Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ljudi odjednom govore engleski!

elitemadzone.org :: MadZone :: Ljudi odjednom govore engleski!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25553 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
77.46.201.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 16:43 - pre 176 meseci
Aman bre ljudi niko nije rekao da se pre nije učio Engleski (moji ćale i keva su učili engleski), ali je daleko više ljudi učilo ruski. Sad tu da istresamo praznu slamu kad je to činjenica. Mi sad možemo svi da pričamo tetka mi slušala engleski, i teča i ujna i stric ali ajde da napravimo anketu i da pitamo populaciju 45+ koji su jezik učili u školi. Šta mislite koji će jezik da prevagne. I istina je da mlađi ljudi bolje govore jezike pa nek su ovi stariji imali i 10 jezika u školi. To je činjenica. Mnogo mlade populacije može da otprati film ili crtać na engleskom. Ajde sad nek se javi neko pa da kaže imam ja 66 godina i mogu da gledam film na engleskom. Ma ima takvih ljudi ali ih procentualno mlađa generacija daleko nadmašuje.
The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 17:10 - pre 176 meseci
hajde,uradi anketu

ja se mogu kladiti da ti koji su 60+ bolje znaju spanski nego engleski i ruski zajedno ;),sot opet nema veze sa skolom

edit:google je cudo

procenat stanovnista srbije koji govori engleski jezik - 42% izvor
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
77.46.201.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 17:29 - pre 176 meseci
To je stvarno lep reprezentativan podatak za našu zemlju ali sumnjam da je baš tako. U stvari ako se pod "znam jezik" smatra ono dobar dan, dobro veče i doviđenja onda mislim da je taj procenat još i veći :))))
The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 17:35 - pre 176 meseci
pa sigurno nije 42% onih koji govore kao maternji jezik ,ali nije ni koji znaju reci samo "hi,i don't speak english,and that is all i can say in english"
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
*.hsi.kabelbw.de.



+586 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 18:31 - pre 176 meseci
Citat:
EmilijaV

Uzmi npr. Kipar. Grci kao narod uopste nisu talentovani za ucenje jezika


Ja kontam da nema kategorije talentovanih ili netalentovanih naroda i da se talenat za ucenje vise vezuje za sluh pojedinca.
Poteskoce mogu biti pojedinim ljudima da uce glasove koji su fizicki teski za izgovor, jer ih nemaju u svom maternjem. Npr Azijatima da izgovore nemacko rolajuce R ili nama neki arapski grleni glas.

Ostalo je stvar volje i sluha.
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
85.222.179.*



+62 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 19:11 - pre 176 meseci
Citat:
Isak666: Ja kontam da nema kategorije talentovanih ili netalentovanih naroda i da se talenat za ucenje vise vezuje za sluh pojedinca.
Poteskoce mogu biti pojedinim ljudima da uce glasove koji su fizicki teski za izgovor, jer ih nemaju u svom maternjem. Npr Azijatima da izgovore nemacko rolajuce R ili nama neki arapski grleni glas.

Ostalo je stvar volje i sluha.


Pa upravo tako. Ali raspitaj se malo koliko glasova nema u grckom, pa ce ti biti jasno i cemu pricam! A grcki je inace jako melodican jezik.
Narodi ciji je maternji melodican tesko uce strane jezike, a mi koji imamo grub maternji jezik izgovaranje svakog drugog nam dodje lako.

Naravo, stvar je i sluha.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
*.hsi.kabelbw.de.



+586 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 20:22 - pre 176 meseci
Citat:
EmilijaV: Pa upravo tako. Ali raspitaj se malo koliko glasova nema u grckom, pa ce ti biti jasno i cemu pricam! A grcki je inace jako melodican jezik.
Narodi ciji je maternji melodican tesko uce strane jezike, a mi koji imamo grub maternji jezik izgovaranje svakog drugog nam dodje lako.

