Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evolucija je providna laz

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 33 34 35 36 37 38 39

[ Pregleda: 117534 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.10.2010. u 13:11 - pre 164 meseci
Citat:
3way: ...i razna buncanja kako je covek SAVRSENO bice i slicne budalastine...

A šta kao, nije?

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.10.2010. u 15:07 - pre 164 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Medjutim, ono sto moderna nauka tj. nas korpus geoloskih i bioloskih saznanja DEFINITIVNO iskljucuju je "biblijsko postanje". To je vise nego jasno:

a) Geoloski - prema merljivim podacima - zemlja je starija od 6000 godina
b) Kosmicki - prema merljivim podacima - univerzum je stariji od 6000 godina
c) Bioloski - prema merljivim podacima - covek je nastajao malo duze od 7 dana


Jok brajko.
Svemoguci bogo je mogao napraviti Zemlju prije 6000 iljada godina za 6 dana i onda namjestiti da to izgleda mnogo starije, samo da bi zaje6avao jeres.
Pa svemoguc je, zar ne? Mozda se sedmi dan nije odmarao bas citav dan, nego npr. prije podne zakopavao fosile i ozracivao izotope ugljenika C14.

Kad je u igri "svemogucnost" nikakva nauka ne pomaze.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
61.193.174.*



+7169 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.10.2010. u 15:26 - pre 164 meseci
To je sve jasno - ono sto sam ja hteo da kazem da je DANAS moguce napraviti religiju koja ne bi mogla da bude u koliziji sa naukom.

Mislim, za one koji su u biznisu pravljenja religije.

Problem sa danasnjim masovnim religijama, ponajvise sa abrahamskim koje su nama najponatije je bas fakat da padaju na ispitu nauke - i time nepovratno gube sloj ljudi koji postaje dovoljno obrazovan.

Cisto sa biznis strane pricam ;-)

Doduse, prica "Bog diriguje kvantna stanja" verovatno ne bi mogla da se primi medju manje obrazovanim slojem drustva - za njih je max. kompleksnost prica iz biblije :)

Interesantno, neka skorija istorijska istrazivanja pokazuju da je rano hriscanstvo mozda imalo "visi" tj. "napredni" nivo (cuveno Jevandjelje po Judi koje se pripisuje gnosticima i koje je nekim cudom ostalo sacuvano i zavrsilo u rukama istoricara na bizaran nacin) - sa daleko vise filozifije koji je mozda bio namenjen tadasnjem obrazovanijem stanovnistu. Sve to je ukinuto kasnije na vaseljenskim saborima kada su standardizovana jevandjelja koja mi poznajemo danas.

Mislim, da se razumemo - moje misljenje o organizovanim religijama nije prilicno visoko, ali samo pokusavam da kazem da je trenutni sukob mogao biti izgbegnut na, vrlo verovatno, obostrano zadovoljstvo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.10.2010. u 16:09 - pre 164 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Mislim, da se razumemo - moje misljenje o organizovanim religijama nije prilicno visoko, ali samo pokusavam da kazem da je trenutni sukob mogao biti izgbegnut na, vrlo verovatno, obostrano zadovoljstvo.

Cisto sumnjam, posto razlog nastanka crkve nije religija vec iskoriscavanje religioznosti sklonih masa. Kao sto npr. i lutrija ili kazino postoje za iskoriscavanje onih koji vjeruju u bogacenje preko noci.
Za religiju i vjeru crkva uopste nije potrebna.
Kroz citavu istoriju crkva se svim svojim potezima trudila da ostvari i poveca svoju moc i uticaj, bez obzira ako je za to trebalo i iskrivljivati osnovne religijske principe na kojima se navodno zasniva (hint: inkvizicija).

Prema mom misljenju, u osnovi se ne radi o sukobu crkve i nauke, nego o sukubo onih koji hoce da iskorstavaju i onih koji bi trebali biti iskoristeni.
Ako crkva otkrije da moze zadrzati vise vjernika time sto prizna teoriju evolucije nego ako je negira, pljunjuce na taj dio starog zavjeta dok si rekao keks i prepisati ga sa par odlomaka iz "Postanka vrsta".

Kroz prosle vijekove crkve je imala "nepobitna znanja i dokaze" da je zemlja u centru svijeta, da je Zemlja ploca, da je stvaranje trajalo 6 dana... itd... zbog cega se i gubila glava. Na sve to su oni pljunuli bez imalo crvenila u licu i teraju dalje... Takva je to sorta.
 
Odgovor na temu

JovanKKP
JovanKKP

Član broj: 206845
Poruke: 137
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.10.2010. u 18:40 - pre 164 meseci
Dokle vise sa Cak Norisom ? Prestalo je biti interesantno pre godinu dana.
 
Odgovor na temu

IdeaR
BiH

Član broj: 11048
Poruke: 126
89.146.171.*



+2 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.10.2010. u 19:03 - pre 164 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Problem sa danasnjim masovnim religijama, ponajvise sa abrahamskim koje su nama najponatije je bas fakat da padaju na ispitu nauke - i time nepovratno gube sloj ljudi koji postaje dovoljno obrazovan.


