Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707337 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2013. u 21:41 - pre 136 meseci
pozdrav gosp. zmajdin
ne dajte se iznervirati
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2013. u 08:37 - pre 136 meseci
Probao sam da u logiku ugradim i spoljnu temperaturu ali nisam imao nesto puno uspeha. Posto imam losiju stolariju recimo na -5 po mirnom danu mi treba 45 stepeni u radijatorima da bi se normalno ogrejao, dok mi na 0 stepeni po kosavi treba i 50 stepeni. Predpostavljam da bi mnogo manju razliku imao sa boljom stolarijom, ali mislim da razlika opet postoji. Mislim da je mnogo bolje imati sobni termostat na dobrom mestu u kuci, a podesavanje temperature vode po potrebi.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2013. u 10:54 - pre 136 meseci
Amin.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2013. u 18:11 - pre 136 meseci
Gospodine samo ti procitaj malo bolje.A to sto procitas pokusaj i da razumijes.
Tacno ima spoljni senzor .
Jedan u kotao sto se ubode (recimo kapilarni)
Jedan za sanitarnu vodu ako hoces(nalegajuci)
Ito je sve.U sobi nema nista ako neces.Ali radi savrseno samo sa toliko.Tvoja stvar sto si ti vidjeo samo sobni termostat pa mislis da si otkrio vrucu vodu.

E sad ko hoce moze da doda jos i ovo i ono.Samo ubodes sve spremno.Samo to doplatis par stotina evra dodatno.Moze i daljinski moze i vise krugova ali neki drugi tip.

Vidi se ko ti daje podrzku.Oni sto kupe sa odpada.


Imas i kolegu koi hoce da objasni nekima sto se susrecu prvi put sa regulacijom.Ono sam pisao njemu sa koliko clanaka.Vest trgovac.

Amin.!!!!!!!!!!!!

 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2013. u 22:05 - pre 136 meseci
Ljudi, cemu tenzija i nerviranje? Ajde da svi lepo procitamo jos jednom kako radi taj Buderus Logomatic 2107 m, pa da se vratimo na normalan razgovor bez ostrascenosti.

Citat:
Buderus Logomatic 2107 m

Regulacija vođena vanjskom temperaturom:
Kod regulacije vođene vanjskom temperaturom, za visinu temperature polaznog toka mjerodavna je samo vanjska temperatura izmjerena od vanjskog senzora.
Ne uzimaju se u obzir oscilacije temperature prostorije zbog solarnog zračenja, ljudi, kamina ili sličnih stranih izvora topline.
Ako se koristi ova vrsta regulacije, tada morate termostatske ventile radijatora tako podesiti da se dosegne željena temperatura prostorije.

Regulacija temperature prostorije:
Druga mogućnost regulacije grijanja je regulacija temperature prostorije. Ovisno od podešene i izmjerene temperature prostorije, regulacija grijanja izračunava temperaturu potrebnu u kotlu.Da bi se mogla koristiti regulacija temperature prostorije, potrebna vam je prostorija koja je reprezentativna za čitavi stan. Svi utjecaji na temperaturu u ovoj "referentnoj prostoriji" u kojoj se nalazi i poslužna jedinica, prenose se na ostale prostorije. Nema svaki stan prostoriju koja ispunjava ove zahtjeve. U ovom slučaju se koriste granice čiste regulacije temperature prostorije.
Ako npr. otvorite prozor u prostoriji u kojoj se mjeri temperatura prostorije, tada regulacija "misli" na sve prostorije u stanu koje imaju otvoren prozor i počinje jako grijati. Ili obrnuto: Ona mjeri temperaturu u prostoriji okrenutoj prema jugu, s različitim izvorima topline (Sunce ili i ostali izvori grijanja, kao npr. otvoreni kamin). U tom slučaju regulacija "misli" i na sve prostorije koje su tako tople kao referentna prostorija i učinak grijanja se jako smanjuje, tako da prostorije npr. na sjevernoj strani postaju suviše hladne.
Kod ove vrste regulacije, termostatske ventile radijatora u referentnoj prostoriji trebate uvijek do kraja otvoriti.

