Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7717650 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dadoposušje
Dalibor Bakula
nezaposlen inžinjer
turizam u NEUM
Posušje

Član broj: 332266
Poruke: 89
*.tel.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2016. u 16:20 - pre 99 meseci
@boree
upravo rečeno,s tvorničkim postavkom bi se idealno riješilo uz spremnikom topline(1500-2000 l) ,kojom bi se brzo akumulirala veliku toplinu brzim zagorijevanjem i postepeno isporučila potrebnu do radijatorom,preko miš ventilom i reguliranjem temperature pol.vode...a bez tih spremnikom pokušavam finim podešavanjem plamenikom isporučiti kw (oko 30-35),pri blagoj klimi,onoliko je potrebno za grijanje kuće s 350 m2,u suprotnom malo pojačam po hladnoj klimi (40 kw)...
kotao CM EKO P 90
plamenik CM PELET SET 60-90KW
POVRŠINA GRIJANJA:350 M2 OD 600 M2 U 2 KUĆE
Dajcova regulacija s vanjskim senzorom i ESBE VRG 141 S ARA670 motorićem
sobna temperatura do 21 C od 7 do 18 sat,22 C do 23 sati
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2016. u 16:35 - pre 99 meseci
Ja i dalje vjerujem da bi bilo mnogo bolje da pellet plamenik moze da brzo sto brze da postigne zadatu maksimalnu temperaturu.Znam to od loze .E da nije onih 25 minuta podpale bilo bi dobro a sa tim puno izgubi.Jednom sam naveo moju potrosnju na istom objektu sa razlicitim energentima.Jasno se vidi da je u kw najmanje trosio onaj sto je najbrze reagovao.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2016. u 18:29 - pre 99 meseci
iznjet ću iskustvo stečeno od jučer na svojem ferroli sunp7 sveze glede modulacije,sve sam postigao programiranjem postavki original korisničkog softvera plamenika ferroli sunp7,izgleda da ču morati povući sve ružne riječi izgovorene na račun modularnoga rada/modulacije spomenutog plamenika,uspio sam natjerati ferroli sunp7 da šeće po snagama do postizanja zadane temperature,istina i Bog da je koristio a i dalje koristi samo 3 (tri) snage i to 9-12-15 kW (od mogućih 5 snaga,još ima na raspolaganju 20-25kW), jučer a i danas plamenik radi onako kako sam oduvijek zamišljao,potpala+1.snaga +2.snaga+3. snagom do 10* prije zadane+spušta se na 2. snagu ,ako uspije zadržati i dići temperaturu onda se nastavlja spuštanje na 1. snagu , ako ne uspijeva vraća se na 3. snagu,ako na 1.snazi ne može zadržati i dići temperaturu penje se na 2.snagu i ako je postignuto 10*C do zadane spušta se na 1. snagu ,uglavnom plamenik sam odabire snagu u kojoj može zadržati i dići temperaturu,sa spremnikom od 200 lit. uspio sam zadržati potrebnu temperaturu polaznog voda, mislim da je to to tj. vrhunc koji sam mogao postići sa spomenutom skalamerijom,mislim ma ćak sam i uvjeren da mi je i spremnik od 200 lit.dovoljan (mada sam sumnjao da nije),sad potrošnja ovisi samo o toplinskoj/termičkoj izolaciji objekta, mislim da je to to,amen (ako ne iskrsne neka nepodopština-ne daj Bože) ,mislim da je ovaj naćin rada plamenika sasvim zadovoljavajući-za bolji ne znam ,za probijanje termosifonike-koja se pojavila u krugu grijanja odmah poslje acc10-mislim da je ipak glavni krivac neispravni nepovratni ventil-slijedi zamjena na ljeto/odustao sam od postavljanja el.mag.ventila kao jedinog (ali skupog) sigurnog rješenja termosifonike u krugu grijanja
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2016. u 20:12 - pre 99 meseci
malden mb : jer to znači radi sa modulacijom ?
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2016. u 21:20 - pre 99 meseci
Citat:
zoran.mika:
Citat:
FelipE Pirot:
Citat:
brenlandski:
Citat:
dadoposušje:
@ brenlandski
jeli se popravilo grijanje s novim kotlom Termoflux,zadovoljniji ????


