Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7851126 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
138.124.27.*



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 11:46 - pre 139 meseci
I dag er den Norskprøve 3 eksamen i Norge. Jeg skal ta den muntlig kl 15h . Krysse fingrene for oss alle som skal på eksamen i dag !

[Ovu poruku je menjao vikibjorg dana 30.10.2012. u 13:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dzoen
Beograd, Srbija

Član broj: 305737
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 12:08 - pre 139 meseci
Pozdrav svima :-) Planiram da posetim Stavanger za mesec dana, pa ako moze neko ko je u Stavangeru ili okolni da napise neke predloge sta obavezno videti i posetiti, gde kupovati, neka preporuka za hostel.. Unapred hvala :-)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 12:10 - pre 139 meseci
@P, da prije bolonje je bila farmacija 4 god, a onda su samo istu tu količinu gradiva rastegnuli na 5, mislim nikakvo čudo nisu napravili, niti su bogzna što dodali, tako da mi to mudrovanje sveučilišta lagano ide na k.

viki , sretno, nije li ti h iza 15 višak ako već ispred staviš klokka? sorry, picajzla sam, al sve iz dobre namjere u svrhu učenja..;-)
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
138.124.27.*



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 12:17 - pre 139 meseci
Jeste visak, to ja iz navike Treba mi jos godina u NO da bi se otarasila starih navika .
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.opera-mini.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 12:29 - pre 139 meseci
Citat:
isabeau917:
Moukoko, jel tražim autorizaciju za reseptarfarmasoyta? vidim da je ponuđeno i više vrsta licenci...nevjerovatno, aplikacija na norveškom sadrži različite podatke od one na engleskom, no dobro..
Nisu li srbiji prije priznavali master? Bila je prije ona zgodna stranica farmakon.rs , bilo zgodnih tekstova o apotekama vani, i jedan zgodan napis o ljekarnama u norveškoj..zeleni recept, tako nekako, vidim da toga više nema..sjećam se da je pisalo da vam priznaju provisorfarmasoyt..


Da ne bude posle da te je neko sa foruma presao, razmisli i sama - moj predlog je da apliciras za autorizaciju za reseptarfarmasøyt. Samu autorizaciju (koja vazi do 75 god zivota) ne mozes dobiti jer nemas 6 meseci prakse u apoteci u EU, vec ces dobiti licencu koja je vremenski ogranicena (i tu kako ti se zalomi, neko dobije na 1 godinu, neko na 2 godine, a valjda moze da se produzi ova sto traje 1 godinu). Sa tom licencom mozes poceti da radis i dobijas radnu i boravisnu dozvolu do isteka vazenja te licence. Ovo je sad malo nelogicno - trazis autorizaciju da bi dobila licencu, ali mozes i da stikliras "annen lisens", kako hoces..

U medjuvremenu ce biti organizovan Nasjonale fag for utenlandske farmasøyter, koji kad se polozi i kada se skupi 6 meseci rada u apoteci - dobija se autorizacija. Zahtev za prijavljivanje Nasjonale faga je polozen NP3, a priznali su i diplome iz Sage (sa polozena sva 3 kursa).

To za priznanje mastera (provisor farmasøyt) nasim farmaceutima pre par godina je zaista bilo tako. Tada je SAFH sam procenjivao nastavni plan i program, ali su od pre 2 godine resili da im treba misljenje Univerziteta u Oslu za to, a naravno ovi su nasli da fali nekih 5 ispita i ceo master rad (jer nam ne racunaju diplomski kao master rad). Sve u svemu - to je nekih 9 meseci dodatnih obaveza na fakultetu, od cega je 6 meseci izrada master rada. Cak su poceli i da organizuju grupe od aprila za to sto fali.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg5.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 13:15 - pre 139 meseci
Ma to te ja pitam , znam da se dobije licenca, zato me i zbunilo ovo jel da kliknem za licence ili autorizaciju da se opet neš ne s...em. Ok, znači za autorizaciju..riješeno zafaljujem!

viki, he he tješim se i da sam nešto naučila, cijelo vrijeme mi se čini da nemam blage veze a onda pročitam, pa gle čuda, još i razumijem, pa onda i vidim grešku jeeee

 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 15:54 - pre 139 meseci
Ja polagao danas NP3. Tvrdio sam jos dok sam bio u Srbiji da je NP3 smejurija, i hteo bih da to isto potvrdim i sada. :-)
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
138.124.27.*



