Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7698183 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 12:54 - pre 136 meseci
Citat:
savke_79:
Regulacija odnosno automatika je moje delo. Sastoji se iz dva dela, jedan je u kotlarnici koji pokrece mesni ventil i pumpu i komunicira sa drugim delom koji se nalazi u dnevnoj sobi i vrsi funkciju sobnog termostata sa displejem preko kojeg se vrsi podesavanje parametara (zeljene temperature vode koja ide ka radijatorima, zadate sobne za gasnu pec i za pelet i odabir vrste grejanja). Sa oba dela upravlja po jedan mikrokontroler 16F628A. Cela logika ce ako sve bude po planu morati da se menja kada u sistem dodje i akumulacija.

Ovo jako lepo zvuči. Jeste li razmišljali o eventualnoj proizvodnji?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 13:07 - pre 136 meseci
Razmisljao sam i o tome, ali posto sam jako slab sa slobodnim vremenom mozda se tek tamo u toku leta upustim u nesto tako. Moram samo malo da je pojednostavim, posto sam moju zakomplikovao jer ni sam nisam znao sta ce mi sve trebati. Okacicu slike kada stignem pa da vidite kako to sve izgleda...
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 13:24 - pre 136 meseci
'Ajde stignite danas.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 13:56 - pre 136 meseci
Citat:
srecko18:
posto je defiinitivno pala odluka o ugradnji akumulacije sad bi mi trebalo par saveta pa da krenem u nabavku dok jos nije ogrejalo napolju inace nista od posla :))

prvo SPREMNIK,
preracunao sam kvadraturu koju grejem i dosao do cifre od 210m2.
razmisljam o centrometalovom CAS-1001(940 litara) pretpostavljam da je onaj od 740 litara mali za ovu kvadraturu.ne bih uzimao sa bojlerom jer mi je to previse komplikovano da se dovede do kupatila.
video sam i model koji pravi Radijator Kraljevo i on je oko 20% jeftiniji ali ne znam kako su se pokazali...

drugo, MESNI VENTIL

trokraki ili cetvorokraki, obican ili termostatski? ne razumem bas najbolje sta termotatski radi vise ili bolje od obicnog?
a kad vec pitam za ventil tu je i dilema oko pogona ali da idemo redom, za sada misim da su mi ove dve stavke najbitnije.

hvala

 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 14:18 - pre 136 meseci
Trokraki termostatski sa pumpom između kotla i akumulatora (Esbe ili Laddomat), a od akumulatora prema radijatorima skoro pa da je sve jedno: može (običan) trokraki, a može i četvorokraki, u zavisnosti od razvoda - kako su postavljene cevi.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 18:03 - pre 136 meseci
Evo moje seme kako je kod mene .Nije lose a moze bolje.Regulaciju sam doradio od grejanja na lozu.E sad sa spoljnim senzor je jako dobro.Sve sto ode u polazu to je izgubljeno .Samo malo se nas bavi time.Svasta prave i obicno je namijenjeno za nesto.Naprimjer regulacija namijenjena za lozu prati one operacije brenera i ako nesto fali nedodje do paljenja ili slicno, prijavi gresku.E takvih regulacija se moze jeftino kupiti.Samo treba dorade ima spoljno pracenje temp.Obicno nece da radi bez brener automatike.

Tako Dule ona tvoja nebi reko da bi radila na tvom kotlu i da kompletiras ono sto fali.Ima onih koi znaju sve to da ustimaju.
Kod mene ima mikro procesor koi sve dobro ustima i tacno odredi.Ali to je renomirana firma.

To treba da radi tako kad napolju temeratura pada da polazni vod pojacava a kad temperatura raste da smanjuje toplotu u polazu.To je regulacija.Sve ostalo je provizorno.
Kad se sve dobro pogleda to je isto ko i onaj regulator promaje kad bi se mogao staviti napolje pa da regulise polaz.
Eto Savke ako imas neku ideju da nesto tako napravis bilo bi mi drago.
Prikačeni fajlovi
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 18:20 - pre 136 meseci
E jesi ga "usliko" Svaka ti čast željezario!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 18:25 - pre 136 meseci
Sve se vidi, nema šta.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 19:22 - pre 136 meseci
Evo i mene posle duzeg vremena, a potrosio sam ga sa stalnim menjuanjem parametara.
Koristio sam 2 vrste peleta, meki i tvrdi (bukva) iz fabrike YuPelet-Hrtkovci.
Da ponovim, grejem oko 160m2, izolovane kuce 7cm stiropor, sa novim PVC prozorima i izolovanim plafonima na I spratu prema potkrovlju (unutrasnja izolacija 2cm stiropor ili 5cm vuna).
Grejanje svaki dan radi od 7:30 do 22:00, kotao Podvis (star 30 godina) sa postavljenim svim turbulatorima, 4-ki mesni ventil koji rucno podesavam od 1/4 do maksimum 1/2, u svim sobama postoje termoglave i temperatura je izmedju 22 i 24C, u dve spavace sobe 18C. A da, gorionik ECOM 2 sa kompresorom.

