Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704477 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 15:05 - pre 100 meseci
@zeljezara

Nije uopšte provokativno , tu smo da razmjenjujemo iskustva.

Kao prvo ,griješ tri puta veću kvadraturu od mene pa je logično da treba više energije.

Kad upoređuješ energente moraš uzeti u obzir iskoristivost gorionika i peći za svaki pojedinačno. Meni je peć na ugalj imala 60 -65 % iskoristivost a ova na pelet ima 85 - 92 %. Predpostavljam da peć na naftu ima još veće iskorištenje. Tvoja kobinacija pelet gorionik + peć predpostavljam da ima oko 70 %. Eto zbog čega se javljaju razlike.

Izolovana kuća je preduslov za svaku vrstu grijanja a to što neki pretjeruju ( kao i u svemu ) je druga stvar.

Mene kao krajnjeg korisnika interesuje samo opterećenje po moj novčanik a po trenutnim cijenama izgleda ovako:

- cijena kWh iz bukovog drveta ............................ 2-3 feninga
- cijena kWh iz kamenog uglja ............................. 3-4 feninga
- cijena kWh iz toplotne pumpe pri COP 3 ............ 4 feninga
- cijena kWh iz prosječnog peleta ........................ 5 feninga
- cijena kWh iz nafte .......................................... 11 feninga
- cijena kWh iz struje ( direktni grijači ) ................. 14 feninga

[Ovu poruku je menjao maks-rs dana 30.01.2016. u 16:18 GMT+1]
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 17:03 - pre 100 meseci
ILI cijena jeftine struje-7 pfeninga +akumulator toplote dovoljnog kapaciteta i zabole te uvo za svaku drugu matematiku.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 19:06 - pre 100 meseci
Prvo ko kaze da struja nije limitirana.I koliko se moze proizvesti za noc a da ne predjes 350 kw ili vise pa jos gore.Malo vece kvadrature nemaju sanse sa strujom.
Kod mog distributera ima stavka Domacinstvo.E tu si limitiran.Ali ja ne potrosim vise od 150-200 kw i to je najjeftinija struja samo mora se dobro procitati.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 31.01.2016. u 14:00 GMT+1]
 
0

Apokalipsa_
fafd
fdaasf.doo

Član broj: 318779
Poruke: 45
*.res.bb.9317061205.dslon.ws.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 19:24 - pre 100 meseci
Pozdrav! Prijatelj je kupio pelet kotao proizvođača Tim Sistem. Kotao imao Micronova elektroniku. Danas smo upalili peć međutim ugasila se sama nakon nekog vremena. Ja je ponovo upalim, ona se nakon nekog vremena (možda 5-8 minuta) ponovo ugasila. Nakon 10-15 minuta sama se ponovo upalila.

Nemam pojma šta bi moglo biti. Mislio sam da je uključen Stand bay, ali nije. Podesio sam temperaturu kotla na 60 i temperaturu sobe na 28, međutim, opet nakon par trenutaka ona se gasi.

Pomagajte
 
0

Sijedi
Elektro-održavanje, Kondiktorska
industrija
BiH; 75,35k

Član broj: 303032
Poruke: 50
89.146.179.*



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 19:35 - pre 100 meseci
Citat:
lavbanjalucki: ILI cijena jeftine struje-7 pfeninga +akumulator toplote dovoljnog kapaciteta i zabole te uvo za svaku drugu matematiku.

U FBiH je kwh jeftine struje skoro 10 pf, ili tačnije 0,098397 KM (dabome s PDV-om)
A ovo oko osporavanja energetske vrijednosti pojedinih energenata, moramo poštovati struku, niko to "iz glave" nije iznio nego je to rezultat valjda nekih ispitivanja u ovlaštenim institutima.
Ja to za sebe ovako računam:
-1 kg peleta 0,28 KM
- 0,28 puta (recimo 5kW) puta iskorištenje 90% izlazi cijena 1 kWh oko 6,22 pF (idealan proračun, vjerovatno je preko 7 pF)

Starac bez mora...
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 20:04 - pre 100 meseci
Citat:
Apokalipsa_:
Pozdrav! Prijatelj je kupio pelet kotao proizvođača Tim Sistem. Kotao imao Micronova elektroniku. Danas smo upalili peć međutim ugasila se sama nakon nekog vremena. Ja je ponovo upalim, ona se nakon nekog vremena (možda 5-8 minuta) ponovo ugasila. Nakon 10-15 minuta sama se ponovo upalila.

Nemam pojma šta bi moglo biti. Mislio sam da je uključen Stand bay, ali nije. Podesio sam temperaturu kotla na 60 i temperaturu sobe na 28, međutim, opet nakon par trenutaka ona se gasi.

