Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Porez na promet za kupovinu stana

[es] :: Vodič za posao :: Porez na promet za kupovinu stana

[ Pregleda: 7679 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

parmin

Član broj: 73138
Poruke: 547
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Porez na promet za kupovinu stana22.10.2008. u 12:07 - pre 188 meseci
Prodao sam moj stan. Danas su kupcu bili ovi iz poreskog da oporezuju nekretninu. Procenili su da stan vredi 1500€ po kvadratu. Ja sam stan prodao po 1000€ po kvadratu. Stan je u baraci. Ima karatavan - trska i daska. Zidovi su od cigala, a stubovi od greda. Kupatilo je malo. 2x0.8m. Nema kade, već se kupaš bez kade, na podu. Baraka. Stan se nalazi na Zvezdari. Nismo zadovoljni sa procenom ni ja ni kupac. Zašto ne postoji neko pravilo, ako oni procene nešto na ovakvu cenu, onda da budu spremni i da ga kupe za tu cenu. To je realnije, pa bi i oni onda razmišljali drugačije. Rešenje tek treba da stigne. Da li će kupac imati pravo neke žalbe na procenu. Ima li neko iskustva u vezi ovoga? Uzgred, kada sam ja kupio taj stan, ja sam platio prenos oko 11000 dinara, 2000 godine. Ne mogu da se setim koliko je tada bila marka, evro je kasnije uveden.
Učim engleski, naučiću ga jednog dana
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
212.200.68.*



+10255 Profil

icon Re: Porez na promet za kupovinu stana22.10.2008. u 14:23 - pre 188 meseci
Ja imam negativna iskustva. Upravo, to što ti pišeš, s tim što sam bio u poziciji kupca. Žalio se - i ništa (Što bi reko Piroćanac: "Će tužiš tatka, što ti jebo majku")

Kao prvo, ovo nije porez na promet, već POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA. Ali nema veze, razumemo se. Ovaj porez plaća prodavac, osim ako se u ugovoru ne navede drugačije, što je veoma čest slučaj. (Takoeći uvek) Ja sam, prema kupopordajnom ugovoru bio obveznik ovog poreza. Činjenica je da u zakonu piše da se taj porez obračunava po stopi od 5% na kupoprodajnu vrednost, osim ako je kupoprodaja obavljena po ceni nižoj od tržišne. E tu je caka !

Da ne bih navodio konkretne cifre (a nisu ni zanimljive) neka bude da sam kupio nekretninu za 100. Odem da prijavim, da platim porez, kad ono - "Ne može tako". Izađu poreznici na teren, pogledaju i kažu da dođem da sastavimo zapisnilk. A u zapisniku, imam šta da vidim, oni za trećinu podigli ! 130 ! "Kako ?", pitam, a onda oni počnu da mi deklamuju koeficijente, množenja, dinare, evre, amortizacije, lokacije. I izda se rešenje na 130, i mogu da se žalim, ali žalba ne sprečava izvršenje. Dakle, morao sam da platim povećanu cifru. To me je izašlo preko soma ojra ! Na gladan stomak, ni luk jeo ni luk mirisao !

Žalio sam se, i žalba je bila u "višoj instanci" tačno 18 meseci (!), da bih na kraju dobio rešenje da se žalba odbija. Rešenje je konačno, tj. nema se više pravo žalbe, s tim što postoji varijanta da se tuži porska uprava sudu, u redovnoj proceduri. Ali ko je još dobio državu na sudu ?!

Nisam još čuo da je neko izdejstovao da mu se pare vrate.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Porez na promet za kupovinu stana22.10.2008. u 16:24 - pre 188 meseci
Citat:
Java Beograd: Ali ko je još dobio državu na sudu ?!
dobili su neki
kako kazu:"drzava nikad nije platila kaznu" (davno sam to cuo, pre 7 godina)
ali, moguca su prebijanja, tipa da ne palcas poreze na druge nekretnine i tak osve do iznosa za koji je kaznjena drzava (nsiam siguran da li na taj iznos ide kamata)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Porez na promet za kupovinu stana23.10.2008. u 08:27 - pre 188 meseci
Moja firma je bila u sličnoj situaciji, kupila je nekretninu po 910 EUR a procejena je vrednost na 1350 EUR po kvadratnom metru. Prvostepeni organ je doneo rešenje za porez po procenjenoj ceni koju smo mi platili. Uložili smo žalbu prvostepenom organu koji je doneo odluku i žalba je odbijena. Onda smo uložili žalbu drugostepenom organu i zapretili tužbom, pa nam je odluka preinačena i vraćen nam je višak plaćenog poreza.
Ovo je vrlo lako izvodljivo kada firma prodaje firmi, naročito u našem slučaju gde je nekretnina bila pod hipotekom i bila na javnoj licitaciji (koja nije uspela), pa je onda banka u direktnim pregovorima dogovorila cenu sa nama. Sve je bilo čisto, svi papiri urađeni kako treba, sve plaćeno preko računa, tako da nije bilo osnova da nas odbiju.

U tvom slučaju će to ići malo teže, ali potrebno je obavezno angažovati advokata jer vas neće ozbiljno shvatiti ako pokušate samostalno da isterate pravdu.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Porez na promet za kupovinu stana23.10.2008. u 11:47 - pre 188 meseci
Za pocetak pribavi misljenje sudskog procenitelja. Nemoj da kazes da ti treba zbog poreza, vec zbog kredita, deobe imovine, vracanja duga ortaku ili tome slicno. Ja verujem da ti to nece proceniti na vise od 800 EUR/m2.
Na osnovu tog misljenja tuzis drzavu i slobodno ocekuj da dobijes parnicu. Dobiti drzavu na sudu uopste nije tako tesko niti nemoguce, znam neke koji su to uspeli, a nisu se cak mnogo ni potrudili oko toga.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Porez na promet za kupovinu stana

[ Pregleda: 7679 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.