Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7697766 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

todorbgd

Član broj: 234960
Poruke: 32
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.08.2012. u 14:10 - pre 142 meseci
Citat:
srecko18:
jos jedno pitanje
mislim d amogu da nabavim kostice sljive, iskreno dok nisam pogledao ovu temu nije mi ni padalo napamet ta vrsta grejenja , koji bi gorionik tu bio pogodan i kako uopste ide ta procedura sa kosticama sljive?

da li se melju, jel se suse u nekim susarama ili na suncu...?


Postoje kotlovi koji gutaju kostice ( visnja, sljiva, kajsija....) a moze i kukuruz, pelet i bio masa. E a koji su nemogu da ti kazem jer cim stavim neki sajt obrisu mi poruku, dok se neke firme konstantno reklamiraju.
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.08.2012. u 15:43 - pre 142 meseci
Citat:
RnRolla:
Citat:
RAMZAI:
Dečki ne znam kako postavljate fotke i skice ovdje , ali mi se ova šema ne sviđa , Zašto nejdete provjerenim putem , a i tada se ima dosta problema sa hidraulikom . Ova rasprava me je potakla da kod sebe na forumu centralno grijanje na drva pokrenem ponovno temu hidroshema i povezivanja sa spremnikom , upravo smo počeli debatu o tome i jednu čemo shemu instalirati i prikazati njen rad .
Ideja je da se postavi kotao na kruto gorivo ili pelete , u krugu kotla je termoststskio miš ventil i neka glupa pumpa , u krugu grijanja je pametna alfica i ručni troputni miš ventil .
Spremnika topline nema , postoji komad cijevi umjesto njega , a kad se kupi spremnik montira se umjesto tog komada cijevi.

Za početak Vas molim da izbegavate lokalne nazive kada govorite o tehnici. Mnogim forumašima grejanje nije zanimanje pa nije u redu da ne razumeju o čemu se priča. Naime "pametna alfica" je elektronska pumpa marke Grundfos koja ima automatsku regulaciju snage.
Što se šeme tiče, ja evo, prilažem jednu i nadam se da će biti dovoljna za razgovor bez instalacije u naučne svrhe.
Za slanje skica molim Vas da pročitate instrukcije na sajtu. Ako Vam nisu jasne obratite nam se.
Pozdrav


Primio na znanje sugestiju , ali moram reagirati na shemu koju ste dali , nemam pojma odakle ste ju skinuli , pretpostavljam da je kotao na shemi na kruto gorivo ili pellete , ali ta shema ne valja , a ja bih je čak nazvao opasnom

Zašto je opasna

1. Zato što se pumpa kotla nalazi iznad kotla to jest na vraloj strani i u slučaju da kotao prokuha ta pumpa se nalazi u mješavini vode i pare i gubi svoju primarnu funkciju , funkciju dovođenja hladne vode u kotao .

2. Nije dobro da se pumpa nalazi na temperaturi od 90 C ako se isti efekat pumpanja može ostvariti i kad se pumpu stavi na hladnu stranu kotla , pumpa će duže trajati i neće biti neugodnog cvilenja, zbog kavitacije .

3. Nije dobro , čak je opasno da se ventil sigurnosti stavlja na hladnu stranu kotla , zašto ????

zato što če u slučaju prokuhavanja kotla i porasta tlaka vodena para istiskivati vodu preko njega van i kotao če vrlo brzo ostati suh i izgoriti.

Ventil sigurnosti mora biti na toploj strani kotla zato da kad prokuha vodena para izlazi van a voda ostaje u kotlu razlika u volumenima, gustočama, vode i pare je oko 800 puta i jedan litar vode kad pređe u paru je u stanju da istjera iz kotla 800 litara vode., u suprotnom slučaju ako izađe 800 litara vodene pare van iz kotla on to neće ni osjetiti kao neko bitno narušavanje nivoa vode.

O nekim drugim greškama na ovoj shemi ne bih ovaj put jer nisu opasne po život i imovinu građana , a kao odgovorni projektant ne mogu ada ne upozorim ako nešto ne valja i nije u skladu sa zakonom .

Stojim vam na raspolaganju za sva objašnjenja u vezi sa ovakvim situacijama

Ramzay




[Ovu poruku je menjao RAMZAI dana 02.08.2012. u 18:38 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.08.2012. u 19:24 - pre 142 meseci
Citat:
todorbgd:Postoje kotlovi koji gutaju kostice ( visnja, sljiva, kajsija....) a moze i kukuruz, pelet i bio masa. E a koji su nemogu da ti kazem jer cim stavim neki sajt obrisu mi poruku, dok se neke firme konstantno reklamiraju.


