Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7691824 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 10:11 - pre 97 meseci
Eeeee vala baš što kaže kolega srkson ,i meni se to dešavalo a pošto je pumpom upravljao TrmRglt nisam imao srca da slušam i gledam šta mu rade oscilacije temperature,verovatno bi bilo bolje da kao što kaže mladen pumpa radi non stop tj u drugom režimu,će probamo...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 10:34 - pre 97 meseci
u kotlovskom krugu (kotao-akumulator) moze li da se montira obican 3k mesni ventil ili mora da bude termostatski?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 10:45 - pre 97 meseci
Termostadski netreba struju nema motoric koi kosta .Pouzdani rad uvijek dobar kontakt bez odrzavanja cijena min.Moze se montirati na povratu hladna cijev 60 c ili na polazu 70-80 c.

Molio bi vas da stavite cijenu tog acc 20 .?? Pouzdanost.?

Termicki je 60 evra .Da nabroite nedostatke kod termickog.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 01.04.2016. u 18:31 GMT+1]
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 12:40 - pre 97 meseci
Citat:
k.i.z.a:
u kotlovskom krugu (kotao-akumulator) moze li da se montira obican 3k mesni ventil ili mora da bude termostatski?


Moze obican 3K ventil, ali obavezno pogon na njega. Ili ESBE CRA 111, ili Seltron ACC 20.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 12:48 - pre 97 meseci
Citat:
Srkson:
@mladen.jovic

Sve je potpuno jasno u oba posta koja si napisao, međutim u ovom drugom postu kažeš da ti obe pumpe rade non-stop, a da pri hladnom startu (kada je temperatura vode u kotlu 20C) nikako ne pada temperatura na povratnom vodu u kotao od 60C u trenutku kada je ta temperatura dosegnuta i krene da se meša sa povratnom vodom iz radijatorskog kruga kada mešni polako počne da otvara.
Dalje u postu kažeš da temperatura na povratu u kotao oscilira 1 do 2C (59C - 61C) ako je pali i gasi TrmRglt i jasno je da oscilira i pada na manju temperaturu u povratu u kotao jer se meša sa hladnom vodom iz radijatorskog kruga, e tu i kod tebe MORA da padne na minimum 59C i da CRC 141 preko tog senzora na povratnom vodu u kotao odmah da signal da se zatvara mešni ventil i da se sačeka ponovno dostizanje 60C, pa da ponovo krene u otvaranje. Ta oscilacija otvaranja i zatvaranja mešnog ventila kod hladnog starta mora da se dešava i kod tebe, a ti kažeš da se nikako ne remeti 60C na povratu.

Još jednom napominjem da pričamo samo o hladnom startu, znači samo pri prvom podizanju temperature u kotlu od recimo nekih 20C, jer kasnije kad se stabilizuju temperature oscilacije se neće pojavljivati u toj meri da bi se mešni kolebao.


Kod mene obe pumpe rade non stop tako da nema nikakvih oscilacija, pa cak ni za 1*C. Sve radi savrseno stabilno. Kada se upali gorionik ravnomerno se zagreva ceo kotao jer od samog starta kotlovska pumpa mesa vodu kroz ceo kotlovski krug, a radijatorska kroz radijatorski. Kada mesni pocne da se otvara na 60*C koliko je na povratu, gore je onda mozda 2-3 stepena vise, onda senzor na povratu drzi konstantno 60*C dole, a gore se popne na 68*C za 2-3 minuta i tako drzi sve dok se ne zagreju radijatori koliko treba na onom gornjem radijatorskom senzoru. Primarna funkcija motornog pogona je da zastiti kotao i da ne dozvoli da na povratu bude manje od 60*C, a kada se ispumi taj uslov, onda polako vija radijatorsku t. Zadata t na donjem senzoru je izmedju 60 i 75*C, a na gornjem je opseg od 10 do 60*C. Znaci na povratu ce mesni biti zatvoren sve dok se kotao ne ugreje na 60*C, onda se polako otvara i nadgleda tu t, a polako tezi da dostigne zadatu radijatorsku koja zavisi od treceg(spoljnog senzora). Ukoliko se desi da slucajno na povratu bude vise od 75*C, onda se mesni otvara i sav visak pusta u radijatore da nebi doslo do pregrevanja kotla. Kada se radijatorski krug zagreje na zadatu t, onda ravnomerno pocinje da raste t i u kotlu( i gore i dole na povratu). Kod mene je zadata t 80*C, pa gore u kotlu dogura do 77-78* gde je vec usao u modulaciju, a dole na povratu je oko 70-72*C. Znaci idealni uslovi za kotao!
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 16:40 - pre 97 meseci
Citat:
zibel32:
Citat:
toppelet:
zibel 32

vidim da dobro vladas materijom sto mi je izuzetno drago
pa zelim da otvorim jednu diskusiju na kojoj ocekujemu
ucešce i Zmajdina i ostali a to je
da li je automatska šetnja kroz programe na plamenicima
po vama modulacija ustvari dali taj izraz odgovara u
tehničkom opisu