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 17:03 - pre 139 meseci
Nije bio tezak usmeni, bilo je tri dela. U prvom delu treba da uspostavite razgovor sa jos jednim kandidatom na temu zemlje iz koje dolazite. Drugi deo je razlicit za svakog od dva ucesnika. Prvi da kaze sta misli o promenama u svetu u poslednjih 100 godina a drugi da prica o svom poslu iz snova. Treci deo je bio takodje razgovor izmedju dva kandidata o tome sta mi mislimo da je vazno prilikom odlaska na intervju za posao. Ispit traje 15 - 20 min , sacekate minut dva izvan prostorije da bi vas pozvali na jos malo razgovora ako je potrebno a ako nije onda vas obaveste da mozete ici kuci i da ce vam odgovor biti poslat postom na kucnu adresu. Ja se samo ne slazem sa konstatacijom da je ispit smejurija i mislim da si Jens malo preterao i da to sve zavisi ko koliko zna i koliko se pripremio. Tebi svaka cast ali ja znam i ljude koji su padali na testu iako zive ovde neko vreme.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 17:25 - pre 139 meseci
Ajd onda da se malo korigujem. Iz mog licnog ugla je test bio izuzetno lagan i dosadan. Inace sam bio jedini u Ulefoss-u koji je polagao NP3. Zanimljivo.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 18:25 - pre 139 meseci
NP3 je bitno imati u svom CV-u.Jako bitno.
Stoltenberg,lati se sada Bergen testa-manje je dosadan i smesan od NP3.
Kakvi god ti papiri bili,smesni,dosadni ili kakvi god,bitno ih je imati u CV-u.
Pa se posle svi mozemo smejati,do mile volje.

U ovoj zemlji,samo papiri govore.Sta god kazes da znas da radis ili si obucen za to,ili si prosao obuku bilo kakvu,oni kazu skeniraj papir o tome pa mi posalji na mejl.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 18:49 - pre 139 meseci
Ovo je program skolovanja za sykepleiera u Norveskoj.Høyskole-3 godine,i program na osnovu kojeg SAFH pravi poredjenja sa nasim dokumentima.
Teorija,praksa kao i bodovi,180 bodova rasporedjenih po godinama.


Sad,zavisi sta se predaje,da li samo nasa srednja skola ili i Visoka.U svakom slucaju nedostaje nasjonalfag.
Dakle,mi nemamo u nasem programu helse og sosialrett,medikamentregning,kulturforståelse,kao ni organizaciju zd.sluzbe.Misli se na zasebne predmete.To se radi na nasjonalfag-u.
Psihijatrija i gerijatrija-sati prakse.To je razlika.A praksa u bolnici se dodaje ako se salje samo dokumentacija za srednjom skolom medicinskom-redovno pohadjanje.
To je sada tako,i bice tako osim ako mi nesto u nasem programu ne izmenimo,a tesko je to ocekivati.
Zato,put je ovakav do spl.ovde.
Ono sto mi imamo vise od njih,to ih ne zanima,gledaju se samo nedostaci u poredjenju sa onim sto ima njihov program.Mi nemamo zd.socijalno pravo,medikamentregning,kulturno razumevanje kao ni organizaciju zd.sluzbe,i nismo nikada ni imali to u nasem programu.

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 30.10.2012. u 20:01 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 18:54 - pre 139 meseci
Evo-samo-da-se-javim-da-stizeeeeeem-7.novembra-u-Narvik...:)
Miro,posalji-mi-svoj-broj-u-pp-pa-cu-se-javiti-kada-budem-kupila-karticu...:)
I-doci-cu-da-obidjem-komsije..:))))))
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 19:06 - pre 139 meseci
Vazi,komsinice.Saljem na pp.Srecan put na sever.Ponesi dobru odecu,batali fenseraj i stikle.Hladno je,ima i leda i snega.Kapa ona sa spustenim usima,ne obicna,i sal i rukavice obavezno.I da imas dobre cipele duboke,ravne i jaknu koja prekriva zadnjicu.
Ovo ti je komsinice,bilo sa prakticne strane.
Vidimo se.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 19:10 - pre 139 meseci
@ Mirjana. Svestan sam ja toga. Zato sam i izasao na polaganje. Inace onaj plus ti je od mene. pozz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 19:55 - pre 139 meseci
Druze...ti svratis na forum kao plata u Srbiji-samo ponekad!
Ha ha ha ha...,svi moji pozdravi idu tebi.Milion pozdrava i to onih najtoplijih.Mada,zahladnelo ovde kod mene.
Evo jos nesto...
Otvorim ja sanduce postansko,prosle nedelje i vidim neki papir!
Ovaj papir:


