Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Crkveni porez u Hrvatskoj?

elitemadzone.org :: MadZone :: Crkveni porez u Hrvatskoj?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22592 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 16:06 - pre 177 meseci
@bttp,

Bez obzira na "jacinu" propagiranja vere te odredjene organizacije njen osnovni cilj i svrha postojanja je upravo propagiranje vere - ljudi drugih veroispovesti ili ateisti se nece bas cesto tu okupljati (osim u turistickom/istrazivackom kontekstu) a svakako nece traziti "usluge" radnika te ustanove.

Prema tome - drzava koja u Ustavu tvrdi da je razdvojena od religije ne moze da finansira rad bilo koje verske organizacije od opsteg poreza BEZ OBZIRA na to koliko je "intenzivna" ta verska organizacija. Pomaganje u smislu pruzanja finansijske infrastrukture gde bi ljudi automatski od plate uplacivali dodatni porez (po zelji) svojoj religijskoj instituciji ili zastita kulturne bastine u vidu finansiranja odrzavanja manastira itd... su druge stvari - i to NIJE ono sto se danas radi u Srbiji.

Vise je nego ocigledno da je u ovom pitanju jednostavno klasicna "polu-legalna" domaca otimacina tj. klasican lov u mutnom - gde se ad-hoc uzima novac bez ikakvog racuna i opravdanja i deli po nekom sistemu gde niko nikom ne odgovara. To je milionima kilometara od ispravnog nacina odnosa prema ovim stvarima.

--

Sa druge strane, narod Srbije moze da promeni svoj Ustav i da dominantnu versku organizaciju ukodifikuje u sam Ustav i da obaveze institucije drzave da je direktno finansiraju od strane poreza prikupljenog od strane svih poreskih obveznika. To bi bilo daleko postenije onda.

Ovako Srbija je "ni tamo ni ovamo" - u Ustavu pise da je sekularna, da je crkva van drzave i da su drzava i crkva razdvojene - a u praksi postoji curenje budzeta u verske institucije bez ikakvog polaganja racuna - a o onom porezu na postanski saobracaj i da ne pricamo, to je tek nakaradni bezobrazluk (zamisli namet uveden bez ikakvog polaganja racuna kako se trosi, bez ikakvog definisanog cilja, bez ikakvog roka i predvidjene sume koja treba da se prikupi i, najvaznije, na silu i vrlo upitno propisima gde se jedno preduzece prisiljava da taj "namet" skuplja).

Slika i prilika klasicne anarhije i vladavine sile nad pravom.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 16:14 - pre 177 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Prema tome - drzava koja u Ustavu tvrdi da je razdvojena od religije ne moze da finansira rad bilo koje verske organizacije od opsteg poreza BEZ OBZIRA na to koliko je "intenzivna" ta verska organizacija. Pomaganje u smislu pruzanja finansijske infrastrukture gde bi ljudi automatski od plate uplacivali dodatni porez (po zelji) svojoj religijskoj instituciji ili zastita kulturne bastine u vidu finansiranja odrzavanja manastira itd... su druge stvari - i to NIJE ono sto se danas radi u Srbiji.

Može da je finansira makar onoliko koliko finansira i sve druge nevladine organizacije. Koliko znam postoji neki zakon o finansiranju nevladinih organizacija, pa se recimo ja ni sa tim ne slažem, ali me niko ne pita i novci od poreza idu tako kojekakvim fondovima, inicijativama, komitetima itd.

A uvek ću se slagati sa tobom u jednom, a to je da je Srbija loše uređena država i da malo toga kod nas funkcioniše kako bi trebalo. Odnos crkve i države je samo jedna od milion stvari koje treba ako ne potpuno redefinisati, a ono bar dodatno urediti. Mislim ipak da to nije glavni problem države Srbije u ovom trenutku i da ima mnogo većih rupa kroz koje se odliva novac, nego što je to crkva.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 16:15 - pre 177 meseci
Citat:
bttp: Ja ne znam da kod nas država finansira izgradnju verskih objekata, možda negde pomaže kao što ima pravo i svaki pojedinac da pomogne, ali nikad država ne započinje samoinicijativno izgradnju neke crkve.

Ovo je greska u logici:

Nijedan pojedinac ne moze da MOJIM parama pomogne neku crkvu, a to je upravo ono sto drzava radi.

