Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7942470 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
188.120.96.*

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 13:25 - pre 137 meseci
Ja nemam ništa protiv ćiriličnog a ni latiničnog pisma ( i sam držim par sajtova na ćirilici ), ali ljudi ovo je FORUM, a njega pokreću RAČUNARI! Što će značiti da su za računar pojam "stolica" latinicom i ista ta "stolica" ćirilicom dve potpuno različite reči iako je to za ljude potpuno isti pojam i predmet. Poenta foruma je pretraga (iako je gomila vas ne koristi). Ako bi se ovde umešala i ćirilica, nikad niko ne bi mogao da nađe ništa jer se ne bi znalo ko i kako piše, a i pitanje je kako bi mailing liste, rss i ostale stvari radile na raznoraznim računarima. Nije vam uprava foruma kriva, već informatička nepismenost. U ostalom, ne vidim zašto bi nekoga ko hoće iz srbije, i prati ovaj forum, tangirala činjenica da forum ne podržava ćirilicu... Onaj kome nešto na forumu smeta, treba lagano da ode na neko drugo mesto gde će mu sve biti potaman...
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 13:40 - pre 137 meseci
Upravo tako, cirilicno pismo onemogucava indeksiranje i pretragu, koja za foruim ove velicine nije uopste sala uraditi. A diskusija na tu temu je bila zilion puta do sada, recimo ovde.
http://www.elitesecurity.org/t382137-Cirilica-na-forumu
Tako da za podrsku cirilicnog pisma na ES pisite na forum "predlozi i pitanja" ovde http://www.elitesecurity.org/f29-Predlozi-pitanja
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 19:08 - pre 137 meseci
Za JocuEndo i bambija84...

Bambi je ranije rekao da je jedan njegov kolega Filipinac dobio mesto na nasjonalfagu samo sa papirom od sefa da vlada jezikom a bez polozenog testa jezika.I to jeste tacno.Pitala sam danas na predavanjima dvojicu Filipinaca koji sede ispod mene i oni su dobili mesto tako sto im je sef napisao/la da su dovoljno sposobni da prate predavanja sto se jezika tice i na osnovu toga su dosli,a nisu polagali testove jezika.Dakle,to je u Bergenu.Za Oslo ne verujem jer je jaca konkurencija...ali ovde im je proslo,tako da i vas dvojica mozda da pitate sefove za takav papir i da konkurisete za mesto na nasjonalfag-u s obzirom na licencu,mozda prodje...Treba probati,definitivno!!!

Drugo...na nasjonalfag-u od nas devetoro Srba jedan je iz Bosne lik koji ne zivi uopste u Norge.Polozio je NP3,muntlig i skriftlig (ucio sam jezik),i na osnovu avslaga od SAK-a za spl i testa jezika,dobio je mesto na ansjonalfag-u i evo ga sa nama.Ima i parksu koju treba da odradi...Ali zavrsice nasjonalfag prakticno bez da je u Norge.To je svakako i hrabrost i zahtevno prilicno jer ne slusas jezik,ali ima nas ostale koji mozemo pomoci,nije sam ako neka rec zapne,a definitivno te 3 nedelje mu se uklapaju nikakva mu viza ne treba,nema nista sa policijom...Pa takodje oni koji imaju NP3,a dobili su avslag od SAK-a za spl,a jos uvek su u Srbiji...treba da pokusaju da traze mesto i skinu to sa dnevnog reda ako se osecaju na nekom solidno dobrom jezickom stepenu...Dakle,nikoga ne nagovaram ni na sta,vec samo pisem trenutna iskustva sa nasih predavanja sada ovde...

Sinulo Sunce danas u ovom kisnom gradu
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 19:15 - pre 137 meseci
A sto se samih tehnickih uslova tice...
Daleko bi se vise isplatila mesecna karta za zicaru umesto za autobus kada se putuje do skole.Na brdu,ti se pentras uz stepenice 15 minuta,a pored tebe zicara...majko mila...ne bi bilo na odmet uzeti par meseci teretane pred polaganje nasjonalfag-a ovde u Bergen...(za buduce narastaje savet),trening neophodan...
Prave pauze,imamo i diskusije,komunikacija aktivna,njihova filozofija o bitnom polozaju spl-a naravno prisutna...ali hoce da kazu i koje ce pitanje biti na testu,tipa kada se dodje do necega bitnog predavac kaze da se na to obrati paznja...Dakle,za sada korektnost...
Ali bambi i Joco...poslusajte nemojte biti uljuljkani licencom,neka vam sefovi napisu da vladate jezikom i vi nemate nikakvu praksu,trazite mesto sto pre,pa Filipinci su na taj nacin dobili,nemojte da ste pasivni,sve je moguce,samo se potrudite...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 20:02 - pre 137 meseci
Citat:
Mirjana Savicic
Na brdu,ti se pentras uz stepenice 15 minuta,a pored tebe zicara...majko mila...

Sad znas zasto su svi muskarci u Bergenu iskreno srecni i pored kise, i zasto zenama ne kupuju markice za prevoz nego ih forsiraju na stepenice

Eto, danas bio suncan dan... odmah posle pljuska

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 20:03 - pre 137 meseci
Na polaganju ispita dozvoljena upotreba recnika,bilo kog,ali naravno bez pisanja nekih definicija u recniku,vec samo cist recnik srpsko-norveski.Slobodna upotreba.To znaci,narocito ako se dodje iz Srbije direktno kao sto je u prethodnom postu spomenut decko dosao.Ovo vazi za jedan ispit,onaj o zakonu jer realno uvek moze da ti zafali rec.Recnik ti ne moze dati znanje vec samo imaju razumevanja da ti polazes ispit na jeziku koji nije tvoj maternji i ako neznas rec ili se u tom trenutku nisi setio mozes da koristis recnik.Zato kazem i ohrabrujem ljude koji poseduju potrebna dokumenta i imaju test jezika polozen da probaju da skinu nasjonalfag bez obzira na lokaciju...Sve treba probati...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 20:55 - pre 137 meseci
Hvala Miro na informacijama.
Vec koliko sutra uzecu taj papir od sefice i gledati da posaljem to SAK-u.
Ima li neka posebna søknad skjemma za trazenje ili samo propratno pismo?
Mislim pitam a jos nisam ni proverio na SAK-u... hehehe...sada cu da okrenem stranicu...

