Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7849380 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 13:56 - pre 139 meseci
Citat:
aca.81:
Dragi forumasi....
Sada ozbiljno pitanje:
Da li prilikom tazenja radne dozvole,(predpostavimo da je osoba kvalifikovana za odr.posao i usla u proceduru - potpisan ugovor sa poslodavcem....)
...odnosno podnosenja zahteva u policiji, traze neku potvrdu iz kaznene evidencije?....ima li pitanja u molbi na tu temu?...
Imaju li bilo kakav uvid u to,ako se recimo u Srbiji vodi odredjeni krivicni postupak protiv osobe koja trazi dozvolu.....
...Za mnoge mozda cudno pitanje ali jbg.ljudi su se snalazili na razne nacine da prezive,pa sada placaju penale....ali isto tako ne zele da trunu ovde zbog procesa koji se razvlaci vec godinama...i ko zna koliko ce....
Pritom,izuzetno kvalifikovani i naravno jos uvek zaposleni u stuci...postupak neva veze sa strukom...





Ja sam osudjivan u Srbiji i niko mi nije trazio to.Ima nesto tamo da se stiklira da nisi krivicno gonjen..Stikliraj to i uzivaj
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 13:57 - pre 139 meseci
Citat:
zokiruma:
ukoliko norveski drzavljanin garantuje da necu biti na trosku norveske drzave za vreme svog boravka u norveskoj jel mogu ostati duze od 3 meseca ?

tnx




ne
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 14:23 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ha ha ha...slagajte loncice koliko hocete gospodjo Isabeau,ovde ce vam reci dostavite politiatest(ako ga budu trazili uopste),a vi se onda razmisljajte da li oni misle na to da li ste osudjivani ili da li se protiv vas vodi neki proces.Kada neko stavi tekst na norveskom iz njihovog zakonika onda ga valja i procitati (ako se vec uci norveski) i lepo se vidi da oni misle i na jedno i na drugo a sve objedinjeno pod jednim nazivom "politiatest".
Ali,preterasmo sa policijskim dokumentima...to samo ako vam traze,a mnogima nisu trazili.
Pozdrav!



Iju, mirče, što te muči? pušeš na hladno. pa normalno da nitko u vrtić ili školu neće zaposliti ( osuđenog ) pedofila za boga miloga. ja sam samo htjela potvrditi ono što je zoki rekao, a i aca81 je spomenuo tu temu. par poznanika koji su otišli van, kanada, rusija, kina, radi se o strojarskoj struci, morali su samo nabaviti potvrde da se protiv njih momentalno ne vodi nikakav sudski spor. izvod iz dosjea se uglavnom traži za dobivanje državljanstva i naravno ako je struka specifična kao ovo što si ti navela ili je valjda projekt važan za državnu sigurnost ... njihovo da traže, naše da dobavimo..nema velike mudrosti.
pozz!
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
217.16.137.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 15:35 - pre 139 meseci
Citat:
cveyoni:
Citat:
rsasanis:
Citat:
cveyoni:
RSASANIS,
ja sam sa srednjom medicinskom (redovna) i Visom iz Cuprije dobio avslag,16 nedelja prakse plus nasjonal fag..kad ste Vi predali dokumenta???

I Mirka,cestitam na mestu,neces sa nama iz Bergena da se druzis a...




Ja sam platio pre mesec dana.Posle koliko je Vama stigla odbijenica, i zasto majku mu?


Ja sam jos ranije napisao da sam dva put slao dokumenta,prvi put za autorizaciju a drugi put za licencu za sykepleiera,prvi put cekao par meseci,3-4 tako nesto a drugi put za nekih 20 i nesto dana mi je stigao odgovor.U oba slucaja sam dobio odbijenicu!Zasto?Mrze nas sto smo Srbi :-),salim se naravno,ali jbm li ga,meni je oba puta slucaj resavala neka Veronika :-)...
Mada,nije fora dobiti licencu druze,najbitnija stavka je JEZIK jer kao sykepleier moras funkcionisati na mnogo,mnogo vecem nivou,vise odgovornosti,saradnja sa hjemmesykepleie,sykehjem,kommuna,zahtevna porodica bolesnika itd.Govorim ti iskustvo iz bolnice,mada mislim da istu odgovornost ima sykepleier i u starackom domu.Zato bi prvi posao u Norge najbolje bilo dobiti kao hjelpepleier,to isto vazi i za lekare (moje misljenje).



