Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701850 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 21:28 - pre 111 meseci
Podatak za februar (možda nekom pomogne kao reper).
Grejani prostor 110 kvadrata,izolacija 5 cm stiropora,bavalit fasada,PVC stolarija.
Kotao "Viadrus"-5 članaka,gorionik "Ecopell":
-ukupno u februaru potrošeno 708 kg (prosek 25,28 kg/dan)
-prosečno proizvedeno 123,92 kW/dan
-gorionik u proseku radio na snazi 12,21 kW
-prosečno vreme rada 10,4 h
-prosečna potrošnja 2,49 kg/h
-temperatura vode ka radijatorima 35-40 *C (u zavisnosti od spoljne temperature)!
Ukupno potrošeno 3 tone od početka sezone.

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 21:35 - pre 111 meseci
Citat:
Ultrena:
Zar Ferroli nema automatski rezim?
Inace, jel se smanjila potrosnja posle mesnog ventila i ostale automatike?


Iskoriscenost je veca.potrosnja nije puno manja .dok ne postavim izolaciju nema pomoci.Meni trenutno zadovoljava temperatura prema radijatorima od 55C.ako stavim manje nemam ni 18C u kuci,ovako dolazi i do 21C.Ostalo je jos nesto oko instalacije da doradim pa ce da vidimo.
Inace mesni ventil i automatika rade savrseno.Toplo preporucujem svima koji nemaju.i sad tek vidim zasto su toliko ovde to i preporucivali.
Feroli ili bosch (mrsko mi i da napisem ova dva imena) imaju modularni nacin rada ,pise da ima i automatski ali videcu sutra da pokusam da stavim na automatskom modu.Pa javicu rezultate.
Nisam bio aktivan par dana na forumu sto se pisanja tice ali svaki post sam propratio i video sam da neki pitaju za savet koji gorionik da kupe...Jedno znam sigurno FEROLI ili BOSCH N I K A K O ni da dela za dzabe ne uzimati.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 22:20 - pre 111 meseci
Citat:
boree:
Na žalost još jedan nezadovoljni korisnik CM kotla kojeg prodavci guraju li guraju ...Pozdravite onog ko Vam ga je "preporučio" , za skoro duplo manje para ste mogli uzeti toby , a za isto kozlusan , ili termoflux i pevati ...Ako je moguće slikajte kotao iznutra i pepeo da vidimo kako ga je naštelovao.


Mogu da se ljutim samo na sebe, što prvo nisam proverila na forumima iskustva korisnika pa tek onda donela odluku o kupovini. Otišla sam u firmu koja se bavi instalacijama za grejanje (najozbiljnija u VA) - oni su mi preporučili Centrometal (rekli mi da je optimalna varijanta cena/kvalitet), a ja nisam ni sanjala kakvo maltretiranje će me sačekati u praksi.

Citat:
boree:

Al sad čitam Vama je bagovao od prvog dana , garantujem da je nepravilno naštelovan


Bagovao je od prvog dana jer je baterija od elektronike izašla iz ležišta i onda je prilikom prvog otvaranja vrata od gorionika, kotao vratio podešavanja na fabrička. Serviser je, nakon što je pritisnuo bateriju na mesto, rekao da je elektronika jedino temperaturu zadržala na postavljenih 70C (fabrička vrednost je 80C), sve ostalo je resetovala na fabrička podešavanja.

Hvala puno za linkove do parametara.

Evo i sličica:











 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.02.2015. u 23:18 - pre 111 meseci
Pepeo još ajdede dobar al zidovi kotla... nama ni posle druge sezone ne izgldda ovako , nešto ne valja .
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 00:18 - pre 111 meseci
Ma da ,nama posle 3 godine jos fabricka folija ostala na zidovima kotla i to unutra.
Mi po 2 godine ne cistimo kotao,nego samo otvorimo vrata i malo duvnemo i to je to.
Koga bre lazemo,ja kotao cistim svakog dana kao i svi ostali.
Zvoncice cetku u ruke i skidaj ove naslage da malo toplote dodje do zidova ovog kotla!!!
Inace pepeo i boja pepela je odlicna.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 06:22 - pre 111 meseci
Ma to je u redu što kažeš al ona ga koristi ni mesec dana , ne znamo koliko često ga čisti al meni nisu ovakvi zidovi ,msm izgleda ko prašnjava smola da se nahvatala , rezumeš ...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.google.com.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 08:43 - pre 111 meseci
Citat:
rade03:
Ma da ,nama posle 3 godine jos fabricka folija ostala na zidovima kotla i to unutra.
Mi po 2 godine ne cistimo kotao,nego samo otvorimo vrata i malo duvnemo i to je to.
Koga bre lazemo,ja kotao cistim svakog dana kao i svi ostali.
Zvoncice cetku u ruke i skidaj ove naslage da malo toplote dodje do zidova ovog kotla!!!
Inace pepeo i boja pepela je odlicna.