Naravo, stvar je i sluha. :)


Pa nemam pojma, pricao sam sa dosta Grka u DE, neki su dosli, neki su rodjeni u DE ali pricaju u krugu porodice grcki iskljucivo, kao i one koji pricaju samo nemacki - i moram primetiti da ponekad se oseti akcenat. Ali da imaju problem sa samim izgovorom glasova, nisam primetio.
A i mislim da nemaju neke specificno razlicite glasove u govoru od nemackog ili engleskog (osim sto su u manjku za grleno R u nemackom).

Neka slova se izgovaraju drugacije, sto je normalno za sve jezike na planeti. Npr moja jedna profesorica je Grkinja i izgovara hardcore tvrdo R sto para usi. Ali daleko da je netalentovana za nemacki ili engleski.

Jedna Tajladjanka je imala problema sa R i govorila je stalno L.
Nasi takodje oru suglasnike jako cesto.
Rusi meksaju nemacki cesto.


Ali ko ima sluha moze da se prilagodi novom jeziku i prestane da ga govori kao svoj maternji i samo da menja reci uz isti izgovor :)

Tako da kontam da je u pitanju vise sluh koji pomaze da prepoznas razlike u novom jeziku koji ucis.

E sad za Grke stvarno nemam pojma, znam samo ove u DE, a nikad nisam isao u Grcku pa ne znam da li se razlikuju od emigracije ;)
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 21:02 - pre 176 meseci
Citat:
Trantor: Aman bre ljudi niko nije rekao da se pre nije učio Engleski (moji ćale i keva su učili engleski), ali je daleko više ljudi učilo ruski. Sad tu da istresamo praznu slamu kad je to činjenica.....
..... ali ajde da napravimo anketu i da pitamo populaciju 45+ koji su jezik učili u školi......


u mojoj osnovnoj skoli se ucio engleski, kao primarni, od 1-og razreda .... i nemacki, kao drugi jezik, od 5-og razreda.
u srednjoj skoli - u koju se "ulilo" 5-6 okolnih osnovnih skola i koja je imala 12 ili 14 odeljenja, ne mogu sada tacno da se setim - "rusa" je bilo pola jednog odeljenja, dakle manje od 5% ... a i vrlo je moguce da i njima ruski nije bio jedini jezik u osnovnoj skoli.

cini mi se da, kada se barata sa cinjenicama, su po pravilu najbolje upuceni oni koji se tada nisu ni rodili .... kao npr. ovaj nadahnuti postavljac teme, strucnjak za marxa i CCCP, koji "na prvu loptu" zna da je engleski uveden u obrazovni sistem 80-ih godina.
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
77.46.201.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 21:23 - pre 176 meseci
Ama slušaj razmišljaj čisto logično. Mi smo bili vezani za Ruse i zato se forsirao Ruski. E sad neko reče mi smo se sa njima rastali tamo ne znam kad. Pa jeste ali šta se desilo sa nastavnicima i profesorima Ruskog? Pa nisu ih isterali iz škola nego ljudi ostali da rade da predaju Ruski. Kao što se i sad radi. Nije važno dal je to potrebno važno da ljudi ne ostanu bez posla i da bude mir. Kao što sam rekao moja majka je 1947mo godište i učila je Engleski. Ali je zato moja sestra od tetke koja je 1974to godište učila Ruski i to nije imala pravo izbora. Tek 90te je u mojoj školi konačno ukinut Ruski i nastavnica Ruskog je prešla da bude učiteljica da ne bi ostala bez posla. Na žalost desilo se da je baš meni bila učiteljica ali to je druga priča. Znači forsirao se ovde Ruski ma koliko neki pričali da nije. Jednom mi je jedan komšija pričao (on je rođen 1962.) da je u njegovoj školi imao Engleski i Ruski ali da nisi mogao da biraš. Pa su tu uvek radile veze jer su svi hteli da im deca uče engleski. I njegovi se kaže tad nisu hteli cimaju tu i njega naglave u Rusko odeljenje. Zašto svi nisu mogli da uče Engleski? Pa da bi taj nastavnik ruskog ostao na poslu naravno. Lepo ih nateraš da moraju pola tamo pola tamo i kome se šta zalomi. Čitave generacije uče nešto što im ne treba da bi jedan čovek imao radno mesto. Zato je ruski opstajao u školama i daleoooko kasnije od tog raskida sa Rusima. Dugo se on provlačio kroz škole dok konačno nije definitivno sklonjen 90tih.
The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 22:26 - pre 176 meseci
Citat:
Trantor
Mi smo bili vezani za Ruse i zato se forsirao Ruski. E sad neko reče mi smo se sa njima rastali tamo ne znam kad. Pa jeste ali šta se desilo sa nastavnicima i profesorima Ruskog?


