Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656917 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.02.2015. u 22:07 - pre 110 meseci
Puno hvala svima na korisnim savetima! Sutra popodne ću se poigrati sa podizanjem i spuštanjem temperature na termostatu i uveče javljam rezultate.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 08:02 - pre 110 meseci
Je li resen problem?
Od sledece nedelje opet neko zahladjenje....
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
31.223.128.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 08:18 - pre 110 meseci
Zmajdin,

poslao sam vam pismo na vas pp mail, pa bih vas molio da mi odgovorite. hvala unapred !
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 08:55 - pre 110 meseci
Citat:
Ultrena:
Je li resen problem? :)


juče mi je dan bio kao na pokretnoj traci, nisam stigla da se poigram sa grejanjem. danas će biti bolje popodne, tako da uveče javljam šta sam uradila ;)

Citat:
Ultrena:
Od sledece nedelje opet neko zahladjenje....


jeste, od četvrtka-petka moguća susnežica.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 09:18 - pre 110 meseci
Jel se Vama jednostavno ugasi ili prijavi neku grešku?
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 09:31 - pre 110 meseci
Termostat pokrene kotao 10 puta, a jedanaesti put ga ne pokrene. Ako se ne varam?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

fordisaurus
Beograd

Član broj: 328161
Poruke: 5
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 10:14 - pre 110 meseci
Pozdrav svima,
potrebna mi je pomoć (savet). Imamo stari kotao Podvis KB 45kw koji je radio na ugalj. Odlučili smo da predjemo na pelet i
ugradili smo gorionik Ferroli Sun P7 35kw. Uz to smo dobili i sobni termostat Auraton 2025 rth.
Gorionik je podešen na trojku (mislim da je majstor rekao 25kw). Sobni termostat je podešen na 21-21.5 stepeni preko dana, a
uvece pred kupanje dece do 22.4stepeni. Pre neki dan kad je dnevna temperatura bila oko 9 stepeni potrošili smo 60kg peleta
(sto se meni čini da je mnogo), a juce smo potrošili 45kg. Dnevne temperature su bile slične.
Grejemo tri etaže oko 240kvm (prizemlje, prvi sprat, potkrovlje), izolacija je dobra. Pelet je Bio energy point.
Pitanje: -dal je moguća tolika potrosnja, dal se može nekako smanjiti, podesiti??
Hvala.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 10:37 - pre 110 meseci
Citat:
Ultrena:
Termostat pokrene kotao 10 puta, a jedanaesti put ga ne pokrene. Ako se ne varam? :)


Upravo tako. Evo sad je termostat pokazao 21.7C (podešen je da održava temperaturu od 22C), otvorim vrata od kotlarnice da čujem da li kotao radi - ono ćorak. Siđem da pogledam - ispisao grešku E2 - otvorim vrata od gorionika, ono na rešetki zaglavljen užareni pelet. Ranije kad je prikazivao E2, to je uvek bio nesagoreli pelet ispaljen u velikoj količini.

Sad ću da se poigram sa termostatom pa javljam na kom ciklusu će kotao da ostane u off-u.

Grejanje na drva je majka! M 12 m3 za sezonu (min 3x jeftinije od peleta), M nema ovog maltretiranja, M gariš temperaturu opušteno, bez vođenja računa o potrošnji.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 10:53 - pre 110 meseci
Citat:
fordisaurus:
Pozdrav svima,
potrebna mi je pomoć (savet). Imamo stari kotao Podvis KB 45kw koji je radio na ugalj. Odlučili smo da predjemo na pelet i
ugradili smo gorionik Ferroli Sun P7 35kw. Uz to smo dobili i sobni termostat Auraton 2025 rth.
Gorionik je podešen na trojku (mislim da je majstor rekao 25kw). Sobni termostat je podešen na 21-21.5 stepeni preko dana, a
uvece pred kupanje dece do 22.4stepeni. Pre neki dan kad je dnevna temperatura bila oko 9 stepeni potrošili smo 60kg peleta
(sto se meni čini da je mnogo), a juce smo potrošili 45kg. Dnevne temperature su bile slične.
Grejemo tri etaže oko 240kvm (prizemlje, prvi sprat, potkrovlje), izolacija je dobra. Pelet je Bio energy point.
Pitanje: -dal je moguća tolika potrosnja, dal se može nekako smanjiti, podesiti??
Hvala.


