Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7713394 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2013. u 14:04 - pre 136 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Pozdrav svima!
Evo posle dva meseca da ponovo napravim presek. Drugog decembra 2012. sam pravio i bilo je 46 džakova za 42 dana, a od tada sam potrošio još tačno 120 džakova za 62 dana, što mu dođe oko 29 kg/dan (decembar 2012./januar 2013.) u odnosu na 16,5kg/dan (oktobar/novembar 2012.). Ukupan prosek od početka sezone je negde oko 24 kg/dan.

Gorionik je Elmec, što bi zmajdin rekao "stari", tj. iz 2010.godine, kuća srednje izolovana (demit-5cm) oko 135m2, panelni radijatori i tako to.
"Konačno" posle dve i po godine mi je izgorela rešetka, pa sam sam napravio (sklepao) nešto po sopstvenoj zamisli, a po logici opisanoj u zmajdin-ovom postu (sa čini mi se 148 strane ove teme). i bolje sagoreva pelet nego fabrička.
Hteo bih da se zahvalim svima na debatama u vezi sa rešetkama i vazduhom, jer mislim da sam "ub'o" dizajn, tako da mislim da sada imam i sekundarni vazuduh. Slikaću, pa ćete komentarisati, odnosno davati predloge da poboljšamo još više, ako je moguće.

Ako ti nije teško postavi neku sliku rešetke koju si napravio. I ja sam se iznenadio kad sam probao "nešto" s rešetkom, čak se i potrošnja smanjila za 2-3 kg u istim vremenskim uslovima.
Plamen je bio bolji kad se npr. postave kao usmerivači vazduha, ali je bilo samo probno 10 dana. Nameran sam da napravim dobru rešetku pa me interesuje tvoja verzija iste.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2013. u 16:07 - pre 136 meseci
Evo i ja sam napravio presek potrošnje zaključno sa 1. febr. za 160m2 koliko grejem
Ukupno potrošeno 153 džaka, od početka grejanja do kraja januara, znači 2.295 Kg.
Samo pelet, bez pomoćnih dogrevanja, bez akumulacija itd.
E sad po pitanju akumulacije, mišljenja sam da ne bih imao manju potrošnju, za isto grejanje.
I ako bi bila manja, to ne može da uštedi više od 0,5 t za celu sezonu, a to znači ta investicija bi se vratila
tek za 10 god. A do tad će ovo biti već OUT i biće dostupnija neka sad skupa a efikasna rešenja.
Za one koji tek razmišljaju o peletu prioriteti su sledeći, i baš tim redosledom:
1. Izolacija kuće (stolarija ako je moguće)
2. Efikasan kotao (i sve što uz to ide)
3. Akumulacija (na kraju ako treba)
Svako preskakanje prioriteta donosi veće potrošnje i toga treba svako da bude svestan.
Neefikasan kotao će biti to isto i sa akumulacijom, samo što će smanjiti malo potrošnju takvim režimom rada.
Ko već ima kotao sa lošim iskorišćenjem, bolje neka razmišlja o novom kotlu, nego akumulaciji.
Trošak je skoro isti ali treba ići redom
 
0

sima47
sima gazikalovic
penzioner
beograd,srbija

Član broj: 311703
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2013. u 17:57 - pre 136 meseci
Kao prvo,da pozdravim sve forumase,a na temu grejanje na pelet.
Dakle,kao svaki dobar domacin presao sam na savremeno grejanje,a da se o radu nove tehnologije nisam dobro informisao.
Kupio sam pec od firme KOVAN 20kw,kupio sam pelet loseg kvaliteta(220 E,po toni),i sa fabrickim programom serviser je pustio u rad 01.11.2012.
Do sada sam potrosio za kucu od 200m2,160 dzakova.
Da li je to mnogo ili malo ne znam,ali znam da je neuporedivo konfornije u odnosu na ugalj i drva koje sam koristio pre.
Ako neko ima vise iskustva i duze koristi pec marke KOVAN,Molim da mi da neki savet za racionalno koriscenje ove peci.
Za sada Vas nebih davio vise,a i ne znam sta da pitam.
Veliki pozdrav!
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2013. u 18:10 - pre 136 meseci
Citat:
sima47: Kao prvo,da pozdravim sve forumase,a na temu grejanje na pelet.
Dakle,kao svaki dobar domacin presao sam na savremeno grejanje,a da se o radu nove tehnologije nisam dobro informisao.:)
Kupio sam pec od firme KOVAN 20kw,kupio sam pelet loseg kvaliteta(220 E,po toni),i sa fabrickim programom serviser je pustio u rad 01.11.2012.
Do sada sam potrosio za kucu od 200m2,160 dzakova.
Da li je to mnogo ili malo ne znam,ali znam da je neuporedivo konfornije u odnosu na ugalj i drva koje sam koristio pre.
Ako neko ima vise iskustva i duze koristi pec marke KOVAN,Molim da mi da neki savet za racionalno koriscenje ove peci.
Za sada Vas nebih davio vise,a i ne znam sta da pitam.
Veliki pozdrav!



