Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tabela uporednih cena grejanja

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Tabela uporednih cena grejanja

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 65610 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
89.216.136.*



+2282 Profil

icon Tabela uporednih cena grejanja06.10.2008. u 22:52 - pre 188 meseci
Vidim, vlada veliko interesovanje za poredjenje cena razlicitih vrsta grejanja. E, pa, seo sam jedno popodne, sakupio podatke i evo je tabela:



[ubacena nova tabela]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 15.10.2008. u 22:15 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
77.46.228.*



+27 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja07.10.2008. u 09:13 - pre 188 meseci
Odlicna tabela, samo sto je cena gradskog grejanja u vecini gradova veca od 40 din.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja07.10.2008. u 14:19 - pre 188 meseci
Lepa tabela, ali ne bi skodilo malo vise detalja na osnovu kojih si dosao do tih cena?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
89.216.136.*



+2282 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja07.10.2008. u 20:24 - pre 188 meseci
Citat:
RonJ: Odlicna tabela, samo sto je cena gradskog grejanja u vecini gradova veca od 40 din.

Uzeo sam beogradsku cenu, pretpostavljam da je najveci broj korisnika foruma odatle.

Nasao sam na internetu na raylicitim lokacijama koliko sta daje MJ toplote, koliki je kod cega koeficijent iskoriscenja, zatim sam nasao cene i sa tim podacima se lako izracuna. Izvore podataka (tacne web lokacije) nisam naveo jer ih je bilo sigurno desetak.

Prosecnu cenu struje kod direktnog grejanja sam izracunao kao 2/3 vise i 1/3 nize crvene tarife, jer je to ono sto se realno trosi - zelena i plava se istrose na ostale kucne potrebe a niza tarifa traje 8 sati dnevno dok je visa 16 sati.

Kod TA sam pretpostavio da je postignuta idealna organizacija tako da se trosi samo jeftinija crvena tarifa.

Za klime sam kao sto se vidi uzeo prosecan koeficijent iskoriscenja nesto malo preko 2.

Ako nesto nije jasno pitajte slobodno.
 
Odgovor na temu

sloksik
Slobodan K
Resnik

Član broj: 55289
Poruke: 54
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja07.10.2008. u 22:44 - pre 188 meseci
Zaboravio si da navedes korisnike koji se greju na struju a imaju mernu grupu.
Sto se toga tice mogu izneti svoje licno iskustvo od prosle godine?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
89.216.136.*



+2282 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja08.10.2008. u 21:10 - pre 188 meseci
Obracun cene koriscenjem merne grupe je prilicno komplikovan jer se leti struja placa poprilicno skuplje nego sto bi inace, a to je onda jedna jednacina sa dve nepoznate. Pojedinci su nasli resenje za to, ali nije bas sasvim legalno, pa ga ne treba ovde razmatrati. Ove godine imamo i tarifu DUT, gde su cene oko 3x manje, ali to vecina korisnika nema niti zna kako da uvede i koliko time stedi pa sam se ja usresredio na ovo sto ljudi koriste po default-u.
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
77.46.181.*



+165 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja09.10.2008. u 07:17 - pre 188 meseci
moratjes da uskoro vrsis promenu tabele jer su najavili cenu gasa +30 za privredu i +50% za domacinstvo

 
Odgovor na temu

jancha

Član broj: 24292
Poruke: 26
*.hemofarm.com.



+1 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja09.10.2008. u 14:47 - pre 188 meseci
Jel možeš da ubacis u tabelu i podatke o kaloričnoj vrednosti i stepenu iskorišćenja svakog energenta?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
212.200.68.*



+10246 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja10.10.2008. u 08:26 - pre 188 meseci
Kako si došao do potrebnoh broja kilovat sati za grejanje ?


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja10.10.2008. u 10:20 - pre 188 meseci
Citat:
Za klime sam kao sto se vidi uzeo prosecan koeficijent iskoriscenja nesto malo preko 2.


