Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656320 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Masha 2502
Zlatibor

Član broj: 291674
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2011. u 09:42 - pre 150 meseci
Samo da se javim, bio je bosch-ov serviser i postavio kotao u rad ( junkers kotao i ferolli gorionik). Grejemo oko 250m2 i za ceo prosli mesec potrosili smo tonu peleta. Da li je malo ili puno, ne znam. Jedina mana kotla je sto s` vremena na vreme izbaci gresku koja signalizira da nema peleta u puzu ( to se desava kad kotao ne radi 4-5 sati, puz se isprazni, ne znam kako i da li je to normalno), ili da je pun pepela ( mora da se cisti svaki drugi dan). Serviser je isto rekao da su osetljivi na prasinu i da moraju da se ciste cesce od ostalih kotlova.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-1.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2011. u 10:39 - pre 150 meseci
Citat:
nibleri: stani na kojoj si :)

koliko sam skužila ti sad već imaš grijanje ili griješim?

ako imaš moj ti je savjet: izdrži s tim ovu sezonu, te pare što imaš za kotao oroči i dogodine kad skupiš ostatak kupi nešto u kompletu što ti odgovara

ovo je konstruktivan prijedlog jer sam ja nedavno kupila CM pelet set a sad vidim da sam se zeznula jer se temperatura ne može smanjiti ispod 65 a to mi nikako ne paše

da sam ovu zimu preskočila dogodine bi sigurno našla nešto što mi bolje odgovara :)


Imam ja grejanje vec 32 godine, ali kotao moram da menjam, jer ne radi.
I ja sam citajuci razne forume zakljucila da je najbolje kupiti set. Zato sam i razmisljala o Ferroliju. Jos je jedna stvar dobra kod njihovog kotla: radna temperatura je od 30 do 90 stepeni. Znaci, nije visokotempetaturni kotao kao sto je centrometal.
Ipak, sto se gorionika tice, ako budem mogla da biram, rado bih uzela ovaj Vasicev, jer bi mi se vise isplatio kasnije. Ali, prvo treba da dodje kotao (da nekako preguram zimu i potrosim ugalj), pa onda na prolece da razmisljam o gorioniku.
Kod EcoMa mi se svidja sto moze da gori svakakvo djubre, a kod Ferrolia mi se svidja cena. Moj komsija ima Ferroli na ABC kotlu, i jako je zadovoljan. Jedino sto stvarno radi samo na najkvalitetniji pelet. Na malo losiji nece.
A mozda do proleca i Vasic napravi neku akciju, pa .....
preduzimljiva baba
 
0

OCC78
Banja Luka

Član broj: 169339
Poruke: 170
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2011. u 14:30 - pre 150 meseci
Koliko bih potrosio pelet ako sam potrosio 12metara drva i 2 tona uglja?Imam pec 35kw.
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2011. u 16:05 - pre 150 meseci
Citat:
vasic74: U Leskovcu sam ugradjivao ECOM na Boshov tropromajni kotao. Ono sto se odmah ne primeti to je da se razliku od starih Yunkers kotlova, U stvari pre Yunkersa, boshov je sada dosta lošije urađen. Imao sam priliku da vidim i jedan i drugi. Prve zamerke izmedju novih boshovih i predhodnih istih kotlova su sledece.
Gornji poklopac kod starih je bio obložen sa unutrašnje strane staklenom ili mineralnom vunom u foliji. Tako da nije odavao toplotu preko tog poklopca. Sada je to samo običan lim. Gornja ploča mnogo bolje dihtuje nego sadasnja. Kod novih kotlova vidis plamen po rubovima gornje ploce. Moras dodatno da silikoniras da ne bi imala gubitke kroz ploču na procepima. To je sto sam video, ali sam i siguran da im lim nije iste debljine kao kod starih. Mada sada svi prodaju sa lim 5mm debljine a ugradjuju 4mm. Šta da se radi.


