Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Čime se leme bakarne cevi za fitinge?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 59706 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?09.02.2010. u 23:51 - pre 172 meseci
Welding, čini mi se da poznaješ problematiku, pa se nadam da ćeš naći vremena i za poneko pojašnjenje :-)

Šta predstavlja "topitelj"? Vidim da je među onim legurama za lemljenje kalaj jedva negde spomenut kao neka manje bina komponenta neke legure (L-Ag55Sn), dok sam ja mislio da je kalaj najbitnija komponenta bilo koje legure za lemljenje. Baš sam se danas raspitivao za cenu jednog "kalaja" za lemljenje bakarnih cevi u jednoj radnji, i sada sam u čudu šta sam ja u stvari gledao? Možda i ja i prodavac to zovemo "kalaj" a u stvari je neka sasvim drugačija legura?

Mene u stvari zanimaju 3 namene bakarne instalacije: 1) Grejanje, 2) Klima, 3) Vodovod. Da li se za sve tri namene može koristiti ista legura? Posebno mi je upitno korišćenje legura u vodovodnoj instalaciji, jer tu treba ipak voditi računa i o zdravlju vode za piće.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?10.02.2010. u 00:32 - pre 172 meseci
Evo baš sam gledao šta sve piše u Remsovom katalogu proizvoda, i izvukao sam suštinu iz datih proizvoda.

Meko lemljenje (vodovod, grejanje do 110oC)

Plinski (propanski) brener (1950oC)
Žica za meko lemljenje: S-Sn97Cu3 (kalaj)


Tvrdo lemljenje: (vodovod, rashladne i klima instalacije, gasne instalacije)

Acetilenski brener (2500oC)
Žica za tvrdo lemljenje: B-Cu94P-710/890
 
Odgovor na temu

welding-i
dipl.ing.mas.
ZONA VAR DOO
Beograd

Član broj: 239006
Poruke: 131
93.86.88.*

Sajt: www.var.rs


+22 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?10.02.2010. u 08:59 - pre 172 meseci
Welding, čini mi se da poznaješ problematiku, pa se nadam da ćeš naći vremena i za poneko pojašnjenje :-)

Šta predstavlja "topitelj"? Vidim da je među onim legurama za lemljenje kalaj jedva negde spomenut kao neka manje bina komponenta neke legure (L-Ag55Sn), dok sam ja mislio da je kalaj najbitnija komponenta bilo koje legure za lemljenje. Baš sam se danas raspitivao za cenu jednog "kalaja" za lemljenje bakarnih cevi u jednoj radnji, i sada sam u čudu šta sam ja u stvari gledao? Možda i ja i prodavac to zovemo "kalaj" a u stvari je neka sasvim drugačija legura?

Mene u stvari zanimaju 3 namene bakarne instalacije: 1) Grejanje, 2) Klima, 3) Vodovod. Da li se za sve tri namene može koristiti ista legura? Posebno mi je upitno korišćenje legura u vodovodnoj instalaciji, jer tu treba ipak voditi računa i o zdravlju vode za piće.[/quote][quote]pisac

Topitelj je izuzetno bitan deo lemljenja, neki kazu cak i sustinski...
Evo ti malo teoretskog objasnjenja pri cemu se trudim da se izrazavam jednostavno... Kod lemljenja dolazi do izrazaja tzv "povrsinski napon". Ovo banalizovano znaci da rastopljena kapljica lema tezi da se pretvori u kuglicu i spadne na pod umesto da se kao "voda" razlije po spoju i udje u zazor... Topitelj ima zadatak da obezbedi upravo to razlivanje. Dalje, tokom lemljenja treba zastititi to mesto od oxidacije... Topitelj takodje to radi. Da bi se ostvarila bolja veza izmedju dva dela koji se leme, bolje je kada je povrsina hrapavija. Topitelji (barem neki) takodje vrse tzv "mikroeroziju" naleglih povrsina... U svakom slucaju, topitelji omogucavaju perfektno lemljenje a ne ulaze u metal spoja.

Kalaj je jedan od bitnijih elemenata tzv mekih lemova (podela je: lemovi do 450C su meki a oni koji se tope iznad 450C su tvrdi). Kod tvrdih lemova obicno je osnova bakar+cink + ostalo. Kod HTL-tj visoko temperaturnih lemova osnova je nikl.

