, da ti se zavrti.Na svakom sedistu se nalaze kese za povracanje, znam zasto sam ovo napisala, ha,ha,ha :)
E sad, karte za trajekt je najbolje kupiti unapred, jer su jeftinije i imas svoje mesto, jer su guzve.Mozes da kupis i kad stignes, ali onda ces verovatno morati da cekas polazak u kom ima mesta.
Postoje dva prevoznika, ali mi smo putovali sa ovim
http://fjordline.com/no/
Tu mozes da kupis kartu elektronski, kada ti stigne mejl odstampas sve i to im das na salteru kada ulazis na ono tkzv. pristaniste. Imas opciju sa obrokom i bez.Hrana nije losa, uzimas sta i koliko hoces od ponudjenog, ali bez preterivanja, ne zaboravi one kese na sedistima ...
Srecno!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 13:04 - pre 139 meseci
Aleksandra u zemlji cuda,nakon sto platis participacije u iznosu od 1980 kruna,dobices automatski od njih ponudu za frikort.Dakle,ne mozes da uplatis unapred,vec kada skupis toliko.Vode oni evidenciju jako preciznu ali te isto tako zamole da ako su oni nesto propustili da registruju da im dostavis to pismeno i uvazice ti se.U Norveskoj je i za pregled grlica materice,i za mamografije i jos par ginekoloskih i rendgen ispitivanja automatsko slanje na kucne adrese.Prosto vode racuna o tome.
Kod ginekolga ides preko fastlege-a svog.Dakle,odes kod fastlege (platis participaciju od 218 kr)za taj pregled,kazes da ti treba misljenje specijaliste ginekologa,objasnis zasto,i tvoj fast lege te posalje.Dobijes pismo od specijaliste ginekologa i opet platis participaciju ovog puta od 307 kruna.I tako u krug...Da,ta kartica vazi i za lekove ali na duze koriscenje,hronican problem.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 13:14 - pre 139 meseci
Miro,
Sa tom karticom bi me lekovi izasli jeftinije nego u Srbiji, a pijem ih cele godine.To bi mogao biti neki paradoks, ha, ha

Hvala puno na odgovoru
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 13:19 - pre 139 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda:
zokiruma,
Sto se tice trajekta, imas trajekt od Danske do Kristijansanda, koji ide 3 sata i onda jos 3 sata vozis do Stavangera, sto je po meni laksa opcija i imas Danska-Stavanger,koji ide 12 sati.Na moru cesto duva jak vetar i ume da bude onako, da ti se zavrti.Na svakom sedistu se nalaze kese za povracanje, znam zasto sam ovo napisala, ha,ha,ha
E sad, karte za trajekt je najbolje kupiti unapred, jer su jeftinije i imas svoje mesto, jer su guzve.Mozes da kupis i kad stignes, ali onda ces verovatno morati da cekas polazak u kom ima mesta.
Postoje dva prevoznika, ali mi smo putovali sa ovim
http://fjordline.com/no/
Tu mozes da kupis kartu elektronski, kada ti stigne mejl odstampas sve i to im das na salteru kada ulazis na ono tkzv. pristaniste. Imas opciju sa obrokom i bez.Hrana nije losa, uzimas sta i koliko hoces od ponudjenog, ali bez preterivanja, ne zaboravi one kese na sedistima ...
Srecno!


tnx btw od Danske do Kristijansanda ne ide u januaru tako da moram da umem do Stavangera, odlucio sam se za kabinu posto kontam da je to najbolje posle voznje bg-danska

prvi skajpi intervju zavrsen, sutra vece po mom imam drugi, ovi su mi ponudili mnogo dobru ponudu , ali cu sacekati da daju sve napismeno posto imam jos neke koji me cimaju ozbiljno