Imaos sam tu nesrecu da mi je pre par nedelja matori Stadler kotao iz '79 god. procureo. Nije bilo tesko shvatiti da se ne isplati krpiti ga i budziti, pa sam posle dosta razmisljanja i skupljanja informacija odlucio da uzmem nov BOSCH tropromajni kotao od 32KW. Montiran je u petak i za sada radi fantasticno. Jedino sto drva koja sam spremio za stari kotao moram da secem jos na pola a neki stari ugalj koji je pun kamenja pravi problem kada se to kamenje natalozi na resetki(zaglavi resetke). Gornja vrata koja prekrivaju te tri promaje su oblozena nekim samotom debljine oko 2cm i jos oko 2cm nekim tipom staklene vune. Sa svih ostalih strana je oplata oblozena istom tom vunom. Jedino gornji poklopac za lozenje nije, ali tu ni nema temperature (bude mlakast i kada je u kotlu 80 speteni). Kada je ugaseno svetlo a kotao radi cak i u punoj snazi vatra moze da se vidi samo kroz otvore koji su za to predvideni, a nikako na ivicam gornjih poklopaca koji inace odlicno dihtuju. Limovi kotla jesu 4mm kao sto i stoji u specifikaciji a i jedna i druga gornja vrata su malo deblja tučana.

Kupio sam i vrata za ferroli gorionik za pelet, ali posto sam potrosio dosta para na kotao, ventile i ostale pratece delove cisto sumnjam da cu ove godine da kupujem pelet. Razlog plus za to je sto moram da spalim ugalj i drva koje sam vec nakupio za mozda i celu zimu.

Inace kotao dolazi zajedno sa termomanometrom, regulatorom promaje i priborom potrebnim za ciscenje, a serviseri su stvarno korektni i profesionalni.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 07:29 - pre 150 meseci
Pošto se stalno ponavljaju ista pitanja koliko bi potrošio peleta ako sam potrošio toliko drva a toliko uglja. To je nešto što se teško poredi. Loženje ručno i automatski je skroz druga priča. Ručnim loženjem vi imate dve zone vruću i hladnu. Sada vam je u kotlu viša temeratura sada niže jer ste zakasnili da naložite. Još bolji su oni koji drže u kotlu navodno 60 stepeni ceo dan sa dve kante uglja. A u kući oko 20 stepeni i kao to je dobro. Prvo je pitanje šta hoćete da postignete. Da ste u majici ili u dukserici ili đžemperu. Kada imate kotao do 35 KW nije isto ako grejete 300 m2 ili 250 ili 200 ili jos manje 150m2. 12 m drva realno treba za 100m2 i još uglja ako hoćete da imate dobru zagrejanost. U najhladnijim danima čak i loženje noći. Naravno ko ima malu decu. Prosek za izolovane kuće na pelet je sledeći:
300m2 od 7 do 8 t peleta. Zavisi od režima grejanja, gorionika, kotla.
200m2 od 5 do 6 t peleta.
100m2 od 2 do 3 t peleta.
To je naš prosek za prošlu godinu sa temperaturama u sobama od 22 do 24 stepena. Konforno grejanje. Bilo je koji su potrošili i manje. ali to ne računamo, to je već ekonomska kriza. :))).
 
+2

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 07:36 - pre 150 meseci
Savke, reci mi kada ložiš drva i ugalj da li plamen ulazi i u zonu gde ložiš. Tj. da li plamen ide direktno u promaju ili se pojavljuje i u prednjem delu komore do vata gde ceš da postaviš (predpostavljam Ferrolijev gorionik). Pitam jer me buni njihov prikaza preseka kotla.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
109.122.107.*



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 07:57 - pre 150 meseci
Vasicu,
kad sam ja gledala kotlove, mislim da sam shvatila da ti Boschovi celicni sa 2 ili 3 promaje rade tako sto im se sagorevanje odvija u donjoj zoni, a promaja vuce prema nazad. Nesto kao kod "rocket stove".

Ali, sta se ja bez veze petljam, a nisam ni videla kako radi. Prosto volim da teoretisem.

