Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pitanje u vezi vrednovanja ugovora

elitemadzone.org :: MadZone :: pitanje u vezi vrednovanja ugovora

[ Pregleda: 10352 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 12:40 - pre 187 meseci
imam pomalo glupo pitanje u vezi vrednovanja ugovora

citam ovde,samo ugovor koji se overi u sudu izmedju zakupodavca i zakupca [stana] je pravovazan,odnosno da ako njih dvoje "privatno" potpisu taj ugovor [sa ili bez 2 svedoka] NIJE VALJAN [sto mi je potpuno bizarno]...

to dovodi u pitanje da li su onda ugovori sa isp validni? jer ti ne ides u sud da se tamo potpisete,nego potpisujes kod isp-a

ili oni "ugovori" [i agree...] na netu,da li oni ista vrede ili su tu zbog "psiholoskog" efekta


molim da neko strucan mi objasni koji ugovor [i zasto] je validan i na sudu [ako dolazi do "ćeranja"]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 12:53 - pre 187 meseci
na sudu je sve validno - svi pisani i nepisani ugovori i dogovori. Razlika je valda sto svi ovi ostali moraju da prodju kroz sudski proces da bi se doslo do pravosnaznosti, znaci, tuzba pa polako.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 12:56 - pre 187 meseci
Ne znam zasto bi vise verovao ovima koji lupnu nesto sto su culi negde, ili nisu ni culi, nego im je jednostavno krivo sto neko ima stan pa ga izdaje, pa lupetaju tu o porezima nego meni. Ja ti kazem da ugovor o zakupu nekretnine ne mora da se overava kod suda, bilo da su strane u ugovoru firme ili fizicka lica, kao sto se ne overavaju u sudu ni ugovori o kupoprodaji vozilila i sva sila slicnih ugovora, a ti ako hoces veruj ako neces ne moras. Jesi overavao negde ugovor sa distribucijom? Ili sa Telekomom? Ili bilo koji drugi. Nisi brate. Ono sto mora da se overi oko tih stvari je ugovor o kupovini nekretnine, ali to je drugo. Svaki ugovor je pravno valjan kakav god da je, od ove vrste. Recimo, pozajmis ti nekome pare ili neko tebi, i sad sastavite vi ugovor o tome, i to je to. Ne moras da overavas, ali mozes da upises svedoke, ako bas nisi siguran, ubelezis tamo da je ugovor sastavljen u prisustvu dva svedoka pa neka se i oni potpisu i stave podatke i gotova stvar. Pusti ove koji lupetaju, nemaju oni pojma.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 12:58 - pre 187 meseci
Citat:

Zakon o prometu nepokretnosti http://www.prvisud.com/zakoni/zakoni.asp?ID=10

Član 4.
Ugovor o prometu nepokretnosti zaključuje se u pisanoj formi, a potpisi ugovarača overavaju se od strane suda.

Ugovori koji nisu zaključeni na način iz stava 1. ovog člana, ne proizvode pravno dejstvo.

Sud može da prizna pravno dejstvo ugovora o prometu nepokretnosti iz stava 2. ovog člana, koji je zaključen u pisanom obliku, na kome potpisi ugovarača nisu overeni od strane suda, pod uslovom da je ugovor ispunjen u celini ili pretežnim delom, da nije povređeno pravo preče kupovine i da nije povređen prinudni propis.

Sud koji je izvršio overu potpisa na ugovoru iz stava 1. ovog člana, odnosno doneo odluku u smislu stava 3. ovog člana, dužan je da primerak overenog ugovora, odnosno pravosnažne odluke, dostavi republičkom organu nadležnom za utvrđivanje i naplatu javnih prihoda, u roku od deset dana od dana overe potpisa, odnosno od dana pravosnažnosti odluke.


Citat:

Zakon o obligacionim odnosima http://www.prvisud.com/zakoni/zakoni.asp?ID=53

Sastavljanje isprave

Član 72.

(1) Kad je za zaključenje ugovora potrebno sastaviti ispravu, ugovor je zaključen kad ispravu potpišu sva lica koja se njim obavezuju.

(2) Ugovarač koji ne zna pisati staviće na ispravu rukoznak overen od dva svedoka ili od suda, odnosno drugog organa.