Ovo je već do moderatora: zašto se neke poruke sa linkovima uklanjaju, a neke ne? Ili kako? Koji je kriterijum? Jel' dovoljno samo da neko klikne na onaj trouglić dole levo, pa da poruka bude uklonjena?

Uklanjanje sadržaja:
Molimo da nas kontaktirate putem kontakt email linka koji se nalazi pri dnu naslovne stranice sajta, ukoliko je Vaše autorsko pravo prekršeno objavljivanjem na našem forumu, i ukoliko želite da isto bude potpisano ili uklonjeno sa sajta.
Ukoliko iz bilo kog drugog razloga želite da zatražite uklanjanje određenog sadržaja (uvreda, kršenje zakona, kršenje prava, ...), kontaktirajte vlasnika sajta i rešićemo problem na obostrano zadovoljstvo.
(izvor: http://www.elitesecurity.org/o/uslovi-koriscenja/)

15. Reklamiranje je zabranjeno

Forum nije mesto za besplatno reklamiranje Vašeg posla, sajta, firme, ili bilo čega što moderatori ocene kao očiglednu zloupotrebu foruma za besplatno oglašavanje. Za plaćene oglase obratite nam se putem emaila.
(izvor: http://www.elitemadzone.org/o/pravilnik/korisnici/)

Reč ima Glavni i Odgovorni. Čujmo!

[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 02.08.2012. u 21:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 02.08.2012. u 21:29 GMT+1]
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.08.2012. u 11:58 - pre 142 meseci
Citat:
RAMZAI:
Primio na znanje sugestiju , ali moram reagirati na shemu koju ste dali , nemam pojma odakle ste ju skinuli , pretpostavljam da je kotao na shemi na kruto gorivo ili pellete , ali ta shema ne valja , a ja bih je čak nazvao opasnom

Zašto je opasna

1. Zato što se pumpa kotla nalazi iznad kotla to jest na vraloj strani i u slučaju da kotao prokuha ta pumpa se nalazi u mješavini vode i pare i gubi svoju primarnu funkciju , funkciju dovođenja hladne vode u kotao .

2. Nije dobro da se pumpa nalazi na temperaturi od 90 C ako se isti efekat pumpanja može ostvariti i kad se pumpu stavi na hladnu stranu kotla , pumpa će duže trajati i neće biti neugodnog cvilenja, zbog kavitacije .

3. Nije dobro , čak je opasno da se ventil sigurnosti stavlja na hladnu stranu kotla , zašto ????

zato što če u slučaju prokuhavanja kotla i porasta tlaka vodena para istiskivati vodu preko njega van i kotao če vrlo brzo ostati suh i izgoriti.

Ventil sigurnosti mora biti na toploj strani kotla zato da kad prokuha vodena para izlazi van a voda ostaje u kotlu razlika u volumenima, gustočama, vode i pare je oko 800 puta i jedan litar vode kad pređe u paru je u stanju da istjera iz kotla 800 litara vode., u suprotnom slučaju ako izađe 800 litara vodene pare van iz kotla on to neće ni osjetiti kao neko bitno narušavanje nivoa vode.

O nekim drugim greškama na ovoj shemi ne bih ovaj put jer nisu opasne po život i imovinu građana , a kao odgovorni projektant ne mogu ada ne upozorim ako nešto ne valja i nije u skladu sa zakonom .

Stojim vam na raspolaganju za sva objašnjenja u vezi sa ovakvim situacijama

Ramzay


Slažem se da je bolje kada pumpa ide na povratni a sigurnosni odmah iznad kotla i lepo ste objasnili zašto. Ali moram da primetim da mnogi proizvođači armatura, među kojima su Oventrop i Heimeier, predlažu montažu pumpe na potisni vod. Caleffi na primer za svoj sigurnosni ventil za solarne sisteme čak preporučuje da se montira na najhladnijem delu cevovoda.
Pošto kažete da takva montaža ne valja i da je opasna po život molim Vas, kao odgovornog projektanta, da ukažete na zakon koji propisuje ispravne pozicije ovih elemenata.
Pozdrav
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.08.2012. u 17:43 - pre 142 meseci
Pa dajte onda ljudi vase predloge sema bez akumulacije!!!
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.08.2012. u 10:23 - pre 142 meseci
Pa bez akumilacije ne moze.Neznam kako da kotao radi na radnoj tem a da u radijatore pustas samo koliko je potrebno.?????????