Surbat,
kao Bolt trci a....hahaha


Tako i planiram da pocnem (ako sve bude islo po planu).A kasnije videcu...sta bude moglo.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 16:19 - pre 139 meseci
Citat:
suhimilek:
Citat:
aca.81:
Dragi forumasi....
Sada ozbiljno pitanje:
Da li prilikom tazenja radne dozvole,(predpostavimo da je osoba kvalifikovana za odr.posao i usla u proceduru - potpisan ugovor sa poslodavcem....)
...odnosno podnosenja zahteva u policiji, traze neku potvrdu iz kaznene evidencije?....ima li pitanja u molbi na tu temu?...
Imaju li bilo kakav uvid u to,ako se recimo u Srbiji vodi odredjeni krivicni postupak protiv osobe koja trazi dozvolu.....
...Za mnoge mozda cudno pitanje ali jbg.ljudi su se snalazili na razne nacine da prezive,pa sada placaju penale....ali isto tako ne zele da trunu ovde zbog procesa koji se razvlaci vec godinama...i ko zna koliko ce....
Pritom,izuzetno kvalifikovani i naravno jos uvek zaposleni u stuci...postupak neva veze sa strukom...





Ja sam osudjivan u Srbiji i niko mi nije trazio to.Ima nesto tamo da se stiklira da nisi krivicno gonjen..Stikliraj to i uzivaj


Znaci suhimilek,imas do drzavljanstva jos vremena da to ispeglas da nisi bio osudjivan,tj.da dobijes potvrdu malo ispeglaniju od stvarne jer za predaju zahteva za drzavljanstvo to je jedan od uslova i obavezan dokumenat.
Sto meni rece jedan nas covek ovde...sve se to da ispeglati u Srbiji,ako imas kuma ili pobratima na pravom mestu...he he he.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Krspogacin Dragana
medicinska sestra, MSC cruises
Vrsac, Srbija

Član broj: 303602
Poruke: 8



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 17:18 - pre 139 meseci
Citat:
aca.81:
Dragi forumasi....
Sada ozbiljno pitanje:
Da li prilikom tazenja radne dozvole,(predpostavimo da je osoba kvalifikovana za odr.posao i usla u proceduru - potpisan ugovor sa poslodavcem....)
...odnosno podnosenja zahteva u policiji, traze neku potvrdu iz kaznene evidencije?....ima li pitanja u molbi na tu temu?...
Imaju li bilo kakav uvid u to,ako se recimo u Srbiji vodi odredjeni krivicni postupak protiv osobe koja trazi dozvolu.....
...Za mnoge mozda cudno pitanje ali jbg.ljudi su se snalazili na razne nacine da prezive,pa sada placaju penale....ali isto tako ne zele da trunu ovde zbog procesa koji se razvlaci vec godinama...i ko zna koliko ce....
Pritom,izuzetno kvalifikovani i naravno jos uvek zaposleni u stuci...postupak neva veze sa strukom...


Dragi aco ovako stoje stvari, zavisi o kojoj kazni se radi... u mupu je da nisi kaznjavan (ako jesi pise na potvrdi koja su dela) a u sudu da se trenutno ne vodi postupak protiv tebe ili neke osobe ili da si u procesu... e sad:
ako je uslovna osuda (da nesmes nikakvo delo naciniti u odredjenom periodu), po isteku uslovne kazne kad vadis potvrdu pise da nisi osudjivan ni kaznjavan
ali imas i opciju: po isteku kazne zavisi koja je kazna (novcana, zatvor, ili ne prilazak osobi ili... u trajanju od 2, 3,5 godina sve zavisi) mozes zatraziti brisanje dela iz kaznene evidencije i navedes razlog, postupak je sledeci: odes u sud i zahtevas brisanje dela iz KE-kaznene evidencije, oni to prosledjuju mup-u, od njihove azurnosti i suda i mupa zavisi kad ce to obrisati 1 mesec, 2 ili 3 ali najjednostavnije ti je prvo ovako odes da izvadis te potvrde, platis i cekas po 7 dana otprilike i vidis sta ce ti pisati na potvrdama, pa ako ti se ne svidja sta pise ides i trazis brisanje... (advokata sam pitala o postupku)

