Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7715075 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deltha
Manager@deltha logistic

Član broj: 305808
Poruke: 27



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.11.2015. u 21:08 - pre 103 meseci
pozdrav, od ove sezone koristim centrometalov kotao peltec 36kw lambda,pa bih zamolio ukoliko je neko upoznat da mi malo pomogne. Naime,kotao radi dobro, postavljen je sobni termostat auraton i to funkcionise, ali mi se zbog rasporeda prostorija ne svidja kontrola peci sa sobnim termostatom (i ako su postavljene termoglave na skoro sve radijatore u kuci). Pokusao sam da izbacim sobni termostat iz podesavanja na kotlu, sto i nije komplikovano, i da vidim na koji sistem ce kotao odrzavati temperaturu,medjutim nista mi nije bilo jasno... Podesio sam temperaturu polaznog voda (60c),podesio intervale paljenja i gasenja kotla po danima i vremenima, i iskljucio opciju sobnog termostata... nadao sam se da ce kotao da odrzava 60c,koliko je podesena tem polaznog voda, i da ce se paliti samo da dogreje kad temperatura padne ispod te... medjutim, posle sat-dva sam usao u kotlarnicu zbog toga sto sam video da radijatori ne prestaju da greju, i temperature su bile:
kotla 85
polaznog voda 75
povratnog voda 65

sto znaci da se kotao nije gasio,i nije ni imao nameru da se ugasi jer je radio u najjacem rezimu (D6).
Inace,trenutno je podesen na DKG rezim, kada termostat posalje signal,kotao se pali,pocinje da greje do 60c, pusta toplu vodu,gasi se,dogreva i sve tako dok termostat ne posalje signal za gasenje,nakon cega sve staje,i kotao se hladi do sledeceg signala... malo mi je i ovo cudno,jer mislim da par puta dnevno dogrevanje sa 15-16 na 60c potrosi dosta peleta,mozda cak i vise nego kada bi odrzavao konstatno 60c pa samo palio pumpe kada termostat zatrazi?

Da li mozda neko zna da li je ovaj kotao moguce podesiti da radi bez sobnog termostata, i ako jeste, kako? Kontaktirao sam centrometal,ne pada im na pamet da odgovore na mail, a dva servisera iz mog grada koja sam kontaktirao nemaju vremena da se zamaraju sa tim, kad vec sve radi preko sobnog termostata...

[Ovu poruku je menjao deltha dana 05.11.2015. u 22:27 GMT+1]
 
0

brenlandski
bren landski
pumpar
nezaposlen
BiH

Član broj: 327134
Poruke: 63
31.223.142.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.11.2015. u 21:17 - pre 103 meseci
Centrometal komb. 20-35kw, troputi mesni ventil bez automatike. Kuca (prizemlje i sprat) oko 170 kvm korisnog prostora, fasada 8cm stiropor, drvena stolarija u solidnom stanju. 11 aluminijskih radijatora (oko 200 rebara), 3 susionika i 2 bojlera(80+50 lit.).Od 1. novembra kotao radi u terminu od 07:45-20:15h u kontinuitetu, ukupno 12,5h po danu, prosjecna potrosnja 2,80kg/h ili 35kg po danu, podesena temp. u kotlu 70C, na snagama P3(20kw) i P4(25KW). Sobni termostat (spojen na pumpe) podesen na 21,5C, temperatura u prostorijama 21,5-22C. Primjetio sam da se kotao vise puta tokom dana pali i gasi, jer sobni termostat postigne zadanu temperaturu u prostorijama i ugasi pumpe, nakon toga kotao postigne podesenu temperaturu 70C i gasi se i sve tako??? Cak sta vise primjetio sam da je poslednja 2 dana radeci na jacoj snazi P4(25KW) manje potrosio nego na manjoj snazi P3(20kw). Interesuje me moze li ova potrosnja u ovim uslovima ici jos nize ili je ovo limit na ovom kombinovanom (predimenzionisanom) kotlu, veliki pozdrav za sve forumase?! Dimnjak je fi 200, visine 10-11m i dobro vuce (mozda i previse), serviser je mjerio instrumentom te paskale i rekao da su dosta dobri. Pec ima ugradjene fabricke turbulatore, koje mi je serviser rekao da skinem jer mi se resetka na gorioniku malo iskrivila.