Sa losijim-mekim peletom sam imao vise manje problema zbog nagomilavanja pepela koje je nekad bilo zadovoljavajuce a to znaci da sam tek uvece cistio resetku sa pepelo i nekad kad mi je pepeo gasio gorionik i 2 puta dnevno bez onzira sto je i kompresor duvao.
ALi sve u svemu je lepo radilo i prosecna dnevna potrosnja je izmedju 28-30kg na spoljnim temepraturama koje su karakteristicne za ovu zimu.

Sa boljim, kvalitetnijim i skupljim peletom sa imao problema jer sam ocekivao da nece biti toliko pepela ali par nedelja sam ipak svako vece po gasenju morao da ocistim resetku. Jedino je bilo sigurno da se gorionik nece sigurno ugasiti u toku rada sto se sa mekim znalo desavati kad bas naleti losa tura peleta. Poceo sam se da igram sa parametrima i uhvatio sam da samo treba da podignem brzinu ventilatora sto sam postepeno i uradio dok nisam dosao do trenutka kad uvece zaista nema nista na resetci (zanemarljivo malo pepela). Sa takvim parametrima rada radi od subote i uvece se uopste ne povecava kolicina pepela na resetci i po mom misljenju ne treba da se cisti uopste. Mada cu ovu tvrdnju potvrditi tek posle par nedelja.
To je dobra stvar kod tvrdog i skupljeg peleta, a losa je da se nije promenila potrosnja, ostala je ista a ocekivao sam da ce da se smanji barem 10%. Za sad je oko 30kg dnevno.

Zakljucak:
Razlika u ceni od 40 evra po toni je isplatljiva samo sto se tice ciscenja, jer nema potrebe silazenja u kotlarnicu cele nedelje, a mislim da i kotao (barem moj) ne mora da se cisti od pepela jedno 10-tak dana.
Sto se tice potrosnje, mislim da je ovo skupa cena da se ne silazi svako vece i po zavrsetku rada ocisti rucno resetka i ocisti kotao na 7 dana.
Ova zima jeste smesna, zatoja uvek racunam da mi treba 5 tona za sezonu (5 meseci), a 5x40 evra je 200 evra razlike u ceni dobrog i losijeg peleta.
Posto sam ipak skuplje platio gorionik, ali mogucnosti koje mi pruza mi omogucavaju da mogu da nastelujem da mi grejanje radi i sa losijim i sa boljim peletom tako da mi je bolje da koristim jeftiniji, a losiji pelet jer je gorionik dobar i progutace ga bez nekih velikih problema, a da li ce grejanje da me izadje 700 ili 900 evra, ako vec mogu da biram, je veoma bitno jer cu radije tih 200 evra da ulozim automatsku regulaciju nego u lenjost da ne sidjem uvece u garazu, a i zdravije je da se covek seta.

Eto, to su moja neka zapazanja, generalno sam prezadovoljan sa ovim nacinom grejanja i mislim da vredi svaku paru.
Gorionik je odlican, a ispostavilo se i kotao (a hteo sam da ga menjam) pa se nadam da ce slaviti jos puno rodjendana.

Pozdrav svima i puna podrska svima koji zele da predju na ovaj vid grejanja. Samo malo strpljenja i truda i sve ce doci na svoje mesto.


 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 19:57 - pre 136 meseci
Citat:
zeljezara:
Evo moje seme kako je kod mene .Nije lose a moze bolje.Regulaciju sam doradio od grejanja na lozu.E sad sa spoljnim senzor je jako dobro.Sve sto ode u polazu to je izgubljeno .Samo malo se nas bavi time.Svasta prave i obicno je namijenjeno za nesto.Naprimjer regulacija namijenjena za lozu prati one operacije brenera i ako nesto fali nedodje do paljenja ili slicno, prijavi gresku.E takvih regulacija se moze jeftino kupiti.Samo treba dorade ima spoljno pracenje temp.Obicno nece da radi bez brener automatike.