Što kaže Čola " Ne bi ja tu ništa dir'o"

Jedini problem je ta cena peleta od 220 eura.
Za 200m2 prosečna potrosnja od 26 kg dnevno je odlično. Mada uvek može bolje!
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
+1

sima47
sima gazikalovic
penzioner
beograd,srbija

Član broj: 311703
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2013. u 18:20 - pre 136 meseci
Hvala na prvom ohrabrujucem odgovoru,UVEK MOZE BOLJE!!
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2013. u 18:20 - pre 136 meseci
Evo slika stare i nove, tj. moje rešetke:




Prikačeni fajlovi
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2013. u 20:27 - pre 136 meseci
Citat:
sima47:
Hvala na prvom ohrabrujucem odgovoru,UVEK MOZE BOLJE!!


Nego Sima.
De ti nama malo o ciscenju.
Koliko dana moze bez ciscenja.??
Jel koi put bilo bez paljenja.?
Imal sljake zgure pepele.?
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2013. u 21:12 - pre 136 meseci
@borkostanojevic - Ako sam dobro shvatio primarni vazduh je onaj odozdo što bije u pelet, a sekundarni odozgo što pomaže plinovima da bolje sagore. U zadnjem delu rešetke (unutrašnjem) sam savio krilca, pa kontam da malo vazduha prolazi i iznad peleta. Moguće je da grešim.

@dragoljub_le - kotao je za gorionik na gas/ulje Radijator Zrenjanin, liveni, 4 rebra, Termik 1. Mislim da ih više ne prizvode, mada je moglo da se nađe u "magacinu", pa da ti sklope. Ima ih po netu polovnih skoro za badava, Onaj Radijatorov na čvrsta goriva u kombinaciji sa grionicima je, koliko sam čuo, katastrofa.

@ altec23 - Parametre šaljem uskoro, mada nije samo do njih. Pitanje je da li su sve komponente gorionika i puža identične da se može prekopirati. Nije sve jedno ni pod kojim uglom stoji pužni transporter itd.

Evo još malo slika uz napomenu da ja koristim pelet lošijeg kvaliteta sa puno peska, što se i vidi na slikama, ali sa ovom rešetkom nemam tvrde silikate koji mogu da se lome kao što sam imao sa sa starom rešetkom. Skoro sve to što vidite na rešetki se mrvi i raspada prilikom dodirivanja prstima iako deluje kompaktno.
Ranije sam istresao rešetku tri, pa i do četiri puta dnevno, a sada je dovoljno dva, jer novi pelet potisne i oduva te naslage.
Rešetku sam namerno napravio malo dužu mislei da će na tom delu koji je van plamene cevi da bude dosta nesagorelog peleta, ali dok on dospe na taj deo pelet je praktično peščani pepeo. i komotno mogu da odsečem taj deo rešetke. Imate slike plamena u radu i u modulaciji, kao i nakon iskljuivanja odnosno odlaska u fazu čekanja (poslednja slika, vidise da ima malo nesagorelog peleta koji dogoreva na rešetci bez dima):










Prikačeni fajlovi
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.02.2013. u 23:39 - pre 136 meseci
Citat:
sima47:
Kao prvo,da pozdravim sve forumase,a na temu grejanje na pelet.
Dakle,kao svaki dobar domacin presao sam na savremeno grejanje,a da se o radu nove tehnologije nisam dobro informisao.:)
Kupio sam pec od firme KOVAN 20kw,kupio sam pelet loseg kvaliteta(220 E,po toni),i sa fabrickim programom serviser je pustio u rad 01.11.2012.
Do sada sam potrosio za kucu od 200m2,160 dzakova.
Da li je to mnogo ili malo ne znam,ali znam da je neuporedivo konfornije u odnosu na ugalj i drva koje sam koristio pre.
Ako neko ima vise iskustva i duze koristi pec marke KOVAN,Molim da mi da neki savet za racionalno koriscenje ove peci.
Za sada Vas nebih davio vise,a i ne znam sta da pitam.
Veliki pozdrav!

