Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656981 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 15:01 - pre 150 meseci
Ako ti ferroli tj taj serviser garantuje da ces potrositi 4 t za grejnu sezonu, tj sa radom od 17 sati kotla. onda ga odmah uzimaj. jer prema tvojim gubicima od 22,6 KW i sa peletom koji odaje recimo 4,5 kwtoplotne moci po kg. To je sada pitanje s obzirom da je iskoristivost kolta predpostavimo oko 80 %. Bice i manje. Ako uzimas kotao od 25 kW tu izvlacis 20 KW toplote. ako je veci onda ces vise. Ali dobro da je 4,5 KW treba ti oko 5, 4 t za grejnu sezonu od 6 meseci. To je odprilike ako bude toplija zima imaces manju potrosnju tj oko 4,6 t. A hladnija za tu razliku vise. To je racunica koja je solidno dobra. par procenata promasis. do 5 %.
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 16:00 - pre 150 meseci
Citat:
vasic74: Savke, jedno pitanje, ako grejes u jednom loncu 100 litara vode i grejes ga po celoj povrsini a drugi isti grejes 2/3 lonca. Koji ce pre da zagreje tu vodu ili prokljuca. I na koji lonac ces vise da potrosis struje. Nadam se da si me razumeo. Ne kudim kotao. Za te pare je dobro.


Mislim da je povrsina ipak pre 4/5 a ne 2/3, ali nije ni bitno.....

Ako 2/3 ovog drugog lonca imaju vecu povrsinu koja se zagreva nego ceo prvi lonac ipak je bolje. Koji jos kotao ima toliku povrsinu kojim greje vodu.
Slazem se da bi jos bolje bilo da se greje cela povrsina, ali to sto u sebi ima i prakticno rezervoar tople vode u tom delu koji se ne greje direktno, vidim samo kao prednost a ne kao manu. Ljudi su na sisteme dodavali dodatne rezervoare tople vode od par stotina litara pa i vise da bi voda koja se vraca iz sistema sto manje menjala temperaturu.

Dodaj u 100 litara prokljucale vode 100 litara hladne i ukupna temperatura ce biti veca nego kada na 50 litara prokljucale dodas istih 100 litara hladne. Da bi u drugom postigao istu pemperaturu kao u prvom moraces opet trositi jos dodatne energije.


Nego, imam i ja jedno zanimljivo pitanje za vas koji ugradjujete gorionike....komsija preko puta mene ima pecaru za rakiju i planira da je renovira sledece godine. Posto ima oko 8 kazana raznih velicina(mislim da rece da ce ostaviti 5), razmislja se da ih prebaci na gas. Kada sam mu spomenuo pelet, zainteresovao se za to, pa me interesuje da li je neko od vas video i radio tako nesto. Neki od kazana imaju i skoro 1m u precniku i par stotina litara zapremine pa me interesuje da li bi dobro radilo kada bi se neki gorionici namontirali na to. Veliko je pitanje koliko bi to imalo efikasnost....
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 16:47 - pre 150 meseci
Kada sam dao primer lonca mislio sam na isti kotao. Na bolju iskoristivost samog kotla. Jer ono sto znas ili ne znas je da kada ti radi gorionik stvara se nadpritisak u kotlu i to dobar. To se vidi ako neki kotao nije dobro zadihtovan lete varnice sa svih strana. Drugo kada bacas plamen direktno ispod potisne grane tj. traka dimnih gasova ili promaje. toplota odmah ide kroz promaju i manje se zadrzava u kotlu. Naravno put dimnih gasova je duzi pa se iskoristi. To se najbolje proveri sa temperaturom na izlazu iz kotla u dimnjaci. Ako ti je temperatura dimnih gasova u dimnjači oko 110 stepeni pri startu ili oko 90 pri radu to znaci da ti kotao ima skoro 90 % iskoristivosti. Što je ekstra, ali ako dimni gasovi odmah izlaze omda je temperatura dosta manja. Mislim da si sada razumeo šta sam hteo da kazem. E što se tiče tih bojlera, tj. akumulatora to je stvarno dobro kada imaš veliku površinu grejnog prostora i greješ sa drvima ili ugljem. Jer je sistem inertan pa mu treba dosta vremena da podigne temperaturu. Za manje objekte pogotovo automatizovane to uopšte ne treba.
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 17:18 - pre 150 meseci
Zato sam i napomenuo da je moj sistem grejanja sa radijatorima velikog kapacieta (stari aluminijumski). Svako rebro je preko 0.5l a imam ih oko 100kom+cevi+podno grejanje u dve prostorije.