[Ovu poruku je menjao brenlandski dana 06.11.2015. u 13:30 GMT+1]
Termoflux pelling eco 25.
Prizemlje i sprat ukupno 160 kvm, dvije pumpe kojima rukovode dva sobna termostata na 23C, 8 cm
stiropor, obicna drvena stolarija.
Trokraki mix ventil.
Vreme rada od 07-21h.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2015. u 08:41 - pre 103 meseci
Isto je to i kod mene .Vise trosi na manjoj snazi.Ma da gospoda sa foruma tvrdi suprotno.To sa gasenjem ima nacina da se negasi .Ja sam ostavio malo otvoren ventil pa malo manje gasi alli nisam zadovoljan.Moram dalje nesto modifikovati.

A cini mi se da je to previse.Moje je 3.75 za 16 sati u proseku.6-do 22 tem 23 c povrsina 400 kvadrata.Pocepljaj dimnjak pravi turbulatore.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 06.11.2015. u 10:50 GMT+1]eelth


Deltha polaz 75 svaka cast.Ovdje se borimo sa 40.42.3.4 pa nam dosta au tebe 75.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 06.11.2015. u 13:17 GMT+1]
 
0

mxnivada01
kuca
Beograd

Član broj: 330307
Poruke: 60
*.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2015. u 14:14 - pre 103 meseci
Mozda ne bi trebalo o ovome da pišem u ovoj temi, ali je povezano sa peletom. Tj. bar sam ja primetio tu promenu od kada sam prešao na pelet.

Počela je da mi se ljušti ova prva cev u kotlu kroz koju prolazi voda, i do je tanja za skoro 2mm. gorionik je 5 cm iznad nje. Ne curi nigde, da li je ok da stavim jednu ciglu preko nje da ne bude izlozena vatri i li to možda i nema veze sa gorionikom već je samo dotrajala, da li to može da se vari ili se to ne isplati.
Evo slika:



Ecopell+abc 25kw
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2015. u 19:47 - pre 103 meseci
Kod mene je postavljeno parce lima L profila i samo stavljen preko prve dve cevi. Da ne bije bas direktno, posto je na par cm od gorionika.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

deltha
Manager@deltha logistic

Član broj: 305808
Poruke: 27



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2015. u 20:10 - pre 103 meseci
Citat:
zeljezara:
Deltha polaz 75 svaka cast.Ovdje se borimo sa 40.42.3.4 pa nam dosta au tebe 75.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 06.11.2015. u 13:17 GMT+1]



da,ali ja ne zelim toliku temp,kao sto sam napisao :( izgleda da niko nema iskustva sa podesavanjem centrometalovih kotlova :(
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2015. u 20:21 - pre 103 meseci
A četvorokraki mešni nije namontiran?


Eeeee sad ko se seća-seća se

http://www.kotaonapelettibet.rs/index.html
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

GoranNBG
IT Support
Novi Beograd

Član broj: 330392
Poruke: 82
109.122.124.*

Jabber: nusmi81@gmail.com


+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2015. u 20:34 - pre 103 meseci
^^ vrlo zanimljivo, osim sto zauzima brdo prostora.

Zna li se cena ?

Thermoflux Pelling 35
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2015. u 06:26 - pre 103 meseci
Citat:
deltha:
Citat:
zeljezara:
Deltha polaz 75 svaka cast.Ovdje se borimo sa 40.42.3.4 pa nam dosta au tebe 75.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 06.11.2015. u 13:17 GMT+1]



da,ali ja ne zelim toliku temp,kao sto sam napisao :( izgleda da niko nema iskustva sa podesavanjem centrometalovih kotlova :(


Smesno mi da je serviser bio i da nije ukazao na problem .Kakvi su to serviseri koi osnovne stvari nerese.Znam coveka servisera koi kupi grejac pravljen u maloj privredi i prodaje ga za 40 € kao orginal za ferolija.Traje 2 meseca.Osam komada spalio i dao gorionik na ispitivanje.

Mesni ventil ivar kosta 45 km to je 22 € ili trokraki 40 km to je 20€.Provereno cene od pre 7 dana.E sad ruke ili tvoje ili tudje to odlucis koliko kosta.

Nema tu stelovanja bog zna kakvog ali bez ovog ne moze.Naravno da treba i dimnjak i ventilator .Ali prvo ovo pa sve ostalo.