Danas se svašta naziva modulacijom, a u zadnje vrijeme najčešće što "čujem okolo" je da ljudi pod modulacijom smatraju "održavanje plamena". Održavanje plamena nije modulacija. Modulacija nije ništa drugo nego mogućnost plamenika da automatski mijenja snagu ovisno o trenutnim potrebama za toplinom. Npr. često spominjani Centrometalov plamenik isto modulira snagu, iako to radi dosta primitivno. Model 35kW ima 6 stupnjeva snage (6 setova postavki) u koracima od 5kW po kojima "šeće" ovisno o trenutnoj temperaturi u kotlu u odnosu na podešenu. Kako se približava zadanoj temperaturi, spušta snagu za 2 stupnja i tako dok god ne dođe do najnižeg stupnja. Ako u najnižem stupnju snage svejedno dođe do zadane temperature, onda ide u gašenje, jer nema održavanje plamena.

Koliko je meni poznato, većina plamenika (ili svi???) s našeg područja rade slično, ali s tom razlikom da neki ipak imaju nešto "finije" skokove u snazi, pa otud i finija regulacija/modulacija snage. Konkretno, meni se uopće ne sviđa takav način regulacija snage gdje postoje setovi postavki za svaku snagu ponaosob. Kada netko napravi upravljanje radom plamenika preko PID algoritma gdje će algoritam moći podesiti snagu još preciznije, to će biti pravi posao. Mislim da je najveći problem u cijeloj priči precizno doziranje peleta. Ovako kako to trenutno radi sa pauzama u radu, teško je izvesti. Zašto doziranje ne napraviti na sličan način kako se regulira zrakom? Tako bi doziranje moglo raditi sporije i brže. Da li je netko na to pomislio???


maestro ....ja vec mesec dana crtam seme i radim ...primanje peleta ovisno o temperaturi

to sam pisao i prije mjesec dana ali me niko nije podrzao a ni rekao da je promasaj
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 16:42 - pre 97 meseci
@mladen.jovic

Sad me interesuje taj start otvaranja mešnog ventila kada se u povratu u kotao dostigne 60C. Znači koliko se on to startno otvori odokativno u stepenima ugla? Da li se startno otvori nešto minorno, pa ima zadršku ili već kojim tempom se otvara? To me interesuje jer razmišljam da li su oba senzora u sprezi u samom firmware-u mikrokontrolera kod CRC 141 i da zbog te sprege, odnosno tempa rasta temperature u polaznom vodu ka radijatorima i tempa pada temperature u povratnom vodu kao kotlu, mešni otvara nekim algoritmom koji mu pravi zadršku i time ne dozvoljava linearno otvaranje mešnog i samim tim većeg protoka vode (vruće gore, hladne dole), što bi dovelo do remećenja zadate temperature povrata od 60C. Pretpostavljam da čak ima i nešto veću histerezu u firmware-u na tih 60C pa ti ne primetiš minorno remećenje temperature, mada imaš onaj, koliko se sećam, kapilarni termostat na povratu u kotao i morao bi da vidiš da temperatura bar za nijansu padne ili je toliko trom da to ne primetiš, jer gorionik savršeno brzo nabija temperaturu u kotlu? Ponavljam da isključivo pričamo o prvom hladnom startu kotla.

Ovde bih voleo da se uključi i zibel32 da prokomentariše ovo moje razmišljanje. Možda taj firmware CRC 141 ima nešto što bi se moglo kao ideja iskoristiti kod njegovog regulatora.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 17:53 - pre 97 meseci
Citat:
taneb:
Citat:
Milenko_M: taneb : jesu to sve senzori koji su nakačeni na tvoju regulaciju?

Nisam razumeo pitanje, ako mislis na temperaturne, oni jesu i ima ih 5 komada (sva 4 kraka ventila merim i spoljnu temp merim).