Ja imam goriomik na viadrusu i cistim ga jednom nedeljno ali detaljno,mislim zidove i one gore pregrade.. . Za to vreme se kvalitetno zaprlja i izbacim dve one njegive posude pepela. Grejem se na kosticu pa i ne gledam mnogo na potrosnju ali zato i ima malo vise pepela... a da ga cistim svaki dan, neka hvala.

Inace zlatmo pravilo kod svake kupovine je da se nikako ne trazi savet prodavca ili da se kupi ono sto oni nude i hvale. Najbolje da se kupovina planira na vreme i da se covek raspita. Sad bar internet pruza tu mogucnost. to vazi i za majstore koji rade grejanje. Svi oni saradjuju sa prodavcuma i uzimaju procenat. Pa tako i nide ono sto njima odgovara. Mene je tako pre 10 godina majstor zeznuo za kogao..
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 09:33 - pre 111 meseci
Citat:
rade03:
... Kako na feroliju podesiti da sam odredju snagu koliko mu treba???

Nikako: sami podešavate na kojoj će snazi gorionik da radi (parametar u02 u korisničkom meniju), a postavljanjem t18 u servisnom meniju na "1" omogućen je modulacioni rad - kad temperatura kotlovske vode dostigne 10 stepeni nižu od zadate, gorionik prelazi na snagu 1. Ako se ne varam, kad sam bio kod vas prebacismo t18 na "1", a vi sad postavite u02 na "2", pa će da bude bolje.
Citat:
rade03:
... pise da ima i automatski ali videcu sutra da pokusam da stavim na automatskom modu...

To "automatski" se odnosi na rad sa uklopnim satom i/ili termostatom, ne na automatski odabir snage.
Citat:
fordisaurus:
... Pre neki dan kad je dnevna temperatura bila oko 9 stepeni potrošili smo 60kg peleta
(sto se meni čini da je mnogo), a juce smo potrošili 45kg. Dnevne temperature su bile slične.
Grejemo tri etaže oko 240kvm (prizemlje, prvi sprat, potkrovlje), izolacija je dobra. Pelet je Bio energy point.
Pitanje: -dal je moguća tolika potrosnja, dal se može nekako smanjiti, podesiti??

Tolika potrošnj jeste moguća samim tim što ste toliko potrošili, kao i što je moguće i da bude manja. Postavite onaj t18 na "1", pa će sve biti (malo) bolje. Za više bolje potrebno je malo ozbiljnije podešavanje ventilatora. Uzgred: imate li četvorokraki ventil?
Citat:
idm:
Zmajdin,
poslao sam vam pismo na vas pp mail, pa bih vas molio da mi odgovorite. hvala unapred !

Odgovorio najzad!


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

1.salee
I love jazz
Zemun,Srbija

Član broj: 325621
Poruke: 100
*.dynamic.sbb.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 09:35 - pre 111 meseci
Bore je u pravu zidovi kotla izgledaju kao da se lozi neki nekvalitetni ugalj a ne pelet . Ja imam tobi 30 spalio sam oko 3 tone od pocetka sezone a zidove kotla sam samo jednom otprasio cetkom nema nikakvih naslaga mozda malo cadji.Pepeo naravno izvadim svako malo i to je sve . Mislim da zaista nesto nije nastelovano. Mozda kondez pa se pjacano lepe naslage treba proveriti.Pozdrav svima.
Zemun
Grejna povrsina 240 kvm(4 zone po 60 kvm)
120 kvm podno 120 radijatorsko grejanje
5 pumpi 4 za zone 1 za kotlovski krug
2 mesna termostatska za podove
1 termostatski za zastitu na povratu
1 trokraki sa pogonom i automatikom
Kotao: Toby 30
AT CAS 501
HeatOn
2 bojlera po 300l sa po dva izmenjivaca za ptv
Izolacija: 5 cm sti. u zidu 25 cm tervola u krovu
vecina stakala troslojna.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 11:22 - pre 111 meseci
Jedno iskustvo od ovljascenih servisera.Gorionik na extra lako loz ulje nafta.A to isto rade i ovi ovlasceni za pelet gorionike.Trgovac kaze ispunice garanciju samo ako ugradi nas ovlasceni serviser.Rezultat nastelovao od oka pumpu na gorioniku nije merio manometrom.Piskao stvorio kapi ne maglu u podpunosti.Rezultat povecao potrosnju zabetonirao kotao nov.Upalio bitumen u dimnjaku koi je popucao od temperature.Novi dimnjak 1500€.E sad taj sa certifikatom mora da ima aparaturu ne samo daj 100€.Evo radi dok odem pa posle zovi sto puta kad ti stane a sam nemozes sve znati.Tu nije bilo parametri kao ovdje po vrsti peleta.Ali to su ovlasceni serviseri.
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 13:32 - pre 111 meseci
[quote]rade03:
Citat:
Ultrena:
..Jedno znam sigurno FEROLI ili BOSCH N I K A K O ni da dela za dzabe ne uzimati.



