Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ne kupujte ves masine, perite rucno...

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ne kupujte ves masine, perite rucno...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18563 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 14:01 - pre 187 meseci
Ide i pepeo, to je carobni dodatak. Nema boljeg za rucno pranje vesa. Skida prljavstinu samo tako. Eto dobre ideje za biznis. Taman idu svinjokolji, bice loja, samo se kupi dzak sode i biznis ima da procvjeta. Neka neko nazove ministra.
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
80.93.235.*



+4 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 14:13 - pre 187 meseci
Citat:
Laki_Gen: Kom vicu? Jel' to ono dobra vjest - losa vjest. Mjenjate gace - ali medjusobno.

Ma ne, nego ono kad hoće neko da kupi gaće mora da donese potvrdu da radi na merdevinama :)

Zašto da ne? Evo već je krenulo sa lekovima (krenulo je od ranije sa receptima za Bensedin), dokaži da ti treba. Hajde nekako da poskupe ne znam koji lekovi ali ovaj morbidluk sa humanim i analognim insulinom... strava i užas...
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 14:27 - pre 187 meseci
Treba tog govornika, ozbiljnog i socijalno odgovornog, propustiti kroz sake, dok ne oboji gace, pa da pokaze kako se pere na ruke..
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 14:51 - pre 187 meseci
Ja shvatam ovu temu kao temu o tzv padu dinara, pa evo moj skromni doprinos:

Citat:
Objašnjenja ekonomista o jačanju evra idu od slabeponude, preko neizvesnosti oko usvajanja budžeta, pa do toga da je dinar veštački ojačavan u korist uvoznika
...
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Stevan Avramović ocenjuje da je vrednost dinara uveliko precenjena i da bi kurs evra trebalo da bude čak 120 dinara. On kaže da je kurs do sada veštački održavan i da samo pogoduje uvoznicima, a ne i domaćim proizvođačima.

Ne znam sto se bunite kad su mnogi, medju njima i ja, jos prosle godine govorili da je kurs evra naduvan, da se lazno drzi na niskom kursu, i da evro trebada bude jedno 100 dinara minimum, a mozda i 120. Neki su se tad smejali i govorili kako su ovi koji kazu da je evro naduvan... pa, neka bude ekonomski neznalice, bla bla bla, koji misle da ce sad evro da skoci a cene da ostanu iste. Nece, ali mene i ne zanimaju cene toga sto skace, nego me zanimaju samo cene hrane i komunalija, ne i nekih drangulija, a cene hrane i komunalija nece moci da skoce kao ovo drugo, nego ce da se stabilizuju na nekoj normali, sto je u stvari dobro. Ne moze to da prosle godine za jedan evro moze da se kupi 4 hleba, a sad 2, i da neko tvrdi kako je to normalno i nekakva "vremenska vrednost novca" ovo ono. E nije to normalno, nego je ovo sad normalno.

Sto se poskuplje tice, to ti je vec srpska rabota, samo kulirajte, proci ce ih. Ja ne videh da su pojeftinjivali dok je evro stagnirao a ovima sto sisaju drzavnu sisu plate rasle u nebesa bez ikakvog razloga, dok je kurs na silu drzan nisko, osim psiholoskog, cisto da kakav politicar moze da kaze da sad eto prosecna plata nije vise 150 evra nego 250 pa je to sad napredak. ALi po naduvanom kursu. E pa ne moze to doveka, kao sto se vidi. Znaci, samo neka pada, sve sto pada i treba da pada, to je dobro da se stvari vrate na normalu.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 16:25 - pre 187 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Ne znam sto se bunite kad su mnogi, medju njima i ja, jos prosle godine govorili da je kurs evra naduvan, da se lazno drzi na niskom kursu, i da evro trebada bude jedno 100 dinara minimum, a mozda i 120.

Pa upravo se bunimo zato sto su to i sada i tada mogli da kazu samo totalni nepoynavaoci ekonomije i matematike. EUR je na neki nacin roba, tom robom se trguje cak i na berzi. Zakoni ponude i potraznje sve regulisu. Ako danas mozes da kupis koliko ti god treba EUR-a po 90 dinara, onda je taj kurs realan, a nikako 120, jer, ako je realno 120 onda dodji da ti prodam sve svoje EUR-e po realnom kursu :-)

Citat:
E pa ne moze to doveka, kao sto se vidi. Znaci, samo neka pada, sve sto pada i treba da pada, to je dobro da se stvari vrate na normalu.

Jupi, eto nama opet devedesetih... Cudo jedno koliko ljudi zali za tim vremenom.

Ali, gledajmo na to sa pozitivne strane - konacno ce neki ovde koji su pogresno naucili da izvoz raste kad kurs divlja moci da nauce pravu istinu.