E sad,ne treba covek na ovo da gleda crno.Dakle,to je grupa koja zeli da ima vise clanova inace su iz Kristiansunda,dakle ne iz Kristijansanda,vec sunda...i bore se jos od 1987.godine protiv emigracije i dolaska stranaca u Norvesku.Kaze,racunalo se da ce 2010.-te biti 205.000 stranaca a ima ih 700.000 i jos dolaze,pa skocila stopa kriminala i od 1981.-godine stranci su ubili 60 Norvezana.Kaze kvare sistem.
Ranije...verovatno bi skakala i dokazivala kako ima veliki deo ljudi koji rade ovde i doprinose drustvu.Sada,nasmesis se na cinjenicu da su oni pomislili da bi se ja uclanila u organizaciju protiv sebe same,i pomislis da mozda i mi imamo pola miliona Kineza u Srbiji,koji pritom i ne znaju da pricaju srpski a nesto rade,mozda bi i mi pisali ovakve letke.
Medjutim,na odeljenje koleginica (inace je uvek protiv stranaca,ali onako kulturno,kao),okaci ovaj letak na tablu u vaktrom.Dodjem ja sutradan i okacim i moj letak.Smeje se ona i kaze:"Stvarno je strasno da pustis nekoga u svoju zemlju i da onda on pogorsava sistem,krade,ubija.Zato je mozda najbolje da svako zivi u svojoj zemlji,pa neka tamo krade".Jedine strankinje na nasem odeljenju Poljakinja i ja.Obe radimo,veze sa svim tim nemamo,ali oce malo da provocira.Kazem ja njoj:"Pa krali bi mi u svojoj zemlji ali nemamo sta posto smo sve pokrali,a i samo 60 Norvezana ubijeno,nije neka cifra".I kaze ona meni...ma ne treba to licno shvatati...ja kazem isto njoj,ni ona ne treba to licno da shvati,ja to onako uopsteno.Norvezani-uopsteno krajnje.
Dakle,sve okrenes na salu,bez da nekome bilo kome sta objasnjavas,da ti radis,placas porez,doprinosis itd...Jer to je gubljenje vremena.Ko te voli,ko te ne voli,cije te Sunce greje,cije ne,dosli smo trbuhom za kruhom i to nam je cilj.Da budemo placeni za ono za sta smo se skolovali i za svoj posao.Sve ostalo su nepotrebne diskusije.



[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 30.10.2012. u 21:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 30.10.2012. u 21:11 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 20:26 - pre 139 meseci
Ja ne mogu da verujem da joj je dozvoljeno da na poslu okaci taj letak. Zvuci mi neverovatno da se to tolerise kod vas na poslu. Letak je eksplicitan primer ksenofobije svidelo se to nekom ili ne.
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 22:17 - pre 139 meseci
Ju, strasno! Pa stalno slusam kako su oni ok prema strancima... to se ni kod nas ne desava, da se tako nesto ostavlja na javnom mestu, na poslu! Bas strasno! Svaka tebi cast Miro sto si je iskulirala, ja bih odmah kod sefa! Po srpski! :) :) :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 22:27 - pre 139 meseci
toga ima svuda, meni su norvezani za sada genijalni, neverovatno da neko toliko puta kaze izvini, vrh bre

dobijem sinoc mejl tipa: pozdrav, ne brini se nisam te zaboravio, sacekaj do kraja nedelje da jos malo pogledam za tvoj posao, izvini na smetnji

momentalno mi je izmamio osmeh pa jos mi se i izvinjava


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2012. u 23:56 - pre 139 meseci
Uuuuuu...e pa sada cu vam reci jednu recenicu,ali to ne treba ni u kom slucaju da utice negativno na bilo koga.
Kada sam tek dosla u Norge,kaze meni jedna zena sledecu recenicu:"Norveska je rasisticka drzava".Ja je gledam,znam sta sam citala o Norveskoj,mislim se sta mi ova prica...ali vreme je ucinilo da ja shvatim njenu recenicu na pravi nacin.