ICASJ
Pozdrav za sve,zelim da postavim jedno pitanje.Upisala sam prekvalifikaciju konacno,iz stomatoloskog smera u opsti,naime sad me interesuje da li ja kad zavrsim treba da polazem drzavni ispit,s obzirom da sam polagala pre dvadeset godina,znaci medicinska struka,menjam smer,molim Miru ili ko zna,za odgovor.Hvala!

- posle svake diplome sto se tice medicine se mora odraditi pripravnicki staz, za srednju skolu 6 meseci za visu i fakultet 1 godina, sa tim sto ima odredjeni rok do kada posle zavrsetka skole se mora odraditi pripravnicki (mislim da je period 4 godine-nisam sigurna). I ja sam stomatoloska sestra, zavrsila 95` a pre dva meseca diplomirala za opsti smer i moram pripravnicki raditi, ne znam u kojoj si skoli, savet brzi zavrsetak u Hipokrat skola Novi Sad koja ima ispostave svuda po srbiji, zovi i pitaj ja sam imala 11 predmeta razlike.
Medicinska škola "Hipokrat"
Telefon
021/6-419-470
021/6-419-066
Mobilni
064/21-70-877
064/16-55-485

Mirjana Savicic
Ovo ti pisem jer sam isla 4 godine u srednju skolu medicinsku u Senti- e ovaj podatak me obradovao, rodjena sam u Senti i zivela do svoje 4 godine, imam i bracu u coki i prijateljicu koja je zavrsila istu skolu kao ti (mozda je poznajes Samardzija Natasa), veliki pozdrav Miro
 
Odgovor na temu

kiseli666
Mitic Dalibor
vpu
vojska Srbije
Nis,Srbija

Član broj: 307793
Poruke: 6
*.exe-net.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 19:43 - pre 139 meseci
Zdravo ljudi!
Slao sam mail u nokut tj. inviu tj neki dsb koji se bavi nostrifikacijom diploma za moje zanimanje, elektrotehnika i dobio sledeci odgovor.

Hello.
We send you necessary information regarding an application.
Mark. DSB only handle applications from persons wit education and working experience
From a country being member of the EU/EEA. That means if you have your education from Serbia, DSB can not handle an application from you.

In order to get a permission to continue a profession as an electrician, if you have your education an practical experience from a country being a member of EU or EEA, you must send an application to Directorate for civil protection and emergency planning (DSB) in Norway.
The application could be send e-mail address: [email protected] or to the postal address: Directorate for civil protection and emergency planning (DSB), Post Box 2014, NO-3103 Tønsberg, Norway
To be approved as an electrical skilled worker in Norway, your skills have to meet the requirements of the regulations relating to qualification of electrical professions and trades (fke) § 13, cf. § 17.
The evaluation of your qualifications is to be done in accordance with Directive 2005/36/EU. In general the requirement is more than 2 years of practice performing installation work after receiving the certificate of apprenticeship.
The applicant has to enclose the application following documentation:

CV, that describe biographical data, education and practical experience
Copy of school report,
Copy of certificate of apprenticeship, or authorisation,
Copy of references from current or former employers documenting relevant practical experience
Copy of passport

All copies shall be certified.
Both application and all enclosure must be translated into either Norwegian or English language by an officially approved translation company. Swedish and Danish appliers do not have to translate their documentation.

Mene sad zanima zasto meni kazu da ne mogu da mi prihvate obrazovanje koje dolazi iz Srbije? Vidim da ovde niko nije imao problem da nostrifikuje diplomu medicinske ili vaspitacke ili bilo koju drugu. Zasto ja ne mogu? Da li mozda kucam na pogresna vrata? Mozda sam pogresio instituciju?

Pls pomagajte!!!
 
