Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16439 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze30.05.2009. u 16:07 - pre 181 meseci
A evo i komentar neke osobe sa sajta Blica (verovatno je u pitanju lekar) koji pokazuje na koji način većina lekara u ovoj zemlji razmišlja:
Citat:
Razmislite kako biste se Vi osećali da Vas neko tako satanizuje, i ako tu čak ni nije bilo propusta, jer je dijagnoza takva da mora da se sačeka par dana da bi mogla da se ustanovi. Zar mislite da za svaki grip mora da se odradi kompletna analiza krvi, skeneri, magnetne rezonance i ostalo?

Jadan li onaj koga takvi lekari leče. Jedina dijagnoza koju su izgleda naučili u tom svom dugogodišnjem studiranju su grip i eventualno visok pritisak. Muka mi je njihove drskosti, bezobrazluka i neznanja.

Dovoljno je pogledati ovu temu i videti da svako od nas ima neprijatnih i strašnih iskustava sa tim ljudima (ja sam davno prestao da ih nazivam lekarima, recimo da se poklopilo sa smrću dede koji je posle duge patnje umro od raka koji mu oni nisu hteli/znali dijagnostikovati, a priča me inače jako podsetila na vest koju je boccio postavio, isti nemar bolničkog osoblja, ista nezainteresovanost i nestručnost), te zaključiti da je naš zdravstveni sistem u velikim go...ma. Odokativnom metodom (koju ljudi iz te branše najviše i cene) bih rekao da u Srbiji ima možda samo 20-ak posto lekara koji se stvarno mogu i nazvati lekarima.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.141.*



+558 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze30.05.2009. u 18:53 - pre 181 meseci
Ovaj iz price u e-novinama ima debele zivce. I jos je taj olos trazio da dobije status sluzbenog lica, zbog povremenih napada. Dao bi im ja, 25 statusa po turu. Resenje moze da bude u pocetku da imaju platu po ucinku, kao zubari. Sto da on ima fiksnu platu? Ko je on? Nek radi za normu. I tak sto je poslanik, nema bre da budes poslanik i lekar i tacka. Ako si poslanik onda si poslanik, daj otkaz u bolnici i tacka. I nema da imas privatne ordinacije i da radis u drzavnoj sluzbi, nema veze sto nisu na tvoje ime, cim se ti tu muvas i svi znaju da je ordinacija tvoja to je to. A dokazi? Kome to treba. Narocito kad priznas sam da je ordinacija tvoja a da si je registrovao na tudje ime. I to ima sa zarom da priznas. Ne svidja ti se sve ovo? Ja te nisam terao da budes lekar, sam si izabrao. Ako ti se ne svidja da radis kao sto treba i kao sto je normalno idi neka te ispaljuju iz topa.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-1.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze30.05.2009. u 19:17 - pre 181 meseci
Velika tuga. Član sam foruma b92, na kome mnogo više pišem, ujak devojčice je stari član foruma ( kažu da se pojavljivao i na TV-u) piše i obaveštava nas o njenom stanju.
Tako da su postovi uglavnom vrlo emotivni i svi se molimo da preživi, koliko god šanse bile male i to bilo ravno čudu.
Nisam gledala vaše postve, pretpostavljam da je diskusija usmerena na lekarske greške.
Ono što je sigurno je da će porodica ići do kraja sa isterivanjem pravde, a i to da ima punu podršku foruma.
 
Odgovor na temu

gleb
statistika
bgd

Član broj: 185972
Poruke: 44
*.160.17.bitsyu.net.



+3 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze30.05.2009. u 20:41 - pre 181 meseci
Zasto se tako ponasaju?
vec navedeno - neodgovorno, bahato, potkupljivo..
Zato sto mogu.

U polupismenoj srbiji imaju status polubogova.
Prosecan srbin cak i da dobije odgovor na pitanje sta mi je nece ga razumeti.
Zato radi sta doktor kaze - moz' glavu da ti spase - I cuti.
Navika 'sredicemo' nasledjena iz doba crvenih kad se sve sredjivalo i stan i posao i vojska i
lekari i ispiti.. kod njih je najvise i ostala.
Fakat, rec je o veoma mocnom soju ljudi, koji ni po koju cenu ne bi predao svoj status olako.
Kao sto do statusa i stizu svim sredstvima. Poznata je klinika u bg kojom caruje odredjena
lobi grupa krajnje specificna.
To je pozicija kojoj malo ko moze da odoli. Ne polazes racune, kad te pitaju mrmljas
mantre na latinskom, usemis se za 6 mes kad primis cerku pandura preko veze, sina nekog
profe, babu iz opstine, tako da isto leto mozes da zidas sta hoces, prolazis kroz crveno,
i detetu sredjujes ispite. Nebrojene mogucnosti su pred tobom.
A svi cute i nose kovertice...