Pre svega to je jak kotao, imas veliku kvadraturu, izolacija je diskutabilna...
Ako sam lepo razumeo, majstor je fiksirao snagu gorionika na 25 kw, sto po meni uopste nije dobro. Mozda bi trebalo probati automatski rezim, da gorionik sam odredjuje koliko mu snage treba.
Ja grejem oko 150 kvm na 24 stepena i prosek je 32 kg.
Koliko si placao Bioenergy point?


@zvonchica27
Eto ipak nije samo do termostata, vec su greske u pitanju...

Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 11:37 - pre 110 meseci
Ultrena, ovo sa greškom E2 je bilo nepodnošljivo pre nego što je serviser fiksirao bateriju elektronike na mesto i izvršio podešavanja koja su ostala trajno umemorisana. Po 2-3 puta dnevno je prestajao sa radom, jer bi na rešetku ispalio ogromnu količinu nesagorelog peleta.

Juče je na primer radio ceo dan bez ikakve greške. Sad pojavi grešku E2 ponekad, ali ni blizu tako često kao ranije.

Evo sad sam istestirala i on ima neki problem na vezi prijemna jedinica - kotao. Temperatura u prostoriji je 21.1C, na termostatu zadam 22C, na displeju termostata se pojavi HEAT, na prijemnoj jedinici svetli crveno svetlo M/A, kotao radi (vuče pelet). Oborim temperaturu na termostatu na 18C. Nestane sa displeja termostata heat, ugasi se crvena lampica na M/A, ali kotao nastavlja da vuče pelet (nije da radi u smislu da gorionik sagoreva več prikupljeni pelet, nego puž vuče iz rezervoara kao da treba da podiže temperaturu). Uradim sinhronizaciju prijemne jedinice i termostata, računam da isključim to (mada nije tu problem, jer termostat i prijemna jedinica rade sinhrono, ali kotao ne) kao mogućnost. I nakon toga situacija ostaje identična. Kad mu dam da zagreva na 22C, opet se sve pali - heat na termostatu, crvena lampica na M/A, kotao vuče pelet. Oborim temperaturu na 18C, nestane heat sa displeja, ugasi se lampica M/A, ali kotao i dalje vuče pelet.

Zovem servisera da dođe pa neka vidi šta je po sredi.

Hvala vam puno svima na pomoći i savetima :) Super ste!
 
0

fordisaurus
Beograd

Član broj: 328161
Poruke: 5
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 12:42 - pre 110 meseci
24500 din sam plaćao pelet.
Izolacija je OK..5cm stirodura, PVC prozori...izolacija na krovu odradjena.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 14:23 - pre 110 meseci
Uh... Koliko dugo se grejes na pelet?
Mnogo stvari moze da utice na potrosnju. Kakav je pepeo(normalan, nesagorele grudvice, boja... )? Najbolje da okacis slike kotla, pepela,...
Imas li mesni ventil, da li se pumpa gasi ili radi 24h?
Druga stvar sto mi pada na pamet, za taj kotao predpostavljam da je dimnjaca preko 200mm? Ako imas polugu na dimnjaci da probas da prigusis izduvne gasove (na 1/2) i prati situaciju, da ne preteras sa prigusenjem pa da pocne da dimi itd.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

fordisaurus
Beograd

Član broj: 328161
Poruke: 5
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 14:57 - pre 110 meseci
10-ak dana se grejem na pelet...do tada je bilo lopatanje uglja.
Kada čistim onu pepeljaru..pepeo bude u grudvicama, tamno sive i crne boje.
Imamo dve pumpe, jedna radi za prizemlje i prvi sprat, a druga za potkrovlje, rade 24h.
Slike cu postaviti kad budem isao do kotlarnice.
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 17:39 - pre 110 meseci
Citat:
zvonchica27:
Ultrena, ovo sa greškom E2 je bilo nepodnošljivo pre nego što je serviser fiksirao bateriju elektronike na mesto i izvršio podešavanja koja su ostala trajno umemorisana. Po 2-3 puta dnevno je prestajao sa radom, jer bi na rešetku ispalio ogromnu količinu nesagorelog peleta.

Juče je na primer radio ceo dan bez ikakve greške. Sad pojavi grešku E2 ponekad, ali ni blizu tako često kao ranije.

