Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

DB i Rok muzika u SFRJ

elitemadzone.org :: MadZone :: DB i Rok muzika u SFRJ

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14090 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 07:25 - pre 172 meseci
Verovali ili ne:

Špijunaža

Postoje pripadnici Službi državne bezbednosti koji su spremni da progovore o akcijama u kojima su učestvovali za vreme Titovog i Miloševićevog režima. Jednu od najspecifičnijih priča ima nekadašnji pomoćnik načelnika Resora državne bezbednosti Živan Velisavljević koji je penzionisan početkom 1990. godine, ukazom tadašnjeg predsednika SFRJ.

Velisavljević danas živi u svojoj porodičnoj kući u rodnim Lojanicama, u blizini Šapca. Njegova kuća je daleko od onoga kako bi javnost zamišljala domove penzionisanih špijuna. Ovde nema visokih zidova, gvozdenih vrata koja se otvaraju daljinskim upravljačem i dobermana čuvara. Pa ipak, iako je Velisavljevićeva kuća kao jedna od mnogih u ovom kraju, u njoj postoji nešto po čemu se razlikuje.

Na brižljivo uređenom tavanu, Velisavljević ima kolekciju od nekoliko hiljada LP ploča isključivo zabavne i rok muzike nastale u SFRJ. Na pitanje da li je diskofil, Velisavljević kaže da mu te ploče nisu za razonodu već da su mu sredstvo za rad. Štaviše, Velisavljević nam otkriva da nijednu od ovih ploča nominalno ne može da otuđi jer mu ih je Resor državne bezbednosti dao na revers.


Operacija Miljacka

Velisavljevićev angažman u službi počeo je 1968. godine. Studentske demonstracije su ozbiljno uzdrmale Tita. Iako je uspeo da ih umiri, Tito je primećivao da se stalno pojavljuju nova žarišta. U tom trenutku Tito je tek bio priveo kraju krizu oko Brionskog plenuma a odmah se pojavila studentska kriza i invazija na Češku i bilo je potrebno pacifikovati barem jedan od frontova. U tom cilju Tito je na tajnom sastanku diskutovao o tome koji se front može prvo rešiti. Veljko Vlahović je predlagao da SFRJ nabavi atomsku bombu koja bi joj bila garant suvereniteta, Edvard Kardelj je pominjao približavanje NATO paktu, a Stane Dolanc je izašao sa najbizarnijim predlogom. Dolanc je naime objasnio kako je CIA koristeći muziku bendova snažno oslonjenih na hedonizam i upotrebu opojnih droga uspela da otupi borbenu oštricu studentskih protesta u Americi i da brojne progresivne mlade ljude pretvori u bezopasne klovnove bez jasne revolucionarne ideje.

Dolanc je smatrao da se tako nešto može uraditi i sa našom omladinom. Veljko Vlahović je smatrao da su naši mladi ljudi zdraviji i zreliji od američkih, ali Tito je bivao sve više zabavljen Dolančevim predlogom. Na kraju je Dolancu dato zeleno svetlo a operacija je dobila kodno ime “Miljacka” po reci u Sarajevu pošto je Tito smatrao da je rat dobijen u Bosni i da sve nove bitke treba počinjati odande. Miljacka je izgledala kao najurbaniji toponim u toj republici.

Dolanc je u saradnji sa svojim najbližim poverenicima Srđanom Andrejevićem i Obradom Đorđevićem izabrao mladog Živana Velisavljevića da vodi Miljacku. Velisavljević je vodio ovu operaciju pune 22 godine.
“Prvi regrut prirodno bio mi je Goran Bregović. Sa njim nije bilo problema, on je voleo i ideju jugoslovenstva i seks i drogu, tako da smo se lako dogovorili”, svedoči Velisavljević. “Sa Bregovićem sam čak primenjivao i jedan sistem koji je Služba koristila sa kriminalcima-omogućavala im je da kradu u inostranstvu a da dobijaju sklonište u Jugoslaviji u zamenu za obavljanje ponekog posla za nas. Tako sam i ja omogućavao Bregoviću da krade strane pesme, da ih objavljuje ovde kao svoje, a da u njima propagira ono što je nama bilo potrebno.”

Zdravko Čolić već nije bio tako jednostavan za regrutaciju.