Steta sto na casovima istorije ne uce prvo raspravu iz rimskog senata kad su
diskutovali o predlogu da patriciji nose drugu odecu od plebsa. Istog dana su odustali
jer su prebrojali koliko ih je malo. a onda bi plebs shvatio kako ih je malo pa bi onda..
njih malo.

Probao sam da nadjem ovde na es-u opis nekog ko je lepo objasnio kako je lekaru
predocio sta ga ceka ako ne dobije kopletnu uslugu i kad ga sada primaju vrlo 'brizno'.
Ko nadje neka postuje ovde.

Problem je u tome sto raja cuti.
Nece da se zamera, neka to neko drugi radi, nemam ja vremena, trebace mi sutra i sl.
Pa sad ako raja nece i cuti ko ce?
Vlast? Hoce kako da ne, sve trci. Ali da se usemi.

Leslijeve revolucionarne idje ne vode nigde tj znamo kako se zavrsavaju. Manjina da dedinju..

To moramo mi sami.

Tamo gde sam ja odrastao se to radilo vrlo prosto. Kad se u kraj doseli neki ljalja
i krene one fazone sa glasnom muzikom, isto popodne mu se nacrta bar pet komsija na vrata.
Sve kulturno, fino, samo ga opomenu. Koliko god da je kreten zamislice se oko tolikog
broja i ako nista drugo bas se stisa neko vreme. Ako nastavi, eto sutradan podmlatka,
momci dolaze na vrata sa istim textom.
Treci dan, policija.Sa sve komsijama.

ISti princip i ovde treba primeniti.

Sto se ovde zale neki?
Jesi dobio vizit kartu za privatnu kliniku, jesi? Umnozi je, napisi prijavu i posalji svuda, od supa,
inspekcija do medija.
Kad im stigne deseta, da vidis da li ce i dalje da cute.
Trazi ti mito? Uradi kao i onaj nesrecnik pre koji mesec sa bolesnim detetom, pravo u sup,
obelezene novcanice,pa eto robije.
Neka 'nedodirljivima' bude tema ko je uhapsen ove nedelje, a ne koliko su maznuli.

Kad budu osetili strah za svoju kozu i svakog pacijenta tretirali podjednako ne
znajuci da li je on bas taj koji ce ih prijaviti, bice mnogo drugacije.

Ne vidim u cemu je problem, zasto to ne uraditi. Tesko je napisati pismo, otici u sup?
Ili je problem potpisati se svojim imenom? Ako se i potpises sta ce da bude? Neko ce da uradi sta?

Izgubices nekoliko sati ili dana na svedocenje, sudjenje i to je sve.

I uradices dobru stvar - jedna baraba manje.

I tako jedna po jedna.

gleb
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
24.23.165.*



+1001 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze30.05.2009. u 22:21 - pre 181 meseci
Okreni, obrni, ovo je zbog ovoga a ovo zbog onoga......sve je iz istog izvora.

I taj mandril sto je navodno zivot posvetio borbi za zdravlje i zivot a pusta da ono malo
zapce od godinu dana umire zbog njegove nebrige.

Kao i onaj jos gori mandril roditelj sto tog prvog mandrila nije sacekao, vezao nogom za
uze a uze za automobil, i dao gas kroz najuze gradsko jezgro punom brzinom da da primer
sta se moze desiti kad ne postuju niti coveka, niti norme, niti neciji zivot.

Sto se tek kad treba da zlikovca pretvori u kasu g*vana naprasno seti da je zapravo hriscanin,
pa da treba da prasta, a pre toga je neznabozac, svinjojed, oportunista svake vrste.

Sve je iz istog naroda proisteklo, naroda koji je izgubio gotovo svaki smisao u sebi, i kod
koga se bas sve moze.

Stvari su dosle do tacke gde vise nikakva finoca (tj. nikakva virtuelna nadgradnja, nikakav
drustveni 'operativni sistem') ne moze da popravi stvari. Samo intervencija na nivou hardvera
i BIOS-a moze da stvari pocne da pokrece na bolje.

Da huligan u belom mantilu (kao i svaki drugi slican huligan) oseti bar zivotinjski strah
od necega, kad vec u sebi nema onaj normalni ljudski strah od naopakog i neki osecaj za
bilo kakav visi smisao.