Da ne budem dosadan.
Ako vi nesto osmislite napisite da i ja naucim nesto od vas.

Akumulaciju nasi majstori ne zele a siguran sam da je prava stvar iz vise razloga.Jedan od njih kaze da se to nikad nece ugrijati.Ko to da grije toliko vode.
Drugo zlo je regulacija sa spoljnjom tem.Kosta ali vredi.Sama odredjuje koliko kad treba i nikad nedaje vise nego sto treba.O ustedi da nepricamo.Komoditet isto tako jer nikad nije prevruce ni hladno.Ali ne moze bez akumulacije.Skupo jeste ali tako treba.Pa ko moze nek izvoli.Pelet gorionik isto treba akumulaciju.Sa sobnim termostatom nije ekonomski.

Clan foruma navede da 40% koje sam naveo je lovacka.Pa dobro primam kritike.Samo da pojasnim da sam ja to dao u odnosu na klasicni sistem tipa pumpa i dvije cijevi.

Termo regulator nije moj tip iz razloga sto netrazi sam potrebnu tem.Moze se odraditi sa cijevnim termostatom plus kontaktor da zastiti cevni.Mnogo manje kosta.

Prostrujni ventil treba neke pumpe imaju ugradjene u sebi.Ko stavi manje termickih glava pa misli da ce u kupatilu sa obicnim da odradi problem.Moze.Samo to je ko trudnoca nikad neznas kad ces zakaciti.

E sad pelet.
Fabrike koje sam pogladao su jad i bijeda.Od Sina Dragana neradi ima dva zardjala kamiona ispred isto toliko zardjale fabrike koja je prokisla.I jos dvije sam posetio isto su toliko kvalitetne da sam trazio büro citav sat i testirao pelet sa korom.Izgleda nikako u kolima se pretvarao u piljevinu trebaju bolji putevi da netreska.Sa testom u vodi se raspao i voda pocrenela.Jedan od biznismena je stavio da rade po JUSU.Po standardu zemje koje nema.Samo nisu zaboravili cene 130€ u fabrici.Naravno to kupuju grci i Italijani.Mislim ne jos dugo.Jednom reci pare na brzinu u nekoj staroj fabrici.Znaju da nece dugo.Investicija ko Jugo.
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.08.2012. u 11:02 - pre 142 meseci
jel bolje ako je gorionik nasipni ili sa hranilicom u samom gorioniku.
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.08.2012. u 08:11 - pre 142 meseci
Citat:
zeljezara:
Pa bez akumilacije ne moze.Neznam kako da kotao radi na radnoj tem a da u radijatore pustas samo koliko je potrebno.?????????


Mešaći ventili koriste povratnu vodu iz radijatora i kombinuju je sa vodom iz kotla u procentu koji je određen ručno ili automatski. Na taj način se u radijatorima dobije niža temperatura nego u kotlu.
Problem nastaje kada postoji namera da gorionik na pelet radi neprekidno. To stvarno ne može bez akumulacije.
Pozdrav
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.08.2012. u 11:35 - pre 142 meseci
Prvo da se izvinim, što tek sad odgovaram, odnosno citiram jedan raniji post. Bio sam nešto zauzet, pa nisam toliko često posećivao ovu moju omiljenu temu "Grejanje na ventile". :-)

Citat:
zmajdin:
... Kad bi bilo na tržištu gorionika snage u rasponu od 5 do recimo 15 kW, što bi vaše potrebe, siguran sam, u potpunosti zadovoljilo, za akumulatorom potrebe ne bi bilo: u startu bi gorionik radio na maksimalnoj snazi, kako i inače radi, kako se približava zadatoj temperaturi tako bi snagu smanjivao, kao što (skoro) svi gorionici i čine, ali se ne bi gasio kao ovi gorionici od 30 i više kilovata, jer dođe trenutak kad je i najmanja snaga veća od trenutno potrebne, već bi radio na onoj najmanjoj, recimo...