Mislim da ti je ovo ključna greška pošto ne znam da li danas postoji čak i najjeftinija kineska klima sa ovako malim koeficijentom iskorišćenja u odnosu na direktno grejanje strujom, a taj odnos se kod npr. fujitsu invertera kreće i do 1:4. Na stranu što si pretpostavio da se kod grejanja na klima uređaje troši samo skupa struja. Kada se ovo uzme u obzir, stavljam ruku u vatru da je za grejanje stana od pomenutih 60 kvadrata najisplativije grejanje sa pomenuta dva invertera (rade do -15 po specifikaciji, realno i na nešto nižim temperaturama, inicijalno ulaganje u kupovinu i montažu oko 1500 evra).
 
Odgovor na temu

edo_ze
informaticar
Zenica

Član broj: 177359
Poruke: 83
*.telekabel.ba.



+2 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja10.10.2008. u 13:33 - pre 188 meseci
Otkako je nastupila jesen i zahladjenje koristim bekov inverter 12-icu za grijanje sprata kuce, nekih 50 kvadrata.
Paralelno pratim i potrošnju struje i dođe nekih 12 kwh dnevno više nego standardna potrošnja.
To dodje 0,5 kw po satu jer je uključen 24 sata dnevno, odnosno 360 kwh mjesečno, odnosno nekih 25 eura, dodatno za grijanje.
Naravno to je sada dok temperature noću padaju na 7-8 stepeni, i odlicno grijem ovih 50 kvadrata.
Planiram nabaviti jos jedan ovakav tako da ce biti vise nego dovoljno za ovu kvadraturu.
Dosada sam koristio pec na cvrsto gorivo za grijanje i trosio sam 5 m3 drveta i 3 tone banovickog drvenog uglja.
To me kostalo 200 + 210 = 410 eura po sezoni. Dodam li tome jos 60 eura za krecenje stana i ciscenje dimnjaka to je 470 eura godisnje.
Ukoliko budem koristio invertere to ce biti oko 350 eura po sezoni jer nocu ce biti aktivan samo jedan inverter.
Napominjem da nemam posebnu toplotnu izolaciju, cervorokomorna cigla plus fasada, jedino su prozori sa dvostrukim krilima.
Za gradsko grijanje u Zenici izdvaja se 420 eura godišnje za stan od 50 kvadrata.
Mislim da je u Bosni trenutno to najbolje rjesenje za grijanje, pogotovo onima koji nemaju rijeseno centralno grijanje, jer im i investicija dodje visestruko isplativija, obzirom da mi za centralno grijanje treba instalacija, radijatori, kotao na cvrsto gorivo, dimnjak, kotlovnica i ugljara.
Naravno vlastiti trud i ne spominjem, kao ni placeni a dobiveni kvalitet i kolicinu drva i uglja (platis pet tona dobijes nesto ispod cetiri, dok skontas kasno za reklamaciju). Ovako koliko muzike toliko i para.
Plin, loz ulje i mazut mislim da bi trebalo preskociti i u razmatranju, barem ove godine.
 
Odgovor na temu

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-4.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!10.10.2008. u 14:56 - pre 188 meseci
Gas poskupljuje, struja ne
8. oktobar 2008. | 08:52 -> 21:37 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Do kraja godine struja u Srbiji neće poskupeti , ali [/] gas bi do kraja oktobra trebalo da poskupi za 30 do 50 odsto .
Struja do kraja godine neće poskupeti (B92)
Kako je najavio ministar energetike Petar Škundrić, odluka o novoj ceni gasa trabalo bi da bude usvojena na sledećoj sednici Vlade. Zahtev za povećanje cene gasa Vladi Srbije uputilo je preduzeće “Srbijagas“, koje je tražilo da se cena gasa za toplane poveća za 30, a za domaćinstva za 50 odsto.
Vest koja će u ovom talasu poskupljenja svakako obradovati građane jeste da se cena struje u zimskom periodu, kada je potrošnja i najveća, neće menjati.
Novi cenovnik električne energije može se, međutim, očekivati već u prvoj polovini sledeće godine. To je, kako kažu, neophodno zbog zdravog razvoja elektroprivrede Srbije.