Samo, nemojmo uzalud da cekamo neku novu nemacku (ili ciju drugu) okupaciju da nas dovede
u red.

Pametno su ostavili stvari nama na brigu.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.143.*



+558 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze30.05.2009. u 22:34 - pre 181 meseci
Citat:
gleb: Leslijeve revolucionarne ideje...

Zasto revolucionarne, ja stvarno ne vidim razlog sto bi se zubari razlikovali od drugih lekara i zasto oni imaju fiksno oko 16,000 dinara + ostalo sto zarade, a ovi drugi imaju 40, 50, 60 hiljada, ja i ne znam, samo sam ovo slucajno cuo kad sam bio kod zubara. Zasto bi sad zubari radili na normu, a ostali ne? Koje su to fore? Takodje ovo o "poklonima" , "da sam ja predsednik republike..." , to jest to o poklonima treba da se brise. Te do ovoliko evra je poklon, a preko toga nije, te trte te mrte, nema od toga nista "da sam ja predsednik republike..." . Ili radi za platu ili napolje pa primaj sta hoces u svojoj privatnoj ordinaciji, i poklone, i prasice, i parfeme, i viski, kad si vec toliki ljudski isprdak i moralna nakaza pa nisi sam sebi gadan sto to uopste uzimas ... ti se na diplomu. Sto se mene tice, ja da sam lekar, ja bih smatrao za uvredu da mi neko donosi te "poklone" . Uostalom, to sa "poklonima" je mozda bilo po seoskim ambulantama u onome ropstvu, ali po gradovima i varosima postaje praksa tek sa bujanjem patriJotizma i dolaskom "slobode" , a pre toga je nosenje "poklona" u bolnicu bilo sramota i nemoralno. To da se sve uvede, i licence koje ce da vaze... tri godine pa da se obnavljaju na osnovu rada, pa da vidis kako ce da budu k'o bele lale.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.143.*



+558 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze30.05.2009. u 22:48 - pre 181 meseci
Citat:
gleb: U polupismenoj srbiji imaju status polubogova....


Citat:
...U te znake spada i pojava poluintelektualca, koji se u sve vecem broju sretao u javnom zivotu. Uzimajuci ga u njegovom najpotpunijem i najizrazitijem vidu, poluintelektualac je covek koji je uredno, pa cak mozda i s vrlo dobrim uspehom svrsio skolu, ali u pogledu kulturnog obrazovanja i moralnog vaspitanja nije stekao skoro nista.
...
Skolska diploma, kao ulaznica u krug inteligencije, dala mu je preterano visoko misljenje o sebi samom. U drustvenoj utakmici taj diplomirani primitivac bori se bez skrupula, a s punim uverenjem da trazi samo svoje pravo, koje mu je skola priznala. On potiskuje suparnike nemilosrdno kao da ne bi bili ziva bica nego materijalne prepone. On je dobar »laktas« - izraz jedan koji je prodro u opstu upotrebu jednovremeno s pojavom poluintelektualca...


Poluintelektualac
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze30.05.2009. u 23:55 - pre 181 meseci
Evo kako ujak opisuje susret majke bebe sa lekarima iz DZ, kada je dosla da kopira karton devojcice i dobije jos neke informacije:
Citat:
Moja sestra odlazi jutros u Dom zdravlja(za one koje ova informacija zanima radi se o ogranku novobeogradskog doma zdravlja u 44. bloku glavne uloge Dr. Manic i Dr. Radovic) i pokusava da dobije neke informacije kako je do ovoga doslo i da iskopira decji karton ako je to ikako moguce.

Dobija odgovor da nadlezna lekarka radi popodne i da oni ne mogu nista da ucine i da dodje posle.

Popodne odlazi ponovo, sprovode je u ordinaciju gde je docekuje lekarka i nacelnik.

Doktorka place sto su kontaktirani mediji, pokazuju joj izvrljani ulozak decjeg kartona gde je upisano da je uradjen pedijatrijski neuroloski pregled sto uopste nije tacno. Takodje, prikazuju i analizu cele krvne slike a ne samo leukocita. Kao u Kafkinom romanu, utoliko gore sto je majka devojcice i sama medicinska sestra. Lekarka i dalje roni suze i ponavlja kako ona nista nije kriva uz `majka, zasto ste ovo dali u novine`

Obratite paznju na boldovani deo! Znaci, doktorka place! Ali ne zbog deteta, nego zato sto su kontaktirani mediji! Ona je uvredjena, pazite molim vas!

A citam da struka vec sprema odbranu, he, he...