Pomagajte


Da nije ambijentalna sonda preblizu izduvne cijevi?
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 20:41 - pre 100 meseci
Citat:
zeljezara:
Nisam zadovolja reakcijom na promjene i oscilacije kod ovih kotlova sto se prave na pelet.Montirao naftasa koja brzina.Kako upali odmah pocinje da grije .Ovi piletari ni za pola sata nema reakcije.A da ce pratiti potrosnju kao naftas ni pojma.Niko na to ni ne obraca paznju samo ko papagaji ponavljaju jedan litar nafte kao dva kg peleta.

Od kako sam na akumulatoru nemam nekih problema i potrebe da se zezam sa parametrima ali sam zakljucio da je naj bolje ako je akumulator vecim dijelom pun citavom povrsinom .Gore 80 i dole malo manje ne drasticno e tad sve miruje Toplo gorionik manje radi vuk sit.

Neko tvrdi da j bolje sa manjom snagom pa da stalno radi .Ja tvrdim sa vecom da se gasi.Ako je knap potrosnja i proizvodnja bolje je da nemas akumulator.



eto željezara došlo u glavu,napokon,moj spremnik koji je spojen prema mojoj shemi upravo se tako ponaša,u njemu se voda ne raslojava nego je konstantno od 62*C do 77,5* ,u krug grijanja preko acc10 ide maksimalno 60*C i nikada dok je sezona grijanja nema zbog svega navedenoga i spojenog prema mojoj shemi baš nikakvog pothlađivanja tj. kako ti opisuješ da ti treba vremena da se zagrije kotao da bi bio spreman slati potrebnu toplu vodu u sistem grijanja,ajde slušaj purgera i napravi kako ti on savjetuje i nečeš požaliti,ako če ti trebati pomoč oko finesa (a njih za ovu sheni ima ohoho) samo se slobodno obrati ovdje na forumu i dat ču ti savjet kako da sve to kako bog zapovijeda finaliziraš,namjerno sam par puta postavio pitanje jel bolje imati spremnik u kojem se voda raslojava ili kotao sa velikim volumenom vode u kojem je voda konstantne temperature,nitko nije odgovorio a ja i dalje tvrdim da je bolja ova druga solucija koju i ja koristim,lijepi pozdrav od purgera
 
0

ivan1973

Član broj: 331025
Poruke: 50
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 20:57 - pre 100 meseci


Željezara, opusti se čoveče!
Grejanje uvek košta i lepo si napisao kakav je raspon cena.
Kod mene je slična situacija.
I 1989-90, ložak po 3 m3,
II 1991-2015 uglavnom banović oko 10t + 4m3 drva
III sada će biti 8 paleta peleta (4,2 džaka prosečno dnevno od početka sezone).
I šta zaključujem: ugalj i pelet isto koštaju na kraju sezone, ali je mnogog komfornije raditi sa peletom - mada ima pepela !!!
Ja se GREJEM sa 50-60*C tpolazne i meni je toplo u kući, a to se plaća.
Možda se neko i ogreje sa 40*C razvodne, meni je to kao termotehničaru smešno, ali ima i toga.
Takođe imam i bojler koji sigurno vuče 30% toplote
Tek planiram da ugradim esbe i pneumatski čistač rešetke na gorioniku (Bmax) sledeće sezone i time smanjim za 10-tak% do 20% potrošnju.


I još jedna vrlo važna stvar: izolacija je uvek poželjna. Što deblja, to bolja!
Nije to da pelet traži više izolacije.
Kad ljudi voze gorionik na 10-15kW sigurno je da treba više izolacije.
Kad voziš na 34-50kw, to ti je ko na ložak...a ja tako radim a nemam izolaciju.
I to je to.




Kotao WV term (TAM Stadler) 40kW,
Gorionik B-max essential 34-50kW,
Grejem (P+S+Po)=230m2+bojler za sanitarnu vodu 140l

 
0

zoran.mika
Zoran Nikolic
Zemun Srbija

Član broj: 326151
Poruke: 1810
*.dynamic.sbb.rs.



+140 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 21:46 - pre 100 meseci
Citat:
Apokalipsa_:
Pozdrav! Prijatelj je kupio pelet kotao proizvođača Tim Sistem. Kotao imao Micronova elektroniku. Danas smo upalili peć međutim ugasila se sama nakon nekog vremena. Ja je ponovo upalim, ona se nakon nekog vremena (možda 5-8 minuta) ponovo ugasila. Nakon 10-15 minuta sama se ponovo upalila.