pitanja klasicna posao ovo ono mada sam ih zbunio pitaju me jer radis sa celikom reko naravno da radim u proseku 250-300t mesecno a sa betonom pa oko 1500-2000m3 mesecno , i malo sam im objasnjavao zasto mi je sadasnji CEO napisao referencu u presentu, mislim da sam ok prosao sada treba sacekati na njihovu cuvenu brzinu

i takodje nisu pravili nikakva pitanja o diplomi sto nije u nokutu overena i savrseno je dovoljan engleski mada sam i rekao da ocu da naucim norveski (oni izgleda ne citaju ovaj forum), mada sam imao problema sa brojevima koje jednostavno ne mogu da kazem na engleskom zbog svih ovih 4+norveski jezika kojim svaki dan pricam

takodje su me pitali da li imam zelju i da mi zena i dete dodju u norvesku, rekao sam da imam, onda su me pitali jer to radite zbog deteta, naravno da radimo
nije mi jasno otkud to pitanje, o tome nisam razmisljao pre

casa vode je pomogla i nikada ranije nisam obracao paznju koliko je bitno da se gleda u kameru a koristim svaki dan skajpi

tnx svima

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 13:44 - pre 139 meseci
Citat:
pelez:
Da li je Inntekt bruto plata,pa se od nje oduzme skatt da bi se dobila neto godisnja plata,ili je inntekt neto plata ? Hvala


Uvek se pise u ugovorima,na raznim semama koje se popunjavaju npr. itd. bruto inntekt.Od te zarade bruto se odbija porez i dobija se neto zarada.Inntekt je zarada tvoja i uvek se racuna bruto za celu godinu.Porez naknadno odbijas.
Ako si na to mislio/mislila...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mikiiiki
trista
trista
Beograd

Član broj: 152072
Poruke: 75
2.150.53.209.tmi.telenormobil.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 13:45 - pre 139 meseci
pozdrav ljudi, opet ja, autostoper da prenesem par utisaka dok sam bio na severu u troms countiju i tromsu sto sam bacio na tviter

#onokad gledas koliko kalorija po evru dobijas iz hrane sto kupujes #norway
#onokad se para iz nosa kondenzuje u vodu na brkovima kazu uskoro ti visi ledenica iz nosa :.)
sever norveske, #onokad je u frizideru supermarketa toplije nego napolju

uhvatio me sneg na pola puta ka brdu pored tromsa iza katedrale gde ide uspinjaca . 3 couchsurfera i ja smo se smrzli silazeci peske , krenuli hiking posto uspinjaca nije radila , a i jeftinije je totalni sam bankrot vec mesec dana u norveskoj i prezivljavam
posle severne avanture odlucio sam da krenem juzno, trebalo mi je 5 dana stopiranja do trondhajma , kad je zneg niko ne ide juzno daleko, dobio sam prevoz tek kad sam divljao na putu kao da mi je auto pokvaren . 2 put izbacivan iz voza neki dobri ljudi su me gostili za prespavati , jedna zena s couchsurfinga u narviku u dnevnoj ima ceo zoloski vrt, 5 pasa, 2 hrcka, 2 gvinejske svinjice, kavez i sa mladuncima pacova , ribice papagaj, ali nije bio problem spavati
nekako se dovukoh do trondhajma , srecom bilo u subotu , u nedelju mi prijatelj poljak iz sandnesa kupio kartu za voz , kuliram ovde, trazim posao , u subotu sam na relaciji sola - Kvednaflåt , helpx na nekoj sumskoj lokaciji za odmaranje

inace sandnes i stavanger su mnogo opusteniji sto se tice hladnog vremena, osim ako vam ne smeta cesca kisa

a ako neko zna bilo kakvu sumsku industriju, secenje drva ili poljoprivredu gde vec mogu da radim nekvalifikovano , neka kaze sada
Postoji grupa stavanger expats na faceu ali uglavnom razmenjuju iskustva kako naci neki exotican proizvod iz domace zemlje

jel moze kakvo okupljanje da upoznam ekipu sa juga , na severu malo nasih
najseverniji western union je u trondhajmu, prijatelji mi poslali nesto kesa par stotina k(r)una, nisam mogao podici 2 nedelje




