Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7850072 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.08.2014. u 22:45 - pre 118 meseci
svaki fakultet će na lični zahtev uz određenu novčanu nadoknadu izdati diplomu ranije. Čekanje je oko 2 nedelje koliko se ja sećam, proveri na faxu.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

terza984
Nenad Terzic
projektant, izvrsilac
Kosmos doo
Beograd

Član broj: 324548
Poruke: 3
95.180.54.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2014. u 02:10 - pre 118 meseci
Pitao vec, dobio odsecno ne, zapravo diplomu potpisuju i u rektoratu, sto se tice faxa oni su radi da pomognu, ali uz dosta moljenja mozda bude koji mesec ranije, a i to je dosta vremena, pitacu i pokusacu u svakom slucaju opet, ali je ovo vise bilo pitanje da li ima neko iskustvo ili je cuo nesto po pitanju Nokuta i uverenja umesto diplome...
 
Odgovor na temu

Pedagogisk
Pedagogisk leder
Barnehage :)
Norge

Član broj: 317858
Poruke: 16
..able.dyn.broadband.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2014. u 06:05 - pre 118 meseci
Ja sam u aprilu diplomirao i imao sam isti problem. Kreteni u studentskoj sluzbi su mi rekli da ne mogu dobiti diplomu prije te famozne dodjele. Onda sam otisao kod dekana,objasnio zasto mi treba diploma i covjek kaze nema problema,napisi molbu i dobijem diplomu za 15 dana bez ikakvih dodatnih uplata :) Isto je potpisuje i rektor tako da to se moze odraditi. A u NOKUT moras slati diplomu ( ovjerene kopije originala i prevoda), ne moze uvjerenje koliko ja znam. Pozz
 
Odgovor na temu

terza984
Nenad Terzic
projektant, izvrsilac
Kosmos doo
Beograd

Član broj: 324548
Poruke: 3
95.180.54.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2014. u 14:51 - pre 118 meseci
Hvala puno svima na informacijama
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.08.2014. u 20:55 - pre 118 meseci
Ahahaha, vidite ovo:

http://vesti.krstarica.com/zan...su-resili-da-mami-dodju-glave/
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 09:22 - pre 118 meseci
Zna li neko, kako može da se aplicira, odnosno registruje u Policiji, za dete koje je rođeno u Norveskoj bez pasoša, ako može. Prvo mora da se ide za Srbiju da se uzme pasoš ali je beba još mala, pa ako neko ima iskustvo kako je najbolje da se odradi... hvala.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 09:40 - pre 118 meseci
Citat:
surbat: Zna li neko, kako može da se aplicira, odnosno registruje u Policiji, za dete koje je rođeno u Norveskoj bez pasoša, ako može. Prvo mora da se ide za Srbiju da se uzme pasoš ali je beba još mala, pa ako neko ima iskustvo kako je najbolje da se odradi... hvala.


Pa mora imati pasos, a ne mora ici za Srbiju vec se sve moze zavrsiti u ambasadi u Oslu, koliko mi je poznato tamo dete mora da se i upise u knjigu drzavljana kao i u maticnu knjigu rodjenih.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 10:03 - pre 118 meseci
Problem je što u ambasadi daju samo Pasovan ili putni list, sa kojim se ide u Srbiju i u maticnoj opštini se dobija pasoš, to znamo i nije problem, ali je glupo da beba sa 20 dana mora da ide za Srbiju, mozda moze da se sačeka par meseci. U Udiju su nam rekli da moze da se aplicira bez pasoša,a kada apliciramo on line traže podatke koje mi nemamo. A opet smo čuli da su neki naši čekali 2,3 meseca išli dole i sve završili. Mislio sam da ima neko iskustva na forumu iz prve ruke.
 
Odgovor na temu

VladimirSrb
Vladimir
Beograd

Član broj: 323916
Poruke: 16
*.mediaworksit.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 10:51 - pre 118 meseci
Citat:
terza984:
Pitao vec, dobio odsecno ne, zapravo diplomu potpisuju i u rektoratu, sto se tice faxa oni su radi da pomognu, ali uz dosta moljenja mozda bude koji mesec ranije, a i to je dosta vremena, pitacu i pokusacu u svakom slucaju opet, ali je ovo vise bilo pitanje da li ima neko iskustvo ili je cuo nesto po pitanju Nokuta i uverenja umesto diplome...


