Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7713088 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 18:19 - pre 136 meseci
Citat:
sukabb:
Evo i ja sam napravio presek potrosnje .160 kvadrata ,od 22 .10.2012 do 05.02.2013 potroseno 2965 kg peleta.Prosecna dnevna potrosnja je 28 kg,izuzetno sam zadovoljan.Temperatura u kuci 22 stepena

Ovo će čitamo sutra(kad dođe taj 5.-...danas je još 4.)!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 18:31 - pre 136 meseci
Citat:
Cold-Tea: Pi bre, niko nema vremena da odgovori na moju poruku.. :(

Za tu kvadraturu i takvu izolaciju, toplotna pumpa zemlja-vazduh bi čučnula samo tako, neka manja pelet peć takođe, s tim da je akumulator toplote obavezan, čak i (noćna) struja, opet uz akumulator toplote, bilo bi isplativo. Slatka vam je dilema.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Cold-Tea
Dragan Vranesevic
Beograd

Cold-Tea
Član broj: 27183
Poruke: 8



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.02.2013. u 22:00 - pre 136 meseci
Citat:
zmajdin: Za tu kvadraturu i takvu izolaciju, toplotna pumpa zemlja-vazduh bi čučnula samo tako, neka manja pelet peć takođe, s tim da je akumulator toplote obavezan, čak i (noćna) struja, opet uz akumulator toplote, bilo bi isplativo. Slatka vam je dilema.


da, ali koliki mi plac treba i investicija za toplotnu pumpu zemlja-vazduh? i mala procena, ako smem da trazim previse: koliko bi bila ugradnja podnog grejanja (al ne sa bakarnim cevima) na toliku kvadraturu?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.02.2013. u 12:56 - pre 136 meseci
Moja opsesija je vatra, tako da ne bih mogao bilo šta da odgovorim na ovo što me pitate. Ipak, kao da sam negde pročitao da je odnos izvora toplote (plac) i grejne površime 3:1, dakle za grejanje vaše (buduću) kuće 4 ara placa, ako je polaganje cevi po placu, mada cevi mogu da se postavljaju i vertikalno. Ovo nemojte da uzimaate zdravo za gotovo, rekoh "kao da sam negde pročitao": Internet je čudo - svašta tamo možete da nađete. Takođe, pojma nemam koliko bi koštalo postavljanje podnog grejanja.

Kako god: budući da pravite "brand-new" kuću, koliko sam shvatio nećete štedeti na izolaciji, ovaj način grejanja je ono što vam treba, odnosno to je ono što će zadovoljiti vaše potrebe daleko u budućnost, a sve to vreme imati dobar odnos uloženo/(tekuće)plaćano/dobijeno. To potpisujem, ako moj potpis išta vredi.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 08:23 - pre 136 meseci
Pozdrav!
Interesuje me zašto mi gorionik (Ferroli) prijavljuje grešku A01 u modulacionom radu kada postigne zadatu temperaturu od 50C. Kada isključim modulaciju i setujem snagu 2 nema greške.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 08:40 - pre 136 meseci
Citat:
srecko18:
...ne znam da li je bolje tako ili da pojacam modulaciju da bi i tada temperatura rasla pa da se gorionik na odredjeno vreme gasi???...

MiskoNo1 gde se u parametrima podesava koliko temperatura treba da predje zadatu pa da se ugasi a kad opet da se upali. kod mene je podeseno da se gasi kad ode na +5 a pali se na -2 od zadate


Pa, ja sam modulaciju stavio na 5 minuta, što se i vidi u parametruma, ali ranije je bilo 1 minut. Zašto? Pa zato što nemam tu sondu. Kupio sam sondu pt 100, ali ispostavilo se da nije to ta, jer gorionik pokazuje neke čudne vrednost. Kad sobni termostat kaže da je dosta, gorionik ode u modulaciju još 5 minuta bez obzira koliko će da se digne pemp, a za tih 5 minuta na modulaciji se neće dići Bog-zna koliko.