Ne znam koliko ste upoznati sa gorionikom koji imam, odnosno sa njegovim načinom rada, a koliko sam shvatio Vaš Termis je prilično krut, što se tiče promene parametara. Elmec, a verovatno i Termec, ima mogućnost promene vremena dostavljanja peleta za svaki program pojedinačno. Takođe ima i mogućnost i promene snage kojom ventilator duva i to za svaki program ponaosob. To znači da ja mogu da podesim parametre tako da mi prvi program bude recimo 30kW, zatim drugi program 15kW, treći 50kW, četvrti 7kW i peti recimo 18kW. Snagu ventilatora podešavam za svaki program od 0 do 99%, s tim što ispod 20% nema smisla. Funkcija modulacije (održavanja plamena) takođe ima podešavanje vremena dotura peleta i snage ventilatora, tako da i tu teoretski, ako je neko dovoljno blesav, može da se podesi da bude neka nenormalna snaga.

Ono što možda nije bilo dobro objašnjeno sa moje strane je da sobni termostat ne isključuje odmah gorionik po dostizanju temperature prostorije već ga ubacuje u modulaciju, a to znači da gorionik i dalje radi sa nekim malim intezitetom, koji uz podešavanje i ne mora da bude mali, odnosno bilo bi najbolje da je onoliki koliko je gubitak kotla, pa kad termostat ponovo da signal za uklj. u kotlu bi već bila topla voda. Nezgodno je što kod mene ta modulacija ima vremensko ograničenje. Sve ovo ima smisla pri niskim spoljnim temperaturama, ali u prelaznom periodu je potpuno nepotreban ovakav rad, ako se gorionik uključuje po sat-dva ujutro u uveče. To je neko moje iskustvo. Ako se na to doda i "kvalitet" peleta, tj. potreba za čišćenjem rešetke, onda to svakako znači da dva-tri puta mora biti ugašen, odnosno u stanju čekanja pobude iliti termostata.

Moj gorionik nije od 50kW, nego DO 50kW. Ja sam podesio parametre tako da (kao prvo, idu rastuće, a ne izmešano, što sam naveo čisto radi primera) najmanji bude recimo 8kW, a najveći 18kW (Pišem otprilike, a sve ovo mogu da proverim, ali da prvo malo zahladni). Nemam potrebe za većom snagom, a kada sam kupovao gorionik drugih nije ni bilo (barem ja tada nisam mogao da ih nađem, a i dan-danas mnogi nemaju pojma ni šta je to pelet, mada su primetni pomaci na bolje). Namerno sam stavio da su mi programi tri, četiri i pet iste snage, tj ona snaga kojom grejem, jer se dešavalo da mi sin uđe i pritiska tastere. Znači gorionik koji imam ne radi odmah snagom 50kW, kako sam shvatio da mnogi članovi poimaju ovaj sistem.

Moj model nema automatsku promenu snage, već radi sa predefinisanom, tj. onom koju sam poslednju izabrao, a čuo sam da noviji modeli imaju rad sa pomenljivom snagom. Naravno, treba da se doplati zamena elektronike.

Pozdrav
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.08.2012. u 12:11 - pre 142 meseci
Citat:
zeljezara:Pa bez akumilacije ne moze.

Ne znam kako se ja onda grejem već protekle dve sezone.
Moraću, izgleda, da objašnjavam svojoj porodici i svima koji su navraćali u moj skromni dom, da se njima samo činilo da je kod mene toplo u kući i da mi je radilo grejanje.
Citat:
zeljezara:Akumulaciju nasi majstori ne zele a siguran sam da je prava stvar iz vise razloga.Jedan od njih kaze da se to nikad nece ugrijati.Ko to da grije toliko vode.

Taj sam! Mislim, nisam majstor, ali sam ja to rekao.
Citat:
zeljezara:...Ali ne moze bez akumulacije.Skupo jeste ali tako treba.Pa ko moze nek izvoli.Pelet gorionik isto treba akumulaciju.Sa sobnim termostatom nije ekonomski. Clan foruma navede da 40% koje sam naveo je lovacka. Pa dobro primam kritike. Samo da pojasnim da sam ja to dao u odnosu na klasicni sistem tipa pumpa i dvije cijevi. Termo regulator nije moj tip iz razloga sto netrazi sam potrebnu tem.Moze se odraditi sa cijevnim termostatom plus kontaktor da zastiti cevni.Mnogo manje kosta.

Nisam baš siguran da sam sve razumeo, ali i ja imam dvocevni sistem, sa pumpom na hladnoj grani.