Resenje za tvoj problem je odlazak kod dekana i predavanje pismene molbe koja se zavede prethodno na pisarnici fakulteta.
Studentske sluzbe su lenje i bezobrazne tako da sa njima samo ostro. Imao sam isti problem i resio ga uz pomoc dekana koji je sa mnom otisao u studentsku sluzbu gde su se sluzbenice uprepodobile i zavrsile diplomu za 15 dana tacno. Oni je zavrse za 3-4 dana,a potom ide u rektorat i Bumbasirevic je potpise odmah na molbu maticnog fakuletta.

Svako dobro i puno srece
 
Odgovor na temu

VladimirSrb
Vladimir
Beograd

Član broj: 323916
Poruke: 16
*.mediaworksit.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 10:51 - pre 118 meseci
Citat:
terza984:
Pitao vec, dobio odsecno ne, zapravo diplomu potpisuju i u rektoratu, sto se tice faxa oni su radi da pomognu, ali uz dosta moljenja mozda bude koji mesec ranije, a i to je dosta vremena, pitacu i pokusacu u svakom slucaju opet, ali je ovo vise bilo pitanje da li ima neko iskustvo ili je cuo nesto po pitanju Nokuta i uverenja umesto diplome...


Resenje za tvoj problem je odlazak kod dekana i predavanje pismene molbe koja se zavede prethodno na pisarnici fakulteta.
Studentske sluzbe su lenje i bezobrazne tako da sa njima samo ostro. Imao sam isti problem i resio ga uz pomoc dekana koji je sa mnom otisao u studentsku sluzbu gde su se sluzbenice uprepodobile i zavrsile diplomu za 15 dana tacno. Oni je zavrse za 3-4 dana,a potom ide u rektorat i Bumbasirevic je potpise odmah na molbu maticnog fakuletta.

Svako dobro i puno srece
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 11:14 - pre 118 meseci
Pozdrav za sve! Evo i mene napokon da se javim! Imam jedno pitanje - da li neko pouzdano zna dal ce mi NAV priznati visoku skolu za vaspitace ako nemam odradjeni pripravnicki staz? Hocu li dobiti autorizaciju? Jel imao neko iskustva sa ovime?
Hvala i pozz!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 11:14 - pre 118 meseci
Citat:
surbat:
Problem je što u ambasadi daju samo Pasovan ili putni list, sa kojim se ide u Srbiju i u maticnoj opštini se dobija pasoš, to znamo i nije problem, ali je glupo da beba sa 20 dana mora da ide za Srbiju, mozda moze da se sačeka par meseci. U Udiju su nam rekli da moze da se aplicira bez pasoša,a kada apliciramo on line traže podatke koje mi nemamo. A opet smo čuli da su neki naši čekali 2,3 meseca išli dole i sve završili. Mislio sam da ima neko iskustva na forumu iz prve ruke.


http://www.mfa.gov.rs/sr/index...lovi/statusna-pitanja?lang=lat

Prijava deteta rođenog u inostranstvu


Ukoliko vam je dete rođeno u inostranstvu, prijavu rođenja za upis u matičnu knjigu rođenih u R.Srbiji možete podneti u najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu.

Prijavu podnosi lično, jedan od roditelja koji je u trenutku rođenja deteta naš državljanin, uz dostavu dokaza o državljanstvu R.Srbije. Uz prijavu treba priložiti izvod iz matične knjige rođenih inostranog organa na višejezičnom obrascu, ili na obrascu koji se koristi u državi rođenja, ukoliko ta država nije potpisnica međunarodne konvencije, po kojoj se izdaju višejezični izvodi iz matične knjige rođenih. Uz prijavu rođenja potrebno je priložiti i dokaz da je dete bračno, odnosno priložiti izvod iz matične knjige venčanih za roditelje.

Po prijemu prijave rođenja, diplomatsko-konzularno predstavništvo je odmah dostavlja nadležnoj matičnoj službi u R. Srbiji radi upisa deteta u matičnu knjigu rođenih.

Savetujemo da se pre podnošenja prijave rođenja (bez obzira da li je podnosite konzulatu, ili direktno matičaru u R. Srbiji) obavestite u diplomatsko-konzularnom predstavništvu, da li je potrebno da izvod iz matične knjige rođenih, izdat na obrascu države rođenja, bude legalizovan i na koji način.

http://www.mfa.gov.rs/sr/index...ularni-poslovi/putne-isprave#a

Za sada zahteve za biometrijske pasoše možete podneti u sledećim diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Srbije u inostranstvu 1.

Za izdavanje biometrijskog pasoša potrebno je lično prisustvo, kao i prisustvo maloletnog deteta ukoliko podnosite zahtev i u njegovo ime.