To je odlična potrošnja čak najbolja ovde, pod uslovom da se cela kvadratura greje normalno bar na 21-22C ,
i sa takvom potrošnjom ovu zimu završavate sigurno sa 4 tone, koje ako kupite na vreme po 150e izlazi na cenu
grejanja kao sa drvima a o konforu ne treba trošiti reči.
U to može bolje... ne bih ulazio, možda malo da se proba ali ako nemate probleme, zastoje, zapamtite ta podešavanja
da bi kasnije vratili na to isto. Realno nema to kud mnogo bolje, bar iz mog iskustva.
Ako kojim slučajem može, eto svima nama nove dimenzije mogućeg...
 
0

v.vuksanovic
Thessaloniki Greece

v.vuksanovic
Član broj: 228043
Poruke: 98
*.b-online.gr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 00:37 - pre 136 meseci
Po mome skromnom misljenju ovo je naj bolji pelet kotao na EX YU tržištu BIOTOPLING 25 (20, 40, 50)http://www.topling.gr/index.ph...=66&Itemid=104&lang=el, ima i sertifikat Austrijskog državnog instituta za grejanje i hladjenje TGM što možete videti ovde http://www.topling.gr/index.ph...=79&Itemid=101&lang=el
Ovde nema rekla kazala, činjenice su na stolu.

[img][/img]
Prikačeni fajlovi
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 05:32 - pre 136 meseci
Tako je,isto mislim i ja.Ja sam ponosni vlasnik istog kotla već 5 godina,nikad se ni "nakašljao" nije i najtoplije preporučujem baš ovaj kotao.Kod mene se pojavio problem što ne grejem uvek sve tri etaže pa ponekad nije mogao da bude potpuno iskorišten.To sam rešio ugradnjom velike akumulacije(o čemu sam pisao i ovde i na drugim forumima) i tek sada mogu da kažem da znam šta je komfor u grejanju.Grejanje od 00-24h,dnevna temp.23,noćna 18,još samo da automatizujem pogon mešnog ventila i tu je kraj priče zvana -grejanje-
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 07:07 - pre 136 meseci
Pozdrav, Topling je dobar kotao, ugradio sam 200KW u skolu. Jedina mana koja se meni ne svidja i zbog toga ga izbegavam jeste ložište. Nemate posudu u kojoj sagoreva, ako je lošiji pelet sve rupice se začepe i pepeo ostaje na tim rupicama za dovod vazduha. Kovan je definitivno najiskorišćeniji kotao. Najbolje je izkonstruisan, ima više promaja od toplinga. Njegova mana je čišćenje. Jee ložišna posuda se n eskida i veoma je nepristupačan gornji deo ložišta. Vrata su mala pa kada čistite gornji deo prve promaje morate na osećaj da očistite. Termofluks po meni ima najbolje ložište. Posuda se skida, debljina vrata 7,5 cm, ekstra izolacija, mogućnost i na drva, mana, manja iskoristivost od toplinga za par procenata, a od Kovana malo više. Jer kovan se deklarise sa 96,4%. Naravno moguće samo prvi put dok je idealno čist i to pitanje i na kom plamenu. Najbolje rezultate ima moj komšija prošle godine na 140m2 potrošna 2T i 850 kg peleta, ove godine samo 1T do sada. temperatura od 20 do 24C. Termofluksov kotao, ali nije tu termofluksov kotao to postigao nego 8cm izolacija, ukopana kuća u zemlju, termoglave itd. Greje ujutru 3 sata i predveće 3 do 4 sata. Ne pada temperatura preko dana ispod 22C a naveće do 20C zbog dobre izolacije.Ja nisam verovao, išao sam da se uverim. I stvarno je tako.
 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 08:28 - pre 136 meseci
Citat:
marko67:
Evo i ja sam napravio presek potrošnje zaključno sa 1. febr. za 160m2 koliko grejem
Ukupno potrošeno 153 džaka, od početka grejanja do kraja januara, znači 2.295 Kg.
Samo pelet, bez pomoćnih dogrevanja, bez akumulacija itd.
E sad po pitanju akumulacije, mišljenja sam da ne bih imao manju potrošnju, za isto grejanje.
I ako bi bila manja, to ne može da uštedi više od 0,5 t za celu sezonu, a to znači ta investicija bi se vratila
tek za 10 god. A do tad će ovo biti već OUT i biće dostupnija neka sad skupa a efikasna rešenja.
Za one koji tek razmišljaju o peletu prioriteti su sledeći, i baš tim redosledom:
1. Izolacija kuće (stolarija ako je moguće)
2. Efikasan kotao (i sve što uz to ide)
3. Akumulacija (na kraju ako treba)
Svako preskakanje prioriteta donosi veće potrošnje i toga treba svako da bude svestan.
Neefikasan kotao će biti to isto i sa akumulacijom, samo što će smanjiti malo potrošnju takvim režimom rada.
Ko već ima kotao sa lošim iskorišćenjem, bolje neka razmišlja o novom kotlu, nego akumulaciji.
Trošak je skoro isti ali treba ići redom