Od 15. oktobra više cene gasa
9. oktobar 2008. | 17:37 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Vlada Srbije donela je odluku da se od 15. oktobra povećaju cene gasa za domaćinstva za 47,7 odsto .
Sednica Vlade Srbije (FoNet, arhiv)
To znači da će cena gasa sa 21,27 dinar biti povećana na 31,41 dinar po metru kubnom, navedeno je u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike. Cene gasa povećane su i za daljinske sisteme grejanja i to za drugu kategoriju povećanje iznosi 37,46 odsto (sa 22,85 dinara na 41 dinar po metru kvadratnom), dok je za treću kategoriju ove grupe potrošača cena gasa povećana za 29,8 odsto.

Daklem nazalost toliko o jeftinom grejanju na gas.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja10.10.2008. u 20:39 - pre 188 meseci
Citat:
deki77: moratjes da uskoro vrsis promenu tabele jer su najavili cenu gasa +30 za privredu i +50% za domacinstvo

Nikakav problem, promenicu.
Citat:
jancha: Jel možeš da ubacis u tabelu i podatke o kaloričnoj vrednosti i stepenu iskorišćenja svakog energenta?

Struja daje 3.6MJ/KWh
Prirodni gas 33.5MJ/m3
LPG - TNG 46 MJ/kg (25.5MJ/l)
Ugalj izmedju 7500MJ/t najlosiji do 19000MJ/t najbolji
loz ulje i mazut oko 40 MJ/l
Drva oko 6000 MJ/m3
Briketi oko 18000 MJ/t
Koeficijenti korisnog dejstva su 0.6 za cvrsta goriva, 0.8 za tecna i gasovita i ceo 1 za struju.
Citat:
Java Beograd: Kako si došao do potrebnoh broja kilovat sati za grejanje ?

To naravno zna da varira zavisno od izolacije, ali pretpostavimo da se prosecno trosi oko 800 MJ po kvadratu godisnje. Tabelu sam napravio za orjentaciono poredjenje, niko ne treba da ocekuje da se sve poklopi u dinar sa njegovom potrosnjom.
Citat:
kalimero 011: Mislim da ti je ovo ključna greška pošto ne znam da li danas postoji čak i najjeftinija kineska klima sa ovako malim koeficijentom iskorišćenja u odnosu na direktno grejanje strujom...

Sigurno ti je poznato da taj koeficijent nije konstantan, vec sa padom temperature znatno opada a na -15 verovatno nije daleko od 1. Na prosecnoj klimi pise koeficijent korisnog dejstva 3, ja sam razumeo da je to tako u idealnom slucaju a u proseku nije daleko od 2.
Citat:
kalimero 011: Na stranu što si pretpostavio da se kod grejanja na klima uređaje troši samo skupa struja.

Ne, racunao sam 1/3 jeftine i 2/3 skupe, mislim da je to sasvm realno. Crvena tarifa se podrazumeva, jer prosecan stan od 60 kvadrata se i leti jedva provuce da ne udje u crvenu, a svako povecanje je cista crvena.
Citat:
kalimero 011: Kada se ovo uzme u obzir, stavljam ruku u vatru da je za grejanje stana od pomenutih 60 kvadrata najisplativije grejanje sa pomenuta dva invertera

Kao sto vidis, dobro dimenzionisano TA grejanje kosta oko 3.5 puta manje od direktnog, a da bi grejanje inverterima bilo isplativije, potreban je koeficijent dejstva veci od toga, sto ja mislim da je nemoguce postici. Naravno, mnogo je estetski lepse koristiti klime nego one TA kutijetine, ali to je vec druga prica. Mogu da navedem i nesto lose - ova vrsta grejanja ima najkraci vek trajanja.
Citat:
edo_ze
Plin, loz ulje i mazut mislim da bi trebalo preskociti i u razmatranju, barem ove godine.

Korisnicima ovih vrsta goriva mogu smanjiti troskove grejanja ako nabave neke grejalice i koriste ih za vreme jeftinije struje (TA bi bilo idealno, onda samo po potrebi ukljuce plin/mazut za vreme skuplje struje)
 
Odgovor na temu

andrejbeca
Ivan Gadjanski
Srbija ,Pancevo

Član broj: 181036
Poruke: 481
79.101.185.*



+10 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja10.10.2008. u 20:45 - pre 188 meseci
Jeste.A ti stavove nase Vlade uzimas za ozbiljno.Koliko jos prosle zime su svi trubili
o tome kako se u svetu niko ne greje na struju,kako nas energetski sistem
to ne moze da izdrzi,itd.A gde je tu "Juzni potok" ili "Nabuko",te energetski sporazum
sa Rusima...(nasih malih lopurdi sa njihovim velikim mafijozama).
Sve to ima vec sledece zime da se okrene,ima da se grejemo i na solarno i snagu vetra...
 
