Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PVC stolarija-popravka

elitemadzone.org :: TechZone :: PVC stolarija-popravka

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17

[ Pregleda: 192738 | Odgovora: 325 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 12:31 - pre 87 meseci
Lakse bi bilo da ti navedes sta resava...
freedom is not free
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.mts.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 14:00 - pre 87 meseci
Al ne vredi, posto mi neces verovati. Ti si ubedjen da znas bolje.
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 15:46 - pre 87 meseci
Poštovani Lazare dali sada sa starim prozorima imate problema sa kondezacijom i budjanjem .. ?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16347



+2921 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 16:33 - pre 87 meseci
Ovo cirkuska predstava se jos ne gasi...

Brate Lazare, mnogo komplikujes, i dzaba skupljas tebi nepotrebne informacije.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 16:50 - pre 87 meseci
Citat:
veljkoE:
Al ne vredi, posto mi neces verovati. Ti si ubedjen da znas bolje.


Zasto ti ne bih verovao. Ali ti ne znas, koliko vidim, jer nista nisi rekao o RAL-u.
freedom is not free
 
Odgovor na temu

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 16:51 - pre 87 meseci
Citat:
tenzorSSM:
Poštovani Lazare dali sada sa starim prozorima imate problema sa kondezacijom i budjanjem .. ?


Uvazeni Tenzore, nazalost imam sa kondenzacijom, ne i sa budjanjem.
freedom is not free
 
Odgovor na temu

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 16:59 - pre 87 meseci
Citat:
bakara:
Ovo cirkuska predstava se jos ne gasi...

Brate Lazare, mnogo komplikujes, i dzaba skupljas tebi nepotrebne informacije. :)


I ja bih najradije sve sa poverenjem poverio majstoru.

Medjutim, horor iskustva mojih komsija i poznanika me teraju da izucim stvar - kako bih izbegao velike probleme koje oni imaju.

A oni su radili bas tako kako ti meni savetujes: nisu 'komplikovali'.

Ja hocu da odaberem nabolji nacin urgadnje - RAL ili standardni ovdasnji. To nije nepotrebna informacija.

Kao sto vidis, Veljko nece da kaze, verovatno ne zna. Ne zna ni Ivan. Nadam se da ce Tenzor da odgovori, pitao sam ovde:

http://www.elitemadzone.org/p3734048
freedom is not free
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16347



+2921 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 17:01 - pre 87 meseci
Kondenzacija i budj su brat i sestra.

Dzaba to internet izucavanje...
Recimo dosta tog materijala ne mozes ni kupiti u domacim trgovinama, to ti je osnovni problem.

I opet da ponovim, krenuo si naopako, trazis nacin ugradnje umesto da podjes od toga da prvo nadjes majstora, pa sa njim vidis kako on to ugradjuje.
Onda vredi da pitas da li je taj nacin OK?
A verujem da jeste...

Nijedan iskusan majstor nece dozvoliti da mu govoris kako ce da ugradjuje prozor.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 17:16 - pre 87 meseci
Slazem se, nece da trpi da mu govorim, niti mi to pada na pamet. Samo hocu da odaberem najbolji nacin, kao sto rekoh.

Covek koji se na ovom forumu ponajbolje razume u stolariju-TensorSSM- kaze da je problem u nepostovanju nacina ugradnje prozora.

Prema tome, ako hocu da znam da li 'moj majstor ' sve postuje kako treba, moram da znam bar one najvaznije korake u pravilnom, najboljem nacinu ugradnje.

To mi jos niko nije odogovrio...

(Doduse tek danas sam i pitao, ima vremena
Citat:
lazar markovic:
Citat:
tenzorSSM:
Sama ideja o takvoj montaži je nastala zbog problema koji su uzrokovani problamtičnim okvirima i nepoštovanju načina ugradnje prozora . Kondezacija je povezana sa temperaturom vazduha , RVV i "tačkom rošenja " . Tačka rošenja je temperatura na kojoj počinje kondezacija.