Uz zahtev se priložu sledeća dokumenta u originalu:

uverenje o državljanstvu (ne starije od godinu dana) samo kod izdavanja prvog biometrijskog pasoša. Kod svakog narednog, uverenje je potrebno ako je došlo do promene ličnih podataka;
izvod iz matične knjige rođenih
dokument za identifikaciju: biometrijski pasoš, plavi pasoš ili lična karta.

Ali su izgleda u pravu, posto ne moze da se podnese zahtev u ambasadi u Oslu, tj nije na ovom spisku ambasada

1Abu Dabi, Atina, Banja Luka, Berlin, Bern, Beč, Brisel, Varšava, Vašington, Dizeldorf, Istanbul, Kairo, Kambera, Kopenhagen, Kuvajt, Lisabon, London, Ljubljana, Madrid, Milano, Minhen, Moskva, Njujork, Otava, Pariz, Peking, Podgorica, Prag, Pretorija, Rim, Salcburg, Sarajevo, Sidnej, Strazbur, Stokholm, Toronto, Trst, Frankfurt, Hag, Hamburg, Herceg Novi, Cirih, Čikago, Štutgart.

Mozda da nazove i Ministartsvo i ambasadu?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 13:26 - pre 118 meseci
Srbija, zemlja poznanstava i veza. ja bih pokušao tako da prijavim dete
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 16:04 - pre 118 meseci
Skoknite do Stokholma
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..9-247-133.customer.lyse.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 19:54 - pre 118 meseci
Citat:
surbat:
Zna li neko, kako može da se aplicira, odnosno registruje u Policiji, za dete koje je rođeno u Norveskoj bez pasoša, ako može. Prvo mora da se ide za Srbiju da se uzme pasoš ali je beba još mala, pa ako neko ima iskustvo kako je najbolje da se odradi... hvala.


Evo informacija iz prve ruke Otprilike par nedelja nakon rodjenja deteta stigne u poštansko sanduče norveški izvod iz matične knjige rođenih - tj Fødselsattest. Sa tim papirom se dokumetuje identitet deteta dok god ne dobije pasoš - imaš isto to rečeno i na UDI-jevom sajtu. Popuni se šema za familieinnvandring i zakaže se termin u miliciji i podnese se sve to bez pasoša ali obavezno se mora imati slika za pasoš jer ne slikaju oni decu mlađu od 3 godine.. ovo sve doduše važi ako je viza roditelja Faglært (mada sumnjam da je mnogo drugačije kad nije tako, ali konsultuj UDI sajt).

Veći problem je dobijanje putnog lista iz Ambasade u Oslu. Ovde niže kopiram njihov odgovor koji smo mi ispoštovali i dobili putnu ispravu opet u poštansko sanduče. Taj putni list važi samo za jednom, tj jedan smer. Mada se u SRbiji posle dobije pasoš u roku od par dana ako potražite ubrzanu proceduru. Elem, odgovor iz ambasade:


Za upis novorodjenog deteta u Maticnu knjigu i Knjigu drzavljana prema poslednjem prebivalistu jednog od roditelja potrebno je:


- pribaviti norveski Izvod iz maticne knjige rodjenih (fødselsattest) koji treba overiti na poledjini pecatom APOSTILLE.

- doneti prevod norveskog izvoda iz MK rodjenih od strane ovlascenog sudskog tumaca

- popuniti obrazac za prijavu rodjenja (nalazi se na sajtu ambasade)

- priloziti kopije putnih isprava (moze i vazeca licna karta iz R.Srbije) za oba roditelja

- priloziti dokaz o drzavljanstvu R.Srbije (kopija Uvrenje o drzavljanstvu bar od jednog roditelja)

- kopije IMKR od roditelja (ukoliko ne posedujete, maticari u R.Srbiji prihvataju zahtev i bez toga, ili neko od rodbine moze kod maticara dopuniti zahtev ako bude bilo potrebno)

- kopija Izvoda iz maticne knjige vencanih (ako je dete rodjeno u vanbracnoj zajednici potrebno je saciniti Zapisnik o priznanju ocinstva)

Zahtev podnose roditelji licno u konzularnom odeljenju ambasade.

Ukoliko zivite van Osla, zahtev se moze podneti i na sledeci nacin:

- jedan roditelj uz overenu saglasnost drugog roditelja (drugi roditelj daje pisanu saglanost na srpskom jeziku a njegov potpis overava se kod Notarius publicus-a)

- moze sve da se uradi i bez vaseg licnog prisustva ukoliko vase potipse na obrascu za prijavu rodjenja na poledjini overite kod Notarius publicus-a i potom kompletnu dokumentaciju dostavite nam postom.