Naravno, svakom pa i meni je jasno da na drzavnom nivou trosimo mnogo vise nego sto zaradjujemo i zivimo mnogo bolje nego sto bi trebalo. Tako da - smejemo se pravljenju sapuna, ali to je veoma blisko onome kako bi mi realno trebali da zivimo i kako cemo mozda ziveti kad ispraznimo kasu.

Evo, da krenem od sebe, plata mi je do pre 2 meseca bila 750-800 EUR-a, a ovog meseca ce biti oko 650 EUR-a, a u dinarima sam cak dobio povisicu! I tako ako se nastavi ovim tempom, za dva meseca ce mi plata biti jos vise dinara koji ce vredeti 550 EUR-a i tako, posle konacno mnogo meseci otici cu u banku da podignem platu od 1.000.000. dinara sto ce biti 50 EUR-a. Mislim, sve je to lepo sto pricas Lesli, ti realni kursevi i slicni bullshit-ovi, samo, ja bih mnogo vise voleo da budes pametan pa da smislis kakav malo prihvatljiviji scenario. Za ovo za sta se ti zalazes, ne treba mnogo pameti, samo stvari prepustis samima sebi o one teze haosu, ne treba uopste da se intervenise oko toga.


[Ovu poruku je menjao pctel dana 21.11.2008. u 17:40 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
93.86.84.*



+12 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 16:31 - pre 187 meseci
Ne znam da li je jos uvek obicaj u nekim "razvijenim zemljama zapadnog sveta" da se ves pere u javnim perionicama (tzv. Laundry...), nekada davno je bilo tako npr. u Londonu, a i moglo se cesto videti po americkim filmovima... da li je jos uvek tako ne znam?
Tih davnih 70-ih se tamo mnoge stvari od "bele tehnike" nisu uopste kupovale za kucu (npr. TV), nego su se u pomenutim zemljama rentirale...
Mozda je vreme da i mi pocnemo da zivimo kao ostali kapitalisticki svet...
A ljudi se jos lepo i druzili po tim Laundry lokalima...
Eto ideje za pokretanje bizMisa!
;)
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.216.*



+471 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 16:32 - pre 187 meseci
Tako nekako Lesli. Nafta letos $140 barel, a sam 54. A ne vidim da je drastično pojeftinio benzin.

@ pctel

Ne živimo mi bolje nego što bi trebalo. zna se ko živi bolje nego što bi trebalo. Običan narod, ne. Ja stalno gledam onu zagrebačku TV Novu, i nešto se bune što profesori u školi imaju šest hiljada kuna. To mu dođe oko €900. Kao, malo, koliko menadžeri imaju. Pa šta smo mi?
Veš mašina živi duže...

Sve me nervira, sve mi smeta.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
77.46.250.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 16:52 - pre 187 meseci
Pa ako je ovakva situacija nama nije daleko onaj zivot iz 14-15 veka a ? Ali bez zezanja ovo je za svaku osudu ovakva izjva javno na radiju.
Nego dobro svinjkolj je u toku, struja poskupljije, voda takodje nije daleko od toga, prasak ce poskupeti, znaci moramo da kupimo sodu i krenemo da se ribamo, e a kad smo vec kod sode ja bi je licno ponudio nekim ministrima ali zivu ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 17:42 - pre 187 meseci
Citat:
Take 5
Ne znam da li je jos uvek obicaj u nekim "razvijenim zemljama zapadnog sveta" da se ves pere u javnim perionicama (tzv. Laundry...), nekada davno je bilo tako npr. u Londonu, a i moglo se cesto videti po americkim filmovima... da li je jos uvek tako ne znam?


Popularno je tamo gde imas veliki procenat iznajmljenih malih stanova, gde se ne isplati (zbog ceste selidbe) / ne moze staviti ves masina. U Berlinu ih je bilo puno, recimo... Nije stvar u parama, jer se to pranje uopste ne isplati (izadje oko 2-3 EUR po pranju) tako da se na vise od godinu dana isplati ves masina, ali - kao sto rekoh, ti servisi su popularni tamo gde se ljudi mnogo sele i zive u malim iznajmljenim stanovima.

U Srbiji takav biznis tesko da moze da prodje, jer vecina ljudi ili zivi u svojim stanovima ili u stanovima svojih roditelja / baba i deda i ne sele se cesto u svom zivotu. Za razliku od "razvijenih zemalja zapadnog sveta" mnogi u Srbiji su imali mogucnost da prisvoje "drustveni" stan za male pare - pa takve probleme koje imaju na zapadu nemaju :)

Vidis, nije da je sve tako lose, u nekim stvarima smo daleko bolji od "njih" :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.ip.telfort.nl.