@Lesli

Skroz si u pravu po ovom pitanju, koliko god radikalan bio! Jedino bi to bio nacin da se prociste, jer ocigledno da od zakona nema nista. A i da postoji neki zakon, klanovi bi vec nesto smislili da ovo opravdaju.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 00:24 - pre 181 meseci
Citat:
EmilijaV
A citam da struka vec sprema odbranu, he, he...


Ako se ovo ispostavi da je tacno (da su dodate stvari u karton, koje nisu uradjene), ovo je vec organizovani kriminal i nesto sto bi zahtevalo momentalno angazovanje veceg policijskog i istraziteljskog tima!!!

Policija bi trebalo da pritisne malo kolege doticne doktorke i nacelnika, i da im objasni sta znaci saucesnistvo u teskom krivicnom delu i da se u zatvoru slabo primaju pokloni #@*()&@#@#

Nadam se da ce mediji ipak ovo drzati u zizi javnosti, jer je to oproban nacin da se stvari pokrenu sa mrtve tacke - ako nista drugo, i ti u policiji i sudstvu zele da osvoje po koji politicki poen pa u sukobu 2 zla bude eliminisano bar jedno.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 02:10 - pre 181 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Nadam se da ce mediji ipak ovo drzati u zizi javnosti, jer je to oproban nacin da se stvari pokrenu sa mrtve tacke - ako nista drugo, i ti u policiji i sudstvu zele da osvoje po koji politicki poen pa u sukobu 2 zla bude eliminisano bar jedno.


Ovo naizgled zvuci kao logican plan, ali...
Nekad sam i ja mislio da je tako nesto moguce, medjutim, danas sam sasvim drugacijeg misljenja. Na osnovu slobodne procjene koja je proistekla iz visegodisnjih posmatranja i detektovanja pojava svih vrsta u srpskom narodu, kao i opserviranju grupne psihologije istog, dosao sam do zakljucka da se geosocijani entitet koji se naziva Srbija i srpski narod moze modelovati jednim prostim tijelom koje se nalazi u potpuno slobodnom padu, ili npr. nesto slikovitije, kao kretanje kola koja nemaju ni kocnice, ni upravljaca niti ikakvih drugih mehanizama potrebnih za upravljanje kolima, a nalaze se na nizbrdici, te se krecu sasvim pod uticajem gravitacije.
U tim kolima vecina putnika spava, a onih nekoliko sto su budni nisu nikako sinhronizovani, tako da kad se saberu vektori svih njihovih teznji, na kraju se svi poniste, te se kola i dalje krecu samo pod uticajem gravitacije.

Jedini nacin da se zaustavi kretanje nizbrdo je taj da ta kola jednom stignu i udare u dno, kada ce se (moguce) i vecina putnika koja je zaspala probuditi i poceti da gura kola uzbrdo.

U medjuvremenu, ovi sto "kao nastoje da krenu uzbrdo" samo ustvari usporavaju kretanje ka dnu i time produzavaju agoniju, jer niti mogu ta kola zaustaviti, a kamoli poceti vracati uzbrdo, kad svi ostali unutra spavaju, a od onih sto ne spavaju vise ima onih sto navijaju za "nizbrdo".

Zato bolje pustiti sve u p.m. jer vecina naroda ima neku podsvjesnu mazohisticku zelju da vidi to dno, i nema sanse da se zaustavi dok ne stigne do tamo. Nema smisla odgadjati taj trenutak, time se samo cini jos veca steta u uzaludno propustenom vremenu. Otidjimo vec jednom "tamo dolje", da zadovoljimo radoznalost i potrebu, pa da mozemo dalje.

Uostalom, nije to nista novo ni specificno za Srbiju. Vecina nacija je imala neku svoju "zutu minutu" koja ih je prizvala pameti pa su krenulu u drugu stranu. Medjutim, koliko ja znam, niko u novijoj istoriji taj put do dna nije toliko razvlacio koliko Srbi. Samo je jos rimsko carstvo propadalo duze, ali tad su bila druga vremena. Vec par decenija se kljaka nizbrdo, a dno se jos ni ne nazire. 'bem ti narod, nije sposoban ni da propadne kako treba.
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 02:10 - pre 181 meseci


Lesli, pojam poluintelektualca je nova kovanica, koja uopste ne znaci ama bas nista. Svaka cast njihovom objasnjenju, ali pojam 'laktas', koji se navodi kasnije mnogo bolje opisuje situaciju.

Citat:
EmilijaV: Obratite paznju na boldovani deo! Znaci, doktorka place! Ali ne zbog deteta, nego zato sto su kontaktirani mediji! Ona je uvredjena, pazite molim vas!


