Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tabela uporednih cena grejanja

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Tabela uporednih cena grejanja

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 66001 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja23.09.2010. u 17:11 - pre 165 meseci
Iva,
ne treba mešati 2 stvari: prva stvar je količina kw struje koju potrošiš i druga stvar je koliko ćeš tu količinu kw platiti.
1. Prva stvar je jasna: potrošićeš isti broj kw struje bez obzira na šta se greješ od spomenutog (svejedno bio to običan grejač, cini, električni kotao ili ona katena ili kako već).
2. Koliko ćeš to da platiš zavisi od toga kada trošiš struju, a jedino TA peć ti omogućava da akomuliraš jeftiniju tarifu i da je koristiš na odloženo tj preko dana. Ako TA peći zameniš kotlom, plaćaćeš najmanje 4 puta više, a ne 60% više.
Za smanjenje cene grejanja na struju je bitna akomulacija energije kada je niža tarifa struje. Ja imam rezervoar od 2500l vode koji grejem na 75*C noću i ceo dan se grejem sa time. Sve to što ti probaš ja sam preračunao za sebe i preskupo je, veruj mi.
Kalimero kaže klime. Može ali... obične klime od 250evra rade do -5*C kada im je iskoristivost 1kw uložen = 1kw toplote tj ništa od iskorišćenosti 3X jeftinije grejanje. To važi kada je napolju +7*C.
Može invertorske koje rade i do -20*C, ali cena je bar 400-500evra. Jedna je malo, ali kao dodatak na postojeće je verovatno dosta. Ali i to je skuplje od TA peći: klima ima iskoristivost 1:3 , a cena struje ima odnos niže i više tarife 1:4.
Spominješ Cini grejače... ako imaš panelne radijatore na to zaboravi. Ja imam 3 komada cini grejača na panelnim radijatorima i to ne greje NIKAKO. Bacio pare, bar 100 evra. Ne koristim ih godinama, mada stoje na radijatorima.
Ja bih izabrao najmanje ulaganje, ako ti nije dovoljno toplo, a to je Mek Cini 1 ili 2komada i svakako zadržati TA peć kao glavnu. Kao što Java kaže. Kupatilo grej običnom grejalicom, najjeftinije je. Ono nije ni tako hladno ako imaš bojler.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja23.09.2010. u 18:17 - pre 165 meseci
^
Citat:
Kalimero kaže klime.

Moj komentar se prvenstveno odnosio na @Javinu konstataciju, a to šta mislim o grejanju klimama može se pročitati u ovoj temi negde na početku. Ukratko, kvalitetan inverter po prostoriji.
Citat:
Ja bih izabrao najmanje ulaganje, ako ti nije dovoljno toplo, a to je Mek Cini 1 ili 2komada i svakako zadržati TA peć kao glavnu. Kao što Java kaže. Kupatilo grej običnom grejalicom, najjeftinije je. Ono nije ni tako hladno ako imaš bojler.

Za stan o kome se ovde govori (40 kvadrata) mislim da je najisplativija kombinacija inverter + TA peć + grejalica u kupatilu.
 
Odgovor na temu

MilanTarot

Član broj: 241174
Poruke: 321
*.adsl.beocity.net.



+23 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja23.09.2010. u 18:37 - pre 165 meseci
Citat:
tihi2: Ono nije ni tako hladno ako imaš bojler.


Kakav ti to bojler imas ako ti on greje kupatilo!??

Moj je savrseno izolovan, iako je sve vreme ukljucen te ima stalno vrelu vodu u sebi, spolja je potpuno hladan.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja23.09.2010. u 19:56 - pre 165 meseci
Kalimero, ne sporim. To je rešenje, a ako tako reši, neće se ni hteti priključiti na gradsko grejanje jer će se grejati duplo jeftinije od gradskog.
Milane, zanemari. Bio sam u kući koja ima bojler od 300l i vučene cevi nazidno sa jedne do druge strane kupatila. Cevi se baš dobro zagreju i čovek dogreva samo kad se kupa i to grejalicom. Pošto je bojler u podrumu, ima stalnu cirkulaciju da ne bi čekao 3 minuta da dođe topla voda do lavaboa... a uz put greje kupatilo.
Za veliku većinu ovo nije rešenje. Samo sam bio pod utiskom. Sanitarni bojler nije za grejanje prostorija.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

ivdeanz
Ivan Zunic

Član broj: 198001
Poruke: 3
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja26.09.2010. u 12:11 - pre 165 meseci
>