+41 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 18:01 - pre 187 meseci
^ Da, ko bi rekao. Moje iskustvo iz Swedske, pojedine stambene zgrade jos uvek imaju zajednicku perionicu - susionicu. Upisuju se na tablu, tj. sami sebi zakazuju pranje u slobodnom terminu, donose svoj prasak, tu peru, suse peglaju. Troskovi odrzavanja i struje idu na zajednicki racun zgrade.
Ko bi rekao, Swedska-standard?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 18:12 - pre 187 meseci
Pa ako u tim zgradama zive mahom ljudi koji najme te stanove i cesto se sele, mislim da to onda nema puno veze sa standardom vec sa prakticnoscu - ne isplati se bas transportovati ves masinu svakih par godina - mada, cela stvar postaje potpuno neisplativa sa imanjem familije, posto bi onda svake godine placao bar 2-3 ves masine :)

Takodje, dosta takvih (manjih) stanova nema u kupatilu poseban odvod i izvor vode za ves masinu, pa je potrebno to nabudziti - opet, ako je stan kratkorocno iznajmljen, naci ce se dosta ljudi kojima se to ne isplati.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 18:17 - pre 187 meseci
Citat:
Skandy: ^ Da, ko bi rekao. Moje iskustvo iz Swedske, pojedine stambene zgrade jos uvek imaju zajednicku perionicu - susionicu. Upisuju se na tablu, tj. sami sebi zakazuju pranje u slobodnom terminu, donose svoj prasak, tu peru, suse peglaju. Troskovi odrzavanja i struje idu na zajednicki racun zgrade.
Ko bi rekao, Swedska-standard?

Standard, al' 'ladno, ***i ga...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 18:20 - pre 187 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: posto bi onda svake godine placao bar 2-3 ves masine :)

Ispraviće me ako grešim, ali mislim da skandy priča o nekomercijalnom modelu - gde se zajednička perionica, po meni, više isplati od toga da svako ima svoju mašinu. Nema petljancije sa kupovinom mašine, mukama sa majstorima kad se pokvari, a i uštedi se makar kvadrat stana.
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.ip.telfort.nl.



+41 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 19:17 - pre 187 meseci
Da, nekomercijalni model, troskovi idu na zajednicki racun zgrade. Da li je isplativo? Oni misle da jeste, ja mislim da nije. Kada se stavi na papir jeste, ali ako uzmemo u obzir da u toj vesernici treba presedeti dok se ves ne opere, pa zatim osusi, to remeti (moje) zivotne navike. Dolazak u zakazano vreme,..itd

Gde je najveca isplativost? Zgrada ima 20 stanova, vesenica ima 6 masina za pranja i toliko susaca.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 21:43 - pre 187 meseci
Citat:
pctel: Pa upravo se bunimo zato sto su to i sada i tada mogli da kazu samo totalni nepoynavaoci ekonomije i matematike. EUR je na neki nacin roba, tom robom se trguje cak i na berzi. Zakoni ponude i potraznje sve regulisu. Ako danas mozes da kupis koliko ti god treba EUR-a po 90 dinara, onda je taj kurs realan, a nikako 120, jer, ako je realno 120 onda dodji da ti prodam sve svoje EUR-e po realnom kursu :-)

Ama jeste, ali mora da postoji neka referentna vrednost prema kojoj se odredjuje taj tvoj realni kurs. Kako se pokazalo, ta referentna vrednost je bila qrac na biciklu. Tigar od papira. Balon napunjen duvanjem ustima. I lepo je sto je taj balon konacno splasnuo, kako i treba da bude. Mislim, mozes ti da naduvas balon ustima, pa da ga drzis u naduvanom stanju zagrevanjem odozdo, ali nije to to. Ipak je helijum prava stvar.
Citat:
pctel:Jupi, eto nama opet devedesetih... Cudo jedno koliko ljudi zali za tim vremenom

Nije tacno, zasto devedesete. Devedesete su bile upravo ovo sto je bilo do sad, lazno odrzavanje kursa drzavnim intervencijama. Ovo sad je pravo stanje, a za to smo se valjda borili. Ja sam reko da me zanimaju samo cene hrane i komunalija, koje nisu bile realne, zato sto je evro stalno stagnirao a cene hrane su se povecavale.Ovo sad se blizi realnom stanju. Vidis da sad i oni kazu kako ce kao da stabilizuje kad dodju gastarbajteri. I donesu pare koje ovde nisu napravljene, da ih spasu. Sto sam ja govorio jos pre, da zemlja zivi na onih 2 - 3 milijarde evra koje dijaspora ovde salje rodjacima i za koje se otimaju Miskovici i Peconiji, a ne proizvodi nista realno. Usluge se ne racunaju, to nije realno. To je trenutno, i zavisi od stepena zadriglosti drustva. Mislim, kad je jedno drustvo u zadriglom stanju, onda ce drug clan drustva da zove ketering da mu organizuje slavlje, a kad drustvo nije zadriglo, drug clan ima sam da mesi pitu. Realno je samo ono sto se proizvede da kazemo ni iz cega, na primer zito iz zemlje ili zupcanik od parceta starog gvozdja.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 21.11.2008. u 23:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 21:56 - pre 187 meseci
Citat:
jablan
Ispraviće me ako grešim, ali mislim da skandy priča o nekomercijalnom modelu - gde se zajednička perionica, po meni, više isplati od toga da svako ima svoju mašinu. Nema petljancije sa kupovinom mašine, mukama sa majstorima kad se pokvari, a i uštedi se makar kvadrat stana.


