Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva

[es] :: Linux :: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12209 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 17:07 - pre 189 meseci
Ne znam da li se vidi u opisu mog profila da ovo pisem sa Linuxa, ali eto pisem, sto znaci da je internet proradio!
Sledeci uputstva sa:

http://en.opensuse.org/Huawei_UMTS_USB_Stick

i ovog linka koji je dao Slobodan Milojevic:

https://forge.betavine.net/projects/vodafonemobilec/

nisam uspjeo nista da uradim. Sledeci uputstva da instaliram sta treba da instaliram svaki put je javljao neke greske i prijavljivao da te pakete zbog neceg nije instalirao. Gledao sam da uvijek prethodno instaliram "prerequisites" kao i ono sto bi javljao da mu fali kad ne bi uspjela instalacija, ali na kraju svega nista od toga.
Uprkos tome sto je javio da ovaj vodafone program nije instalirao on se pojavio u listi programa te sam klikom na njega probao da ga pokrenem. Skakuce onaj pjescani sat neko vreme, a onda samo nestane bez ikakvog obavjestenja.

Na kraju sam u ocajanju u konzoli otkucao /usr/bin/umtsmon i taj programcic se pokrenuo?! Iz SysConfig.dat fajla koji se nalazi na mom modemu sam prepisao podatke za apm, username i password i to ukucao u ovom programcicu i modem je uspjesno uspostavio vezu sa provajderom. SysConfig.dat fajl sam prethodno iscitao u windowsu posto se u SUSE jos uvijek ne vidi, iako radi.

Dakle i to je rjeseno, te je SUSE sa ovim izlaskom na internet i uspjesnim konfigurisanjem graficke kartice prezivio kriticni period, tako da se sad mozemo i polako upoznavati bez rizika da neko nekog ubije, jer ostale stvari i nisu tako kriticne. Volio bih da mi je jasno kako sam ovo pokrenuo, to bi mi dalo neki osjecaj sigurnosti, ali doci ce valjda i to na red.

Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 19:05 - pre 189 meseci
Ako ti nije nikakav problem, mozes li ponovo pokrenuti Suse instalaciju i reci da li ti njegov partisn program vidi sve particije normalno? Cisto me interesuje :) Javi se, poz
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 19:22 - pre 189 meseci
SUSE nije pravio probleme sa particijama, on vidi sve bez problema i pri instalaciji i kasnije.

Ubuntu-ov program za particionisanje ne vidi nista, ni tokom instalacije, a ni kasnije kad se ubuntu pokrene kao "live cd", mada tada file manager (ne znam koji je, nisam obratio paznju, mozda Konqueror ili koji je vec) vidi particije i moze da cita sa njih. Problem je dakle u tom Ubuntu-ovom programu za particionisanje koji preti da izbrise komplet hard disk prije instalacije, tako da sa Ubuntu-om nisam dalje isao od tog "live cd" iskustva.

 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 19:34 - pre 189 meseci
Ne,. ne... Nisi me razumeo. Pokreni ponovo Suse instalaciju i vidi da li mozes da sredis particije, odnosno da li ti dozvoljava. Jer je moguce, da ti je suse ili vista ili nebinto ko, pojebao malo partisn tejbls, pa si moguce za dz okrivio ubuntu instaler (partisn menadzer) ... Ako me razumes
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-186.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 20:15 - pre 189 meseci
Dovoljno je da prikaze sta mu javlja fdisk -l iz suse-a.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.65.*



+10 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 21:01 - pre 189 meseci
pokreni instalacioni dvd suse-a i imas jednu opciju repair.
odradi to pa javi sta kaze
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 21:14 - pre 189 meseci
fdisk javlja da partition table nije u redu i to bas za onu particiju koja se vise ne vidi iz Windowsa. To je ona na kojoj je SUSE napravio 6300 praznih foldera. Medjutim SUSE je vidi i radi ok sa njom.
Evo detalji na slici u attachmentu.

Ako neko zna neki nacin kako srediti ovaj problem, a bez gubljenja podataka na toj particiji, bilo bi od pomoci da me uputi. Ali na kraju krajeva nije strasno ni ako se podaci izgube jer jos uvijek im mogu pristupiti iz SUSE-a i snimiti ih negdje drugo prije petljanja po toj particiji.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 14.10.2008. u 22:26 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 21:59 - pre 189 meseci
Nadam se da ti je sada jasno zasto Ubuntu nije hteo da brlja po tom HDD-u?