(3) Za zaključenje dvostranog ugovora dovoljno je da obe strane potpišu jednu ispravu ili da svaka od strana potpiše primerak isprave namenjen drugoj strani.

(4) Zahtev pismene forme je ispunjen ako strane izmenjaju pisma ili se sporazumeju teleprinterom ili nekim drugim sredstvom koje omogućava da se sa izvesnošću utvrde sadržina i davalac izjave.


Dakle, kod sklapanja ugovora, nije potrebna sudska overa, osim ako to nije regulisano nekim propisom, kao u slučaju prometa nepokretnostima.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
212.200.68.*



+10255 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 13:21 - pre 187 meseci
Ugovor jeste valjan, i pravosnažan, ali ipak ima razlike.

Ukoliko ugovor nije overen na sudu, jedna strana može da tvrdi (na primer)
- Da je potpis falsifikovan
- Da je sadržaj ugovora naknadno promenjen
- Da je obmanut
- i slično

Onda sledi dokazivanje na sudu, ubeđivanje, dokazi i svedoci

Ukoliko je ugovor overen u sudu, jedna kopija ostaje sudu, identitet potpisivača je nedvosmisleno utvrđen, i td. Tako sve kasnije pritužbe jednog od potpisnika ugovora automatski "padaju u vodu".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 13:46 - pre 187 meseci
Ta @Lesli prica je strasno suplja. Nista ti ne moze zameniti ugovor overen u sudu. Imao si primer u drugoj temu -
Citat:
Mi smo isto izdavali stan i najviše problema smo imali sa jednim policajcem, inspektorom, koji je ostao dužan oko €1000 za rentu i neplaćene račune nakon što je napustio stan (trebao nam je pa smo ga zamolili 2 meseca unapred itd.). Naravno dug nikad nije vratio, a bio je i u fazonu "imate sreće što ste mi simpatični pa sam napustio stan, inače ne bih ni izlazio".

Naidjes na nekog takvog, ili ne nekog od ovih sto iznajmljuju po nekoliko stek stanova... Tu ne pomaze ni ovo Rambo-Leslijevo -
Citat:
Tek za takve price neko moze da dobije razbijen... zenski polni organ, pa neka onda on tuzi ovoga sto ga je razbio.

Jer moz' da se desi suprotno...
Sa sudski overenim ugovorom, nema nikakvog zavlacenja, niti gubljenja vremena, niko nece moci da zapreti svedocima, ili na bilo koji drugi nacin da ospori ugovor.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 13:46 - pre 187 meseci
OK, budite veci katolici od pape, uprkos tome vam je covek cak i clanove zakona citirao. Svasta.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 14:11 - pre 187 meseci
Citat:
vilil1: Ta @Lesli prica je strasno suplja. Nista ti ne moze zameniti ugovor overen u sudu.

Kakva prica? To je zakon. Vi trazite zakon. Sad vam pa ni zakon ne valja jer nije potvrdio vase teorije. Uostalom, idite kod advokata pa se uverite, kazite, dobar dan, mi smo dosli da napravimo ugovor o zakupu nekretnine, ovo ono, treba li da idemo u sud, ne treba, on neka vam otkuca, platite tamo, pocepajte ugovor jer vam nije ni trebao, i to je to. Svaka skola se placa.
Citat:
vilil1:Imao si primer u drugoj temu -

Jer moz' da se desi suprotno...

Aha, ako si dekica ili bakica, a ako si nesto drugo, onda je jedino sto moze da se desi da takav kabadahije bude jednog jutra nadjen na stepenistu kako se slucajno okliznuo pijan pa slomio vrat. Pa cak i ako si dekica ili bakica, boj ne bije svijetlo oruzje nego pokvarena sijalica i konopac na stepenistu.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 14:17 - pre 187 meseci
hvala ,dakle NIJE neophodno [kao sto neki tvrde],kako sam i mislio

a sad jos da mi neko kaze kako je to u "internet svetu"?
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 14:21 - pre 187 meseci
Verovatno zavisi od zemlje. Kod nas te internet stvari valjda jos ne racunaju kao zvanican dokument. Na primer, emailove koje saljes nekima, sta znam, neke zahteve, prigovore, ovo ono, mogu da ignorisu koliko hoce, a preporuceno pismo ne mogu.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 14:26 - pre 187 meseci
hajde glupi primer
postavio si sliku na neki javni servis ,tipa imageshack,tinypic,photobucket ,sta god
i oni npr. imaju klauzu,da sve sto postavis tamo,postaje njihovo vlasnistvo i mogu s time da rade sta zele [pa i da prodaju]

da li mozes da sporis njihovu prodaju tvog rada,iako si stisnuo i agree?