Sto se tice ove potrosnje peleta. Moj komsija je kupio 5 tona za 120m2 izolovane kuce. Da ponovim da ima ABC 25kw sa tri promaje, Ferroli gorionik. Ima manje gubitke zbog udaljenosti kotlarnice. Dnevno trosi 30kg, temperatura je nastelovana da dnevna (od 5h ujutru do 22h) bude 24C, a nocna 21C. Nocu mu se i ne ukljucuje gorionik, jer nema toliki gubitak , pa mu temperatura i ne padne ispod tih 21C. Interesantno je da za sada ima potpuno istu potrosnju bez obzira na spoljnu temperaturu.
To kazem jer mi se cini da je ova potrosnja koju si naveo mala. Iz tvojih osta u bozje usi, ali to mi se stvarno cini malo
preduzimljiva baba
 
0

OCC78
Banja Luka

Član broj: 169339
Poruke: 170
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 08:12 - pre 150 meseci
Citat:
vasic74: Pošto se stalno ponavljaju ista pitanja koliko bi potrošio peleta ako sam potrošio toliko drva a toliko uglja. To je nešto što se teško poredi. Loženje ručno i automatski je skroz druga priča. Ručnim loženjem vi imate dve zone vruću i hladnu. Sada vam je u kotlu viša temeratura sada niže jer ste zakasnili da naložite. Još bolji su oni koji drže u kotlu navodno 60 stepeni ceo dan sa dve kante uglja. A u kući oko 20 stepeni i kao to je dobro. Prvo je pitanje šta hoćete da postignete. Da ste u majici ili u dukserici ili đžemperu. Kada imate kotao do 35 KW nije isto ako grejete 300 m2 ili 250 ili 200 ili jos manje 150m2. 12 m drva realno treba za 100m2 i još uglja ako hoćete da imate dobru zagrejanost. U najhladnijim danima čak i loženje noći. Naravno ko ima malu decu. Prosek za izolovane kuće na pelet je sledeći:
300m2 od 7 do 8 t peleta. Zavisi od režima grejanja, gorionika, kotla.
200m2 od 5 do 6 t peleta.
100m2 od 2 do 3 t peleta.
To je naš prosek za prošlu godinu sa temperaturama u sobama od 22 do 24 stepena. Konforno grejanje. Bilo je koji su potrošili i manje. ali to ne računamo, to je već ekonomska kriza. :))).


Ovako kuca mi je od 200kvadrata...uvijek lozim od 9h do 1h...bude pakao.Imam i bojler sa kotlom...tako da imam besplatnu toplu vodu.Ne koristim bojler na struju u toku grejne sezone.Kuca nema stiropola a ima dobar prozor Velux.Ja stalno koristim presovani ugljeni briket to je daleko bolji od obicnog uglja.Koristim drva mjesavinu hrasta i bukve. Bukvu koristim da postigne temperaturu do 60 kada je temperatura van do 5 a kada je manje od 5 onda podesavam do 70. Zatim ubacim hrast jer dugo drzi vatru slican kao ugalj. Kada su niske temperature kao u Rusiji onda dodajem taj ugljeni briket.Tako da u kuci uvijek bude od 23-25stepeni.

Imam dosta radijatora tako ne bude hladno.

znaci za mene je taman 6 tona zar ne?

Puno hvala za pomoc!!!
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 08:18 - pre 150 meseci
Ovi podaci o potrošnji su tacni jer su toliko stvarno potrosili. Bilo je i njih koji su potrosili i vise kao sto sam jednom napisao da je za 200m2 potrosio 8t. a drugi doktori koji imaTIMEX kotao od 55 kw sa nasom malom prepravkom, gorionik vec znate ciji, greje dve kuce. Jedna je oko 250 m2 a druga oko 130m2 . U drugoj je ordinacija. odvojene su kuće. Ordinacija radi od 8 do 16h. tada loži a druga radi konstantno. sigurno nocu gasi. Ali ljudi se setaju u majici u januaru i februaru u kuci. Prosle godine je kupio 8 t i pred kraj sezone je potrosio oko 7,5 t. Sigurno će potrošiti sve. Drigi sa 200m2 ugradjen nas gorionik na naftni kotao potrosio 5 t peleta. Ja sam sada ugradio na Altini na Zajačarski naftni kotao od 33 KW. Greje preko 200m2 prostora. Smanjili smo mu duzinu plamena na 3. Sa njom krece da radi i održava mu sa 1 plamenom 55 stepeni koliko je on podesio. Sinoć mu se ugasio jer je iskljucio neke radijatore. pa je temperatura na 1 plamenu skocila na 60. I gorionik se prebacio na stenbaj. To je nešto što smo proverili. Recimo sa kotlom od 60KW ABC klasik imamo problema. Ugradili smo ya kucu od 250m2 nas ECOM 35KW. I nismo mogli da dignemo veću temperaturu od 50 stepeni u kotlu. Sa prepravkama sada je temperatura oko 62 do 63 stepena. Naravno kotao je tu cist promasaj. Mogli smo da ugradimo i od 50 kw pa bi podigli i 80 stepeni ali bi imao veliku potrosnju peleta. za kucu od 250 m2 dovoljan je od 33 kw ili 35 kw kotao. Sa brojem rebara koliko ih ima da drzi sistem izlazne vode 70 stepeni.
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.cpe.sattrakt.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 08:23 - pre 150 meseci
Plamen uopste ne ulazi u zonu gde se lozi. I kada je pecka zagrejana na 80 stepeni mozes unutra da stavis ruku na 10cm od plamena i namestis cepanicu a da se ne ispeces, posto vazduh vuce plamen ka prvoj promaji. Naravno moras da budes pazljiv posto je svuda okolo zagrejan vodeni prostor. Znaci resetka je pola ispod prve promaje a pola ispod mesta za lozenje, tako da sav plamen vuce tamo.