Hmmm, ja sam imao takav problem sa nekim FreeBSD-em, resio sam tako sto sam ceo hdd, kopirao na drugi, a ovaj formatirao na nulu, pa sve polako :)

Suse bot.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-186.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 22:04 - pre 189 meseci
To sto ti javlja da particija nije alignovana nema veze.
Veci je problem sto ti se particije preklapaju.
Recimo prva pocinje sa 1 zavrsava sa 9548
Druga pocinje sa 9548 umesto sa 9549
i tako sve redom. Linux fs i swap su ti logicke particije od 14017 do 18472 u okviru extended particije
i za nju ti javlja alignment gresku a ntfs su sve primarne i to imas primarnu iza extended?
Mislim da bi bilo pametno da
uradis kompletan bekup svega sto ti treba i napravis
particije kako treba.

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 22:20 - pre 189 meseci
@Zoran
Bilo bi mi jasno da nije htjeo da brlja sa tom particijom koja "ne valja", ali bas citav hard disk zbog toga da izbrije, to mi nije bas logicno. Pogotovo sto Vista i SUSE rade sa ostalim particijama bez problema, a SUSE cak i sa tom brljavom particijom.

@Branimir
Tako ce i biti, nema drugog nacina. Medjutim, na ovom laptopu mi treba i Vista i Linux, ali me brine da se situacija opet ne ponovi. Naime, Vista se ne moze instalirati poslije Linuxa, jer je to tako uradjeno da ta instalaciona procedura vrati laptop BUKVALNO u fabricko stanje, bez obzira koliko se u medjuvremenu particija napravilo.
Ali sta da radim ako SUSE prilikom instalacije opet zabrlja sa tabelama?

 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.65.*



+10 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 22:25 - pre 189 meseci
ajde uradi repair ko sto sam reko pa onda pogledaj fdisk
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 22:37 - pre 189 meseci
Ovako, napravi na HDD-u dve primarne za vistu i ubuntu, napravi extended drive i na njemu jos dve logicke particije (jedna za podatke i druga za swap.

Evo kako kod mene to izgleda:



Kod tebe moze recimo prva particija da bude NTFS a druga ext3, takodje velika particija za podatke moze da ti bude NTFS da bi je Vista lepo videla.

Podesis boot flag na primarnu NTFS particiju, instaliras Vistu, nakon toga pustis Ubuntu da se instalira na drugu primarnu, i jednostavno izaberes da GRUB bude u MBR-u. Provereno radi, nista komplikovano.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-186.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 22:59 - pre 189 meseci
Odine nije suse napravio da ti se particije preklapaju nego vista ili taj partition manager
na windows-u verovatno. Kazes da si particionu tabelu pravio iz windows-a?
Onda je suse samo upucao svoje logicke particije u onu extended
koju si vec za njega napravio iz windows-a?
Kako moras prvo vistu da stavis jel mozes da napravis da ti ne uzme ceo
disk nego ostavi nealociranog mesta za linux?
No ako taj windows-ov partition manager i dalje napravi preklapajuce particije
neces moci da instaliras ubuntu posto on koristi libparted.

Pozdrav!

edit: e da mogao bi da popravis situaciju jednostavno ako smanjis svaku particiju
za po jednu jedinicu. (tu nemoj da diras logicke particije one su ok.)
to bi trebal oda bude jedan write. e sad nisam to radio nikada
ali mozda moze nekako, no prvo bekap ;)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 23:11 - pre 189 meseci
Nista ne vredi praviti particije prije instalacije Viste, jer je instalaciona procedura na ovom laptopu uradjena tako da se pri toj instalaciji laptop bukvalno vraca u stanje kakvo je pri izlasku iz fabrike. Ne znam da li to ugradjeno u neki flash (bios) na ploci ili je to nekako zapisano u image fajl za instalaciju viste koji se nalazi na fabricki napravljenoj particiji. U slucaju da je ovo drugo, ni to mi ne moze pomoci jer backup toga koji imam na dvd-ijevima je isti kao i to i radi isto to prilikom instalacije (probao sam).
Znaci, ja particije za SUSE moram da pravim poslije instalacije Viste. Prosli put sam ih pravio sa nekim alatom ugradjenim u Visti, ali sad cu naci neki ozbiljniji program, pa cemo da vidimo sta ce biti. Mozda cu ih unapred i formatirati na ext3 tako da SUSE ne mora da ih formatira nego samo da ih poveze gdje treba, sto bi trebalo redukovati njegove zahvate po disku, pa mozda nece ni dirati partition table.

Ali prvo cu probati ovaj repair sto savjetuje lord_celtic, pa cu javiti sutra sta je bilo.

Hvala svima na pomoci.