--e0cb4e887797398193049127ab1a
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Na sajtu elektrodistribucije srbije ima� automatski kalkulator za prora�un ra�una za struju. Iskoristi ga da proveri� koliko �e� tro�iti mese�no para ako ne tro�i� samo jeftinu struju. Najekonomi�nije su toplotne pumpe. Sada ve� mnogi u srbiji ih rade. Ja se grejem na toplotnu pumpu voda-voda i za 192 m2 tro�im ukupno 950 e godi�nje za grejanje. To kod tebe nije verovatno mogu�e ali toplotna pumpa vazduh voda bi mogla da funkcioni�e. Naravno za to treba napraviti novi prera�un za grejna tela jer je to nisko temperaturno grejanje. Naravno to je i hla�enje leti samo je malo komplikovanije za obja�njenje i naravno za postavljanje.<br>
<br><div class="gmail_quote">2010/9/22 iva2780 <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;">
Zdravo, ja sam nova na forumu, trazim informacije o centralnom grejanju na struju pa ako neko zna ili ima iskustva neka podeli. Situacija je sledeca: zivim u zgradi koja je trebalo prosle godine da se prikljuci na centralno grejanje pa smo mi ubacili radijatore ali kako to u Srbiji obicno biva, taj proces se zakomplikovao i do dana danasnjeg nije izvesno da li ce taj projekat biti sproveden ili ne.<br>

<br>
Do sada smo se grejali na TA pec a kako je u pitanju stan od 40 kvadrata koji ima 3 prostorije i kupatilo to nije bas radilo kako treba. Razmisljam da iskoristim radijatore koji skupljaju prasinu u stanu i da ih povezem na elektricni kotao (kad vec placam struju bar da se ugrejem).<br>

<br>
Na internetu sam nasla kao najpovoljniju varijantu Katana kotlove (Oganj 1 ili Oganj 2) koji su kao stedljivi i super pa me zanima da li neko ima iskustva sa tim?<br>
Ili neku drugu ideju?<br>
<br>
Hvala unapred!<br>
<font color="#888888"><br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2700037" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2700037</a><br>
</font><div><div></div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#339610" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#339610</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:339610:005424a50ed5dd41dd29d3090d5f049f<br>
 
Odgovor na temu

ivdeanz
Ivan Zunic

Član broj: 198001
Poruke: 3
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja26.09.2010. u 12:13 - pre 165 meseci

Kalimero, ne sporim. To je re�enje, a ako tako re�i, ne�e se ni hteti priklju�iti na gradsko grejanje jer �e se grejati duplo jeftinije od gradskog.<br>
Milane, zanemari. Bio sam u ku�i koja ima bojler od 300l i vu�ene cevi nazidno sa jedne do druge strane kupatila. Cevi se ba� dobro zagreju i �ovek dogreva samo kad se kupa i to grejalicom. Po�to je bojler u podrumu, ima stalnu cirkulaciju da ne bi �ekao 3 minuta da do�e topla voda do lavaboa... a uz put greje kupatilo.<br>



[Ovu poruku je menjao bakara dana 05.10.2011. u 14:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mrdelurk
Administrator
Subotica

Član broj: 291475
Poruke: 1
*.tippnet.co.rs.



Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja05.10.2011. u 11:34 - pre 152 meseci
Cena grejanja na struju se tipicno racuna na osnovi cene po kW koju potrosac plati za mreznu struju.
Cuo sam da je cena mrezne struje u stvari 1/3 proizvodna cena struje i 2/3 "ostalo": taksa za kradju, podtaksa za lopovluk, doprinos za reket... (mozda se ne zovu tacno ovako, ali to im je sustina :) ) Pitam se, ne bi elektricno grejanje kostalo pola manje da se za napajanje koristi neki kucni 5kW generator?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja05.10.2011. u 11:51 - pre 152 meseci
Citat:
mrdelurk:  Pitam se, ne bi elektricno grejanje kostalo pola manje da se za napajanje koristi neki kucni 5kW generator?
Da ali onda uz gorivo koje će agregat da troši idu i akcize, takse za puteve, komunalne takse i još desetak "taksi za lopove"
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja05.10.2011. u 18:48 - pre 152 meseci
Agregat 2,3KVA pri opterečenju ~500W pije litru na sat, pa se preračunavaj!
Parni motor eventualno!
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