Po mom mišljenju to glavni razlog masovnog ateizma u Evropi. Ovo je prevashodno slučaj sa kršćanstvom, a i to je prije svega posljedica kasnijih kompromisa i dogmi. Sa judaizmom nisam dovoljno upoznat da sudim, ali je poznato (i može se provjeriti na wiki-ju) da je mnogo vrhunskih naučnika - jerveja, bilo, a i sada su vrlo religiozni ljudi. Sukob islama i nauke takođe ne postoji na taj način, ne da nije pokušano - nego nije išlo. Možda je to imalo i negativan uticaj na društveni razvoj, posebno imajući u vidu zamrznute društvene odnose u arapskim zemljama.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz09.10.2010. u 19:41 - pre 163 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
I, btw, upravo TI koristis verovatnocu implicitno, navodeci kako je za "neke" (heh) evolucija ona navodno potrebna - sto samo pokazuje da TI pre svega ne razumes neke stvari:

Citat:

Verovatno zato sto mnogi procesi u prirodi izgledaju previse slozeni i savrseni, tako da nije tesko poverovati da nisu nastali slucajno.


Ovo si ti, Predraze Surpurovicu.

Pomenuo si rec "slucajno" (dakle, implicitno si pomenuo i verovatnocu) - nema nikakve "slucajnosti" u evoluciji.


Kakvo besramno podmetanje! Nisi li primetio da sam ja verovatnocu i slucajnost pomenuo u kontekstu verovanja a ne nauke?



Citat:

Nisam primetio da je neko uopste koristio VEROVATNOCU kao dokaz evoluicije.


Onda procitaj celu temu od pocetka. Posebno obrati paznju na "velike brojeve".


Citat:

Verovatnoca je samo NAS (ljudski) matematicki aparat koji se koristi za PREDVIDJANJE ISHODA U BUDUCNOSTI, nikako za objasnjavanje istih - takodje, verovatnoca je apsolutno besmislena za objasnjavanje dogadjaja koji su se dogodili.

...

Prema tome - ako neko koristi VEROVATNOCU kao nekakav "dokaz" za evoluciju - taj prilicno gresi.



Ovom izjavom si osporio argumente u korsit evolucije koji su ovde vise puta izneseni i proglasio ih nenaucnim. Sad je tvoj red da te ispljuju za kreacionistu.


[quote]jablan
Kad neko iznese naučnu argumentaciju, ti relativizuješ, ...
[quote]

Ovo je apsolutno laz. Ja sam samo osporavao metode dokazivanja evolucije koji nisu u skladu sa naucnom metodologijom.

Citat:

Govorio sam o tome kako je besmisleno koristiti verovatnoću kao kreacionistički argument (a to si upravo ti radio):

Citat:
Verovatno zato sto mnogi procesi u prirodi izgledaju previse slozeni i savrseni, tako da nije tesko poverovati da nisu nastali slucajno.


Dakle, nešto je "savršeno" - znači mora da je bilo nečijih ruku delo, nikako nije moglo da se desi "slučajno". To je jedan od češćih "argumenata" kreacionista a ja sam samo ilustrovao koliko je glupav.


Ovo je skoslki primer podmetanja koje vi ovde sprovodite. Ja nisam pricao o verovatnoci kao argument kreacionizma, nego sam komentarisao neciju tvrdnju da niko ko se bavi naukom ne moze da veruje u boga i kreacionizam. Velika naucna imena itekako se deklarisu kao vernici.

Verovatnocu sam pomenuo upravo u kontekstu verovanja a ne nauke a krecionizam nisam ni pomenuo. Moj odnos prema evoluciji krecionizmu sam ja jos na pocetku ove teme vrlo jasno postavio, tako da je ovo tvoje podmetanje gnusna podvala da bi me omalovazio. To je jedini razlog zasto ovo sve pises na moj racun.

Moje zalaganej u ovoj diskusiji a i u mnogim drugim, je da se stvari tumace i objasnjavaju naucno, a ne kako sekome svidja, nenaucnim ili jos gore kvazinaucnim metodama. Posto vi ne umete da stvari gledate trezveno i da se korsitit iskljucivo cvrstim naucnim metodama, vama to smeta, a kada vam to smta, to znaci da sam ja predvidjen za odstrel i da cete primeniti sva sredstva da me ismevate i omalovazite, a ponajvise tako sto cete mi u usta stvaiti ono sto nisam rekao da biste me mogli pljuvati. To su metode koje su sasvim u skladu sa vasom naukom. u tome ste savrseno dosledni.

I naravno, ako ja nastavim da insistiram da svoje tvrdnje potkrepljujete stvarnim naucnim argumentima, onda cete poceti da primenjujete i moderatorsku prisilu, brisanje mojih poruka pa cak i menjanje kako bi izgledalo da sam rekao nesto sto nisam rekao. Nece vam biti ni prvi ni poslednji put. I naravno da cu vam ja to uvek nabijati na nos, zato sto je to vas metod rada.