Tenzore, hvala na vasim uvek znalackim postovima. Zanima me, da li je to nepostovanje nacina ugradnje, kod nas u praksi veoma cesto? I na koji nacin ugradnje mislite? Jer dobar deo poznanika i komsija koji su stavi PVC prozore pa nisu zadovoljni fuserskom i amaterskom ugradnjom, jer duva, iam kondenzacije, i raznih drugih problema. Zato pokusavam da to izbegnem izborom boljeg nacina ugradnje.



freedom is not free
 
Odgovor na temu

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 17:17 - pre 87 meseci
Da ne bude mistifikacije "ral " montaža nije ništa posebno niti specijalno , a korištena je još početkom 1970 -ih kod nas . Ral je skraćenica za neku vrste nemačke standardizacije.
"ral " ugradnja neće "popraviti " ni termiku objekta , niti gradjevisnke propuste , niti mikroklimu samog objekta . Uvaženi Lazare sami ste napisali da živite u "betonskom " soliteru . Beton kao materijal je vrlo nepovaljan za gradnju , pogotovo ako je bez termoizolacije . Dakle beton može da upija vlagu , pa da je kasnija pušta , ili da je prehladan pa dolazi do kondezacije .Dakle kod vas je problematika kondezacije gotovo normalna , a taj problem opet ponavljam neće rešiti "ral " montaža .
Kao što sam već rekao upotreba zaptivnih traka i polupropusnih , može da nparvi više štete nego koristi .
Nažalost mi smo kao "zemlja trećeg sveta " prinudjeni što od strane velikih kompanija , što od "domaće prilagodjene pameti " da mnoga rešenja uzimamo zdravo za gotovo . Tako je i sa "ral montažom " . Zaptivenost stambenih prostora , pogotovo onih gradjenih po drugačijim proračunima i pravilima uvek dovode do komplikacija u eksploataciji .
Kad i bude zakazala i "ral " montaža , onda će sledeća preporuka biti i totalna "rekuperacija " i kontrolisana venitlacija .
Pre 20-ak godina problem sa budji i kondezacijom se javljao samo u podrumskim ili nekim vlažnim prostorima , danas je postala kao redovna pojava , milsim da nam to mnogo govori o mnogim lutanjima i promašajima u gradjevini .
 
Odgovor na temu

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 17:50 - pre 87 meseci
Postovani Tenzore,

najlepse vam hvala na savetu.

To mi olaksava zivot, jer nije lako naci majstora koji zna da ugradi po nemackom RAL sistemu.

Posto niste odgovorili na drugi deo pitanja - pretpostavljam da je onda ovde uobicajen nacin ugradnje PVC stolarije bolji od RAL-a.

Molim vas, sta mislite o ovom spisku saveta, da li biste nesto dodali, na sta da obratim paznju, sta da pitam majstora pre ugradnje - neki esencijalno vazan momenat ugradnje koji nije dole pomenut:

http://www.elitemadzone.org/t420831-0#2795492


freedom is not free
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 17:54 - pre 87 meseci
evo i ja da dodam i da zavrsim vise sa ovim

