Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701462 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.08.2012. u 11:38 - pre 142 meseci
Ne koristim kotao na 45 stepeni vec temperatura povratne vode bude minimalno 45 stepeni, ali u realnom radu je uglavnom temeratura vode preko 70 stepeni, tako da se u njega skoro nikad ne vraca voda temperature ispod 50. Probao sam u pocetku sa razlikom od 10, pa i 15 stepeni, ali je tada potrebno nekoliko sati posle paljenja pecke da mi se temperatura koja je u sistemu zagreje do zadate, jer kada god malo otvori mesni da podigne temeraturu vode ka radijatorima, za toliko mu se i povratni vod vise otvori i pusta hladniju vodu nazad. Razlika od 20 stepeni se probama pokazala kao najrealnija, a da pri tom u radu nema kondenza uopste, vec samo u prvih par minuta dok kotao ne predje 60-ak stepeni.

Kada sam podigao minimalnu temperaturu sa 65 na preko 70 imao sam problem sa tim sto kada mi se sistem zagreje i mesni pocne da zatvara da bi ogranicio temperaturu koja ide ka radijatorima, temperatura kotla naglo skakala posto klapna (regulator promaje) nije uspevala toliko da prigusi vatru i temperatura mi je skakala i preko 85 i palila alarm.

Naravno kada sam probao na pelet, ovih problema nisam imao, tako da ukoliko uspem da ga nabavim za ovu sezonu bice pesma.... Naravno trebalo je puno experimentisanja sa podesavanjima, a bice ih jos kada pocnem da koristim pelet.

 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.08.2012. u 14:15 - pre 142 meseci
Citat:
savke_79:
Kada sam podigao minimalnu temperaturu sa 65 na preko 70 imao sam problem sa tim sto kada mi se sistem zagreje i mesni pocne da zatvara da bi ogranicio temperaturu koja ide ka radijatorima, temperatura kotla naglo skakala posto klapna (regulator promaje) nije uspevala toliko da prigusi vatru i temperatura mi je skakala i preko 85 i palila alarm.

Otvori tercijalne šibere sa obe strane kotla na maksimum i kotao će se ponašati bolje u prelaznom periodu (temperatura kotla neće drastično prelaziti zadatu vrednost).
Pozdrav
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.08.2012. u 14:40 - pre 142 meseci
Hvala na savetu nije mi palo tako nesto na pamet a logicno je. Bas sam se pitao cemu to sluzi, sem da moj klinac gleda kako gori vatra....:)

 
+1

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2012. u 07:06 - pre 142 meseci
Citat:
savke_79:
Hvala na savetu nije mi palo tako nesto na pamet a logicno je. Bas sam se pitao cemu to sluzi, sem da moj klinac gleda kako gori vatra....:)


Nema na čemu.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2012. u 07:48 - pre 142 meseci
Citat:
RnRolla:
Koliko puta se gasi i pali u toku sezone?

Svaki dan u sezoni se pali i gasi po nekoliko puta. Iskreno, nisam brojao.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2012. u 08:14 - pre 142 meseci
Citat:
zeljezara:
...Moze se izracunati koliko gubi tvoj gorionik koi grije izmjenjivac sa maksimalno 60 l vode...

U moj kotao stane 15,6 litara vode, ako je verovati proizvođaču.
Citat:
zeljezara:
...Moze gorionik da ima jedno paljenje i jedno ciscenje na dan i pritom da bude ekonomican...

Ovo je svakako jedan od pravih razloga koji govore u prilog akumulaciji.
Citat:
zeljezara:
Ja gledam da sto vise energije sa sto manje energenta.

Mislim da svi to gledamo.
Čak i da imam onaj pomenuti "bosanski" sistem ne bi mi bilo sve jedno da li idem u šumu jednom ili tri puta u toku godine. Pa makar šuma bila i državna. Ja bih bio jedan od onih kojem bi se ostali smejali što izoluje kuću iako mu je drvo tu pred nosom.
Citat:
zeljezara:
Ina gas se moze jeftino grijati sa malo truda.

Da, ali samo dok te ne uhvate. :-)
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2012. u 11:27 - pre 142 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Citat:
RnRolla:
Koliko puta se gasi i pali u toku sezone?

Svaki dan u sezoni se pali i gasi po nekoliko puta. Iskreno, nisam brojao.