Samit u Skenderiji

“Zdravko Čolić je bio izuzetno talentovan izvođač i njega nismo mogli da regrutujemo tek tako. On nije imao ništa protiv nas ali nije želeo da ikome išta duguje” Ipak, kada je uhapšen u Ohridu zbog razmenjivanja deviza, Velisavljević je u tome video svoju priliku. “Obišao sam ga u zatvoru u Ohridu i dogovorili smo se za petnaest minuta.”

U Velisavljevićevom odeljenju u resoru državne bezbednosti nastupila je histerija kada su saznali da je Čola regrutovan. A onda se pojavila panika kada su shvatili da su mu potrebne velike hit pesme. Deo Službe je sumnjao u Kornelija Kovača, i odlučeno je da cela jugoslovenska pop scena stane iza Čolića.

“Napravili smo tajni sastanak jedne noći u Skenderiji (Sarajevo). Šest mlaznih aviona RV i PVO je dovezao sve ključne pop kompozitore kod nas. Bili su tu Arsen Dedić, Đorđe Novković, Kornelije Kovač, Bojan Adamič, Žika i Radovan iz Zane, Momčilo Bajagić, mali Zlaja Arslanagić iz Crvene Jabuke, Iztok Turk, Jasenko Houra, Jura Stublić, Vladimir Divljan, Zoran Lesendrič i mnogi drugi.”

“Smestili smo ih u Skenderiju. Sedeli su potpuno nepripremljeni šta ih čeka. Onda sam ja izašao za govornicu, osetio sam se kao Tito, i rekao im da je svako dužan da pripremi po jednu pesmu za Čolin povratnički album.”, Velisavljević ni danas ne može da sakrije ushićenje.

Ekipa kompozitora je potom vraćena avionima u svoje gradove i započet je rad na pesmama. Međutim, u Službi je zavladala nervoza pošto se toliki broj ljudi nije mogao bezbednosno kontrolisati, tako da su se na kraju opredelili da ipak Bregović uradi ceo album kako pesme ne bi iscurele u javnost.

“Čolićev povratnički album je u jednom trenutku delovao kao da će biti največi album u istoriji pop muzike. Činilo se da će ovo biti za Čolića ono što je “Smile” bio za Beach Boyse, a mi to nismo smeli da dozvolimo, Čola je bio potreban Jugoslaviji u tom trenutku, i na kraju je sve rešio Brega.”


Ratne trake

Služba državne bezbednosti je bila zadužena i za pripremanje konceptualnih albuma koji su imali funkciju da se zavrte u etru u slučaju rata, pa čak i nuklearne apokalipse. “To su tzv. Albumi sudnjeg dana, tako smo ih zvali u službi, na njima su snimljene poslednje pesme na svetu, pesme uz koje je ovaj narod trebalo da preživi nuklearnu zimu.”

Na pesmama je radio sam kren jugoslovenske scene, u saradnji sa timom psihologa. “Ima nekih ljubavnih pesama koje smo testirali na životinjama. I zaista kada bi im pesma bila puštena, one su ih navodile na parenje kroz lučenje određenih hormona. Takve pesme u principu su pravljene za slučaj da u bunkerima posle nuklearnog rata moraju da se ljudi stimulišu na produžavanje rase.”

“Pustiti takvu pesmu u etar u regularnim okolnostima je krivično delo. Ti snimci se nalaze u sefu Načelnika SDB i dan-danas.” Velisavljević nerado govori o ovim pesmama. Ipak, posle velikog navaljivanja rekao je da je neke od njih pisao Kiki Lesendrić a da ih pevaju Zana Nimani, Anja Rupel i Marina Perazić. Kada smo ga upitali, liče li te pesme na njihove ranije radove, Velisavljević se osmehnuo i lakonski odgovorio, “Denis i Denis su za ovo vrtić…”


Dvostruki agenti

Velisavljević kaže da se u svojoj praksi samo jednom sreo sa dvostrukim agentom. To je bio slučaj Iztoka Turka, vođe i glavnog autora grupe Videosex. “Iztok je radio za nas. Negde u vreme albuma “Lacrimae Christi” kontaktirala ga je nemačka služba BND. On je želeo da prekine kontakte sa njima ali mi smo insistirali na tome da ih on nastavi.” Kako se približavao raspad Jugoslavije, Velisavljević tvrdi da se i Turkova lojalnost pomerala ka Nemcima. “Nisam siguran da je Turk izdao Jugoslaviju, mislim da joj je bio lojalan do samog kraja, ali kako je vreme odmicalo sve manje i manje. O tome govore njegovi neuspeli pokušaji da sa Videosexom snimi pesme na engleskom”.

