Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692629 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragunov
System administrator
Beograd

Član broj: 276098
Poruke: 26



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.08.2015. u 16:57 - pre 106 meseci
Citat:
zmajdin:
Ono "na drva" je opcija na nekim elektronikama: upaljač i transporter su isključeni, a ventilator radi u skladu sa podešenim vrednostima za modulisanje. Dobijete, dakle, kotao na čvrsto gorivo sa prinudnom promajom, ali i sa modulacijom. Uobičajeno je da iz moda "pelet" na mod "drva" može da se "prešaltuje" samo kad je gorionik isključen. Sa druge strane, onaj slovenački Ekom ima ociju automatskog šaltovanja sa drva na pelet: podložite drva pa kad ona izgore, gorionik sam pređe u pelet mod.

Nisam do sad video rezultate bilo kakvog ispitivanja, kako Metalca, tako i Burnita, nisam imao prilike da ih u radu vidim, pa tako ne mogu ništa konkretno da kažem. Sa vlasnikom Metalca sam razgovarao pre neku godinu na nekom eko-sajmu i ne mogu da kažem da me je impresionirao, sem tvrdnje da ti kotlovi koje on proizvodi imaju iskorišćenje već koliko veliko i da bez tragova kondenzacije rade u nisko-temperaturnom režimu, da direktno može da se priključi na podno grejanje i sve tako to. Meni dosta.

Ono što o Burnitu znam je da kao opciju ima dodatak za sagporevanja peleta - polugicu/mešalicu u komori za sagorevanje koja svako malo razgrne pepeo i valjda razbija i zguru. Ja sam skeptičan. Skepcu uvećava i ono insistiranje na ništa manje nego "German tehnology".

Inače, sem razlike u energetskoj vrednosti, tu je još jedna i to vrlo bitna: agro pelet za sobom ostavlja 7 odsto pepela, otprilike kao lignit. Nije baš dobra opcija za grejane stambenog prostora, rekao bih.


Hvala na savetima. Obzirom da nisam raspoložen da eksperimentišem sa neproverenim kotlovima i agro peletom, odlučio sam da uzmem Tobija i ostavim Zrenjaninca kao rezervu. Sad samo imam dilemu da li će 20kW biti dovoljno. U Termomontu kažu da dvadesetica pokriva 180-190 kvadrata. Ja trenutno grejem 140 i to je ok, ali ne znam da li će biti dovoljno kad osposobim i potkrovlje od 70 kvadrata. Jeste da je tu manja zapremina (4 reda cigle), ali nisam siguran koliko je dobra izolacija krova i tu bi se verovatno najviše gubilo (10cm kamena vuna, 5cm stiropor + gipsana ploča). Osim ovog prostora, greje se i unutrašnje stepenište, ali tu su samo dva radijatora od po 5 rebara, a dodalo bi se kasnije još možda 5. Tu nije potrebno da se postigne neka visoka temperatura, ni blizu nekih unutrašnjih 22-23.

Osim ovog, zanima me da li bih mogao da povežem odvojene termostate, jedan po etaži. Na spratu je do sada obično bilo hladnije nego u prizemlju.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.08.2015. u 17:19 - pre 106 meseci
@sinisa oop
U tvom slučaju bi zaboravio na toplotnu pumpu , em je skupa investicija a zagrejati se nećeš (bez valjane izolacije), naročito ako je radijatorsko grejanje. Bušenje odžaka mislim da ti neće biti potrebno jer su im "izduvi" odprilike na toj visini i mogu se zaokrenuti , compact 20.1 je manjih dimenzija 87cm širine i može se i rastaviti pa bi ti on možda više odgovarao al je zato dublji 117 cm, toby je iz jednog širine 98cm sa dubinom svega 70 cm , dok je commo izgleda najmanji ,nacrtaj kako bi izgledalo pa uporedi koja kombinacija bi ti valjala.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

sinisa_oop

Član broj: 200164
Poruke: 25
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.08.2015. u 18:09 - pre 106 meseci
Boree, hvala na pomoci.

Evo kako izgleda slika sa primerom toby-ja na njoj. On ima samo desni ili zadnji izvod za dim. Ako bi bio pozadi, kotao bi morao da se odmakne nekih 15-20cm. Ako bi bio desno, onda bi cunak isao iznad tobija uvis, iznad vrata za rezervoar pa u odzak, negde na visini oko 2m mozda.