Mi smo se od Rusa rastali 1948-me - bio je to jedan vrlo kratak brak, ne verujem da su izmedju 1945-te i 1948-me uspeli da proizvedu neki ogroman broj nastavnika / profesora ruskog.

SFRJ ne da nije bila vezana sa Rusijom, nego se upravo forsirao sistem gde je bar pola ucenika ucilo neki drugi jezik kao primarni.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 22:27 - pre 176 meseci
Ja sam '67me posao u osnovnu, u BGu. I od petog se dobijao strani jezik, engleski ili ruski. Nije moglo da se bira, nego sta ti zapadne.

Citat:
mrle 011: u mojoj osnovnoj skoli se ucio engleski, kao primarni, od 1-og razreda .... i nemacki, kao drugi jezik, od 5-og razreda.

U prvom razredu osnovne skole ucio se strani jezik? Pa u prvom se uci azbuka, uce se slova, kako se to uci engleski? Koja je to skola? Kada je to bilo, koje godine?
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 22:36 - pre 176 meseci
@trantor,ja bih prije rekao da ima vise ljudi koji su u osnovnoj/srednjoj ucili nemacki umesto [ili pored] engleskog u odnosu na one koji su to radili u korist ruskog
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
77.46.201.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 22:57 - pre 176 meseci
@Ivan Dimkovic

Nebitno je kad smo se mi sa njima rastali. Činjenica je da je bilo dosta nastavnika i profesora ruskog i da su svi oni negde radili tj. predavli nekoj deci. I činjenica je da je ruski nestao u školama sa tim ljudima koji su predavali tj. kad su oni otišli u penziju. Kažem moja učiteljica je bila nastavnica ruskog pa su je prebacili da zadnje 4 godine do penzije bude učiteljica jer se očigledno njen staž otegao. Tako da su se ti rusili dosta provlačili kroz škole. Nekih 40 godina tačno koliko im je bio i radni vek. Evo vidiš da je i vilil1 rekao isto što i ja. Čovek je u BG-u išao u školu gde je bio i Ruski i Engleski i nije mogao da bira nego šta ti zapadne jer neko treba da prima platu. I znači čovek je 1967mo godište.

@Horvat

Nebitno je dal je to bio ruski ili nemački. Bilo je dosta ljudi koji su učili francuski. Samo to baš potrvrđuje ono da mnogo ljudi nije učilo engleski nego ruski ili nemački ili francuski. Znači engleski NIJE BIO OBAVEZAN u velikom broj škola (rekao bih većini) kao što je danas.

E i da odakle ta priča o stranom jeziku u prvom razredu?!!?! To i ako je bilo bilo je baš davno. Pa to je tek sad uvedeno. Neznam kad se to strani jezik učio u prvom razredu.

The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

R A V E N
Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.44

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 23:03 - pre 176 meseci
Moj stari (55-o godište) je učio ruski.

Ali evo primjera. Htio sam da izbjegnem neprikladnu temu vezanu za rat, ali proći će nekako.

Drugi film niže: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7621649.stm
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 23:03 - pre 176 meseci
@Trantor,

Fakat da nisi mogao da biras nema veze sa cinjenicom da je forsirana priblizno 50-50 raspodela kod primarnog stranog jezika. Tacno je da je bilo nastavnika ruskog ali isto to mozes reci i za nastavnike drugih jezika.

To + fakat da kod nas nisu bili sinhronizovani strani filmovi, nivo drzavne cenzure u pogledu filmova nije ni izbliza bio strog kao u zemljama varsavskog pakta... dovodi do situacije da imas ne tako mali % ljudi koji sasvim lepo mogu da se sporazumeju na engleskom.