 
Odgovor na temu

svemirski

Član broj: 220762
Poruke: 15



+1 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz11.10.2010. u 19:28 - pre 163 meseci
Citat:
Problem sa danasnjim masovnim religijama, ponajvise sa abrahamskim koje su nama najponatije je bas fakat da padaju na ispitu nauke - i time nepovratno gube sloj ljudi koji postaje dovoljno obrazovan.


Zašto smo stvoreni
Kur'an vs Nauka

Da vidimo šta kaže "obrazovani" sloj:

Keith L. Moore

Dr. Moore je bivši predsjednik kanadskog Udruženja Anatomista i američkog Udruženja Kliničkih Anatomista. Odlikovan je od kanadskog Udruženja Anatomista sa prestižnom „J.C.B. Grant velikom nagradom“ a 1994.godine je postao počasni član američkog Udruženja Kliničkih Anatomista „za izvanredne doprinose na polju kliničke anatomije.“

"Posljednje tri godine sam radio sa Embriološkim Komitetom Kraljevskog Abdulaziz Univerziteta u Džedi, u Saudijskoj Arabiji, pomažući im da interpretiraju mnoge izjave iz Kur'ana i suneta koje se odnose na ljudsku reprodukciju i prenatalni razvoj. Prvobitno sam bio iznenađen tačnošću izjava koje su zabilježene u 7. stoljeću, prije nego je nauka o embriologiji bila i ustanovljena. Iako sam bio svjestan veličanstvene historije muslimanskih naučnika iz 10. stoljeća i njihovom doprinosu medicini, ipak nisam znao ništa o religijskim činjenicama i verovanjima koja su sadržana u Kur'anu i sunetu.“

Na konferenciji u Kairu, dr. Moore je prezentovao svoj referat i dao izjavu:

„Za mene je bilo veliko zadovoljstvo dati svoj doprinos razjašnjavanju izjava iz Kur'ana o ljudskom razvoju. Za mene je očigledno da su ove izjave morale doći Muhammedu od Boga, ili Allaha, jer je većina ovih saznanja otkrivena tek mnogo stoljeća kasnije. Za mene je to dokaz da je Muhammed poslanik od Boga, ili Allaha.“

Profesor Moore je također konstatovao:

„...budući da je skala razvoja ljudskog embrija kompleksna jer se suočava sa kontinuiranim procesom promjena tokom svog razvitka, predlaže se da se razvije novi sistem klasifikacije na temelju termina koji se spominju u Kur'anu i sunetu. Predloženi sistem je jednostavan, sveobuhvatan i sukladan postojećem znanju o embriologiji."

„Intenzivne studije Kur'ana i hadisa u posljednje četiri godine otkrile su sistem klasificiranja razvoja ljudskog embrija koji je zadivljujući budući da je nastao još u sedmom stoljeću...opisi koji su sadržani u Kur'anu nisu mogli biti utemeljeni na naučnim dostignućima sedmoga stoljeća...“

Izvor:http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html

E. Marshall Johnson

Profesor i predsjednik Odjeljenja za anatomiju i razvojnu biologiju, i direktor Instituta Daniel Baugh, na Thomas Jefferson University, Philadelphia, Pennsylvania, USA.

Autor je preko 200 publikacija. Između ostalih dostignuća, bio je i predsjednik Teratološkog Udruženja. Profesor Johnson počeo se interesirati za naučne znakove iz Kur'ana na Sedmoj Saudijskoj Medicinskoj Konferenciji (1982) kada je formiran poseban komitet da istraži znanstvene znakove iz Kur'ana i hadisa. U početku, profesor Johnson je odbijao prihavtiti postojanje takvih stihova u Kur'anu ili u hadisima. No, nakon diskusije sa šejhom Zindanijem, prihvatio je sudjelovanje u projektu i svoje istraživanje je bazirao na unutrašnji i vanjski razvoj fetusa.


„...ukratko, Kur'an ne samo da opisuje stadije u spoljašnjoj formi, već naglašava također i unutrašnje stadije, stadije unutar embrija, njegov nastanak i razvoj, naglašavajući sve važne faze koje je priznala moderna nauka.“

„Kao naučnik, ja se mogu nositi samo sa onim što tačno mogu vidjeti. Ja razumijem embriologiju i razvojnu biologiju. Ali razumijem i riječi koje su mi prevedene iz Kur'ana. Kao što sam ranije dao primjer, ako bih se sad vratio u to doba, znajući ono što znam danas, ne bih bio u stanju opisati to na taj način...

Ne vidim nijedan dokaz koji bi ukazivao na to da je ova individua, Muhammed, dobijao ove informacije iz nekog drugog mjesta...stoga, ne vidim ništa što je ovdje u suprotnosti sa konceptom božanskog nadahnuća koje je prisutno u onome što je on pisao...“

Izvor:http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html


T.V.N. Persaud

Profesor anatomije i profesor pedijatrije i dječijeg zdravlja na Univerzitetu Manitoba, Winnipeg, Manitoba, Kanada.