[Ovu poruku je menjao mikiiiki dana 01.11.2012. u 15:14 GMT+1]
trista
 
Odgovor na temu

pelez
nezaposlen

Član broj: 236269
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 13:52 - pre 139 meseci
Hvala ti Mirjana na odgovoru :))),na to sam mislio! Konkretno na sajt skattlister gde je inntekt bez prefixa bruto...Jos jednom hvala !
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 14:37 - pre 139 meseci
Citat:
pikaso23:
Miro sve cestitke!!!
Ja sam dobila produzenje radne dozvole i mislim da sad treba da idem tamo u skatt sluzbu da bi dobila pravi personalni broj posto sam do sada imala sam DUF, ali jel da cekam da dobijem spajanje porodice pa svi zajedno predajemo te papire, i ja dobijam i novu poresku karticu ili da idem sad i prijavim se i tamo i u folkeregistar???Pa posle da idem i prijavim njih??
Aj uzivajte, a vi sto dolazite u zimu-samo opusteno, nema tu bas strogih pravila, ko ima srece i zna jezik-dobija posao, ko ne- onda ne)
Ja dobila posao pocetkom marta)


E sad ako te dobro kontam...
Dobila si novi ugovor koji je bio na 6 ili vise meseci i na osnovu tog ugovora si produzila dozvolu.Treba da odes u skattekontoret i da im predas dokumenta.Kopirace ti dozvolu i ugovor i poslati za dobijanje pravog personnummer-a.Nemas ti sta da cekas,moras da sredis to,nikad neznas koliko ce proces pripoja porodice trajati.Taj prelaz sa DUF nummera na pravi personnummer je vrlo bitan.Sredjuj to sada.Jer to je put dalje za sredjivanje fastlege-a,pa narucivanje min ID,pa sto cuda radis sa pravim brojem,sto sa DUF-ne mozes.
Toliko sto se mene tice,ti sad vidi sama sta ti valja ciniti.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 15:07 - pre 139 meseci
Malo informacija za one koji putuju trajektom.
Trajekti koji saobracaju izmedju Norveske i Danske
http://www.colorline.no/
je norveska firma i vozi cele godine i
http://fjordline.com/no/
je danska firma i leti saobracaju do Kristiansanda , a cele godine do Stavangera.
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
217.16.137.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 15:15 - pre 139 meseci
Miro,ja tek sad saznajem da Safh drugacije tretira redovno i vanredno zavrsenu srednju med. skolu(prekvalifikaciju).Ja sam odavno uradio prekvalifikaciju i nakon toga zavrsio Visu u Cupriji.Na osnovu srednje sam dobio autorizaciju-helsefagarbeider.Poslao sam dokumenta za autorizaciju za sykepleier-a.Da li postoji neka sansa da dobijem licencu za sykepleier-a ili ne?Sta mislis?
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 16:17 - pre 139 meseci
RSASANIS,
ja sam sa srednjom medicinskom (redovna) i Visom iz Cuprije dobio avslag,16 nedelja prakse plus nasjonal fag..kad ste Vi predali dokumenta???

I Mirka,cestitam na mestu,neces sa nama iz Bergena da se druzis a...
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
..9-160-139.customer.lyse.net.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 16:24 - pre 139 meseci
Miro cestitamo ti moja supruga i ja mesto za nasjonal fag... Pozz sa juga
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 16:57 - pre 139 meseci
Fala,ljudi...sad kad padnem oba ispita,eto mene opet saljem søknad...ha ha ha.Valjda necu,majku mu...
Cveyoni,ja sam poslala søknad i u Bergen,ali to tamo jos nije sigurno da ce biti i nista se ne oglasavaju za sada.Ovo za Oslo jutros javise...mada svidja se meni kisa u Bergenu...gde smem da kazem nesto protiv Bergena,pola foruma su Berganci...
Ovo vam je ljudi,Jaric Zivadin dokvalifikacija,polaganje pevanja...
Sve cu ja to opsirno da izvestavam sa lica mesta.Uglavnom je to 5 sati dnevno,5 dana u nedelji,4 nedelje-prezivece se.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 17:45 - pre 139 meseci
Citat:
mikiiiki:
pozdrav ljudi, opet ja, autostoper :) da prenesem par utisaka dok sam bio na severu u troms countiju i tromsu sto sam bacio na tviter