Da to sam mislio , čekam završetak prototipa i proizvodnju.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 20:13 - pre 97 meseci
Citat:
Srkson:
@mladen.jovic

Sad me interesuje taj start otvaranja mešnog ventila kada se u povratu u kotao dostigne 60C. Znači koliko se on to startno otvori odokativno u stepenima ugla? Da li se startno otvori nešto minorno, pa ima zadršku ili već kojim tempom se otvara? To me interesuje jer razmišljam da li su oba senzora u sprezi u samom firmware-u mikrokontrolera kod CRC 141 i da zbog te sprege, odnosno tempa rasta temperature u polaznom vodu ka radijatorima i tempa pada temperature u povratnom vodu kao kotlu, mešni otvara nekim algoritmom koji mu pravi zadršku i time ne dozvoljava linearno otvaranje mešnog i samim tim većeg protoka vode (vruće gore, hladne dole), što bi dovelo do remećenja zadate temperature povrata od 60C. Pretpostavljam da čak ima i nešto veću histerezu u firmware-u na tih 60C pa ti ne primetiš minorno remećenje temperature, mada imaš onaj, koliko se sećam, kapilarni termostat na povratu u kotao i morao bi da vidiš da temperatura bar za nijansu padne ili je toliko trom da to ne primetiš, jer gorionik savršeno brzo nabija temperaturu u kotlu? Ponavljam da isključivo pričamo o prvom hladnom startu kotla.

Ovde bih voleo da se uključi i zibel32 da prokomentariše ovo moje razmišljanje. Možda taj firmware CRC 141 ima nešto što bi se moglo kao ideja iskoristiti kod njegovog regulatora.


Kolega Srkson, razmišljamo slično i znam šta vas buni u ovim Mladenovim tvrdnjama. Ima poprilično dijelova koji se ne uklapaju da bi ovo bilo perfekt. Da bi pričali o oscilacijama od 1-2 stepena tu mjerenje mora da bude EKSTRA. Sve dok se dva odvojena kruga grijanja vrte svaki za sebe ništa se ne remeti a temperatura u kotlu raste. Ključni je momenat kad ventil počne da otvara. Tu nastaje zbrka. Ovo "jako polako otvara" volio bih da se pretoči u vrijeme i neki % otvorenosti ventila. Koliko god pustili vode ka radijatorima, toliko hladne mora ući u povrat i rashladiti ga u nekom procentu. Tu nema dileme a sve ostalo se može nijansirati. Ovu temu smo dotakli negdje zimus ali je ostala nedorečena. Poslije toga sam svojoj regulaciji zadao još jedan zadatak. Otvaranje ventila može da traje i do 20 minuta dok zatvaranje ide normalno za 2 minuta. I pored toga javi se mala oscilacija u povratu. Evo slika kad regulacija tjera zadatu temperaturu u radijatorskom krugu (prioritet) a druga slika je kad je vrijeme otvaranja "jako polako" Oscilacija je malo izraženija zbog toga što u kotlovskom krugu imam i ekonomajzer (100 litara) a kotlovska pumpa se gasi kad je u kotlu ispod 60 stepeni. U prvom startu kotao je topliji pa ga voda iz ekonomajzera podhlađuje i pumpa se isključuje. To je mana ali zato: Kad krene radijatorska pumpa i ventil na otvaranje, nema niti jednog gašenja niti zatvaranja, grijanje imam non- stop. Ovo na drugoj slici nije maksimalno razvučeno vrijeme, može to da traje još duže pa i oscilacije da uđu u granice Mladenovog sistema
.