Ovaj Tibet bas ne razumem.Ida stima sve sto pise ne znam gdje odvaja pepeo.U onoj tuti duva.Cini mi se da sve ode u dimnjak i izmenjivac.Inace ima dug izmenjivac pa i veliku iskoristivost.Ali i moguce probleme u duzem radu.Kosta oko 2000 €.
 
0

mxnivada01
kuca
Beograd

Član broj: 330307
Poruke: 60
*.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2015. u 09:14 - pre 103 meseci
pa i ja sam postavio taj debeli od 6mm. Valjda će prezimeti. Nego šta se desi ako pukne, da li može slučajno da natopi gorionik pa da bude dupla šteta?


Ecopell+abc 25kw
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2015. u 22:19 - pre 103 meseci
Citat:
deltha:
...
Inace,trenutno je podesen na DKG rezim, kada termostat posalje signal,kotao se pali,pocinje da greje do 60c, pusta toplu vodu,gasi se,dogreva i sve tako dok termostat ne posalje signal za gasenje,nakon cega sve staje,i kotao se hladi do sledeceg signala... malo mi je i ovo cudno,jer mislim da par puta dnevno dogrevanje sa 15-16 na 60c potrosi dosta peleta,mozda cak i vise nego kada bi odrzavao konstatno 60c pa samo palio pumpe kada termostat zatrazi?

Da li mozda neko zna da li je ovaj kotao moguce podesiti da radi bez sobnog termostata, i ako jeste, kako? Kontaktirao sam centrometal,ne pada im na pamet da odgovore na mail, a dva servisera iz mog grada koja sam kontaktirao nemaju vremena da se zamaraju sa tim, kad vec sve radi preko sobnog termostata...


Moze li malo detaljniji opis instalacije tvog kotla? Koliko sam video u uputstvu za peltec trebalo bi da imas cetvorokraki sa pogonom i taj pogon bi trebalo da pokrece elektronika kotla. Da li je kod tebe sistem sa cetvorokrakim i pogonom ili je nekako drugacije povezano?


Zmajdine, posle citanja opisa rada tvog gorionika pala mi je na pamet ideja za koju bi voleo da mi kazes da li je ili nije ostvariva. Da li je moguce elektroniku tvog gorionika povezati na vec postojece gorionike drugih proizvodjaca i naravno da li je to moguce uskladiti da zadovoljavajuce radi?

Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
212.178.230.*



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2015. u 22:39 - pre 103 meseci
Pozdrav peletari,

Od nedavno sam i ja kupio centrometal 25kw i centrometal pelet set 20-35kw. Citajuci forum primetio sam da se fabricka podesavanja mogu editovati. Ulazio sam i fina podesavanja parametara i ukapirao kako i sta radi. Trenutno su mi parametri rada gorionika na fabrickim postavkama. Moze li neko da postavi proverene parametre koji daju najbolji odnos potrosnje i ucinka u radu? Pa da podesim svoj gorionik po tome. Vreme rada i stajanja puza, kao i brzine ventilatora. Gorionik radi na P4.
 
0

mvp84
preduzetnik

Član broj: 232394
Poruke: 70
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2015. u 08:13 - pre 103 meseci
Citat:
Staznaja:
Citat:
deltha:
...
Inace,trenutno je podesen na DKG rezim, kada termostat posalje signal,kotao se pali,pocinje da greje do 60c, pusta toplu vodu,gasi se,dogreva i sve tako dok termostat ne posalje signal za gasenje,nakon cega sve staje,i kotao se hladi do sledeceg signala... malo mi je i ovo cudno,jer mislim da par puta dnevno dogrevanje sa 15-16 na 60c potrosi dosta peleta,mozda cak i vise nego kada bi odrzavao konstatno 60c pa samo palio pumpe kada termostat zatrazi?

Da li mozda neko zna da li je ovaj kotao moguce podesiti da radi bez sobnog termostata, i ako jeste, kako? Kontaktirao sam centrometal,ne pada im na pamet da odgovore na mail, a dva servisera iz mog grada koja sam kontaktirao nemaju vremena da se zamaraju sa tim, kad vec sve radi preko sobnog termostata...


Moze li malo detaljniji opis instalacije tvog kotla? Koliko sam video u uputstvu za peltec trebalo bi da imas cetvorokraki sa pogonom i taj pogon bi trebalo da pokrece elektronika kotla. Da li je kod tebe sistem sa cetvorokrakim i pogonom ili je nekako drugacije povezano?