Regulacija vođena vanjskom temperaturom, s priklapanjem temperature prostorije:
Regulacija vođena vanjskom temperaturom, s priklapanjem temperature prostorije, povezuje prednosti obje prije spomenute vrste regulacije. Željena temperatura polaznog toka koja je uglavnom ovisna od vanjske temperature, može se preko temperature prostorije promijeniti samo u ograničenom opsegu. Na taj se način može bolje održavati temperatura prostorije u prostoriji s poslužnom jedinicom, ali tako da se ne zanemare ostale prostorije.
Kod ove vrste regulacije, termostatske ventile radijatora u referentnoj prostoriji trebate uvijek do kraja otvoriti.


Ako sam dobro citao rekao bi da ste obojica u pravu. Regulacija moze da radi samo na osnovu spoljnje temperature, ali samo uz pomoc termo glava na radijatorima. Sa druge strane ako nema termo glava mora imati senzor koji ce javiti koja je temperatura u referentnoj prostoriji.
Sve u svemu nista tu nema sto je misticno i tesko za shvatiti. Ako zelis odredjenu temperaturu u prostoru koji grejes ova automatika je ne moze obezbediti bez pomoci jos nekog uredjaja. Po tom pitanju koliko sam ja pratio, ni jedna automatika ti ne moze garantovati odredjenu temperaturu u prostoru na osnovu samo spoljnje temperature. Takodje svaki objekat je prica za sebe i tu nikakve formule, krive i proracuni ne mogu napraviti u dnevnom boravku 22*C, u spavacoj sobi 18*C a u kupatilu 24*C. Zato automatike i jesu pravljenje modularno, da mozes prikaciti senzore i uredjaje za regulaciju koje, kada i koliko imas. Da zavrsim konstatacijom da kompleksan sistem kao sto je centralno grejanje, gde jedna zatvorena vrata drasticno menjaju zeljene vrednosti temperature grejanja, je nerealno ocekivati da se precizno upravlja i regulise samo merenjem spoljnje temperature ma kakva automatika bila.

Na kraju se samo postavlja pitanje, sto je toliko lose odraditi nesto po principu uradi sam, pogotovo ako se zna, moze i ako se dobija bas ono sto se zeli?
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

bboba
Beograd

Član broj: 43260
Poruke: 45
212.200.75.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2013. u 07:53 - pre 136 meseci
Citat:
zmajdin:
Computherm programabilni sobni termostat, ARA600 elektro-pogon koji na CW i CCW kontaktima ima po nalegajući temostatski prekidač - jedan da ograniči gornju, a drugi donju temperaturu polaznog voda.

Trazim nesto komplikovanije treba da ima i zastitu kotla od pregrevanja i vremensko zadavanje. Inace razmisaljao sam o toj tvojoj varijanti ne znam da li bi ara 671 koji ima vreme otvaranja od 2 minuta bio dovoljno spor ili ga treba jos usporavati. Takodje ja za sada imam samo 4putni mesni ventil bez akumulatora pa je bitna zastita od pregrevanja, u smislu otvori ventil do kraja ako je temperatura preko 90 npr.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2013. u 10:26 - pre 136 meseci
Zaštita od pregrevanja bi morala da postoji u elektronici gorionika. Što se vremenskog zadavanja tiče, to se postavlja na sobnom termostatu (ne mora da bude Computherm - može bilo koji programabilni: ovaj navodim jer njega imam). Ja imam usporenje puls tajmerom u odnosu 1:8.

Ako akumulatora toplote nema, od krucijalne važnosti je onaj termostatski prekidač na CCW kontaktu, koji ne dozvoljava da se ventil u potpunosti zatvori u toku rada.

Celtron ACC20 je, mislim, bolji izbor od ARA 671, ali to isključuje sobni termostat: na taj način možete da održavate zadatu temperaturu u radijatorskom krugu, što nije automatizacija u potpunosti, ali je dovoljno dobro. Uzgred, ima i zaštitu od predgrevanja i dinamički puls-tajmer koji menja učestanost u zavisnosti od zadate i postignute temperature. Neka vas ne zbunjuje što se u prospektu navodi da je on za pogon trokrakog ventila - juče sam jedan postavio kd jednog člana ovog foruma i radi "samo tako". Više o tome će moći da kaže taj "jedan član foruma", računam da će to biti koliko danas.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