Odgovor na temu

edo_ze
informaticar
Zenica

Član broj: 177359
Poruke: 83
*.telekabel.ba.



+2 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja11.10.2008. u 09:35 - pre 188 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Korisnicima ovih vrsta goriva mogu smanjiti troskove grejanja ako nabave neke grejalice i koriste ih za vreme jeftinije struje (TA bi bilo idealno, onda samo po potrebi ukljuce plin/mazut za vreme skuplje struje)


Ovo sa TA stoji. Dovoljan broj i velicina TA peci tako da se u vrijeme jeftine tarife akumulira sto vise topline da drzi dok je skupa tarifa. Ne znam koliko kosta drugi prikljucak na struju kod vas tamo, mozda se dugorocno isplati i to kako bi se izbjegla crvena zona. Kod nas ovdje nema tih zona, sistem je dovoljno jak da izdrzi, imamo doduse zimsku i ljetnu tarifu a to je vise zbog obezbjedjenja snabdijevanja izvoza struje u zimskom periodu kada se povecava potrosnja u regionu.

Citat:
Darko Nedeljković: mnogo je estetski lepse koristiti klime nego one TA kutijetine, ali to je vec druga prica. Mogu da navedem i nesto lose - ova vrsta grejanja ima najkraci vek trajanja.


Naravno da je vijek trajanja klima uredjaja kraci, cak i invertera koji su predvidjeni za teze uslove rada, s tom cinjenicom racunam, ali kako ide potraznja i razvoj tih uredjaja vjerovatno ce za 5-6 godina biti isplativije cak i ispravne uredjaje zamijeniti novim. Da budem iskren, iako sam dobro razmisljao kako da ih rasporedim po stanu, opet imam poneku primjedbu na raspored unutarnjih i vanjskih jedinica. Sve mi to lici kao i kod vecine koji ugradjuju klime, znate to se uglavnom na-vrat-na-nos postavi, a koliko se tu sami montazeri hoce ukljuciti sa savjetima to se vidi po nezacepljenim rupama i odvaljenim fasadama i kondezatom koji pisa svakom na glavu.
Vec sam izlozio sta bi mi sve trebalo da ugradim centralno grijanje u kucu (instalacija, radijatori, kotao na cvrsto gorivo, dimnjak, kotlovnica i ugljara) i cijena svega toga i vijek trajanja mi dozvoljavaju zamjenu invertera svakih pet godina. Uostalom i sam kotao za centralno grijanje bi trebao u tom periodu zamijeniti nekoliko puta.
Grijanje stana rjesavamo dugorocno, a dugorocno gledano mislim da je struja ono sto ce nas grijati u buducnosti, bilo iz nuklearki ili iz obnovljivih izvora energije. Heh, ne bi me iznenadilo da u Americi za pedeset godina uragani budu najvece energetsko bogatstvo.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja12.10.2008. u 14:31 - pre 188 meseci
Citat:
Sigurno ti je poznato da taj koeficijent nije konstantan, vec sa padom temperature znatno opada a na -15 verovatno nije daleko od 1. Na prosecnoj klimi pise koeficijent korisnog dejstva 3, ja sam razumeo da je to tako u idealnom slucaju a u proseku nije daleko od 2.



Ne. Na -15 nije daleko od 2. Naravno, pod uslovom da je održavana temperatura u sobi koju greješ u razumnim granicama (20-25°C). Realno gledano, ako pričamo o Srbiji, koji procenat grejne sezone je temperatura -15 ili niže? Na temperaturama oko nule i nešto nižim COP je veoma blizu onog koji je deklarisan (opet, kod kvalitetnih invertera. Da neko ne pomisli da je to samo Fujitsu, ima i boljih ali mislim da se kod nas ne mogu naći).