Pozdrav.

edit:
Ne vjerujem da je Vista zabrljala to sa tom particijom jer je ona sve vidjela u redu, ali problem je nastao poslije instalacije SUSE-a. Osim toga i tih 6300 foldera koji su se pojavili na toj particiji nakon instalacije SUSE-a signaliziraju da tu nesto nije bilo u redu tokom instalacije. Ti folderi nose neko Linux-oliko ime (nesto kao g...conf...root...i jos neki brojevi), tako da sigurno poticu od SUSE-a.
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.65.*



+10 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 23:27 - pre 189 meseci
jos jednom ponavljam napravi samo jednu ext3 particiju(sa nekim boot alatima) i pokreni instalaciju suse-a. nemoras praviti swap home itd.. suse ce je prepoznati i tamo sebe instalirati i napraviti sve sto treba!
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-186.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva14.10.2008. u 23:44 - pre 189 meseci
Odine, rekao si ovo
Citat:

Na laptopu na kojem vec postoji Vista bile su tri particije:
70GB NTFS sa vistom (C:);
70GB NTFS za podatke (D:);
8GB NTFS fabricki back_up odakle se reinstalira sistem (E:);

Za instalaciju linuxa sam smanjio D: particiju na pola i tu napravio jednu particiju od oko 32GB za linux i oko 2GB za swap.
Krenuo sam sa SUSE-om.
Najkriticniji dio u setup-u instalacije je bilo upravo formatiranje i povezivanje particija, i tu sam obratio veliku paznju da nesto ne pogresim. Ovu particiju za linux sam formatirao kao ext3 i mountovao na /, a swap formatirao kao swap i mountovao na swap.


Dakle, po ovome, suse uopste nije dirao particionu tabelu.
Medjutim, jedino sto je ok su logicke particije u okviru extended.
Medjutim, sama extended i ostale primarne se sve preklapaju sto nije ok, a to sigurno
nije pravio suse.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva15.10.2008. u 00:12 - pre 189 meseci
Da, ali otkud onda 6300 foldera na toj particiji, koju ni u kom slucaju nije trebao da dira?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-186.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva15.10.2008. u 00:24 - pre 189 meseci
Pazi, ako se particije preklapaju dovoljno je da je suse writovao nesto
u svoju particiju i to se preklopilo na tu ntfs particiju i to bas preko
ntfs tabele fajlova kako god i ispalo
gomila fajlova. Cim ti vista ne vidi svoj fajl sistem,
znaci da ti je alokaciona tabela ntfs-a na toj particiji djubre.
E sad kako je prvi alokacioni blok linuxa zadnji na toj ntfs particiji
a vec si je splitovao, zbog fragmentacije ntfs- je moguce
da se tu bas nasao neki bitan alokacioni podatak u stablu ntfs-a,
ko zna.

Druga varijanta je da je suse napravio iz nekog razloga
gomilu tih fajlova na tom ntfs-u i zbog loseg drajvera
takodje trashovao file sistem sto je manje verovatno.
Mislim to bi bio gadan bug a evo i ja imam ntfs pisem/brisem
po njemu iz linuxa i nista se jos nije sredilo.

Pozdrav!

edit: treba da proveris. vrati kako je bilo fabricki, butni sa live-cd-a
i opali fdisk -l. ako se pokaze da se particije preklapaju slobodno
mozes da vratis laptop na reklamaciju


[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 15.10.2008. u 03:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva15.10.2008. u 09:06 - pre 189 meseci
Odin, nisi ni svestan sta sve Windows moze da zabrlja, a onda da se pravi ludim. U ovoj tvojoj situaciji vise nije ni vazno ko je kriv. Sigurno je jedan od ove dva:P Vista ili Suse.

Ukoliko bi ponovo pokusao da instaliras Zuze, Vindouvs ili bilo koji drugi OS (Linux, BSD ... ) Vrlo lako bi moglo da dodje do toga da posle instalacije OSa nemozes da butujes OS. Ubuntu te je samo zastitio od gubljenja podataka itd. To sto suse i vista rade bez problema, to nije bas tako :)

Moj topli savet ti je ipak Ubuntu. Ne kazem da je bolji od drugih, ali mislim da je jedan koracic ispred.
 
Odgovor na temu

deki999
Dejan Spasić
šef
beograd

Član broj: 15898
Poruke: 504
*.apdoo.com.



+3 Profil

icon Re: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva15.10.2008. u 09:48 - pre 189 meseci
Ako nije kasno, probaj Mint.
Na mom novijem kompu Mint se odlično snalazi, a na starijem PCLinuxOS.


deki
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: open SUSE 11 i UBUNTU 8.04 prva iskustva

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12209 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.