Pare kojim drzava raspolaze nisu njene, vec nase. Ne finansira ona izgradnju crkve (ili bilo sta drugo sto se placa iz budzeta) SVOJIM parama, vec NASIM parama. Bitna razlika.

Takodje, postoje pravila koja drzava mora da postuje. Prvo i osnovno je ono koje zovemo Ustav. A ono jasno odvaja drzavu od (bilo koje) crkve. (Osim ako nismo u medjuvremenu postali dzamahirija da ja to nisam cuo).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 16:24 - pre 177 meseci
Citat:
bttp
Može da je finansira makar onoliko koliko finansira i sve druge nevladine organizacije. Koliko znam postoji neki zakon o finansiranju nevladinih organizacija, pa se recimo ja ni sa tim ne slažem, ali me niko ne pita i novci od poreza idu tako kojekakvim fondovima, inicijativama, komitetima itd.


Ja sam licno protiv finansiranja nevladinih organizacija od strane drzave - jer to negira samu ideju tih organizacija.

Medjutim, ne mozes dovoditi ove stvari u istu ravan - a evo i zasto:

a) Nisam primetio da je Posta Srbije uvela namet na posiljke kojim se finansiraju NGO, vec iskljucivo jedna verska organizacija - to nije finansiranje NGO vec direktno uvodjenje NOVOG poreza ciji je iskljuciv cilj finansiranje crkvenog projekta - i to na kakav nacin!!! Tesko je cak i navesti sve aspekte zbog kojih je POGRESNO ovakvo zavlacenje ruku u dzep ljudi i firmi u Srbiji.

b) Ustav Srbije vrlo jasno i nedvosmisleno drzavu Srbiju odvaja od religije - religijska pitanja i propagiranje bilo koje vere su delatnost koja ne treba biti vezana sa drzavom ni na koji nacin, a pogotovu ne finansijski. Delatnost nevladinih organizacija nema vese sa verom, vec sa drustvenim problemima i drzava nekad moze imati interes da finansira van-drzavne institucije koje pomazu resavanje problema u drustvu (mada NGO-ovi to ne bi trebali da prihvataju ako zaista zele da budu nezavisni od drzave). Ali ti problemi su vrlo "svetovne" prirode, nemaju veze sa propagiranjem vere koje je na ustavni nacin potpuno odvojeno od intitucije drzave.

Primera radi, ako neka NGO radi na resavanju pitanja pismenosti siromasnih ljudi, cisto kao primer, to moze biti u interesu drzave da dodatno finansira - jer ta delatnost ("sirenje pismenosti") jeste nesto sto drzava treba da radi - direktno ili indirektno. Propagiranje vere, medjutim, nije.

Citat:

A uvek ću se slagati sa tobom u jednom, a to je da je Srbija loše uređena država i da malo toga kod nas funkcioniše kako bi trebalo. Odnos crkve i države je samo jedna od milion stvari koje treba ako ne potpuno redefinisati, a ono bar dodatno urediti. Mislim ipak da to nije glavni problem države Srbije u ovom trenutku i da ima mnogo većih rupa kroz koje se odliva novac, nego što je to crkva.


Fakat da postoje mnogo veci problemi ni malo ne umanjuje cinjenicu da je nacin na koji je uradjeno finansiranje crkve i crkvenih projekata u Srbiji los - vrlo verovatno u koliziji sa samim Ustavom a, takodje i vrlo pogresan i podlozan mahinacijama i utaji novca.

Sve probleme treba resavati - prioritet je subjektivna stvar, svako ima svoj prioritet - medjutim ako se bude provodilo vreme pricanjem sta prvo treba da se resi i odlaganjem stvari zbog toga... nece se nista uraditi :(
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 16:24 - pre 177 meseci
@nkrgovic