Jedina zamerka je sto regulator promaje nije bas na najtoplijem delu, pa ponekad posotoji mala razlika u izlaznoj temperaturi i temperaturi u toj zoni.

Na zadnjem delu postoji mesto za sigurnosni ventil koje smo iskoristili da tu postavim sondu za temperaturu od gorionika a sigurnosni ventil smo montirali na samom izlazu pomocu T komada i redukcije. Inace Bosch je predvideo da se kod postavljanja goronika skida regulator promaje...(nemam komentar na ovu glupu ideju). Znaci kod montiranja gorionika moram da promenim vrata i izvadim resetke sto je max 5min posla, ali mana je sto pecka mora biti prazna jer prakticno svo gorivi stoji na toj resetki.

Pre mene, isti kotao sa ferroli gorionikom je montirao kod nekog coveka u Backom jarku i lik je prezadovoljan. Moram otici kod njega da vidim kako radi, ali sacekacu da prodje jedno mesec dana od montaze pa ce valjda komentari da mu budu realniji.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 09:00 - pre 150 meseci
Ima po meni jos jedna bitna zamerka sto prednja starana nije u potpunosti iskoristena. Tako da u stvari tropromajni kotao jeste tropromajni ali prednja strana koja je vodena nema veliku iskoristivost. Smanjili su iskoristivost kotla. A pogotovo sa ferolijevim gorionikom jer ona poprilicno ulazi u kotao tako da kada baca plamen dobrim delom vuce kroz promaju. Prednja starna je jos manje iskoristena. Tako da ce i potrosnja peleta biti malo veca. Kada gorionik ne ulazi u kotao, moze da se postigne da i prednja strana se dobro iskoristi cak sa malim prepravkama naterati kotao da najveci deo toplote pokupi bas u toj zoni loženja. To prouzrokuje bolji stepen iskoristivosti kotla i manju potrosnju na kraju godine. Ali dobro marketing je cudo.
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 10:08 - pre 150 meseci
Tu si mozda u pravu a mozda i ne. Tacno da u tom prednjem delu ne greje vodu, ali je zato kapacitet vode u kotlu povecan pa se ponasa kao rezervoar tople vode, sto je dobro pogotovo kada imas kao ja sistem sa radijatorima velike zapremine i treba ti sto veci rezervoar. Naprimer kada sam stari kotao lozio i podignem temperaturu na 60 stepeni upali se pumpa i temeratura opada na 40 stepeni vrlo brzo a zatim polako raste dalje. Ovde mi isto opada, naravno, ali ne ispod 50. Da ne bude zabune i na starom kotlu i na novom je koriscen cetvorokraki mesni ventil.

Kako ce biti na pelet ne znam, ne mogu da tvrdim, ali u sustini izlazna cev gorionika je otprilike na istom mestu gde pocinje da se zari ugalj.


