Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692954 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 10:13 - pre 98 meseci
Bez pumpe u kotlovskom krugu mi je ulazila voda približno kao povrat iz radijatora znači oko 45c sa pumpom je oko 65c i kako se zagreva tako bude i 70c pred gašenje ,kotao je na 75c.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
..m.rs.28.101.79.in-addr.arpa.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 11:19 - pre 98 meseci
Citat:
zmajdin:
Ne, nije se mislilo na radijatorski krug, već baš na kotlovski.

Moja greška-izvinjavam se.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 11:31 - pre 98 meseci
@mladen.jovic

Citat:
Kotao se jako brzo zagreje i cim se na ulazu u kotao podigla t na 60*C, mesni ventil je postepeno, jako polako poceo da se otvara i pusta vodu u radijatorski krug, ali ne remeteci onih 60*C na ulazu u kotao jer je primarna funkcija da se zastiti kotao!


Imam identičan sistem kao Mladen i gore navedeno me najviše interesuje jer mi deluje nemoguće.
Kako je moguće da se temperatura na povratu ne remeti sa 60C kada se meša sa hladnom vodom iz radijatorskog kruga (iz hladnog starta T te vode je oko 20C)?

Znači na potisu iz kotla je 67C, na povratu u kotao je 60C i četvorokraki mešni počinje da se otvara, voda sa potisa iz kotla sa 67C (u startu otvaranja u manjem protoku jer je mešni tek malo otvoren za vruću vodu iz kotlovskog kruga) meša se sa vodom iz radijatorskog kruga od 20C (u startu otvaranja u većem protoku (recipročno onome iz prethodne zagrade)), ista kreće ka pumpi radijatorskog kruga i ka senzoru polaznog voda za radijatorski krug i naravno ne može da bude odmah 67C! A sve ovo je recipročno za povrat u kotao gde se voda iz radijatorskog kruga od 20C posle mešnog u manjem protoku meša sa vodom iz kotlovskog kruga od 60C u većem protoku! Čim se te dve struje i drastično različite T vode mešaju nemoguća je tvrdnja da se ne remeti T vode na ulazu u sam kotao.

Molim za ovo pojašnjenje pa idemo dalje.

Ovih dana ću napraviti signaturu profila iz koga možete videti popis mog sistema, a napraviću i detaljnu recenziju svega što sam uradio kod sebe zahvaljujući svima vama, a pogotovu zahvaljujući Zmajdinu, Grajaču, zibel32 (dajc), mladen.jovic, boree i još par sjajnih ljudi sa referentnih foruma na ovu temu, a koje sam ispratio.

[Ovu poruku je menjao Srkson dana 31.03.2016. u 14:43 GMT+1]
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 11:57 - pre 98 meseci
On tj njegova automatika ima na povratu senzor i on ne dozvoljava da se smanji t u povratu ispod zadatih 60c ,zato se ne hladi mešanjem . Nego sa čime ti mladene upravljaš sa t koja ide u radijatore? Kako ti sad stoje senzori?
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 12:08 - pre 98 meseci
@boree

Bojim se da senzor ne može fizički da utiče da se voda mešanjem održava na 60C. Mešanjem tople vode od 60C i hladne vode od 20C temperatura te izmešane mora da padne i termometar na povratu mora da pokaže manju temperaturu, a samim tim i da senzor da signal regulatoru za ponovno zatvaranje mešnog jer mu je temperatura pala od zadatih 60C. To je tako i nikako drugačije, jer ako je drugačije prkosimo zakonima fizike. Nego šta kaže Mladen?
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 12:35 - pre 98 meseci
Ja sam probao sa izmeštanjem senzora na povrat i rezultat je bio pregrevanje kotla tj ušao u modulaciju i smanjio snagu na minimum i tako kao zagrevao sistem, malo sutra...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 12:37 - pre 98 meseci
@boree
Koliko ja kapiram, kad je sistem hladan prioritet je održavanje temp u kotlu iznad 60*C,
a kad se zagreje onda je prioritet održavanje temp. ka radijatorima prema krivi grejanja.
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 12:45 - pre 98 meseci
Tako je ,to i radimo samo da razjasnimo ovo oko mladenovog sistema .
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 12:51 - pre 98 meseci
Taneb, kako napreduje regulacija? Moze li da stigne do sledece grejne sezone i kakvu cenu da ocekujemo?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 13:29 - pre 98 meseci
Regulacija se skoro pa gotova, najviše sam se pomučio oko ovog starta i kraja rada.
Pokušavao sam da napravim istovremeno prirast kotlovske i polazne radijatorske temp.,
ali tako da mi kotlovska ne pada ispod 65*C.
Cenu još ne znam jer mi je regulacija još uvek na nekoj rashodovanoj ploči od gorionika
i još uvek nisam uradio ploču (hardware) za regulaciju. Verovatno će biti u ceni domaćih
regulacija.