Autor je i urednik preko 20 knjiga, a objavio je preko 180 naučnih radova. Ko-autor je The Developing Human (5th Edition, with Keith L. Moore). Primio je J.C.B. Grant Nagradu 1991.godine.

„Meni se čini da je Muhammed bio običan čovjek, nije znao čitati, nije znao pisati, zapravo, bio je nepismen...

Ovdje govorimo o vremenu od prije 1400 godina, imate nepismenu osobu koja donosi prefinjene izjave koje su začuđujuće precizne, a naučne su prirode...

Ja osobno to ne mogu vidjeti kao slučajnost, previše je preciznosti i poput dr. Moore-a, ni ja nemam poteškoća u svom razumu u pomirenju s tim da je ovdje riječ o božanskom nadahnuću koje stoji iza ovih izjava...“

Izvor: http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html

Joe Leigh Simpson

Profesor i predsjednik Odjeljenja za opstetriciju i ginekologiju na Baylor College of Medicine, Houston, Texas, USA.

Predsjednik je američkog Udruženja za produkciju. Dobitnik je brojnih nagrada uključujući i Javno priznanje od Asocijacije profesora opstetricije i ginekologije 1992.godine. Poput mnogih drugih, i profesor Simpson je bio iznenađen saznanjem da Kur'an i hadisi sadrže izjave koje se odnose na njegovo polje rada. Kad se susreo sa šejhom Abdul-Majeed A.Zindanijem, insisitirao je na verificiranju teksta koji mu je prezentovan iz Kur'ana i hadisa.

„ovi hadisi (kazivanja Muhammeda) nisu mogli biti utemeljeni na naučnim dostignućima koja su bila dostupna u doba „pisca“... Iz toga slijedi da, ne samo da ne postoji sukob između genetike i religije (Islama), već zapravo, religija (Islam) može biti vodič za nauku dodavajući objavljene stihove nekim od tradicionalnih naučnih pristupa... U Kur'anu postoje izjave koje su se stoljećima kasnije pokazale validnim što potvrđuje da znanje sadržano u Kur'anu potiče od Boga.“

Izvor: http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html


Gerald C. Goeringer

Profesor i ko-ordinator za medicinsku embriologiju na Odjeljenju za ćelijsku biologiju na School of Medicine, Georgetown University, Washington DC, USA.

Šejh Abdul-Majeed A.Zindan sreo je profesora Goeringera i pitao ga da li u historiji embriologije postoji bilo kakvo spominjenje različitih stadija razvoja embrija, odnosno da li postoje bilo kakvi embriološki tekstovi iz Poslanikovog vremena. Šejh Zindani ga je također zamolio za mišljenje o terminima koje Kur'an koristi za opisivanje različite faze fetalnog razvoja. Nakon nekoliko dugih diskusija, profesor je prezentovao svoju studiju na 8. Saudijskoj medicinskoj konferenciji.

„U nekoliko ajeta (stihova Kur'ana) sadržan je sveobuhvatni opis ljudskog razvoja od vremena formiranja gameta do organogeneze. Takva jasna i kompletna bilješka ljudskog razvoja u smislu klasifikacije, terminologije i opisa, nije postojala nikad ranije. U većini, ako ne u svim slučajevima, ovaj opis stoljećima prethodi bilješkama različitih stadija ljudskog embrija i fetalnog razvoja koje su zabilježene u tradicionalnoj naučnoj literaturi.“

Izvor: http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html

Alfred Kroner
Profesor na odjeljenju za geoznanosti na Univerzitetu Mainz, Njemačka.

Profesor Kroner je jedan od najpoznatijih svjetskih geologa koji je postao poznat među svojim kolegama naučnicima po svojim kritikama na račun teorija nekih od vodećih naučnika na njegovom polju. Šejh Abdul-Majeed A.Zindan sastao se sa njim i prezentovao mu nekoliko Kur'anskih ajeta i hadisa koje je on potom prostudirao i komentarisao.

„Razmišljajući o tome odakle Muhammed potiče...mislim da je skoro nemoguće da je on mogao imati znanja o stavrima kao što je porijeklo kosmosa budući da su naučnici tek u nekoliko posljednjih godina ustanovili veoma komplikovane i napredne tehnološke metode koji tretiraju ovu materiju.“

„Neko ko nije imao nikakva znanja o nukleranoj fizici, prije 1400 godina, nije mogao, mišljenja sam, biti u poziciji da na temelju samo svog promišljanja otkrije, na primjer, da zemlja i nebo imaju isto porijeklo, ili o mnogim drugim pitanjima o kojima raspravljamo ovdje....

Ukoliko posložite sve ovo i ukoliko posložite sve ove izjave iz Kur'ana koje se odnose na zemlju i formiranje zemlje sa naukom u cjelini, osnovano možete kazati da su ove izjave istinite na mnogo načina, a sada mogu biti potvržene i naučnim metodama, te na neki način, možete kazati da je Kur'an jednostavna naučna knjiga za jednostavnog čovjeka. Mnoge od ovih izjava koje su tu sadržane u prošlom vremenu se nisu mogle dokazati, no moderne naučne metode sada su u poziciji da dokažu ono što je Muhammed govorio prije 1400 godina.“


Yushidi Kusan
Direktor Tokio Opservatorije, Tokio, Japan.