[znaci samo primer]
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 14:33 - pre 187 meseci
Nije mi baš jasno šta ti hoćeš. Moto Londonske berze http://en.wikipedia.org/wiki/London_Stock_Exchange je Dictum meum pactum (Moja reč je ugovor). Zakon o obligacionim odnosima kod nas u mnogo članova odobrava "običajna" prava i ne zahteva pisanu formu ugovora. Potrebno je da je na neki način jasno izražena volja obe strane i to se smatra ugovorom. Ako na tom sajtu piše da postavljanjem sadržaja on postaje njihovo vlasništvo, pa još ako ti kažeš "I agree" to ima snagu ugovora.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 14:45 - pre 187 meseci
Citat:
dakle NIJE neophodno [kao sto neki tvrde],kako sam i mislio

U onoj temi, a ni u ovoj, niko, ali bas niko nije tvrdio da je neophodan, i jedino pravno valjan, ugovor overen u sudu. Gde si ti to nasao? Isto pitanje i za @Lesli...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 15:04 - pre 187 meseci
da ne prelecem sad onu temu
neki su tvrdili da nema smisla praviti ugovor bez overavanja u sudu,jer prakticno nicem ne vredi,da i ako se takav ugovor potpise,zakupac moze da pravi pizdarije po stanu i da mu nista ne mozes i da ga ne mozes na silu ni izbaciti,cak ni uz pomoc pandura...[sto je meni potpuno besmisleno]

@djoka,dakle ima istu vrednost kao i potpisani ugovor,hvala,tako sam i mislio

edit:sad sam malo preleteo onu temu,i bas si ti [vilil1] napisao da stanari bez OVERENE KOPIJE U SUDU mogu da rade sta im je volja


Citat:
vilil1
Bez ugovora, overenog u sudu, sto povlaci i placanje poreza :), stanari mogu da rade sta zele...Ne moze im niko nista, cak ne mogu ni da se "izbace" iz stana. Jednostavno nece nista da placaju, niti stanodavcu, niti rezijske troskove...i sta im ko moze...ti dodjes na vrata, oni nece da ti otvore, ako si uporan, oni zovu policiju...niko im nista ne moze, jedino mozes da ih tuzis, a to traje, i traje, a za sve to vreme oni mufte zive u tvom stanu...
Zaboravi na rambo price, u stilu ja cu ovo, ili ono...ukoliko im pretis, ili probas nesto jace...oni tebe tuze...
Zato pamet u glavu, prijavi stanare, plati porez i miran si. Ovako, pokusas nesto da izvrdas, da ustedis, a izadje te dosta skuplje...


[citirao sam citavu poruku da ne bude da laziram,ili ako dodje do promene sadrzaja iste ;)]

inace nisi ti jedini koji tvrdi da je neophodna overena kopija u sudu...


naravno pored tebe su i drugi tvrdili


[Ovu poruku je menjao Horvat dana 08.12.2008. u 16:21 GMT+1]

edit:zaboravih dodati,nisam mislio na promenu vlasnistva nekretnina,to znam da mora u sudu,da se sve izmeni u bazi,bla bla...nego na ove "privatne" ugovore

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 08.12.2008. u 16:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 22:48 - pre 187 meseci
Citat:
nace nisi ti jedini koji tvrdi da je neophodna overena kopija u sudu...

Gde sam ja to napisao???