Pa ima pravo da place. Ako je napravila gresku, i ako je ukapirala sta je uradila i kakve su posledice, ko ne bi plakao? I naravno da ce plakati i sto su kontaktirane medijske hijene. Nije svakom cilj da prenese vest onakvom kakvom jeste. Ne znam cemu potreba da se interpretira da place samo zato 'sto su kontaktirani mediji'. Svako ima razlicitu reakciju, i nije bas da je moguce uci u njene misli. Kao lekar, dovoljno je da napravi jednu gresku, a da se ta greska nadje na stranicama tabloida po citavoj zemlji. Zato sto se ta greska tice necijeg zivota. Niti opravdavam, niti kinjim, ali zasto drzava nije odmah reagovala i pogledala procedure svih lekara i medicinskog osoblja u toj ustanovi? Ne mogu vratiti vreme, ali mogu promeniti stvari da se ovo ne ponovi.

Ako zbog prirode posla radi u drzavnoj ustanovi, valjda je bilo normalno da drzavna ustanova ima neki protokol prilikom primanja dece, i dijagnosticke algoritme ako se sumnja na odredjene bolesti. Posto je dete u pitanju, onda je valjda normalno da se postuju zelje roditelja, pogotovo ako zele da ostanu u bolnici.

Da li u Srbiji postoji ijedno telo koje sagledava greske iz medicinske branse, i koje stiti pacijente?

Pri ovom ne mislim na sudske procese.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 10:25 - pre 181 meseci
Citat:
_andjela_:  Kao lekar, dovoljno je da napravi jednu gresku, a da se ta greska nadje na stranicama tabloida po citavoj zemlji.


hmmm za cega je dosta? da nestane sa "lekarske scene"? tesko kod nas,nije prvi slucaj [a na zalost ni zadnji] koji je zestoko zajebao stvar,pa i dospeo u vesti,a eto,i dalje bez ikakvih poteskoca radi
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.143.*



+558 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 11:48 - pre 181 meseci
Citat:
_andjela_: Lesli, pojam poluintelektualca je nova kovanica...

U tekstu se radi o kraljevini Jugoslaviji, o periodu izmedju dva svetska rata, pre nego sto su vam uveli ropstvo, a sto se to ponovo poklapa sa ovom slobodom, nije njihov problem. Ne kazem da tih diplomiranih priomitivaca u onom ropstvu nije bilo, ali ih je bilo zanemarljivo malo u odnosu na ukupnu kolicinu skolovanih, dok nisu poceli da unistavaju zemlju da bi vratili ovu slobodu. Onda su ponovo zasijali u punom sjaju.

Ostalo su vec vidjene patrijotske besmislice u stilu deteta od 5 godina - "nisam samo ja i on je".

Pera Mitic beogradski davitelj: "sta ste zapeli sa tim, lud covek, lud covek, kao da smo mi sasvim citavi; odakle mi znamo kakav je to covek" . E pa znamo za tu mafiju u belom - to su goveda. Mada nisu svi lekari clanovi mafije u belom, ali vecina jesu.

A o tom plakanju, sta me briga sto neko place, neka place. Mislio si da si nedodirljiv, digao si nosinu pa paras oblake i mislis da si uhvatio boga za onu stvar sto si bubao tamo pet godina, i za tih pet godina tvoja velicine nije dobila dovoljno od drustva, trebalo je more krunu da ti stave, pa si ti uvredjen i "ne mogu oni tebe da plate toliko malo koliko ti malo mozes da radis" , a onda si jednog dana usr'o. E sad plati i ne placi tu, a ako ne umes ni to, da platis kao covek, ti si pizda te si prema toga nedostojan zivljenja i gotovo. Jos pa, citiram, "majka, zasto ste ovo dali u novine". Cuti more i zahvaljuj kome god hoces sto vec ne mirises travu odozdo. Dzukele.
 
Odgovor na temu

gleb
statistika
bgd

Član broj: 185972
Poruke: 44
*.162.17.bitsyu.net.



+3 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 12:37 - pre 181 meseci
Place? Mukica...
Da ima ljudskosti bacila bi se pod voz.
Ali nema, i zato moramo mi.

Ovaj slucaj je dospeo do javnosti zato sto je PISMEN covek uzeo stvari u svoje ruke.
Ostali cute.

Milance jeste rekao ono sto ja nisam hteo. Poznat je i slucaj kad su direktora neke bg
klinice odrali od batina u ulici 29 novembra popodne pred gomilom prolaznika i tacno
preko puta supa. Slucajno? Aha, da.
Ima tih slucajeva jos samo ne smeju da ih objave.