Snimanje pesama na engleskom je po Velisavljeviću bilo smišljena provokacija u samim centrima nemačke obaveštajne službe kako bi se kolonijalizovala jugoslovenska muzička scena. “Oni su želeli da marginalizuju naše bendove time što su ih nagovarali da snimaju na engleskom čime su ih odvojili od domaće publike, a nisu dobijali pravu šansu na inostranoj sceni. Na svu sreću, to im je uspevalo kod alternativnih bendova. Mi smo Bregu, Čorbu i Azru držali pod gvozdenim stiskom.”

“Album Divljih jagoda na engleskom bio je klasična zavera MI6. Njih je kao svoje agente u tom periodu držao ozloglašeni Entoni Monkton. On je počeo svoju karijeru kao rokenrol operativac za SFRJ da bi na kraju završio službujući u Beogradu.” Na svu sreću. DB je imao svog aduta u grupi. “Alen Islamović je bio naš čovek i razarao je englesku karijeru Divljih jagoda iznutra. On je bio zdrav element u toj grupi, i zato smo ga i nagradili mestom pevača u Bijelom dugmetu.”
Velisavljević sebe i danas smatra Jugoslovenom. On veruje da su same republičke službe državne bezbednosti radile protiv zajedničke države, čak i u domenu rokenrola. “Jasenko Houra je bio čovek hrvatske republičke Službe. Nekoliko puta sam im slao dopise da nam ga stave na raspologanje u saveznoj službi jer je talentovan muzičar, a oni su odbijali i smišljali neke formalnosti. Odgovorno tvrdim da je njegova pesma “Mojoj majci (zadnja ruža Hrvatska)” maslo zagrebačkog odeljenja.”

“Nema nevinih”, nastavlja Velisavljević, “kada smo primetili da se bog i crkva često pominju u pesmama Pilota, priveli smo Lesendrić Zorana da vidimo o čemu se radi. Tokom noći javio nam se šef beogradskog odeljenja i rekao nam da je on njihov. Mi smo morali da ga pustimo. Ja sam tada shvatio da svaka republička služba ima svoj bend.”


Ibarska magistrala

“Rata ne bi bilo bez propagande i bendova poput Prljavog kazališta”, naglašava Velisavljević. On smatra da je naivno očekivati da je borba između tajnih službi bila išta pitomija na polju rok scene nego na drugim poljima. “Scenario Ibarske magistrale je prvi put primenjen na Krcunu, a drugi put na Draženu Ričlu.” Velisavlljević odgovorno tvrdi da u saobraćajnoj nesreći člana Crvene Jabuke nisu čista posla. “Zlaja je ubrzo napustio bend, on je bio anđeo, jedan od mojih najdražih operativaca, pravi Jugosloven”, kaže Velisavljević. “Mislim da će biti zanimljivo ako Žera ikada progovori, on zna celu priču.”


Sadašnja scena

Velisavljević ne prati sadašnju scenu od kada se penzionisao. Ipak ono što vidi po televiziji i Internetu mu ne uliva poverenje. “Dosta talentovanih ljudi je otišlo u narodnjake, a na rok sceni dosta bendova peva na engleskom, a to ništa ne valja. Scena je bila mnogo bolja dok je DB kontrolisao jer mi smo i kreativno pomagali kad je nailazila kriza.” Velisavljević se ponosi podatkom da je DB za pesmu “Lipe cvatu” angažovao čak tri profesora Muzičke akademije i jednog profesora knjževnosti da pomognu Bregoviću da je osmisli. “Danas više nema takve ambicije, nažalost. Plašim se da DB više ne kontroliše ni one bendove koje je sam osnovao.”
 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-3.sezampro.yu.