Troskovi prijave deteta iznose 278 NOK (novac dostavite gotovinski zajedno sa dokumentacijom).


Mi smo išli sa mališanom u Srbiju dosta nakon što smo dobili regularnu boravišnu za njega, a nju dobili naravno bez pasoša. Ne sećam se ama baš nikakvih problema u popunjavanju aplikacije obzirom da nije imao pasoš. Eto, ako ima šta nejasno - pitaj
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 20:05 - pre 118 meseci
moukoko da li znas koliko posle rodjenja deteta treba da se podnese prijava za uspise u knjige?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.connect.netcom.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 20:39 - pre 118 meseci
Hvala puno na odgovoru. Ovo mi je bas važno za UDI, posto za Ambasadu znam kako ide. Moj drugar izbegao Ambasadu i direktno poslao međunarodni rodni list u Srbiju. I nakon upisa dole, samo je aplicirao za Pasovan potom su uzeli pasoš u Srbiji pa tek onda aplicirati za vizu. Ali menja sve ako moze bez pasoša u policiji. Znaci možemo fakticki da čekamo par meseci pa da idemo za Srbiju.? Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..9-247-133.customer.lyse.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.08.2014. u 21:39 - pre 118 meseci
Nesto ne uspevam da shvatim kako su uzeli pasos bez da su isli u Srbiju? Ili ja nisam nesto skontao. Ne pitas za te prijatelje koji su dobili pasos, vec za neke druge? Nije ni bitno..
Ugl 100% moze da se dobije spajanje porodice bez pasosa deteta, dok god imaju taj Fødselsattest da je dete rodjeno u Norveskoj. Mi smo klincu npr dobili boravisnu negde u oktobru 2013, a prvi put za Srbiju putovali (sa putnim listom) maja 2014 da izvadimo pasos.

Zoki - ne znam stvarno kad treba najkasnije upisati dete u knjigu rodjenih u SRbiji, mada ne vidim neki razlog zbog cega bi to bilo ograniceno.. Ako si mislio upis u knjigu rodjenih u Norveskoj - to ide automatski, direktno obavestava bolnica i samo stigne postom..
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2014. u 10:12 - pre 118 meseci
Citat:
moukoko: Nesto ne uspevam da shvatim kako su uzeli pasos bez da su isli u Srbiju? Ili ja nisam nesto skontao. Ne pitas za te prijatelje koji su dobili pasos, vec za neke druge? Nije ni bitno..
Ugl 100% moze da se dobije spajanje porodice bez pasosa deteta, dok god imaju taj Fødselsattest da je dete rodjeno u Norveskoj. Mi smo klincu npr dobili boravisnu negde u oktobru 2013, a prvi put za Srbiju putovali (sa putnim listom) maja 2014 da izvadimo pasos.

Zoki - ne znam stvarno kad treba najkasnije upisati dete u knjigu rodjenih u SRbiji, mada ne vidim neki razlog zbog cega bi to bilo ograniceno.. Ako si mislio upis u knjigu rodjenih u Norveskoj - to ide automatski, direktno obavestava bolnica i samo stigne postom..


Znači dete dobija boravišnu na godinu dana i bez pasoša. Samo mi nije jasno za apliciranja, kada se aplicira on line, mora li roditelj da aplicira i da upiše u upitnik za dete ili direktno detetovi podaci i plaća će regularno 2000 nok? . Posto ne može samo da se aplicira za dete. Fora je sto smo mi već aplicirati za produzenje i idemo 14. da se slikamo, pa smo mislili da ih pitamo i za dete uz put. Hvala
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..9-247-133.customer.lyse.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.08.2014. u 13:05 - pre 118 meseci
Ne plaća se ništa za decu prilikom aplikacije za dozvolu. Nije na godinu dana, već na isto onoliko koliko nosilac dozvole dobije. Ja sam otvorio skroz novo korisničko ime na klinca i napravio samostalnu aplikaciju, kao npr za suprugu što sam pravio.. To je bilo kao što rekoh oktobra prošle godine, možda se sad promenilo, mada mi to sumnjivo. Probaj to malo bolje

ps. i samo napravi aplikaciju za dete, sumnjam da ćeš imati slobodan termin za taj datum koji ste vec izabrali, ali svakako da vam neće praviti problem, samo im pojasniš da eto nisi znao.. to im traje bukvalno 3 minuta, treba minimum dobre volje da sve zajedno završite..
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7850072 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.