e
Tebi onda proizilazi da je potrosnja po satu 3.33 kg i to kad bi pec radila barem 9 h , za manje od 9h potrosnja ide navise - a tek za 6 h .
E sad, daleko od toga da se hvalim, ali ispade da nasa Srpska Alfa plam pravi jedne od daleko boljih integrisanih peci na pelet ! Iako imam utisak da samo nekolicina ljudi ovde na forumu je poseduje ukljucujuci i mene .
Posto je imas od februara , evo npr moja potrosnja za februar je za 314 radna sata manje od 520 kg peleta sto je po jednom satu 1.65 kg ....



Da,Felipe a nisi uzeo u obzir da Brenlandski ima 160.kvadrata a ti 75.kvadrata koje grejes a koliko ono bese da si potrosio u januaru mesecu


Bez obzira ! Pusti sad januar , Uporedjujem potrosnju za februar posto covek ima pec od pocetka februara , a posto se i ti secas - potrosnja je cini mi se bila 2.15 kg/h u januaru ,a nekazes koliko sati sam reko da je pec radila ;) A zaboravio si takodje da sam napisao i da sam onda grejao celu kucu .


 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 07:01 - pre 99 meseci
Suludo je porediti odredjene potrosnje. Ja imam komsiju sa 140m2 a thermoflux 25kw kupljen pre 5 godina. Potrosnja za ovu godinu do sada oko 1,6t. Temperatura od 21 do 24C. Predhodnih godina od 2.2 do 2.5t max za celu grejnu sezonu. Ali takvi slucajevi nisu reper. Jer ima ekstra izolaciju. I greje 3 sata ujutru i tri do 4 popodne.
 
0

signalizator
blagoje vukovic
nezaposlen
BiH

Član broj: 332716
Poruke: 15
*.teol.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 07:32 - pre 99 meseci
Zvoncice - ono sto sam tvrdio u jednom od prosli postova tvoj slucaj samo to potvrdjuje Mozemo se igrati sa parametrima kolko hocemo ali na kraju je efekat uvek isti ili skoro isti. Treba pokusati naravno moze da bude negde zackoljica ali nema mnogo odstupanja od fabricki podesavanja, ipak su te kotlove konstruisali strucni ljudi i inzenjeri i prosli su razne testne faze u svojim fabrikama. Kod tebe primecujem jako lose sagorevanje e sad dali je to zbog novi parametara ili ti je kvaliteta peleta ocajna ne znam ali ono na slikama nevalja.Definitivno imas povecanu potrosnju s obzirom da unutar kuce veci dio dana neganjas visoke temperature 20/21*Postojeca izolacija kakva takva i nije toliko losa, mogla bi biti i bolja ali sto je tu je i mislim da i na tako izolovan objekat bi trebala biti manja potrosnja.Nesto mi tu nestima. Kotao jeste kombinovani i za tvoje kvadrate veliki ali ti kotlovi ne trose mnogo vise kako to neki ovde zele da istaknu pa idu do cifre i 30%, po meni max 5-10% moze da bude veca potrosnja.Kada je bio Zmajdin kod tebe jeli obratio paznju samo na parametre kotla ili je pretresao i druge stvari u sistemu, instalaciju i sl.Ti vidim uglavnom nisi zadovoljna kotlom i mozda gresis jer Centrometal je brend koji je dosta zastupljen na trzistu bivse nam drzave pogotovo u Hrvatskoj i Bosni a ima ih dosta i u Srbiji. Mozda se nece svi sloziti sa mnom ali mnogo kotlova tog proizvodjaca je ugradjeno na ovim prostorima i dosta korisnika nosi pozitivne utiske. Svaki proizvodjac ima neku manu i toga moramo biti svesni pa tako i Centrometal ali u sustini ne mozemo reci da su Centrometalovi kotlovi losi kotlovi jer ipak se radi o proverenom proizvodjacu. Imaju nekih nedostataka tipa modulacije ali su to kompezovali na neki drugi nacin.Njihov novi proizvod Peltec je slobodno smem reci jedan od najboljih koje sam ja gledao i jedan od retki koji je na mene ostavio dobar utisak.
Ova potrosnja koju pominje gdin Vasic sam i prosli put rekao da je moguca ali pod kojim uslovima i na kojim objektima, jer radi se o 7 casova dnevnog rada i izolaciji i stolariji u koju je ulozeno sigurno hihi eura. I potpuno je u pravu da je nezahvalno porediti potrosnje, svaki objekat je prica za sebe...