Čim počne grejna sezona testiraću gorionik na pelet koliko troši dok nekvalitetno sagoreva pelet tokom potpaljivanja. Tako možemo da dođemo do ekonomske računice. Ja trenutno smatram da će akumulator više para uštedeti ako se uz njegovu pomoć koristi jeftina noćna struja nego što pomaže gorioniku na pelet.
Pozdrav
 
0

kiki16
Beograd

Član broj: 300065
Poruke: 40
*.amres.ac.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2012. u 11:32 - pre 142 meseci
Citat:
RnRolla:
Citat:
kiki16:
Pozdrav svima

Evo da javim da smo mi uradili toplu probu MBS Therrmo pelet kotla i za sada je sve ok. Videcemo kako ce se ponasati zimi.

Nabavili smo i pelet, ceni od 170e po toni.

Da li je ta peć bučna?



Nije mnogo, dok radi ventilato cuje se, ali ne puno. Naravno, nije ni besumna
MBS 18 kw prva generacija
 
0

igormilovanovic
Beograd

Član broj: 305487
Poruke: 11
*.adsl-a-9.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2012. u 13:19 - pre 142 meseci
Citat:
RnRolla:
Citat:
igormilovanovic:
Nov sam na forumu treba mi savet. Radim centralno grejanje za kucu. Ima nekih 450 kvadrata za grejanje. U pitanju je 5 odvojenih stanova. Uzeo bi CENTROMETALOV set na pelet od 50kw. (2800 evra) Dobio sam savet od njihovog ovlascenog servisera da bi bilo dobro da se kupi automatska regulacija uz ovaj pelet set koja kosta 70.000 din. Uz nju se dobijaju elektromotori koji pokrecu trokrake ventile. Na automatiku se veze spoljni termostat i unutrasnji termostat na osnovu kojih automatika pusta u sistem vodu sa odredjenom temperaturom i na taj nacin stedi pelet. (navodno se za moju kvadraturu stedi od 1.5t do 2 tone peleta)
Da li se isplati ova investicija po vasem misljenju? Da li bi trebao za svaku granu da stavljam trokrake ventile i pumpe kako bi posebno regulisao temperature vode u svakom stanu. Automatska regulacija podrzava da se na nju prikljuci 5 grana.
Igor Milovanovic

Daj nam još neke podatke o instalaciji. Da li su planirane termo glave i akumulatori toplote? Napiši sve što znaš o sistemu.
Pozdrav




Grejanje tek radimo stavicemo termo glave u vecini prostorija. Odvojili bi svaki stan na posebnu granu. Pumpa sa termostatom bi isla na svaku granu kao i trokraki ventil na koji se veze motor sa utomatikom.
Igor Milovanovic
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2012. u 14:57 - pre 142 meseci
Citat:
kiki16:
Citat:
RnRolla:
Citat:
kiki16:
Pozdrav svima

Evo da javim da smo mi uradili toplu probu MBS Therrmo pelet kotla i za sada je sve ok. Videcemo kako ce se ponasati zimi.

Nabavili smo i pelet, ceni od 170e po toni.

Da li je ta peć bučna?



Nije mnogo, dok radi ventilato cuje se, ali ne puno. Naravno, nije ni besumna

Da li je bučnija od klime?
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg3.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2012. u 22:31 - pre 142 meseci
Citat:
RnRolla:
Citat:
MiskoNo1:
Citat:
RnRolla:
Koliko puta se gasi i pali u toku sezone?

Svaki dan u sezoni se pali i gasi po nekoliko puta. Iskreno, nisam brojao.

Čim počne grejna sezona testiraću gorionik na pelet koliko troši dok nekvalitetno sagoreva pelet tokom potpaljivanja. Tako možemo da dođemo do ekonomske računice. Ja trenutno smatram da će akumulator više para uštedeti ako se uz njegovu pomoć koristi jeftina noćna struja nego što pomaže gorioniku na pelet.
Pozdrav



Skoro da se slažem s tobom , ne znam kakav je vaš obračunski sistem koljiko košta u eurima kilovat skupe i jeftine struje , kad je jeftina, pošto je kilogram peleta istovareno u dvorište, kakve su kamate ako struju trošiš po zimi , a račune plačaš u ljeto , imate li limitatore , ako znate što je to i ako znate koja je to milina kad žena peče tortu ili pile , a radi perilica veša i još neki k...c u kući i onda nestane struje.