 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
109.122.107.*



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 11:01 - pre 150 meseci
Vasicu, a kako stoji stvar kod potrosnje bio-peleta?
Koliko se secam, tvoj gorionik radi i na njih? Oni su jeftiniji, a onaj od sojine slame je kaloricniji od drvenog peleta? Jel tako?
To bi trebalo da znaci da bi sa bio-peletom grejanje kostalo duplo manje nego sa drvenim?
preduzimljiva baba
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
109.122.107.*



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 11:10 - pre 150 meseci
Sad mi je bio majstor. Sve moze da se smesti u moju kotlarnicu, sto je dobra vest. ODLICNA! (hajde da malo i ja vicem, ali od srece) Procenio je da bih sa Ferroli gorionikom trosila 4 tone godisnje sa nekom temperaturom 23C danju i 21C nocu.

Otvorice mi novi otvor za dimnjak, spojiti mi kotao preko rosfrajnih elemenata za postojeci, samo jedno 50cm vislje. Oni ce mi okrenuti vrata da se otvaraju na spolja, a rezervoar moze da stane pored kotla. Naravno, sve se premesta na onaj duzi zid. Ovo mesto gde je stari kotao ostaje slobodno za neki mali dodatni magacin ili tako nesto.
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 13:55 - pre 150 meseci
Bela Rado da li si dobila moju poruku na pp.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 14:01 - pre 150 meseci
Savke, jedno pitanje, ako grejes u jednom loncu 100 litara vode i grejes ga po celoj povrsini a drugi isti grejes 2/3 lonca. Koji ce pre da zagreje tu vodu ili prokljuca. I na koji lonac ces vise da potrosis struje. Nadam se da si me razumeo. Ne kudim kotao. Za te pare je dobro.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
109.122.107.*



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 14:19 - pre 150 meseci
Vasicu. a taj tvoj gorionik jel moze da ide i na kukuruz ili koscice? Pitam jer me zanima da kad vec ulazem, da mi u eksploataciji bude najjeftinije.
Da li imas neki komentar na procenu potrosnje od Ferrolija koju sam dobila?

Inace, sve sam se izdogovarala za nov kotao, pa se nadam da ce u utorak da bude ugradjen. Jedva cekam da ga probam, a i da se malo ogrejem. Blago vama koji se grejete!
preduzimljiva baba
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 14:28 - pre 150 meseci
Ono sto znam da u Grckoj lože košpice masline, ali naravno prosušena i istucana. Jer bi se zaglavljivale cele u pužu. Što se tiče košpica trešnje i višnje to su u Valjevu koristili ali isto mora da se osuši. Sada kukuruz i druge košpice to ne znam. Kukuruz bi morao da bude suv, tu je problem paljenje i posebno štelovanje doziranja. To nismo radili. Sada ispitujemo na ugljani pelet. ako to uspemo naštelovati onda će mo plaćati 30 do 40% više pelet ali sa skoro 100 % više energetske efikasnosti, skoro 50 % manje peleta. To znači da 30 do 40 % smanjuješ svoj buđet za kupovinu peleta. A to nije malo.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 14:29 - pre 150 meseci
daj mi tvoju kvadraturu kuce i izolovanost. koliko imas procentualno prozora u odnosu na zid i koliko ima spratova.
 
0

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
109.122.107.*



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.11.2011. u 14:36 - pre 150 meseci
Da ti skratim muke, imam izracunate gubitke na 22,6kw. Evo, dvojica mi racunali ova dva dana.

Inace, imam vertikalu kuce 5,5x13m, prizemlje i sprat i tavan (zid na jugoistoku mi je zajednicki sa komsijom) . Suplji blok, dve fasade+treca demit stiropor polutvrdi sivi 5cm. Pod u prizemlju parket i plocice bez izolacije ispod. Tavanica bez izolacije, nad drugom etazom je tavan koji je samo podascan krov i crep.
Prozori: 120x130 1kom.
180 x130 3 kom.
60x130 2kom.
60x60 1 kom.(PVC)
100 x60 1 kom. (PVC)
Vrata:

Ulazna 130x150 (Pvc)
balkonska 60 x200 4 kom.



[Ovu poruku je menjao bela.rada dana 09.11.2011. u 15:47 GMT+1]
preduzimljiva baba
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656320 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.