Što se ekonomije tiče: isti objekat, isti programi na sobnom termostatu daju kod mene za rezultat da je 1.000m3 gasa = 2t peleta, što je u prevodu oko 50.000 din. naspram oko 28.000 din. (sa prevozom) po cenama od prošle godine. Sada sam nabavio malo skuplji pelet, a i euro je skočio, tako da ukoliko cena gasa ostane ista u dinariman neću uštedeti koliko sam planirao, ali ću opet uštedeti bar 250€ za celu sezonu. Protekla sezona me je iznela gotovo 450€ manje u odnosu na grejanje na gas.

Citat:
zeljezara:Prostrujni ventil treba neke pumpe imaju ugradjene u sebi.Ko stavi manje termickih glava pa misli da ce u kupatilu sa obicnim da odradi problem.Moze.Samo to je ko trudnoca nikad neznas kad ces zakaciti.

Nisam baš shvatio poentu.

Pozdrav
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.08.2012. u 22:52 - pre 142 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Prvo da se izvinim, što tek sad odgovaram, odnosno citiram jedan raniji post. Bio sam nešto zauzet, pa nisam toliko često posećivao ovu moju omiljenu temu "Grejanje na ventile". :-)

Citat:
zmajdin:
... Kad bi bilo na tržištu gorionika snage u rasponu od 5 do recimo 15 kW, što bi vaše potrebe, siguran sam, u potpunosti zadovoljilo, za akumulatorom potrebe ne bi bilo: u startu bi gorionik radio na maksimalnoj snazi, kako i inače radi, kako se približava zadatoj temperaturi tako bi snagu smanjivao, kao što (skoro) svi gorionici i čine, ali se ne bi gasio kao ovi gorionici od 30 i više kilovata, jer dođe trenutak kad je i najmanja snaga veća od trenutno potrebne, već bi radio na onoj najmanjoj, recimo...


Ne znam koliko ste upoznati sa gorionikom koji imam, odnosno sa njegovim načinom rada, a koliko sam shvatio Vaš Termis je prilično krut, što se tiče promene parametara. Elmec, a verovatno i Termec, ima mogućnost promene vremena dostavljanja peleta za svaki program pojedinačno. Takođe ima i mogućnost i promene snage kojom ventilator duva i to za svaki program ponaosob. To znači da ja mogu da podesim parametre tako da mi prvi program bude recimo 30kW, zatim drugi program 15kW, treći 50kW, četvrti 7kW i peti recimo 18kW. Snagu ventilatora podešavam za svaki program od 0 do 99%, s tim što ispod 20% nema smisla. Funkcija modulacije (održavanja plamena) takođe ima podešavanje vremena dotura peleta i snage ventilatora, tako da i tu teoretski, ako je neko dovoljno blesav, može da se podesi da bude neka nenormalna snaga.

Ono što možda nije bilo dobro objašnjeno sa moje strane je da sobni termostat ne isključuje odmah gorionik po dostizanju temperature prostorije već ga ubacuje u modulaciju, a to znači da gorionik i dalje radi sa nekim malim intezitetom, koji uz podešavanje i ne mora da bude mali, odnosno bilo bi najbolje da je onoliki koliko je gubitak kotla, pa kad termostat ponovo da signal za uklj. u kotlu bi već bila topla voda. Nezgodno je što kod mene ta modulacija ima vremensko ograničenje. Sve ovo ima smisla pri niskim spoljnim temperaturama, ali u prelaznom periodu je potpuno nepotreban ovakav rad, ako se gorionik uključuje po sat-dva ujutro u uveče. To je neko moje iskustvo. Ako se na to doda i "kvalitet" peleta, tj. potreba za čišćenjem rešetke, onda to svakako znači da dva-tri puta mora biti ugašen, odnosno u stanju čekanja pobude iliti termostata.

Moj gorionik nije od 50kW, nego DO 50kW. Ja sam podesio parametre tako da (kao prvo, idu rastuće, a ne izmešano, što sam naveo čisto radi primera) najmanji bude recimo 8kW, a najveći 18kW (Pišem otprilike, a sve ovo mogu da proverim, ali da prvo malo zahladni). Nemam potrebe za većom snagom, a kada sam kupovao gorionik drugih nije ni bilo (barem ja tada nisam mogao da ih nađem, a i dan-danas mnogi nemaju pojma ni šta je to pelet, mada su primetni pomaci na bolje). Namerno sam stavio da su mi programi tri, četiri i pet iste snage, tj ona snaga kojom grejem, jer se dešavalo da mi sin uđe i pritiska tastere. Znači gorionik koji imam ne radi odmah snagom 50kW, kako sam shvatio da mnogi članovi poimaju ovaj sistem.