Tako Dule ona tvoja nebi reko da bi radila na tvom kotlu i da kompletiras ono sto fali.Ima onih koi znaju sve to da ustimaju.
Kod mene ima mikro procesor koi sve dobro ustima i tacno odredi.Ali to je renomirana firma.

To treba da radi tako kad napolju temeratura pada da polazni vod pojacava a kad temperatura raste da smanjuje toplotu u polazu.To je regulacija.Sve ostalo je provizorno.
Kad se sve dobro pogleda to je isto ko i onaj regulator promaje kad bi se mogao staviti napolje pa da regulise polaz.
Eto Savke ako imas neku ideju da nesto tako napravis bilo bi mi drago.

Ja jesam ćorav, al ovo je suviše malo.
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2013. u 23:09 - pre 136 meseci
Pozdrav,drugari.
Imam jedno pitanje,a to je :da li je moguce preko sobnog temostata povezati nekako da kad gasi gorionik ugasi i nalegajuci termostat ,tj pumpu?da li bi se nesto dobilo jos sa tim?Mislim da ne vrti dok temperatura vode padne na zadatu na nalegajucem termostatu nego da prestane pumpa sa radom kad i gorionik?
 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2013. u 13:07 - pre 136 meseci
@sukabb
Poveži sobni termostat na pumpu a u klemama na gorioniku gde je bio povezan termostat stavi most. Tako je bar na Ferroli gorionicima, a ako poseduješ takav, parametar u03 setuj na 1. Tako će ti pumpa raditi u zavisnosti od sobnog rermostata a gorionik od zadate temperature.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.02.2013. u 22:45 - pre 136 meseci
Citat:
zeljezara:
Evo moje seme kako je kod mene .Nije lose a moze bolje.Regulaciju sam doradio od grejanja na lozu.E sad sa spoljnim senzor je jako dobro.Sve sto ode u polazu to je izgubljeno .Samo malo se nas bavi time.Svasta prave i obicno je namijenjeno za nesto.Naprimjer regulacija namijenjena za lozu prati one operacije brenera i ako nesto fali nedodje do paljenja ili slicno, prijavi gresku.E takvih regulacija se moze jeftino kupiti.Samo treba dorade ima spoljno pracenje temp.Obicno nece da radi bez brener automatike.

Tako Dule ona tvoja nebi reko da bi radila na tvom kotlu i da kompletiras ono sto fali.Ima onih koi znaju sve to da ustimaju.
Kod mene ima mikro procesor koi sve dobro ustima i tacno odredi.Ali to je renomirana firma.

To treba da radi tako kad napolju temeratura pada da polazni vod pojacava a kad temperatura raste da smanjuje toplotu u polazu.To je regulacija.Sve ostalo je provizorno.
Kad se sve dobro pogleda to je isto ko i onaj regulator promaje kad bi se mogao staviti napolje pa da regulise polaz.
Eto Savke ako imas neku ideju da nesto tako napravis bilo bi mi drago.


Ako neko zna, šta pjesnik htjede reći, neka pojasni i nama koji ostadosmo u nedoumici
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 08:32 - pre 136 meseci
Pjesnik zeli da regulise polazni vod na osnovu spoljne temperature.I probao sam sa vec gotovim regulacijama skinutih sa gasnog kotla ili onog na naftu.Medjutim svako je pravio za sebe i prati rad gorionika na naftu ili gas.Nije isto temp izjutra u 8 i u 11 sati.Tako ponekad treba da se pusta toplija a ponekad hladnija voda.Skoro sam pratio rad kod mene .Onaj seltron otvara i zatvara bar jeno 200 puta u danu.Tako oni sto ga nemaju pa rucno mnogo toga propuste.U pocetku akumulacioni potrosi vise a posle to kompezira onda kad netreba .Tako da bi se moglo reci da ne trosi ise a da i ne stedi samo imas ujednaceno grijanje.Sa koim energentom sve mozes da se stedi koi je jevtiniji to ne znam.