Stavise, mislim da je ovo sa filmovima jedna od kljucnih stvari, mozda cak i bitnija od skole jer se neverovatno puno stvari upija u doba ranog detinjstva i to potpuno "transparentno" bez da uopste i mislis o tome - u zemljama gde se sinhronizuju filmovi imas mnogo gore akcente engleskog, i generalno ljudi ga ne pricaju osim ako ga nisu ucili u skoli.

Meni se u DE desilo u restoranu da kelnerica od 20-21 godina ne moze da razume broj 14 na engleskom, ono belo me gleda ko da sam rekao na kineskom... pazi kad to ne mogu da zamislim u Srbiji, ako ni zbog cega drugog a ono zbog fakta da su ljudi izlozeni engleskom kroz medije.

Secam se kada sam bio u Budimpesti neke 2000-te godine - znaci umro sam dok nisam nasao nekog ko razume engleski - zato sto su ti ljudi bili u kutiji istocnog bloka - ne daj boze da su mogli da gledaju film na engleskom, a ruski je bio glavni strani jezik, svi proizvodi su bili sa tog trzista itd...

Jugoslavija nije bila takva zemlja...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 23:04 - pre 176 meseci
pa ne potvrdjuje,izuzetno mali broj je bio tih koji nisu ucili engleski,tipa jedno odeljenje na 4 [cifra ne mora biti tacna]

edit:ups,pogresan video

i sta je tu cudno? eng mu nije savrsen,ali se sporazumeva

a i ovo sto je ivan rekao je bas kljucna stvar,tv
iz istog razloga sam ja napomenuo spanski ,gledajuci sapunice mnogo ljudi je "naucilo" spanski ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 23:09 - pre 176 meseci
Misli na onaj deo kada lik odgovara na engleskom.

@RAVEN Sta ti je tu cudno? Ti zaista mislis da su ljudi takvi Tarzani da ne umeju da se sporazumeju na engleskom?

Kao sto rekoh - Iznenadices se u kakvim sve vukojebinama ljudi pricaju kakav-takav engleski. A kamo li u jednoj evropskoj zemlji koja je decenijama bivala zabavljana i na Holivudu bez sinronizacije.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
77.46.201.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 23:12 - pre 176 meseci
@Ivan Dimkovic

Pa OK bilo je i nastavnika drugih jezika. Danas ti se sve mahom svelo na SAMO nastavnike engleskog. Ili bar možemo reći da apsolutno dominiraju. I da slažem se da to što su nam filmovi bili i sada su titlovani a ne kao što kažeš u Nemačkoj glasovno sinhronizovani dosta pomaže. Ali sad je situacija još radikalnija. Internet, igrice, satelitski kanali, kanali strane muzike,... Sve to kad staviš na papir siguran sam da ljudi danas blago rečeno osetno znaju bolje engleski nego neki ljudi od pre 30 ili 40 godina to je suština. A drugo mladi su daleko skloniji da ga koriste od starijih. Više slušaju stranu muziku, chat-uju na stranim chato-ovima, surfuju netom, gledaju satelitske kanale. Jednostavno "više treniraju" od starijih. A jezik se jako brzo zaboravi ako se ne koristi iako je neko gore rekao da nije tako. To će da vam kaže svaki profesor bilo kog stranog jezika a to znam i ja iz ličnog iskustva.

By the way kako ti radi taj Windows 7 :))))

@Horvat

Nije ti tačna cifra :)
The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 23:13 - pre 176 meseci
imas mozda tacniju?

i dalje imas nastavnike drugih jezika,koji pretezno rade [ako je srednja skola u pitanju] u gimnazijama u kojima jedno odeljenje uci francuski,drugo nemacki,trece ruski kao 2. strani jezik...
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
77.46.201.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!15.10.2009. u 23:15 - pre 176 meseci
@Horvat

Jedno odeljenje na četiri je 25%. Bilo je više ljudi koji su slušali Ruski.
To za gimnaziju je tačno ali samo za jezičko odeljenje i kao takvo ne može da bude uzorak. Ono je specifično. To nije ni 10% škola u Srbiji. Ja pričam i o stručnim školama.
The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ljudi odjednom govore engleski!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25553 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.