Trebalo bi da je prvi parametar onaj koji određuje dozvoljenu razliku u predefinisanoj snazi, tj ako gorionik radi na P3, zadata temperatura je recimo 60 stepeni, a parametar podešen na 5, to znači da gorionik neće ulaziti u modulaciju sve dok temp. ne pređe 65. Kad uđe u modulaciju onda mu parametar 2 (recimo da je podešen na 4) određuje da li će da se ugasi ili da se vrati na P3. Znači na 69 stepeni ulazi u mod gašenja, a na 61 se vraća u P3. Ako padne ispod 55 (onih 60-5) gorionik se pali.
Ja bih probao prvo sa tim vrednostima, a posle zavisi od dobijenih rezultata, mada mislim da modulacija treba da je što je moguće manja, ustvari tolika da ni u kom slučaju ne diže temperaturu.

Tako je meni objašnjeno i ja tako prenosim, jer da opet napomenem - ne koristim princip održavanja temp vode u kotlu, već koristim sobni termostat koji uključuje i isključuje gorionik.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 08:48 - pre 136 meseci
Jedno pitanje za vas koji koristite taj princip sa odžavanjem temp vode - gde se podešava željena temperatura vode? Koji je to parametar? (Elmec, Termec, B-Max)
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 09:01 - pre 136 meseci
Citat:
Cold-Tea:
da, ali koliki mi plac treba i investicija za toplotnu pumpu zemlja-vazduh? i mala procena, ako smem da trazim previse: koliko bi bila ugradnja podnog grejanja (al ne sa bakarnim cevima) na toliku kvadraturu?


Iskreno, prvi put čujem za toplotnu pumpu zemlja-vazduh, tako da ne mogu da dam neki pametan komentar. Što se tiče podnog grejanja postoji dosta tema o tome na Elite Security. Imaš gore pretragu, pa neka ti je sa srećom. Tamo sam pročitao svojevremeno da je cena ugradnje negde oko 4-5€ po m2.

E, sad! Šta će da greje tu vodu u podu zavisi od mnogo faktora, a da se ja pitam uzeo bih TP, ako teren to dozvoljava onda voda-voda, a ako ne vazduh-voda. Ako se odlučiš za pelet računaj da ti trebaju dodatne prostorije kao što su prostor za smeštanje peleta, (ne nužno) kotlarnica, zatim dimnjak ili nešto slično.
Pozdrav!
 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 10:27 - pre 136 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Jedno pitanje za vas koji koristite taj princip sa odžavanjem temp vode - gde se podešava željena temperatura vode? Koji je to parametar? (Elmec, Termec, B-Max)

1. Delta controllo temperatura: 2 kad padne 2oC od zadate u kotlu prelazi iz modulacije u Px
2. Delta temp. attesa: 5 toletancija da temp u kotlu ide do +5oC od zadatepa da tek onda ode na čekanje
3. Tentativi di accensione: 1
4. Tempo lampada min: 05
5. Controllo depres sietro: OFF
6. Controllo tempratura pellet: OFF
7. Abilita termostato esterno: ON kod tebe, kod mene je OFF
8. Visualizza temperatura ambiente: ON

Sad pitanje.
Kojim parametrom zadaješ da ti modulacija traje 5´?
Totalno si me zbunio sa ovim tvojim podešavanjem.
Kako ti je izolovana kuća?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 10:28 - pre 136 meseci
Nije baš tema ovog foruma, ali evo nešto o toplotnoj pumpi zemlja-voda: http://www.bosch-climate.rs/pr...pe/toplotne-pumpe-zemlja-voda/
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 14:15 - pre 136 meseci
Citat:
dragoljub_le:
Sad pitanje.
Kojim parametrom zadaješ da ti modulacija traje 5´?


11. Tim spegimento Term. Ext min: 05

Citat:
dragoljub_le:
Kako ti je izolovana kuća?