samo jednom sam radio "RAL" montazu, i to pogresno, jer je "investitor" doneo tu traku (koja je, uzgred budi receno, za spoljnu stranu) rekoa da MORA iznutra. ta traka je "nekakav sundjer" koji je vodonepropustan a paroprustan. ima i drugi tip, one dve glindžave folije, ali u realnosti, i jedan i drugi tip su relativno nemoguci pri ZAMENI stolarije. potrebna je priprema otvora za taj tip montaze, ako cemo korektno... montaza po ral standardu, resava DELIMICNO (resava mnogo, ali je nemoguce 100%) problem pojave kondenzata SAMO u FUGI, tj u pur peni i smanjuje koeficijent prolaza toplote na prozoru za 0,2 W/m2K pod nekim uslovima, nebitnih za pricu. i resava naravno prodor vode u prostoriju, ali to RESAVAJU i normalni tipovi montaze. onaj , sa pur penom ;) .
pojava kondenzat je normalna, i uvek ce se pojavljivati KAD GOD ima VISKA vlage u prostoriji i/ili neodgovarajuce temperature vazduha na najhladnije delu (staklu) i nikakva montaza to ne resava, cak naprotiv, "uspesna" montaza samo povecava pojavu kondenzata. i to se resava samo pojacavanjem grejanja i menjanjem navika. cestim provetravanjem, ugradnjom aspiratora, al da se ne ponavljam(o)...
"mikroprovetravanje" je otvoren prozor na kip, ali jako malo ;) , postoji DUCO sistem, ali mislim da je uvoznik zatvorio firmu. u nordijskim zemljama je TAJ sistem obavezan, zato sto ljudi nisu kuci po ceo dan i nema ko da im luftira kucu, i to je samo jedan covek ugradio i to u podrumski prostor, da ne mora da luftira ;)
sve ovo mogu i "strucno" da napisem, pomenem izoterme , tacku rosenja, pojave kondenzata, razvoj buđi. al zasto. kome to treba. kuvas pasulj, upalis aspirator ili otvoris prozor na kip. pa gurnes rukom u gornjoj zoni da se nasloni na stok i reseno ;) duva, al malo...

inace, buđ - to je valjda gljiva, spore, pise na internetu, otkud znam, i nju resavas domestosom, ili specijalnim sredstvima za budj, mislim da su na bazi hlora. kosta 200-300 dinara, sta znam.

ako sada imas vlagu, kondenzat, sa novim prozorom imaces jos vise. resavani su problemi sa dihtovanjem, i gubicima toplote, a pojavljaju se problemi sa viskom vlage
jbg

koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 18:29 - pre 87 meseci
Veljko hvala ti, ovo je super korisno sto si napisao!

Ali sustinski, ti dajes glas za RAL, a taman me Tenzor obradovao da ne moram to da jurim :)

Jer kazes da RAL resava mnogo problema, kondenzaciju na fugi, a to ne resava oubicajena ugradnja?

I ja sam pretpostavljao da je RAL ovde nepopularan jer zahteva pripremu gradjevinskog otvora, za razliku od uobicajenog metoda sa pur penom.

Posto je kod mene kondenzacija prisutna vec sada, kako da nanesem domestos na fugu? Nema sanse...Znaci bolje mi je ipak jurim RAL?

Ja sam zapeo za mikroprovetravanje jer mislim da bi time resio problem u velikoj meri, samo me brine da se vlaga ne zavuce tamo gde ne mogu da dohvatim i da se stvara budj koju je nemoguce otkoliniti - a to bi resio RAL, zar ne?.

(Inace ziveo sam nekoliko meseci u Norveskoj, preko zime. Tamo je obavezan taj sistem zbog klime - moze 24h i duze da neprestano pada sneg, tako da ne smes da otvoris prozor i provetris jer bi ti uleteo sneg u stan. Da ne govorimo sto bi usput ohladio stan ispod sveke mere, jer je tamo od novembra do marta cesto minus 10-20C, i nize).

Drugo,sta bi ti dodao ona onaj spisak, na sta da obratim paznju pri ugradnji , na sta da obratim paznju, sta da pitam majstora pre ugradnje - neki esencijalno vazan momenat ugradnje koji nije dole pomenut:

http://www.elitemadzone.org/t420831-0#2795492
freedom is not free
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 19:10 - pre 87 meseci
resava problem UUUU fugi. onaj deo sto NE vidis.

vidi, druze
ne mogu ja tebe da naucim neke stvari koje ne razumes. shvati jedno, sa ili bez "RAL", ako si imao vlagu, imaces je jos vise, i na fugi.