Za alfu se slazem da je najmanji, mada mislim da ga niko nije pomenuo ovde na forumu, pa nemam nikakve informacije o kvalitetu i utisku u radu. Trebalo bi da je i malo jeftiniji. Manje dimenzije vuku i manji rezervoar vode, kao i spremnik u odnosu na radijator/toby.

Zaboravio sam malopre da napomenem da je odzak sirine oko 18cm (standardna je velicina, ali veca od one klasicne). Visina dimnjaka je oko 9-10m. Ne znam kolika je to promaja, ali mislim da je veca od optimalne 10-12Pa s obzirom na sirinu otvora.

Visina ulaza je oko 95cm (gornja ivica). Toby ima centar odvoda na 97, znaci da bi cev isla u negativnom pravcu oko 4-5cm. Da li bi to bilo izvodljivo kako bi se izbeglo busenje?
Alfa ima izlaz na oko 40cm, pa bi bilo potrebno produzenje cevima do ulaza u element odzaka.
Radijator zahteva nesto visi ulaz, pa bi tu moralo da se busi.

U ovakav raspored je potrebno uklopiti i ostale elemente instalacije (pumpa, exp sud,...).

Prikačeni fajlovi
 
0

ŽIKI

Član broj: 57957
Poruke: 145



+41 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.08.2015. u 18:27 - pre 106 meseci
Pozdrav,

zadnjih 10 godina se grejem na kotao na ugalj (termomont tkk30). Kuća je u obliku slova g (ćirilicom), kotao mi se nalazi u podrumu na kraju kuće, tako da od kotla do krajnje tačke ima 30tak metara. Greje se oko 100 kvadrata. Izolovano stiroporom oko pola kuće, prozori kako koji, ne baš sjajno - to je u planu za sledeću godinu. U sledecih par godina eventualno je moguće proširenje za još nekih 30 kvadrata.

Koja bi bila preporuka za kotao na pelet pošto se baš ne razumem, da li stara pumpa za vodu i posuda za vodu mogu da se iskoriste? Koliko bi okvirno izašlo sa sve instalacijom i podešavanjem(može i na pp)? Pa ako uspem finansijski promenio bih ove godine, ako ne onda definitvo za sledeću godinu.

Hvala!
 
0

arkadija
Spasovski Boro
Skopje

Član broj: 327121
Poruke: 90
77.29.84.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2015. u 17:16 - pre 105 meseci
Termoflux eco peling 25 postavljen u kotlarnici, montaza krajem mjeseca, treba da greje kucu na dva sprata sa ukupnom povrsinom od cca 235 m2 sa solidnom izolacijom i solidnom stolarijom. Porucio sam i mesni ventil Esbe VRG 141 i jos mi za njega treba automatika. Preporucili su mi kontroler sa nadvoreesnim senzorom Esbe CRC 141 pa ako neko ima iskustva sa ovim kompletom i zelu da mi pojasni dali je ovo dobar izbor ili da mi da neku drugu preporuku unapred zahvaljujem. I jos mi treba savet dali je neophodan sobni termostat ako imam termoglave na svim radijatorima .

Hvala
Thermoflux Pelling 25 ECO
250 m3, prizemlje 115 m3 aktivno 22-23* , sprat 135 m3 odrzavanje 19-20*
regulacija po spoljnoj T:Esbe CRC 141;4k:Esbe VRG 141, termoglave na svim radijatorima
pumpa u rad.krugu:Wilo Stratos Pico 1-6, pumpa u kot.krugu:Grundfos 25-4
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.08.2015. u 14:12 - pre 105 meseci
Bolje obcije nema od Esbe kompleta .Ja nebi stavljao termicke glave to je tromo slabo reaguje.Sobni termostat netrebas kad imas esbe regulator on odreduje sve kad koliko treba.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.08.2015. u 14:33 - pre 105 meseci
Termo-glave pod obavezno!
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 09:04 - pre 105 meseci
Termo glave kod mene sluze samo sto imaju brojeve inace ni za nista vise.Sve su maksimalno otvorene i niko ih i ne pomera.Regulacija odredjuje polaz koliko recimo 45 ci to meni dovoljno da zagrejem na 23-24 c.Gora je obcija kad nesvjesni odvrnu do kraja a regulaciju zadaju na 55 onda otvorus prozor pa eto ustede,