A kako se to radi vec sam opisao jer govorim iz licnog iskustva. Jednome sam ja dosao glave.
Prijavio ga i eto ga sad prevremeno penzionisan. Sreo sam ga dvaput slucajno i da vidis
kako je bezao na drugu stranu ulice...

Tad nisam znao kako se to radi, prijavio sam ga inspekcijama ne i supu. Danas bi uzeo
godisnji, neplaceno, sta god,stavio masnu... i ne bi stao. Sve do momenta da mu odnesem
pomorandze u zatvor i kazem u facu - ovo sam ti ja uradio.


gleb
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 12:51 - pre 181 meseci
Citat:
Horvat: hmmm za cega je dosta? da nestane sa "lekarske scene"? tesko kod nas,nije prvi slucaj [a na zalost ni zadnji] koji je zestoko zajebao stvar,pa i dospeo u vesti,a eto,i dalje bez ikakvih poteskoca radi


Ne. Da uprostim: kad zavrsis bilo koji faks koji se tice medicinske struke (zdravstvo, u globalu), obicno u vecini slucajeva radis sa ljudima. Izuzev par procenata koji kasnije odu u papirologiju, laboratoriju, politiku, promene struku itd., po prirodi posla, odluke koje napravis mogu da se ticu pacijenata bilo direktno ili indirektno. Znaci nije pitanje da li ces napraviti gresku ili ne, vec kad ces napraviti prvu gresku, jer uvek rade ljudi sa ljudima. To je neizbezno.

Npr. procenti koji ti se izlistaju na pocetku i na kraju faksa su totalno drugaciji, sto je i normalno, jer kako vreme prolazi, tako se i praksa menja. Evolucija. Valjda bi tako trebalo biti, a onda neko ponovi staru gresku i svi krenu od samog pocetka. Imas greske koje se prave dok radis sa pacijentima na praksi, onda greske koje se prave na poslu, onda parametri koje nikako ne mozes da kontrolises (cak i da dubis na glavi) i koji opet mogu da se pripisu medicinskom radniku, iako mozda realno gledajuci nemaju veze sa vezom. Znaci, cak i greske koje se ticu tehnologije, raznoraznih procesa itd. Onda ubacis pacijente i njihove parametre. Onda dodas i svo drugo medicinsko osoblje koji su naravno u razlicitim stupnjevima usavrsavanja. Onda dodas licne stvari koje svako od nas donese na posao, bilo da je osoba sama bolesna od gripa, ili neko ima bolesno dete, ostali svakodnevni problemi itd. Sve to zbuckas, imas prezentaciju problema i od tebe se ocekuje odgovor.

Onda naravno da to nije jedini problem, nego i drugi ljudi dolaze sa svojim problemima. Konkurencija za paznju, za vreme, za strucnost kad gledas kome ces dati delegaciju posla, ko moze da saceka minut, a ko bas ne moze da ceka. Da li imas dovoljno ljudi ili to je sto je. E onda povrh toga te kontaktiraju i kolege sa svojim problemima, tj. sa problemima svojih pacijenata. Obicno sve dodje u isto vreme. :) A da, i nesto od tehnologije rikne. Neizbezno.

Najopasnije je (i za pacijente i za medicinsko osoblje) kad radis sa ljudima koji tvrde da nikad u svom zivotu nisu napravili nijednu gresku. Ovde ne govorim o doktorima, nego o mentalnom stavu celokupnog medicinskog osoblja, pa cak i ljudi koji rade sa njima u nekoj drugoj funkciji.

Najbolje je kad radis sa ljudima koji zele da napreduju i da se usavrsavaju u poslu, i koji dozvoljavaju razmisljanje van kocke. Otprilike interdisciplinarne grupe su najbolje, gde imas normalan pristup sa - dobar dan, sta se radi, kome treba sta danas od pacijenata, koji su prioriteti. Znaci nemas nekog ispred pacijenta sa buldog stavom: sta hoces, nemam vremena; nego od samog pocetka imas ljude koji sednu sa pacijentom, sagledaju situaciju, i odmah gledaju da ih upute na pravo mesto. Nemas nekog sa visine, niti nekog ko puze i gleda u gos'n direktora kao da je jedina lampa u mracnoj ulici. Ljudi su povezani, komuniciraju, i dozvoljavaju mogucnost realnih situacija i nesto sto se zove instinkt. Npr. svaka majka najbolje poznaje svoje dete, pa je i normalno da ako majka insistira da se neki specimen testira ili da se uradi, da je to bitno; i svima ustedi i vise vremena i novca da se to samo uradi, nego vreme da je odvrate od toga, vreme da nadju jos nekog drugog da joj objasne da nije neophodno uraditi takav test, vreme da porazgovaraju sa njom kad ponovo dodje. Znaci, vreme, vreme, vreme. Neki testovi kostaju dosta novca, ali neki i ne. I cemu onda stediti na nekom malom testu, ako ce majka dobiti satisfakciju za svoje dete, a ovamo potrositi pola sata vremena doktora specijaliste, cetvrt sata sestrinog vremena, dvadesetak minuta nekog na recepciji, i par telefonskih poziva. Luckasto. A ostali pacijenti cekaju.