Pisao sam o tome, ali ajde opet ću: prizemna kuća, demit fasada 5cm stiropor svuda osim poda.

Ne odgovori mi na pitanje. Gde podešavam ako želim da mi voda u kotlu bude 70 stepeni? Gde treba da utitkam recimo brojku 70?

 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 14:55 - pre 136 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Citat:
srecko18:
...ne znam da li je bolje tako ili da pojacam modulaciju da bi i tada temperatura rasla pa da se gorionik na odredjeno vreme gasi???...

MiskoNo1 gde se u parametrima podesava koliko temperatura treba da predje zadatu pa da se ugasi a kad opet da se upali. kod mene je podeseno da se gasi kad ode na +5 a pali se na -2 od zadate


Pa, ja sam modulaciju stavio na 5 minuta, što se i vidi u parametruma, ali ranije je bilo 1 minut. Zašto? Pa zato što nemam tu sondu. Kupio sam sondu pt 100, ali ispostavilo se da nije to ta, jer gorionik pokazuje neke čudne vrednost. Kad sobni termostat kaže da je dosta, gorionik ode u modulaciju još 5 minuta bez obzira koliko će da se digne pemp, a za tih 5 minuta na modulaciji se neće dići Bog-zna koliko.

Trebalo bi da je prvi parametar onaj koji određuje dozvoljenu razliku u predefinisanoj snazi, tj ako gorionik radi na P3, zadata temperatura je recimo 60 stepeni, a parametar podešen na 5, to znači da gorionik neće ulaziti u modulaciju sve dok temp. ne pređe 65. Kad uđe u modulaciju onda mu parametar 2 (recimo da je podešen na 4) određuje da li će da se ugasi ili da se vrati na P3. Znači na 69 stepeni ulazi u mod gašenja, a na 61 se vraća u P3. Ako padne ispod 55 (onih 60-5) gorionik se pali.
Ja bih probao prvo sa tim vrednostima, a posle zavisi od dobijenih rezultata, mada mislim da modulacija treba da je što je moguće manja, ustvari tolika da ni u kom slučaju ne diže temperaturu.

Tako je meni objašnjeno i ja tako prenosim, jer da opet napomenem - ne koristim princip održavanja temp vode u kotlu, već koristim sobni termostat koji uključuje i isključuje gorionik.



Dali neko zna gde mogu da nabavim sobni termostat za Elmec B-max gorionik? Za sada imam samo sondu za merenje temperature vode.
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 15:01 - pre 136 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Jedno pitanje za vas koji koristite taj princip sa odžavanjem temp vode - gde se podešava željena temperatura vode? Koji je to parametar? (Elmec, Termec, B-Max)

Na moj gorionik (elmec) dosla je jedna sonda koja se povezuje na gorionik a zalepi se za cev sto blizu kotla. Zadajes mu neku temp na primer 60, i kad voda dostigne tu temp. gorionik ide na modulaciju.

Kod mene je taj slucaj, ali zavisi od hladnoce treba da promenim i temp vode, sto nije bash neko resenje.
Kupio sam termostat sobni koji se poveze na pumpu, al ni taj ne resava nista posto pumpa iako se ugasi voda jos tece prema radioatorima pomocu gravitacije posto nemam nepovratni ventil.
KOliko sam razumeo ti imas sobni termostat koji komanduje rad gorionika tj. ulaz u modulaciju itd. to bi bio resenje za mene. Molim te na pp ili ovde na forumu ako mozes da mi das informacije gde mogu to nabaviti.

pozdrav.

Citat:
MiskoNo1:
Ne odgovori mi na pitanje. Gde podešavam ako želim da mi voda u kotlu bude 70 stepeni? Gde treba da utitkam recimo brojku 70?


Ne treba ulaziti u opste u tehnicki meni, samo pritines donje levo dugme, i tu ti izagje temp vode koju sa strelicama gore dole mezes da povecas.