Moj model nema automatsku promenu snage, već radi sa predefinisanom, tj. onom koju sam poslednju izabrao, a čuo sam da noviji modeli imaju rad sa pomenljivom snagom. Naravno, treba da se doplati zamena elektronike.

Pozdrav


a da skratimo priču i ugradiš spremnik topline od recimo 1000 litara i pustiš zver da riga vatru, sat dva u optimalnom režimu. i onda zver spava tri sata i ponovno se budi.

Zar je to tako komplicirano da shvatite, ljudi pa ja nema dionice u nekoj firmi koja proizvodi rezervoare , nego radim i eksperimentiram , danas sam srušio zid na kući da ubacim spremnik od 5000 litara vode . zašto , jer sam lud , tupan koji ne kuži da pelet set ima neki mod da radi sa smanjenom snagom , ili sam dovoljno prolupao da se prćim sa ubacivanjem spremnika topline u kuću.

Budem na " svom " forumun uskoro postavio fotke pa ako netko misli da sam tup i glup nek to napiše ovdje , ali dajte neku matematiku za i protiv spremnika topline , nemojte tvrditi samo tako da imate većeg od mene , dajte nek to neka bujna plavuša potvrdi .


ono većeg se odnosilo na stepen iskorištenja goriva , a bujna plavuša je moja miljenica koja se dođe k meni zagrijati. ha ha
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2012. u 09:27 - pre 142 meseci
Citat:
RAMZAI:
a da skratimo priču i ugradiš spremnik topline od recimo 1000 litara i pustiš zver da riga vatru, sat dva u optimalnom režimu. i onda zver spava tri sata i ponovno se budi.

Neverovatno, i moj gorionik isto tako radi, pa se ugasi, samo što ja nemam spremnik od 1000 litara... Samo što nekad spava sat vremena, nekad dva, a ponekad do uveče što naravno zavisi od spoljašnje temperature.
Citat:
RAMZAI:
Zar je to tako komplicirano da shvatite, ljudi pa ja nema dionice u nekoj firmi koja proizvodi rezervoare , nego radim i eksperimentiram , danas sam srušio zid na kući da ubacim spremnik od 5000 litara vode . zašto , jer sam lud , tupan koji ne kuži da pelet set ima neki mod da radi sa smanjenom snagom , ili sam dovoljno prolupao da se prćim sa ubacivanjem spremnika topline u kuću.

Budem na " svom " forumun uskoro postavio fotke pa ako netko misli da sam tup i glup nek to napiše ovdje , ali dajte neku matematiku za i protiv spremnika topline , nemojte tvrditi samo tako da imate većeg od mene , dajte nek to neka bujna plavuša potvrdi .

ono većeg se odnosilo na stepen iskorištenja goriva , a bujna plavuša je moja miljenica koja se dođe k meni zagrijati. ha ha

Kao prvo, nisam ni ja nikakav lobista ili antilobista u industriji spremnika. Nisam rekao da su potpuno beskorisni, već to da se može i bez njih kvalitetno ogrejati (sistemom na pelet). Meni su ubacivanje i prostor za spremnik problemi broj jedan i dva, a tu je i još i cena kao treći problem.

Fotke su uvek dobrodošle. Matematiku u dinarima sam dao u poređenju sa grejanjem na gas. Sistem je bez spremnika, a kad nekad budem ugradio spremnik pisaću i o tome ukoliko ima članova na forumu koje će to da interesuje.

Napomenuo bih da nisam stručnjak, već običan korisnik, koji, eto, ima neko iskustvo i spreman je da to sa drugima podeli... Bilo da je iskustvo dobro ili loše. Čini mi se da zato forumi i služe.

Ne pišem ovde da bih se takmičio sa drugim članovima u "veličini" niti da bih nekoga nazivao ludim, tupim i glupim. To od mene nećete nikad čuti osim možda u šali, što bi obavezno propraćeno smajlijem. Ustvari, ne sećam se da sam nekom ni u šali napisao takvo nešto na bilo kojem forumu.