"Ti" si ih birao na vlast i oni odlučuju šta će s "tvojim" parama. Tako to biva. Jednom kad ti dođeš na vlast, ti ćeš odlučiti da zavrneš slavinu crkvi i to će biti to. Dotle možeš samo da se buniš.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 16:34 - pre 177 meseci
@bttp,a sta popo u pravoslavnoj crkvi pridikuje za vreme mise? [sluzbe,kako li se to zove]
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 16:45 - pre 177 meseci
Neko je ovde spomenuo kako se u Austriji plaća deo katoličkoj crkvi, pa usput da se nadovežem. Ovog leta sam bio u poseti rođacima u Austriji. Kada sam otišao da se prijavim u formularu pored imena,prezimena, broja pasoša itd. stojala je i stavka da napišem koje sam veroispovesti! Ja sam to odbio da popunim jer smatram to povredom osnovih ljudskih prava, međutim službenik sa šaltera me je vratio i rekao da je to polje obavezno! Kasnije mi je rođak objasnio da je to zapravo zbog toga što katolički vernici plaćaju crkvi porez, dok ostali su oslobođeni, i takođe mi je rekao da mnogi ljudi iz Hrvatske koji su na privremenom radu u Austriji, a katoličke su veroispovesti u formularu popunjavaju da su pravoslavni, da ne plaćali porez

Međutim, ja i dalje stojim da je to pitanje neumesno postavljati!
 
Odgovor na temu

Challenger

Član broj: 37755
Poruke: 156
93.86.225.*



+1 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 16:54 - pre 177 meseci
^ Tacno, i neumesno i nepotrebno. Kao i pitanje nacionalnosti ili, jos gore, JMBG na svakom je*enom formularu (ali to je vec neka druga tema)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 17:02 - pre 177 meseci
Citat:

međutim službenik sa šaltera me je vratio i rekao da je to polje obavezno


Taj sluzbenik krsi zakon - imas apsolutno pravo da ne popunis nista po pitanju religije, ili da napises da si Dzedaj. Totalna glupost - ko da oni mogu da provere da li si Dzedaj ili nisi.

Citat:

Međutim, ja i dalje stojim da je to pitanje neumesno postavljati!


Umesno ga je postavljati na dobrovoljnoj bazi - u slucaju Austrije gde postoji infrastruktura za finansiranje crkve porezom je jedini razlog postavljanja tog pitanja omogucavanje placanja.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 17:03 - pre 177 meseci
Citat:
Challenger: ^ Tacno, i neumesno i nepotrebno. Kao i pitanje nacionalnosti

+1
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
77.46.217.*



+7 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?19.09.2009. u 17:33 - pre 177 meseci
Citat:
Miladinovic:
da mnogi ljudi iz Hrvatske koji su na privremenom radu u Austriji, a katoličke su veroispovesti u formularu popunjavaju da su pravoslavni, da ne plaćali porez :D


Konačno i neka vajda od tog sektašenja!

Jeste da malo zaobilaze jedan od njihovih"deset aksioma",ali šta je malo licemerja za veliku vajdu!

Biće veselo ako SPC usmeri pažnju na tu "sitnicu" i napravi dil sa Austrijom?!?!
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
79.101.228.*

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?22.09.2009. u 10:07 - pre 177 meseci
Citat:
Prema podacima dostavljenim Danasu, Srpska pravoslavna crkva bi preko Ministarstva vera Vlade Srbije trebalo da u 2009. dobije državnu pomoć od oko 330 miliona dinara, odnosno po aktuelnom kursu oko 3,5 miliona evra. Ova državna dotacija namenjena je za unapređenje crkvenog obrazovanja, poboljšanje materijalnog položaja sveštenstva i monaštva, crkvene kulturne i graditeljske aktivnosti


Iz budžeta 330 miliona dinara za SPC
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?22.09.2009. u 10:13 - pre 177 meseci
Citat:

Sveštenicima koji imaju pune i jake parohije dodeljena je manja pomoć, 100 evra u dinarskoj protivvrednosti


Performance bonus, bato... valjda za benzin, oni SUV-ovi oce da puno trose.

Citat:

Milan Radulović, bivši ministar vera, izjavio je za Danas da je program „Pomoć sveštenstvu i monaštvu na KiM“ počeo da se ostvaruje još 2004. na osnovu internih akata koje je on donosio kao tadašnji ministar vera.

- Ovaj program ušao je u Programski budžet Ministarstva vera 2006, a od 2007. do danas nalazi se u svim zakonima o budžetu.


A ovo, pritom, otkriva i pravu prirodu opstajanja ovoga - stara ekipa ("the patrioti") i nova ekipa ("the demokrate") imaju jos jednu finu rupicu za curenje love - bice da je tu vise sluzbenika po "vezi" nego bilo koga drugog.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
79.101.173.*



+7 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?22.09.2009. u 11:17 - pre 177 meseci
Pa,onda,dalje u tekstu kažu:
Citat:
„Država ne kupuje lojalnost“

Ma,joook,kaaakvi,ne kupuju,već nam prodaju....

al' mooda za bubrege!!!