Odgovor na temu

Krspogacin Dragana
medicinska sestra, MSC cruises
Vrsac, Srbija

Član broj: 303602
Poruke: 8



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 20:33 - pre 139 meseci
Mene sad zanima zasto meni kazu da ne mogu da mi prihvate obrazovanje koje dolazi iz Srbije? Vidim da ovde niko nije imao problem da nostrifikuje diplomu medicinske ili vaspitacke ili bilo koju drugu. Zasto ja ne mogu? Da li mozda kucam na pogresna vrata? Mozda sam pogresio instituciju?

We send you necessary information regarding an application.
Mark. DSB only handle applications from persons wit education and working experience
From a country being member of the EU/EEA. That means if you have your education from Serbia, DSB can not handle an application from you.

In order to get a permission to continue a profession as an electrician, if you have your education an practical experience from a country being a member of EU or EEA, you must send an application to Directorate for civil protection and emergency planning (DSB) in Norway.
The application could be send e-mail address: [email protected] or to the postal address: Directorate for civil protection and emergency planning (DSB), Post Box 2014, NO-3103 Tønsberg, Norway
To be approved as an electrical skilled worker in Norway, your skills have to meet the requirements of the regulations relating to qualification of electrical professions and trades (fke) § 13, cf. § 17.

Mi smo vam poslali potrebne informacije u vezi aplikacije.
DSB samo rukuje sa aplikacijama ljudi koja imaju obrazovanje i radno iskustvo a clanice su EU\EEA. To znači da ako imate svoje obrazovanje iz Srbije, DSB ne moze da radi sa vama


Da bi dobili dozvolu da nastavite profesiju kao električar, ako imate obrazovanje i praktično iskustvo iz zemlje sada član EU ili EEA, uputite zahtev Direkciji za civilnu zaštitu i vanredno planiranje (DSB) u Norveškoj.
Aplikacija se može poslati na e-mail adresu: [email protected] ili na postansku adresu: Directorate for civil protection and emergency planning (DSB), Post Box 2014, NO-3103 Tønsberg, Norway

dalje ti pise sta trebas da im posaljes, tako sam ja prevela sto je napisano
 
Odgovor na temu

kiseli666
Mitic Dalibor
vpu
vojska Srbije
Nis,Srbija

Član broj: 307793
Poruke: 6
*.exe-net.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 21:20 - pre 139 meseci
Da pise ali pise takodje i
In order to get a permission to continue a profession as an electrician, if you have your education an practical experience from a country being a member of EU or EEA, you must send an application to Directorate for civil protection and emergency planning (DSB) in Norway.

Da bi dobili dozvolu da nastavite profesiju elektricara, ako imate obrazovanje i prakticno iskustvo iz zemlje koja je clanica EU, morate da posaljete itd...

Sto znaci da Srbija nije clanica EU i stoga je dzabe saljem. Zasto, kad su drugi iz Srbije mogli. Vrlo je konfuzno. Sta da radim , nisam pametan?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 22:06 - pre 139 meseci
Kiseli...

Na ovom forumu 99% ljudi koji su slali dokumenta na autorizovanje /priznavanje su ili inzenjeri ili medicinari srednja sa Visom ili bez.
NOKUT je zaduzen za vanmedicinska obrazovanja ali Visoka strucna sprema.SAFH je za medicinare.Za medicinare je utaban proces bez obzira sto se radi o srednjoj skoli,ali je plan i program nase skole kao kod njih Høyskole.
Ovo sto ti imas,elektricar,se u ovoj zemlji stice pod nazivom "fagbrev" i NOKUT nije nadlezan za to.Takav odgovor je dobio i Neso-co i I.Boban,takodje clanovi ovog foruma.Dakle,elektricar nema autorizaciju vec fagbrev.Do tog fagbrev-a dolaze tako sto uzimaju praksu u odredjenim preduzecima ovde sirom zemlje,a mesto koje dobijaju prvo jeste læring mesto,dakle kao ucenici.
To sam pitala sina moje gazdarice,kako oni dobijaju taj fagbrev i sta to znaci.To je za zanate,a elektricar je zanatsko zanimanje i dobija se fagbrev.
E sad kako konkretno put do toga ide...ne znam,stvarno.Jer opet Srbija nije u EU,a ova drzava za sve institucije ima utaban put ako si clan EU.
Ja toliko znam da ti kazem,jer sam pitala sta to znaci fagbrev,i ko to dobija.Nokut to ne izdaje za nas van EU-to je sigurno.