Puno pozdrava!
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2012. u 09:51 - pre 142 meseci
Jedno pitanje za sve one, koji bi bili ljubazni da daju okvirnu procenu (zasnovanu na iskustvu, matematici,...) :

Koliko bi mi se smanjila potrošnja peleta (procentualno ili apsolutno) ukoliko bih na postojeći kotao sa gorionikom na pelet dodao akumulator toplote? (Po ranijim procenama 850-1000 litara bi zadovoljilo moje potrebe)

Da podsetim: grejna površina je oko 130-140m2, aj'd da kažemo 135m2, a prosek potrošnje za dve sezone je bio 4,25t po sezoni. Kotao je liveni snage od 24kW(plin) do 30kW(ulje). Gorionik snage do 50kW.

 
0

kiki16
Beograd

Član broj: 300065
Poruke: 40
*.mediaworksit.net.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2012. u 12:35 - pre 142 meseci
Pozdrav svima

Evo da javim da smo mi uradili toplu probu MBS Therrmo pelet kotla i za sada je sve ok. Videcemo kako ce se ponasati zimi.

Nabavili smo i pelet, ceni od 170e po toni.
MBS 18 kw prva generacija
 
+1

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2012. u 14:50 - pre 142 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Jedno pitanje za sve one, koji bi bili ljubazni da daju okvirnu procenu (zasnovanu na iskustvu, matematici,...) :

Koliko bi mi se smanjila potrošnja peleta (procentualno ili apsolutno) ukoliko bih na postojeći kotao sa gorionikom na pelet dodao akumulator toplote? (Po ranijim procenama 850-1000 litara bi zadovoljilo moje potrebe)

Da podsetim: grejna površina je oko 130-140m2, aj'd da kažemo 135m2, a prosek potrošnje za dve sezone je bio 4,25t po sezoni. Kotao je liveni snage od 24kW(plin) do 30kW(ulje). Gorionik snage do 50kW.


Koliko puta se gasi i pali u toku sezone?
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2012. u 14:52 - pre 142 meseci
Citat:
kiki16:
Pozdrav svima

Evo da javim da smo mi uradili toplu probu MBS Therrmo pelet kotla i za sada je sve ok. Videcemo kako ce se ponasati zimi.

Nabavili smo i pelet, ceni od 170e po toni.

Da li je ta peć bučna?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2012. u 16:48 - pre 142 meseci
Misko EVO ODGOVORA
Bez akumulacije ne moze cvrsto stoim iza toga.Nepostoii nacin da se izmjenjivac drzi na 80 a radijatori na 55.Pa makar se to zvao i mijesajuci ventil.Postoje oscilacije.
NEmoze tu da mesa koliko
ko hoce nego onoliko koliko je potrebno.Rucno podesavanje zaboravi a i nemoras.Sve kosta pa izvoli ili na mostu ili na cupriji gubis.Moze se izracunati koliko gubi tvoj gorionik koi grije izmjenjivac sa maksimalno 60 l vode.Ponekad se zagrijem da pravim gorionik pa me mrzi a i nisam siguran u taj pelet.Prvo nema standarda a i cene nisu garantovane.
Ina gas se moze jeftino grijati sa malo truda.

Zagrijavanje spremnika nije svaki dan nego samo jednom tako u sezoni onda nemas gubitke.Samo dodajes i sakupljas visak.Moze jeftina tarifa ili bili sta sto je jeftino.

Postoi formula po kojoj se tacno zna koliko kw energije za jedan litar jedan celzijus toplote.Tacno se znaju gubitci spremnika.Tako je sve jasno.
Neradim ni zakoga samo ubijam dosadu a sto pisem to je iskustvo.

Sve moze kako ste navikli samo energija skupa pa ili plati sve sto treba ili problemi koi kostaju.
Moze gorionik raditi bez sve skalamerije samo nije ekonomican.One modulacije su samo varka.Moze gorionik da ima jedno paljenje i jedno ciscenje na dan i pritom da bude ekonomican.Bez elektronike.

Ja gledam da sto vise energije sa sto manje energenta.Zbog toga je sve ovo potrebno.Postoje pravila zanata pa ili postujes ili ne.Ako ne onda racunaj na probleme.

Nemaju ljudi aparate pa ili nestima sagorevanje ili promaja i sto cuda.Nemoze to napamet.