Evo sad sam istestirala i on ima neki problem na vezi prijemna jedinica - kotao. Temperatura u prostoriji je 21.1C, na termostatu zadam 22C, na displeju termostata se pojavi HEAT, na prijemnoj jedinici svetli crveno svetlo M/A, kotao radi (vuče pelet). Oborim temperaturu na termostatu na 18C. Nestane sa displeja termostata heat, ugasi se crvena lampica na M/A, ali kotao nastavlja da vuče pelet (nije da radi u smislu da gorionik sagoreva več prikupljeni pelet, nego puž vuče iz rezervoara kao da treba da podiže temperaturu). Uradim sinhronizaciju prijemne jedinice i termostata, računam da isključim to (mada nije tu problem, jer termostat i prijemna jedinica rade sinhrono, ali kotao ne) kao mogućnost. I nakon toga situacija ostaje identična. Kad mu dam da zagreva na 22C, opet se sve pali - heat na termostatu, crvena lampica na M/A, kotao vuče pelet. Oborim temperaturu na 18C, nestane heat sa displeja, ugasi se lampica M/A, ali kotao i dalje vuče pelet.

Zovem servisera da dođe pa neka vidi šta je po sredi.

Hvala vam puno svima na pomoći i savetima :) Super ste!


Mislim da nema potrebe da zoves servisera. Problem greske E2 serviser nece resavati zato sto smatraju da fina podesavanja gorionika nisu njihov posao, a cast izuzetcima mislim da vecina ne bi ni znala da odradi posao kako treba. Iz licnog iskustva mogu vam reci da je potrebno smanjiti vreme ubacivanja peleta a povecati snagu ventilatora. Time ce naravno problem biti samo umanjen, nikako i resen. Sljaka i zar na resetci gorionika uz pojavljivanje greske E2 ukazuju na los pelet sa losim podesavanjem gorionika.
Sto se tice paljenja i gasenja gorionika na zahtev sobnog termostata problem je u nepoznavanju nacina rada gorionika. Uprosceno, gorionik ni jednog trenutka ne juri temperaturu koja je vama potrebna u sobi vec mu je jedini cilj da odrzi kotao zagrejan na odredjenoj temperaturi. Kada podignete temperaturu na termostatu desi se bas kao sto sam vam i pisao da se upali pumpa i pocne da trosi toplu vodu iz kotla. Kada vi smanjite temperaturu pumpa se gasi, ali kotao ostaje pothladjen i gorionik se trudi da ga zagreje bez obzira sto vas ne interesuje temperatura kotla vec temperatura u sobi. Takodje morate shvatiti da je potrebno vreme kako za paljenje tako i za gasenje gorionika na pelet. Ako zelite trenutno paljenje i gasenje od mogucnosti vam ostaju struja, gas ili nafta.
Nadam se da sam vam bar malo pomogao.

Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 18:03 - pre 110 meseci
To sto si naveo za paljenje-gasenje na zahtev termostata ne mora da znaci da je svima tako.
Kod mene termostat daje signal kotlu za start, gorionik radi dok ne dostigne zadatu temperaturu kotla i nakon toga prelazi u odrzavanje i u odrzavanju je dok ne ispuni zadatu sobnu temperaturu. Kada dostigne sobnu, on prelazi u pripravnost (ceka sledeci start signal).
Dokle god ima dovoljnu temperaturu u sobi, on se nece paliti niti dogrevati vodu. A pumpa radi isto koliko i gorionik...
Ukratko, sobni termostat mu glavni uslov.

Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 18:28 - pre 110 meseci
[quote]Ultrena:
Pre svega to je jak kotao, imas veliku kvadraturu, izolacija je diskutabilna...
Ako sam lepo razumeo, majstor je fiksirao snagu gorionika na 25 kw, sto po meni uopste nije dobro. Mozda bi trebalo probati automatski rezim, da gorionik sam odredjuje koliko mu snage treba.

Kako na feroliju podesiti da sam odredju snagu koliko mu treba???
 
+1

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 18:48 - pre 110 meseci
Zar Ferroli nema automatski rezim?
Inace, jel se smanjila potrosnja posle mesnog ventila i ostale automatike?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 18:56 - pre 110 meseci
Za feroli je modulacija parametar 18 na 1


Nego bure ne javlja šta to bi...