Npr.da si zavrsio pored srednje elektrotehnicke i Visu ili Visoku elektrotehnicku skolu,mogao bi da se obratis Nokutu bez obzira sto Srbija nije u EU,jer je to rec o Visokom obrazovanju.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

icasj
med.tehnicar,dom zdravlja,sjenica

Član broj: 303196
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 22:25 - pre 139 meseci
Za K.Draganu,pozdrav,da, ja znam da se mora odraditi pripravnicki posle prekvalifikacije,ali me je interesovalo za polaganje drzavnog posle toga.Znaci da li moram polagati drzavni posle prekvalifikacije,ili vazi drzavni koji je vec polozen,tj.da li uopste traze takav dokument u SAF/u prilikom slanja dokumentacije za autorizaciju,jer ako treba ta potvrda onda se mora polagati,bilo bi bzv poslati dokumentkoji je za stom.sestru od pre,a prekvalifikacija od napr. ove odine,to sam pitala.A sto se tice skole sutra cu saznati detalje i cenu i nadam se br ispita,ne mogu da nadjem skolu Hipokrat u blizini gde zivim,tako da mi je ovo najblize,60 km,u pitanju je N.Pazar.Kako sam informisana ne verujem da u jednom roku mogu 2 godine,znaci samo jedna pa sad,tu cu izgubiti vreme ali sta da se radi.Da li si pocela da ucis jezik i kako,pozdrav!
 
Odgovor na temu

Krspogacin Dragana
medicinska sestra, MSC cruises
Vrsac, Srbija

Član broj: 303602
Poruke: 8



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2012. u 23:59 - pre 139 meseci
icasj poslala sam ti poruku na private
 
Odgovor na temu

icasj
med.tehnicar,dom zdravlja,sjenica

Član broj: 303196
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 00:11 - pre 139 meseci
K.Dragana,imas pp!
 
Odgovor na temu

miki1984
stipe pletikosa
gradjevina

Član broj: 199588
Poruke: 1
*.19.107.0



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 00:27 - pre 139 meseci
dobro vece zanima me kako otvoriti svoju firmu u norveskoj tj restoran nesto malo posto sam diplomirani ugostitelj sta mi je raditi ako neko zna da me uputi hvala
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 00:31 - pre 139 meseci
Nema bas veze za ovom temom-tesno,ali moram da podelim ovo sa forumasima.
Dakle,izbori su u Americi,kao sto se zna danas.U SAD-u.Ali kada covek upali norvesku televiziju,ima utisak da su ti izbori ovde u Norveskoj.Dakle,sem sto je vrlo jako i detaljno propracena kampanja dva kandidata,sada prate i same izbore i to sve uzivo.Nekoliko studija,statiskicki podaci,reporteri norveski uzivo se ukljucuju iz svake drzave SAD-a,uzivo na vezi ambasador norveski u SAD-u,gosti tumace u studiju raznu problematiku,pozvani su ljudi koji su ranije ziveli u SAD-u da posebno kazu nesto o bitnim drzavama za ove izbore kao sto je Ohajo i Virdzinija,pa napravili su grafikone,pa porede,pa napravili i stare neke snimke sa Kenedijem i Niksonom i to daju kao prilog,pa opet uzivo sa reporterima,direktno atmosfera...cak se javlja i kada se koje biraliste zatvorilo.
Jednostavno,covek koji smanji ton,a vidi samo sliku,misli da su izbori u Norge.Nema nikakve razlike izmedju americkih i norveskih izbora,dakle jednaka medijska propracenost.
Ovo,ovi koji su vec dosli,znaju koliko Norvezani vole Amerikance...ali dragi buduci doseljenici,ovo je posebna vrsta ljubavi na relaciji Norveska-SAD.
Opasno se vole...da covek ne poveruje.
A i ja s kim si takav si...prvo pocela da gledam ovo iz cudjenja kako oni to prate,a sada i ja pratim...eee,sta ces...s kim si takav si.
Al da znate...posebna velika ljubav i kada dodjete naslusacete se kako je u SAD sve super...
Vole ih pa to ti je...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 00:37 - pre 139 meseci
Citat:
miki1984:
dobro vece zanima me kako otvoriti svoju firmu u norveskoj tj restoran nesto malo posto sam diplomirani ugostitelj sta mi je raditi ako neko zna da me uputi hvala