Eto Misko mozda ne razumijes sve sto ja pisem ali je tako.Ramzey je objasni malo bolje nego ja .Sve kosta pa ili jedno ili drugo.
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2012. u 21:33 - pre 142 meseci
Prosle sezone sam menjao kotao i ugradio BOSCH tropromajni i stari zapekli glomazni mesaoni ventil zamenio novim cetvorokrakim ESBE. Naravno da nisam ostao samo na tome, vec sam kupio i motor koji pokrece mesaoni ventil (mislim da je bio oko 100e), a zatim seo i napravio elektroniku, ukljucujuci i sobni termostat i napravio regulaciju mesnog ventila. Rezultat toga je da mi temperatura u kotlu kada se zagreje vise nije spustala ispod 65 stepeni koliko sam joj zadao da je minimum dokle god ima vatre u peci a da mi je pri tome elektronika odrzavala temperaturu koja ide u radijatore na zadatoj vrednosti koju joj zadam na sobnom termostatu. Na pocetku sezone bilo mi je dovoljno nekih 45, da bi u najhladnijim danima podizao i na 60. Ujedno mi je elektronika odlucivala i kada se pali pumpa. Da bi se mesni ventil mogao otvarati uslov sam stavio da mi povratni vod ne sme biti za 20 stepeni hladniji od potisa.

Znaci za nekih 5min mi je potpuno hladna pec postizala 65 stepeni i drzala se izmedju te vrednosti i 85 na kojoj mi se pali i alarm na sobnom termostatu. Pri tome mi je temperatura vode koju guram u radijatore bila +-2.5 stepeni u odnosu na zadatu (naravno kada mi je sobna temperatura ispod zadate sobne), a sve to lozeci drva i ugalj.

Znaci da itekako moze da se sve lepo resi sa mesnim ventilom, ali samo ukoliko je tu i neka regulacija istog, jer od toga da ga ti namestas nema toliko prednosti kao kada imas regulaciju.

Rezime bi bio da za akumulacijom u ovom momentu nemam neku potrebu, posto ovakvom regulacijom visak energije je sveden na minimum, ali grejanje na struju ne bih mogao ni da zamislim bez akumulacije. Ako uspem ove godine da nabavim i pelet bice super, a vec sam otpoceo i da radim nesto po pitanju toplotne pumpe voda-voda, ali ne verujem da ce to da bude ove sezone.

Prosle sezone sam se lepo grejao sa nekih 5m2 drva i 3.5t uglja, a grejao sam oko 190m2 dobro izlovane kuce ali sa losom stolarijom. Cele zime smo se (sem kad duva jak vetar kroz lose prozore) setali po kuci u majcama kratkih rukava.
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.08.2012. u 08:10 - pre 142 meseci
Citat:
zeljezara:
Misko EVO ODGOVORA
Bez akumulacije ne moze cvrsto stoim iza toga.Nepostoii nacin da se izmjenjivac drzi na 80 a radijatori na 55.Pa makar se to zvao i mijesajuci ventil.Postoje oscilacije.

Akumulator je uvek dobra investicija. On može da predstavlja centar sistema koji prikuplja energiju onda kada je ima i troši kada se za to javi potreba. Najviše koristi onima koji imaju želju da investiraju u što širi sistem sa puno izvora energije. Pogrešan je stav da se tu greje neka velika količina vode. Ako imate malo viška energije preko toplotnih gubitaka objekta, greje se malo vode u akumulatoru. On je tu da pokupi višak ako ga ima i nadoknadi manjak kada se javi. Pomoći će vam da koristite solarne kolektore u prelaznom periodu i da uhvatite jeftinu struju tokom noći (samo 4din./kWh).
Elektro-motorni mešaći ventili su korisni ali ako su postavljeni bez elektronike koja pruža napredne uslove otvaranja štede vam samo energiju koju trošite kada pomerate ručicu ručnog mešaćeg ventila. Termostatski trokraki ventili i ventili sa virblom koju potiskuju kapilarne glave i elektro pokretači su izuzetno precizni i naravno da radijatori mogu da imaju 55*C dok je u kotlu 80.
Što se tiče uštede prilikom korišćenja akumulatora toplote u kombinaciji sa gorionikom na pelet mislim da je vrlo relativna. Postoje različiti sistemi i navike potrošača.
Pozdrav
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.08.2012. u 08:22 - pre 142 meseci
Citat:
savke_79:
Prosle sezone sam menjao kotao i ugradio BOSCH tropromajni ... Na pocetku sezone bilo mi je dovoljno nekih 45, da bi u najhladnijim danima podizao i na 60.

Svaka čast na trudu oko elektronike ali kotao koji si kupio neće dugo da ti potraje ako ga koristiš na 45*C. Ako već meriš povratni vod, programiraj elektroniku da ne sme da ide ispod 55*C.
Pozdrav
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7697766 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.