Prikačeni fajlovi
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 20:18 - pre 97 meseci
Zaboravio sam reći da je gorionik bio na snazi oko 18 kw. Da je vozio na 25kw, vjerovatno se oscilacija nebi primjetila. (kotao+ekonomajzer= 180 litara)
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.04.2016. u 22:36 - pre 97 meseci
ESBE CRC 141 ima mali displej na kome se prikazuju temperature sa senzora i takodje se vide informacije kada se zadaju parametri. Na tom displeju prilikom hladnog starta kotla treperi t na povratu i treperi strelica na gore sto znaci da je mesni zatvoren i da se vija zadata t na povratu. Kada se postigne zadata t na povratu od 60*C(koliko sam ja zadao), onda prestane da treperi i umesto trepcuce strelice na gore, pojavi se tacka sto znaci da se t stabilizovala i ode na mozda 62-63*. To znaci da je preskocena zadata t i onda se na displeju umesto t na povratu, prikazuje trenutna t radijatorskog kruga i ona treperi isto tako i treperi strelica na gore dok se ne postigne zadata radijatorska t. Cim se dostigne zadata radijatorska, umesto strelice pojavi se tacka i vise ne treperi prikaz temperature. U slucaju da iz nekog razloga t na povratu padne ispod 60, automatski se pojavljuje na displeju t povrata koja treperi i opet se prikazuje strelica na gore. Isto tako i radijatorska. U slucaju da dodje do pregrevanja, odnosno da t na povratu predje zadatu maksimalnu koju sam ja stavio na 75*C, onda pocinje da treperi t na povratu i treperi strelica na dole, sto znaci da ce se mesni otvoriti bez obzira na radijatorsku t koja ce da skoci iznad zadate, jer je prvenstvo zastititi kotao od pregrevanja. Isto ako kojim slucajem skoci radijatorska t preko granice zadate, odma pocne da treperi t na ekranu i donja strelica dok se mesni malo ne zatvori i ne regulise da se sve vrati na svoje. Tolerancija je 1*C. Znaci do 1*C se tolerise preciznost regulacije i jos uvek stoji tacka i ne treperi displej. Ako je razlika 2 stepena, onda odma treperi displej i strelica, tako da mesni odma reaguje u odredjenom smeru.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.04.2016. u 12:40 - pre 97 meseci
@dusanmijat

Lepo se vidi da temperatura u kotlu (to bi u povratu bilo kod Mladena) raste dok minorno i sporo otvara mešni ventil, a onda i minorno temperatura u kotlu-povratu pada dok gorionik podiže temperaturu u kotlu velikom snagom. Treba ovo isto usaglasiti i na manjim snagama gorionika kada se temperatura u kotlu sporije podiže, te da i u tom režimu ne dolazi do oscilacija.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.04.2016. u 20:16 - pre 97 meseci
Citat:
toppelet:
maestro ....ja vec mesec dana crtam seme i radim ...primanje peleta ovisno o temperaturi

to sam pisao i prije mjesec dana ali me niko nije podrzao a ni rekao da je promasaj


To što radiš je svakako pohvalno. Ta ideja ne može biti promašaj i, ako se dobro odradi, sigurno je bolje rješenje od trenutnog doziranja "trpaj/pauza, trpaj/pauza, ...".
Sorry, ali nekako mi je promakao taj post. Uputi me, pa da pročitam.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.04.2016. u 20:18 - pre 97 meseci
Postaviti sistem da funkcionise zadovoljavajuce i za potrosace i za proizvodjaca(kotao) tj. stelovanje sistema,mora da se uradi tacno po prioritetima a prvi prioritet smo Mi(ljudi).Kotlu smo zastitili povratni vod i vise nego zasluzuje i nece mu se nista desiti ako bude neko vreme “podhladjen”,ionako je “hladni start” najkriticniji(koji mora da se prebrodi).Desetak stepeni povratno u kotao za desetak minuta “njemu” nece znaciti nista,nama finansijski,sto valjda i zahtevamo od njega, je minorno(zanemarljivo) i ko sada da proceni jeli ova diskusija Nama ili Kotlu na korist.Elektronike koje su nam na raspolaganju rade svoj posao zadovoljavajuce,samo treba da ih izaberemo po nasim zamislima sta da odrade.Kotao eksploatisati na maksimum sto duze,akumulator toplote i to moze da zameni mnogo elektronike.

PID regulacija doziranja peleta,sto rece Zibel,bi bila prva liga i uopste jedna elektronika u kojoj bi bila sadrzana sva regulacija celog sistema bi sigurno bila prihvatljivija po ceni,nego sve posebno,pa bi mogao da se “zeza” ko kako voli.

Za sada,mislim,da njegovo visocanstvo Kotao moze biti zadovoljan(dok se nepovecaju standardi) i ovo kolabiranje od dva stepena ne postane vecini korisnika neprihvatljivo.
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.04.2016. u 11:10 - pre 97 meseci
Citat:
Srkson:
@mladen.jovic