[Ovu poruku je menjao signalizator dana 07.03.2016. u 08:43 GMT+1]
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 08:35 - pre 99 meseci
Citat:
vasic74:
Suludo je porediti odredjene potrosnje. Ja imam komsiju sa 140m2 a thermoflux 25kw kupljen pre 5 godina. Potrosnja za ovu godinu do sada oko 1,6t. Temperatura od 21 do 24C. Predhodnih godina od 2.2 do 2.5t max za celu grejnu sezonu. Ali takvi slucajevi nisu reper. Jer ima ekstra izolaciju. I greje 3 sata ujutru i tri do 4 popodne.



Bas tako! Ja sam se 2014/2015god. grejao na pelet i potrosio energije taman koliko i prethodne sezone na drva.Poredio sam moju potrosnju sa forumasima ama je moja bila dosta veca.Kad sam uporedio energiju to je bilo na istom nivou.I ne moze sa manje energije da se dobro greje.Izolacija!!!Mada i tu ne treba ici glavom kroz zid.Kvalitet izrade izolacije je preusdan,ako ima termickih mostova,na sta ljudi obracaju malo paznje,izolacija je znacajno smanjena.
U se i u svoje kljuse,a poboljsanja kod drugih nemora da se odraze isto i kod nas.
Vratio sam se na grejanje drvima jer mi je pelet bio duplo skuplji.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 08:51 - pre 99 meseci
Citat:
vasic74:
Suludo je porediti odredjene potrosnje. Ja imam komsiju sa 140m2 a thermoflux 25kw kupljen pre 5 godina. Potrosnja za ovu godinu do sada oko 1,6t. Temperatura od 21 do 24C. Predhodnih godina od 2.2 do 2.5t max za celu grejnu sezonu. Ali takvi slucajevi nisu reper. Jer ima ekstra izolaciju. I greje 3 sata ujutru i tri do 4 popodne.


Vjest si ti trgovac.Tako pricaju i ostali sto prodaju kotlove .Uradi izolaciju ili se gri na 20 stepeni.A sto ne poredite sa istom izolacijom.Kupis kotao pa jos das za izolaciju da bi nesto ustedio.A koliko si platio to sve niko te nepita.

Jel taj trosio jedan gram na sat.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 09:28 - pre 99 meseci
Al ljudi ...šta je lakše uraditi jednom izolaciju ili do kraja života plaćati duplo ogrev? Bolje seći šume i onda se žaliti i pitato se gde su ? Pa eno ih u kotlarnicama i čekaju da budu proterane kroz loše sisteme...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 09:44 - pre 99 meseci
Citat:
Milenko_M:
malden mb : jer to znači radi sa modulacijom ?


to mora da radi pustio 40 tih plamenika moj način kopčanja uvjek pomoćni rele po mogućnosti

kapilarni naljegajući termostat sobni termostat i onda dugo..... podešavanje i Feroliju sam pisao već

nekiliko puta zanimljiva rješena

vasić74

potpuno si u pravu odlična izolacija CM kotao 40kw stara verzija nema programa 9 3 sprata 3 pumpe

3 termostata oko 360 kvadrata ne smijem napisati koliko je mala potrošnja radi mira na forumu.Niko ne

spominje kvalitet radijatora ugrađene elemente stručnost pri izradi instalacija..... U papirima primanje

peleta u zavisnosti od temparature
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 10:06 - pre 99 meseci
Citat:
boree:
Al ljudi ...šta je lakše uraditi jednom izolaciju ili do kraja života plaćati duplo ogrev? Bolje seći šume i onda se žaliti i pitato se gde su ? Pa eno ih u kotlarnicama i čekaju da budu proterane kroz loše sisteme...