Apsolutno se slazem da je za neki drugi sistem sa recimo panelnim ili alu radijatorima malog kapaciteta neki drugi tip kotla sa manjom zapreminom bio mozda vise odgovarajuci. Sto se tice temperature izduvnih gasova, nisam je merio ali moracu kada si mi rekao ovaj podatak. Inace dimnjaca pa i sam dimnjak neposredno iznad kotal su daleko hladniji nego na starom Stadler kotlu. Inace ovaj Bosch u prvoj promaju ima cetiri usmerivaca koji ismeravaju vatru na zidove kotla, a u drugom jos jedan dodatni sa 10-ak rebara koji kako uputstva kazu stavljam kada je ispod -7 napolju. Znaci da je put dimnih gasova daleko ispod ravnog prolaska kroz pec. Inace svaka sledeca promaja je manja od predhodne pa i to dodatno povecava iskoriscenje. Inace ovaj kotao je dosta zahtevan po pitanju dimnjaka, posto nije bas lako izvuci dim kroz sve ove prepreke.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 20:55 - pre 150 meseci
Citat:
vasic74: Ako ti ferroli tj taj serviser garantuje da ces potrositi 4 t za grejnu sezonu, tj sa radom od 17 sati kotla. onda ga odmah uzimaj. jer prema tvojim gubicima od 22,6 KW i sa peletom koji odaje recimo 4,5 kwtoplotne moci po kg. To je sada pitanje s obzirom da je iskoristivost kolta predpostavimo oko 80 %. Bice i manje. Ako uzimas kotao od 25 kW tu izvlacis 20 KW toplote. ako je veci onda ces vise. Ali dobro da je 4,5 KW treba ti oko 5, 4 t za grejnu sezonu od 6 meseci. To je odprilike ako bude toplija zima imaces manju potrosnju tj oko 4,6 t. A hladnija za tu razliku vise. To je racunica koja je solidno dobra. par procenata promasis. do 5 %.

Moj buduci kotao je 19-22 kw. Do sada su mi svi koltlovi bili 23kw i bilo je potpuno dovoljno grejanje od 18h kao sto sam vec pisala, da se ne ponavljam. Racunam da ce ovo na pelet da radi prakticno non-stop i da odrzava temperaturu, pa mislim da bi bilo sasvim dovoljno. Prvi veci kapacitet je 30kw, a to mi je previse ako se grejem na ugalj (bio bi mi predimenzioniran ) U svakom slucaju, ako ovaj bude mali, uvek mogu da dodam jedan glid i da resim problem. Tako sam bar ja razumela.
Sa druge strane, pametnije bi mi bilo da izolujem tavanicu i da smanjim gubitke, nego da kupujem veci kotao i nabijam sebi potrosnju ogreva. Zar nije tako?
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 22:23 - pre 150 meseci
Prosto i jednostavno ako su tebi dobro izračunali gubitke, kotao od 19 do 22 KW za tvojih 22,6 Kw je mali. Ako ložiš na ugalj kotao nema više od 75 % iskoristivosti. Znači nemože da da više od 18 Kw. Da li je to dovoljno za -15 ili -18 C koliko su projektovali. Ne znam koju su temperaturu uzeli u obzir. Ali ako ti kažeš da ti je 23 odrađivala posao i bilo sve fino zagrejano na svim spratovima onda okej. Predpostavljam da imaš malo više radijatora. 30 Kw bi ti bilo previše. 25 kw okej. I za najhladnije dane. Opet kažem ne znam sa kojom spoljnom temperaturom su radili. Ali u svakom slučaju bolje ne predimenzionisati kotao, nego dati pare za izolaciju. Sa manjim kotlom ćeš imati samo problem da ti treba ceo dan da zagreješ kuću. Pod uslovom da se ohladila da nisi bila dva dana ili tri kući. Ja na 300m2 imam ABC 33kw. I treba mi sa temperaturom izlazne vode od 80 C skoro ceo dan da bi zagrejao kuću. Sledeći dan je druga priča. Imam ekstra izolaciju, blok, presovana trska od 3cm, 2 cm vazdušni prostor i fasadna cigla. I PVC stolarija sa tri stakla. Radijatori su postavljeni tacno prema projektu koji sam ja radio. Ništa nije predimenzionisano. Rađeno je za sistem 90/70. Sistem je dosta inertan.
Jedno malo obaveštenje za sve FERROLI gorionike, Rado mala molba, probaj da nađeš da li ih ima u prodaji u Italiji. Dobio sam informaciju od servisera iz Italije da ih više ne prodaju u Italiji. Samo izvoze u istočno tržište. Zašto, ne bi sada o tome jer će biti da opet kudim. Ako možeš probaj da nađeš kod nekih njihovih servisera ili u maloprodaji, da li ih dalje nude ili je pogrešna informacija.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-1.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2011. u 08:00 - pre 150 meseci
Vasicu, ti si me bas sad zabrinuo.
evo link od prospekta za Ferroli kotlove. Moj je SFL3 http://www.ferroli.hr/wp-conte...FUEL%20BOILERS%20HR%200909.pdf