Nemam pojma šta bi moglo biti. Mislio sam da je uključen Stand bay, ali nije. Podesio sam temperaturu kotla na 60 i temperaturu sobe na 28, međutim, opet nakon par trenutaka ona se gasi.

Pomagajte


Predji na forum,integrisani kotlovi za dnevni boravak i napisi koji su parametri peci,ulazak u servisne parametre ja A9,pa da pokusamo da pomognemo

 
0

Apokalipsa_
fafd
fdaasf.doo

Član broj: 318779
Poruke: 45
*.res.bb.9317061205.dslon.ws.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 21:57 - pre 100 meseci
Citat:
maks-rs:
Citat:
Apokalipsa_:
Pozdrav! Prijatelj je kupio pelet kotao proizvođača Tim Sistem. Kotao imao Micronova elektroniku. Danas smo upalili peć međutim ugasila se sama nakon nekog vremena. Ja je ponovo upalim, ona se nakon nekog vremena (možda 5-8 minuta) ponovo ugasila. Nakon 10-15 minuta sama se ponovo upalila.

Nemam pojma šta bi moglo biti. Mislio sam da je uključen Stand bay, ali nije. Podesio sam temperaturu kotla na 60 i temperaturu sobe na 28, međutim, opet nakon par trenutaka ona se gasi.

Pomagajte


Da nije ambijentalna sonda preblizu izduvne cijevi?

Ne, udaljio sam je.
 
0

Apokalipsa_
fafd
fdaasf.doo

Član broj: 318779
Poruke: 45
*.res.bb.9317061205.dslon.ws.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 21:58 - pre 100 meseci
Citat:
zoran.mika:
Citat:
Apokalipsa_:
Pozdrav! Prijatelj je kupio pelet kotao proizvođača Tim Sistem. Kotao imao Micronova elektroniku. Danas smo upalili peć međutim ugasila se sama nakon nekog vremena. Ja je ponovo upalim, ona se nakon nekog vremena (možda 5-8 minuta) ponovo ugasila. Nakon 10-15 minuta sama se ponovo upalila.

Nemam pojma šta bi moglo biti. Mislio sam da je uključen Stand bay, ali nije. Podesio sam temperaturu kotla na 60 i temperaturu sobe na 28, međutim, opet nakon par trenutaka ona se gasi.

Pomagajte


Predji na forum,integrisani kotlovi za dnevni boravak i napisi koji su parametri peci,ulazak u servisne parametre ja A9,pa da pokusamo da pomognemo


Ok.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.01.2016. u 22:03 - pre 100 meseci
Ivane nemam se ja sta opustat niti nervirat .Toliko da prodje vrijeme kao kad citas horoskop.

Ali toliko da trgovci i vjesti manipulatori shfate da nismo svi ovce za sisanje pa kad dodjes u trgovinu .Odma pocinje prica kupi integrisani kotao 3000 evra pa kako ti bude.Pa prica o parametrima o jeftinom peletu o izolaciji novom kotlu.

Ona tvoja potrosnja je slicna mojoj.I mislim da je realno prikazana.Nekako ispliva na povrsinu da je pelet isti ko i ugalj.Samo malo manje posla.Prednost da nemoras lozit 2 dana.Cist ako malo lozis ali gdje ide 100 kg na dan ima pepela i prasine.

O slijepom crijevu moje misljenje je da ima prednosti i mana.Prednost da netreba veliki izmjenjivac .Meni je neprihvatljivo iz razloga jer negrijem cijelu noc Pa bi mi doslo do raslojavanja.Mislim da previse ide hladne vode u povrat .Moja instalacija je od predhodnog energenta cumura gdje sam dodao jos jedan termicki ima na polazu i povratu.U spremniku gore 80.73.57.48 c Raslojavanje mislim da nije dobro iz razloga sto se dobije neki efekat kao kod nekog kotla sto je bez akumulatora.Pali gasi potrosi ugri.Price o nekom velikom spremniku toplote su vec prevazidjene .Da sam uspio da nadjem elektroniku koja moze da prati oscilacije u kotlu nebi akumulator nikad ni stavio Ali eto nisam i ako sam bio uporan.

Saradnja sa Poljacima me odvela u nedogled a rezultat je bio nula.Ostalo je da povecavam izmjenjivac sa akumulatorom.Ali sam se uvjerio da je i modulacija troma i ono odrzavanje plamena nedonose rezultate.

Jasno je da jeftinog energenta nema i da to nije u svakoj drzavi isto.