Konkretno za L-Ag55Sn... Jedan od najcesce koriscenih lemova je L-Ag40Cd (Cu+Zn+Ag+Cd=kadmijum). Topi se na najnizoj temperaturi od svih tvrdih lemova= 590-630C. Ima izuzetno dobru kapilarnost (kapilarnost je sposobnost da sam prodire u vrlo male zazore), ima veliku cvrstocu i njime se mogu lemiti gotovo svi metali (bakar, mesing, celik, prohrom...) sami sa sobom ili jedni sa drugim. Ali, kadmijum se smatra otrovnom materijom pa se kao i hlor i azbest izbacuje iz upotrebe u USA i EU... A u svakom slucaju je zabranjen u prehrambenoj industriji (mlekare i sl.). Lem koji je najslicniji navedenom, a nema Cd, je upravo L-Ag55Sn. Povecanjem Ag i sa malo Sn se dobija "zdravstveno podoban" lem koji od ovih bez kadmijuma ima najnizu radnu temperaturu (620-660C) uz zadrzavanje velike cvrstoce, kapilarnosti i sposobnosti vezivanja raznih metala...

Kai i svugde, postoji zargon, koji je cesto pogresan. Jedna pogreska je termin "srebrna elektroda". Ove zice se tope gasnim plamenom a ne strujom, pa se nikako ne moze zvati elektrodom ali je ljudi tako zovu. Dalje sve meke lemove zovu kalajem ali se u stvari radi o legurama cija je osnova kalaj (Sn/Pb, Sn/Cu, Sn/Ag...). Dobri majstori lemljenje zovu letovanjem ili hartletovanjem (= tvrdo lemljenje sa nemackog)...

U katalogu koji pominjes, navedena legura (B-Cu94P-710/890) je najcesce koriscena i najjeftinija, za cisto bakarne cevi Cu94%+6%P. Za cisto bakarne cevi nije potreban topitelj, ali jeste ako se pokusa lemiti mesing, a i tada rezultati nisu bas najbolji. Treba tada uzeti lem sa srebrom. Spoj ne podnosi vibracije... Ovu leguru "majstori" zovu "haris", sto je opet pogresno jer je "Harris" samo jedan od nekoliko brendova koji nude lemove. Nisam siguran da li je danas i prozivodjac ili samo brend...

Mi, tj firma u kojoj radim, nismo bas ukljuceni u meko lemljenje ali jesmo veoma sto se tice tvrdog, pa ti iz iskustva kazem da se kod cevi za klima instalacije, u bogatijim kucama, koristi L-Ag15P, kod onih koji stede 94%Cu+6%P, a oni sto leme svasta pogotovu raznorodne spojeve uzimaju L-Ag40Cd ili L-Ag55Sn u prehrambenoj.

Sto vise srebra, cena je visa!!!, ali kapilarnost je bolja, niza je temperatura topljenja i lepse i bolje razlivanje, bolja kapilarnost... Inace, postoji na desetine lemova pa npr u serijskoj proizvodnji grejaca za bojlere, gde je svaka para bitna, za spajanje bakra i prohroma se kao totalni optimum pokazao lem sa 36% Ag, punjena sipkica, sa odnosom 92% metala i 8 % topitelja...

Vec sam rekao, iz naseg iskustva i iz iskustva drugih korisnika, acetilen+kiseonik je prvi izbor za tvrde lemove (one koji se tope na viso od 450C). Naravno, verovatno znas: plamen nikada ne topi lem, vec grejes osnovni materijal, pa prislanjas zicu na zagrejano mesto, pa toplota osnovnog materijala topi lem, i kapilarno ga uvlaci u spoj tj zazor, nikada plamen.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?10.02.2010. u 11:49 - pre 172 meseci
Da li je za tvrdo lemljenje zaista neophodno kupiti acetilenski brener, ili se može to odraditi uz malo duže zagrevanje i sa plinskim brenerom?
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?10.02.2010. u 16:11 - pre 172 meseci
pisac, vrati se na predhodne poruke i lepo ih procitaj, kazano je sta je potrebno za hartletovanje

pozz
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?10.02.2010. u 16:57 - pre 172 meseci
Kao što navedoh za Rems plinski brener, on daje plamen temperature 1950oC. Bakar se (kao što si naveo) topi na 1080oC. Welding je naveo da su temperature lemljenja 600-800oC. Iz toga zaključujem da bi ovaj plinski brener mogao da radi i tvrdo lemljenje na nekim manjim cevima (koje neće mnogo odvoditi toplotu brenera), bez problema.
 
