Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti

elitemadzone.org :: MadZone :: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti
(TOP topic, by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 803012 | Odgovora: 1450 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dr.sima

Član broj: 6237
Poruke: 478



+119 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti18.03.2008. u 13:52 - pre 194 meseci
@kvaju
Skini sa neta ili qpi knjigu allana Karr-a, pomoci ce ti da shvatis da stvarno nemas apsolutno nikakav razlog da pusis osim nikotinske zavisnosti. Odvikavanje od cigara bukvalno traje 3-4 dana dok te ne prodje nikotinska kriza, posle samo imas blagu zelju posle obroka, uz kafu i sl. ali veruj mi da je posle 10 dana potrebna MINIMALNA samokontrola. Samo 10 dana ... osecaces se MNOGO zdravije i bices zadovoljan jel si pobedio zavisnost!
 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
91.150.98.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti18.03.2008. u 16:38 - pre 194 meseci
@kvaju
Upravo si ucinio prvi korak u odvikavanju, a to je da si se "usudio" da procitas nesto o stetnosti duvana. Znaci, poceo si da razmisljas. Pravi pusaci (kao ja nekad) nisu se usudjivali da procitaju ni ono sto im je svaki dan pod nos a to su poruke na kutijama cigareta... pusenje ubija, narusava vas izgled i zdravlje vasih zuba, koze, kose, noktiju, utice na neplodnost, izaziva rak i sl. Pogled na takve poruke mi je uvek "skretao". Svaki tekst na netu ili casopisu o stetnosti duvana, svaka antipusacka kampanja na tv, je "preskocena".. odmah prelazim na sledecu stranicu, menjam kanal na tv... sta da ti kazem. Od takvih stvari sam bezao ko djavo od krsta.

E sad ti ostaje sledeci korak, a to je da odredis datum kad prestajes (sto pre to bolje). Objavi to ovde, bice ti lakse. Kazi, ja od danas ne pusim. A okolinu obavesti tek kad budes siguran da ostavljas cigarete zauvek (da te "prijatelji" pusaci ne bi ometali u odluci). I poslusaj ovu preporuku od Dr.sima, procitaj klnjigu Allana Carr-a. Ja nisam imao prilike da je citam, ali iz iskustva drugih pretpostavljam da ces lakse pregurati "krizu". Izguras 10-tak dana i pusenje ce biti proslost.

Sto se tice smanjivanja pusenja, veruj mi to je sarena laza. Kao sto neko rece... hocu da budem nepusac koji pusi. Mnogo je teze smanjiti, nego ostaviti skroz. Ja sam smanjio na pola kutije tri meseca pre potpunog prestanka, pa znam kako je. Popusim jednu, sto traje oko 5 minuta, a onda sledecu cekam ko "lud" ... zivis u stalnom cekanju, razmisljanju i gledanju na sat... kad ce sledeca. Strasno. Ako "smanjivanje" tretiras kao jedan korak koji predhodi ostavljanju, onda u redu.
U svakom slucaju jednog dana ces morati prestati skroz. Sto ranije uradis, lakse ces "pregurati" a posledice po zdravlje ce biti manje.
Citat:
WAZZUP: ima duvanski lobi da nam j... kevu :D

he..he, pa oni su to nama vec uradili... naplacali se, srozali zdravlje...

[Ovu poruku je menjao milani63 dana 18.03.2008. u 21:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr11.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti18.03.2008. u 17:11 - pre 194 meseci
Ja sam prosle godine prestao da pusim i od tada nisam bukvalno ni jedan put pomislio na cigarete. Dosta mi je pomogla knjiga Alana Kara, mada sam je procitao samo do pola. I toliko je bilo vrlo ubedljivo da sam jednostavno par dana zaboravio da zapalim pljugu (radio 18h, spavao 4h). Bilo mi je malo cudno da su mi cigarete jedva pale na pamet. Posle tih para dana sam hteo da vidim koliko dugo tako mogu da izdrzim. Posle metar dana sam rekao sebi da mogu bez problema da izguram do kraja zivota bez cigareta i resio da vise nikad ne pusim ponovo :)