Pelet je super.I kod loseg sagorevanja je ekoloski bolji od sirovih drva.Finansije nam obaraju ekolosku svest.Kod mene(u gradu) sa cenom drva od 30e(i manje) i primanjima od 15-20,000din ta svest je prilicno niska.Bosanska varijanta je najcesca.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 10:08 - pre 99 meseci
Evo i ja da se javim sa mojim centrometalom i predracunom a ugradnjom akumulatora toplote ( uz to hocu da radzvojim 2 linije za gornju i donju etazu kuce ) pa da mi kazete jel po vama skupo sta je jos potrebno sta je suvisno itd svaki savet je dobrodosao ovako :
akumulator toplote cas 1000l -575e
ledomat 5/4 -320e
jos jedna pumpa polovna dobra 35e
4-kraki mesni ventil esbe 45e
2 nepovratna ventila 20e
ekspansizvna posuda 100l 80e
cevi bakarne fi 28 25 metara oko 15.000din
15 tak kolena 5/4- oko 2000dinara
MS prelaz 5/4 15 tak komada 3000dinara
ZN holender 5/4 6 komada oko 2000dinara
Muf spojnica 6 komada oko 300 din
2 loptasta ventila oko 1500 i kalaj za varenje oko 1000 dinara
i jos jedan termostat i sve ovo okvirno izidje oko 1300e pa me zanima vasa misljenja da li se isplati sta mi je nepotrebno sta jos da dodam hvala unapred svima na odgovorima

Srdacan pozdrav
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 10:11 - pre 99 meseci
Milenko,da sad radi u modulaciji,evo treći dan,ćini mi se potrošnja i do 20% manja,toppelet o kakvom pomoćnom releju prićaš-za što on služi,za što nalijegajući/cjevni termostat, za što sobni termostat,
pogledaj moju shemu a upravljanje je sljedeće:ferolijeva termićka sonda na kotlu za ferolijevu upravljaćku jedinicu,diferencijalni na spremniku za rad plamenika,cjevni naljegajući za pumpu kruga grijanja (iznad 38*C) ako sobni termostat daje zahtjev pumpi a u kotlu/spremniku nema 38*C pumpa se ne pali,acc10 za regulaciju temperature polaznog voda,za kotlovski krug kapilarni u kotlu za pokretanje pumpe u tom krugu (iznad 55*C),za krug ptv je cijevni nalijegajući (od 60*C) koli pokreće pumpu spomenutog kruga a koji je spojen preko bojlerskog termostata koji gasi pumpu kad se postigne tražena temperatura ptv,
pošto je sobni bereta rf (ima jako malu struju preklopa) koristim pomoćni relej spojen na njega sa većom strujom preklopa za paljenje pumpe grijanja





[Ovu poruku je menjao malden mb dana 07.03.2016. u 11:27 GMT+1]
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 10:18 - pre 99 meseci
Eventualno na rezervoaru ako ga doneseš iz mađarske možeš uštedeti bar 100e, umesto ladomata staviš termostatski trokraki mešni,a kolena su skupa, ne znam jel to na bakarna misliš ili obična tj gvožđe. Holendere ubacuj gde možeš da odvojiš rezervoar i kotao i pumpu i sve to da bi lakše bilo u budućnosti za ne daj bože . Obrati pažnju na najniže tačke u sistemu da bude slavina za ispuštanje vode. I na kraju sretno!
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 10:28 - pre 99 meseci
Malden mb- gde je sema?
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 10:52 - pre 99 meseci
Citat:
boree:
Eventualno na rezervoaru ako ga doneseš iz mađarske možeš uštedeti bar 100e, umesto ladomata staviš termostatski trokraki mešni,a kolena su skupa, ne znam jel to na bakarna misliš ili obična tj gvožđe. Holendere ubacuj gde možeš da odvojiš rezervoar i kotao i pumpu i sve to da bi lakše bilo u budućnosti za ne daj bože . Obrati pažnju na najniže tačke u sistemu da bude slavina za ispuštanje vode. I na kraju sretno!