Šejh Abdul-Majeed A.Zindan prezentovao mu je brojne Kur'anske stihove koji opisuju nastajanje kosmosa i nebesa, kao i vezu između neba i zemlje. On je iskazao svoje zaprepaštenje kazavši da Kur'an opisuje kosmos kao da ga posmatra iz najviše tačke opservacije, sve je precizno i jasno.

„Mogu kazati da sam jako impresioniran otkrivanjem pravih astronomskih činjenica u Kur'anu budući da mi, moderni astronomi, proučavamo jako mali dio kosmosa. Mi koncentrišemo naše napore na proučavanje njegovog jako malog dijela. Budući da koristimo teleskope, mi možemo vidjeti samo male dijelove neba bez razmišljanja o čitavom kosmosu. No, čitajući Kur'an i odgovarajući na pitanja, mislim da mogu pronaći materijal za moje daljenje istraživanje kosmosa.“

Izvor: http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html


Profesor Armstrong
Profesor Armstrong radi za NASA-u i također je profesor astronomije na Univerzitetu Kanzas, Lawrence, Kansas, USA.

Profesoru Armstrongu su izloženi brojni Kur'anski stihovi koji se odnose na njegovo polje specijalizacije. Postavljeno mu je pitanje: „Vi ste vidjeli i lično otkrili pravu prirodu moderne astronomije uz pomoć moderne opreme, raketa i satelita koje je izumio čovjek. No, isto tako ste vidjeli kako se te iste činjenice spominju u Kur'anu prije četrnaest stoljeća. Dakle, kakvo je Vaše mišljenje?“

„To je teško pitanje o kojem razmišljam od početka naše diskusije ovdje. Impresioniran sam time kako izvanredno neki antički rukopisi odgovaraju modernoj astronomiji. Ja nisam dovoljno upućen naučnik u ljudsku historiju da bih bio upoznat pouzdano i u cjelosti sa okolnostima koje su vladale prije 1400 godina.

No sigurno, želio bih naglasiti da ono što smo vidjeli jeste izvanredno, ono možda može ili možda ne može biti priznato naučnim objašenjenjem ali je definitvno iza onoga što mi razumijemo kao obično ljudsko iskustvo da bi se njemu pripisali ovi tesktovi koje smo vidjeli.“

Izvor: http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html

William Hay
Profesor okeanografije na Univerzitetu Colorado, Boulder, Colorado, USA.

Profesor Hay jedan je od najpoznatijih morskih naučnika u SAD. Šejh Abdul-Majeed A.Zindan sreo se sa njim i postavio mu mnoga pitanja o morskoj površini, razdjelniku između višeg i nižeg mora kao i o okeanskoj flori i morskoj geologiji.

„Nalazim da je jako zanimljivo da se ovakve informacije nalaze u antičkom tekstu Svetog Kur'ana i uopšte nemam nikakvog znanja o tome odakle one potječu. Međutim, smatram da je nadasve interesantno da su one tu i ovaj rad će se kretati u tom pravcu da ih objasni, da objasni značenje pojedinih pasusa.“

Kada je upitan o tome šta misli o izvoru Kur'ana, odgovorio je:

„Pa, ja bih kazao da izvor mora biti božanskog porijekla.“

Izvor:http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html

Durja Rao
Profesor morske geologije na Kralj Abdulaziz univerzitetu u Jeddah, Saudijska Arabija.

Šejh Zindani predstavio je profesoru Rao-u brojne stihove iz Kur'ana koji se odnose na njegovo polje specijalizacije i pitao ga: „Šta Vi mislite o postojanju naučnih informacija u Kur'anu? Kako je Poslanik Muhammed mogao biti upoznat sa ovim činjenicama prije četrnaest stoljeća?“

„Teško je zamisliti da je ovakva vrsta znanja postojala u to doba, otprilike prije 1400 godina. Možda su o nekim stvarima imali samo neke ideje, no opisati takve stvari sa preciznim detaljima je jako teško. Dakle, ovo definitivno nije prosto ljudsko znanje. Obično ljudsko biće ne može opisati takav fenomen sa preciznim detaljima. Stoga, ja mislim da su ovakve informacije morale doći iz nadnaravnog izvora.“

Izvor: http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html


Profesor Siaveda
Profesor morske geologije , Japan.