[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 31.01.2016. u 14:02 GMT+1]
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2016. u 10:11 - pre 100 meseci
Citat:
Sijedi:
Citat:
lavbanjalucki: ILI cijena jeftine struje-7 pfeninga +akumulator toplote dovoljnog kapaciteta i zabole te uvo za svaku drugu matematiku.

U FBiH je kwh jeftine struje skoro 10 pf, ili tačnije 0,098397 KM (dabome s PDV-om)
A ovo oko osporavanja energetske vrijednosti pojedinih energenata, moramo poštovati struku, niko to "iz glave" nije iznio nego je to rezultat valjda nekih ispitivanja u ovlaštenim institutima.
Ja to za sebe ovako računam:
-1 kg peleta 0,28 KM
- 0,28 puta (recimo 5kW) puta iskorištenje 90% izlazi cijena 1 kWh oko 6,22 pF (idealan proračun, vjerovatno je preko 7 pF)

U Republici Srpskoj kwh jeftine struje košta 0,0705KM + PDV ali PDV se plaća i na pelet.Meni je PDV odbitna stavka pa me mnogo ne brine. I ne vidim da je limitirana potrošnja.U računu za decembar vidim da je potrošnja preko 800Kwh,što skupe što jeftine a cena je ova koju sam napisao.
Sva ova naša pisanija ovde o energentima i kilowatima pomalo zbunjuje.E jednom ću da priključim brojilo isključim grejanje i sa 40 dignem na 70*C temp.u akumulaciji i da vidim koliko je potrošeno struje.Drugi da to isto uradim sa peletom pa ću da vidim koliko je potrošeno kilograma.Naravno,i dalje mislim da je kwh iz električne mreže jedini merodavan tj. "čist" kwh,sve ostale računice su diskutabilne iz razloga -KVALITET energenta.
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2016. u 11:04 - pre 100 meseci
Citat:
zeljezara:
Prvo ko kaze da struja nije limitirana.I koliko se moze proizvesti za noc a da ne predjes 350 kw ili vise pa jos gore.Malo vece kvadrature nemaju sanse sa strujom.


A posle kazu da su samo pirocanci skrti }:[
E sad cu bas da vodim racuna da ne predjem 350kw - malo sutra !Potrosi se kolko se potrosi i sta sad , uvek je tu negde izmedju 400 i 500kw, bez da se cimam nesto posebno . Vidite da uvek ima gorih !! ;-)
Pelet je ,za sada, Zakon !!!

[Ovu poruku je menjao FelipE Pirot dana 31.01.2016. u 12:22 GMT+1]
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2016. u 12:08 - pre 100 meseci
Na računu od EPSa piše da je prosečna potrošnja za Decembar u Srbiji 629kw/mesečno.
350kw potroše ovi u stanu. Ali njih dočekaju na grejanju od Toplane (106din/m2 stana puta 12 meseci) i na toploj vodi (koja košta kao suvo zlato, em je količina enormna em je cena u nebesima).
U stanu i nema na šta da se potroši, veš mašina je jedini uređaj sa grejačem od 2kw.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

GoranNBG
IT Support
Novi Beograd

Član broj: 330392
Poruke: 82
109.122.127.*

Jabber: nusmi81@gmail.com


+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2016. u 13:40 - pre 100 meseci
Od 20.10.2015 do danas, potroseno 3200kg.
Greje se 190m2.
Kotao u potpisu.
Prosecan rad kotla dnevno nekih 10-11h, paljenje 2x, ujutru i uvece.



Thermoflux Pelling 35
 
0

arkadija
Spasovski Boro
Skopje

Član broj: 327121
Poruke: 90
77.28.0.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2016. u 17:41 - pre 100 meseci
Ode i januar ...

108 vreca = 1620 kg
sistem radio 637 h u rezimu 24h u mrzlim danima i 04-23h kada su dnevne T u plusu
prosek 2,54 kg/h