Imala sam ja ovde sigurno nekih 5-6 takvih situacija.Ovo je sever,daleko manja frekvencija stranaca.Ali sam srecna sto nisam crnkinja,jer da jesam,ne znam da li bih ikada naucila to da iskuliram.Njima stvarno nije lako.
Konkretno,ta moja koleginica cesto ima komentare da je bila u Oslu,i toliko je stranaca tamo da je pomislila da je otisla u inostranstvo a ne u glavni grad svoje drzave.Pa onda Poljaci rade na crno ovde,moleri i ubacuju letke u postansko sanduce ako treba da pozoves.Ona okaci na tablu,jednostavno takav je lik,a matora pred penzijom.A imamo koleginicu Poljakinju,koja se silno zivcira za to i zove mene da mi to pokaze.U to vreme ja krecila moju sobu,i slikam ja sve to,pa nahvatam matoru i pokazem joj moje delo krecenja.Ona se smeska,kaze super je,e i ona mora da nadje nekog,ja kazem pa ja cu da ti okrecim ali moras da pristanes na crnu ekonomiju,jer ja mrzim porez...Ok je ona lik,hoce i da se menja za smene i ok je ovako skroz,ali ima tu crtu...
Ostalima u kolektivu je to sou program,i smeju se.Jer niko se tu ne svadja,samo "spustanje" na fin nacin.
Kaze sefica da pusta diskusiju tog tipa jer se obe razvijamo.Ona da shvati da Norveskoj trebaju stranci i da koliko god pricala,nista se promeniti nece,a ti da naucis da takve reci primis sa osmehom,jer uvek ce se naci neko takav,ali samo nista licno shvatati i treba znati da to nije misljenje cele drzave.
Tako da ja sam to dobro upraksovala,i nista ja to licno vise ne shvatam.
Te price da u ovoj drzavi toga nema su besmislene.Ovde te cene i kao coveka i kao radnika to je tacno ali stranac je uvek stranac i drugacije ne moze biti.
To se oseti.Imas i dve politicke partije.Premijerova partija je za dovodjenje stranaca,dok Siv Jensen i njena partija ne propusta priliku da premijera zbog toga napada i nije za to.Dakle,toga ima,ali samo je bitno gledati svoj pravac.
Mi smo ljudi koji smo dosli ovde preko posla.Dakle,doprinosimo ovom drustvu i sebi,ali je jako mnogo onih koji ne rade vec primaju pomoc od NAV-a.
I onda udare tako malo...ali ja to sada odgovaram drugacije.U pocetku me je pogadjalo,naviknes se.
I malo je ljudi koji o tome hoce otvoreno da prozbore...obicno se kaze,ma ne...mada realno,sve je to ok u odnosu na ono sto smo u Srbiji dozivljavali od svojih i sefova i kolega a Srbi su....
Zato,gledamo svoja posla.Ja sam dosta toga i pripisala cinjenici da je ovde malo stranaca,i nisu se navikli na internacionalno drustvo,koje je definitivno u Oslu zastupljeno.
Teramo svoj pravac i za nauk drugima koji dolaze-nemojte nista idealizovati.Uvek imas pojedinaca i ispada.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2012. u 00:06 - pre 139 meseci
Citat:
tijanam:
Ju, strasno! Pa stalno slusam kako su oni ok prema strancima... to se ni kod nas ne desava, da se tako nesto ostavlja na javnom mestu, na poslu! Bas strasno! Svaka tebi cast Miro sto si je iskulirala, ja bih odmah kod sefa! Po srpski!


Ne,ne...zar ces za svakog vrapca da ukljucujes alarm?Pa onda ti si ta koja gubi vreme.I ti si gost jer je ovo njihova zemlja ipak,kao sto je nasa Srbija za sve Kineze,ipak drzava gde Srbi imaju prednost.Citala sam da stranci koji najvise traze drzavljanstvo nase nam drage domovine su Kinezi,pa ih zato uzimam kao primer.
Osmeh,i sa tim osmehom i ti uzvratis na isti nacin,i teras dalje.Bitno je da se izbegnu konflikti,narocito dok ne utabas sebi put,par prvih godina...
Ima,draga Tijana,da se ovde osposobis za razne discipline...Doduse,nece ti dati pismeni sertifikat za to,ali ces ti licno lakse koracati jer sa tom usijanom glavom i isterivanje pravde gubi se dosta vremena.Mada naravno da to ovde deluje,ovo je ipak zemlja prava,ali kazem,neces valjda da motas svakog vrapca koji kaze da nije za dovodjenje stranaca.Ako to budes radila,to ti je pun stilling 100% i to fast jobb sa overtidom.
Ajde bogati...teramo mi nasu politiku.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7851126 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.