Odgovor na temu

frigo servis bata
vrsac

Član broj: 57285
Poruke: 429
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?10.02.2010. u 21:32 - pre 172 meseci
Ne moze sa tim brenerom da se hartletuje,moze samo kalaj,srebro ne..Napisao je predhodno covek lepo.Da i ne moze da se klime rade sa kalajem,mora srebro..
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?11.02.2010. u 00:09 - pre 171 meseci
Pa ako ti treba to za frigomehanicarski ili slican poso onda uzmi taj REMS sa MAPP gasom

pozz
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?11.02.2010. u 00:15 - pre 171 meseci
Našao sam Rems na popustu, pa ga kupio za 9000din. Sviđa mi se kod njega što nema nikakvih podešavanja, održavanja plamena, paljenja upaljačem, itd... jednostavno pritisneš i lemiš, pustiš i spustiš.

Malo mi izgleda problematično kako da se mapp gas spoji na standardni brener, pošto sam viđao samo varijante sa specifičnim priključcima, ali valjda ima neko rešenje.

Nego, koji je sastav tog mapp gasa?
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?11.02.2010. u 10:56 - pre 171 meseci
Sta si uzo od rems-a, jel to onaj BLIZT gorionik?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?11.02.2010. u 12:07 - pre 171 meseci
Jes, taj.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?11.02.2010. u 20:10 - pre 171 meseci
Da proverim da li sam ovo dobro ukapirao:

1)
Meko lemljenje sa S-Sn97Cu3 (kalaj) ili tvrdo lemljenje sa B-Cu94P-710/890 nije štetno po zdravlje, tako da može da se koristi u vodovodu (i prehrambenoj industriji)? Štetno je samo tvrdo lemljenje sa L-Ag40Cd (kadmijumom), pa se ne sme koristiti za vodovod/prehrambenu industriju?

2)
Prilikom lemljenja bakra za mesing, ako se radi tvrdo lemljenje sa B-Cu94P-710/890 potrebno je topiteljem namazati mesingani fiting, i onda je lemljenje moguće mada nije savršeno? A ako se radi meko lemljenje sa S-Sn97Cu3 (kalaj) onda topitelj nije potreban, a lemljenje će biti savršeno?

I na kraju mi je ostala samo jedna nejasnoća. Tzv. 'Haris' je legura sa srebrom L-Ag40Cd / L-Ag55Sn, ili je legura B-Cu94P? Danas sam kupio razne stvari među kojima i neke šipkice za tvrdo lemljenje, od kojih u podacima za jednu piše 'Cu94P' a na drugoj piše 'Haris'.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?12.02.2010. u 20:31 - pre 171 meseci
Probao sam danas moj Rems Blitz , radi odlično. Vredi svaki dinar koji sam dao za njega, pa čak i više od toga. Plamen je vrlo upečatljiv, plav, precizan, a ima zvuk kao mlazni avion .

Nego, imam jedno početničko pitanje: S obzirom da sam za nekih 10-20 sekundi uspeo da sa ovim plamenikom dovedem ceo obim bakarne cevi 22x1 do narandžastog usijanja, nakon čega se 'Haris' šipka (za tvrdo lemljenje) istopila odmah pri dodiru sa bakarnom cevi i razlila po njoj, zar to nije u stvari uspešno tvrdo lemljenje?

Jeste, znam da sam X puta čuo da je za tvrdo lemljenje potreban acetilenski plamenik a ne plinski, ali da li ovo što sam uradio sa ovim plamenikom može isto da se računa u tvrdo lemljenje, ili ne? Ako ne, koji je razlog?