Zavrsavam Novesku Vozacku za par nedelja..zavrsio sa voznjom pa ostaje polaganje teorija i voznja...nadam se da ce se do marta zavrsiti pa da kupim neko auto :D

A GDE JE PECAT???`:D :D :D

http://www.hioa.no/Studier/HF/Evu/nasjonalefag

[Ovu poruku je menjao Jocaendo dana 05.02.2013. u 22:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 21:56 - pre 137 meseci
PECAT JE KOD MIRKE

Nego,moram ovako javno pohvaliti Mirjanu,ajd sto je zvezda foruma,nego danas je tek drugi dan a ona je odusevila vec sve ucesnike kursa,pogotovo Filipince ;-)...Svaka cast Mirka!!!
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 22:00 - pre 137 meseci
Radnici Nisa nemaju pecat i ja ne znam ko ste Vi i odakle se javljate......hahah
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 22:17 - pre 137 meseci
Kako je to odusevila ucesnike???? :D :D :D
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 22:19 - pre 137 meseci
Citat:
bojko peric:
Radnici Nisa nemaju pecat i ja ne znam ko ste Vi i odakle se javljate......hahah




Covek je postao popularan za samo jednu izgovorenu recenicu pred kamerama hahahahahah :DDDDDD

http://www.facebook.com/zoranpecat.petrovic.1?ref=ts&fref=ts
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 22:23 - pre 137 meseci
Znanjem brate,znanjem,i iskreno izgledom ...
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 22:28 - pre 137 meseci
http://www.hib.no/studier/studie.asp?studieID=AUTSPL

Ovo je u Bergenu
 
Odgovor na temu

raspucin_bg
Beograd, Srbija

Član broj: 311562
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 22:29 - pre 137 meseci
Ljudi, pozdrav svima!
Da li neko moze da mi kaze kako prolaze masinski inzenjeri sa B.Sc. diplomom sto se posla tice u Norveskoj?
Sta sve od dokuenata treba podneti sa radnu dozvolu?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2013. u 23:03 - pre 137 meseci
Popeces se ti,Cveyoni sutra u nasu skolu na brdu...
Pod mobingom sam opasnim u ovoj skoli...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

miroslavbg17
lasta

Član broj: 311804
Poruke: 5
*.38.47.78.cable.t-1.si.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2013. u 10:35 - pre 137 meseci
Pozdrav svim forumašima,

prvi put sam ovde i zanimama me ako je neko dobro upućen da mi kaže šta se dešava prilikom uzimanja norveškog državljanstva. Čuo sam da se gube sva ostala automatski jer se sme imati samo norveško. E tu je i pitanje koje su prednosti državljanstva u odnosu na stalni boravak i da li se u slučaju odlaska iz Norveške na nekoliko godina gubi stalni boravak i nakon koliko godina? POznato mi je da u Holandiji holanđani nakon 15 godina gube državljanstvo i sva prava iako su im roditelji i preci holanđani. Unapred hvala za tačnu informaciju
 
Odgovor na temu

miroslavbg17
lasta

Član broj: 311804
Poruke: 5
*.38.47.78.cable.t-1.si.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2013. u 12:06 - pre 137 meseci
Nasao odgovor na sajtu:
http://www.globalvisas.com/norway_visa/norway_immigration.html

Norway immigration officials can remove a permanent residence permit for Norway if you live outside the country for two years or more.

Znači nakon 3 godine stalni boravak dobiješ a nakon 2 izvan norveške ga izgubiš, a ako uzmeš pasoš gubiš druga državljanstva. Pitam se sa norveškim državljanstvom kako regulisati kao penzioner u Srbiji prava (zdravstvo...) ako nemaš srpsko državljanstvo. Ima li neko neka iskustva ? Prednosti i nedostaci tih varijanti... Svakako da ne planiram penziju da provedem tamo gde je hladno...brrrr...

NIsam našao da se norveško državljanstvo gubi dugogodišnjem življenjem izvan Norveške osim za decu koja se ne prijave do 21 godine za državljanstvo a rođena su izvan Norveške a roditelj je norveški državljanin.

Ima li neko tačniju informaciju?
 
Odgovor na temu

miroslavbg17
lasta

Član broj: 311804
Poruke: 5
*.38.47.78.cable.t-1.si.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2013. u 12:13 - pre 137 meseci
Još jedan koristan link:

http://en.allexperts.com/q/Nor...nalties-marrying-foreigner.htm

 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.34.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2013. u 13:03 - pre 137 meseci
Da li je za bilo sta u No ,dobijanje radne dozvole ili bilo cega drugog ,potrebno imati overenu fotokopiju radne knjizice iz srbije?
Spremam papire ,prevodim overavam!Svakako cu odraditi i radnu knjizicu ali me zanima da li je i za sta potrebno imati!?
Hvala svima unapred!
 
Odgovor na temu

marijana vucko
novi sad

Član broj: 285099
Poruke: 10
*.uns.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2013. u 14:05 - pre 137 meseci
Ja nisam slala prevod radne knjizice,samo prevod ugovora o stalnom zaposlenju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7942470 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.