Kljuc uspeha i mentalnog mira je da sebe ne ubedjujete da ostavljate nesto sto mnogo volite i sto vam mnogo znaci, a kada prestanete prvih dana i nedelja ne treba konstantno da mislite da vise nikada necete zapaliti u zivotu i sl posto je to samo pritisak.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
212.200.241.*



+629 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti18.03.2008. u 17:58 - pre 194 meseci
Ključ svega je u staroj izreci da se ljudi dele na pušače i nepušače - nebitno da li drže ili ne drže cigaru u ruci...
I metode/knjige/sredstva za odvikavanja pomažu, ali u manjoj meri. Najveću bitku mora čovek da izvojuje sam, i zato je jako bitno da sa tom mišlju i rešenošću uđe u proces ostavljanja pušenja sa ili bez (navedenih) pomoćnih sredstava...

I ako uspe (tj ostavi pušenje) ne treba da ga brine ako mu se misli/želje za cigarom vraćaju s vremena na vreme - to je vezano sa izrekom sa početka
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
79.101.140.*



+130 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti21.03.2008. u 23:30 - pre 194 meseci
Citat:
Aleksijus:ja sam pusio 10 godina i vec 5 godina ne pusim i veruj mi jos uvek sanjam i mislim na cigare...ja u stvari obozavam cigare ali ne pusim.

Oni koji su prekinuli upotrebljavajuci "snagu volje", nisu ništa drugo nego pusaci kojima nije dozvoljeno da puse (Allen Carr). Zato i dalje sanjas cigarete, bez obzira sto ne pusis 5 godina. Savetujem ti da procitas knjigu od vec pomenutog autora Allena Carr-a i prestaces da mislis i sanjas cigarete.
 
Odgovor na temu

DJ_Boris
Boris Stojanovic
Businesses sales director
BizNet
Beograd

DJ_Boris
Član broj: 20882
Poruke: 90
*.beogrid.net.

Sajt: www.amazonka.rs


Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti23.03.2008. u 18:13 - pre 194 meseci
Niam pusac, alibih mogao da prenesem jedno zivotno iskustvo. Jedna sekretarica je pusila 2 pake cigareta dnevno. Ja sam joj bio kurir. Jedan dan im je Vojska oranizovala tribinu na temu pusenja. Njen jedini razlog sto je otisla na tu tribini jeste da ubije malo vremevan posla. Sutradanse pojavila na poslu i rekla ja sam prestala da pusim. Od tog dana pa narednih 5 meseci nije ni jednucigaretu zapalila...
PRODAJ BRZO, KUPI LAKO!

Amazonka.rs
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
79.101.140.*



+130 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.03.2008. u 00:19 - pre 194 meseci
Citat:
DJ_Boris:Jedan dan im je Vojska oranizovala tribinu na temu pusenja.

Steta sto nema vise takvih tribina, ne samo u vojsci. Pusaci su najcesce prepusteni sami sebi, pa odluku o odvikavanju donose kad ih nesto zaboli, ili kad im neko od rodjaka, prijatelja ili poznanika strada od dima. Dakle iz "moranja", a onda je najcesce vec kasno. Retko se cigareta ostavlja u "punom zdravlju", bez ikakvog povoda. Za takve bi bilo dobro da nesto vise cuju o stetnosti duvana, da im se informacija provuce kroz usi, pa bi imali dobar povod da pocnu sa odvikavanjem. Gospodja iz predhodnog posta je lep primer da takve akcije nedostaju. Samo, ne znam koliko je ovo drustvo zainteresovano. Obicno, akcija pocne i zavrsi istog dana, dana borbe protiv pusenja. Pa do sledece godine, nista.
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.03.2008. u 00:33 - pre 194 meseci
Na žalost u pravu si waikiki,...
a verujem da pušači i kada nalete na ovakvu temu vrlo rado je izbegavaju(uni koji su zdravi)
1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
79.101.65.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.03.2008. u 11:52 - pre 194 meseci
Citat:
lm741:verujem da pušači i kada nalete na ovakvu temu vrlo rado je izbegavaju