Lako je dobiti informacije u zemljama gde se greske skupljaju i analiziraju, ali nema vajde od statistike i papira ako se stvari ne primenjuju u praksi. Znaci, samim izlaskom napolje, u zivi svet, kroz vrata fakulteta, niko nema sasvim precizne informacije o tome sta se tacno nalazi na pocetku. Fino ti izlistaju procente, koje su ti sanse da te pacijent fizicki povredi, koje su ti sanse da napravis greske tokom neke procedure, koje su ti sanse da ovo ili ono. Znaci fakta je da se greske desavaju, ali sad, koja od tih ce biti tvoja i gde? Nijedan zdrav medicinski radnik (ovde ne mislim samo na doktore) ne ide na posao aktivno razmisljajuci kako ce napraviti gresku i povrediti bilo koga.

A kad se to desi, normalno je da se stane i sagleda kakav je bio propust, jer nisu vrece brasna u pitanju, nego zivi ljudi. Da se greske sagledaju, prijave ili bilo sta drugo, potreban je i mentalitet odgovornosti ne samo pojedinca nego i kolektiva. Kao i bilo koja druga lancana reakcija, u velikim ustanovama, nije jedan propust samo jedan zivot, nego nekoliko zivota u buducnosti. Kao i u cirkusu, za artiste u vazduhu, dok lete, potrebna je ona zastitna mreza, i za pacijente i za doktore. Znaci da pacijenti mogu da pitaju za drugo misljenje, za trece misljenje, i da se takvo razmisljanje prihvata kao sasvim normalno, a ne da se automatizovano problem resava postupkom vracanja kuci. I doktorima je potrebno saznanje o konsekvencama koje se ticu njihovih gresaka, jer ako se krene sa zatvaranjem doktora, niko nece vise hteti da se bavi tom profesijom, a opet i sama medicina je od pocetka bila serija gresaka koje su se ispravljale vremenom. Znaci realan pristup, prihvatanje i licne i kolektivne odgovornosti, obavezno strucno usavrsavanje uz obnavljanje licence svake godine, sloboda i i brzina da se metode menjaju na bolje, da svi ucestvuju u promenama (ne samo kroz naredbe). Potrebno je telo koje brine o pacijentima. Potrebno je i telo koje brine o medicinskom osoblju i konsekvencama gresaka.
 
Odgovor na temu

zrachko
Vojvodina

Član broj: 40789
Poruke: 100
77.46.179.*



+22 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 12:53 - pre 181 meseci
Sumnjam da ce neko odgovarati zbog ovoga, a i ako odgovara, sve mi se chini da ce to pre biti packe po prstima nego neko pravo robijanje(koje za takvu nesavesnost lekara koja prouzrokuje ovakvu shtetu odgovara).

off topic
Chuo sam josh davno prichu(da ne kazem mit) o jednoj Begechkoj Nani(nana = baba):
Pricha kaze kako je ta baba non-stop kontrirala, kada je trebalo ljudi da se sloze, ona je uvek uvek nalazila razlog da tera po svome. Jednog jutra ona je otishla na Dunav da pere vesh. Malo dalje je bio ribar koji je lovio ribu. Posle nekog vremena vidi ribar da babe nema i skonta da je upala u reku. Zove on ljude da mu pomognu da je nadju. Doshli ljudi, krenushe da je traze po ritovima, kad jedan od njih predlozi da je potraze uzvodno. Poshto je ceo zivot kontrirala verovatno je sada reka odnela na suprotnu stranu. Ta nana me neverovatno podseca na _andjela_.
Glupost je neunishtiva. Budala je nezajebljiva.
Stupidity is permanent; ignorance can be fixed.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 13:00 - pre 181 meseci
Citat:
gleb
Tad nisam znao kako se to radi, prijavio sam ga inspekcijama ne i supu. Danas bi uzeo
godisnji, neplaceno, sta god,stavio masnu... i ne bi stao. Sve do momenta da mu odnesem
pomorandze u zatvor i kazem u facu - ovo sam ti ja uradio.