Evo grafikon od juče ujutru hladan start kako je odradio.

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
Prikačeni fajlovi
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 18:48 - pre 98 meseci
taneb : jesu to sve senzori koji su nakačeni na tvoju regulaciju?
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 18:55 - pre 98 meseci
Citat:
Milenko_M: taneb : jesu to sve senzori koji su nakačeni na tvoju regulaciju?

Nisam razumeo pitanje, ako mislis na temperaturne, oni jesu i ima ih 5 komada (sva 4 kraka ventila merim i spoljnu temp merim).


“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 20:30 - pre 98 meseci
Ovo je grafik za sistem bez kotlovske pumpe?
Postoji li mogucnost da se izvrse testovi i sa kotlovskom pumpom?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 20:57 - pre 98 meseci
Planirao sam to da uradim narednih dana. Imam pumpu koja mi vrti vodu kroz bojler koji je povezan
u kotlovskom krugu i pali se na 70*C. Spusticu je da se pali na 30-35*C da probam kako će se
ponašati temperature. Inače tu pumpu palim na 70*C i gasim na 68*C da mi nebi hladila bojler
kada grejanje (preko noći) ne radi. Ona i sada delimično meša vodu u kotlovskom krugu ali samo
na tim visokim tempreraturama.
Sigurno je da će slika biti bolja.
Planiram u skorije vreme da ubacim i akumulator pa cu svakako dodati još jednu pumpu jer ova
za bojler mora se okidati na 70+*C.