Da, to je sigurno, iako je velika vecina pusaca svesna da ce morati da ostavi pusenje. Ali to ce biti jednog lepog dana.. a dotle? Izbegavaju ovakve teme, price o odvikavanju, savete i sl.. Cak sam primetio da se deprimiraju i uznemire kad neko u njihovoj okolini objavi da prestaje sa pusenjem... jer se tad zamisle, odnosno nateraju da razmisljaju o pusenju i stetnosti koje nosi, pa im ta cinjenica pokvari uzitak dok uvlace dim. Uzori pusaca su retki starci koji puse i sa 80. Misle da su oni bas ti, koji ce puseci docekati te godine, zanemarujuci cinjenicu da se vecini pusaca ta zelja ne ostvari. A tek kad cuju da je neki nepusac zaradio rak pluca... nema veze sto je takav slucaj statisticka greska. Uhh, kakav dobar razlog da se nastavi sa pusenjem.. pa ustvari pusenje i nema nikakav uticaj na zdravlje. E, to pusac sam sebe ubedjuje. Da ne bude nejasnoca i ja sam bio takav dok sam pusio... nista bolji, nista gori. Sad mi zao sto ranije nisam pogledao istini u oci. I sto sam docekao da mi dete jednom prilikom, dok sam pred njim zapaljivao, kaze... tata ti ces se razboleti. Rekoh, zasto mislis tako. Pa, zato sto pusis, kaze. Ajoj, pa zar dete da me uci sta nije dobro. Sramota. To je bio okidac da prestanem da se trujem. Mada sam i ranije razmisljao.. to me je dotuklo... I evo, sada sam vec drugi mesec, nepusac. Thanks svima koji su izneli svoja iskustva.. dok ih citam, nekako mi dodje kao melem na ranu...
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.03.2008. u 21:32 - pre 194 meseci
Citat:
milani63: .. dok ih citam, nekako mi dodje kao melem na ranu...

Ej surovo je to,..Neznam kako ću ja završiti sa svojim NE PUŠAČKIM stažom, zapravo nemogu da garantujem šta će se desiti kroz neko vreme,.. ali znam dosta likova koji su nekada kada su ostavili cigarete kao ja sada, o cigareti i u opšte o toj navici govorili sve naj gore i koliko je to jako loše,..... pa se jednog dana sreli a on LADNO PUŠI CIGARU,...
Bojim se da pomislim da bi moglo da mi se nešto desi u glavi pa zapalim,...
Ta pomisao mi je toliko strašna da sam par puta sanjo baš to, kako se stidim samog sebe
A samo jednom sam sanjao kako pušim i uživam u toj cigareti,... ne bih hteo na sebi da osetim ali me baš zanima, na primer ti likovi koji posle par godina zapale,.. ŠTA SE DESILO ? dali je izazov ili slast bila toliko velika ili šta već, da zaborave koliko su se borili i mučili da ostave duvan,...

Naravno i meni prijaju te priče koliko je pušenje loše i veoma sam ponosan na sebe što sam batalio duvan, sada pomisao da propušim, teže mi pada nego pomisao dok sam pušio da ostavim cigare,..
1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

qazqaz

qazqaz
Član broj: 138871
Poruke: 65
79.101.170.*



+15 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.03.2008. u 23:06 - pre 194 meseci
Ajde neko od vas koji je ostavio pusenje relativno skoro, da mi navede sta se desava sa

kozom, noktima, zubima, kondicijom, telesnom masom,.....

nakon odredjenog vremena nikotinske apstinencije, kao i posle koliko vremena od prestanka ste videli konkretna poboljsanja?
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
77.46.165.*



+294 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti24.03.2008. u 23:53 - pre 194 meseci
Ne pušim nepuna četiri meseca. Da naglasim - bio sam tzv. "lak" pušač, "društveni pušač", kutija mi je trajala uglavnom oko 2-3 dana, a jedino vikendom u gradu ili na nekim proslavama, pušio sam dosta više.

Što se kože tiče, nisam primetio poboljšanja, osim kod kože kod noktiju kod kažiprsta i srednjeg prsta desne ruke, u kojima sam držao cigarete; to je bilo žućkasto i tvrdo, a sada izgleda normalno.