Šejh Zindani postavio mu je brojna pitanja iz njegovog polja specijalizacije, a potom ga informisao i o Kur'anskim stihovima i hadisima koji spominju iste fenomene. Jedno od pitanja tretiralo je planine. Šejh Zindani postavio mu je pitanje o obliku planina: „Kakvo je Vaše mišljenje o onome što ste vidjeli u Kur'anu i hadisima a što se odnosi na tajne kosmosa koje naučnici tek sada otkrivaju?“

„Ja mislim da je to jako, jako misteriozno, gotovo nevjerovatno. Uistinu mislim da, ukoliko je ono što ste kazali tačno, ta knjiga je uistinu jako izvanredna knjiga, slažem se.“

Izvor: http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html


Tejatat Tejasen
Predsjednik Odjeljenja za anatomiju i bivši dekan Medicinskog fakulteta na Univerzitetu Chiang Mai u Tajlandu.

Profesor Tejasen je studiroa brojne tekstove koji se tiču odnosa Kur'ana i moderne embriologije. Proveo je četiri dana sa nekoliko naučnika, muslimana i nemuslimana, diskutirajući u fenomenima Kur'ana i hadisa. Za vrijeme 8. Saudijeske medicinske konferencije u Rijadu, u Saudijskoj Arabiji, on je ustao i rekao:

„Tokom protekle tri godine počeo me zanimati Kur'an... Iz mojih studija i onoga što sam naučio na ovoj konferenciji, ja vjerujem da sve što je zabilježeno u Kur'anu prije četrnaest stoljeća mora biti istina, što se može potvrditi i sa naučne strane.

Budući da Poslanik Muhammed nije mogao ni čitati ni pisati, Muhammed je morao biti poslanik koji je donio istinu koja mu je objavljena kao prosvjećenje od onoga ko je pravi kreator. Ovaj kreator je morao biti Bog, odnosno Allah.

Mislim da je ovo pravo vrijeme da kažem La ilaha illa Allah, ili nema Boga osim Allaha, i Muhammad rasoolu Allah, Muhammed je Allahov Poslanik...

Najvrjednija stvar koju sam dobio dolaskom na ovu konferenciju jeste La ilaha illa Allah i to što sam postao musliman.“

Izvor: http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html


Dr. Maurice Bucaille

Rođen je 1920.godine i bivši je šef Hirurške klinike Univerziteta u Parizu, i dugo je godina bio zainteresovan za odnos između učenja Svetih Knjiga i moderne sekularne nauke.

Autor je bestselera „Biblija, Kur'an i nauka“ (1976). Njegove klasične studije o jezicima Svetih Knjiga, uključujući i arapski, u skladu sa njegovim znanjem o hijeroglifima, dozvolile su mu da zadrži multidisciplinirani pristup koji je, sa njegovim ličnim doprinosom kao doktora medicine, iznjedrio upečatljive argumente. Njegov rad „Mumije faraona – moderna medicinska istraživanja“ (St. Martins Press, 1990) osvojio je History Prize od Académie Française i još jednu nagradu od Francuske nacionalne akademije medicine.

Neka od drugih njegovih djela jesu „Koje je porijeklo čovjeka“ (Seghers, 1988), „Mojsije i faraon, jevreji u Egiptu“, (NTT Mediascope Inc, 1994); i "Réflexions sur le Coran" (Mohamed Talbi & Maurice Bucaille, Seghers, 1989).

Nakon studije koja je trajala deset godina, Dr. Maurice Bucaille se obratio Francuskoj akademiji za medicinu 1976.godine ukazujući na postojanje u Kur'anu određenih izjava koje tretiraju fiziologiju i reprodukciju. Njegov razlog da to učini bio je slijedeći:

„...naše znanje o ovim disciplinama je takvo da je nemoguće objasniti kako je tekst koji je nastao u doba Kur'ana mogao sdržavati ideje koje su otkrivene tek u moderno doba.“

„Navedena opservacija čini hipotezu onih koji Muhammeda vide kao autora Kur'ana neodrživom. Kako je mogao čovjek, koji je bio nepismen, postati najznačajniji autor, u literarnom smislu, cjelokupne arapske književnosti?

Kako je mogao izložiti istinu naučne prirode koju nijedno živo biće nije moglo otkriti u tom dobu, a sve to bez pravljenja pa makar i najmanje greške u izlaganju određene teme?“

Izvor http://www.islamic-awareness.org/Quran/Science/scientists.html
----------------------------------------------------------------------

Lijek za neznanje je u prvim objavljenim ajetima posljednje Božje objave ljudima:

Citat:

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ
U ime Allaha(Boga) milostivog, samilosnog[

ٱقْرَأْ بِٱسْمِ رَبِّكَ ٱلَّذِى خَلَقَ
Čitaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara,

خَلَقَ ٱلْإِنسَـٰنَ مِنْ عَلَقٍ
stvara čovjeka od ugruška!

ٱقْرَأْ وَرَبُّكَ ٱلْأَكْرَمُ
Čitaj, plemenit je Gospodar tvoj,

ٱلَّذِى عَلَّمَ بِٱلْقَلَمِ
koji poučava peru,

عَلَّمَ ٱلْإِنسَـٰنَ مَا لَمْ يَعْلَمْ
koji čovjeka poučava onome što ne zna.


Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur'an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten? (Kur'an,Fussilat: 53)







[Ovu poruku je menjao svemirski dana 11.10.2010. u 20:41 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz11.10.2010. u 20:08 - pre 163 meseci
A gde se u tvojem postu pominje Evolucija ?
 
Odgovor na temu

svemirski

Član broj: 220762
Poruke: 15



+1 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz11.10.2010. u 20:46 - pre 163 meseci
Izgleda da nisi pročitao moj post. Citirao sam stav nekog od forumasa koji ide u prilog evoluciji, osporavajući kompatibilnost nauke i vjera u Boga iako ni u jednoj rečenici nisam spomenuo pojam 'evolucija', vjerovatno što mi nije baš najbolje jasna interpretacija tog pojma.
Naravno, ne slažem se s stim i naveo sam razlog takvog stava..

Znamo svi šta je koncept "teorije Evolucije", obratimo pažnju na pojam 'teorija', koja je davno osporena u naučnim krugovima..A i sam Darwin je to potvrdio.

Sad me ne možeš optužiti da nisam upotrijebio dotični pojam. :)



 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz11.10.2010. u 21:26 - pre 163 meseci
Ako je tema teorija evolucije onda ne bi trebalo pisati o drugim stvarima. Možeš otvoriti drugu temu u koju ćeš napisati šta si hteo. Ako imaš nešto o teoriji evolucije voleo bi da čujem.
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.C206.cci.switchworks.net.



+52 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz12.10.2010. u 00:50 - pre 163 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: ...Mislim, za one koji su u biznisu pravljenja religije. Problem sa danasnjim masovnim religijama, ponajvise sa abrahamskim koje su nama najponatije je bas fakat da padaju na ispitu nauke - i time nepovratno gube sloj ljudi koji postaje dovoljno obrazovan. Cisto sa biznis strane pricam ;-)


U sustini jeste tako, svim ovim ismevanjem na racun teorije evolucije "proizvodjaci" religije sami sebi ulaze u stomak i odbijaju mladje (obrazovanije) generacije. Umesto toga bolje da su ostali u svom domenu alegorije, tj. da je crkva ostala neka vrsta sluzbe koja ce pruzati ljudima priliku da se malo prepuste duhovnoj iluziji i molitvi i odmore od napornog dana. Nema u tome niceg loseg. Kao sto imas milione ljudi koji uzivaju da citaju Tolkinove knjige i da se malo opuste u toj iluziji, niko ne preispituje Tolkina niti ulazi u sukob sa naukom :) Cenim da ce za par decenija i savremene crkve delati po istom principu.

Problem je sto "proizvodjace" religije takva pozicija bas i ne zanima puno, oni ce teziti da zadrze onu koju su vekovima imali. Da u sprezi sa vladarima odrzavaju piramidalnu hijerarhiju u kojoj je iznad kralja (drzave) bezpogovorni oblik – bozije zapovedi.

Ocuvanje duhovnih mudrosti i emotivna korist za pojedinca su ipak sekundarnog prioriteta.


 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz12.10.2010. u 06:48 - pre 163 meseci
Citat:
svemirski:
Znamo svi šta je koncept "teorije Evolucije", obratimo pažnju na pojam 'teorija', koja je davno osporena u naučnim krugovima..A i sam Darwin je to potvrdio.


A gde je i u kojim to naucnim krugovima TE osporena?
Molim za link nekog zvanicnog tela.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz12.10.2010. u 09:17 - pre 163 meseci
Citat:
3way: A gde je i u kojim to naucnim krugovima TE osporena?

Poenta treba da bude u dokazivanju, ne u osporavanju. Ako za nesto tvrdis da je istina, onda to treba i da dokazes.

Ovde se samo pise da dokazi postoje, i navode se neke musice koje su na kraju ostale to sto su i bile, musice. Kakva teorija, takav dokaz.

Da je TE dokazana, ne bi postojalo preko dvadeset definicija vrste. Kako koji naucnik pokusa da opravda svoj rad, i novac ulozen u istrazivanje, on izmisli novu definiciju.


Pitanje...ranije je pisano o genetskoj slicnosti coveka i simpanze, i kako su imali istog pretka. Kako je onda moguce da se covek toliko razvio i fizicki i mentalno, a simpanza je ostao kakav je i bio. Dal' to evolucija nije uticala na simpanzu? Imun je na evoluciju? Ljudski geni su napredniji?
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz12.10.2010. u 09:23 - pre 163 meseci
Citat:
vilil1: Poenta treba da bude u dokazivanju, ne u osporavanju. Ako za nesto tvrdis da je istina, onda to treba i da dokazes.


Naprotiv, treba da bude u osporavanju, jer se dokazi izbacuju na dnevnoj bazi...jer ako cemo 'teorijski' nijedna naucna teorija ne moze da se dokaze....ali zato moze da se ospori...

Citat:
vilil1:
Ovde se samo pise da dokazi postoje, i navode se neke musice koje su na kraju ostale to sto su i bile, musice. Kakva teorija, takav dokaz.


