Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti

elitemadzone.org :: MadZone :: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti
(TOP topic, by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 802998 | Odgovora: 1450 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
77.46.183.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti09.03.2008. u 17:29 - pre 195 meseci
Tri meseca pre potpunog prestanka (evo već je 20-ti dan bez dima) ja sam sa jedne kutije prešao na pola. Posle jedne večeri kad sam "prepušio", ujutro mi je bilo toliko loše da sam rešio da prepolovim pušenje. Mislio sam tada, ako već moram da pušim, neka to bude daleko manje... kontrolisano. Dakle rešim da pušim do 10 cigareta na dan, uz uslov da razmak izmedju dve cigarete mora biti najmanje 1 sat. Plan je bio da pre podne popušim 1-2 cigarete, da bi "uštedeo" za veče kad mi je cigareta najviše trebala (poštujući razmak od 1 sat). Pošto je "zapaliti" uslovni refleks vezan za dogadjaj (posle jela, uz kafu, po završetku posla, posle sexa, za vreme vožnje, uz pivo i td...) rešim da tih 10 cigareta ne vezujem za te dogadjaje, već da ih ispušim van njih. Cilj mi je bio da se navikavam, odnosno da treniram "nepušenje". Bilo je jako teško, ali sam bar uspeo da koliko-toliko kontrolišem pušenje i smanjim nivo nikotina. Dnevnu dozu od 10 cigareta sam ispoštovao, ali pušenje van uobičajenih dogadjaja, ne uvek. Eh.. onda jedno jutro, mislim u sebi... ajd da probam danas da ne zapalim uopšte.. i ne zapalim. A zašto ne bih prekinuo potpuno, kad sam već izdržao tri meseca na pola kutije i jedan ceo dan bez ijedne cigarete. I tako odlučim.. ja od danas više ne pušim. Onda sam visio po 3-4 sata na internetu, čitajući sve o štetnosti pušenja i iskustvima drugih u odvikavanju što je u priličnoj meri uticalo da istrajem u odluci da postanem nepušač. Nadam se da će tako i ostati. Ovih 20 dana nepušenja još uvek ne smatram potpunom pobedom... iako nema više krize i želje za cigaretom... ipak..nema opuštanja.
 
Odgovor na temu

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti09.03.2008. u 23:30 - pre 195 meseci
Pozdrav kolege nepušači i oni koji bi to hteli da postanu!

Ja ću samo reći da uskoro proslavljam petu godišnjicu kako sam prestao da pušim. Ostavio sam odjednom posle jedanaest godina uživanja, ali sam se prvo dogovorio sa sobom i zakazao unapred datum. Mnogo mi je bilo teško, cele dve nedelje sam bio nepodnošljivo nervozan i nasilan, čak sam i sebe ujeo za ruku tako da mi je pošla krv. Šest meseci sam redovno, nekoliko puta nedeljno sanjao da pušim i budio se sa golicanjem u plućima. Jednom sam probao nikotinske žvake osetio sam pravo značenje reči - droga. Nikad više.

Prve pozitivne znake sam osetio čim je nestala nervoza, par nedelja posle ostavljanja. Budio sam se ujutru mnogo lakše i značajno svežiji nego inače, lakše sam disao - divota jedna. Broj otkucaja srca se smanjio sa stotinak na osamdeset u minutu.

Rezultati dolaze lagano, potrebno je biti odlučan i strpljiv i, kao što neko reče, istrajanje je stvar odluke. Svima koji žele da ostave duvan želim da odluče i istraju!
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
Odgovor na temu

qazqaz

qazqaz
Član broj: 138871
Poruke: 65
79.101.149.*



+15 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti10.03.2008. u 01:50 - pre 195 meseci
Citat:
CandyMan:
Broj otkucaja srca se smanjio sa stotinak na osamdeset u minutu.


A posle koliko vremena?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9420
*.lukoil.co.yu.



+10236 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti10.03.2008. u 08:29 - pre 195 meseci
Poruka nepušačima sa nepušačkim stažom manjim od oko 6 meseci.

NEMA OPUŠTANJA, ALI OZBILJNO !

Posle oko 6 meseci iz mozga (i tela) nestanu slike smrada, nervoznog paljenja jedne za drugom, mučnine od predoziranja, pušenja na kIši, vetru, u žurbi, jutarnjag kašljanja, a u prvi plan izbiju slike retkih uživanja i opuštanja u prijatnoj atmosferi sa cigaretom. Zajeban je taj nikotin. I onda bi poneki slabiji karakter pomislio, "Pa ajde samo jednu da se onako maraklijski opustim".