+198 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 08:35 - pre 172 meseci
E, alal mu jajca, pa da je samo pola od ovoga istina!
Zivo me interesuju koje su to pesme sa Albuma sudnjega dana, samo kad bi se cela prica dala napred....
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 08:45 - pre 172 meseci
jugoslovenska UDB-a (tu se naravno ne racuna ono sto je onaj pod lipom na kraju napravio od te sluzbe) je pored OZN-e bila najbolja Sluzba na svetu.

naravno da je sve kontrolisala, zato je i ona drzava bila Drzava.

svi smo danas svedoci ovome sto se desava kada uvedes "slobodu" i "demokratiju", pa prepustis da se stvari u jednom drustvu odvijaju u smeru ka kome uvek teze - haosu.





[Ovu poruku je menjao mrle 011 dana 03.02.2010. u 11:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
93.87.4.*



+30 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 08:59 - pre 172 meseci
Citat:
Velisavljević se ponosi podatkom da je DB za pesmu “Lipe cvatu” angažovao čak tri profesora Muzičke akademije i jednog profesora knjževnosti da pomognu Bregoviću da je osmisli

Pesma "Lipe cvatu" je kopija pesme "Sta cu nano, dragi mi je ljut", koju je takodje napisao Bregovic deset godina pre "Lipa" (pevala Bisera Veletanlic)..."Bezbednjak" se malo okliznuo kada je izmisljao ove gluposti.

Covek stvarno ima bujnu mastu ili ga je spopalo neko staracko ludilo, nedostatak paznje, usamljenost.
Iskoristio je opstepoznati fakat da se drzava tokom 70tih i 80tih zaista tolerantno ponasala prema jugoslovenskoj rok-sceni (nije nikakva tajna) i nafilovao pricu zaverenickim izmisljotinama koje bi bile fantasticne za sledeci film sa Dzejmsom Bondom (ionako su odavno bezidejni i glupi). Eh bre, zasto nemamo ovako mastovite scenariste, odavno bismo bili sveCka filmska sila.

Onaj deo sa "pesmom za razmnozavanje" je vrhunac ovog moronskog intervjua. Znaci, za "Lipe cvatu" su potrebna tri profesora MA da je osmisle, a za hipnoticke pesme koje prodiru u mozdane dubine i nadrazuju polne hormone je dovoljan jedan Kiki Lesendric...hahahaha...pa ovo je fantasticno

Ultra MadZone prosto vapi za ovom temom.
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 09:15 - pre 172 meseci
Citat:
acaradio: ... odavno bismo bili sveCka filmska sila.


pa i to smo vec bili - svetska filmska sila .... odavno, bas u periodu o kome se ovde govori.
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.86.150.*



+7 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 09:24 - pre 172 meseci
Citat:

Ma,sumljiv si mi ti...

...nemoj da poverujem da DeBe i dalje *ebe....
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
93.87.4.*



+30 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 09:35 - pre 172 meseci
Citat:
Kosuth: Ma,sumljiv si mi ti...

Zar ti ne znas? Pa poslao me DB da idem po forumima i demantujem ovaj tekst...al' nemoj sad svima da razglasis, ostacu bez honorara
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-3.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 10:11 - pre 172 meseci
Citat:
@mrle 011
jugoslovenska UDB-a (tu se naravno ne racuna ono sto je onaj pod lipom na kraju napravio od te sluzbe) je pored OZN-e bila najbolja Sluzba na svetu.

Ja bih ovog Velisavljevića i tebe pitao kako objasnjava(s) kako je pocetkom 80-tih godina heroin preplavio beograd, split, zagreb itd ?
Treba li UDBI da zahvalimo ili je to sasvim slucajno ?
http://www.youtube.com/watch?v=uJsa9YvpuvU
Premotaj na 8:20 pa imas i nastavak u 2.delu...




Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 10:14 - pre 172 meseci
brega u pero peci popovicu ...

Citat:
„Cijela ploča „Pljuni i zapjevaj, Jugoslavijo“ imala je taj neki mali koncept koji je trebalo da bude zaokružen, međutim, nije se mogao ostvariti. Bilo je zamišljeno da se pojave svi državni neprijatelji na jednom mjestu.

Pisao sam „Ružica si bila“ za Vicu Vukova, mislio sam da stavim na omot Miću Popovića, htio sam da pjeva Tempo. Ali, čim smo krenuli u kontakt sa Vicom Vukovom, Udba je odmah počela da prati menadžera Raku; nakon sastanka sa Vicom u Zagrebu njega su uhapsili na aerodromu u Sarajevu.