Ne zaboravi da mi je prethodni kotao od 23 kw stajao van kuce i zbog toga sam gubila oko3kw. Grejala sam se 6 sati dnevno, a sad cu da se grejem 18 sati dnevno.
Da ne shvatis da se tvrdoglavo drzim svoje zamisli, ovo je vise samoispitivanje.
Testirali su kotao na -18, to su mi rekli.
Sto se tice prodaje u Italiji, pogledacu pa cu ti javiti.

evo link DIN sertifikat za kotlove SFL Ferroli http://www.thermodesigntotal.com/upload/d-00020_1[1].pdf

[Ovu poruku je menjao bela.rada dana 10.11.2011. u 09:52 GMT+1]
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2011. u 08:11 - pre 150 meseci
manji kotao samo ce ti sporije zagrejati prvi put kucu, cim se zagreje bice i previse. Pogotovo u prelaznom periodu. Uvek moras da projektujes na -18. I ides loguikom da moras da zagrejes kucu na toj temperaturi. Zato su svi sistemi malo predimenionisani u prelaznom periodu. Mada ne mora da znaci jer ti ides sa nižim temperaturama u prelaznom periodu. I radijatori odaju manje toplote. Tako da će to da radi sigurno dobro. A sada ako budeš bila na zlatiboru i kuća se ohladi treba će ti malo duže da je zagreješ. :)) Tada loži kotao na 100 stepeni. Meni je tri puta temperatura skakala na 115. pa samo su cevi promenile boju. :)).
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-1.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2011. u 09:45 - pre 150 meseci
Ja racunam da, ako odem na neko vreme, ostavim kotao da odrzava temperaturu od 18C na primer. U om slucaju nece biti problem da je brzo podignem, obzirom da imam i 3 klime u kuci, pa nek duvaju...
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2011. u 09:52 - pre 150 meseci
Ako imas nekog kuci onda okej mozes da ostavis, ako nemas, nikada nemoj da ostavljas da ti radi a ti nisu tu par dana. Jer nikada ne znaš gde vrag leži. Iil isprogramiraj da ti se upali taj dan kada se vraćaš.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-1.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2011. u 11:57 - pre 150 meseci
Ovde na sukomovom sajtu mi se cini da je tvoj gotionik? http://www.sukom.co.rs/proizvodi/?p=154
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2011. u 13:40 - pre 150 meseci
da ali proslogodisnji sa starom elektronikom i smanjenim mogucnostima nego sadasnji. Nove samo ja uvozim.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
109.122.107.*



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2011. u 19:04 - pre 150 meseci
Vasicu, ubih se vec satima trazim ferroli gorionik bilo gde na zapadu, ali sam nasla samo da se prodaje u Bugarskoj, Ceskoj,
Grckoj i kod nas. Inace, ima ih na zastupnickim sajtovima svuda, ali nisam uspela da nadjem nikakvo prodajno mesto ili neku preporuku na forumima.... Jedino hvale one njihove peci na pelet (kao kamini) i kazu da su u visoj klasi. Na primer pec kamin od 12kw kosta 2900 Eura u Italiji. I kazu da je odlicna. Ali, gorionik kao gorionik nisam nasla. Doduse, ja dosta dobro poznajem Italijane, radim sa njima vec 30 godina. Oni su ti jako stedljivi, i daju pare na garderobu, automobil (ono sto se vidi na ulici), ali u kucama im je nista bolje nego u nasim.
Primetila sam kad prolazim auto putem kroz Italiju, da imaju na renoviranim kucama neke jako neobicne dimnjake (t.j. dimnjacke kape) Oni nekako tom konstrukcijom dimnjaka postizu vece iskoriscenje goriva. A greju se uglavnom na drva, a cesto i na zemni gas. Inace, oni su i jako primitivni sto se interneta tice. Znam neke izuzetno uspesne i velike firme kojima je sajt vec godinama "u izradi". Tako da je, sto se Italije tice veoma tesko naci bas sve na net-u. Nije to Amerika.