Hvala ,vidim da me ceka dugo i burno leto :D valjda ce se na kraju isplatiti i povecati jos vise konfor i biti neke ustede u grejanju :D
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 11:44 - pre 99 meseci
Citat:
malden mb:
Milenko,da sad radi u modulaciji,evo treći dan,ćini mi se potrošnja i do 20% manja,toppelet o kakvom pomoćnom releju prićaš-za što on služi,za što nalijegajući/cjevni termostat, za što sobni termostat,
pogledaj moju shemu a upravljanje je sljedeće:ferolijeva termićka sonda na kotlu za ferolijevu upravljaćku jedinicu,diferencijalni na spremniku za rad plamenika,cjevni naljegajući za pumpu kruga grijanja (iznad 38*C) ako sobni termostat daje zahtjev pumpi a u kotlu/spremniku nema 38*C pumpa se ne pali,acc10 za regulaciju temperature polaznog voda,za kotlovski krug kapilarni u kotlu za pokretanje pumpe u tom krugu (iznad 55*C),za krug ptv je cijevni nalijegajući (od 60*C) koli pokreće pumpu spomenutog kruga a koji je spojen preko bojlerskog termostata koji gasi pumpu kad se postigne tražena temperatura ptv,
pošto je sobni bereta rf (ima jako malu struju preklopa) koristim pomoćni relej spojen na njega sa većom strujom preklopa za paljenje pumpe grija


[Ovu poruku je menjao malden mb dana 07.03.2016. u 11:27 GMT+1]



drago mi je da si konačno pustio modulaciju u rad to prva karika u smanjivanju potrošnje

bilo te je teško uvjeriti ali svi smo ponekad takvi. Pomoćni rele uključuje sobni termostat.napon ide na

cjevni sa cjevnog na NO relea sa relea na pumpu grijanja Skinem kratkospojnik 7 8 na plameiku i spojim na kotakt 2

NO rele Uključim sobni rele preko njega dobije impuls kratko spoji 7 8 kotao proradi Čeka se cjevnimn njegov uklop

da proradi pumpa.Kada sobni isključi rele prestaje sa radom kotao ide u gašenje znači nema rada pumpe ni grijanja

objekta

znači napon sa sobnog na kalem/špulu /relea

[Ovu poruku je menjao toppelet dana 07.03.2016. u 12:57 GMT+1]
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 12:09 - pre 99 meseci
toppelet,tako je,rf ide na špulu releja,na relej dolazi napon sa cjevnoga koji je otvoren ako u spremniku topline ili kotlu ima više od 38*C,modulacije na feroliju sunp7 sam se užasavao jer nisam znao složiti postavke da bi plamenik šetao po snagama ovisno o potrebama u toku rada,rad u modulaciji se odnosio pad maksimalne zadane snage 10*C prije zadane na 1. snagu i cmoljenje na njoj do beskonaćnosti,e to je bila kakica od modulacije,ovo sad je milina,čovijek ući dok je živ-ako hoće ućiti i/ili nije zgotovan
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2016. u 13:32 - pre 99 meseci
@shando90
Čemu će služiti 4-kraki ventil na instalaciji sa spremnikom topline?

Boree je već spomenuo, umjesto ladomata stavi termostatski trokraki ventil (npr. ESBE VTC512 60*C) i jednu običnu pumpu u krug kotla. Za 2 kruga grijanja iza spremnika postavi 2 trokraka ventila, 2 pumpe i 2 nepovratna ventila, a četverokraki zaboravi.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7717650 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.