Upravo tako,cetvorokraki mesni ventil sa pogonom bi ti to regulisao.Ako nemas toplo preporucujem Zmajdinov Trmrglt i Seltron pogon.Ugradjen pre dva dana i nakon malo finijih podesavanja kotla od strane clana Boree sada radi savrseno.Zadana temperatura je 77c on radi konstantno izmedju 72-77c,pumpu pali na 61c,temperatura u radijatorima je stalno na zadanoj od oko 45c i to po potrebama smanjujem i povecavam i kotao radi nocu kada je bas hladno bez prestanka i odrzava ove dve temperature konstantnim.Imao sam malo problema sa pritiskom(pokusao sam da ga malo podesim izgleda ne videvsi da je zatvoren mesni ventil jer je tek ugradjena automatika pa sam zaboravio da ga skroz zatvori kada ne radi) pa mi je to pravilo problem i kotao se stalno pregrevao i palio i gasio.Kada sam i to resio i malo smanjio parametre kotla sve je leglo na svoje.
Hvala puno clanovima Boree(pomagao do sitnih sati),Zmajdinu i Vasicu(Seltron i Trmrglt) na velikoj pomoci.
Toby 30
 
0

deltha
Manager@deltha logistic

Član broj: 305808
Poruke: 27



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2015. u 10:18 - pre 103 meseci
imam cetvorokraki,on je dosao uz kotao,ali i dalje ne znam sta da podesim da bi kotao radio na zadatoj temperaturi,da ne ide preko...
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2015. u 10:20 - pre 103 meseci
Citat:
dusanmijat:

Ako je neko zainteresovan za automatiku sa integrisanim elektro pogonom neka se javi na pp. Ovdje ima baš sve objašnjeno a radi se o tipu K1 sa displejem i digitalnim tajmerom. Sve ostale pojedinosti na pp.

http://www.comfortcontrols.at/BDA_K1_ME80.pdf


Pošto se javio priličan broj zainteresovanih jednostavnije mi je ovdje postaviti slike neka budu javne i svima dostupne








Zaboravio sam napomenuti da je regulacija vođena vanjskom temperaturom
 
0

sonetprokg
Nastavnik geografije
Kragujevac

Član broj: 322082
Poruke: 22
212.200.247.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2015. u 10:34 - pre 103 meseci
Citat:
mvp84: Upravo tako,cetvorokraki mesni ventil sa pogonom bi ti to regulisao.Ako nemas toplo preporucujem Zmajdinov Trmrglt i Seltron pogon.Zadana temperatura je 77c on radi konstantno izmedju 72-77c,pumpu pali na 61c,temperatura u radijatorima je stalno na zadanoj od oko 45c.


Čitao sam juče upustvo za trmrglt i jedna stvar mi nešto nije najasnija. Ako je pumpa povezana na njega, piše da je zadata temperatira kotlovskog kruga ujedno i startna temperatura za pumpu.
E sad kad zadate temperaturi na gorioniku recimo 73c a na trmrglt 61 kako onda trmrglt održava temperaturu kotlovskog kruga od 61c?
Ja sam pre mislio da je osnovna funkcija trmrglt da stabilizuje temperaturu radijatorskog kruga a temperatura kotlovskog zavisi od gorionika, ili od drva ili ugljaa da se ne podešava već je takva kakva je.

Kotao ABC 26 kw, 17,2 m starpan panelni radijatori, 2
sušača za kupatilo, 2 bojlera po 80l sa izmenjivačima
Grejna površina 180 m2.
Izolacija zidovi: stiropor 10 cm, plafon stiropor 5 cm
Pvc stolarija
 
0

mvp84
preduzetnik

Član broj: 232394
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2015. u 11:15 - pre 103 meseci
Nije tako.Na Trmrglt imate dva podesavanja.Temp.radijatorskog kruga npr.45c u radijatorima,i podesavanja kada trmrglt krece sa otvaranjem mesnog ventila i regulisanjem one radijatorske temperature.Kada se zada na trmrglt 61c(preko sonde koja je povezana sa kotlom) to znaci da on tada krece da otvara mesni ventil i pali pumpu,i otvaranjem i zatvaranjem mesnog ventila regulise da u radijatore odlazi 45c.Kotao polako dostize svoju zadanu temperaturu,npr 77c i kako se njoj priblizava modualcijom smanjuje svoju snagu kako ne bi suvise otisao preko te temperature.Ako je sve lepo povezano kotao se nece ugasiti sve dok sobni termostat to ne zatrazi.Meni temperatura u kotlu varira izmedju 72-78 i kotao se ni jednom ne ugasi dok god temperatira u stanu ne dostigne zadanu temperaturu sobnog termostata.
Toby 30
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2015. u 13:23 - pre 103 meseci
Neka startna temperatura TrmRglta bude 67, ne 61, a ciljana kotlovska temperatura neka bude 80, ne 73.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

annoying_master_c
Nikola D
Svugde me ima.....