Ja sam išao na sastanak sa Mićom Popovićem, a onda me molio direktor Diskotona, pošto je on znao da me prate, da se ne upuštam u to. Niko nije htio da štampa ploću na kojoj pjeva Vice Vukov, a na omotu ima Miću Popovića.“


... 1986. godina, pocetak raspada YU.

Sluzba se i pre toga pocela raspadati na vise sluzbica ... svaka sa svojim interesima i planovima.

... samo ljudi malo povrsno posmatraju stvari.
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 10:21 - pre 172 meseci
Citat:
mrle 011: jugoslovenska UDB-a (tu se naravno ne racuna ono sto je onaj pod lipom na kraju napravio od te sluzbe) je pored OZN-e bila najbolja Sluzba na svetu.

naravno da je sve kontrolisala, zato je i ona drzava bila Drzava.

svi smo danas svedoci ovome sto se desava kada uvedes "slobodu" i "demokratiju", pa prepustis da se stvari u jednom drustvu odvijaju u smeru ka kome uvek teze - haosu.

http://www.youtube.com/watch?v=mOOqdQ_uHic&feature=related



Hah..od srca si me nasmijao..lose su kontrolisali godine 1981 nije bilo ulja, praska, secera i kafe, redukcije struje,,ljudi su stajali u redovima,
Bojim se da si zalutao na ovaj forum, sokiran sam da ima neko ovdje da gaji simpatije prema obavjestajnoj sluzbi boljsevickog tipa...

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 10:21 - pre 172 meseci
Citat:
deerbeer: Ja bih ovog Velisavljevića i tebe pitao kako objasnjava(s) kako je pocetkom 80-tih godina heroin preplavio beograd, split, zagreb itd ?
Treba li UDBI da zahvalimo ili je to sasvim slucajno ?
http://www.youtube.com/watch?v=uJsa9YvpuvU
Premotaj na 8:20 pa imas i nastavak u 2.delu...


Pa VD i ekipa nisu bili tako dobri Jugosloveni kao Alen mtfckn Islamovic. Miljacka Sound se bolje uklapala ;)

Citat:

Acaradio:
Onaj deo sa "pesmom za razmnozavanje" je vrhunac ovog moronskog intervjua. Znaci, za "Lipe cvatu" su potrebna tri profesora MA da je osmisle, a za hipnoticke pesme koje prodiru u mozdane dubine i nadrazuju polne hormone je dovoljan jedan Kiki Lesendric...hahahaha...pa ovo je fantasticno


To je i meni zapalo za oko :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 11:07 - pre 172 meseci
Ovo je sasvim realna slika.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 11:11 - pre 172 meseci
Citat:
DusanSukovic: Hah..od srca si me nasmijao..
sokiran sam da ima neko ovdje da gaji simpatije prema obavjestajnoj sluzbi boljsevickog tipa...


Hah..od srca si me nasmijao. I ti mene ! Kako zamišljaš obeveštajne službe zapadnjačkog tipa, a kako "boljševičkog". Da li zaista misliš da su ovi zapadni u nečemu bolji ? (Mada je i smisao prideva "dobar" kad se govori o državnoj bezbednosti jako diskutabilan)
Ti, kao gajiš simpatije prema obaveštajnim službama CIA & MI6 tipa ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 11:20 - pre 172 meseci
U ogromnoj su zabludi oni koji podcenjuju snagu i organizovanost DB-a u SFRJ... Dovoljno je samo znati budzet. ;)
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.148.*



+5251 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 11:26 - pre 172 meseci
Zapalo za oko..ala ste vi devijantni

Cinjenica da je bilo erotskih pesmica..ali ni blizu kao danas. Kao da se sprema apokalipsa.

Takodje je cinjenica da je sluzba u sve zabadala nos, tako da je svasta i moguce.

Zanimljiv mi je samo gospodin Monkton..pa on uzgaja i neguje generacije...Srbija je njegov zivotni projekat, valjda


Poz
 
Odgovor na temu

pitikovski

Član broj: 116407
Poruke: 263
*.adsl-2.sezampro.yu.