Citat:
Bez ugovora, overenog u sudu, sto povlaci i placanje poreza :), stanari mogu da rade sta zele...Ne moze im niko nista, cak ne mogu ni da se "izbace" iz stana. Jednostavno nece nista da placaju, niti stanodavcu, niti rezijske troskove...i sta im ko moze...ti dodjes na vrata, oni nece da ti otvore, ako si uporan, oni zovu policiju...niko im nista ne moze, jedino mozes da ih tuzis, a to traje, i traje, a za sve to vreme oni mufte zive u tvom stanu...
Zaboravi na rambo price, u stilu ja cu ovo, ili ono...ukoliko im pretis, ili probas nesto jace...oni tebe tuze...
Zato pamet u glavu, prijavi stanare, plati porez i miran si. Ovako, pokusas nesto da izvrdas, da ustedis, a izadje te dosta skuplje...


Citat:
Sa sudski overenim ugovorom, nema nikakvog zavlacenja, niti gubljenja vremena, niko nece moci da zapreti svedocima, ili na bilo koji drugi nacin da ospori ugovor.


Sta ovde nije jasno? Svaki dogovor, ugovor, koji nije overen u sudu moze da se pobija, i dokazivanje po raznim sudovima da si u pravu je dugotrajan proces...
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora08.12.2008. u 23:13 - pre 187 meseci
Citat:
vilil1: ... ugovor, koji nije overen u sudu moze da se pobija.....


ugovor se moze urezati i perorezom na klupi u parku.
medju nekim ljudima, u nekim zajednicama, narodima ..... je jos uvek dovoljna i rec.
ako neko 'oce nesto da pobija, moze da pobija i ono overeno u sudu.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora09.12.2008. u 00:35 - pre 187 meseci
Meni jednom advokat rekao da ako si bas bezobrazan, mozes i svoj potpis da pobijas, na onom zapisniku kad te uhvate da krsis saobracajne propise. Verovatno isto vazi i za ugovor overen u sudu. Evo na primer, jednom nekim "nama" onaj sto overava te ugovore u sudu rekao da mozemo da potpisemo neku saglasnost za nesto sto nam je trebalo umesto jednoga sto nije tu i nismo mogli da ga nadjemo, samo da to uradimo napolju, da nas on ne vidi da bi bio cist, a on ce sve da overi, jer je duzan da overava samo nase potpise na tome, ne i toga tamo, zato sto za tu saglasnost sto je ovaj trebalo da potpise nije trebalo da bude overena. Pa sta onda. Ali to su sve ekstremni slucajevi za koje su se ovi uhvatili zato sto nece da priznaju da nisu u pravu, isto kao i ono da neko nece da placa kiriju pa ces ti sad njemu ovo pa ces ono. Koliko je takvih slucajeva uopste bilo u poslednjih deset godina recimo? Tri? Pet? I gde? Mozda u nekim šupama i ćumezima.
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora09.12.2008. u 07:51 - pre 187 meseci
Nema razloga za padanje u vatru.
Validan je i obavezujuci svaki ugovor koji su ugovorne strane potpisale dobrovoljno. Svaki se ugovor moze pobijati, ali se ne moze svaki i pobiti. Potrebna je itekako valjana argumentacija.

Nije tacno da stanari mogu da rade sta hoce ako ugovor nije overen u sudu. Ono sto je tacno to je da neki stanari pokusavaju da izvrdaju svoje obaveze ucenjujuci vlasnika koji nije platio porez. Overa u sudu sa tim nema veze. Sudska overa samo potvrdjuje identitet potpisnika i identicnost kopija ugovora.

Svaki ugovor treba da ima rok vaznosti. Zato se sa novim stanarima sklapaju kratkorocni ugovori (1-3 meseca), kako se, u slucaju zloupotrebe, stanar ne bi mogao dugo pozivati na vazeci ugovor. Tek kad se izgradi poverenje treba ponuditi duzi rok.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: pitanje u vezi vrednovanja ugovora09.12.2008. u 10:53 - pre 187 meseci
Citat:
vilil1: Sta ovde nije jasno? Svaki dogovor, ugovor, koji nije overen u sudu moze da se pobija, i dokazivanje po raznim sudovima da si u pravu je dugotrajan proces...


a kao svaki ugovor overen u sudu je bog i batina?
sta ako posle odredjenog vremena,jedan od potpisanika opozove ugovor jer mu je drugi pretio,npr. da ce "lisiti zivota" njegove bliznje ako ne potpise?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: pitanje u vezi vrednovanja ugovora

[ Pregleda: 10352 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.