Poz.
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?13.02.2010. u 01:46 - pre 171 meseci
Pa ako si je usijao verovatno mozes da hartletujes, koji si gas uzeo ? i sto si odmah poceo da radis tvrdo lemljenje , vezbaj prvo malo meko lemljenje

pozz
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?13.02.2010. u 02:50 - pre 171 meseci
Gas? Pa poluprazna propan-butan boca od 5L

Ma samo sam probao čisto da vidim koliko može da zagreje, i vidim da može...
 
Odgovor na temu

welding-i
dipl.ing.mas.
ZONA VAR DOO
Beograd

Član broj: 239006
Poruke: 131
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.var.rs


+22 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?14.02.2010. u 16:07 - pre 171 meseci
Citat:
pisac
I na kraju mi je ostala samo jedna nejasnoća. Tzv. 'Haris' je legura sa srebrom L-Ag40Cd / L-Ag55Sn, ili je legura B-Cu94P? Danas sam kupio razne stvari među kojima i neke šipkice za tvrdo lemljenje, od kojih u podacima za jednu piše 'Cu94P' a na drugoj piše 'Haris'.


U stvari, Harris je ime brend-a, i u ponudi ima skoto sve vrste lemova.

U Srbiji, "majstori" iskvareno i pogresno leguru B-Cu94P (tj 94%Cu+6%Cu) zovu "haris".
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?16.02.2010. u 18:35 - pre 171 meseci
Hel to onaj Haris sto pravi opremu za gasno rezanje i zavarivanje ?

pozzz
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?17.02.2010. u 00:39 - pre 171 meseci
Probao sam danas meko lemljenje, i... neka mi neko kaže jel ovo u redu ili ja nešto ne radim dobro:

Lemio sam T račvu 22mm za mesingane fitinge na sve 3 strane (preko pomoćnih cevčica 22x1 koje sam isekao). Ošmirglao površine, namazao kalajnu pastu, spojio, i grejao. Kada je pasta postala srebrna (tj. kalajna) onda sam dodao malo (malo više) kalaja na spojevima, i to je trebalo da bude to.

Međutim, prvo što uopšte nisam zadovoljan sa unutrašnjim izgledom cevi: ta dotična kalajna pasta (ili neka komponenta kalajne žice) je curila i unutar i van račve tokom lemljenja, i ostavila je poprilične crne tvrde tragove (ponegde debeli skoro milimetar), i to toliko tvrde da ne mogu da ih skinem šrafcigerom. To mi se nimalo ne sviđa, s obzirom da kroz dotičnu račvu treba da teče voda za piće, a ti crni tragovi mi ne deluju nimalo zdravo. Jel sam ja to stavio previše paste (mada sam pri stavljanju čak mislio da je premalo), ili je to normalno?

Druga stvar koja mi je malo čudna je da su mi nakon lemljenja svi spojevi bili pokretni (tj. sveži i nestvrdnuti) čak nekih dva minuta. Da li sam ja to previše zagrejao celu račvu pa se dugo hladila, ili je to normalno?
 
Odgovor na temu

frigo servis bata
vrsac

Član broj: 57285
Poruke: 429
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?17.02.2010. u 04:27 - pre 171 meseci
Kada letujes sa kalajem udalji plamen od mesta gde ga letujes i ne sme da bude jak plamen,tek da se vidi,ne sme direktan plamen da ide na pastu a i na kalaj.Treba puno prakse da se dobije savrsen spoj.Kada se pasta zagreje i promeni boju(pobeli),samo malo stavis kalaja na spoj i sklonis brener sa cevi.Ti si pregrejao cev i zbog toga ti se okretalo i posle dva minuta(kao i te crne tackice).Kad varis srebrom je nesto sasvim drugo...:)kalaj nikako ne sme da dodirne plamen...
 
Odgovor na temu

welding-i
dipl.ing.mas.
ZONA VAR DOO
Beograd

Član broj: 239006
Poruke: 131
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.var.rs


+22 Profil

icon Re: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?17.02.2010. u 14:42 - pre 171 meseci
Hel to onaj Haris sto pravi opremu za gasno rezanje i zavarivanje ?

pozzz[/quote][quote]Marko Enter

Da to je to. Sada su svi Harris-i jedna grupa tj prakticno jedna firma.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Čime se leme bakarne cevi za fitinge?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 59706 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.