O noktima nisam razmišljao, ali sada kad si ih spomenuo, bacim pogled, i primetim - ranije sam uvek imao manje-više onih belih "flekica" po noktima, za koje kažu da su posledica nedostatka nekih vitamina. Sada imam samo jednu takvu, malu flekicu, na samo jednom, od deset prstiju!

Imao sam tu i tamo pušačko kašljanje (verovatno jednom u mesec-dva), koje ponekad uopšte nije bilo naivno - iskašljavao sam razne grozote... Imao sam problema i sa nosom...

Nakon ostavljanja, mislim da sam možda još u devembru imao takvih problema - no nisam siguran... ali, od nove godine definitivno nisam iskašljavao gadosti!

Što se mase tiče - poslednjih godina imam oko 68 kila, i izgleda da se jesam ugojio, na kratko sam imao oko 70 kila, a sad oscilujem na 69 Znači, maltene beznačajno Mislim da je u pitanju način na koji sam ostavio cigarete, jer nisam tražio utehu u hrani, što mnogi rade kad ostave.
 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
79.101.236.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.03.2008. u 11:15 - pre 194 meseci
Citat:
qazqaz: sta se desava sa kozom, noktima, zubima, kondicijom, telesnom masom,.....
nakon odredjenog vremena nikotinske apstinencije, kao i posle koliko vremena od prestanka ste videli konkretna poboljsanja?

Za kozu i nokte nisam nista primetio, odnosno nisam ni obracao paznju. Zubi su naravno izgubili belinu ali je moguce povratiti. Smanjen je rizik od oboljenja paradentopatije odnosno galopirajuceg povlacenja desni i preranog gubitka zuba.
Telesnu masu sam povecao za 3-4 kg. Obilniji obroci su vezani za pocetni period odvikavanja. Kasnije se sve vrati u normalu.
Za kondiciju.. osecaj kao 10 godina mladji..
Citat:
lm741: znam dosta likova koji su nekada kada su ostavili cigarete kao ja sada, o cigareti i u opšte o toj navici govorili sve naj gore i koliko je to jako loše,..... pa se jednog dana sreli a on LADNO PUŠI CIGARU,...
Bojim se da pomislim da bi moglo da mi se nešto desi u glavi pa zapalim,...

Negde sam nasao podatak da se cak 95% bivsih pusaca vracaju cigareti. Verovatno su ovde uracunati i oni "neozbiljni" koji ostave cigarete na par dana.
Da mi se to ne desilo ja sam iz mere predostroznosti narucio, ovde mnogo hvaljenu, knjigu Allana Carr-a.
 
Odgovor na temu

Dr.sima

Član broj: 6237
Poruke: 478



+119 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.03.2008. u 11:45 - pre 194 meseci
Iskustvo coveka koji je ostavio pusenje pre 3 nedelje...

Prvo se osecam mnogo zdravije, masu sam povecao za nekih 4-5 kila, ali to je posledica obilnijih obroka i slatkisa kojima sam zamenjivao cigare u prvih 2 nedelje... Koza, prsti i kosa mi vise ne smrde na duvan, i imam osecaj, da se kvalitet istih popravio u odnosu na pre 3 nedelje ... Koza ima onako zdraviju, rozikastiju boju, nema vise odvratnog zadaha, verovatno cu da odem da mi ispoliraju zube, a razmisljam i da prestanem da pijem kafu.
Prve 2 nedelje me je provocirao duvanski dim, i imao je slatkast, provocirajuci miris ... onako neodoljiv ... tek danas kad sam usao u kancelariju kod pusaca sam osetio kako i koliko stvarno duvan SMRDI nepusacima, kako ima isti miris kao topljena plastika koju pusaci osecaju i svarno mi nije bilo jasno kako sam mogao takav smrad i otrov da uvlacim u svoja pluca i jos da "uzivam" u tome ....
Eto iskreni savet svim pusacima da probaju da ostave cigare na 2 nedelje, da osete koliko je uzivanje bez otrova...