Pozdrav svima,

Nov sam na forumu iako ga pratim duže vreme. Kupio sam letos Ferroli SUN P-7 i apsolutno sam zadovoljan.
E sad potrebno je zadovoljiti neke uslove da bi gorionik nesmetano radio. Evo kod mene radi od oktobra 2014, posle malih porođajnih muka. Drugi su primetili da je osetljiv na kvalitet peleta. To je najverovatnije tačno. Mislim da pelet od mekog drveta i proizveden na lošim presama, peletirkama, verovatno izaziva razlčita zagušenja i zastoje.

Da kažem nekoliko reči o čuvenoj grešci A01, bez ikakvih pretenzija da govorim neku apsolutnu istinu. Ovo su moja iskustva.

A01 se uglavnom javlja (dok nisam shvatio, na početku korišćenja gorionika), iz dva razloga. Prvi je nepravilno punjenje puža za transport peleta. Ovo se isključivo dešava kad u spremniku za pelet ima malo peleta. Moj savet je prežalite sadržaj 5-6 vreća koji će stalno biti u spremniku, rezervoaru i dopunjavajte koliko ste potrošili.
Drugi je nepravilno vraćanje rešetke gorionika posle čišćenja. Rešetka koja nije potpuno legla na svoje mesto zaklanja upaljač peleta. Gorionik bezuspešno pokušava da upali pelet i ne uspeva. Predpostavljam da elektronika "zaključuje da ga nema" i pali se čuveno A01.

Eto gorionik kod mene radi od oktobra 2014. da sada bez ikakvih zastoja.
Montiran je na "Tam-Štadler" od 25KW star 27 godina koji nije baš najpogodniji za montažu al eto.....
Koristio sam Bioenergy point pelet i 5 džakova KMD iz Kladova koji isto nije loš.

Uh umorih se za prvi put.

Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

fordisaurus
Beograd

Član broj: 328161
Poruke: 5
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 15:49 - pre 111 meseci
Tolika potrošnj jeste moguća samim tim što ste toliko potrošili, kao i što je moguće i da bude manja. Postavite onaj t18 na "1", pa će sve biti (malo) bolje. Za više bolje potrebno je malo ozbiljnije podešavanje ventilatora. Uzgred: imate li četvorokraki ventil?
[quote]idm:
Zmajdin
Nemam četverokraki ventil..koliko bi on smanjio potrošnju??
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 18:10 - pre 111 meseci
Ako se o nečemu iznova pa nanovo diskutuje na ovom i o0nom drugom peletarskom forumu, onda je to četvorokraki ventil. Prelistajte malo unazad kako ovaj, tako i onaj drugi forum: naći ćete odgovore na sva vaša pitanja, kako o četvorokrakom ventilu, tako i o svim drugim peletarskim nedoumicama.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 20:00 - pre 111 meseci
Pozdrav svima. Evo da i ja iznesem neka svoja zapažanja i razmišljanja
Kao prvo od prije nekih 5-6 dana sam prešao sa koštica (ostalo 3-4 džaka malo vlažnija) na pelet.
Sigurno je da je potpala brža kao i samo razgaranje, pepela 3-4 puta manje, doziranje puža sa istim parametrima je za 15% više u odnosu na koštice, dima neuporedivo manje pri startu.
Ono što pokušavam utvrditi je da ipak koštica ima jaču kaloričnu moć i da pelet ne može dati onako bijelu boju ložišta i pepela.
Nije za hvalu nego da mogu da argumentujem ono što želim utvrditi. Pored stalnog snimanja temperature u 6 tačaka, podpritiska u kotlu i komori gorionika, te napona i struje na motoru od transportera i posmatranja plamena kroz vatrostalno staklo došao sam do nekih zaključaka i nekih, možda ludih razmišljanja.