Ako nadjem nesto, napisacu.
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2011. u 22:27 - pre 150 meseci
Recimo u Sloveniji je ECOM gorionik 1700 eur. A Ferroli 1200 eur. Ali se veoma malo prodaje. Kazu da ga je tesko prodati. Naravno kod njih je veci standard pa mogu da priušte sebi bolji i skuplji. Ali ako je istina da im je vek 2 do tri godine onda su oni kod nas preskupi.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-1.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2011. u 11:57 - pre 150 meseci
Vasicu,
Evo gledala sam jos po netu. Ima i peci i gorionika Ferroli u Norveskoj, u Nemackoj,.... Ima ih svuda. Proverila sam i sa "mojim" italijanima, i oni mi kazu da je to mozda najuglednija firma iz te oblasti u Italiji. Inace, vise nema u prodaji onog P12, a P7 se i dalje nudi normalno.
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2011. u 12:06 - pre 150 meseci
Okej. Hvala.
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2011. u 20:42 - pre 150 meseci
Ima li ko ideju gde da nadjem ovakve motore?
Prvi je AC 220V,25W,7-10rpm, a drugi DC 12V,15W,20rpm



Pozdrav!

P.S. Ako ima u italiji,nemackoj,austriji.svedskoj,danskoj to mi nije problem posto mogu da mi posalju...Imam tamo dosta poznanika...

[Ovu poruku je menjao taneb dana 11.11.2011. u 22:28 GMT+1]
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2011. u 21:17 - pre 150 meseci
Tražio sam nešto slično prošlog meseca i jeste problem naći, a i kada nađeš, cene su nenormalne. Nemam kontakte firmi koje sam zvao, ali s obzirom na cene od xxx€ predpostavljam da ti kontakti nisu ni neophodni. Bukvalno je jeftinije kupiti Centrometal transporter i skinuti motor sa njega.
Rezervni motor sa reduktorom koji sam dobio od Termofluxa je na računu imao iznos od, ako se dobro sećam, 70€

Pošto meni dimenzije motora nisu bile bitne, ja sam kupio neki stari (pregoreo) motor od 370W sa reduktorom na 20rpm. Koštao me je 20€ motor i 30€ premotavanje. Bilo bi dobro da se vrti malo sporije, ali nisam imao mogućnost izbora. Ispravni motori sa reduktorom koje sam tamo našao su 60-70-80€, ali su svi reduktori bili 80+ rpm. Kaže čovek, može da se naruči, da donese i Nemačke i sporije.
 
0

mimpes
Miodrag Pesic
Lebane, Srbija

Član broj: 272746
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mimpes.rs


Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2011. u 21:47 - pre 150 meseci
Posedujem kotao Megal 63 KW koliko znam namenjen za loženje drvima. Kuća koju grejem je 200 m2 sa Čeličnim radijatorima i bojlerom od 200 l vezanim na sistem Centralnog grejanja. Nisam siguran koliko je ovaj kotao dobar za ugradnju gorionika na pelet i koji je najbolji. Da naravno imam oko 14 grejnih tele + bojler.

Miodrag
 
0

shure
Miodrag Cvejin

shure
Član broj: 46098
Poruke: 59
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2011. u 23:04 - pre 150 meseci
@mimpes
Ako je taj kotao dobar za lozenje,bice dobar i za gorionik.Pametovanja na tu temu je bilo i previse na ovom forumu a sve je to potpuno nepotrebno.Mozda Vam je kotao predimenzionisan za tu kvadraturu koju imate,ali to nije razlog da ga menjate.Slobodno kupite gorionik na pelet
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656981 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.