Apsolutno se slažem.
Preporučena izolacija za Srbiju od agencije za energetsku efikasnost 12cm, minimalna 8cm. A ja imam 0cm, pa mi potrošnja velika :-(
Doduše, našao sam za moj kotao fabrički komplet šamotne opeke za oblaganje. Ne pravi se najmanje 15 godina al tu i tamo može da se nađe po radnjama.
Sad praktično imam +1 promaju (odnosno jedni jedinu promaju). Razlika je drastična. Da ne zaboravim. Pre svega toga sam obgoreo kotao onim praškom RUSSEX 160, ima ga u ETAŽ-u.
Stavio sam duplu dozu jer je bio u očajnom stanju. Posle sagorevanja i trljanja metalnom četko ugledao sam ˝liv˝.
Šamotve delove sam poređao sa dosta muke jer se pola njih polomilo u transportu pa sam ih lepio selotejpom dok ih ne naređam po šemi i ne zauzmu svoje pravo mesto i raspored.
Sve u svemu, danas iako je samo 10C uspevam da temperaturu održim sa snagom u modulaciji od oko 7 kW što do sada nisam mogao da postignem.

 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 09:04 - pre 136 meseci
Citat:
dragoljub_le: ... A ja imam 0cm, pa mi potrošnja velika :-(...


Nećeš se toliko ogrejati na onu toplotu koju proizvedeš koliko na onu što sačuvaš!

Po mom iskustvu, a za naše uslove gradnje objekata, marko67 i sima47 imaju odličnu potrošnju, a vasićev komšija ima fantastičnu. Jedino je bolji jedan iz Vranja što se hvalio na ovom forumu da se grejao celu sezonu na šaku peleta. :-)

Već sam pisao o tome da m2 ne moraju biti presudni za izračunavanje potošnje i mogu da zbune. "Kako to da moj komšija ima 200m2, a troši isto kao i ja na 140m2?"

Evo da malo citiram sebe od ranije:

Citat:
MiskoNo1:
Ljudi npr. pitaju kolika je potrošnja na 100m2, pa ako je to AB znači za 200m2 je 2*AB, ali to najčešće nije tako.
Eto, javlja se dosta vas koji kažete da imate objekat oko 200m2, a mogu da vam dokažem da ćete manje da potrošite nego ja koji imam 140m2, pod uslovom da vam je kuća na sprat i da je isto izolovana. (Kod mene je situacija: spolja-demit 5cm, plafon-pola izolovan, a pola ne, pod-neizolovan, prozori-solidni.)

Recimo da je moja kuća 20mX7m=140m2, dakle površina poda i plafona 140+140=280m2. Površina spoljnih zidova (20+7+20+7)*2.6-visina=140.4m2. Da zaokružimo na 140m. Znači, ukupna površina koja emituje toplotu je 140m2 (pod) + 140m2 (plafon) + 140m2 (spoljašnji zidovi) = 420m2.

Kuća na sprat od 200m2 - uzmimo da je osnova 10mX10m, odnosno 100m2 X 2 nivoa. Imamo 100m2 poda, 100m2 plafona prema spolja (plafon između prizemlja i sprata ne računam, jer on odaje toplotu u koristan prostor) i ((10+10+10+10)*2.6-visina)*2-nivoa = 208m2 spoljašnjih zidova. Znači 100m2 (pod) + 100m2 (plafon) + 208m2 (spoljašnji zidovi) = 408m2

Naravno, za ošekivati je da kuća od 200m2 ima više staklenih površina od kuće od 140m2, gde su gubici ustvari najveći, ali napominjem da ovo sve treba posmatrati kao grub proračun.