gaga.sm
ne bi ja o tome

Član broj: 204353
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2013. u 19:41 - pre 136 meseci
Zdravo,već dugo pratim forum zato što me interesuju iskustva sa grejanjem na pelet.Trenutno se grejem preko toplovoda(kuća 120m2) ali s obzirom na cene grejanja po m2 nisam baš zadovoljan.Mislim da će biti još gore kada nam počnu ugrađivati kalorimetre.Imam kombinaciju podnog i radijatorskog grejanja i to dobro funkcioniše(montiran SELTRON CMP25 na trokraki ventil od podnog grejanja.Namešten i bojler za sanitarnu vodu tako da voda koja prodje kroz izmenjivač od bojlera ide u podno grejanje.Kuća izolovana stiropor 8cm+stolarija PVC(nisko emisiono staklo punjeno argonom).Na radijatorima stavljene termo glave.Možda pola radijatora radi odkako sam uradio izolaciju.Mišljena sam da bih manje plaćao grejanje na pelet nego sad po kvadratu.Voleo bih da se posavetujem sa Zmajdinom oko akumulatora toplote i tipa gorionika na agropelet.Imam prijatelja koji je napravio peletirku i pokušaćemo ove godine da peletiramo sojinu slamu.Imate li neki ispitan gorionik na agropelet,mada ćemo mi verovatno praviti i svoj gorionik.Pozdrav forumašima.
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2013. u 10:41 - pre 136 meseci
Kolika je cena KW toplotne enerije koju ti plaćaš?Napiši nam taj podatak pa ćemo polako,netenane da ti prenesemo naša iskustva.Ovde gde ja živim to gradsko grejanje je preskupo i mišljenja sam da sa peletom(poželjan je,naravno, i akumulator toplote)možeš proći čak u pola cene u odnosu na gradsku toplanu,tim pre što je kod tebe,tako reći,niskotemparaturno grejanje,što,naravno,podiže značaj cele priče.Uz akumulator toplote,malo peleta,malo jeftine,noćne struje ugrubo rečeno,troškovi se sigurno mogu prepoloviti.
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
37.19.108.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2013. u 21:31 - pre 136 meseci
Evo i ja,kao "jedan član foruma",da se javim!
Kod mene,tj. u mojoj kotlarnici je postavljen "Seltron ACC 20" na mešni ventil "Esbe"!
Mogu da Vam kažem da ga je Zmajdin podesio baš onako kako i treba!
Odrađuje posao u stepen i održava temperaturu koja mu je zadata i to bez greške!
Imao sam sreće pa sam regulator nabavio preko jednog dobrog člana foruma koji me je spasio traženja veze i nekih prijateljstava iz Slovenije!
Od kako je ugrađen regulator,mnogo je lakše.Zadam temperaturu,on odradi šta treba (ne moram ja ručno da podešavam mešni ventil),gorionik "ECOPELL" od početka radi besprekorno,tako da u kotlarnicu silazim samo kada me žena iznervira!

Zato bih se ovom prilikom zahvalio i Zmajdinu a i Marku iz Leskovca na pomoći!







[Ovu poruku je menjao ZoranObradovic dana 23.02.2013. u 11:21 GMT+1]
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

gaga.sm
ne bi ja o tome

Član broj: 204353
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 10:46 - pre 136 meseci
Za sada još uvek plaćam po m2 i za kuću od 120m2 mi je mesečni račun oko 11000din i plaćam toliko svaki mesec odnosno celu godinu.Sada sam se informisao kod komšije koji ima ugrađen kalorimetar i stanje je sledeće:450kwh utrošene toplotne energije 3090 din + 2500 din za angažovanu snagu.Samo da napomenem da se on nije grejao ceo mesec na toplovod.
 
0

gaga.sm
ne bi ja o tome

Član broj: 204353
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 12:01 - pre 136 meseci
Sve u svemu ispada 6,8 din-kwh plus angažovana snaga(koja se plaća tokom cele godine).
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 14:21 - pre 136 meseci
Citat:
gaga.sm: Sve u svemu ispada 6,8 din-kwh plus angažovana snaga(koja se plaća tokom cele godine).