poz
Thermoflux Pelling 25 ECO
250 m3, prizemlje 115 m3 aktivno 22-23* , sprat 135 m3 odrzavanje 19-20*
regulacija po spoljnoj T:Esbe CRC 141;4k:Esbe VRG 141, termoglave na svim radijatorima
pumpa u rad.krugu:Wilo Stratos Pico 1-6, pumpa u kot.krugu:Grundfos 25-4
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2016. u 19:51 - pre 100 meseci
Prvo pozdrav svim forumasima ,ovako imam centrometalov set 30 kw grejem kucu od 150m2 plus kad je zima jaca grejem i pomocne objekte oko 25-30 m2 i jesam i nisam zadovoljan grejanjem tjst centrometalom ,kao i svi njegovi korisnici imam problem sa modulacijim ,koju vidim da je zmajdinova nova elektronika resava probleme ,no ja sam resio za ugradnjom akumulatora toplote pa svi saveti su dobrodosli oko ugradnje ,prvo ono sto me zanima jel isplativost ugradnje bufera nije mala cena ali cenim da valja i da se vremenom isplati sto po potrosnji sto po konforu,i da mi kazete sta mi je sve potrebno sem akumulatora toplote ( cas 1000l sam mislio ) znam da mi treba ekspanzivna posuda od bar 100L treba mi trokraki termostatski ventil ( onu jeftiniju varijantu bih ) jos jedna pumpa i stavio bih na moj 4kraki ventil seltron plus zmajdinom TrmRglt sig jos svasta nesto treba pa ako moze dobronamerni saveti bio bih Vam mnogo zahvalan jer nisam mnogo upucen ,jos jednom hvala unapred i izvinjavam se ako sam malo konfuzan

P.S Npr ono sto je kod mene problem sa centrometalom jer ovaj prelazni rezim kada je topolo ,brzo zagreje koliko god smanjio mesni ventil i posle se ugasi i budu hladni radijatori pa se kod pojedinih clanova kuce javlja zima :D cenim da bih sa svime ovime resio problem i povecao konfor i smanjio potrosnju pa me zanima okvirno koliko se smanjuje potrosnja akumulatorom toplote okvirno jer svaki je sistem poseban za sebe ali okvirno koliko mogu da racunam ,ako su vam potrebne jos neke informacije radi pomoci tu sam ,nadam se pomoci pozdravi sve najbolje sim forumasima !
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.01.2016. u 20:11 - pre 100 meseci
Sa tim akumulatorom od 1000 L cete resiti sve probleme. Racunajte na ustedu od minimum 10%, a ja bih rekao i vise, zavisi sve od kuce i sistema. Treba vam trokraki mesni u kotlovskom krugu, zatim pumpa u kotlovskom krugu i onda taj cetvorokraki stavite u radijatorski kruk i zmajdinovu elektroniku na njega. Da sam na vasem mestu, u kotlovski krug bih radije stavio obican trokraki ventili, pa malo sacekao da Zmajdin zavrsi TrmRglt 1.2 ili 2.0, ne znam sada koji od njih, a koji ce da kontrolise i pumpu i mesni u kotlovskom krugu pored onih u radijatorskom. Inace Centrometal ima opciju da kontrolise pumpu u kotlovskom krugu i pali je na 61*C, a gasi na 59*C. Za sada svaki pogon na mesnom se ne zatvara odmah po prestanku potrebe za grejanjem, nego kada t padne na odredjenu tacku. Mislim da samo zmajdinov TrmRglt ima opciju da zatvori mesni kada se da signal za to i to kada je TrmRglt u modu sa akumulatorom. Pretpostavljam da ce i TrmRglt 1.2 ili 2.0 da radi na tom principu da cim prestane potreba za grejanjem akumulatora i gorionik se ugasi, ugasi se i pumpa i trokraki se zatvori(u kotlovskom krugu). Ovako cete uvek imati odredjenu cirkulaciju izmedju kotla i akumulatora, tako da ce se akumulator malo hladiti preko kotla. Nemam sta vise da dodam, samo da konstatujem da je akumulator najbolje resenje!
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

Sijedi
Elektro-održavanje, Kondiktorska
industrija
BiH; 75,35k

Član broj: 303032
Poruke: 50
37.203.126.*



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.02.2016. u 07:05 - pre 100 meseci
Citat:
lavbanjalucki:
Sva ova naša pisanija ovde o energentima i kilowatima pomalo zbunjuje.E jednom ću da priključim brojilo isključim grejanje i sa 40 dignem na 70*C temp.u akumulaciji i da vidim koliko je potrošeno struje.Drugi da to isto uradim sa peletom pa ću da vidim koliko je potrošeno kilograma.Naravno,i dalje mislim da je kwh iz električne mreže jedini merodavan tj. "čist" kwh,sve ostale računice su diskutabilne iz razloga -KVALITET energenta.

U pravu si, kWh struje jeste najmjerodavniji pošto je tu iskorištenje 100% (ili jako blizu toga), kod svih ostalih energenata stepen iskorištenje je diskutabilan.
Tvoj experiment će definitivno odrediti (prilično tačno-zato što imaš veliki spremnik) energetsku vrijednost tog peleta koji koristiš.
Inače struka kaže da je potrebno 0.001166667 kWh da se zagrije 1lit vode za 1step.C


Starac bez mora...
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704477 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.