Bolje limun :-)

@_andjela_

Citat:

Najopasnije je (i za pacijente i za medicinsko osoblje) kad radis sa ljudima koji tvrde da nikad u svom zivotu nisu napravili nijednu gresku. Ovde ne govorim o doktorima, nego o mentalnom stavu celokupnog medicinskog osoblja, pa cak i ljudi koji rade sa njima u nekoj drugoj funkciji.


Svi prave greske, ukljujuci i doktore. To nikako nije sporno. Medjutim postoje razlike izmedju gresaka.

Ovde se ne radi o sitnom propustu, ovde se radi o velikom propustu doktora da uradi standardnu proceduru koja je osnova pregleda pacijenta sa vrlo visokom temperaturom i bez znakova druge infektivne bolesti - u tom slucaju se obavezno rade 2 testa na meningitis.

OK, doktori prave i velike greske - kao i svi drugi, ALI ZA VELIKE GRESKE SE MORA ODGOVARATI pogotovu ako su one rezultat krsenja procedure... Ako si pilot, i skrsio si avion svojom velikom greskom jer nisi pratio proceduru - odgovaras. Ako si inzenjer, i zbog tvoje velike greske je doslo do teskog povredjivanja - moras odgovarati, jbg... to je drugi deo price o odgovornosti.

Ovde, medjutim, imamo jos jedan korak dalje - osoblje koje pokriva doktora (ili je mozda sam doktor dopisao stvari u karton)... Ovo je vec cist kriminal, za koji treba da sledi gubljenje posla i krivicna odgovornost. To vise nije "propust" - vec nesto daleko gore i opasnije ne samo po pacijenta, vec i po celo drustvo.

---

Zasto sam uveren da je upravo o ovome rec? Prvo, ocigledno se radi o zakasnelom lecenju meningitisa, a to je moglo doci iskljucivo ako u domu zdravlja M. nije dijagnostifikovan na vreme - zaista nemam razloga da sumnjam da su roditelji vise puta vodili dete kod doktora i da su dobijali pogresnu prognozu, i meni se ISTO to desilo i samo zato sto mi je majka lekar i sto je mogla da useta u infektivnu kliniku i da zatrazi od lekara da me pregledaju sam verovatno danas ziv. Takve stvari jednsotavno MORAJU da se sankcionisu.

Ako je u pitanju obican propust - trazi se odsteta, nju plati osiguranje - doktor dobije negativan poen kod sefa i to je to. Ukoliko je visestruki propust, gubi se dozvola. Ukoliko je u pitanju ovo o cemu pricamo - to je vec stvar za krivicno gonjenje.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 13:17 - pre 181 meseci
Ivan Dimkovic,

Jedno je sto 'mora da se odgovara' za propuste, a drugo je mehanizam pod kojim se odgovara. Znaci, neko ko ce se u stvari baviti tim procesom, i nalazenju mogucnosti da se takve greske ne ponavljaju. Sudski/pravni sistem, kakav je da je, ocigledno trenutno nije u mogucnosti da vrsi tu funkciju, pocev od samih zakona pa do primene istih.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 14:26 - pre 181 meseci
Tacno.

Medjutim, kao sto se vidi - drzava je i te kako u stanju da usvoji stroge zakone (zakon o saobracaju) - tako da nema nikakvog razloga sumnjati da nije u stanju da uradi isto po pitanju zakona o pruzanju medicinskih usluga.

Problem je sto, ocigledno, u Srbiji zakoni jesu "sponzorisani" - ako se nekoj uticajnoj grupi isplate, oni se usvajaju. Recimo novi zakon o saobracaju ce biti idealan nacin za dodatno punjenje kase, jer preksraji za koje su propisane vrlo visoke kazne jesu nesto sto je siroko prisutno u Srbiji.

Stroziji zakon o medicinskim uslugama ocigledno nema "sponzora" - stavise, verovatno ima mnogo ljudi pri parama kojima odgovara status quo - uostalom sam fakat da je ista osoba ministar zdravlja vec nekoliko mandata ocigledno govori da je u pitanju neko ozbiljno zaledje.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
*.113.96.58.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze31.05.2009. u 14:36 - pre 181 meseci
Hm.

Znaci osnovati dovoljnu jaku lobby grupu koja ce zastupati interese tog jednog zakona.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Beba pala u komu posle dve pogrešne dijagnoze

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16439 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.