Ali znam da nisam sreo nekoga sa foruma ko moze to da odradi.Da reguluse polazni vod u odnosu na spoljnu temperaturu.Kako se menja vanjska da se i unutrasnja podesava.
Prikačeni fajlovi
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 08:46 - pre 136 meseci
A eovo je jedan primjer turbulatora koi se dodaje na dimnjaci.Radi provjereno i ne ometa rad dimnjaka jer ne smanjuie Pa.To je ovaj gore.A pogledajte kako jadni covjek hoce da ustedi.
Prikačeni fajlovi
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 08:48 - pre 136 meseci
Moram malo da obajsnim ljudima koji se prvi put srecu sa automatskim nacinom regulisanja. Da bi se ubacilo automatsko regulisanje prema spoljnoj temperaturi, mora da se podese svi ostali parametri. Tj Prvo i osnovno mora da se odabere dovoljan broj radijatora, tj radijatorskih članaka. Da li je kuca izolovana ili ne. Nije isto ako polazna temperatura vode iz kotla na 5 C spoljne temperature ide ka sistemu od 40C za kucu sa dobrom izolacijom i velikim brojem članaka, ili kuća bez izolacije sa srednjim brojem članaka, ili projektovana kuća sa odgovarajućim brojem članaka i dobrom izolacijom. Sve to treba da se podesi da bi sve to funkcionisalo idealno. Tada automatika ima u potpunosti pravi smisao. Naravno to će dobro da odrađuje i bez ovih gore podešavanja. Ali ako će mo da izvučemo najbolje iz sistema onda sve mora da se podesi. I naravno kada se rade proračuni biraju se kotlovi sa najvišim stepenom iskorištenja. A ne klasik TKK ili slični , možeš da podešavaš koliko hoćeš ode sve napolje. Kako kaže jedan kupac, svi u dvorištu imaju sneg a ja ga nemam, a ugrejo se nisam. Šala mala. Sve u svemu automatika je dobra stvar, ali kada se sve podesi kako treba onda je to pravo uživanje. I ušteda u đžepu.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 08:55 - pre 136 meseci
Gospodine Vasicu.
Kao dobrog poznavaoca prilika u ovom poslu molio bih te da mi napises neku regulaciju sa spoljnim senzorom(osim seltronove ono je nista) koja moze da radi sa peletom drvima i cumurom.?
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 11:01 - pre 136 meseci
Citat:
zeljezara:
Pjesnik zeli da regulise polazni vod na osnovu spoljne temperature.I probao sam sa vec gotovim regulacijama skinutih sa gasnog kotla ili onog na naftu.Medjutim svako je pravio za sebe i prati rad gorionika na naftu ili gas.Nije isto temp izjutra u 8 i u 11 sati.Tako ponekad treba da se pusta toplija a ponekad hladnija voda.Skoro sam pratio rad kod mene .Onaj seltron otvara i zatvara bar jeno 200 puta u danu.Tako oni sto ga nemaju pa rucno mnogo toga propuste.U pocetku akumulacioni potrosi vise a posle to kompezira onda kad netreba .Tako da bi se moglo reci da ne trosi ise a da i ne stedi samo imas ujednaceno grijanje.Sa koim energentom sve mozes da se stedi koi je jevtiniji to ne znam.

Ali znam da nisam sreo nekoga sa foruma ko moze to da odradi.Da reguluse polazni vod u odnosu na spoljnu temperaturu.Kako se menja vanjska da se i unutrasnja podesava.



Jednostavno ali skupo resenje
http://infoweb.esbe.se/files/5...fsbroschyr_90C_GB_A_LowRes.pdf
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 11:47 - pre 136 meseci
Koliko kosta ovaj kontroler?Citao sam malo o njemu,koliko sam razumeo on ima senzore za spoljnu i sobnu temperaturu i na osnovu njih odredjuje temperaturu vode u sistemu.Odgovara mu pogon za mesni ventil ARA 600
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 11:56 - pre 136 meseci
Citat:
taloviub:
@sukabb
Poveži sobni termostat na pumpu a u klemama na gorioniku gde je bio povezan termostat stavi most. Tako je bar na Ferroli gorionicima, a ako poseduješ takav, parametar u03 setuj na 1. Tako će ti pumpa raditi u zavisnosti od sobnog rermostata a gorionik od zadate temperature.



Nisam siguran da sam bas razumeo ovo.Da li u ovoj vasoj varijanti gorionik prelazi u modularni rad ,a termostat vise nema funkciju da ga iskljuci?
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7698183 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.