coveceee
knjazevac

Član broj: 175346
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja25.11.2011. u 18:53 - pre 151 meseci
evo mog iskustva, zivim u stanu od 60 kvadrata, na trecem spratu, na sredini zgrade, za grejanje koristim drvo, lozim u kuhinji a radijatori su u sobama, kupatilu, nema ih puno, ukupno 3 radijatora i ono kroz bojler, ne znam kako se zove...
Posto mi je selo blizu, imam sumu drva mi nisu toliki problem to je tako reseno i funkcionise odlicno, bar po meni, tako se grejem vec 15 godina i nikad nismo potrosili vise od 5 metara drva za celu sezonu do sada je temperatura u stanu isla oko 22-24 stepeni a prosle godine sam zamenio stolariju i prosle zime kao i sada temperatura ide negde oko 25-26 stepeni, inace volim da sedim u majici kod kuce u toku zime tako da ona tabela sa pocetka ove teme bar sto se drva tice i ove kombinacije treba da se promeni, ujedno i preko zime ne ukljucujem bojler jer se voda lepo zagreje ovim i bar meni i preskoci posle kupanja a i brzo se ugreje tako da ko sledeci udje na kupanje nemora dugo da ceka, to je ujedno usteda sto se struje tice.
Po toj mojoj matematici nista nije jeftinije od toga, normalno sve ima svoje prednosti i mane tako da ono sto mi tesko pada jeste da moram da iz podruma iznesem drva do treceg sprata a lift je godinama u kvaru, tu je i pepeo a i drva kao drva uvek nesto padne sa njih pa treba malo cesce da se cisti.
Kod moje zene u stanu koriste kotao na struju, stan je malo veci, mislim da ga ima oko 80 kvadrata i mesecno potrose struju u vrednosti od oko 12-13 hiljada mada je stolarija tu u katastrofalnom stanju, stan je u potkrovlju(ravan krov) i nema nikakve izolacije. Ali okrenes dugme i ne razmisljas ni o cepanju ni o iznosenju ni o ciscenju vec samo o tome koliko ce da stigne racun za struju
e sad, za razliku u parama gde mene drva kostaju za celu sezonu koliko grejanje na struju za 1 mesec mislim da vredi da se svakog dana iz podruma iznesu po 2 kofe drva, taman mu to dodje kao rekreacija u zimskim danima a i ciscenje uvek dobro dodje...
 
Odgovor na temu

ančika89
ADRIJANA SUR
student
SRBIJA

Član broj: 296098
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja02.02.2012. u 23:09 - pre 148 meseci
Pozdrav svima,
nadam se da će neko moći da mi pomogne oko mog problema,dakle zivim u Beogradu u stanu od 50 m2, imam centralno grejanje,Viallant-ov kotao od 9 kwh ukupno,dakle 3 grejača po 3 kwh,zimi mi je redovan račun za struju oko 15-16 hiljada dinara a znao je da bude i do 20 000, grejem noću najjače na jeftinoj struji,a danju se smrzavam,da pomenem i to da je stan u prizemlju,dakle ispod je podrum i pod je hladan kao led,stolarija stara ali dihtuje,izolacija radjena skoro na svim spoljnim zidovima-stiropor petica...Dakle sumnjala sam i da mi neko krade struju,ali leti je račun po 1000-2000,čak i kada radi klima,ne znam šta da radim jer nije toliko više ni do cene struje koliko do toga što umirem od hladnoće.Ako neko ima neki savet,sugestiju,molim da mi pomogne.Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

rasa1987
Odzaci

rasa1987
Član broj: 190215
Poruke: 33
*.ecpwireless.net.



Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja03.02.2012. u 06:40 - pre 148 meseci
anicka to ti je cena kotlovskog grejanja .menjaj nacin,pocni da razmisljas o TA peci ili invertner klima uredjaju
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4618
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+312 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja03.02.2012. u 16:07 - pre 148 meseci
Ako se ima akomulacioni rezervoar, ako ga greje izmenjivac od toplotne pumpe gde je isparivac u konstantno +12*C i ako kompresor radi samo po jeftinoj struji, KWh toplote je daleko naj jeftiniji. Kompresor bi trebalo da bude pribliizno 5 KW elektricne snage. Ako bi isti radio samo po jeftinoj struji, znaci max 30 KWh dnevno puta 30 dana priblizno 1000 KWh mesecno za grejanje porecimo prosecnoj ceni od 4 dinara je 4000 dinara.

Ovo bi bila jedna veoma gruba racunica za dobro izolovan stan od priblizno 100 kvadrata.

http://www.edcentar.com/cena/cena.php
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja03.02.2012. u 18:43 - pre 148 meseci
Tako je, uz investiciju koja prelazi 5000evra. I to je rešenje za 5-7 godina (optimistički, realno oko 5godina) koliki je vek takve opreme. Nisam siguran da je najjeftinije.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Tabela uporednih cena grejanja

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 66001 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.