Jel' to polako ali sigurno 'dogoreva do nokata' za izlet u neku 'levu' opciju na nekom od sledećih izbora?

Jooooj, ali "čorbu" od tih levih faraona sam već kusao....bljak!!!
 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?22.09.2009. u 11:52 - pre 177 meseci
Ovo jeste preterano,
jer bi pomaganje siromasnijim svestenicima trebalo da vrsi crkva,
a pomaganje imucnijih sa 100eur tek nema nikakvog smisla.

A pljacka sa markicama,
iskreno da je to izvedeno na malo drugaciji nacin, ne verujem da bi se iko bunio oko toga.
Da je akcija napravljena sa idejom obnavljanja srpskih manastira u turisticke svrhe, sa slanjem slika manastira na markicama kao promocija, to moze da prodje kao jacanje turisticke ponude srbije, jer bi u tom slucaju to i bilo to. Naravno uz uslov da crkva placa porez

Ovako, kupovina dizela goriva svestenicima je poprilicno zalosna.


"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?22.09.2009. u 17:35 - pre 177 meseci
3.5 miliona evra???

To je taman za 70-oro i slovima /sedamdeset/ dece kojima bi 50.000 evra u proseku dalo novi život ....
Neka neko svrati do Tiršove pa pogleda koliko ima dece na aparatima jer nemaju para za operaciju.



Zvuči kao izjava kandidatkinje za miss sveta, ali .... bolje da ne linkujem primere ....


Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?22.09.2009. u 20:20 - pre 177 meseci
Ne znam o kakvim se markicama radi, nisam u toku? Jel su to poštanske markice? Pa kada je neko od vas poslednji put slao neko pismo? Najveći potrošači tih markica (ako je to to) je upravo državna uprava sa svojim srednjevekovnim načinima komunikacije. Ne vidim u čemu je toliki problem? Pa toliko se para baca na sve strane da bi svi mogli da se zbrinu, te Univerzijada te ne znam Serbia Open, pa država činovnika - birokratija - gde svaki činovnik izmišlja poslove nekima ispod sebe, ne bi li svako bio nekome šef. Mislim da je kod nas neophodna kompletna reforma državne uprave i jedna antibirokratska seča. Jedini problem u tome je što bi će oni koji to budu sprovodili sigurno izgubiti naredne izbore, u zemlji činovnika, te sam vrlo skeptičan da će do toga uopšte doći. Ipak je kod nas prvi i jedini interes održavanje na vlasti, dok su državni i nacionalni interesi u najboljem slučaju u trećem planu
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
79.101.173.*



+7 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?22.09.2009. u 21:01 - pre 177 meseci
Citat:
Zoran Rodic:Zvuči kao izjava kandidatkinje za miss sveta, ali .... bolje da ne linkujem primere ....

Ma i meni pada svašta napamet da izjavim...al, *ebiga,ne smem da se jedim i preventivno sam "svratio" u Dudarimov "špajz",onako...,prevencije jeda radi...i evo,verujte mi,još me stomak boli,a suze teku li,teku...

evo i vama malo prigodne prevencije iz Dudarimovog špajza:
http://dudarim.com/index.php?itemid=58

hebo im je kevu...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?22.09.2009. u 21:17 - pre 177 meseci
hahahahahah,hvala na linku kosuth :D:D:D
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Crkveni porez u Hrvatskoj?23.09.2009. u 08:52 - pre 177 meseci
Evo pošto je tema "Crkveni porezi u Hrvatskoj", jedan osvrt na tu temu.

Za Crkvu i opanke Hrvata u BiH dajemo 23,5 milijuna kuna

"Iako je Hrvatska pred bankrotom, Sanader je prije odlaska naložio da se crkvenim, sportskim, folklornim i drugim udrugama u BiH isplati 23,5 mil. kn. Zdravstvo je dobilo tek mrvice."

1€~7,3kn


http://www.jutarnji.hr/vijesti...-2009,9,21,sd_opanci,177070.jl
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Crkveni porez u Hrvatskoj?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22592 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.