#onokad gledas koliko kalorija po evru dobijas iz hrane sto kupujes :) #norway
#onokad se para iz nosa kondenzuje u vodu na brkovima :) kazu uskoro ti visi ledenica iz nosa :.)
sever norveske, #onokad je u frizideru supermarketa toplije nego napolju :)

uhvatio me sneg na pola puta ka brdu pored tromsa iza katedrale gde ide uspinjaca . 3 couchsurfera i ja smo se smrzli silazeci peske , krenuli hiking posto uspinjaca nije radila , a i jeftinije je totalni sam bankrot vec mesec dana u norveskoj i prezivljavam ;)
posle severne avanture odlucio sam da krenem juzno, trebalo mi je 5 dana stopiranja do trondhajma , kad je zneg niko ne ide juzno daleko, dobio sam prevoz tek kad sam divljao na putu kao da mi je auto pokvaren :) . 2 put izbacivan iz voza :) neki dobri ljudi su me gostili za prespavati , jedna zena s couchsurfinga u narviku u dnevnoj ima ceo zoloski vrt, 5 pasa, 2 hrcka, 2 gvinejske svinjice, kavez i sa mladuncima pacova :) , ribice papagaj, ali nije bio problem spavati :)
nekako se dovukoh do trondhajma , srecom bilo u subotu , u nedelju mi prijatelj poljak iz sandnesa kupio kartu za voz , kuliram ovde, trazim posao , u subotu sam na relaciji sola - Kvednaflåt , helpx na nekoj sumskoj lokaciji za odmaranje

inace sandnes i stavanger su mnogo opusteniji sto se tice hladnog vremena, osim ako vam ne smeta cesca kisa

a ako neko zna bilo kakvu sumsku industriju, secenje drva ili poljoprivredu gde vec mogu da radim nekvalifikovano , neka kaze sada :)
Postoji grupa stavanger expats na faceu ali uglavnom razmenjuju iskustva kako naci neki exotican proizvod iz domace zemlje

jel moze kakvo okupljanje da upoznam ekipu sa juga :) , na severu malo nasih ;)
najseverniji western union je u trondhajmu, prijatelji mi poslali nesto kesa par stotina k(r)una, nisam mogao podici 2 nedelje :)







Pozdravi Ingrid couchsurferu



[Ovu poruku je menjao mikiiiki dana 01.11.2012. u 15:14 GMT+1]

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 18:58 - pre 139 meseci
Evo slika hleba sto smo juce spominjali...
Zokiruma spava...ali kada se probudi ima silno da se najede...salim se.Evo,taj drugi deo "pijace" malo u fotkama.
Naravno da je ovo samo mali delic,posto imaju barem 30 vrsta hleba...
Eto malo smo okacili slike voca,povrca i sada hleb-dosta za pocetak emigracije.Naravno i ovo je za one koji dolaze,i nisu bili u norveskim prodavnicama...







MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mikiiiki
trista
trista
Beograd

Član broj: 152072
Poruke: 75
2.150.52.209.tmi.telenormobil.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 19:44 - pre 139 meseci
ok pozdravicu, sta se tamo radi u sumi, jem ima kakvih poslova kao drvoseca dobio sam misice na prethodnom helpx u
ne mogu da se setim ko je pominjao helpx ovde na sajtu ali mu mnogo hvala, ima i workaway.info i woofing independents, danas me zvako nekoodavde sto je smuvao norvezanku preko nekog sajta , pa hoce i on da radi dok ne dobije papire

Citat:
suhimilek:
Citat:
mikiiiki:
pozdrav ljudi, opet ja, autostoper da prenesem par utisaka dok sam bio na severu u troms countiju i tromsu sto sam bacio na tviter

#onokad gledas koliko kalorija po evru dobijas iz hrane sto kupujes #norway
#onokad se para iz nosa kondenzuje u vodu na brkovima kazu uskoro ti visi ledenica iz nosa :.)
sever norveske, #onokad je u frizideru supermarketa toplije nego napolju

uhvatio me sneg na pola puta ka brdu pored tromsa iza katedrale gde ide uspinjaca . 3 couchsurfera i ja smo se smrzli silazeci peske , krenuli hiking posto uspinjaca nije radila , a i jeftinije je totalni sam bankrot vec mesec dana u norveskoj i prezivljavam
posle severne avanture odlucio sam da krenem juzno, trebalo mi je 5 dana stopiranja do trondhajma , kad je zneg niko ne ide juzno daleko, dobio sam prevoz tek kad sam divljao na putu kao da mi je auto pokvaren . 2 put izbacivan iz voza neki dobri ljudi su me gostili za prespavati , jedna zena s couchsurfinga u narviku u dnevnoj ima ceo zoloski vrt, 5 pasa, 2 hrcka, 2 gvinejske svinjice, kavez i sa mladuncima pacova , ribice papagaj, ali nije bio problem spavati
nekako se dovukoh do trondhajma , srecom bilo u subotu , u nedelju mi prijatelj poljak iz sandnesa kupio kartu za voz , kuliram ovde, trazim posao , u subotu sam na relaciji sola - Kvednaflåt , helpx na nekoj sumskoj lokaciji za odmaranje

inace sandnes i stavanger su mnogo opusteniji sto se tice hladnog vremena, osim ako vam ne smeta cesca kisa

a ako neko zna bilo kakvu sumsku industriju, secenje drva ili poljoprivredu gde vec mogu da radim nekvalifikovano , neka kaze sada
Postoji grupa stavanger expats na faceu ali uglavnom razmenjuju iskustva kako naci neki exotican proizvod iz domace zemlje

jel moze kakvo okupljanje da upoznam ekipu sa juga , na severu malo nasih
najseverniji western union je u trondhajmu, prijatelji mi poslali nesto kesa par stotina k(r)una, nisam mogao podici 2 nedelje







Pozdravi Ingrid couchsurferu



[Ovu poruku je menjao mikiiiki dana 01.11.2012. u 15:14 GMT+1]



trista
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 20:38 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Fala,ljudi...sad kad padnem oba ispita,eto mene opet saljem søknad...ha ha ha.Valjda necu,majku mu...
Cveyoni,ja sam poslala søknad i u Bergen,ali to tamo jos nije sigurno da ce biti i nista se ne oglasavaju za sada.Ovo za Oslo jutros javise...mada svidja se meni kisa u Bergenu...gde smem da kazem nesto protiv Bergena,pola foruma su Berganci...
Ovo vam je ljudi,Jaric Zivadin dokvalifikacija,polaganje pevanja...
Sve cu ja to opsirno da izvestavam sa lica mesta.Uglavnom je to 5 sati dnevno,5 dana u nedelji,4 nedelje-prezivece se.

Ma koja bre kisa u Bergenu... to su bapske price... nemojte da plasite ljude... Evo danas ceo dan suvo.. ja biciklom iso na poso i na kurs norveskog.
Dobro de... juce je "malkice paduckala".... ali necemo sad o tome

 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.11.2012. u 21:16 - pre 139 meseci
Juče je u Bergenu bilo tako veselo da me je otac mog druga danas kada je bio kod mene u gostima pitao: "Jel ovo neka reka protiče pored tvoje kuće....?"
A ja na to: "Jok...cedi se od juče."

Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7851907 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.