Član broj: 7361
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2015. u 18:53 - pre 103 meseci
Danas i juce sam se igrao sa gorionikom i poljskom regulacijom. Sobni sam povezao na kontrolu mesnog ventila, napravio profile za grejanje tokom dana i paljenje kotla od 5 do 23.

Moze li neko od vlasnika da mi kaze kako uspeva da ecopell natera da radi u "modulaciji" a ne klasicnom ON OFF rezimu? Rezim sam stavio na auto , maksimalnu snagu na 18kw i ukljucio odrzavanje vatre, pri tom prekidac termostata stavio na NC. Za startni uslov postavio sam temperaturu kotla, podesio 80C a histerezu na maksimalnih 15C. Pumpa se pali preko regulacije mesnog ventila na 65C.

Problem se javlja sto kotao krene da radi na 18kw i kada dostigne 80C ukljuci se odrzavanje vatre, pri tome temperatura blago pada u narednom vremenu ali zato kotao od sivo bele boje postane CRN I GARAV bez obzira sto je kotao na temperaturi od 75C. Tada ili pocinje ponovno paljenje ili je mesni pod nalogom sobnog termostata zatvoren pa temperatura skoci na 80c i kotao se gasi. Dakle kotao ne ide u smanjivanje snage, bez obzira na postojanje opcije za vremensko smanjivanje snage u podesavanju AUTO ciklusa, kotao ce povecati snagu ako ne dostigne podesenu temperaturu ali je nece smanjiti priblizavanjem istoj.

Sta znaci modulisani start? Da li uopste postoji nacin da se smanjivanjem histereze i gasenjem odrzavanja vatre odrzava kontinuiran rad kotla? PALI GASI se moze premostiti sa odrzavanjem vatre ali posle samo pola sata kotao je toliko prljav od gara da je upitno uopste ukljucivati tu opciju.

Garavljenje je rezultat nedostatka kiseonika tj vazduha?

Taneb nadam se da mi necete zameriti na ovoj diskusiji, verujem da ona moze samo da pomogne nekad i nekome sa slicnim nejasnocama, unapred hvala na odgovorima.

Genija su meteori koji moraju da sagore da bi obasjali svoj vek.




 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2015. u 19:21 - pre 103 meseci
Što bih zamerio, pa nisam ja najpametniji, svaki predlog je dobro došao da bih ja unapredjivao automatiku i gorionik.
Kotao je garav zbog održavanja jer je održavanje na svega cca 4-5KW i to je mala snaga na kojoj je teško isterati dobro sagorevanje.
Probaj za održavanje da prepišeš parametre od 9kw (vazduh, ciklus i vreme punjenja) i mislim da ćeš izbeći garavljenje kotla.
Smanjivanje snage ne ide u realnom vremenu, već je odloženo za sledeći ciklus rada, dok povećanje ide u realnom vremenu tj. u istom ciklusu se povećava.
Npr. krene snagom broj 4 (18kw), kad dodje do zadate ode na održavanje tj. snagu 1 (9kw), sledeći ciklus krene sa snagom 3 (15kw) i opet do zadate pa u održavanje tj. snagu 1 i tako
dok ne dodje do snage koja mu odgovara za kontinualni rad.
Jedino što moraš provaliti koje vreme mu odgovara za smanjenje i povećanje snage. Ovo ne mogu napamet da ti kažem jer to je kod svakog drugačije i morao bih da kampujem ceo dan kod tebe
u kotlarnici da to provalimo.
Mislim da na ovaj način imaš mogućnosti da napraviš modulaciju kakava ti odgovara.
MAlo sam ovo napisao nabacano, ali imaš moj tel pa se javi da ti pojasnim ako nisi razumeo.
PS. batali persiranje, nisam ja toliko mator :)

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7715075 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.