A01 se uglavnom javlja (dok nisam shvatio, na početku korišćenja gorionika), iz dva razloga. Prvi je nepravilno punjenje puža za transport peleta. Ovo se isključivo dešava kad u spremniku za pelet ima malo peleta. Moj savet je prežalite sadržaj 5-6 vreća koji će stalno biti u spremniku, rezervoaru i dopunjavajte koliko ste potrošili.
Ovo je napisao gosp. koborjanos i sa ovim se poprilično slažem. Mnogo sam eksperimentisao i mjerio tako da je izvjesno da doze peleta osciluju zbog raznih faktora.
Većina motora transportera je oko 15-20 w. Obrtni moment u startu se razlikuje od momenta pod punim obrtajima. Vrijeme dobave pada i ispod 2 sekunde tako da motor ne rezvija punu brzinu i snagu. Mehaničko opterećenje, dužina i čvrstoća peleta, prisutnost prašine, strana tijela u peletu itd. sve to utiče na ukupno opterećenje motora a sve je promjenjivo.
Sada moje pitanje izvučeno iz ludih misli: Dali je bolje povremeno doziranje u intervalima ILI kada bi imali pogon koji ima isporuku oko 3-4 kg/h pa da na snazi 15-20 kw imamo kontinuirano doziranje po 1-2-3 komada peleta bez pauze. Naravno na manjim snagama bi imali pauze ali u korist doziranja npr. 20s rad- 5s pauza
Malo duži post ali valjda neće škoditi. Čekam vaše mišljenje i mjerenja ako ste eksperimentisali.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 20:10 - pre 111 meseci
Konstrukcija puža bi pravila problem pri doziranju, nekad ništa kad prelazi spirala a nekad šačica, no još ćemo razglabati...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

fordisaurus
Beograd

Član broj: 328161
Poruke: 5
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 20:12 - pre 111 meseci
Citat:
zmajdin:
Ako se o nečemu iznova pa nanovo diskutuje na ovom i o0nom drugom peletarskom forumu, onda je to četvorokraki ventil. Prelistajte malo unazad kako ovaj, tako i onaj drugi forum: naći ćete odgovore na sva vaša pitanja, kako o četvorokrakom ventilu, tako i o svim drugim peletarskim nedoumicama.



Ja se izvinjavam ako dosadjujem sa jednim te istim pitanjem...nov sam sa korištenjem peleta i svaka informacija je dobro došla.
Hvala na odgovoru.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 20:56 - pre 111 meseci
Citat:
dusanmijat: ... Obrtni moment u startu se razlikuje od momenta pod punim obrtajima...

U samom startu elektro-motora obrtni momenat nije manji, nego je bitno veći od onog kad motor postigne nominalni broj obrtaja. Prosto: obrtni momenat je jednak količniku snage i broja obrtaja, a kako je snaga elektro-motora konstanta, tako je u prvoj (recimo) nano-sekundi po spajanju kontakta obrtni momenat 1,67 * 1011 puta veći od onog koji piše u tehničkim podacima, ako se uzme da motor postigne radni broj obrtaja za jednu sekundu. Naravno, motor to postigne znatno brže, pa se računa da je u startu elektromotora tri i više puta veći od onog u radu.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 21:56 - pre 111 meseci
Mislim da nisam bio jasan, ma koliko se trudio.
Ja sam neki mašinac ali ovo sa momentima, silama i sl je suviše............................

Mislio sam: Kad sam ja počeo da koristim gorionik , neke stvari nisam znao. Empirijski sam došao do zaključaka o kojima sam pisao. Mislim da nikakvi momenti, dinamika, kinematika nisu potrebni da se to shvati!

Pisao sam dosad na nekim drugim forumima ali se ovde očigledno ne snalazim. Kako se postavljaju slike?
Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 22:57 - pre 111 meseci
Htedoh da kažem da uzrok nejednakog ubacivanja peleta nikako ne može da se poveže sa smanjenim obrtnim momentom motora u kratkim intervalima rada, jer prosto nije - obrtni momenat nije manji. Uzrok tome je transporter za koga kažu da je pužni, a nije - spiralan je, tako da pelet kruži iunutar cevi transportera po podužnoj i po poprečnoj osi: što je spremnik prazniji, kruženje po podužnoj osi je veće, pa je time i neujednačenost veća, sve dok se ne pojavi otvor na dnu cevi transportera.

Kad "okačite" post "čvaknite" dugme "Upload uz poruku" (u prozoru vašeg posta dole desno) i otvoriće se dijalog, dalje sigurno znate.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.03.2015. u 23:08 - pre 111 meseci
Slažem se u potpunosti.

Hvala za slike.

Pokušaću da postavim sutra slike "mog" pepela i šljake pa da gospodinu Majdinu postavim nekoliko pitanja, ne bih li malo poboljšao rad gorionika. Još uvek je na fabričkim vrednostima, sem jačine koja je smanjena na 2.
Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701850 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.