 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 09:24 - pre 136 meseci
Evo mojih parametara, ako neko želi da proba.
Ja sam stavio malo više vazduha, jer se vremenom zapušavala rešetka pošto je pelet uglavnom od topole.
Samo da napomenem da sam cistio resetku i do cetiri puta dnevno, jer je pelet takav kakav je (ali je bio 150€). Doduše, malo lažem kada kažem da sam JA čistio, jer je to uglavnom radila moja mater. Sa novom rešetkom dosta je dva čišćenja dnevno.

Znaci, sobni termostat direktno pali i gasi gorionik, a nalegajuci ukljucuje pumpu kada temp. polaza dostigne 60 stepeni, a isključuje na 40.
Dakle, parametri su:

Parametri tecnici

1. Delta controllo temperatura: 1
2. Delta temp. attesa: 4 ( bilo je i na 1, a trebao bih da stavim na 0, jer ne koristim kontrolu temp. vode)
3. Tentativi di accensione: 1
4. Tempo lampada min: 05
5. Controllo depres sietro: OFF
6. Controllo tempratura pellet: OFF
7. Abilita termostato esterno: ON
8. Visualizza temperatura ambiente: OFF

Parametri generali

1. Tempo massimo accensione min: 10
2. Tempo stabilizzazione fiamma min: 001
3. Tempo tra le pulizie min: 015
4. Tempo pulizia bracere sec: 30
5. Ritardo allarmi sec: 120
6. T. minima di avvio: 55
7. T. Massima: 230
8. T. spegnimento: 58
9. T. anticipo resistenza: 5
10. Tempo carico manuale min: 1
11. Tim spegimento Term. Ext min: 05
12. Tempo coclea MAX sec: 50
13. Tempo coclea in carico sec: 00.6
14. Tempo coclea in avvio sec: 00.4
15. Tempo coclea pulizia sec: 00.6
16. Tempo coclea potenza 1: 00.5
17. Tempo coclea potenza 2: 00.9
18. Tempo coclea potenza 3: 01.2
19. Tempo coclea potenza 4: 01.4
20. Tempo coclea potenza 5: 01.7
21. Depressione in carico: 50
22. Depressione in avvio: 45
23. Depressione in pulizia: 99
24. Depressione alla potenza 1: 45
25. Depressione alla potenza 2: 50
26. Depressione alla potenza 3: 55
27. Depressione alla potenza 4: 60
28. Depressione alla potenza 5: 60

(ostale postavke ne menjati!)

29. Tempo verifica fiamma min: 00
30. Gradi verifica fiamma: 00
31. Non utilizzato3: 00
32. Non utilizzato4: 00
33. Non utilizzato5: 00

Uglavnom mi je radio na P4 i P5. U prvom slučaju su izlazni gasovi do 160 stepeni, a na P2 su od 160, pa do 180 stepeni. Kada pređu te vrednosti vreme je za čišćenje kotla.
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 10:54 - pre 136 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Citat:
dragoljub_le: ... A ja imam 0cm, pa mi potrošnja velika :-(...


Nećeš se toliko ogrejati na onu toplotu koju proizvedeš koliko na onu što sačuvaš!

Po mom iskustvu, a za naše uslove gradnje objekata, marko67 i sima47 imaju odličnu potrošnju, a vasićev komšija ima fantastičnu. Jedino je bolji jedan iz Vranja što se hvalio na ovom forumu da se grejao celu sezonu na šaku peleta. :-)

Već sam pisao o tome da m2 ne moraju biti presudni za izračunavanje potošnje i mogu da zbune. "Kako to da moj komšija ima 200m2, a troši isto kao i ja na 140m2?"

Evo da malo citiram sebe od ranije:

Citat:
MiskoNo1:
Ljudi npr. pitaju kolika je potrošnja na 100m2, pa ako je to AB znači za 200m2 je 2*AB, ali to najčešće nije tako.
Eto, javlja se dosta vas koji kažete da imate objekat oko 200m2, a mogu da vam dokažem da ćete manje da potrošite nego ja koji imam 140m2, pod uslovom da vam je kuća na sprat i da je isto izolovana. (Kod mene je situacija: spolja-demit 5cm, plafon-pola izolovan, a pola ne, pod-neizolovan, prozori-solidni.)