"ral montaza" , je realno, samo fora za dobijanje energetske efikasnosti i uzimanje para od drzave, ili naplacivanje vece cene stana zbog bolje energetske efikasnosti. dakle - dihtovanje - ne bukvalno, vec smanjenje pojave kondezata u pur penu (ukoliko dodje do toga). na jednoj zgradi koja ima ima preko 50% stakla sigurno ima efekta, na nivou zgrade
realno - ti nista ne dobijas.

nemas ti sta da obracas paznju na ugradnju, dodju ljudi , izvade stari prozor, ugrade novi, okapnica, klupica ili sta vec dogovoris i odu. ostalo resavaju moleri i sl. firma, majstori, koji to rade je rutinski posao kao zamena ulja u automobilu. najjednostavniji posao u ovom poslu je ugradnje obicnog prozora. sirina puta visina i kraj.

vise stvarno nemam sta da ti kazem na ovu temu
ziv bio
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 19:47 - pre 87 meseci
Fuga je muzički izraz , fugna je "majsotrski germanizam " i označava spoj,sastav .
Dakle "ral montaža " je pokušaj da se reši nešto nekad , konkretno kod nas to je samo "majstorski izgovor " . Veljko ti je lepo objasnio .
E sad poštovani Lazare vaša zgrada je gradjena po nekom drugom principu sa mnogo betona po vašem pisanju . Preveliko "dihtovanje " prozora , spojica , ili bilo čega drugog će kod vas imati kontra efekat .
Da vam dočaram malo ako nosite sandale zimi gotovo je svejedno kakve su vam čarape . Ako su vam čarape vodonepropusne , noge će vam biti mokre od znoja , a ako nosite vunene čarape biće mokre od snega ...
Dakle kako god ugradili i koje god prozore ugradili moraćete da regulišete vlagu , na ovaj ili onaj način . I tu "ral montaža " pomoći neće ali će potencijalno biti opasna . Zamislite da sa spoljne strane na betonskoj fasadi lepite trake i prelazite ih lepkom , koliko će to da traje . Ne zaboravite da vi ipak radite adptaciju postojećeg stanja .
Budji su mikroskopske gljivice , kojima je potrebna voda/vlaga za razmožavanje i život !
 
Odgovor na temu

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 19:54 - pre 87 meseci
Hvala Tenzore, obojica ste mi pomogli da otkacim RAL opciju i sada mogu normalno da radim:)

Mislio sam da je to novi i mnogo bolji metod, a ne to ...

Molim vas, sta mislite o ovom spisku saveta, da li biste nesto dodali, na sta da obratim paznju, sta da pitam majstora pre ugradnje - neki esencijalno vazan momenat ugradnje koji nije dole pomenut:

http://www.elitemadzone.org/t420831-0#2795492

freedom is not free
 
Odgovor na temu

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 19:57 - pre 87 meseci
Citat:
veljkoE:

vidi, druze
"ral montaza" , je realno, samo fora za dobijanje energetske efikasnosti i uzimanje para od drzave, ili naplacivanje vece cene stana zbog bolje energetske efikasnosti
ziv bio


Hvala Veljko, ovo je bilo veoma korisno, resio sam dilemu, sada mogu da predjem na akciju.

Zelim ti puno posla. Svako dobro!
freedom is not free
 
Odgovor na temu

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 20:11 - pre 87 meseci
Ima jedna zanimljivost cele ove prepiske ne bi ni bilo da ste uvaženi Lazare izabrali kvalitetne drvene prozore .... :)
 
Odgovor na temu

lazar markovic
self-employed
Beograd

Član broj: 67836
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 20:39 - pre 87 meseci
Razmisljao sam i o njoj, ali sam odustao, iz uobicajenih razloga.

Ali predlazem uvazeni Tenzore, da otvorite novu temu: "Koji su bolji: PVC ili drveni prozori?", i u uvodu iznesete svoje argumente. Mislim da bi to bila jako korisna i zanimljiva diskusija.
Inace, vase znanje me impresionira. Svako dobro!
freedom is not free
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 786
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: PVC stolarija-popravka30.01.2017. u 20:40 - pre 87 meseci
auuuh tenzore . . . .

ako sad Lazar priupita i ode diskusija na tu stranu . . .

p.s dok sam kucao ovo vidim da je ipak stigao predlog


[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 30.01.2017. u 21:50 GMT+1]
zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PVC stolarija-popravka

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17

[ Pregleda: 192738 | Odgovora: 325 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.