[Ovu poruku je menjao boree dana 28.02.2015. u 20:28 GMT+1]
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 20:31 - pre 110 meseci
Citat:
Staznaja:
Mislim da nema potrebe da zoves servisera. Problem greske E2 serviser nece resavati zato sto smatraju da fina podesavanja gorionika nisu njihov posao


ako platim 305000 dinara za kotao drva-pelet, postavljanje 6 termo glava na postojeće radijatore, obavijanje postojećih cevi izolacijom u kotlarnici, kompletnu ugradnju pomenute opreme i puštanje u rad, najmanje što očekujem jeste da mi ovlašćeni serviser podesi kotao kako treba - plaćeno mu je da uradi taj posao. proizvođač ako misli da plasira robu na tržište, mora za nju da obezbedi i odgovarajuću tehničku podršku. kao što "velux" vrši besplatu obuku majstora, kojima nakon obuke izdaje sertifikate da su ovlašćeni da ugrađuju "velux" krovne prozore, tako i "centrometal" ako već ima ovlašćenog servisera, taj mora da zna osnovnu stvar, a to je kako da podesi kotao da radi bez neprekidnih grešaka, kao i da troši optimalne količine peleta.

Citat:
Staznaja:
a cast izuzetcima mislim da vecina ne bi ni znala da odradi posao kako treba. Iz licnog iskustva mogu vam reci da je potrebno smanjiti vreme ubacivanja peleta a povecati snagu ventilatora. Time ce naravno problem biti samo umanjen, nikako i resen. Sljaka i zar na resetci gorionika uz pojavljivanje greske E2 ukazuju na los pelet sa losim podesavanjem gorionika.


poslednji put kad je dolazio serviser, "igrao se" (po njegovim rečima) sa vremenom rada puža i rekao mi je da je povećao brzinu rada ventilatora. jeste drastično bolje nego što je bilo.

Citat:
Staznaja:
Sto se tice paljenja i gasenja gorionika na zahtev sobnog termostata problem je u nepoznavanju nacina rada gorionika. Uprosceno, gorionik ni jednog trenutka ne juri temperaturu koja je vama potrebna u sobi vec mu je jedini cilj da odrzi kotao zagrejan na odredjenoj temperaturi. Kada podignete temperaturu na termostatu desi se bas kao sto sam vam i pisao da se upali pumpa i pocne da trosi toplu vodu iz kotla. Kada vi smanjite temperaturu pumpa se gasi, ali kotao ostaje pothladjen i gorionik se trudi da ga zagreje bez obzira sto vas ne interesuje temperatura kotla vec temperatura u sobi.


serviser takođe tvrdi da termostat reguliše samo rad pumpe, ne i kotla (što je meni bilo nelogično, ali vidim da i vi to tvrdite). kako god, ipak mislim da ne sme kotao toliko da se zabaguje da se potpuno isključi i da kad temperatura padne ispod zadate na termostatu, gorionik (kotao) ne može sam ponovo da se aktivira i krene da podiže temperaturu, sve dok ga ja ručno ne upalim.

Citat:
Staznaja: Takodje morate shvatiti da je potrebno vreme kako za paljenje tako i za gasenje gorionika na pelet. Ako zelite trenutno paljenje i gasenje od mogucnosti vam ostaju struja, gas ili nafta.
Nadam se da sam vam bar malo pomogao.


jeste, hvala puno. od septembra povratak na drva. da sam znala šta će da me čeka sa peletom, poštedela bih sebe nerviranja i bacanja novca.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 20:48 - pre 110 meseci
Na žalost još jedan nezadovoljni korisnik CM kotla kojeg prodavci guraju li guraju ...Pozdravite onog ko Vam ga je "preporučio" , za skoro duplo manje para ste mogli uzeti toby , a za isto kozlusan , ili termoflux i pevati , ili čak šta više novi peltec od centrometala .Ako je moguće slikajte kotao iznutra i pepeo da vidimo kako ga je naštelovao.

Al sad čitam Vama je bagovao od prvog dana , garantujem da je nepravilno naštelovan


http://www.elitemadzone.org/t390535-129#3202619 poznato nešto...

evo i mojih parametara

http://www.elitemadzone.org/t390535-218#3381811 al mi je nestalo kako sam stigao do parametara pa ako neko zna slobodno nek napiše :)



[Ovu poruku je menjao boree dana 28.02.2015. u 23:19 GMT+1]
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656917 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.