LInk sa objasnjenjima koja mogu da razumeju i oni koji nisu strucnjaci je ostavljen jos na pocetku teme. A tema se zove 'Evolucija je providna laz', tako da je to jos jedan razlog zasto bi ovde trebalo osporiti istu.

Citat:
vilil1:
Pitanje...ranije je pisano o genetskoj slicnosti coveka i simpanze, i kako su imali istog pretka. Kako je onda moguce da se covek toliko razvio i fizicki i mentalno, a simpanza je ostao kakav je i bio. Dal' to evolucija nije uticala na simpanzu? Imun je na evoluciju? Ljudski geni su napredniji?


Ko kaze da je simpanza istiv kakav je i bio, ko kaze da oni nisu evoluirali?
A odgovor zasto je covek covek, a simpanza simpanza ces naci u sredini, uslovima, izazovima itd...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz12.10.2010. u 09:36 - pre 163 meseci
Pusti objasnjenja, to je zavlacenje, govorim o dokazima!

Kazes, izbacuju se na dnevnoj bazi...Znas li ti neki neoborivi dokaz?

Pozivas se stalno na nauku, a pises ovo -

Citat:
Ko kaze da je simpanza istiv kakav je i bio, ko kaze da oni nisu evoluirali?
A odgovor zasto je covek covek, a simpanza simpanza ces naci u sredini, uslovima, izazovima itd...


Dobar ti je dokaz, bas pravi, naucni. :D
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz12.10.2010. u 09:40 - pre 163 meseci
Citat:
vilil1: Pusti objasnjenja, to je zavlacenje, govorim o dokazima!
Kazes, izbacuju se na dnevnoj bazi...Znas li ti neki neoborivi dokaz?


Svaki dokaz odavde je neoboriv: http://www.teorijaevolucije.com/

Citat:
vilil1:
Pozivas se stalno na nauku, a pises ovo -


Da, u cemu je problem?
Izneo si pogresnu pretpostavku, ja sam ti ukazao na to i sta sad?
Da li je problem u tome sto su nasi razvojni putevi razliciti? Ako mislis da jeste onda ni ti ne shvatas sta predstavlja TE.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Bubnjar2
Bubnjar

Član broj: 268988
Poruke: 4
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz13.10.2010. u 19:24 - pre 163 meseci
Citat:
vilil1: Ako za nesto tvrdis da je istina, onda to treba i da dokazes.


Eh, gde bas ti to da napises.... Ajde pokusaj da dokazes one kreacionisticke nebuloze, majke ti. Evo ako mi pruzis dokaze (a ne citate bajki iz one nesrecno napisane knjige, znas na koju knjigu mislim) evo ja cu ti prvi poverovati da je tako. Ali dokaza za kreacionisticku teoriju NEMA. Ajde, pruzi mi prave dokaze (poput onih evolucionistickih) i ja cu ti poverovati, nemam razloga niti interesa da ti u tom slucaju ne poverujem.
Ja sam bubnjar, ne zamerite mi ako nekad lupam.
 
Odgovor na temu

Bubnjar2
Bubnjar

Član broj: 268988
Poruke: 4
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz15.10.2010. u 01:53 - pre 163 meseci
I? Gde su ti dokazi?
Ja sam bubnjar, ne zamerite mi ako nekad lupam.
 
Odgovor na temu

93 Stefan
Stefan 93

Član broj: 208278
Poruke: 624
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.12.2010. u 22:57 - pre 162 meseci
Citat:
Bubnjar2: Ajde, pruzi mi prave dokaze (poput onih evolucionistickih)

Problem je što ne postoje pravi dokazi za evoluciju. Najsmešnije mi je bilo kad sam pročitao da je najbliži predak današnjih konja u stvari živeo 70 miliona godina posle "najnovije" verzije konja xD
Ovo je sa početka teme jedan link za koji mislim da je savršeno odrađen, čak i ako verujete u evoluciju mislim da bi bilo pametno da pročitate i onda sami razmislite šta je tačno! http://www.evolutiondeceit.com/bosanski/index.php

Čisto da se razumemo, svi istaknuti fizičari koji su ustvari uradili nešto bitno su bili veliki vernici: Njutn, Ajnštajn, Plank... Oni su verovali u sve te stvari, iako su otkrili neke veoma važne stvari i bili ispred svog vremena. Ako već govorite da su ovi iz vašeg okruženja koji ne podržavaju evoluciju budale, da li to možete reći za ove ljude?



Znate sa čim ima veze ovo pitanje oko evolucije? Sa apokalipsom!!! To mi je skoro palo na pamet. Pošto se već sva bića samo stvore na Zemlji, jednog trenutka će doći vreme da se stvore nova, naprednija od nas! To je ta apokalipsa! Posle toga nas ili neće biti, ili ćemo ako budemo imali sreće završiti na primer kao konji, bićemo robovi tim naprednijim bićima. A to se može možda desiti već 2012...
Izvinjavam se svima koje sam razgnevio svojim pisanjima. Trudiću se da se popravim.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 33 34 35 36 37 38 39

[ Pregleda: 117534 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.