Jednom reci meni se termo glave nesvidjaju trome su i neekonomicne.Ta jednom dobra regulacija sa spoljnim senzorom vredi vise nego sve te termo glave,
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 09:27 - pre 105 meseci
Čije termo glave imate? Ja za moje comap imam samo reči hvale!
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 09:41 - pre 105 meseci
Herc.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 09:55 - pre 105 meseci
Još sam i hteo da napišem da nije valjda hertz...za njih ima negativnih komentara dosta. Ovi comap drže temperaturu baš kako hoću, još sam i stavio digitalni termometar da vidim kako se ponašaju, drže u okviru zadate temperature + - pola stepena. Ako imate koji dinar viška zamenite u jednoj prostoriji za calefi ili comap pa vidite kako će se ponašati.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 10:17 - pre 105 meseci
Bio sam kod prijatelja koji imaju termoglave u radijatorima i moram priznati da me izludeo zvuk krkljanja vode kroz prigusen ventil. Sad nemam pojma jel to normalno ili je neki specificni slucaj...
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 10:25 - pre 105 meseci
Nije normalno...kod mene se jedino čuje kad se pumpa pokrene al samo na jednom radijatoru i to je zbog vazduha u sistemu, ako je uredno odzračen nema problema.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 10:49 - pre 105 meseci
Regulator diferencijalnog pritiska ili pametna pumpa sa regulacijom broja obrtaja rijesava problem, naravno, ako je sistem bez vazduha
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
188.124.196.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 14:20 - pre 105 meseci
poz

Burnit prijatno iznenadio,sušara za duvan Virginija snaga plamenika 35 kw radio neprekidno sedam dana po 24 h .Potrošio približno 500 kg peleta

bez zastoja i čišćenja oko 5 kg pepela ,modulirani rad, podešavanje ulasku u mod rad 35 kw 10 stepeni 17 kw 5 stepeni 5 kw 0 stepeni,mogućnost

podešavanja pumpe grijanja i pumpe sanitarnre vode (temperatura prorade),e sad Radijator Zrenjanin sve spremno za probu nažalost firma u stečaju

veoma dobri kotlovi......
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 16:08 - pre 105 meseci
Citat:
zeljezara:
Termo glave kod mene sluze samo sto imaju brojeve inace ni za nista vise.Sve su maksimalno otvorene i niko ih i ne pomera.Regulacija odredjuje polaz koliko recimo 45 ci to meni dovoljno da zagrejem na 23-24 c.Gora je obcija kad nesvjesni odvrnu do kraja a regulaciju zadaju na 55 onda otvorus prozor pa eto ustede,

Jednom reci meni se termo glave nesvidjaju trome su i neekonomicne.Ta jednom dobra regulacija sa spoljnim senzorom vredi vise nego sve te termo glave,




Rekao bih da ovde nešto debelo nije u redu. Termoglave služe da smanje dotok tople vode u radijator kako se temperatura u prostoriji približava zadatoj i da ga potpuno zaustave kada temperatura dostigne zadatu.
Položaj tj otvorenost termoglave određuje se eksperimentalno pomoću sobnog termomera. Ako je temperatura u sobi veća od željene, potrebno je termoglavu malo zavrnuti (milimetarski pomaci), ako je manja, malo odvrnuti. Prosto!

Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 16:28 - pre 105 meseci
Termo glave su fabrički naštelovane tj podešene i nema nikakvog štelovanja, naravno svaka glava mora biti sa odgovarajućim ventilom u paru, u suprotnom ne radi kako treba.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 17:35 - pre 105 meseci
Boree,

Ako je to što ste napisali bilo namenjeno meni!!??

Pročitajte pažljivo šta sam napisao. Nisam pisao ni o kakvom štelovanju termoglava!!?? Pisao sam kako se određuje položaj, tj koliko treba odvrnuti ili zavrnuti svaku. Izgleda da to nekim ljudima nije jasno, a ja sam mislio da je prosto.
Inače ja imam Armal termoglave iz najboljih vremena. Da li Vi imate termoglave?
Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2015. u 17:54 - pre 105 meseci
Tako da , mislili ste na podešavanje temperature naravno, neko je pisao davno i o štelovanju, nešto kao kalibracija da se otvore i zatvore skroz po postavljanju , ja sam moje stanje opisao par postova ranije.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.08.2015. u 06:14 - pre 105 meseci
Regulator u polazu je idealan .Ko hoce da stedi i ima grejanje,.Termo glave ako sam stelujes i nekako ali tamo gdje neko odvrne pa tako stoje sezonu pored otvorenog prozora neide bas.Nije to za nemarne.Ja licno vodim racuna o svemu ali ima ih sto samo kukaju skupo sve .Puse otvore prozor kakve termo glave.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692629 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.