[Ovu poruku je menjao ponline dana 06.02.2013. u 17:44 GMT+1]
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 17:33 - pre 136 meseci
i kod mene je takav slucaj pa i ja razmisljam o sobnom termostatu, mada kazu da on jos povecava potrosnju jer valjda cesto gasi gorionik.
mada kod MiskoNo1: potrosnja je mnogo manja nego kod mene.

ponline kako ti stojus sa potrosnjom? koliko kw jw tvoj gorionik?
 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 19:02 - pre 136 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Citat:
dragoljub_le:
Sad pitanje.
Kojim parametrom zadaješ da ti modulacija traje 5´?


11. Tim spegimento Term. Ext min: 05

Citat:
dragoljub_le:
Kako ti je izolovana kuća?


Pisao sam o tome, ali ajde opet ću: prizemna kuća, demit fasada 5cm stiropor svuda osim poda.

Ne odgovori mi na pitanje. Gde podešavam ako želim da mi voda u kotlu bude 70 stepeni? Gde treba da utitkam recimo brojku 70?


8. Visualizza temperatura ambiente: ON
Kad izađeš iz menia, pritisneš SET i tu zadaješ zeljenu temperaturu u kotlu.
 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 19:07 - pre 136 meseci
@ponline
@srecko18
Kako vam je izolovana kuća ?
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 20:03 - pre 136 meseci
Kako da znam koji je najbolji polozaj da stavim mesni ventil da bi on imao najbolju funkciju ako vec nazalost nema motorni pogon za njega ?
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 20:29 - pre 136 meseci
Stavi na pola,prati kolika je temperatura u radijatorskom krugu.Ja zavisno od spoljne temperature pomeram ako je hladnije napolju prema radijatorima,ako je toplije ka kotlu.Ako neko zna gde kod nas ima da se kupi Seltron ACC 10 ili 20,molio bih ga da napise.
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
77.243.22.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.02.2013. u 23:01 - pre 136 meseci
Meni je danas bilo dosadno pa sam napravio presek potrošnje!
Grejem 110 kvadrata solidno izolovane kuće (5 cm stiropora-bavalit fasada) sa PVC stolarijom!
Za 120 dana (od 10-tog oktobra do danas) potrošeno je 194 džaka (Bioenergy-point) što daje prosek 24,25 kg/dan!

[Ovu poruku je menjao ZoranObradovic dana 07.02.2013. u 01:37 GMT+1]
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

ajole

Član broj: 311845
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.02.2013. u 07:55 - pre 136 meseci
Nova sam na ovom forumu, ali vec odavno pratim sta se desava vezano za grejanje na pelet. I nikako da nadjem racunicu isplatovisti uvodjenja i koriscenja istog. Ako se uzme prosecna potrosnja od 25kg dnevno, za 150 dana grejanja dodjem do cifre od 3750 kg, sto je po ceni od 16din/kg (od toga sumnjam da cete naci i van sezone) dodje 60000din za sezonu. A radi se o izolovanj kuci sa PVS stolarijom.
Moj kolega sa posla, greje malo vecu kvadraturu, izolovanu, ali sa starom stolarijom sa 4tone susenog uglja Vreoci i 2m3 drva, pa je racunica 3*13000+2*4500=48000.
Kako je onda isplativo grejanje na pelet? Gde gresim u racunici? Da, ima posla i lozenja, ali izvinite izadje skuplje godisnje za cca100e, a pocetna ulaganja u opremu su 1500e. Cak i da je cena ista, ostaje ulaganje od 1500e koje je malo previse za samo konfor redjeg i lakseg lozenja.
Mozda je nekada pre 5-6 godina kada je cena peleta bila 50e ili koja je vec bila, bilo isplativo, ali sada mislim da ne.
Zaista bih voleo da uvedem grejanej na pelet, samo ako me neko ubedi u isplativost.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7713088 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.