Zato, još jednom: STVARNO NEMA OPUŠTANJA !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti10.03.2008. u 21:02 - pre 195 meseci
Citat:
qazqaz: A posle koliko vremena?

Nisam siguran, mislim da je bilo relativno brzo, dva-tri meseca. Mada, te stvari je teško uočiti. Prvo što sam ja primetio kada je prošla apstinentska kriza i nervoza je da sam dosta smireniji i da se nekim slučajem pojavila niotkuda gomila vremena za sve što sam imao da uradim, a i preko toga. Tek onda sam počeo da "istražujem" šta se još popravilo.
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
212.200.214.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti10.03.2008. u 22:28 - pre 195 meseci


Pronadjen "centar za cigarete"?

Jedna oblast u mozgu odgovorna je za postojanje zelje za cigaretom kod pusaca, objavljeno je u casopisu Sajens.

Istrazivanje je inspirisano pacijentom koji je preziveo CVI , posle cega je potpuno "zaboravio" svoju naviku da pusi dve kutije cigareta dnevno, i to bez odluke da prestane.
Istrazivaci su zato skenirali mozak kod 69 pusaca i bivsih pusaca, kako bi mapirali tu oblast mozga. Zahvajujući tim rezultatima, naucnici sada pokusavaju da nadju novi nacin odvikavanja od pusenja, tako sto ce uticati na mali deo mozga koji se zove insula. Pretpostavlja se da ona da igra kljucnu ulogu i u nekim drugim vrstama zavisnosti.
Pretpostavlja se da je insula deo mozga gde se telesne reakcije pretvaraju u osecanja, poput osecanja anksioznosti. Kada su takve reakcije posledica unosenja odredjene supstance u organizam, insula se ponasa kao neka vrsta glavnog centra za osecanje potrebe za tom supstancom.
Istrazivaci ce pokusati da razviju lekove koji blokiraju nikotinske receptore u insuli, ali upozoravaju da ce pusaci morati da na taj pronalazak cekaju verovatno nekoliko godina.
izvor http://www.inter.co.yu/caffe/lista-508.html
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti10.03.2008. u 23:33 - pre 195 meseci
Hoce li to isto da ubije i zadovoljstvo kada jedes nesto ukusno i sl. sasvim normalne stvari? :)
 
Odgovor na temu

bags

Član broj: 10072
Poruke: 715
*.12.15.tuwien.teleweb.at.



+2 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti10.03.2008. u 23:42 - pre 195 meseci
Ja sam povremeni pusac.Nekad ne pusim po nekoliko mjeseci,ali u vrijeme rokova na faksu otprilike kutiju i po.

Najjednostavniji nacin za prestajanje bar u mom slucaju:

1. Otici navece u grad, prepiti se i spaliti dvije kutije
2. Od ujutro se redovno baviti svaki drugi dan nekim sportom (u mom slucaju basket)

Prvih par dana ce vam se gaditi cigare zbog tacke 1,a kasnije ce vam se dim smuciti jer cete vidjeti kako je dobro bez njega.


Free advice is seldom cheap.
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
77.46.196.*



+3 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti11.03.2008. u 09:35 - pre 195 meseci
Nisam pusio dugo, svega nekih godinu-dve, ali to mi je bilo dovoljno da se popnem na dve pakle dnevno. Ostavio sam cigare pre nekih 4-5 meseci, i posle tog vremena sam odlucio da zapalim jednu, cisto da vidim da li ce da me opusti (skupilo mi se bilo dosta problema). Naravno, efekat je bio upravo obrnut. Shvatio sam da cigara nema apsulutno ni jednu pozitivnu stranu. Znaci, osecaj "opustanja" koji se oseti nakon cigare je samo osecaj blage muchnine na koju se covek vremenom navikne.
Skontao sam da nikad ne bi menjao osecaj svezine za osecaj "opustio sam se cigarom jer sam fizicki navuchen".

Srecno svima koji ostavljaju cigare, vredno je truda prebroditi onih nedelju-dve. Preporucujem bavljenje sportom kao zamenu (dnevno dzoging 15 minuta-pola sata). Cuda cini za zivce i pluca. (da ne pricam o cirkulaciji, pritisku itd)

pozdrav
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
77.46.205.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti11.03.2008. u 21:41 - pre 195 meseci
Citat:
Shadowed: Hoce li to isto da ubije i zadovoljstvo kada jedes nesto ukusno i sl. sasvim normalne stvari? :)

Nece. Pise da se odnosi samo na blokiranje nikotinskih receptora.