Sve je potpuno jasno u oba posta koja si napisao, međutim u ovom drugom postu kažeš da ti obe pumpe rade non-stop, a da pri hladnom startu (kada je temperatura vode u kotlu 20C) nikako ne pada temperatura na povratnom vodu u kotao od 60C u trenutku kada je ta temperatura dosegnuta i krene da se meša sa povratnom vodom iz radijatorskog kruga kada mešni polako počne da otvara.
Dalje u postu kažeš da temperatura na povratu u kotao oscilira 1 do 2C (59C - 61C) ako je pali i gasi TrmRglt i jasno je da oscilira i pada na manju temperaturu u povratu u kotao jer se meša sa hladnom vodom iz radijatorskog kruga, e tu i kod tebe MORA da padne na minimum 59C i da CRC 141 preko tog senzora na povratnom vodu u kotao odmah da signal da se zatvara mešni ventil i da se sačeka ponovno dostizanje 60C, pa da ponovo krene u otvaranje. Ta oscilacija otvaranja i zatvaranja mešnog ventila kod hladnog starta mora da se dešava i kod tebe, a ti kažeš da se nikako ne remeti 60C na povratu.

Još jednom napominjem da pričamo samo o hladnom startu, znači samo pri prvom podizanju temperature u kotlu od recimo nekih 20C, jer kasnije kad se stabilizuju temperature oscilacije se neće pojavljivati u toj meri da bi se mešni kolebao.


Izvinjavam se sto malo kasnim sa odgovorom, sada malo pazljivije citam sve... Ne, kod mene upravo iz razloga sto obe pumpe rade konstantno i verovatno sto radijatorska radi na minimalnoj brzini, mnogo sporije od kotlovske, ne desava se da na povratu bude manje od 60*C kada mesni pocne da se otvara, pa nadalje. Mozda bude neki put 59, ali nisam bas siguran u kom slucaju je tako. Da li prilikom hladjenja kotla kada se grejanje ugasi ili prilikom hladnog starta. Uglavnom radi to jako dobro i ja sam prezadovoljan. Sada kada ugradim akumulator, ta ista automatika ce mi raditi po principu TrmRglt tako sto ce sonda da bude na potisu iz akumulatora jer nema vise logike da stiti povrat. Povrat u kotao ce da stiti druga automatika na trokrakom koji ce da bude na povratu u kotao i to ce biti ESBE CRA 111, dok ce ova moja CRC 141 da radi kao CRC 111, dakle bez te sonde koja stiti povratni vod u kotao. Namestim da se mesni pocne otvarati kada na vrhu akumulatora bude 40*C, a ogranicim je na 80*C kao i kotao da nebi nesto prokuvalo. Onda on sam otvara mesni za ne daj Boze.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2016. u 08:04 - pre 97 meseci
Sa Akumulatorom toplote je mnogo manja verovatnoca da sistem prokuva jer mu treba mnogo vise vreme da sva voda ode na 110-115*C,tako da ovih tvojih 80*C i nije neka zastita jer ako se gorionik ne ugasi na vreme ni radijatori nece moci da dovoljno rashlade 800-1000l vode a gorionik jos radi.Bolje je da se ugradi jos jedna termicka elektricna zastita,pored ove na samom gorioniku, ili termicki ventil da rashladi vodu,mada ce mnogo vrele vode biti baceno.

Meni bi naj prihvatljivije bilo da se,pored sve zastite,postavi i alarm u dnevnoj sobi kao opomena jer da se cela akumulacija zagreje sa 80 na 110*C trebace bogami prilicno vremana a Mi mozemo blagovremeno da reagujemo.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2016. u 10:16 - pre 97 meseci
Preduslov za prokuvavanje je da omanu svi sigurnosni sistemi, što malo poteže biva, a da se to dogodi ako je prisutan i akumulator toplote, skoro je pa nemoguće. Bez obzira na sve to i TrmRglt ima tu zaštitnu proceduru koja se aktivira na 95 stepeni kotlovske temperature.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2016. u 11:15 - pre 97 meseci
Termičko električna zaštita(termoreleji) na plameniku i kotlu međusobno povezanih su najsigurnija zaštita od prokuhavanja jer kod određene temperature isključuju rad plamenika za daljnji rast neželjene temperature a pumpa u kotlovskom krugu nastavlja cirkulirati vodu između kotla i spremnika
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.04.2016. u 11:16 - pre 97 meseci
Termičko električna zaštita(termoreleji) na plameniku i kotlu međusobno povezanih su najsigurnija zaštita od prokuhavanja jer kod određene temperature isključuju rad plamenika za daljnji rast neželjene temperature a pumpa u kotlovskom krugu nastavlja cirkulirati vodu između kotla i spremnika
 
0

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.04.2016. u 21:48 - pre 97 meseci
Ima li kakvih aktivnosti posto smo ugasili kotlove? Treba li ispustiti vodu iz sistema? Valjda je sezona zavrsena.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7691824 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.