p.s. kondicija ;)) samo da kazem da konacno mogu da disem punim plucima i da nema onog osecaja tezine i probadanja u grudima...
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
79.101.140.*



+130 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.03.2008. u 17:58 - pre 194 meseci
Citat:
lm741: Ej surovo je to,..Neznam kako ću ja završiti sa svojim NE PUŠAČKIM stažom, zapravo nemogu da garantujem šta će se desiti kroz neko vreme,.. ali znam dosta likova koji su nekada kada su ostavili cigarete kao ja sada, o cigareti i u opšte o toj navici govorili sve naj gore i koliko je to jako loše,..... pa se jednog dana sreli a on LADNO PUŠI CIGARU,...

Moj prijatelj nije pusio 11 meseci. A onda......... upoznao neku curu, letnja basta, pivce, ona izvadi cigarete i gotovo. Ode 11 meseci, ko' da ih nije ni bilo. Sad tuce po dve kutije, pusi ko' lud. I to neke strane cigarete (da ne reklamiram), ne znam ni dal' je duvan, neka sintetika. Kad se na to navuces nema vise skidanja. Ja ga zezam, rekoh, svaka cast, ostavio si duvan...... i presao na amonijak.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
77.46.165.*



+294 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.03.2008. u 20:08 - pre 194 meseci
Tvoj prijatelj nije iskreno bio ostavio pušenje, već je apstinirao, a podsvesno je čekao pravu priliku da ponovo zapali. Ma nema te ribe i tog piva koji bi ponovo u meni probudili želju za cigaretom

Citat:
Kad se na to navuces nema vise skidanja.

Ovo su velike zablude koje često čujem. Sve cigarete je moguće ostaviti, pa i te "prskane".
 
Odgovor na temu

Aleksijus

Član broj: 162303
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.03.2008. u 20:47 - pre 194 meseci
gde moze da se kupi ta knjiga od Alena Kara?ja sam iz Beograda,mislim jel ima na "platou" ili ste je kupili na nekom posebnom mestu?
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
79.101.140.*



+130 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti25.03.2008. u 21:17 - pre 194 meseci
Citat:
Emil Ranc:Ovo su velike zablude koje često čujem. Sve cigarete je moguće ostaviti, pa i te "prskane".

Moguce, jeste.. ali u kombinaciji sa amonijakom, mnogo, mnogo teze.

Jedan nas strucnjak (dr. Borovic) kaze ovako:
Citat:
U cigarete vec cetiri godine ubacuju enormne kolicine amonijaka, koji sa nikotinom stvara užasnu zavisnost, ravnu heroinskoj zavisnosti
http://www.ekapija.com/website/sr/page/29901

Dokazano je da amonijak stvara ozbiljne promene u mozgu. Dok nisu ubacivali amonijak, 15 odsto pušača mogao je lakše, bez stručne pomoći, da ostavi cigarete. Sada je taj procenat znatno niži, od 0,1 do 0,2 podsto prestane spontano da puši.
http://www.donstalens.com/fun/...bb_saveti_pusenje_amonijak.php
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
79.101.174.*



+294 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti26.03.2008. u 12:48 - pre 194 meseci
Citat:
Aleksijus: gde moze da se kupi ta knjiga od Alena Kara?ja sam iz Beograda,mislim jel ima na "platou" ili ste je kupili na nekom posebnom mestu?

Pošto je reklamiranje na ovom forumu zabranjeno, preporučujem ti da proguglaš naslov prevoda knjige, koji glasi "Lak način da ostavite pušenje". Naći ćeš i sajt izdavača, kao i nekoliko on-line i "off-line" knjižara koje imaju tu knjigu u svojoj ponudi.

[Ovu poruku je menjao Emil Ranc dana 26.03.2008. u 14:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

qazqaz

qazqaz
Član broj: 138871
Poruke: 65
79.101.170.*



+15 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti27.03.2008. u 01:53 - pre 194 meseci
http://www.google.com/search?h...rr%27s+cd-rom+&btnG=Search

recimo da ne moras da kupis cd-rom bas sa prvog linka
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti
(TOP topic, by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 803012 | Odgovora: 1450 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.