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 21:24 - pre 98 meseci
Kotlovsku pumpu može da kontroliše elektronika gorionika.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 21:43 - pre 98 meseci
Kod mene je tako i povezano, kotlovsku (bojlersku) kontroliše gorionik,a radijatorsku regulacija mešnog ventila.
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 23:21 - pre 98 meseci
I kod mene.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2016. u 23:33 - pre 98 meseci
Evo mene tek sada kod kuce i citam forum. Moram opet da vam kazem istu stvar. Prvo, kotlovska pumpa je zakon i ako me neko jos jednom bude pitao da li je bolje sa kotlovskom pumpom, odgovor je: "Jeste, milion puta je bolje!!! Sada bih svima savetovao kotlovsku pumpu kao obaveznu i da ne planiraju da rade sistem bez kotlovske pumpe nikako!!!
Drugo, ono sto sam napisao je zaista tako i to tako stvarno radi. Senzor je na povratu u kotao i cim se dostigne t od 60*C na povratu u kotao, nema vise dole i senzor ne dozvoljava mesnom ventilu da se brzo otvara kako bi obezbedio stabilnih 60*C na povratu u kotao. Sav visak koji kotao proizvede zagrevanjem se isporucuje u radijatore i kotao je na nekih 68*C dok se ne postigne stabilna zadata t u radijatorima koju kontrolise drugi senzor koji se nalazi na potisu radijatorskog kruga odma posle pumpe. Dakle u kotlu je 68*C, 60*C se vraca u kotao, a sav visak koji proizvede kotao odlazi u radijatore. Kada se postigne zadata radijatorska t onda i t u kotlu pocinje da raste. Raste i t u kotlu, a raste i na povratu u kotao. Ne znam sta sada tu nije jasno, kada to tako radi. Moja regulacija je ESBE CRC 141 i ona radi to sto radi, ali ne kontrolise pumpu. I ne treba da je kontrolise. TrmRglt radi isto sto i ovo moje, samo sto jos i kontrolise pumpu. ESBE ima krivu grejanja preko spoljne t, a TrmRglt nema.
Boretu se kotao pregrevao zato sto nije barem jednu stvar uradio kako sam ja opisao. Znaci slusajte sada ovako. Da bi sistem funkcionisao kao kod mene, naravno neophodno je imati kotlovsku pumpu. Ona mora da se pali kada i kotao(gorionik) ili da se pali na 30*C, to je jos bolje. Senzor koji otvara i zatvara mesni ventil se stavi na povrat u kotao i namesti se da se pocinje otvarati na 60*C. Drugi senzor koji kontrolise t radijatorskog kruga stoji tamo gde treba da stoji. Ali jedna jako bitna stvar je da pumpa u radijatorskom krugu mora da radi stalno ili da se pali par stepeni pre nego sto se mesni pocne otvarati. Nju ne treba povezivati na TrmRglt jer cim on nju pali i gasi, dolazi do oscilacija temperature kod senzora na povratu i onda se ona stalno pali i gasi. Te oscilacije su oko 1-2 stepena i to u rasponu od 59-61*C. Zato se pumpa pali i gasi i zato je ne treba povezati na TrmRglt. Ukoliko na TrmRglt postoji opcija da se namesti histereza paljenja i gasenja pumpe koja je barem 5-10 stepeni, onda je to extra. Ali sa histerezom od 1 stepen, to ne moze da radi onako kako sam ja napisao i neophodno je pumpu napajati sa nekog drugog izvora, a ne sa TrmRglt. Kod mene obe pumpe rade non stop, nikada se ne gase. Radijatorska se nikada ne gasi, a kotlovska se gasi kada t u kotlu padne ispod 30*C, a to je samo kada je napolju 20*C i grejanje ne radi par dana, pa se kotao ohladi.
Inace hvala Boretu za skicu trokrakog i cetvorokrakog, razmisljao sam ja o tome, razmisljam i sada.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 09:13 - pre 98 meseci
Sinoć sam prežvakao raniji post i sad razumem šta i kako , kod mene je problem što mi je mešni malo udaljen od priključaka na kotlu oko 1m pa tu dolazi do blage razlike u t koja je dovoljna da mi nije i skladu elektronika od TrmRglt i kotla i onda malo zeza, dobro je to što pišeš al samo ko ima kotlovsku pumpu i elektro pogon na mešnom naravno, što i preporučujemo da se ugradi .
Skica je gruba čisto da vidiš šta se dešava al kad rastaviš priključke i vidiš kolike su rupe na mešnom gde to treba da se odigrava tek onda će ti biti jasno da od tog nema 'leba.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 09:27 - pre 98 meseci
@mladen.jovic

Sve je potpuno jasno u oba posta koja si napisao, međutim u ovom drugom postu kažeš da ti obe pumpe rade non-stop, a da pri hladnom startu (kada je temperatura vode u kotlu 20C) nikako ne pada temperatura na povratnom vodu u kotao od 60C u trenutku kada je ta temperatura dosegnuta i krene da se meša sa povratnom vodom iz radijatorskog kruga kada mešni polako počne da otvara.
Dalje u postu kažeš da temperatura na povratu u kotao oscilira 1 do 2C (59C - 61C) ako je pali i gasi TrmRglt i jasno je da oscilira i pada na manju temperaturu u povratu u kotao jer se meša sa hladnom vodom iz radijatorskog kruga, e tu i kod tebe MORA da padne na minimum 59C i da CRC 141 preko tog senzora na povratnom vodu u kotao odmah da signal da se zatvara mešni ventil i da se sačeka ponovno dostizanje 60C, pa da ponovo krene u otvaranje. Ta oscilacija otvaranja i zatvaranja mešnog ventila kod hladnog starta mora da se dešava i kod tebe, a ti kažeš da se nikako ne remeti 60C na povratu.

Još jednom napominjem da pričamo samo o hladnom startu, znači samo pri prvom podizanju temperature u kotlu od recimo nekih 20C, jer kasnije kad se stabilizuju temperature oscilacije se neće pojavljivati u toj meri da bi se mešni kolebao.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692954 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.