Recimo da je moja kuća 20mX7m=140m2, dakle površina poda i plafona 140+140=280m2. Površina spoljnih zidova (20+7+20+7)*2.6-visina=140.4m2. Da zaokružimo na 140m. Znači, ukupna površina koja emituje toplotu je 140m2 (pod) + 140m2 (plafon) + 140m2 (spoljašnji zidovi) = 420m2.

Kuća na sprat od 200m2 - uzmimo da je osnova 10mX10m, odnosno 100m2 X 2 nivoa. Imamo 100m2 poda, 100m2 plafona prema spolja (plafon između prizemlja i sprata ne računam, jer on odaje toplotu u koristan prostor) i ((10+10+10+10)*2.6-visina)*2-nivoa = 208m2 spoljašnjih zidova. Znači 100m2 (pod) + 100m2 (plafon) + 208m2 (spoljašnji zidovi) = 408m2

Naravno, za ošekivati je da kuća od 200m2 ima više staklenih površina od kuće od 140m2, gde su gubici ustvari najveći, ali napominjem da ovo sve treba posmatrati kao grub proračun.



Al,u Vranje nema laganje-sto kilo svinja-dvesto kilo mast!
 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 11:36 - pre 136 meseci
Citat:
lavbanjalucki:
Al,u Vranje nema laganje-sto kilo svinja-dvesto kilo mast!

Sto kila kruške, dvesta kila drška.
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 14:57 - pre 136 meseci
kod mene gorionik radi bez gasenja znaci uglavnom je u modulaciji posto je ovako toplo i postizze oko 40c u modulaciji.

vreme rada puza u modulaciji je 00.2
a podesen je na snagu 3 gde je vreme rada 01.2
razmak izmedju doziranja je 60s.
ne znam da li je bolje tako ili da pojacam modulaciju da bi i tada temperatura rasla pa da se gorionik na odredjeno vreme gasi???


Citat:
MiskoNo1: Evo mojih parametara, ako neko želi da proba.
Ja sam stavio malo više vazduha, jer se vremenom zapušavala rešetka pošto je pelet uglavnom od topole.
Samo da napomenem da sam cistio resetku i do cetiri puta dnevno, jer je pelet takav kakav je (ali je bio 150€). Doduše, malo lažem kada kažem da sam JA čistio, jer je to uglavnom radila moja mater. Sa novom rešetkom dosta je dva čišćenja dnevno.

Znaci, sobni termostat direktno pali i gasi gorionik, a nalegajuci ukljucuje pumpu kada temp. polaza dostigne 60 stepeni, a isključuje na 40.
Dakle, parametri su:

Parametri tecnici

1. Delta controllo temperatura: 1
2. Delta temp. attesa: 4 ( bilo je i na 1, a trebao bih da stavim na 0, jer ne koristim kontrolu temp. vode)
3. Tentativi di accensione: 1
4. Tempo lampada min: 05
5. Controllo depres sietro: OFF
6. Controllo tempratura pellet: OFF
7. Abilita termostato esterno: ON
8. Visualizza temperatura ambiente: OFF

Parametri generali

1. Tempo massimo accensione min: 10
2. Tempo stabilizzazione fiamma min: 001
3. Tempo tra le pulizie min: 015
4. Tempo pulizia bracere sec: 30
5. Ritardo allarmi sec: 120
6. T. minima di avvio: 55
7. T. Massima: 230
8. T. spegnimento: 58
9. T. anticipo resistenza: 5
10. Tempo carico manuale min: 1
11. Tim spegimento Term. Ext min: 05


MiskoNo1 gde se u parametrima podesava koliko temperatura treba da predje zadatu pa da se ugasi a kad opet da se upali. kod mene je podeseno da se gasi kad ode na +5 a pali se na -2 od zadate
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 16:24 - pre 136 meseci
Evo i ja sam napravio presek potrosnje .160 kvadrata ,od 22 .10.2012 do 04.02.2013 potroseno 2965 kg peleta.Prosecna dnevna potrosnja je 28 kg,izuzetno sam zadovoljan.Temperatura u kuci 22 stepena

[Ovu poruku je menjao sukabb dana 04.02.2013. u 19:29 GMT+1]
 
0

Cold-Tea
Dragan Vranesevic
Beograd

Cold-Tea
Član broj: 27183
Poruke: 8



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 17:56 - pre 136 meseci
Pi bre, niko nema vremena da odgovori na moju poruku.. :(
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7713394 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.