Citat:
Ne, racunao sam 1/3 jeftine i 2/3 skupe, mislim da je to sasvm realno. Crvena tarifa se podrazumeva, jer prosecan stan od 60 kvadrata se i leti jedva provuce da ne udje u crvenu, a svako povecanje je cista crvena.



OK, ali mislim da preteruješ. Kod nas je crvena tarifa preko 1600kWh mesečno. Šta treba da uradi čovek da bi leti trošio preko 50kWh dnevno?! Ja zimi u 50 kvadrata ne ulazim u crvenu tarifu, a osnovni energent za grejanje mi je struja (doduše šporet je plinski i koristi se mašina za sudove umesto ručnog pranja, ali zato se bojler ne gasi uopšte).


Citat:
Kao sto vidis, dobro dimenzionisano TA grejanje kosta oko 3.5 puta manje od direktnog, a da bi grejanje inverterima bilo isplativije, potreban je koeficijent dejstva veci od toga, sto ja mislim da je nemoguce postici. Naravno, mnogo je estetski lepse koristiti klime nego one TA kutijetine, ali to je vec druga prica. Mogu da navedem i nesto lose - ova vrsta grejanja ima najkraci vek trajanja.



Garancija na dobru klimu je 5 godina (u zemlji Srbiji uz trošak od 20-30 evra godišnje za prevaru koja se zove godišnji servis), a radiće uz redovno pranje filtera bar duplo duže. A ovo za odnos cene mi nije najjasnije - prema tvojoj tabeli (uz COP 2) je odnos klima/TA=50000/38500. Ako je COP realan računica je bitno drugačija. Uzgred, za pretpostavljenih 11000kWh TA peći (pretpostavljam da si računao 6KW snage) mogu da rade (akumuliraju toplotu) 10 sati dnevno u šestomesečnoj grejnoj sezoni. Dva invertera od 12000 BTU (koji su, uzgred, dovoljni i za više od 60 kvadrata, ako raspored prostorija nije problematičan) će da bi potrošili pretpostavljenih 5000kWh u istih šest meseci morati da rade punim kapacitetom preko 28 sati dnevno (odnosno svaki po 14 sati).
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja15.10.2008. u 20:53 - pre 188 meseci
Evo nove tabele, molim moderatora do ukloni staru i da na njeno mesto stavi ovu.


[ubacena nova tabela, stara je u atacmentu prve poruke, ali nije prikazana]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 15.10.2008. u 22:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 15.10.2008. u 22:16 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
77.46.181.*



+165 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja15.10.2008. u 21:42 - pre 188 meseci
Jedno pitanje...mrsko mi da čekam,da se uverim...a ovo poskupljenje me baš bacilo u razmišljanje
Kolika je normala potrošnja(grejanje)gasa za kuću,ili prostorije ukupne površine koja se greje 120m2
Kotao,radiatori
-Urađena Fasada
-Postavljena PVC
-Po ploči (na tavanu)postavljen stiropor uklopni 5cm + folija

Ja sam nešto računao i došao do cifre od 250m3 mesečno
Mnogo ili Malo???


 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja16.10.2008. u 01:08 - pre 188 meseci
Citat:
deki77:Ja sam nešto računao i došao do cifre od 250m3 mesečno
Mnogo ili Malo???

Pa, to ti je ekvivalentno kao 3 grejalice po 1kW. Ja mislim da je to malo, ali mozes lako da isprobas kad temperatura bude oko nule.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Tabela uporednih cena grejanja16.10.2008. u 08:27 - pre 188 meseci
Citat:
Evo nove tabele

Imaš nešto protiv klima uređaja? ;) OK, 'ajmo ovako: grejanje stana od 60m2 ukoliko se kao energent koristi električna energija, u narodu poznata kao struja, najisplativije je korišćenjem kvalitetnih klima uređaja sa inverter tehnologijom, ukoliko se radi o umereno kontinentalnoj klimi i prosečno izolovanoj stambenoj jedinici. (Napomena: nemam nikakvih dodirnih tačaka sa proizvođačima, distributerima ili servisima za ugradnju klima uređaja.)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Tabela uporednih cena grejanja

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 65610 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.