Sta znam, video sam taj sistem ("nekomercijalni") u Minhenu, ali je i dalje "trosak" za masinu bio 50 centi za jednu sesiju, za sta vam je bilo potrebno bar 2 sesije za normalno pranje... Likovi su ugradili mehanizam za zetone iznad strujomera, koji sa 50ct lepo kontrolise tajmer :)

Ne znam da li je u Svedskoj potpuno "besplatan" pristup masini pa se troskovi dele na stanove, mozda je tada jeftinije.

--

Kad vec pomenuste London, moj prijatelj je do prosle godine ziveo u zgradi u kojoj je u prizemlju bio strujomer u koji se stavljala lova - znaci ako zaboravis da ubacis novac na vreme, nestane ti struja u stanu... Da, sistem ko pre 50 godina - valjda "radi posao" pa ga ne menjaju... :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...21.11.2008. u 21:57 - pre 187 meseci
Sve je to OK, ali to nije Srbija u tranziciji, nego zemlje koje imaju 1000 i vise godina kako tako stabilno drustvo. I ekonomski i na druge nacine. Close, but not cigar. K'o Kuros i drugi muski parfemi. Ili Erl Grej čaj iz uvoza i ovi ovde bućkuriši. Vi otale volite ta poredjenja.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 21.11.2008. u 23:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...22.11.2008. u 00:38 - pre 187 meseci

Citat:
Ivan Dimkovic:Ne znam da li je u Svedskoj potpuno "besplatan" pristup masini pa se troskovi dele na stanove, mozda je tada jeftinije

Besplatno je. E sada, zavisi od zgrade, negde nemas ogranicenja koliko puta peres i susis, a negde je ograniceno, npr. 7. puta mesecno...
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-3.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...22.11.2008. u 01:27 - pre 187 meseci
Citat:
Skandy: Da, nekomercijalni model, troskovi idu na zajednicki racun zgrade. Da li je isplativo? Oni misle da jeste, ja mislim da nije. Kada se stavi na papir jeste, ali ako uzmemo u obzir da u toj vesernici treba presedeti dok se ves ne opere, pa zatim osusi, to remeti (moje) zivotne navike. Dolazak u zakazano vreme,..itd
Gde je najveca isplativost? Zgrada ima 20 stanova, vesenica ima 6 masina za pranja i toliko susaca.

Pa ne bi bio valjda toliko veliki problem ako ima 20 stanova puta 2-3 stanara u proseku .
Mozda bi i opstina mogla da isfininansira da se uvede u nekim zgradama gde se prvo steknu uslovi za to
(prostoirije ,masine,sushaci,higijena,skladistenje) itd..
a stanari unajmiti radnika i ostale za to koji ce biti zaduzeni za skladistenje i prijem vesa ..
Kad se zavrsi pranje ostavi ti u kasetu u vesernici (broj stana ,ime -prezime) pa preuzmes kad stignes , ne moras da presedis tamo sve vreme ..
jeste nekomercijalna varijanta za sada ,al kad pogledas sa strane prakticnosti i nije tako lose kao sto kaze Vili 7 puta mesecno ogranicenje,
sa odredjenom gramazom vesa , pogotovu sto za tu potrosenu struju za klasicnu ves-masinu u malim stanovima se zimi mogu i dobro ugrejati :)



Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

mihajilo
ns

Član broj: 38943
Poruke: 159
*.ns.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: Ne kupujte ves masine, perite rucno...22.11.2008. u 03:29 - pre 187 meseci
ekstra bi to kod nas bilo da imamo u zgradi zajednicke ves masine i peremo na taj nacin.ali ima dosta problema oko toga-prvo bi nam trebala jedna veca prostorija koja kod nas mesecno da se iznajmljuje kosta kao jedna ves masina,onda kada se dodaju ostali mesecni troskovi-dobija se da se za manje od godinu dana isplati kupiti toliko masina koliko ima stanova,a da zgrada ako ima taj prostor iznajmljuje.
sto se tice kursa evra-bicemo daleko od devedesetih jos neko vreme-tada je plata bila od 5 do 10 maraka,sada ce realno biti 100 evra prosecna plata,a vi sami vidite koliki je realan kurs.
toliko od majla
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Ne kupujte ves masine, perite rucno...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18563 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.