Ako platiš pelet 20 din/kg (20000 din/t), i pri tom od tog kilograma dobiješ 4KWh (kakav god da je pelet moraš dobiti toliko), bude to solidno manje nego ovih 6,8 + angažovana snaga.
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

gaga.sm
ne bi ja o tome

Član broj: 204353
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 17:36 - pre 136 meseci
Znači po tome ispada:
-pelet 1000kg x 4KWh=4000KWh=20000din što daje 1KWh=5din
-toplovod 1KWh=6,8din+angažovana snaga(12 meseci);znači 300-500 evra samo za angažovanu snagu godišnje
Ispada po tome da ni ne pomišljam na kalorimetar bar dok nebudem morao da ga ugradim več da i dalje plaćam po m2,a kada budem morao ugraditi kalorimetar raditi gorionik za pelet i krenuti sa grejanjem na pelet.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 18:00 - pre 136 meseci
Vi već sad plaćate grejanje više nego što bi vas došlo na pelet. Nema šanse da na tu kvadraturu i sa tom/takvom izolacijom u najhladnijem mesecu potrošite tonu peleta. 'Ladno možete računati na 3,5 tona za sezonu, kusur da ostane, ako odgovarajuće dimenzionišete sistem.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

gaga.sm
ne bi ja o tome

Član broj: 204353
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 18:23 - pre 136 meseci
E upravo to me je interesovalo.Moj kotao za centralno grejanje je neki švedski SALAMANDER(gusani) pa me interesuje dali da na njega montiram gorionik za pelet i ugradim turbulatore i akumulator ili bi bilo bolje iskorištenje da menjam kompletan kotao i ubacim kotao za pelet.Samo da kažem da ja ne ložim kotao od 1997(kada sam se priključio na toplovod) ali sam ostavio mogućnost da samo zavrnem ventile i krenem sa grejanjem na svoj kotao(ponekad naložim koju vatru u predsezoni ili na kraju sezone grejanja).Imao sam čak i metalnu cev za odžak od kotla do odžaka dužine 3m na koju je bila navarena još jedna šira cev tako da je međuprostor bio ispunjen vodom jer sam želeo da preuzmem i deo energije od dimnih gasova ali se stvarao kondenz pa sam odustao od toga.Ako bi Zmajdin slučajno navraćao prema zapadu odnosno put ga nanese na ovu stranu voleo bih da svrati i pogleda kotlarnicu i eventualno mi da neki predlog šta bi bilo najbolje uraditi.Još jednom hvala.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 18:41 - pre 136 meseci
Ja jos uvek ne kapiram najbolje funkciju automatike na mesnom ventilu.Grejem na ugalj ali sledece sezone,ako Bog da,na pelet.Imam vec trokraki mesni ventil i on stoji u takvom polozaju da je polazni vod od mesnog ventila 50' kad je u kotlu oko 70'.Ja to ne diram cele zime i tako mi stoji.E sad mi nije jasno,sta bi regulisala ta automatika?
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 19:10 - pre 136 meseci
@gaga.sm
"Salamandera" : nikad video, što i nije za čuđenje: mnogo toga do sada još nisam video. Da li mož' bit' imate uputsvo za upotrebu kotla, ili znate gde na Netu može da se nađe.

@nnikki
Baš tome služi - da održava konstantnu temperaturu, ali ako to postižete ne pipajući ništa, onda vam elektro-pogon nije ni potreban. Tim bolje po vas, mada ja mislim da je korisna naprava: anulira grižu savesti tipa "da nisam preskakao kontrolu temperature, potošio bih toliko-i-toliko manje", pa griža savesti napreduje do "da me onomad nije mrzelo da da siđem u kotlarnicu i smanjim temperaturu, potrošio bih toliko-i-toliko manje". Posle toga će nešto sledeđće da kljuca... Ovo polako prerasta u opsesiju, kao što je nekada davno bila "HiFi" manija, mada grejanje je neophodno, a kvalitet zvuka baš i ne.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

gaga.sm
ne bi ja o tome

Član broj: 204353
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 19:24 - pre 136 meseci
Nemam nikakvo uputstvo za Salamander.Montiran je 1979 g. i radio bez problema do 1997(kada sam se priključio na toplovod).


 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2013. u 19:36 - pre 136 meseci
Jbg, davno beše '79, davno Boga mi beše i '97, daleko joj lepa kuća. Možda može fotografija, dimenzije, snaga... Može dosta toga i tako.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707337 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.