Strana 321.ovog foruma,procitaj moj post na tu temu,a u okviru tog posta imas i deo skinut sa sajta UDI-a (na norveskom je ali prebaci na engleski).Dosta dokumenata...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 00:53 - pre 139 meseci
Precesljaj "selvstendig næringsdrivende" na sajtu UDI-a...ima puno toga sto nije stavljeno u postu,a moze ti koristiti.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 03:31 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Nema bas veze za ovom temom-tesno,ali moram da podelim ovo sa forumasima.
Dakle,izbori su u Americi,kao sto se zna danas.U SAD-u.Ali kada covek upali norvesku televiziju,ima utisak da su ti izbori ovde u Norveskoj.Dakle,sem sto je vrlo jako i detaljno propracena kampanja dva kandidata,sada prate i same izbore i to sve uzivo.Nekoliko studija,statiskicki podaci,reporteri norveski uzivo se ukljucuju iz svake drzave SAD-a,uzivo na vezi ambasador norveski u SAD-u,gosti tumace u studiju raznu problematiku,pozvani su ljudi koji su ranije ziveli u SAD-u da posebno kazu nesto o bitnim drzavama za ove izbore kao sto je Ohajo i Virdzinija,pa napravili su grafikone,pa porede,pa napravili i stare neke snimke sa Kenedijem i Niksonom i to daju kao prilog,pa opet uzivo sa reporterima,direktno atmosfera...cak se javlja i kada se koje biraliste zatvorilo.
Jednostavno,covek koji smanji ton,a vidi samo sliku,misli da su izbori u Norge.Nema nikakve razlike izmedju americkih i norveskih izbora,dakle jednaka medijska propracenost.
Ovo,ovi koji su vec dosli,znaju koliko Norvezani vole Amerikance...ali dragi buduci doseljenici,ovo je posebna vrsta ljubavi na relaciji Norveska-SAD.
Opasno se vole...da covek ne poveruje.
A i ja s kim si takav si...prvo pocela da gledam ovo iz cudjenja kako oni to prate,a sada i ja pratim...eee,sta ces...s kim si takav si.
Al da znate...posebna velika ljubav i kada dodjete naslusacete se kako je u SAD sve super...
Vole ih pa to ti je...


ja koliko sam dosad razumeo njihovu blizu istoriju amerikaci su finansirali istrazne radove u severnom moru, skoro sve vreme nisu uspevali da nadju ekonomski isplativu, sreca im se promenila pri jednoj od poslednjih proba, mada su tada vec bili poceli da odustaju od daljih istrazivanja, tako da se i dan danas osecaju duzni amerikancima. uostalom i danas vecina njihove naftne industrije mnogo vise saradjuje sa amerikancima nego sa ostalima, a koliko sam do sada video jako puno iskustva su im dali ameri pogotovo u offshore izgradnji.

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 08:14 - pre 139 meseci
To jes, i ja sam gledao neki dokumentarac kad su rusi, oko hladnog rata valjda, snabdevali veci deo evrope naftom i ameri zapnu sa norvezanima i nadju naftu, uloze lepe pare da se ta nafta proizvde i sprovede iz norveske ka ostalim zemljama i od onda vlada veliko prijateljstvo
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.11.2012. u 08:35 - pre 139 meseci
Citat:
dakipro: To jes, i ja sam gledao neki dokumentarac kad su rusi, oko hladnog rata valjda, snabdevali veci deo evrope naftom i ameri zapnu sa norvezanima i nadju naftu, uloze lepe pare da se ta nafta proizvde i sprovede iz norveske ka ostalim zemljama i od onda vlada veliko prijateljstvo


bilo ranije, sada bez rusa sve manje i manje imaju mogusnosti pogotovo sto rusi imaju kinu kao glavnog snabdevaca, ali da ne sirimo temu norvezani mnogo vole amere i volece ih jos dugo
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7849380 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.