Citat:
Dr.sima: Evo vec 3. dana nisam zapalio cigaru

@Dr.sima
Proslo jos 6 dana. Jesi li uspeo... ili..
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti11.03.2008. u 23:04 - pre 195 meseci
Zanimljivo. Znaci, postoje receptori bas samo za nikotin. Kako li su se samo razvili kad u prirodnim uslovima tesko da je covek bio znacajnije izlozen nikotinu :)
 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
77.46.205.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti11.03.2008. u 23:18 - pre 195 meseci
Jbg, ne znam. tako pise.. vise o nikotinskim receptorima http://sr.wikipedia.org/sr-el/...%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD
 
Odgovor na temu

WAZZUP
Srbija

Član broj: 43003
Poruke: 94
201.204.131.*



+2 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti16.03.2008. u 08:09 - pre 194 meseci
Evo, izdrzao sam 11-ti dan. Pusim od prvog - drugog srednje, znachi nekih 5-6 godina. Stvar koja me je naterala da prelomim to u glavi je bas ova tema. Bilo mi je frka, mislio sam da necu moci da pijem kafu ili pivo, medjutim kafu sam popio prvog dana i ok je proslo, a drugog dana sam se razvalio od alkohola. Sve mi je to imalo drugaciji trip skroz, jer sam poceo da pusim pre prve kafe, isto tako sam pre poceo da pusim, nego da pijem. I onda se oko 7 dana javljaju problemi - nesanica. Prvo sam mislio da lose spavam zbog toga sto su mi upaljeni disajni putevi. Medjutim sada recimo ne osecam nikakvo grebanje i skripanje, ali sam kao zombi, i pocinjem da gubim ravnotezu od neispavanosti. Npr., "sinoc" samo legao oko 4 ujutru, pa se onda valjao u krevetu jedno sat, sat i po, pa sam lepo zaspao, i probudio se oko 7, pa onda pola sata gledao tv, pa zaspao jos malo, i sad sam definitivno budan i kucam poruku. Ili mozda sanjam? Pocinje nightmare Zikina sarenica, koju nisam nikad gledao jer uvek spavam nedeljom u ovo doba.
 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
79.101.64.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti16.03.2008. u 15:50 - pre 194 meseci
Bravo WAZZUP. Sad ne odustaj. Samo jedan dim moze da te vrati ruznoj navici. Nemoj sebi dozvoliti da lako ponistis tesko stecenih 11 nepusackih dana. Ja sam ubedio dvojicu prijatelja da prekinu. Jedan ne pusi vec oko 20 dana, a drugi se pati, jer povremeno zapali. Tri dana ne pusi pa onda "kao" povuce koji dim. I tako vec nekoliko puta. Time samo produzava agoniju. A jedan dim znaci da je "poklekao"... ustvari svejedno je, jedan dim ili jedna kutija.
Izbegavaj kafu i pivo koliko god mozes... i ja sam u pocetku popio koje pivo.. uh, kad se setim, strasno. Danas, posle evo vec mesec dana nepusackog staza mogu da popijem pivo bez potrebe da zapalim. I kafu takodje. Ali i dalje izbegavam. Umesto turske kafe pijem nes ili espreso, i to sa mlekom ili slagom. Ranije dok sam pusio pio sam iskljucivo tursku, "jaku" i bez ili sa malo secera...nekako se vise "uklapa" sa cigaretom. To je u stvari bilo ispijanje kafe, ne zbog kafe, vec radi pusenja.
Citat:
WAZZUP: I onda se oko 7 dana javljaju problemi - nesanica.

To je vrlo cest simptom "svezih nepusaca". Malo vise fizickih aktivnosti preko dana, jednu casu crnog vina pre spavanja i spavaces ko beba.

Na strani http://www.adriamedia.co.yu/magazini/lisa/?n=522 ima jedan lep tekst "Zivot bez cigareta" u kome je opisana jedna od najefektnijih metoda odvikavanja... metoda "petodnevni plan".