+19 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 11:36 - pre 172 meseci
Na primer ako iz neke sluzbe iscure informacije, sledece sto urade je da te iste informacije karikiraju i obesmisle.
Tako da je i u ovoj prici ista situacija, srz je istinita ali razvodnjena i obesmisljena tako da malo ko poveruje u te price, sto je i cilj ovog teksta.
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 11:37 - pre 172 meseci
Citat:
deerbeer: Ja bih ovog Velisavljevića i tebe pitao kako objasnjava(s) kako je pocetkom 80-tih godina heroin preplavio beograd, split, zagreb itd ?
Treba li UDBI da zahvalimo ili je to sasvim slucajno ?
http://www.youtube.com/watch?v=uJsa9YvpuvU
Premotaj na 8:20 pa imas i nastavak u 2.delu...


mrzi me sad ovo da gledam, tj. nemam vremena ... a i ne verujem da cu saznati nesto novo ...

... ali ti si u pitanju vec odgovorio sam sebi, lepo si rekao - "kako je pocetkom 80-tih godina ..."

do tada je Sluzba bila sluzba, a svi beogradski narkomani su bili popisani na dva A4 papira, splitski itd. na po jednom .... i znao bi se svaki korak koji su napravili, i sta su radili toga dana, i gde su bili itd...

... a i oni, narkomani, su se na svakih tih nekoliko koraka na ulici osvrtali iza sebe.

sta je bilo posle toga, znas i sam .... verovatno je i ovaj video o tome.

.... uostalom, znas kako vole da kazu ovi forumski mudraci ovde - "niko te ne tera" da uzimas pajdo.

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 11:48 - pre 172 meseci
A gde je Lepa Brena u ovom tekstu?

:))
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-3.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 11:52 - pre 172 meseci
Citat:

do tada je Sluzba bila sluzba, a svi beogradski narkomani su bili popisani na dva A4 papira, splitski itd. na po jednom .... i znao bi se svaki korak koji su napravili, i sta su radili toga dana, i gde su bili itd...

Ok , onda sam te pogresno razumeo. A na koga mislis kada kazes onog pod lipom ?
Ali opet dovoljno govori o jednom sistemu - jedan covek - jedna drzava .
Posle njega potop .

Ne sumjam u ozbiljnost DB-a pre tog vremena .
Ideja jugoslovenstva se pocetkom 80-tih se odrzavala kao neki privid tj. bajka ,
zbog krize (ulja, praska, secera i kafe, redukcije struje, benzina itd .. )
dok se iza tog paravana lagano pripremao teren za ono sto dolazi krajem 80-tih .

Tako da onaj Dolancov predlog ako je istinit je mozda posluzio kako UDB-i da kontrolise situaciju i odrzi "savez" ,
tako i ostalim stranim obavestajnim sluzbama kojima je bilo u interesu raspad SFRJ.




Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1236
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: DB i Rok muzika u SFRJ03.02.2010. u 11:53 - pre 172 meseci
Vešto upakovana priča, pogotovo što ima neku realnu podršku u jednoj od aktivnosti, ili predmeta/oblasti interesovanja jedne velike Službe, za tokove i pravce, sadržaje, mesta, glavne nosioce i pokretače zabave tadašnje velike mase mladih ljudi. Tu nema ništa spornog, što se tiče indirektne i direktne kontrole i eventualnog usmeravanja...
Poznati su periodi zabrana neke muzike...poznato je da su postojali komesari, ili neki, koji su po zadatku bili u Izdavačkim kućama i imali veću moć od Urednika ili Producenta...

Ali, to je bilo sve u okviru opšteg idejno-vaspitnog uticaja na omladinu i zabavu, a u skladu sa tadašnjim ciljevima Države i Partije.

Ako se od toga napiše scenario i dramaturški uobliči, dodaju zvučna imena i malo izmeste datumi, dobijamo pitko, senzacionalističko štivo, koje se ne proverava, pa se najviše slaže sa ovim komentarom
Citat:
acaradio:  Covek stvarno ima bujnu mastu ili ga je spopalo neko staracko ludilo, nedostatak paznje, usamljenost.


Onaj "tolerantni period 70. - 80.-tih godina..." je ipak bio period kontrolisane tolerancije, ustvari nezadrživ talas nadolazeće dobre muzike, koncerata i opšteg oponašanja mladih sa svetske muzičke scene (uticaj štampe, TV, filmova, diskografije..etc.)

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: DB i Rok muzika u SFRJ

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14090 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.