U državama poput francuske ili njemačke se te varijante akumulacije energije bilo topline ili hladnoće jako isplate. kod nas na Balkanu ja još uvijek važem
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.08.2012. u 08:20 - pre 142 meseci
Citat:
RAMZAI:
Skoro da se slažem s tobom , ne znam kakav je vaš obračunski sistem koljiko košta u eurima kilovat skupe i jeftine struje , kad je jeftina, pošto je kilogram peleta istovareno u dvorište, kakve su kamate ako struju trošiš po zimi , a račune plačaš u ljeto , imate li limitatore , ako znate što je to i ako znate koja je to milina kad žena peče tortu ili pile , a radi perilica veša i još neki k...c u kući i onda nestane struje.
U državama poput francuske ili njemačke se te varijante akumulacije energije bilo topline ili hladnoće jako isplate. kod nas na Balkanu ja još uvijek važem

Za grejanje na struju bespredmetno je razmatrati bilo koju zonu potrošnje osim crvene. U crvenoj zoni kilovat potrošene energije u višoj tarifi je 15,036 a u nižoj 3,759. Kada se na tu cenu doda PDV, kilovat u nižoj tarifi je 4,44 dinara. Što se pileta, torte i nekog k...c-a tiče, sve je to aktivno preko dana (u višoj tarifi) pa sa limitatorima nema problema. Prosečna cena dobrog peleta je približno 18 dinara bez prevoza.
Pozdrav
 
0

djangoRS
Aleksandar Stanojkovic
Opstina Vrbas

Član broj: 305831
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2012. u 16:59 - pre 142 meseci
Molim vas za pomoc! u kucu od oko 120 m2 uvodim centralno grejanje pa sam zainteresovan za varijantu na pelet..koju pec da kupim,koliko kilovata..interesuje me komletan set za pelet, sa reyervoarom, puzom, automatikom...znaci, bas komplet..gledao sam Termomontove varijante. da li neko ima iskustva sa njima?SVE VRSTE SAVETA SU DOBRODOSLE!
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2012. u 10:49 - pre 142 meseci
daj te neka iskustva sa grejanjem na kospice sljive....zvao sam neku hladnjacu cena im je 4 din po kilogramu..
ako neki ima iskustva da nam napise nesto i o pripremi kospice, da li je treba i koliko susiti...a i preporuke gorionika ne bi
bile na odmet.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2012. u 20:31 - pre 142 meseci
Svaki gorionik čiji transporter može košpicu da sprovede od rezervoara do rešetke može da sagoreva košpice od šljiva. Testirao sam ih (košpice) na svom gorioniku (Termis) i sve radi "samo tako", što ne treba shvatiti kao reklamu za Termis: trebalo bi, pretpostavljam, da bude isto i sa svakiom drugim, ako ispunjava već rečeni uslov - da transporter može košpicu da sprovede od rezervoara do rešetke, što može da se utvrdi samo probom.

Košpice mogu da se suše na sunci, a može i u sušari, ako je sušara pri ruci. Košpice tek otkoštanih šljiva na suncu se suše (najmanje) nedelju dana (eksperimentalno utvrđeno početkom jula, što će reći nedelju dana na julskom suncu), a košpice koje su spolja suve, suše se (bar) četiri dana, što je takođe ekspeiment pokazao. Dok su na suncu bile, sloj košpica nije prelazio 5 centimetara i svakodnevno su "radile" grabulje. Košpice sveže otkoštanih šljiva kaliraju najmanje 40, one bez spoljne vlage (naizgled suve) 20 odsto.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Deki67
Dejan Stanisavljevic
Prodavac
Beograd

Član broj: 305861
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2012. u 21:32 - pre 142 meseci
Grejem se vec deset godina na drva i ugalj i muka mi je vise od prasine i pepela. Cuo sam od prijatelja za grejanje na pelet, malo pregledao po netu i shvatio da je to prava stvar za mene. Pokusao sam malo da se dodatno "edukujem" preko ovog foruma i malo se umorio od citanja posle 15 strana, a ima jos 10 puta vise...
Da ne duzim, hteo bi sadasnji kotao termomont ttk40 da zamenim novim na pelet, pa mi treba savet za izbor
U opciji su mi trenutno dva tipa, centrometal 30kw po ceni 2300 ili bosch 32kw za 1959e komplet, uz ubedjivanje prodavca da je centrometal mnogo bolja opcija (navodno kvalitetniji limovi kotla, umesto peleta kotao moze da koristi bilo koje cvrsto gorivo dok Bosch moze samo ugalj, mnogo veci rezervoar a samo je tu razlika u ceni oko 140e...)
Da li je to bas tako ili je trgovacka navlaka?
Mozda neko ima bolji predlog, radi se o dobro izolovanoj kuci od oko 200m2 grejne povrsine
Kazem, poceo sam da citam ceo forum u nadi da cu naci odgovor, ali jednostavno poruka je previse, pa ako neko moze da mi da dobar savet, zaista vi mi znacilo
Pozdrav
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.08.2012. u 08:49 - pre 142 meseci
Citat:
zmajdin:

Košpice mogu da se suše na sunci, a može i u sušari, ako je sušara pri ruci. Košpice tek otkoštanih šljiva na suncu se suše (najmanje) nedelju dana (eksperimentalno utvrđeno početkom jula, što će reći nedelju dana na julskom suncu), a košpice koje su spolja suve, suše se (bar) četiri dana, što je takođe ekspeiment pokazao. Dok su na suncu bile, sloj košpica nije prelazio 5 centimetara i svakodnevno su "radile" grabulje. Košpice sveže otkoštanih šljiva kaliraju najmanje 40, one bez spoljne vlage (naizgled suve) 20 odsto.


nisam znao da su gubici na kilazi toliko veliki nakon susenja.
kad se sve preracuna pitanje je koliko se to sve onda i isplati? ako se u julu susile nedelju, sada im treba barem dve nedelje susenja..
ja sam ih nasao po ceni od 4 dinara po kiligramu i da izgubim 40% onda mi se cena hvata oko 6500 din za tonu osusenih kospica.

jeste jeftinije od peleta ali ne znam kakva bi bila potrosnja u odnosu na pelet...
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.08.2012. u 10:01 - pre 142 meseci
Kao što rekoh, 40 odsto gubitka na težini je ako su košpice od tek otkoštanih šljiva, mokre i lepljive, 20 odsto ako je to mojkro i lepljivo sasušeno, ako je neko vreme ležalo na gomili, recimo pored hladnjače. Bez obzira na toliki kalo, košpice su bitno jeftinije od peleta, mada treba uzeti u obzir i rad: rasprostiranje, prevrtanje (grabuljanje), pokrivanje preko noći čerez rose, džakiranje... Ipak, kada se sve to sračuna, opet je bitno jeftinije od peleta.

Eksperiment sa relativno malom količinom košpica pokazao je da košpice imaju "jaču kaloriju" od peleta, mada to treba uzeti sa rezervom. U sledećih desetak dana eksperiment ću ponoviti, ovog puta sa dvostruko većom količinom i boljom mernom opremom. Rezultat ću, naravno, da objavim, s tim da je onaj prvi eksperiment meni bio dovoljan da se opredelim za košpice kao energent, ako uspem da ih nabavim. Ruku na srce, odluku sam doneo i pre nego što sam ih probao, onako intuitivno: još samo da nađem gde da ih kupim. O kojoj je hladnjači reč, ako nije tajna?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.08.2012. u 10:11 - pre 142 meseci
u pitanju je jedna mala hladnjaca u opstini Brus, ne znam tacno kako se zove...ja imam tamo rodjake pa su mi to nasli.
mislim da cu sutra da odem tamo da uzmem jednu tonu za produ pa mogu de se raspitam koju kolicinu imaju..rekli su mi da ih omah po odvajanju pakuju u dzakove, sto znaci da je procenat vlage veliki.


pitanje za zmajdin:
koji tip termisovog gorionika imate, jel novijeg datume ili je stariji? da li je elektronika na njemu ili upakovana posebno?

cuo sam da sada imaju neki model koji dozvoljava i upotrebu cvrstog goriva a ventilator preuzima ulogu regulatora promaje...

ima li neko iskustva sa tim modelom??
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.08.2012. u 10:54 - pre 142 meseci
Moj primetak "Termisovog" gorionika je otprilike "najprvi" koji je napravljen. Kasniji primerci su za određenim izmenama "na bolje" - drugačiji je ventilator, materijal je "debljiji", rešetka je "gusana"... trebalo bi uskoro da jedan primerak stigne i do mene, pa ću znati više. Na novijim primercima elektronika je, koliko znam, ista kao na mom primerku, nalazi se na samom gorioniku (nije obaška), vrlo je fleksibilna, sa vrlo velikim opsezima podešavanja, toliko da ko čačka, a ne zna šta radi, lako može da ukenja stvar. Najveća mana te elektronije je što nema memorisanu "fabričku" postavku koja može da se "pozove" kad čačkanje krene u pogrešnom pravcu . Takođe, ima "mod" za čvrsto gorivo. Zimus sam probao i to, probao sam i mešovito - pelet na maloj snazi uz dodatak briketa... Nisam imao nekih zamerki, mada to je samo za nuždu, kad peleta nedostane, kao što beše u mom slučaju, onomad kad je baš steglo.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701462 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.