[Ovu poruku je menjao milani63 dana 16.03.2008. u 23:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aleksijus

Član broj: 162303
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti17.03.2008. u 21:18 - pre 194 meseci
svaka cast,samo nemoj pokleknuti,jer velike krize je lako savladati...pada se na malim krizicama tipa "prestao sam sad mogu da zapalim nece nista da mi bude"
ja sam pusio 10 godina i vec 5 godina ne pusim i veruj mi jos uvek sanjam i mislim na cigare...ja u stvari obozavam cigare ali ne pusim.
moras da budes veoma jak i da pobedis sebe,a to je najteze.voda je zakon pi sto vise vode.ostavi kafu i alkohol jer nadrazuju receptore i kad tad ces pokleknuti veruj mi,nemoj da brojis dane,zaboravi kad si ostavio,mislim setices se kad stvarno ostavis i onda nece biti vazno kad je..

 
Odgovor na temu

Dr.sima

Član broj: 6237
Poruke: 478



+119 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti17.03.2008. u 21:26 - pre 194 meseci
@milani63

Da... :)) evo proslo je tacno 2 nedelje i nisam zapalio ni 1 cigaru.. ponekad se refleksno uhvatim za dzep u kom su stajale cigare i upaljac a pogotovu posle jela i kad pijem kafu ... Posle 4-5 dana je prestala fizicka kriza ... mada mi je bilo bas tesko ... tih par dana ..
edit: Mnogo zdravije se osecam, vec pocinjem da se pitam zasto li sam onolike godine bacao pare + trovao sebe. Evo sad je i moj burazer bacio pljuge i ne pusi vec nekih nedelju dana...

Znaci 4-5 dana nikotinske krize i kraj, posle 10 godina pusenja !!!!
Samo jaka volja i nista vise ... i knjiga od allana kara je ODLICNA motivacija da se prestane!

[Ovu poruku je menjao Dr.sima dana 17.03.2008. u 22:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti17.03.2008. u 21:57 - pre 194 meseci
Svaka čast ljudi, samo napred!
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
Odgovor na temu

WAZZUP
Srbija

Član broj: 43003
Poruke: 94
195.178.57.*



+2 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti18.03.2008. u 02:15 - pre 194 meseci
Koja opaka tema, ima duvanski lobi da nam j... kevu
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
77.46.222.*



+294 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti18.03.2008. u 12:31 - pre 194 meseci
Citat:
Aleksijus: ... ja sam pusio 10 godina i vec 5 godina ne pusim i veruj mi jos uvek sanjam i mislim na cigare...ja u stvari obozavam cigare ali ne pusim.

Uf, uf... tebi svaka čast ako si uprkos i dalje postojećoj ljubavi za cigaretama uspeo da ne zapališ. Mnoge živce si pokidao, verujem. Savetujem ti da pročitaš ovde više puta spominjanu knjigu Alena Kara jer verujem da će ti ona pomoći da na cigarete ne gledaš na takav način. Biće ti lakše, sigurno!
Citat:
moras da budes veoma jak i da pobedis sebe,a to je najteze.voda je zakon pi sto vise vode.ostavi kafu i alkohol jer nadrazuju receptore i kad tad ces pokleknuti veruj mi,nemoj da brojis dane,zaboravi kad si ostavio,mislim setices se kad stvarno ostavis i onda nece biti vazno kad je..

Kao što sam i ranije spominjao, kod prestanka pušenja nije poenta odricati se i drugih stvari koje smo vezivali za cigarete. Jednostavno, pušenju moramo reći "zbogom" i moramo ga i psihički izbaciti iz svih situacija - raskinuti vezu koje je pušenje imalo sa kafom, pivom, posleseksjem, poručkovljem. Meni sve to ranije nije bilo lako, štavište činilo mi se nemogućim - stoga mi je svaki raniji pokušaj ostavljanja propao. No, Alen Kar mi je otvorio oči te sam se od prvog dana nepušenja osećao maltene kao da nikada nisam ni pušio.
 
Odgovor na temu

kvaju

Član broj: 168744
Poruke: 517
77.221.0.*



+16 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti18.03.2008. u 12:50 - pre 194 meseci
Ja sam pušač ima nekih 8-9godina, i pušim kutiju dnevno, smanjio sam s obzirom da je bilo vremena da sam pušio i po 2 minimalno.
Jedna stvar oko smanjivanja pušenja je ta da sam odlučio da u stanu nikako ne pušim, nego izađem na balkon, i stan je odmah uredniji i manje smrdi, a i ja manje pušim, pošto mi se neda stalno izlaziti vani da zapalim, jos kad je malo hladno.
Znam da ću prestati skroz pušiti samo je pitanje kad, sve mislim neka jos malo..
I svaka čast likovima iznad koji su prestali pušiti, nadam se da ću vam se pridružiti ubrzo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti
(TOP topic, by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 802998 | Odgovora: 1450 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.